3 lutego w ramach realizacji Szkolnego Programu Profilaktyczno-Wychowawczego w klasie 2d odbyły się zajęcia rozwijające samodzielność, kreatywność z panem Marcinem Szychowiczem - pracownikiem PPP.
Pasowanie na czytelnika biblioteki
04.02.2020Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej to wyjątkowa uroczystość w Szkole Podstawowej nr 6. Organizowane co roku, weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej odbyło się 31 stycznia 2020 roku. Głównym celem uroczystości był akt pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz wyrabianie szacunku do książki.
Podczas tej imprezy dzieci z klas pierwszych miały okazję obejrzeć przedstawienie „Lokomotywa Agnieszki Frączek i Juliana Tuwima” w wykonaniu starszych koleżanek z klasy IIIb i IIId. Dzięki inscenizacji uczniowie dostrzegli, że na wyciągnięcie ręki istnieje wspaniały świat, pełen fantastycznych postaci i bohaterów, z którymi można przeżyć niejedną przygodę - wystarczy tylko sięgnąć po lekturę. Najważniejszym jednak momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez uczniów klas pierwszych i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej.
Następnie pierwszoklasiści odwiedzili wypożyczalnię, gdzie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych i regulaminem biblioteki. Dzieci doskonale poradziły sobie także z tematyką poszanowania zbiorów. Po tym mogły już samodzielnie wybrać i wypożyczyć pierwszą książkę w bibliotece szkolnej, co było dla nich niesamowitym przeżyciem.
Uroczystość pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki przygotowała i Łucja Puczko i Anna Worobiec
15
Dzień Babci i Dziadka w Domu „Senior-Wigor”
29.01.2020W ramach projektu współpracy ze środowiskiem lokalnym organizowanym przez świetlicę pod opieką p. I. Kulig, p. A. Błaszczyk i p. A. Worobiec realizowanego przez SP nr 6 w Świdnicy doszło do spotkania z pensjonariuszami z Dziennego Domu „Senior- Wigor” w Świdnicy tym razem w atmosferze minionych świąt i rodzinnego Dnia Babci i Dziadka.
28 stycznia 2020 r. uczniowie koła teatralnego „Wesołe żabki” pod opieką p. A. Worobiec i klasy 0 b pod opieką p. Ireny Kulig udali się z wizytą do pensjonariuszy z Dziennego Domu „Senior- Wigor” w Świdnicy. Na samym początku uczniowie zaprezentowali Jasełka Bożonarodzeniowe. Ciekawie zagrane postacie Świętej Rodziny: Józefa i Maryi, pastuszków, dostojnych królów i pięknie ubranych aniołów przybliżyły wszystkim zgromadzonym świąteczny klimat minionych swiąt. Pensjonariusze aktywnie włączyli się do śpiewania znanych kolęd i pastorałek.
Następnie młodsza grupa recytowała wierszyki oraz śpiewała piosenki związane z Dniem Babci i Dziadka. Dzieci w tym dniu wcieliły się w role swoich babci i dziadków ukazując jednocześnie ich codzienne życie. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni pensjonariusze ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Występ małych aktorów wywołał aplauz zgromadzonej publiczności. Niejedna babcia i dziadek ukradkiem ocierali łezkę wzruszenia, wywołaną recytacją i śpiewem występujących dzieci.
W dalszej części uroczystości, uczniowie złożyli życzenia i podarowali przepięknie wykonane laurki. Całe spotkanie skończyło się słodkim poczęstunkiem oraz wspólną integracyjną zabawą w atmosferze serdeczności, akceptacji i zaufania, bez względu na wiek i umiejętności.
Role babci i dziadka są trudne i wymagają ogromnego wyczucia sytuacji. Spotkania takie mają przypominać jak ważne i potrzebne są one w życiu całej rodziny. Wspólne zdjęcia, rozmowy przy stole, na długo pozostawią niezapomniane wspomnienia. Uczniowie są zadowoleni, a pensjonariusze wzruszeni, że są młodzi, ludzie, którzy chcą się z nimi spotkać, spędzić wspólnie czas. Na pewno będziemy dalej organizować takie spotkania, aby rozwijać współpracę z pensjonariuszami Dziennego Domu „Senior- Wigor”.
48
Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”
26.01.2020Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 6 jest realizowany projekt edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Został on zainicjowany przez Program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Anna Worobiec po odbyciu kursu „Ratujemy i uczymy ratować” przeprowadziła w styczniu 2020 roku w klasach 0-III zajęcia warsztatowe pod nazwą „Mały Ratowniczek - bezpieczne ferie”.
Zajęcia dotyczyły utrwalenia zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku, omdlenia, oparzeń, stłuczeń, zwichnięć, otarcia skóry, krwawienia z nosa.
W związku ze zbliżającymi się feriami dzieci przypomniały sobie i utrwaliły podstawowe numery telefonów służb ratowniczych w Polsce: 997, 998, 999 i 112.
Następnym zadaniem było przeprowadzenie symulowanej rozmowy telefonicznej mającej na celu zawiadomienie o niebezpieczeństwie, w której dzieci:
· przedstawiały się,
· udzielały informacji o miejscu zdarzenia albo własnym adresie,
· rodzaju niebezpieczeństwa.
Na warsztatach uczniowie nauczyli się podstawowych czynności ratujących życie:
1. Sprawdzanie przytomności.
2. Bezpieczeństwo osoby poszkodowanej.
3. Wzywanie pomocy.
4. Sprawdzanie oddechu.
5. Pozycja boczna poszkodowanego.
6. Oddechy ratownicze.
Warsztaty miały charakter profilaktyczny, których celem było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których zależy od nas czyjeś życie, a przede wszystkim w sytuacjach podczas zbliżających się ferii zimowych.
32
Dzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym
26.01.2020W dniu 24.01.2020r. w grupie 0b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Mali uczniowie wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny.
Swoim najbliższym dzieci wręczyły niespodzianki przygotowane w przedszkolu. Uroczystość zakończono wspólną gościną przy stole zastawionym słodkościami. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości.
28
Bal karnawałowy klas młodszych
23.01.2020W czwartek 23 stycznia 2020 r. uczniowie klas I-III przebrani w pomysłowe stroje uczestniczyli w balu karnawałowym. Wśród radosnych i rozbawionych dzieci można było znaleźć postacie policjantów, strażaków, sławnych piłkarzy, odważnych rycerzy, batmanów, walczących Indian, dobrych księżniczek, pięknych wróżek. Pojawiła się także Królewna Śnieżka, Kubuś Puchatek, Czerwony Kapturek oraz Elsa Z Krainy Lodu. Karnawałowe rytmy porwały do tańca wszystkich uczestników zabawy. Całą zabawę prowadzili członkowie zespołu muzycznego. Przeprowadzili wiele ciekawych zabaw i konkursów. Wszystkim dopisywał wspaniały humor. W klasach dla każdego czekał słodki poczęstunek. Uczniami opiekowali się wychowawcy klas, a opiekunowie Samorządu klas I-III uwidocznili na pamiątkowych zdjęciach wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła dzieciom podczas całej zabawy.
93
Karnawał w oddziałach przedszkolnych
23.01.202023 stycznia dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w balu karnawałowym. Maluchy wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przebierańcy świetnie bawili się uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
17
Siatkówka chłopców klasy 7-8
23.01.2020Srebrne chłopaki !!!Reprezentacja szkoły chłopców zdobyła II miejsce w rozgrywkach w piłkę siatkową. Nasi siatkarze ulegli tylko SP 4. Najlepszym zawodnikiem został Emil Gliwa. Wystąpiliśmy w składzie: Hubert Chachoń, Wiktor Chrząstowski, Adrian Simlat, Aleksander Sprawka, Kornel Dziedzic, Emil Gliwa, Igor Ratajczak, Jakub Safian, Michał Sakowski, Jakub Solarz, Mateusz Solarz i Łukasz Trybuszewski.Gratulujemy!!!
Kolejowe ABC w naszej szkole
21.01.2020W ramach ogólnopolskiej kampanii, 21 stycznia Zespół Kolejowe ABC odwiedził oddziały przedszkolne. Na początku zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że bohaterem Kampanii Kolejowe ABC jest nosorożec Rogatek, który uczy dzieci i dorosłych bezpiecznych zachowań w pobliżu przejazdów kolejowych.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach dzięki, którym poznały obowiązujące zasady w czasie podróży pociągiem oraz jak należy zachowywać się na dworcach kolejowych. Podczas zajęć wykonaliśmy doświadczenie z odblaskami, co uświadomiło dzieciom jak ważne są one podczas wieczornych wyjść. Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały upominki oraz maskotkę - nosorożca Rogatka.
20
Moja Babcia i mój Dziadek
21.01.2020Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w konkursie plastycznym "Moja Babcia i mój Dziadek”. Celem konkursu było propagowanie więzi rodzinnych. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.
Mali sportowcy zdobywają sprawność „Łyżwiarza”
21.01.2020W ramach realizacji programu „Sprawny Dolnoślązaczek” klasa III b pod opieką p. Anny Worobiec udała się 17 stycznia 2020 r. na lodowisko w Świdnicy. Uczniowie zapoznali się z jedną z form aktywnego spędzania czasu wolnego. Uzyskali podstawowe wiadomości na temat bezpiecznych zabaw na lodzie oraz zasady hartowania się. Pamiętali o założeniu rękawiczek i kasków. Uczniowie zaliczyli elementy „Błękitnej sztafety”, czyli jazdę przodem (po prostej) i tyłem.
Najwięcej jednak emocji i radości sprawiły dzieciom zabawy w wyścigi. Dzielnie się też spisali rodzice, którzy aktywnie włączyli się w zajęcia na lodowisku i pomagali naszym małym łyżwiarzom. Podsumowaniem zajęć był zdobycie sprawności „Łyżwiarza”. Gratulujemy małym sportowcom! Czekamy na następne zajęcia na lodowisku!
8
Zdrowo jem więcej wiem!
19.01.2020Zdobyliśmy główną nagrodę
w ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem więcej wiem!”
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego uczniowie z klasy II a wraz z opiekunem – wychowawczynią Beatą Winnicką Hul przystąpili do dziesiątej edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Zdrowo jem więcej wiem” i w etapie jesiennym zdobyli główną nagrodę w kategorii klas drugich i trzecich! Organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska a honorowy patronat nad projektem objęła Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
Etap jesienny poświęcony był tematowi warzyw i owoców oraz aktywności fizycznej. Do projektu przystąpiło wiele szkół z całej Polski, ale ocenionych zostało 380 zespołów uczniowskich z klas drugich i trzecich. Klasa II a zdobyła największą liczbę punktów za wykonanie sześciu zadań konkursowych. Zadania obejmowały specjalnie przygotowane lekcje, konkursy tematycznie powiązane z zajęciami lekcyjnymi i forum dla rodziców, które odbywało się w trakcie wywiadówek. W trakcie realizacji zadań konkursowych nauczyciel opiekun grupy dokumentował ich przebieg, a następnie pisał raporty, które przesyłał organizatorom do oceny. Zespół sędziowski ocenił nasze działania najwyżej spośród wszystkich uczestniczących w projekcie klas II i III!
W etapie jesiennym wykonaliśmy wspólnie następujące zadania:
- Lekcja „Smacznie, zdrowo, kolorowo”
- Konkurs „Zagadki owocowo-warzywne”
- Lekcja „Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem”
- Konkurs „Najciekawsza praca przedstawiająca Order Miłośnika Sportu”
- Forum zdrowia „Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?”
- Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań.
Ponieważ projekt trwa cały rok szkolny i jest podzielony na 3 etapy: jesień, zima oraz wiosna, już przystąpiliśmy do etapu zimowego i czekają nas kolejne zadania do wykonania. Będziemy się starać, by znowu realizować je z radością i sukcesem!
Opiekun
Beata Winnicka Hul
Grudzień 2019 w 6b
19.01.2020Grudzień dla uczniów, to przede wszystkim Mikołajki, prezenty i choinka. W naszej klasie przegłosowaliśmy pomysł, by prezenty były pod choinkę a na Mikołajki wybraliśmy się do pizzerii „Da Grasso”. Tam uczniowie sami przygotowali wybraną pizzę i bawili się wyśmienicie.
Z wielkim zaangażowaniem wałkowali ciasto, układali dodatki i oczekiwali na wypieczenie ich „dzieł”. Następnie z ogromnym apetytem zjedli przygotowane przez siebie danie. Jeszcze wspólna fotka, wręczenie dyplomów i drobne upominki od Mikołaja. Pod koniec grudnia czekało nas duże wyzwanie – konkurs śpiewania przez klasy wylosowanych kolęd. Szybkie przejście do sali na mocno oczekiwaną chwilę, czyli prezenty pod klasową choinką. Krótkie biesiadowanie, słuchanie kolęd i składanie sobie życzeń, dzielenie i się opłatkiem z kolegami, koleżankami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Pożegnanie klasowe starego roku, kolejne uściski i życzenia. Wszystko uwieczniliśmy na fotkach, więc zachęcamy do ich oglądania.
Wychowawca klasy – Bożena Kawałkowska
13
Piłka siatkowa - dziewczęta starsze
19.01.2020Dzieczyny na podium!
Reprezentacja szkoły dziewcząt zdobyła II miejsce w rozgrywkach w piłkę siatkową. Nasza szkoła wszystkie mecze wygrała: z -SP 4, 8, 315. Dziewczyny przegrały tylko jedynie z SP1.
Najlepszą zawodniczką została Amelia Stasiak.
Wystąpiłyśmy w składzie: Głogiewicz Natalia, Knap Dagmara, Talaga Sara, Stasiak Amelia, Zawadzka Martyna, Krasik Kinga, Panas Laura, Zawadzka Emilia, Sebastiańska Martyna, Adamowicz Anna, Szczęśniak Maja, Osienienko Oliwia.
Wirtualna adopcja psa Radona
19.01.2020Uczniowie klasy III b ze SP nr 6 w Świdnicy pod opieką p. A. Worobiec włączyli się aktywnie do wirtualnej adopcji psa Radona w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. Koordynatorami całej tej akcji są rodzice Ani Duszyńskiej - uczennicy klasy III b.
Wirtualna adopcja polega na wspieraniu naszego pupila poprzez darowizny finansowe. Jest to wsparcie w profilaktyce weterynaryjnej, czyli dostarczana jest lepszej jakości karma, dedykowana obroża, badania krwi i inne wymagane w leczeniu danego psa czy odrobaczenie lepszymi środkami oraz szczepienia. Jest też możliwy w każdą niedzielę kontakt osobisty ze swoim wirtualnie adoptowanym zwierzęciem. Podczas wizyty wolontariuszka ze schroniska zapozna z podopiecznym, opowie o przekazaniu wsparcia i przekaże informacje na temat danego psa, zorganizuje wyjście na spacer.
Takie akcje uczą dzieci wrażliwości i postawy jak stać się współodpowiedzialny za zwierzaka, który oczekuje na prawdziwą adopcję, by dostał coś dobrego w czasie oczekiwań na prawdziwy dom. Nasze wspólne zaangażowanie sprawi, że podopieczny Radon będzie oczekiwać na adopcję w bardziej komfortowych warunkach.
Spotkanie z dietetykiem z Centrum Dietetycznego Natur House
19.01.2020Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Zaspokaja ono 25% dziennego zapotrzebowania na energię. Niestety coraz częściej zapracowani Polacy jedzą w biegu lub w ogóle rezygnują ze śniadania, w tym z przygotowywania zdrowej przekąski dla swoich dzieci do szkoły.
Także drugie śniadanie to dla dziecka bardzo ważny posiłek. W okresie szkolnym ze względu na szybki rozwój fizyczny i psychiczny dzieci potrzebują przede wszystkim energii.
Właściwie przygotowane drugie śniadanie bogate w węglowodany, wapń, żelazo, cynk, witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe (głównie omega- 3) daje dziecku siłę, zapał do nauki i aktywność fizyczną. Niedobór tych składników powoduje u dzieci w wieku szkolnym drażliwość, nerwowość oraz problemy z koncentracją.
Z tego też powodu 10 stycznia 2020 roku zorganizowaliśmy, dla uczniów klas czwartych i piątych, spotkanie z panią dietetyk z Centrum Dietetycznego Natur House panią Sandrą Kilian. Uświadomiliśmy dzieciom o co tak naprawdę chodzi w racjonalnym odżywianiu.
Wierzymy, że dobre przyzwyczajenia żywieniowe wprowadzone w dzieciństwie naturalnie przenoszone są w dorosłość, dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Zdrowe śniadanie to najlepsza inwestycja w zdrowie, jaką możemy zrobić codziennie rano dla siebie i swoich bliskich!
Organizator:
Małgorzata Sidoruk
Dziękujemy!
22.01.2020Pomogliście nam spełnić marzenia świąteczne dzieci. Dochód z kiermaszu ciast organizowanego przez Klub Młodych Unicef został przekazany na ratowanie życia dzieci w Nigrze oraz zakup świątecznych prezentów dla potrzebujących uczniów naszej szkoły.
Z życzeniami radosnych i spędzonych w gronie najbliższych świąt Bożego Narodzenia Klub Młodych Unicef.
6
I Szkolny Konkurs Kolęd
02.01.202020 grudnia w naszej szkole w budynku przy ul. Jodłowej odbył się I Szkolny Konkurs Kolęd. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy wraz z wychowawcami. Oto wyniki konkursu: I miejsce klasa 8c, II miejsce 7b i III miejsce 8b.Gratulacje!
64
Kartka Świąteczna – Boże Narodzenie – Nowy Rok 2019
30.12.2019Sukces młodych plastyków w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym!
Komisja oceniająca 428 prac, które wpłynęły z całej Polski na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kartka Świąteczna – Boże Narodzenie – Nowy Rok 2019” organizowany przez MDK w Świdnicy, postanowiła przyznać 20 nagród i 52 wyróżnienia. Jak co roku osiem prac stanowi projekt do świątecznej kartki miasta Świdnicy. Cieszymy się ogromnie, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie z naszej szkoły przygotowani przez p. Annę Maciejewską, p. Annę Worobiec, p. Joannę Antoniak, p. Beatę Winnicką-Hul, p. Elżbietę Rasiewicz, p. Annę Błaszczyk. Prace plastyczne ukazywały polskie tradycje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
21 grudnia 2019 r. w holu świdnickiego teatru wręczono laureatom konkursu plastycznego pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe nagrody.
Nagrody otrzymali:
-Zuzanna Komorowska z klasy 2 a
-Sara Grońska z klasy 3a
-Kalina Zięcina z klasy 3b
-Filip Buras z klasy 3b
Wyróżnienia otrzymali:
-Weronika Grycel z klasy 2d
-Olga Kaczor z klasy 2d
-Pola Sośnicka z klasy 2d
-Maja Urbaniak z klasy 3a
-Julia Brulewska z klasy 3a
-Lena Trzaska z klasy 3b
Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Świdnicka Szopka Bożonarodzeniowa
22.12.2019Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Świdnicka Szopka Bożonarodzeniowa.
Archiwum Aktualności