• Szkolne przygody gangu Fajniaków
     • Szkolne przygody gangu Fajniaków

      04.12.2020

      Daleko, daleko...a może blisko... w mieście Świdnicy jest Szkoła Podstawowa nr 6. W tej szkole jest mnóstwo fantastycznych dzieci ale wśród nich jest pewna klasa, najfajniejsza z najfajniejszych. Klasa III c. Najprawdziwsze Fajniaki – Trzeciaki, które postanowiły naprawiać i poznawać świat z akcją „Szkolne przygody gangu Fajniaków”. To coś dla nich. Dla nas.

      Wybraliśmy zajęcia o powietrzu. Obejrzeliśmy film, śpiewaliśmy piosenkę „Ruszaj z nami, Fajniakami”, dowiedzieliśmy się nowych informacji o powietrzu, które jest nam potrzebne do życia ale jest też potężnym żywiołem. Wykonaliśmy wiele doświadczeń związanych z tematem zajęć. Sprawdzaliśmy wagę, ruch i siłę powietrza wykorzystując do tego balony, świeczki, rurki, papier, miskę i wodę. Słuchając opowiadania „Ekozakątek” rysowaliśmy to co nam się najbardziej podobało na zajęciach. Temat bardzo nas zainteresował. Będziemy jeszcze fajniejszymi Fajniakami, będziemy jeszcze lepiej dbać o nasze środowisko.

      Jakie dziecko nie lubi zabawy z wodą? Fajniaki – Trzeciaki baaardzo lubią. A doświadczenia podczas, których mogły badać załamywanie się światła w wodzie, jej zmianę stanów w zależności od temperatury, jej ruch oraz badanie, że przybiera kształt w zależności od pojemnika w jakim się znajduje, dały im mnóstwo radości. Najbardziej podobał im się eksperyment z wędrującą wodą.

      To było fascynującę obserwować jak mieszały się kolory w szklankach mimo, że nikt ich nie dotykał. Rozmawialiśmy o tym, że bez wody nie byłoby życia na Ziemi. Wysłuchane opowiadanie „Oszczędzaj kropelkę” zmobilizowało Trzeciaków do pokazania wszystkim jak ważne jest oszczędzanie wody i postanowili wykonać plakaty ekologiczne.Mamy świadomość, że woda to groźny żywioł ale bez wody nie byłoby życia na naszej planecie.

      Prace można obejrzeć w galerii "Fajniaki" https://szkolneprzygodyfajniakow.pl/galeria-prac/praca/?u_di=23568&s_di=10268

       

    • Jakiż to święty rozdaje prezenty
     • Jakiż to święty rozdaje prezenty

      04.12.2020

      Z okazji ,,Mikołajek" 4 grudnia klasa 3 d uczestniczyła w spektaklu online Teatru Prima „Jakiż to święty rozdaje prezenty”.

      Wspaniała muzyczna podróż po różnych zakątkach kuli ziemskiej ukazująca zwyczaje związane z wizytą Św. Mikołaja. Poznamy Mikołajów z odmiennych kulturowo krajów i kontynentów m.in. Rosji, Japonii, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

      Przedstawienie w wersji online zawierało elementy angażujące do wspólnej zabawy dzieci siedzące przed ekranami telewizorów czy komputerów.

    • Barwy Niepodległości
     • Barwy Niepodległości

      03.12.2020

      4 listopada odbyło się podsumowanie XIV Konkursu Plastycznego "Barwy Niepodległości", którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.

      Na konkurs wpłynęło 185 prac z 18 placówek z całej Polski.

      Z naszych oddziałów przedszkolnych nagrodę otrzymała Jagoda Jagodzińska a wyróżnienie Emilia Troszczyńska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • Andrzejki online w klasie I b
     • Andrzejki online w klasie I b

      30.11.2020

      30 listopada uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli udział w klasowych online wróżbach i zabawach andrzejkowych. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną na teamt „Wrózby andrzejkowe”. Wielu emocji dostarczyło wybieranie z czerwonego serduszka imion dziewczynek i chłopców oraz wróżba „Roślina lub zwierzątko prawdę o Tobie Ci powie”. Ciekawą wróżbą okazało się losowanie kartek z „Szczęśliwą liczbą ” i „ Kim będę w przyszłości?” oraz wróżba z kubeczkami i kolorami. Każdy mógł wtedy poznać swoją przyszłość, dowiedzieć się, co go czeka, na co musi uważać. Wszyscy zaprezentowali również swoje andrzejkowe stroje, które symbolizowały dziecięce marzenia dotyczące bohaterów z baśni. Pojawili się w przepięknych strojach: wróżka, księżniczka, baletnica, rycerz, myszka Miki, kotek,  batman, Harry Potter,   piłkarz,  piosenkarka, modelki. Był to dzień pełen wrażeń. Podczas wróżb wszyscy wspaniale się bawili, byli radośni, na twarzach gościł nieustanny uśmiech. Miłym akcentem było to, że wszyscy mają nadzieję, że nasze wróżby się spełnią. Ten dzień był doskonałą okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową oraz integracji grupy klasowej. Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.

    • Andrzejki w Oddziałach Przedszkolnych
     • Andrzejki w Oddziałach Przedszkolnych

      30.11.2020

      "Hokus- pokus, czary- mary..." tak świętowane były Andrzejki w Oddziałach Przedszkolnych.

      Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, wyciągania losów, wróżenia za pomocą magicznej kostki.

      Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy muzyce, a dzieci były w doskonałych humorach.

    • Dzień Pluszowgo Misia w zerówce
     • Dzień Pluszowgo Misia w zerówce

      26.11.2020

      25 listopada w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Był to czas na piosenkę, zagadki, quiz wiedzy o niedźwiadkach oraz konkurs plastyczny "Mój miś".

      Kierując się takimi kryteriami jak staranność wykonania, wkład własny i pomysłowość komisja nagrodziła 7 prac i wyróżniła 18. Gratulujemy laureatom i życzymy sukcesów.

    • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w klasie I b
     • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w klasie I b

      25.11.2020

      25 listopada 2020 r. obchodziliśmy w klasie 1 b wraz z wychowawcą p. Anną Worobiec obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji  tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowami  łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw.

      Wszyscy uczniowie wywiązali się z zadania.  Pokazywali podczas lekcji online swojego przyjaciela Misia.

      Maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Ilość pluszowych przyjaciół  była imponująca.

      Ciekawostką tego dnia było oglądanie prezentacji multimedialnej „Dzień Pluszowego Misia” oraz słuchanie wierszy o poszanowaniu zabawek. Uczniowie także  przygotowali  wystawę książek przedstawiających  sylwetki znanych misiów z bajek  i filmów dla dzieci. Atrakcją spotkania były muzyczne zabawy oraz rozwiązywanie zagadek o najbardziej popularnych misiach.

      Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczne w postaci rysunku oraz  ulepiły postacie znaych misiów. Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Na pamiątkę tego święta wszyscy zrobiliśmy zdjęcia swoim pluszowym przyjaciołom.

    • Do naszej szkoły zawitała Akademia Edu Sense!
     • Do naszej szkoły zawitała Akademia Edu Sense!

      25.11.2020

      Przez dwa dni -  łącznie  42 nauczycieli uczestniczyło w szkoleniu przygotowującym do pracy z Ozobotem w środowisku offline i online.

      Podczas zajęć warsztatowych nauczyciele zapoznali się z nowo zakupionymi robotami. Dowiedzieli się jak wykorzystać roboty do realizowania treści wynikających z podstawy programowej w szkole podstawowej, jak uczyć myślenia komputacyjnego i algorytmicznego.

      Przekonali się, że programowanie może być łatwe tak, jak rysowanie.

      Teraz tylko czekamy na powrót do szkoły i możliwość prowadzeni lekcji z Ozobotami: Evo, Bit oraz Photonami!

    • Bezpieczny uczeń
     • Bezpieczny uczeń

      12.11.2020

      W ramach szkolnego projektu “Szkoła dbająca o bezpieczeństwo” samorząd klas I-III zorganizował konkurs plastyczny dla uczniów klas zerowych i pierwszych. Nosił on tytuł „Jestem bezpieczny w drodze do szkoły”. Celem konkursu było propagowanie bezpiecznych zachowań dziecka, jako uczestnika ruchu drogowego, zachęcanie do kreatywnego uczestnictwa dzieci w wydarzeniach związanych ze zwiększeniem bezpieczeństwa uczniów.
      Uczestnicy konkursu, uczniowie klas zero i pierwszych, popisali się kreatywnością, zaangażowaniem
      i zrozumieniem tematu.

      Laureaci konkursu:

      I miejsce Iza Synowska

                       Lena Buczkowska

      II miejsce Jagoda Jagodzińska

                        Zuzia Kaczmarczyk

      III miejsce Kacper Borowski

      Wyróżnienie Hania Mielcarek

      Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem nauczycieli: Irena Kulig, Aleksandra Ciszak, Halina Styrna, Anna Worobiec, Anna Błaszczyk, Jolanta Makowska-Wróbel.

      Laureaci otrzymali w nagrodę piękne dyplomy. Dalszych sukcesów uczniom życzą organizatorki konkursu panie Halina Styrna i Anna Worobiec.
       

    • Mały Ratowniczek
     • Mały Ratowniczek

      11.11.2020

      Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 6 jest realizowany projekt edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Został on zainicjowany przez Program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej p. Anna Worobiec i p. Halina Styrna po odbyciu kursu „Ratujemy i uczymy ratować” oraz pani Ewa Samsel szkolna pielęgniarka przeprowadziły na początku listopada 2020 r.  w klasach 0-I zajęcia warsztatowe pod nazwą „Mały Ratowniczek”.

      Zajęcia dotyczyły utrwalenia zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku, omdlenia, oparzeń, stłuczeń, zwichnięć, otarcia skóry, krwawienia z nosa ze szczególnym zwróceniem uwagi  na zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w okresie trwania pandemii koronawirusa.

      Podczas warsztatów dzieci przypomniały sobie i utrwaliły podstawowe numery telefonów służb ratowniczych w Polsce: 997, 998, 999 i 112.

      Następnym zadaniem było przeprowadzenie symulowanej rozmowy telefonicznej mającej na celu zawiadomienie o niebezpieczeństwie, w której dzieci:

      · przedstawiały się,

      · udzielały informacji o miejscu zdarzenia albo własnym adresie,

      · rodzaju niebezpieczeństwa.

      Na warsztatach uczniowie nauczyli się podstawowych czynności ratujących życie:

      1. Sprawdzanie przytomności.
      2. Bezpieczeństwo osoby poszkodowanej.
      3. Wzywanie pomocy.
      4. Sprawdzanie oddechu.
      5. Pozycja boczna poszkodowanego.
      6. Oddechy ratownicze.

      Warsztaty miały charakter profilaktyczny, których celem było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których zależy od nas czyjeś życie oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa w okresie trwania pandemii koronawirusa.

    • Szkoła do hymnu
     • Szkoła do hymnu

      11.11.2020

      Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. W wyniku upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej.

      W związku z obecna sytuacja nie możemy, jak co roku, zorganizować uroczystości patriotycznych w szerokim wymiarze, jak zawsze to czyniliśmy. O 11.11 klasa 3d i 3b odśpiewała Hymn Państwowy w warunkach domowych. Również oddziały przedszkolne wzięły udział w kolejnej edycji akcji MEN "Szkoła do hymnu" i odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego.

    • Konkurs plastyczny "Zwierzaki liściaki"
     • Konkurs plastyczny "Zwierzaki liściaki"

      06.11.2020

      W oddziałach przedszkolnych odbył się konkurs plastyczny "Zwierzaki liściaki", którego celem było dostrzeganie piękna jesiennej natury i możliwości wykorzystania darów jesieni jako materiałów plastycznych. Wszystkie prace były piękne i bardzo trudno było rozstrzygnąć konkurs. Dlatego każda jesienna kompozycja została nagrodzona.

      Gratulujemy małym artystom.

    • Przedstawienie „Bądź widoczny na drodze”
     • Przedstawienie „Bądź widoczny na drodze”

      06.11.2020

      Koło teatralno-wokalne pod opieką p. Anny Worobiec i  p. H. Styrny  zaprezentowało w  listopadzie przedstawienie pt. „Bądź widoczny na drodze ” w ramach realizowanego projektu „Szkoła dbająca o bezpieczeństwo”, którego głównym koordynatorem jest p. v-ce dyrektor Monika Eszwowicz. Występ obejrzały klasy 0-I

       

      Celem przestawienia było:

      -wdrażanie do właściwego zachowania w ruchu drogowym

      -dbanie o swoje bezpieczeństwo w szkole i na ulicy

      -wdrażanie do noszenia znaczków odblaskowych

      -kształtowanie nawyków rozpoznawania znaków drogowych

      -kształtowanie umiejętności powiadamiania dorosłych o wypadku, zagrożeniu, niebezpieczeństwie.

       

      Uczniowie z koła teatralno-wokalnego  przybliżyli powyższą tematykę poprzez ciekawą inscenizację w formie dramy, scenek rodzajowych oraz śpiewanie piosenek o ruchu drogowym.

       

      Na zakończenie spotkania nauczyciele podziękowali dzieciom za aktorstwo i wspaniałą  prezentację zasad  właściwego zachowania się w szkole, na placu zabaw oraz roli dziecka jako najważniejszego uczestnika ruchu drogowego.

       

    • Jesienny konkurs plastyczny
     • Jesienny konkurs plastyczny

      04.11.2020

      Samorząd klas I-III zorganizował konkurs plastyczny pt. “Jesień wokół nas” dla uczniów klas młodszych. 

      Celem konkursu było:Rozwijanie uzdolnień plastycznych, kreatywności. Promowanie osiągnięć uczniów uzdolnionych plastycznie. 

      Uczniowie wykonali wiele różnorodnych prac, w których wykazali się kreatywnością i znakomitą obserwacją przyrody.

      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce Lena Kępa – opiekun p. Anna Worobiec

                        Anna Rupnowska – opiekun p. Halina Styrna

                        Wiktoria Wiśniewska – opiekun p. Joanna Antoniak

      II miejsce Marta Przybysz – opiekun p. Elżbieta Rasiewicz

                         Wiktoria Durowa – opiekun p. Halina Styrna

                         Tomasz Naleśnik – opiekun p. Anna Worobiec

                         Krystian Knapik – opiekun p. Joanna Antoniak

      III miejsce Maja Zaleska – opiekun p. Anna Błaszczyk

                          Martyna Trzaska – opiekun p. Halina Mozol

                          Oliwia Widuto – opiekun p. Beata Winnicka

                          Hanna Mielcarek – opiekun p. Jolanta Makowska – Wróbel

      Za piękne jesienne prace dzieci zostały nagrodzone dyplomami i słodkimi upominkami.

      Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych plastycznych sukcesów. Piękne prace dzieci zostały uwidocznione na gazetce samorządu, gdzie można je podziwiać.

      Organizatorkami konkursu były opiekunki samorządu panie: Anna Worobiec i Halina Styrna.

    • Warsztaty "Zdrowe odżywanie"
     • Warsztaty "Zdrowe odżywanie"

      29.10.2020

      "Szóstka" jest szkołą promującą zdrowie, dlatego pomagamy swoim podopiecznym już od najmłodszych lat wykształcić pozytywne nawyki dbania o higienę.

      Pani pielęgniarka Ewa Samsel w klasie 3d przeprowadziła ciekawe warsztaty na temat zdrowego odżywiania. Omówiła Piramidę Zdrowego Żywienia. Badania naukowe w ostatnich latach wykazały, jak ważne w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu otyłości i innym chorobom (rozwijającym się także w życiu dorosłym) są: aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z komputera, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.

      Dlatego też mówimy obecnie o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dając jasno do zrozumienia, że aby być zdrowym, prawidłowe żywienie musi być realizowane łącznie z pozostałymi elementami stylu życia. W ramach projektu tworzyliśmy piramidy.

    • Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej
     • Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej

      26.10.2020

      Nasza placówka jest szkołą promującą zdrowie, dlatego pomagamy swoim podopiecznym już od najmłodszych lat wykształcić pozytywne nawyki dbania o higienę.

      W październiku dzieci z grupy „O” oraz uczniowie klasy pierwszej brali udział w ogólnopolskim programie edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanym przez Instytut Blend-a-med Oral-B.

      Pani pielęgniarka Ewa Samsel przeprowadziła ciekawe warsztaty na temat dbania o higienę jamy ustnej oraz praktyczną prezentację szczotkowania zębów. Nauczyciele klas „O” oraz klas pierwszych na zajęciach edukacyjnych przeprowadzili pogadanki tematyczne, a dzieci uzupełniały arkusze z ćwiczeniami i grami.

      Wizyta w Niesamowitym świecie higieny jamy ustnej bardzo podobała się uczniom.Wszyscy twórczo i z zaangażowaniem wykonywali realizowane zadania Dzięki temu programowi dzieci uzupełniły i wzbogaciły wiedzę z następujących obszarów:

      • Budowa zęba

      • Różnice między zębami mlecznymi a stałymi

      • Dbanie o dziąsła

      • Znaczenie odżywiania

      • Codzienna higiena jamy ustnej

      • Technika szczotkowania, używanie nici dentystycznej, płukanie jamy ustnej

      • Regularne kontrole stomatologiczne

      Podsumowaniem programu było wręczenie pamiątkowych dyplomów dla uczniów oraz certyfikatu dla klasy.

      Koordynator Anna Worobiec

       

    • Warsztaty „Moje supermoce i zawody”
     • Warsztaty „Moje supermoce i zawody”

      26.10.2020

      W dniach 19-23 października w klasie Ib pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty „Moje supermoce i zawody” w ramach Tygodnia Uczniowskiej Super Mocy.

      Uczniowie wraz z wychowawcą obejrzeli prezentację mutimedialną „Jaki jestem?”. Zauważyli, że każdy ma swoje mocne strony, dzięki którym może osiągnąć swój wymarzony cel i przezwyciężyć słabe strony. W ciągu całego tygodnia dzieci aktywnie brały udział w wykonywaniu zadań. Na początku pomalowały przyniesione przez siebie kamienie na różne kolory. Następnie przykleiły na nich napisy: „Mam talent”, „Dam radę”, „Mam supermoc”, „Wierzę w siebie”. Drugim zadaniem było rozmowa o rożnych zawodach, kolorowanie kolorowanek. Potem przebranie się w stroje ukazujące różne zawody i wykonanie zdjęć w Fotobudce klasy 1b, którą sami uczniowie wykonali. Na zakończenie dzieci wspólnie pracowały w grupach tworząc „Drzewo Talentów”, które pokazało jakie mamy talenty, zainteresowania , kto kim będzie w przyszłości.

      Dzięki tym warsztatom dzieci zrozumiały, że warto rozwijać swoje supermoce, talenty, zainteresowania, które pozwolą im uwierzyć w siebie, a w chwili zwątpienia przywrócą wiarę we własne możliwości.

    • Ślubujemy !-Pasowanie Pierwszoklasistów
     • Ślubujemy !-Pasowanie Pierwszoklasistów

      19.10.2020

      14 października w Dniu Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste Pasowanie Pierwszoklasistów.Ze względu na obowiązujący stan epidemiologiczny cała uroczystość odbyła się kameralnie w klasach w obecności wychowawcy i pani dyrektor. 

      Uczniowie klasy 1a, 1b i 1c przygotowali piekne występy artystyczne, w których zaprezentowali znajomość szkolnych zasad i obyczajów oraz wielką chęć do zdobywania i poszerzania swojej wiedzy. Mali bohaterowie z wielkim przejęciem, ale też z humorem recytowali wiersze i pięknie śpiewali piosenki.Podniosłym akcentem uroczystości był moment ślubowania. Pierwszoklasiści zaśpiewali hymn szkoły, a następnie ślubowali, że będą dobrymi uczniami i Polakami, a swym zachowaniem i nauką sprawią radość rodzicom i nauczycielom. 

      Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły, pani Violetta Skibicka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając wielkim czarnym ołówkiem oraz wypowiadając zdanie „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy”. 

      Pani dyrektor życzyła wszystkim dzieciom przyjętym do grona braci uczniowskiej wiele satysfakcji i radości ze zdobywania wiedzy oraz jak najwięcej przyjemnych chwil spędzonych w szkolnych murach. Zapewniła, że szkoła to miejsce przyjazne i w razie potrzeby mogą liczyć na pomoc wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyli pani dyrektor życzenia i wręczyli bukiety kwiatów oraz pięknie wykonane laurki. 

      Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki.Uroczystość pasowania na ucznia przygotowały nauczycielki klas pierwszych, panie: Elżbieta Rasiewicz, Anna Worobiec i Jolanta Makowska - Wróbel.

      Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmików dołączonych do artykułu.

    • CodeWeek 2020
     • CodeWeek 2020

      12.10.2020

      W tym tygodniu biblioteka szkolna włączyła się do akcji CodeWeek 2020.

      W różnych miejscach w szkole zostały rozwieszone kody qr. Każdy uczeń, który chciał się dowiedzieć co powiedzieli słynni ludzie o książkach – mógł zeskanować kod qr.

      Dla pierwszej osoby, która zgłosiła bibliotekarzowi zapisane wszystkie kody na tel. kom., przewidziana była nagroda rzeczowa.

      W odczytaniu kodów pomocne były następujące aplikacje:

      - QR ONLINE Reader

      - QR BARCODE SCANNER

      - Quick Scan - QR Code Reader

      - I-NIGMA

      - Kaywa Reader

      - Lynkee Reader

      - Nokia reader

      - UpCode

      - Quickmark

      Okazało się, że jeszcze w tym samym dniu ogłoszenia zabawy, jako pierwsza do biblioteki, z wszystkimi cytatami o książkach, zgłosiła się Wiktoria Masłowska z klasy VIId.

      Gratulujemy i zachęcamy pozostałych uczniów do odkodowywania sentencji o czytaniu.

    • Kodowanie na dywanie
     • Kodowanie na dywanie

      12.10.2020

      W trosce o wszechstronny rozwój dziecka oddziały przedszkolne realizują projekt z zakresu kodowania. W trakcie zabaw z kodami dzieci koncentrują się na wyszukiwaniu rozwiązań co w konsekwencji przyspiesza i czyni bardziej efektywnym proces przyswajania przez nie informacji i rozwoju nowych umiejętności.

    • Laureaci konkursu otrzymali nagrody!
     • Laureaci konkursu otrzymali nagrody!

      11.10.2020

      Nareszcie dotarły do uczniów z klasy III a nagrody za zajęcie 1 miejsca w etapie jesień i 5 miejsca w klasyfikacji ogólnej w X edycji ogólnopolskiego projektu edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem!”.

      Dzieci otrzymały dyplomy, oraz zestawy malarskie, piórniki i przybory szkolne. Nagrodą dla całego zespołu są podłogowe maty edukacyjne. Opiekun zespołu nagrodzony został tabletem.

      To była wyjątkowa, bo jubileuszowa edycja projektu, wyjątkowy był również okres, w którym realizowaliśmy postawione zadania – czas nauczania zdalnego.

      Do projektu zgłosiło się 2400 zespołów z całej Polski. Spośród nich wyłoniono jedynie 37 najlepszych. Wśród nich jest drużyna „Witaminowyjadaczy” z klasy III a.

      Udział w  projekcie zmobilizował dzieci do dalszych działań w kierunku kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych i inspirowania innych osób.

      Beata Winnicka Hul – opiekun zespołu „Witamiowyjadacze”

     • Wybory starszego SU

      02.10.2020

      2 października odbyły się wybory do zarządu SU w budynku na ulicy Jodłowej. 

      Wyniki:Głosowało 323 osoby:1. Hubert Chachoń 8B - 145 głosów, (przewodniczący)2. Julia Niezgoda 8B - 82 głosy, (zastępca przewodniczącego)3. Maja Marks 7B - 31 głosów, (sekretarz)4. Emilia Góra 8B - 27 głosów,5. Klaudia Kowalkowska 7E - 15 głosów,6. Weronika Samsel 7E - 11 głosów.Głosów nieważnych - 12.

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      01.10.2020

      29 września, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, wielu uczniów klas VI-VIII przyniosło do szkoły swoje ulubione książki, by zaprezentować i zareklamować je wśród kolegów i koleżanek z klasy. Za zgodą nauczycieli na różnych przedmiotach młodzież wysłuchała czytanych na głos fragmentów wielu interesujących powieści.

      Wbrew pozorom, w tym roku, nie dominowała fantastyka. Pojawiły się natomiast między innymi książki z takich gatunków jak dramat czy romans. Wśród czytanych powieści znalazły się: Michael Vey. Więzień celi 25, Mira i potwory, Trzy kroki od siebie, Wszystko to co wyjątkowe, Cień anioła, Gra Endera, Jaśki. Album rodzinny, Wiedźmin. Krew elfów, Zanim się pojawiłeś, Ty, ja i fejs, Idol, Strażnicy Nirgali. Serce Suriela, Kiedy zegar wybije dziesiątą …

     • Dzień Chłopca w klasie I b oraz na świetlicy z klasą II c

      01.10.2020

      30 września 2020 r. z okazji Dnia Chłopca nie zapomnieliśmy o naszych kolegach z klasy I b oraz ze świetlicy z klasy II c. Dziewczynki składały życzenia, nie obyło się bez lizaków i drobnych upominków. Wykonały również piękne, kolorowe krawaty z napisem „Super Chłopak”, w które włożyły wiele pracy, zaangażowania i ciekawych pomysłów. Zaśpiewały swoim kolegom tradycyjne Sto lat! Wszyscy chłopcy podziękowali dziewczynkom za życzenia oraz przepiękne krawaty, które nosili przez cały dzień przypięte do koszulek. Ten dzień był doskonałą okazją do integracji grupy klasowej. Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.

     • TEATRZYK OBRAZKOWY KAMISHIBAI

      25.09.2020

      24 września, z inicjatywy biblioteki, rozpoczęły się cykliczne warsztaty teatralne dla klas 0-III. Proponowana forma to japoński teatrzyk papierowy Kamishibai. Jest to technika opowiadania, czytania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), - na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

       

      Projekt ten, ma na celu upowszechnianie i podnoszenie jakości EDUKACJI Globalnej na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. 0-III SP). Jest poświęcony propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

       

      Uczniowie klasy Ib, u których zagościł teatrzyk, z zainteresowaniem wysłuchali bajki pt. Szkoła Czi-Tam. Przedstawiała ona historię dziewczynki, która zamiast chodzić do szkoły musi pracować.

      Uczniowie odpowiadając na zadane pytania bibliotekarza, wykazałi się zrozumieniem przedstawionego problemu.

      Forma połączenia obrazka z czytaniem bardzo spodobała się dzieciom.

      Inicjatorem projektu jest Elżbieta Surdyka-Stec

     • Dzień Kropki

      17.09.2020

      Komu z nas nie zdarzyło się siedzieć nad kartką, mieć pustkę w głowie i nie wierzyć w siebie? Nie wierzyć, że coś się wymyśli? Uda? Stworzy samemu?

      Taką sytuację opisał w swojej książce „Kropka” Peter H. Reynolds. „Kropka” to historia Vashti, która dzięki drobnemu gestowi nauczycielki plastyki, stała się mistrzynią w malowaniu kropek, podziwianą przez koleżanki i kolegów artystką.

      W 2009 roku, nauczyciel muzyki z Iowa, zaproponował zaprzyjaźnionym nauczycielom, by przeczytać uczniom książkę, wspólnie bawić się, tworzyć i odkrywać swoje talenty. I od tego czasu coraz więcej nauczycieli i uczniów na całym świecie, 15 września, bawi się odkrywając swoje mocne strony... a motywem przewodnim jest kropka.

      W naszej szkole, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, po raz drugi zaproponowali swoim uczniom zabawę z kropką. Obejrzyjcie krótką relację z tego wydarzenia...

    • Zdrowo jem więcej wiem!
     • Zdrowo jem więcej wiem!

      26.04.2020

      Nadal uczestniczymy

      w ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem więcej wiem!”

      z nadzieją na główną wygraną!

       

      W pierwszym semestrze roku szkolnego uczniowie z klasy II a wraz z opiekunem – wychowawczynią Beatą Winnicką Hul przystąpili do dziesiątej edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Zdrowo jem więcej wiem” i w etapie jesiennym zdobyli główną nagrodę w kategorii klas drugich i trzecich! Organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska a honorowy patronat nad projektem objęła Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.

      Nasza klasa uczestnicząc w projekcie przyjęła nazwę Witaminowyjadacze.

      Obecnie zakończyliśmy udział w etapie zimowym realizując 6 kolejnych działań. W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach, część zadań dzieci realizowały w trakcie nauki zdalneji bardzo pomogli im w tym rodzice.

      Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. W projekcie jest również miejsce na kształcenie rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną wszystkich jej członków, zwłaszcza tych najmłodszych.

      Etap zimowy jest poświęcony dobrym i złym składnikom w naszym pożywieniu oraz promocji picia wody.

      W edycji zimowej uczestniczyliśmy we wspólnej realizacji następujących działań:

      • Cyklu lekcji: Dobre i złe składniki w naszym pożywieniu.
      • Turnieju wiedzy: Dobre i złe składniki pożywienia.
      • Cyklu lekcji: Pijmy wodę na zdrowie!
      • Konkursie: Zaprojektuj Wodolubka.
      • Forum zdrowia: Rodzice czytają etykiety.
      • Promocji zdobytej wiedzy i podjętych działań.

      Obecnie przesłaliśmy do organizatora projektu raporty z podjętych w klasie i domach uczniów sześciu działań. W połowie czerwca opublikowane zostaną przez Zespół Sędziowski wyniki zmagań konkursowych i będziemy na nie czekali z niecierpliwością.

      Klasa II a z wychowawczynią

    • Dolnośląski Konkurs Recytatorski Pegazik - etap miejski
     • Dolnośląski Konkurs Recytatorski Pegazik - etap miejski

      14.03.2020

      W dniu 5 marca 2020r. recytatorzy wyłonieni podczas eliminacji szkolnych, w których uczestniczyło 30 uczniów naszej szkoły rywalizowali w etapie miejskim w sali lustrzanej Świdnickiego Ośrodka Kultury w kategorii "młodsi" i "starsi" wykonawcy. Wyróżnienia i nagrody otrzymali uczniowie naszej szkoły.

      W kategorii "młodsi" wyróżnienie nagrodą książkową otrzymał uczeń klasy czwartej Bartosz Wielkoszewski.

      Nagrodę książkową i awans do eliminacji powiatowych konkursu otrzymał uczeń klasy czwartej Aleksander Żurek.    

      W kategorii "starsi"  wyróżnione nagrodami książkowymi zostały dwie uczennice: Laura Panas klasa 8c oraz Oliwia Gołuch klasa 7b.  

      Serdecznie gratulujemy sukcesu, a Aleksandrowi życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursowych zmagań.

    • Konkurs Recytatorski PEGAZIK - powiat
     • Konkurs Recytatorski PEGAZIK - powiat

      12.03.2020

      W środę 11 marca, na terenie ŚOK odbyły się eliminacje powiatowe XXV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK.

      W kategorii "młodsi" zaprezentowało się 23 wykonawców.Miło nam zakomunikować, iż jednym z laureatów, a jednocześnie uczestnikiem kolejnego etapu, tym razem wojewódzkiego, został Aleksander Żurek z klasy IV.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w Kłodzku!

    • Dzień Kobiet w klasie IIIb oraz na świetlicy z klasą Ic i IIb
     • Dzień Kobiet w klasie IIIb oraz na świetlicy z klasą Ic i IIb

      07.03.2020

      6 marca 2020 r. z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet nie zapomnieliśmy o miłych dziewczynkach z klasy IIIb oraz ze świetlicy z klasy Ic i IIb.  Chłopcy składali życzenia, nie obyło się bez cukierków i drobnych upominków. Wykonali również piękne, kolorowe laurki, w które włożyli wiele pracy, zaangażowania i ciekawych pomysłów. Zaśpiewali swoim koleżankom tradycyjne Sto lat! Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni. Wszystkie dziewczynki dziękowały chłopcom za piękne życzenia, prezenty, przepiękne laurki i promienny uśmiech. Ten dzień był doskonałą okazją do integracji grupy klasowej. Dzieci zaprezentowały tańce nowoczesne, śpiewały piosenki oraz bawiły się w kalambury i odgadywanie zagadek.  Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.

    • Kodowanie na dywanie
     • Kodowanie na dywanie

      06.03.2020

      W trosce o wszechstronny rozwój dziecka oddziały przedszkolne realizują projekt z zakresu kodowania. W trakcie zabaw z kodami dzieci koncentrują się na wyszukiwaniu rozwiązań co w konsekwencji przyspiesza i czyni bardziej efektywnym proces przyswajania przez nie informacji i rozwoju nowych umiejętności.

    • Czwórki siatkarskie dziewcząt
     • Czwórki siatkarskie dziewcząt

      06.03.2020

      Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce w rozegranym 5 marca turnieju Mini piłki siatkowej czwórek dziewcząt. Nasze dziewczynki rozegrały 4 mecze i wszystkie zakończyły się wygraną w dwóch setach.

      Naszą szkołę reprezentowały: Joanna Kudyba, Jagoda Regnowska, Małgosia Tomczak, Wiktoria Łepkowska, Wiktoria Misiel, Marcelina Kucharska, Aleksandra Jaworska, Zuzanna Idziak, Magda Widła, Hania Godula oraz Wiktoria Maćkowiak. Najlepszą zawodniczką drużyny została Joanna Kudyba.

      Dziewczyny już w przyszły czwartek 12 marca wezmą udział w Finale Powiatowym, który odbędzie się w Witoszowie. Serdecznie gratulujemy!

    • St. Patrics Day
     • St. Patrics Day

      05.03.2020

      Z okazji dnia św. Patryka - patrona Irlandii,  we wtorek 17 marca 2020 odbędzie się w naszej szkole wiosenny konkurs wiedzy o Irlandii Kahoot. Zapraszamy do zapisów chętne drużyny z klas 4 i 5. 

      Zasady:-Drużyna jest 2 osobowa.-Z jednej klasy mogą zgłosić się 2 drużyny.-Warunkiem wzięcia udziału jest posiadanie telefonu z dostępem do Internetu (kahoot)Dodatkowo zachęcamy wszystkich do przywdziania zielonego koloru w tym dniu. Dozwolone są szalone kapelusze i zielone peruki :-)Do zobaczenia!

    • Moja Walentynka
     • Moja Walentynka

      05.03.2020

      5 marca rozstrzygnięty został walentynkowy konkurs plastyczny "Moja Walentynka". Na konkurs wpłynęło 55 ciekawych prac.

      Nagrody otrzymali: Maja Rataj, Wojciech Wiśniewski, Zuzanna Sadowska, Szymon Nowicki, Mikołaj Komar, Jacek Sobczyński, Krzysztof Barcik, Hannah Rosa, Lena Buczkowski, Jagoda Jagodzińska, Magdalena Wyszyńska, Zuzanna Kaczmarczyk, Jakub Noszczyk.

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

       

      Organizatorzy: A.Błaszczyk, I.Kulig

    • Krótkie wspomnienie ferii zimowych....
     • Krótkie wspomnienie ferii zimowych....

      04.03.2020

      Pierwszy tydzień „wolnego” od nauki nie zachęcał do spacerów, czy zabaw na świeżym powietrzu, drugi również był przeplatańcem pogodowym. Opady deszczu, silne wiatry i krótkie zawieje śnieżne, to pogoda towarzysząca uczestnikom zajęć rekreacyjno - sportowych. Nie przeszkodziło to jednak w aktywnym spędzaniu czasu.

      Już w pierwszym dniu,tak I jak i II turnusu po zabawach integracyjnych i poznaniu się całej grupy, przeprowadziliśmy rozgrywki w „zbijanego”, wyścigi na mini torach przeszkód oraz walki w „twierdzach” w małej sali zabaw. Na sali gimnastycznej zaś uczniowie rywalizowali w ćwiczeniach zręcznościowych i rozegranych zostało kilka meczy. Wyruszyliśmy także do kina na film „Gang zwierzaków”.

      Kolejny dzień upłynął na zawodach sportowych , grach planszowych i zabawach z podłogą multimedialną. Piątek spędziliśmy na zabawach w Cinema – fun „brykaniom” na trampolinach i w labiryntach nie było końca. Po powrocie do szkoły dzieci, uczestnicy pierwszego turnusu – w dzień Walentynek wykonały „Walentynki” dla swojej rodzinki. Było miło i wesoło, a jak się bawili zobaczcie sami.

      Opiekun grupy I turnusu – Bożena Kawałkowska i opiekun grupy II turnusu –Aneta Szal

    • Spotkanie z książką
     • Spotkanie z książką

      03.03.2020

      Uczniowie z klasy 1d i 3d pod opieką p. Haliny Styrny, w ramach projektu czytelniczego „Lubię czytać", mieli zajęcia w szkolnej bibliotece pod hasłem „Książka na ferie”. Celem spotkania było: kształtowanie postawy wrażliwości na teksty kultury, wzbogacanie zasobu słownictwa, podniesienie poziomu czytelnictwa wśród uczniów. Pani bibliotekarka Łucja Puczko współpracująca z grupą, zaprezentowała ciekawe książki, które dzieci mogły wypożyczyć. Pani Halina Styrna przygotowała wiersze Jana Brzechwy. Czytała fragmenty wierszy, a uczestnicy spotkania odgadywali tytuły utworów, tłumaczyli nieznane pojęcia popisując się swoją wiedzą. Panie rozmawiały z uczniami o ich zainteresowaniach czytelniczych, które okazały się różnorodne i zachęcały do sięgania po książki. Zorganizowały zabawę z wierszami.

      Po feriach odbyły się kolejne zajęcia dla uczniów pod hasłem, „Spotkanie z książką”. Panie Łucja Puczko i Halina Styrna rozmawiały o sposobach spędzania czasu wolnego przez uczniów. Okazało się, że uczestnicy spotkania czytali ciekawe książki i chętnie o nich opowiadali. Mówili, że książki dostarczają im wiele radości, wpływają na ich wyobraźnię i dostarczają wiedzę. Ciekawym momentem były scenki teatralne odgrywane przez uczniów obrazujące wydarzenia i charakterystyczne postaci ze znanych utworów. Wypowiedzi i zabawy dowiodły, że dzieci są świadome wartości uzyskiwanych podczas czytania książek. Podsumowaniem były zajęcia plastyczne, na których uczniowie ilustrowali ciekawe wydarzenia i wspólne wykonali wystawę prac plastycznych.

      Zajęcia miały pokazać uczniom, że czytanie książek to nie przykry obowiązek, ale świetna zabawa.

    • Lekcja obywatelska
     • Lekcja obywatelska

      02.03.2020

      W dniu 27.01.2020r. uczniowie klasy 7b z wychowawcą uczestniczyli w lekcji obywatelskiej z Panią prezydent Świdnicy Beatą Moskal-Słaniewską.

      Lekcja ta odbyła się w Sali Narad Urzędu Stanu Cywilnego. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu Pani prezydent Świdnicy. Następnie odpowiadali na zadawane przez Panią prezydent pytania, wykazując się posiadaną wiedzą.

      Za poprawne odpowiedzi otrzymywali kolorowe karteczki, które były swego rodzaju punktem. Najbardziej aktywni uczniowie zostali nagrodzeni upominkami oraz egzemplarzem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Była to wspaniała lekcja, która motywowała młodzież do aktywności obywatelskiej, do dbałości o przyszłość naszego miasta.

     • Drzwi otwarte szkoły

      29.02.2020

      27 lutego 2020r. „Szóstka” otworzyła swoje drzwi dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2020/2021 rozpoczną naukę w oddziałach przedszkolnych i klasach pierwszych.

      Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego powitania zaproszonych gości przez panią dyrektor Violettę Skibicką. Następnie rodzice zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami o naszej placówce, a w tym czasie dzieci pod opieką nauczycieli uczestniczyły w specjalnie przygotowanym na tę okazję programie.

      Nasi mali goście obejrzeli przedstawienie pt. „Lokomotywa” szkolnego koła teatralnego „Wesołe żabki”, pokaz taneczny zespołu „Dance Mania”, a także uczestniczyli w zajęciach: sportowych, komputerowych, czytelniczych, plastycznych, zabawach z chustą Klanzy i multimedialną planszą edukacyjną.

      Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole i zapraszamy do nas!

    • Finał Strefy Wałbrzyskiej w sztafetach pływackich
     • Finał Strefy Wałbrzyskiej w sztafetach pływackich

      28.02.2020

      26 lutego odbył się Finał Strefy Wałbrzyskiej w ztafetach pływackich. Dziewczęta zajęły 7 miejsce a chłopcy 5.W składzie byli: Daniel Gut, Szymon Błaszczyk, Jakub Sośnicki, Łukasz Kulig, Antonio Carotenuto, Hubert Jasinowski, Natalia Lęga, Weronika Siejka, Natalia Bogielczyk, Lena Samborska, Maja Długołęcka, Hanna Lipińska.

      W tym dniu odbyły się również starty indywidualne, w których 1 miejsce w stylu grzbietowym zdobyła Natalia Lęga oraz 3 miejsce w stylu dowolnym Weronika Siejka. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników.

     • Wywiady z nauczycielami

      28.02.2020

      Biblioteka szkolna prezentuje wywiad z nauczycielem historii Panią  Agnieszką Cieplicką – Staśkiewicz

      - Dzień dobry, chciałybyśmy porozmawiać z Panią o pierwszej książce, jaką w całości Pani sama przeczytała lub tej, która najbardziej się Pani podobała i być może została na zawsze w pamięci. Czy pamięta Pani taką książkę?

      - Pamiętam, że uczyłam się czytać w klasie pierwszej i nie za dobrze mi szło. Bardzo to przeżywałam. Pierwszą książką, którą przeczytałam samodzielnie była książka, która wcale mi się nie podobała, bo musiałam ją sama przeczytać. Była to moja nagroda na koniec roku szkolnego - „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej. Nie byłam zadowolona, że ją czytam. Dopiero później, kiedy już byłam w starszych klasach odkryłam, że czytanie to fajna sprawa i rzeczywiście zaczęłam dużo czytać. Miałam wtedy już wiele książek. Ciężko mi wybrać tylko jedną książkę, ponieważ czytałam całe serie, które mnie niezwykle fascynowały. Szczególnie były to trzy serie, które mnie po prostu oczarowały, a mianowicie „Ania z Zielonego Wzgórza” , „Pan Samochodzik” oraz cykl przygód o Tomku Wilmowskim” Alfreda Szklarskiego. „Tomek na Czarnym Lądzie” to jedna z pierwszych książek z tej serii. To były  serie, które mnie naprawdę niezwykle oczarowały i do tej pory wspominam je bardzo, bardzo serdecznie.

      - Kto je Pani polecił, lub jak to się stało, że akurat te książki znalazły się w Pani rękach?

      - Jeśli chodzi o „Nasza …” to mówiłam przed chwilą. Tato twierdził, że skoro ją dostałam to muszę ją sama przeczytać. Niestety nie byłam z tego powodu zadowolona. Natomiast jeśli chodzi o te serie, to były one w tamtych czasach powszechnie czytane. W młodości jak byłam w IV, V, VI  klasie szkoły podstawowej książki te były czytane prawie przez wszystkich. W związku z tym nie pamiętam takiej osoby która by mi ją poleciła. Czytały ją inne osoby więc sięgnęłam i ja. Jak przeczytałam jedną, to od razu sięgałam po następne.

      - Czy pamięta Pani głównych bohaterów?

      - Tak: Ania Shirley, Tomek Wilmowski oraz „Pan Samochodzik” czyli pan Tomasz. Wszyscy oczywiście mieli różnych kolegów, przyjaciół, którzy pojawiali się obok nich.

      - Czy identyfikowała się Pani z nimi?

      - Oczywiście; tak jak pan Tomasz marzyłam, żeby rozwiązywać różne zagadki historyczne, Ania uwiodła mnie w opisywaniu świata. Natomiast z Tomkiem chciałam uczestniczyć w podróżach, które przeżywał.

      - O czym były te książki. Prosimy krótko opowiedzieć.

      - Każda z tych serii jest oczywiście o czymś innym. Ania z Zielonego Wzgórza, nie będę opowiadać, bo to chyba wasza lektura, to opowieść o dziewczynce i jej wymysłach oraz o rzeczywistości, z którą musi się zmierzyć. Pan Samochodzik to pseudonim pana Tomasza - historyka sztuki, muzealnika, pracownika Ministerstwa Kultury i Sztuki, który w swojej pracy ma niezwykłe zadania, polegające na rozwiązywaniu zagadek historycznych z różnych epok. Podróżował on po Polsce, na przykład po Mazurach i szukał różnych zaginionych dzieł sztuki czy cennych zabytków. Spotykał różnych ciekawych ludzi również przestępców, którzy w sposób bardzo tajemniczy próbowali zwykle go wyprzedzić w zdobyciu skarbów.

      - Czy książki te były kolorowe miały dużo ilustracji?

      - O nie. W czasach PRL-u książki były czarno-białe, ale były ilustracje zarówno w Tomku Wilmowskim, tym o podróżach po świecie, np.  zwierzęta afrykańskie. W Panu Samochodziku były to szkice kreską np.  samochodu czyli słynnego wehikuł, żaglówek na jeziorach mazurskich, kościołów czy innych budowli, ale  nie specjalne.

      - Czy długo Pani czytała te książki?

      - Nie pamiętam, w każdej serii było sporo tytułów, np. w Panu Samochodziku aż dwanaście. Chyba przez wiele lat sięgałam po nie, chociażby dlatego, że nie miałam ich w domu. Po kolei odszukiwałam tytuły i poszukiwałam ich w bibliotekach.

      - Czy ktoś z Pani rówieśników też je czytał?

      - Tak, dużo osób. Moi rówieśnicy, inni koledzy i koleżanki też fascynowali się tymi książkami.

      - Czy później wracała Pani do tych książek?

      - Raczej czytałam je po jednym razie. Niektóre części Pana Samochodzika przeczytałam chyba ze dwa razy.

      - Czy poleciłaby Pani te książki dzisiejszym dzieciom?

      - Myślę że tak.  Serię o Ani z Zielonego Wzgórza szczególnie dla dziewcząt, tym bardziej, że jest waszą lekturą. Pana Samochodzika polecam wszystkim i dziewczynkom i chłopcom. Jest to książka przygodowa o poszukiwaniu skarbów, a zarazem momentami również śmieszna, zabawna. Tomek Wilmowski to przede wszystkim  podróże, ale w trochę wcześniejszych latach, dlatego przenosi nas to w historię. Jest ona na czasie również i dziś. Obecnie mamy  wiele fascynujących książek podróżniczych, zresztą mamy więcej dostępu do informacji o podróżach, ale uważam że jest bardzo zajmująca. Jeśli ktoś lubi czytać to powinna mu się spodobać. Natomiast pracując już jako nauczyciel, nadal sięgam po różne książki młodzieżowe. Ostatnio odnalazłam współczesną serię młodzieżową, też taką która ma kilku bohaterów a mianowicie „Feliks, Net i Nika” Rafała Kosikowskiego. Jest to  seria o współczesnych nastolatkach, którzy też poszukują różnych skarbów, różnych przestępców,  dziwnych wydarzeń, w których biorą udział. Oczywiście w tych książkach dzieją się różne zaskakujące zwroty akcji, jest i trochę śmiechu i trochę strachu, ale nie brakuje nowej technologii. Bohaterowie korzystają z telefonów komórkowych, komputerów, hologramów. Są to uczniowie gimnazjum, czyli wasze już współczesne realia. Zachęcam. Jest fascynująca i uważam że jest bardzo na czasie.

      - Czy lektura tych książek zachęciła Panią do czytania innych książek?

      - Dzisiaj nie wyobrażam sobie życia bez książek. Czytam bardzo dużo książek różnego gatunku, bo są to i książki historyczne i pamiętniki a także książki dokumentalne. Osobiście szczególnie polecam książki pani Olgi Tokarczuk, czyli naszej noblistki. Co prawda Ksiąg Jakubowych jeszcze nie czytałam, ale leżą już na moim stoliku i czekają na swoją kolej. Uwielbiam książki  historyczno-przygodowe. Obecnie jest taka wspaniała pisarka, którą polecam – jest to Elżbieta Cherezińska. Napisała  cykl o królu Polski Władysławie Łokietek, sagi o Wikingach. Swoich bohaterów przedstawia jako  prawdziwych  ludzi z krwi i kości. My uczymy się o nich jako o postaciach historycznych, np. król Władysław Łokietek czy Bolesław Chrobry, a autorka pisze o nim jako o zwykłym  Władku, który musi się bronić przed różnymi zaskakującymi w jego życiu wydarzeniami. Pojawiają się tam różne postacie magiczne, np. smoki, lwy które są na herbach na tarczach. Nagle ożywają i próbują pomagać, wspierają swoich bohaterów czyli np. Władka. Uważam, że te książki są fascynujące i dlatego bardzo je polecam, ale i wiele uczą.

      - Czy może przychodzi Pani do głowy jakaś anegdota związana z tymi książkami?

      - Anegdota… Książka jest najlepszym przyjacielem człowieka…

      - Serdecznie dziękujemy z udzielenie wywiadu.

      - Dziękuję również i jeszcze raz bardzo gorąco polecam do przeczytania te książki bo to są wspaniałe przygody, niezapomniane chwile, które mogą nas też wiele nauczyć.

       

       

       

      Wywiad przeprowadziły Aleksandra Futkowska i Antonina Teuerle.

       

    • Przedstawienie profilaktyczne w naszej szkole
     • Przedstawienie profilaktyczne w naszej szkole

      09.02.2020

      Dzieci chcą i potrzebują zrozumieć reguły rządzące otaczającym je światem. Chcą wiedzieć, czego się od nich oczekuje, jak daleko mogą się posunąć oraz co się stanie, jeżeli posuną się za daleko. O tym wszystkim opowiedziała naszym najmłodszym uczniom  Świnka Paulinka w zabawnym, pełnym humoru a przede wszystkim pouczającym przedstawieniu teatralnym, pełnym efektów świetlnych i dźwiękowych, z autorskimi piosenkami.

       

    • Pierwsza Pomoc
     • Pierwsza Pomoc

      09.02.2020

      W pierwszym semestrze uczniowie klas czwartych wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy.  Dzieci na lekcjach techniki pisały testy na temat wyposażenia apteczki, zachowania się w razie wypadku, procedur jego zgłaszania i zachowań aż do przyjazdu służb medycznych.Pod okiem pani pielęgniarki ćwiczyli zakładanie opatrunków, bandażowania oraz zasady i kolejność działań przy pomocy osobom nieprzytomnym.

      Bardzo chętnie wykonywali wszelkie ćwiczenia z bandażami jak i na fantomach. Po zliczeniu punktów, jakie otrzymywali na poszczególnych etapach swoich działań, zostali wyłonieni zwycięscy tych „zdrowotnych” potyczek. Oprócz bardzo dobrych ocen z przedmiotu, wszyscy otrzymali drobne upominki. Zachęcam do obejrzenia zmagań uczniów na zdjęciach z lekcji umieszczonych w galerii.

      Nauczyciel techniki – Bożena Kawałkowska

    • VIII Międzyszkolne Rozgrywki Sudoku
     • VIII Międzyszkolne Rozgrywki Sudoku

      09.02.2020

      Dnia 16 stycznia 2020r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do VIII Międzyszkolnego Konkursu Sudoku organizowanego przez Społeczną Szkołę Podstawową w Świdnicy. W zawodach startowało 45 uczniów w trzech kategoriach: klasy 3 - 4, 5 - 6 i 7 - 8. Uczestnicy eliminacji rozwiązywali sudoku 4x4, 6x6, 9x9, nieregularne i diagonalne.

       

      W kategorii klasy 3 – 4 zwyciężyła Alicja Ziomek z klasy 3d, w klasach 5 – 6 Kacper Mieszkalski z klasy 6d, a zwycięstwo w klasach 7 – 8 odniósł Michał Nowicki z klasy 8b i właśnie Ci uczniowie walczyli 30 stycznia 2020r. o miano Mistrza Sudoku w VIII Międzyszkolnych Rozgrywkach Sudoku.

       

      Uczniowie z sześciu świdnickich podstawówek spotkali się w Szkole Społecznej w Świdnicy, aby zmierzyć się z tą niezwykle wciągającą grą. Po szkolnych eliminacjach wyłoniono 20 zawodników, którzy przystąpili do rywalizacji.

       

      Uczestnicy konkursu rozwiązywali podobnie jak na eliminacjach różne typy sudoku. O kolejności zajmowanych miejsc decydowało poprawne wypełnienie łamigłówek i czas ich rozwiązania. Po zaciętych dwurundowych zawodach wyłoniono najlepszych zawodników w trzech kategoriach.

       

      Nasi uczniowie osiągnęli następujące wyniki:

      - w kategorii klas 3 – 4 Alicja Ziomek z klasy 3d finalistka,

      - w kategorii klas 5 – 6 Kacper Mieszkalski z klasy 6d uczestnictwo,

      - w kategorii klas 7 – 8 Michał Nowicki z klasy 8b miejsce III.

       

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

    • Tydzień Bezpiecznego Internetu
     • Tydzień Bezpiecznego Internetu

      09.02.2020

      W ostatnim tygodniu stycznia w naszej szkole obchodziliśmy Dni Bezpiecznego Internetu. Na lekcjach wychowawczych omawialiśmy kwestie bezpieczeństwa w Internecie, a na lekcjach języka angielskiego rozwiązywaliśmy quizy kahoot. Uczniowie przygotowali też plakaty informacyjne i prezentacje multimedialne w języku polskim i angielskim. Efekty kampanii informacyjnej można zobaczyć na szkolnych korytarzach.

       

      Zwieńczeniem obchodów Dni Bezpiecznego Internetu był konkurs dla klas czwartych i piątych „Rozważni w sieci”. Konkurs miał atrakcyjną dla uczniów formę internetowego quizu kahoot.

      Do rywalizacji stanęły dwuosobowe reprezentacje klas, które przy pomocy smartfonów odpowiadały na pytania konkursowe.

       

      Uczniowie wykazali się znakomitą znajomością zasad bezpiecznego surfowania po Internecie, jak również doskonałą intuicją i refleksem podczas korzystania z najnowszych technologii.

       

      Oto wyniki konkursu:

      I miejsce – klasa 5c

      II miejsce – klasa 5e

      II miejsce – klasa 4b

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

       

      Organizatorkami konkursu były Ewa Dominicka i Katarzyna Gabrylczuk – opiekunki Samorządu Uczniowskiego klas IV i V

    • Warsztaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
     • Warsztaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

      09.02.2020

      3 lutego w klasie III b pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.  Tematem przewodnim było hasło „Działajmy razem!”

       

      Uczniowie wraz z wychowawcą obejrzeli prezentację multimedialną „Jestem bezpieczny w sieci”. Zapoznali się z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz w jaki sposób można się przygotować do bezpiecznego korzystania z sieci.

       

      Przypomnieli sobie, że każdy uczeń na początku roku szkolnego zapoznaje się z regulaminem pracowni komputerowych i stosuje się do jego zapisów. W ciągu roku szkolnego w czasie każdych zajęć prowadzonych w pracowni komputerowej, kształtowane są postawy i zachowania właściwego wykorzystania Internetu. Nauczyciele dążą do tego, by zwiększyć świadomość uczniów na zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu. Na zajęciach dzieci stworzyły hasła dotyczące następujących zagadnień: bezpiecznego korzystanie z internetu, portali społecznościowych, użytkowania telefonów komórkowych, zamieszczania informacji i pobierania plików z Internetu.

       

      Oto niektóre z nich:

      1. Nie zawieraj znajomości z nieznajomymi!
      2. Nigdy nie zdradzaj swoich haseł!
      3. Ostrożnie pobieraj pliki!
      4. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego!
      5. Mów dorosłym, gdy jesy coś złego!
      6. Unikaj publikowania o sobie w sieci!

       

      Na zakończenie dzieci wspólnie pracowały w grupach, nad rysunkami ilustrującymi „Jak uczeń jest bezpieczny w sieci” tworząc ciekawe plakaty.

      Dzięki tym warsztatom uczniowie zrozumieli, że internet to narzędzie do zdobywania różnych informacji w bezpieczny sposób, ale przede wszystkim sposób do komunikacji, gdy dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

    • Pasowanie na czytelnika biblioteki
     • Pasowanie na czytelnika biblioteki

      04.02.2020

      Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej to wyjątkowa uroczystość w Szkole Podstawowej nr 6. Organizowane co roku, weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej odbyło się 31 stycznia 2020 roku. Głównym celem uroczystości był akt pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz wyrabianie szacunku do książki.

              Podczas tej imprezy dzieci z klas pierwszych miały okazję obejrzeć przedstawienie „Lokomotywa Agnieszki Frączek i Juliana Tuwima” w wykonaniu starszych koleżanek z klasy IIIb i IIId. Dzięki inscenizacji uczniowie dostrzegli, że   na wyciągnięcie ręki istnieje wspaniały świat, pełen fantastycznych postaci i bohaterów, z którymi można przeżyć niejedną przygodę - wystarczy tylko sięgnąć po lekturę. Najważniejszym jednak momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez uczniów klas pierwszych i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej.      

               Następnie pierwszoklasiści odwiedzili wypożyczalnię, gdzie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych i regulaminem biblioteki. Dzieci doskonale poradziły sobie także z tematyką poszanowania zbiorów. Po tym mogły już samodzielnie wybrać i wypożyczyć pierwszą książkę w bibliotece szkolnej, co było dla nich niesamowitym przeżyciem.

      Uroczystość pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki przygotowała i Łucja Puczko i Anna Worobiec

    • Dzień Babci i Dziadka w Domu „Senior-Wigor”
     • Dzień Babci i Dziadka w Domu „Senior-Wigor”

      29.01.2020

      W ramach projektu współpracy ze środowiskiem lokalnym organizowanym przez świetlicę pod opieką p. I. Kulig, p. A. Błaszczyk i p. A. Worobiec  realizowanego przez SP nr 6 w Świdnicy doszło do spotkania z pensjonariuszami z Dziennego Domu „Senior- Wigor” w Świdnicy tym razem w atmosferze  minionych  świąt i rodzinnego Dnia Babci i Dziadka.

                         

      28 stycznia 2020 r.  uczniowie koła teatralnego „Wesołe żabki”  pod opieką p. A. Worobiec i klasy 0 b pod opieką p. Ireny Kulig udali się z wizytą do pensjonariuszy z Dziennego Domu „Senior- Wigor” w Świdnicy. Na samym początku uczniowie zaprezentowali Jasełka Bożonarodzeniowe. Ciekawie zagrane postacie Świętej Rodziny: Józefa i Maryi,  pastuszków,  dostojnych  królów i pięknie ubranych aniołów przybliżyły wszystkim zgromadzonym świąteczny klimat minionych swiąt. Pensjonariusze aktywnie  włączyli się do śpiewania znanych kolęd i pastorałek.

       

      Następnie młodsza grupa recytowała  wierszyki  oraz śpiewała piosenki związane z Dniem Babci i Dziadka. Dzieci w tym dniu wcieliły się w role swoich babci i dziadków ukazując jednocześnie ich codzienne życie. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni pensjonariusze ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Występ małych aktorów wywołał aplauz zgromadzonej publiczności. Niejedna babcia i dziadek ukradkiem ocierali łezkę wzruszenia, wywołaną recytacją i śpiewem występujących dzieci.

       

      W dalszej części uroczystości, uczniowie złożyli życzenia i podarowali przepięknie wykonane laurki. Całe spotkanie skończyło się słodkim poczęstunkiem oraz wspólną integracyjną zabawą w atmosferze serdeczności, akceptacji i zaufania, bez względu na wiek i umiejętności.

                     

      Role babci i dziadka są trudne i wymagają ogromnego wyczucia sytuacji. Spotkania takie mają przypominać jak ważne i potrzebne są one w życiu całej rodziny. Wspólne zdjęcia, rozmowy przy stole, na długo pozostawią niezapomniane wspomnienia. Uczniowie są zadowoleni, a pensjonariusze wzruszeni, że są młodzi, ludzie, którzy chcą się z nimi spotkać, spędzić wspólnie czas. Na pewno będziemy dalej organizować takie spotkania, aby rozwijać współpracę z pensjonariuszami Dziennego Domu „Senior- Wigor”.

    • Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”
     • Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”

      26.01.2020

      Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 6 jest realizowany projekt edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Został on zainicjowany przez Program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Anna Worobiec po odbyciu kursu „Ratujemy i uczymy ratować” przeprowadziła w styczniu 2020 roku w klasach 0-III zajęcia warsztatowe pod nazwą „Mały Ratowniczek - bezpieczne ferie”.

      Zajęcia dotyczyły utrwalenia zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku, omdlenia, oparzeń, stłuczeń, zwichnięć, otarcia skóry, krwawienia z nosa.

      W związku ze zbliżającymi się feriami dzieci przypomniały sobie i utrwaliły podstawowe numery telefonów służb ratowniczych w Polsce: 997, 998, 999 i 112.

      Następnym zadaniem było przeprowadzenie symulowanej rozmowy telefonicznej mającej na celu zawiadomienie o niebezpieczeństwie, w której dzieci:

      · przedstawiały się,

      · udzielały informacji o miejscu zdarzenia albo własnym adresie,

      · rodzaju niebezpieczeństwa.

      Na warsztatach uczniowie nauczyli się podstawowych czynności ratujących życie:

      1.            Sprawdzanie przytomności.

      2.            Bezpieczeństwo osoby poszkodowanej.

      3.            Wzywanie pomocy.

      4.            Sprawdzanie oddechu.

      5.            Pozycja boczna poszkodowanego.

      6.            Oddechy ratownicze.

      Warsztaty miały charakter profilaktyczny, których celem było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których zależy od nas czyjeś życie, a przede wszystkim w sytuacjach podczas zbliżających się ferii zimowych.

    • Dzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym
     • Dzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym

      26.01.2020

      W dniu 24.01.2020r. w grupie 0b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

      Mali uczniowie wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny.

      Swoim najbliższym dzieci wręczyły niespodzianki przygotowane w przedszkolu. Uroczystość zakończono wspólną gościną przy stole zastawionym słodkościami. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości.

    • Bal karnawałowy klas młodszych
     • Bal karnawałowy klas młodszych

      23.01.2020

      W czwartek 23 stycznia 2020 r. uczniowie klas I-III przebrani w pomysłowe stroje uczestniczyli w balu karnawałowym. Wśród radosnych i rozbawionych dzieci można było znaleźć postacie policjantów, strażaków, sławnych piłkarzy, odważnych rycerzy, batmanów, walczących Indian, dobrych księżniczek, pięknych wróżek. Pojawiła się także Królewna Śnieżka, Kubuś Puchatek, Czerwony Kapturek oraz Elsa Z Krainy Lodu. Karnawałowe rytmy porwały do tańca wszystkich uczestników zabawy. Całą zabawę prowadzili członkowie zespołu muzycznego. Przeprowadzili wiele ciekawych zabaw i konkursów. Wszystkim dopisywał wspaniały humor. W klasach dla każdego czekał słodki poczęstunek. Uczniami opiekowali się wychowawcy klas, a opiekunowie Samorządu klas I-III uwidocznili na pamiątkowych zdjęciach wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła dzieciom podczas całej zabawy.

    • Karnawał w oddziałach przedszkolnych
     • Karnawał w oddziałach przedszkolnych

      23.01.2020

      23 stycznia dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w balu karnawałowym. Maluchy wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przebierańcy świetnie bawili się uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

    • Siatkówka chłopców klasy 7-8
     • Siatkówka chłopców klasy 7-8

      23.01.2020

      Srebrne chłopaki !!!Reprezentacja szkoły chłopców zdobyła II miejsce w rozgrywkach w piłkę siatkową. Nasi siatkarze ulegli tylko SP 4. Najlepszym zawodnikiem został Emil Gliwa. Wystąpiliśmy w składzie: Hubert Chachoń, Wiktor Chrząstowski, Adrian Simlat, Aleksander Sprawka, Kornel Dziedzic, Emil Gliwa, Igor Ratajczak, Jakub Safian, Michał Sakowski, Jakub Solarz, Mateusz Solarz i Łukasz Trybuszewski.Gratulujemy!!!

    • Kolejowe ABC w naszej szkole
     • Kolejowe ABC w naszej szkole

      21.01.2020

      W ramach ogólnopolskiej kampanii, 21 stycznia Zespół Kolejowe ABC odwiedził oddziały przedszkolne. Na początku zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że bohaterem Kampanii Kolejowe ABC jest nosorożec Rogatek, który uczy dzieci i dorosłych bezpiecznych zachowań w pobliżu przejazdów kolejowych.

      Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach dzięki, którym poznały obowiązujące zasady w czasie podróży pociągiem oraz jak należy zachowywać się na dworcach kolejowych. Podczas zajęć wykonaliśmy doświadczenie z odblaskami, co uświadomiło dzieciom jak ważne są one podczas wieczornych wyjść. Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały upominki oraz maskotkę - nosorożca Rogatka.

    • Moja Babcia i mój Dziadek
     • Moja Babcia i mój Dziadek

      21.01.2020

      Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w konkursie plastycznym "Moja Babcia i mój Dziadek”. Celem konkursu było propagowanie więzi rodzinnych. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.

    • Mali sportowcy zdobywają sprawność „Łyżwiarza”
     • Mali sportowcy zdobywają sprawność „Łyżwiarza”

      21.01.2020

      W ramach realizacji   programu „Sprawny Dolnoślązaczek” klasa III b pod opieką p. Anny Worobiec udała się 17 stycznia 2020 r.  na lodowisko w Świdnicy. Uczniowie zapoznali się z jedną z form aktywnego spędzania czasu wolnego. Uzyskali podstawowe wiadomości na temat bezpiecznych zabaw na lodzie oraz zasady hartowania się. Pamiętali o założeniu rękawiczek i kasków. Uczniowie zaliczyli elementy „Błękitnej sztafety”, czyli jazdę przodem (po prostej) i tyłem.

       

      Najwięcej jednak emocji i radości sprawiły dzieciom zabawy w wyścigi. Dzielnie się też spisali rodzice, którzy aktywnie włączyli się w zajęcia na lodowisku i pomagali naszym małym łyżwiarzom.  Podsumowaniem zajęć był zdobycie sprawności „Łyżwiarza”. Gratulujemy małym sportowcom!  Czekamy na następne zajęcia na lodowisku!   

    • Zdrowo jem więcej wiem!
     • Zdrowo jem więcej wiem!

      19.01.2020

      Zdobyliśmy główną nagrodę

      w ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem więcej wiem!”

       

      Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego uczniowie z klasy II a wraz z opiekunem – wychowawczynią Beatą Winnicką Hul przystąpili do dziesiątej edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Zdrowo jem więcej wiem” i w etapie jesiennym zdobyli główną nagrodę w kategorii klas drugich i trzecich! Organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska a honorowy patronat nad projektem objęła Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.

      Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

      Etap jesienny poświęcony był tematowi warzyw i owoców oraz aktywności fizycznej. Do projektu przystąpiło wiele szkół z całej Polski, ale ocenionych zostało 380 zespołów uczniowskich z klas drugich i trzecich. Klasa II a zdobyła największą liczbę punktów za wykonanie sześciu zadań konkursowych. Zadania obejmowały specjalnie przygotowane lekcje, konkursy tematycznie powiązane z zajęciami lekcyjnymi i forum dla rodziców, które odbywało się w trakcie wywiadówek. W trakcie realizacji zadań konkursowych nauczyciel opiekun grupy dokumentował ich przebieg, a następnie pisał raporty, które przesyłał organizatorom do oceny. Zespół sędziowski ocenił nasze działania najwyżej spośród wszystkich uczestniczących w projekcie klas II i III!

      W etapie jesiennym wykonaliśmy wspólnie następujące zadania:

      1. Lekcja „Smacznie, zdrowo, kolorowo”
      2. Konkurs „Zagadki owocowo-warzywne”
      3. Lekcja „Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem”
      4. Konkurs „Najciekawsza praca przedstawiająca Order Miłośnika Sportu”
      5. Forum zdrowia „Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?”
      6. Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań.

      Ponieważ projekt trwa cały rok szkolny i jest podzielony na 3 etapy: jesień, zima oraz wiosna, już przystąpiliśmy do etapu zimowego i czekają nas kolejne zadania do wykonania. Będziemy się starać, by znowu realizować je z radością i sukcesem!

       

      Opiekun

      Beata Winnicka Hul

    • Grudzień 2019 w 6b
     • Grudzień 2019 w 6b

      19.01.2020

      Grudzień dla uczniów, to przede wszystkim Mikołajki, prezenty i choinka. W naszej klasie przegłosowaliśmy pomysł, by prezenty były pod choinkę a na Mikołajki wybraliśmy się do pizzerii „Da Grasso”. Tam uczniowie sami przygotowali wybraną pizzę i bawili się wyśmienicie. 

      Z wielkim zaangażowaniem wałkowali ciasto, układali dodatki i oczekiwali na wypieczenie ich „dzieł”. Następnie z ogromnym apetytem zjedli przygotowane przez siebie danie. Jeszcze wspólna fotka, wręczenie dyplomów i drobne upominki od Mikołaja. Pod koniec grudnia czekało nas duże wyzwanie – konkurs śpiewania przez klasy wylosowanych kolęd. Szybkie przejście do sali na mocno oczekiwaną chwilę, czyli prezenty pod klasową choinką. Krótkie biesiadowanie, słuchanie kolęd i składanie sobie życzeń, dzielenie i się opłatkiem z kolegami, koleżankami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Pożegnanie klasowe starego roku, kolejne uściski i życzenia. Wszystko uwieczniliśmy na fotkach, więc zachęcamy do ich oglądania.

                             Wychowawca klasy – Bożena Kawałkowska

    • Piłka siatkowa - dziewczęta starsze
     • Piłka siatkowa - dziewczęta starsze

      19.01.2020

      Dzieczyny na podium!

      Reprezentacja szkoły dziewcząt zdobyła II miejsce w rozgrywkach w piłkę siatkową. Nasza szkoła wszystkie mecze wygrała: z -SP 4, 8, 315. Dziewczyny przegrały tylko jedynie z SP1.

      Najlepszą zawodniczką została Amelia Stasiak.

      Wystąpiłyśmy w składzie: Głogiewicz Natalia, Knap Dagmara, Talaga Sara, Stasiak Amelia, Zawadzka Martyna, Krasik Kinga, Panas Laura, Zawadzka Emilia, Sebastiańska Martyna, Adamowicz Anna, Szczęśniak Maja, Osienienko Oliwia.

    • Wirtualna adopcja psa Radona
     • Wirtualna adopcja psa Radona

      19.01.2020

      Uczniowie klasy III b ze SP nr 6 w Świdnicy pod opieką p. A. Worobiec włączyli się aktywnie do wirtualnej adopcji psa Radona w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. Koordynatorami całej tej akcji są rodzice Ani Duszyńskiej - uczennicy klasy III b.

      Wirtualna adopcja polega na wspieraniu naszego pupila poprzez darowizny finansowe.  Jest to wsparcie w profilaktyce weterynaryjnej, czyli dostarczana jest lepszej jakości karma, dedykowana obroża, badania krwi i inne wymagane w leczeniu danego psa czy odrobaczenie lepszymi środkami oraz szczepienia. Jest też możliwy w każdą niedzielę kontakt osobisty ze swoim wirtualnie adoptowanym zwierzęciem. Podczas wizyty wolontariuszka ze schroniska zapozna z podopiecznym, opowie o przekazaniu wsparcia i przekaże informacje na temat danego psa, zorganizuje wyjście na spacer.

      Takie akcje uczą dzieci wrażliwości i postawy jak stać się współodpowiedzialny za zwierzaka, który oczekuje na prawdziwą adopcję, by dostał coś dobrego w czasie oczekiwań na prawdziwy dom. Nasze wspólne zaangażowanie sprawi, że podopieczny Radon będzie oczekiwać na adopcję w bardziej komfortowych warunkach.

    • Spotkanie z dietetykiem z Centrum Dietetycznego Natur House
     • Spotkanie z dietetykiem z Centrum Dietetycznego Natur House

      19.01.2020

      Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.  Zaspokaja ono 25% dziennego zapotrzebowania na energię. Niestety coraz częściej zapracowani Polacy jedzą w biegu lub w ogóle rezygnują ze śniadania, w tym z przygotowywania zdrowej przekąski dla swoich dzieci do szkoły.

      Także drugie śniadanie to dla dziecka bardzo ważny posiłek. W okresie szkolnym ze względu na szybki rozwój fizyczny i psychiczny dzieci potrzebują przede wszystkim energii.

      Właściwie przygotowane drugie śniadanie bogate w węglowodany, wapń, żelazo, cynk, witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe (głównie omega- 3) daje dziecku siłę, zapał do nauki i aktywność fizyczną. Niedobór tych składników powoduje u dzieci w wieku szkolnym drażliwość, nerwowość oraz problemy z koncentracją.

      Z tego też powodu 10 stycznia 2020 roku zorganizowaliśmy, dla uczniów klas czwartych i piątych, spotkanie z panią dietetyk z Centrum Dietetycznego Natur House panią Sandrą Kilian. Uświadomiliśmy dzieciom o co tak naprawdę chodzi w racjonalnym odżywianiu.

      Wierzymy, że dobre przyzwyczajenia żywieniowe wprowadzone w dzieciństwie naturalnie przenoszone są w dorosłość, dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Zdrowe śniadanie to najlepsza inwestycja w zdrowie, jaką możemy zrobić codziennie rano dla siebie i swoich bliskich!

       

      Organizator:

      Małgorzata Sidoruk

    • Dziękujemy!
     • Dziękujemy!

      22.01.2020

      Pomogliście nam spełnić marzenia świąteczne dzieci. Dochód z kiermaszu ciast organizowanego przez Klub Młodych Unicef został przekazany na ratowanie życia dzieci w Nigrze oraz zakup świątecznych prezentów dla potrzebujących uczniów naszej szkoły.

      Z życzeniami radosnych i spędzonych w gronie najbliższych świąt Bożego Narodzenia Klub Młodych Unicef.

    • I Szkolny Konkurs Kolęd
     • I Szkolny Konkurs Kolęd

      02.01.2020

      20 grudnia w naszej szkole w budynku przy ul. Jodłowej odbył się I Szkolny Konkurs Kolęd. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy wraz z wychowawcami. Oto wyniki konkursu: I miejsce klasa 8c, II miejsce 7b i III miejsce 8b.Gratulacje!

    • Kartka Świąteczna – Boże Narodzenie – Nowy Rok 2019
     • Kartka Świąteczna – Boże Narodzenie – Nowy Rok 2019

      30.12.2019

      Sukces młodych plastyków w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym!

       

      Komisja oceniająca 428 prac, które wpłynęły z całej Polski na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kartka Świąteczna – Boże Narodzenie – Nowy Rok 2019” organizowany przez MDK w Świdnicy, postanowiła przyznać 20 nagród i 52 wyróżnienia. Jak co roku osiem prac stanowi projekt do świątecznej kartki miasta Świdnicy. Cieszymy się ogromnie, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie z naszej szkoły przygotowani przez p. Annę Maciejewską, p. Annę Worobiec, p. Joannę Antoniak, p. Beatę Winnicką-Hul, p. Elżbietę Rasiewicz, p. Annę Błaszczyk. Prace plastyczne ukazywały polskie tradycje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

      21 grudnia 2019 r. w holu świdnickiego teatru wręczono laureatom konkursu plastycznego pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe nagrody.

       

      Nagrody otrzymali:

      -Zuzanna Komorowska z klasy 2 a

      -Sara Grońska z klasy 3a

      -Kalina Zięcina z klasy 3b

      -Filip Buras z klasy 3b

       

      Wyróżnienia otrzymali:

      -Weronika Grycel z klasy 2d

      -Olga Kaczor z klasy 2d

      -Pola Sośnicka z klasy 2d

      -Maja Urbaniak z klasy 3a

      -Julia Brulewska z klasy 3a

      -Lena Trzaska z klasy 3b

      Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • Jasełka szkolne
     • Jasełka szkolne

      22.12.2019

      Magia Świąt i Bożego Narodzenia zawitała do SP 6. Wspólne wigilie, kolędowanie oraz przedstawienie jasełek wprowadziły w nastrój świąt bożonarodzeniowych. Tegoroczne jasełka były okazją na wspólne przeżywanie tych świąt gdyż przedstawienie uczniów klas 3 oraz 5 zostało wzbogacone występem naszych rodziców (byłych absolwentów SP 6)

    • Biesiada świąteczna
     • Biesiada świąteczna

      22.12.2019

      Zapominając o kłopotach dnia codziennego 18 grudnia 2019 r. w pięknie udekorowanej sali w SP 6 w Świdnicy zebrali się uczniowie koła teatralnego „Wesołe żabki” pod opieką p. Anny Worobiec wraz z całymi rodzinami. Wszyscy zasłuchani byli w tradycyjnie, pięknie śpiewane kolędy, będące częścią bożonarodzeniowych jasełek.

      W świąteczny nastrój wprowadzały ciekawie zagrane postacie Świętej Rodziny: Józefa i Maryi. Pastuszkowie zaś i dostojni królowie przybliżyli wszystkim zgromadzonym świąteczny klimat nocy wigilijnej. Dużo emocji i uśmiechu na twarzy wzbudziły anioły przepięknie ubrane w białe, świecące suknie, ozdobione haftami, cekinami, brokatami. Na pochwałę zasługują dynamicznie tańczący pasterze, którzy rozbawili całą widownię. 

      Nastrojowy zaś śpiew kolęd wykonany przez uczestników biesiady, artystów i ich rodzin wywołał wzruszenie i chwile zadumy. Blask kolorowej choinki, zapach świeżej jodły, świerku i sosny pobudził wyobraźnię obecnych i wprowadził w scenerię stajenki betlejemskiej. Atmosfera biesiady sprawiła, że trudno było zakończyć tak uroczyste świętowanie. 

      Miłym akcentem była także w ramach integracji miedzyszkolnej wizyta zaprzyjaźnionej klasy III a ze SP 105 w Świdnicy po opieką p. Danuty Mrugały i p. Ewy Król. Dzieci po obejrzeniu przedstawienia złożyły sobie życzenia i wręczyły upomnek świąteczny. 

      Dzieci z koła teatralnego także przedstawiły jasełka bożonarodzeniowe swoim rówieśnikom z klas 0- III, a podsumowaniem tematyki świątecznej była opisana wyżej Rodzinna Biesiada. 

      Uczestnicy z koła teatralnego „Wesołe żabki wraz z ich opiekunem życzą wszystkim ciepłych, radosnych, zdrowych, a przede wszystkim rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz w nadchodzącym roku 2020 rozwijania talentów, zainteresowań oraz odnoszenia wielu sukcesów w konkursach szkolnych i międzyszkolnych.

    • Moje wymarzone święta
     • Moje wymarzone święta

      22.12.2019

      Tuż przed świętami Mały Samorząd zorganizował konkurs plastyczny "Moje wymarzone święta". 

      Laureatami konkursu zostali:I miejsceMaja Witkowska z klasy IIb- opiekun p. Joanna AntoniakKalina Zięcina z klasy IIIb- opiekun p. Anna Worobiec

      II miejsceNadia Jóźwiak z klasy Id- opiekun p. Anna JanuśMaria Kała z klasy 0b -opiekun p. Irena KuligKacper Witaszczyk z klasy IIb-opiekun p. Joanna Antoniak

      III miejsceZuzanna Kaczmarczyk z klasy Ic-opiekun p. Jolanta RękasZuzanna Guzek z klasy IIId- opiekun p. Kinga HydzikJulia Biliniewicz z klasy IIIc-opiekun opiekun p. Łucja Puczko

      Wyróżnienia:Kinga Ochman z klasy 0b-opiekun p. Irena KuligLena Kępa z klasy 0b- opiekun p. Irena KuligMagda Bieżyńska z klasy Id- opiekun p. Anna JanuśJakub Kwasek z klasy IIb- opiekun p. Joanna AntoniakHubert Osiak z klasy II d-opiekun p. Anna BiliniewiczMartyna Kępa z klasy III b-opiekun p. Anna Worobiec

      Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Koncert Kolęd i Pastorałek
     • Koncert Kolęd i Pastorałek

      17.12.2019

      Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia sprzyja podniosłemu nastrojowi. Jest to czas, gdy w wielu polskich domach, ale także w wielu miejscach całego świata, grane są i śpiewane kolędy. Dla nas, oczywiście, najpiękniejsze wydają się te polskie, istniejące od wieków w naszej tradycji. O tym mogliśmy się przekonać 16 grudnia br., podczas koncertu, który odbył się w naszej szkole. Wykonawcami kolęd połączonych z pokazami tanecznymi byli uczniowie klas I-III oraz oddziały przedszkolne.

      W czasie koncertu na kiermaszu , który zorganizowały p. Anna Błaszczyk, Elżbieta Surdyca-Stec oraz Irena Kulig można było zaopatrzyć się w stroiki, kartki świąteczne oraz cudowne dekoracje wykonane przez świetlicę szkolną.

      Nad całością koncertu oraz jego przygotowaniem czuwały p. Anna Biliniewicz, Kinga Hydzik . Pani Dyrektor Violetta Skibicka życzyła Wszystkim zebranym zdrowych i pogodnych Świąt pełnych zadumy i miłości. Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności, a przede wszystkim rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów.

    • Wielki sukces w rozgrywkach tenisa stołowego
     • Wielki sukces w rozgrywkach tenisa stołowego

      17.12.2019

      Piątek 13 grudnia 2019 r. okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla naszych tenisistów stołowych. W tym dniu na hali sportowej na Zawiszowie, w ramach współzawodnictwa szkolnego, odbył się turniej tenisa stołowego uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych. W tym roku pomimo zmian w systemie rozgrywek, gra każdy z każdym, nasi zawodnicy zajęli I miejsce i tym samym awansowali do zawodów strefowych. Podkreślić należy fakt, iż chłopcy po raz trzeci z rzędu stanęli na najwyższym podium.

      Na ogromne brawa zasługują także dziewczęta, które po raz pierwszy zajęły I miejsce w turnieju. Gratulacje!

      Naszą szkołę reprezentowali: Brajan Biernacki, Kornel Dziedzic, Krystian Tobiasz oraz Agata Karp, Maja Kuźmińska, Wiktoria Olejnik.

      Zawodników do turnieju przygotował pan Tomasz Hołota.

      zdjęcia Waldi Kurek

    • Marzycielska poczta
     • Marzycielska poczta

      17.12.2019

      Nasze przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w ogólnopolskiej akcji ,,Marzycielska Poczta''. Mali uczniowie zapoznali się z profilami chorych dzieci i w tym roku postanowili wysłać świątecznie ozdobione kartki do Nikoli i Michałka.

    • List do Świętego Mikołaja
     • List do Świętego Mikołaja

      17.12.2019

      W grudniu, miesiącu należącym do ulubionego przez dzieci świętego, ale też miesiącu wyczekiwania na Święta Bożego Narodzenia uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w konkursie plastyczno - literackim „List do Świętego Mikołaja”.

      Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach: - klasy 0-1- praca plastyczna, forma i technika dowolna - klasy II-III praca plastyczno- literacka. Wpłynęło bardzo dużo prac. Uczniowie, postarali się, by każdy list był jak najpiękniejszy, ładnie i starannie napisany i kolorowy.

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

       

      Organizatorzy Anna Januś i Jolanta Rękas

    • Projekt e-Twinning Świąteczne kodowanie
     • Projekt e-Twinning Świąteczne kodowanie

      17.12.2019

      W połowie listopada nauczyciele trzech szkół partnerskich: Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu, Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Pszennie nawiązali kontakt za pomocą platformy TwinSpace, w celu poznania się i stworzenia grupy współpracującej. Celem projektu Świąteczne kodowanie był głównie przyrost wiedzy w zakresie: rozwoju kompetencji językowych, umiejętności informatycznych, rozwoju kompetencji społecznych. Dzieci współdziałały w grupie i zgłębiały wiedzę na temat programowania. Istotne było poszerzenie wiedzy dotyczący kultury obcych krajów i pokonywanie barier w zakresie porozumiewania się w języku obcym. 

      W ramach ustalonych zadań projektowych uczniowie klas 4,  5 i 6 poznali tradycje oraz zwyczaje bożonarodzeniowe w wybranych krajach europejskich, a efektem końcowym było przygotowanie interaktywnych kartek. 

      Największą frajdę sprawiła dzieciom wymiana przygotowanych na lekcjach informatyki kartek świątecznych, prostych gier, programów z wykorzystaniem poznanego słownictwa w języku angielskim i w języku niemieckim, przygotowanych za pomocą języka programowania SCRATCH.

    • Godzina Kodowania
     • Godzina Kodowania

      17.12.2019

      Godzina Kodowania to jedna z największych inicjatyw edukacyjnych na świecie. Jej celem jest zachęcenie - najpierw do poznania programowania, a później do rozpoczęcia nauki i zdobycia podstawowych umiejętności w tym zakresie.W 2019 roku Tydzień Edukacji Informatycznej realizowany jest w terminie 9-15 grudnia.Każdy uczeń powinien mieć możliwość nauki informatyki. Pomaga ona rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i kreatywności. Godzina Kodowania to jednogodzinne wprowadzenie do informatyki, mające na celu pokazanie, że każdy może nauczyć się podstaw i poszerzyć swój udział w obszarze informatyki.

    • Szkolny konkurs muzyczny „Śpiewamy polskie kolędy”
     • Szkolny konkurs muzyczny „Śpiewamy polskie kolędy”

      13.12.2019

      Samorząd klas młodszych w ramach szkolnego projektu z edukacji społecznej „Świąteczny czas”

      12 grudnia 2019 r. zorganizował muzyczny konkurs dla klas 0-IIIŚpiewamy kolędy”. W konkursie brały udział zespoły klasowe.

       

      Celem konkursu było kultywowanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, popularyzowanie piękna polskich kolęd, rozwijanie zdolności muzycznych. Podczas wspólnego kolędowania świąteczny nastrój udzielał się uczestnikom konkursu oraz zgromadzonej widowni.

       

      Wszyscy pięknie się zaprezentowali, a śpiewane kolędy poruszały serca i wyobraźnię.

      Jury w składzie p. Irena Kulig i p. A. Worobiec miało trudny wybór, bo poziom wykonywanych utworów był bardzo wysoki.

       

      Laureatami konkursu zostali:

      klasy I-III

      I miejsce

      zespół z klasy 0b - opiekun p.Irena Kulig

      zespół z klasy 1c - opiekun p. Jolanta Rękas

      zespół z klasy 3b - opiekun p. Anna Worobiec                             

      II miejsce

      zespół z klasy 1d - opiekun p. Anna Januś

      zespół z klasy 3d - opiekun p. Kinga Hydzik                               

      III miejsce

      zespół z klasy IIb - opiekun p. Joanna Antoniak

      zespół z klasy IId - opiekun p. Anna Biliniewicz

      Wyróżnienie –

      II zespół z klasy IIIb - opiekun p. Anna Worobiec

       

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Konkurs Pix Programming Challenge
     • Konkurs Pix Programming Challenge

      13.12.2019

      7 grudnia odbyły się półfinały polskiej edycji konkursu Pix Programming Challenge przeprowadzonej za pośrednictwem aplikacji PixBlocks. Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii.

      Uczestnicy konkursu musieli rozwiązać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane były do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych były to zadania z zakresu programowania blokowego.Konkurs składa się z 3 etapów: Eliminacji, Półfinałów oraz Finałów.

      Do półfinałów dostali się: Dominik Pazdur 4b, Bartosz Gotwald 4b, Adam Rataj 5f, Szymon Lema 4b i Piotr Waśniowsk 4b.Celem konkursu było zachęcenie uczniów do nauki programowania oraz popularyzacja jej w szkołach.

    • Międzyszkolny Konkurs Biblijny
     • Międzyszkolny Konkurs Biblijny

      13.12.2019

      9 grudnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiejodbył się Międzyszkolny Konkurs Biblijny ze znajomości Ewangelii według św. Mateusza wraz ze wstępem i przypisami.

      Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

       - Weronika Samsel kl.6e

       - Igor Staszak kl.6e

       - Kornelia Gościmska kl.6a

         Opiekun - p. Alicja Wolska

      Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym - pisemnym uzyskana ilość punktów zakwalifikowała nas do drugiego etapu, w którym już tylko cztery zespoły rozwiązywały zadania praktyczne i wykazywały się znajomością postaci z Ewangelii św. Mateusza.

      W rezultacie nasz zespół zajął II MIEJSCE.

      Serdecznie gratulujemy sukcesu !  BRAWO !

    • Szkolny Konkurs Czytelniczy „Świąteczne czytanie”
     • Szkolny Konkurs Czytelniczy „Świąteczne czytanie”

      10.12.2019

      W dniu 10 grudnia 2019 r.  w ramach projektu edukacyjnego „W świątecznym czasie” odbył się szkolny konkurs czytelniczy dla klas II - III pod nazwą „Świąteczne czytanie”.

      Celem konkursu było uświadomienie dzieciom tradycji bożonarodzeniowych, uwrażliwienie na rolę świątecznych zwyczajów oraz stwarzanie uczniom różnych sytuacji i warunków umożliwiających obcowanie z książką. Do pięknego czytania przystąpiło po dwóch uczniów z klas drugich i trzecich, którzy przed jury zaprezentowali fragment wybranego opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej.

       

      Jury w składzie: p. Łucja Puczko i p. Anna Worobiec po ocenie odpowiedniej dykcji, płynności, tempa, interpretacji tekstu oraz ogólnego wrażenia estetycznego ogłosiło wyniki.

       

      Laureatami zostali:

       

      I miejsce

       

      Patrycja Zygmunt – klasa IIIb - opiekun p. Anna Worobiec

       

      II miejsce

       

      Krzysztof Barcik - klasa IIIb - opiekun p. Anna Worobiec

      Michał Magierowski - klasa IIIc - opiekun p. Łucja Puczko

       

      III miejsce

       

      Michał Podgórski - klasa IId - opiekun p. Anna Biliniewicz

       

      Wyróżnienia:

       

      Dariusz Śmigasiewicz - klasa IIb - opiekun p. Joanna Antoniak

      Gabriel Wojsiat - klasa IId - opiekun p. Anna Biliniewicz

      Zofia Malczyk - klasa IIId - opiekun p. Kinga Hydzik

      Aleksandra Przychocka - klasa IIId - opiekun p. Kinga Hydzik

       

       

      Składamy gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!!!!

    • Mikołajkowa wycieczka do Explora Parku w Wałbrzychu
     • Mikołajkowa wycieczka do Explora Parku w Wałbrzychu

      08.12.2019

      6 grudnia 2019 roku w ramach integracji międzyszkolnej dwie zaprzyjaźnione klasy ze szkół świdnickich: 3b ze SP nr 6 pod opieką  p. Anny Worobiec i 3 a ze SP nr 105 pod opieką p. Danuty Mrugały ponownie spotkały się i z okazji Mikołajek wyruszyły na wycieczkę do Wałbrzycha. Celem wyjazdu był Explora Park przy Instytucie Badań Kompetencji, czyli park nauki i techniki. To miejsce, gdzie przede wszystkim króluje matematyka oraz wszelkie gry i zadania logiczne.

      Większość stanowisk była interaktywna, co zachęcało dzieci do eksperymentowania. Uczniowie sami wprawiali w ruch modele geometryczne brył, testowali prawo Pitagorasa i tworzyli konstrukcje. Następnie wszyscy wzięli  udział w lekcji na temat „Miedzy matematyką a zagadką”, dzięki której poznali parkietaże Eschera i Penrose’a. Łamigłówki i zagadki rozwiązywali pod okiem pracowników Centrum, którzy podsuwali zadania i naprowadzali  na ich rozwiązanie. Największe zainteresowanie wzbudziły sala lustrzana, gdzie zaciekawiły nas odbicia zwierciadlane i ich kombinacje. Następnie sala klocków Lego, gdzie uczniowie mogli sami układać, budować oraz oglądać gotowe już modele.

      Wycieczka dała nam wiele radości i duży zastrzyk wiedzy. Umożliwiła zgłębianie tajników matematyki poprzez zabawę.

       

      Najważniejszym jednak momentem dnia było wejście długo oczekiwanego św. Mikołaja. Uczniowie powitali go w  nastroju świątecznym. Wręczanie prezentów było punktem kulminacyjnym. Na twarzach dzieci królował uśmiech szczęścia i dobrej zabawy.

       

      To był niezapomniany dzień! Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza nas tylko raz w roku! Zdjęcia zrobione z Mikołajem będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.

      Dodatkową atrakcją wyjazdu był zakup pamiątek. Wszyscy rozradowani i pełni emocji wrócili do domu.

    • Mikołaj w zerówce
     • Mikołaj w zerówce

      08.12.2019

      Dzieci z oddziałów przedszkolnych świętowały dwa dni.5 grudnia z okazji zbliżających się Mikołajek mile spędziły czas w sali zabaw Cinema-Fun, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Kolejnego dnia dzieci uśmiechnięte i bardzo podekscytowane dźwiękiem dzwoneczka z ogromną radością oczekiwały na prezenty, które Mikołaj potajemnie zostawił w sali. Przedszkolaki za otrzymane prezenty podziękowały piosenkami i wierszykami. Oczekiwane cały rok mikołajki minęły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły naszym podopiecznym wiele radości.

    • BAŚNIE I LEGENDY ŚWIDNICKIEGO GRODU
     • BAŚNIE I LEGENDY ŚWIDNICKIEGO GRODU

      03.12.2019

      W listopadzie klasy III uczestniczyly w zajęciach czytelniczych pt. Baśnie i legendy świdnickiego grodu. Celem zajęć bylo przybliżenie uczniom historii naszego miasta i jego zabytków. W ramach zajęć dzieci poznaly legendy i baśnie dotyczące miasta, sprawdziły swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę oraz obejrzały wystawę książek poświęconych dzieją Świdnicy. Na zakończenie zajęć został ogłoszony konkurs plastyczny.Zajęcia przygotowały panie Ł.Puczko i E.Surdyka-StecW dniu 25.11 konkurs zostal rozstrzygnięty.I miejsce Kalina Zięcina kl.IIIbII miejsce Fabian Chmielewski kl. IIIaIII miejsce Maja Pazdur kl.IIIaWyróznienia otrzymali:Sara Grońska IIIaKsawery Hliwa IIIaMaja Urbaniak IIIaNatalia Zakrzewska IIIaElena Zduńczyk IIIaAleksander Kuc IIIbWanda Lancewicz IIIc

    • Szkolne Koło LOP ogłasza!
     • Szkolne Koło LOP ogłasza!

      03.12.2019

      Od kilku dni, na korytarzu szkolnym, możemy podziwiać prace konkursowe uczniów ze szkół podstawowych. Z niecierpliwością czekacie na wyniki konkursu, prawda?

      Mamy zaszczyt ogłosić, że:W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM „EKO-ZWIERZAK” NAGRODY OTRZYMALI: 

      Daniela Madalińska – SP Bliżej Dziecka

      Anastazja Mykoluk - SP Bliżej Dziecka

      Bartłomiej Cybulski - SP Bliżej Dziecka

      Wojciech Starybrat - SP Witoszów

      Natalia Polaczek - SP Witoszów

      Miłosz Zdybel - SP Witoszów Dolny

      Ola Szpytra - SP Witoszów Dolny

      Aleksandra Wajdzik - SP Witoszów Dolny

      Zuzanna Komorowska - SP nr 6 Świdnica

      Miłosz Kukla - SP nr 6 Świdnica

      Natalia Karas - SP nr 6 Świdnica

      Grzegorz Jeżewski - SP nr 6 Świdnica

      Miłosz Gradowski - SP nr 6 Świdnica

      Martyna Kępa - SP nr 6 Świdnica

      Jacek Sobczyński - SP nr 6 Świdnica

      Fabian Tatko i natalia Olichwer - SP nr 6 Świdnica

      Kalina Zięcina - SP nr 6 ŚwidnicaHania Suszek - SP nr 6 ŚwidnicaJulia Szwarc - SP nr 6 ŚwidnicaJakub Staniszewski - SP nr 6 ŚwidnicaNela Pieńkos - SP nr 105 ŚwidnicaKacper Sobski - SP nr 105 ŚwidnicaMartyna Frankowska - SP nr 8 ŚwidnicaJulia i Natalia Olejnik - SP Caritas ŚwidnicaSabina Majchrzak - SP Caritas ŚwidnicaAngelo Szulc, Mateusz Karbowiak, Nicola Pawlik, Damian Krzywy - SP Caritas Świdnica

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Wasze prace są wspaniałe.NAGRODZONYM SERDECZNIE GRATULUJEMY! BRAWO!

    • Bądź widoczny na drodze
     • Bądź widoczny na drodze

      02.12.2019

      Kolo teatralne „Wesołe żabki” pod opieką p. Anny Worobiec zaprezentowało w miesiącu listopadzie 2019 roku przedstawienie pt. „Bądź widoczny na drodze ” w ramach realizowanego projektu „Szkoła dbająca o bezpieczeństwo”, którego głównym koordynatorem jest p. v-ce dyrektor Monika Eszwowicz. Występ obejrzały klasy 0-III oraz w ramach integracji międzyszkolnej zaproszeni goście: klasa IIIa i IIIb ze SP nr 105 w Świdnicy pod opieką p. Danuty Mrugały, p. Anny Ambroszkiewicz oraz p. Ewy Król.

       

      Celem przestawienia było:

      -wdrażanie do właściwego zachowania w ruchu drogowym

      -dbanie o swoje bezpieczeństwo w szkole i na ulicy

      -wdrażanie do noszenia znaczków odblaskowych

      -kształtowanie nawyków rozpoznawania znaków drogowych

      -kształtowanie umiejętności powiadamiania dorosłych o wypadku, zagrożeniu, niebezpieczeństwie.

       

      Uczniowie z koła teatralnego przybliżyli powyższą tematykę poprzez ciekawą inscenizację w formie dramy, scenek rodzajowych oraz śpiewanie piosenek o ruchu drogowym.

      Na zakończenie spotkania p. v-ce dyrektor podziękowała dzieciom za aktorstwo i wspaniałą  prezentację zasad  właściwego zachowania się w szkole, na placu zabaw i roli dziecka jako najważniejszego uczestnika ruchu drogowego.

    • Andrzejki w klasie III b
     • Andrzejki w klasie III b

      01.12.2019

      29 listopada 2019 roku uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli udział w klasowych wróżbach i zabawach andrzejkowych. Wielu emocji dostarczyło losowanie talerzyka z ukrytym przedmiotem, ustawianie butów w kierunku drzwi czy przekłuwanie serduszek z imionami dziewczynek i chłopców.

      Ciekawą wróżbą okazało się losowanie kartek z „Szczęśliwą liczbą ” i „ Kim będę w przyszłości?”. Każdy mógł wtedy poznać swoją przyszłość, dowiedzieć się, co go czeka, na co musi uważać. Wszyscy zaprezentowali również swoje andrzejkowe stroje, które symbolizowały dziecięce marzenia dotyczące bohaterów z baśni. Pojawili się w przepięknych strojach: baletnica, rycerz, zajączek, batman aktorka,  piłkarz,  piosenkarka, modelki. Był to dzień pełen wrażeń.

      Na zakończenie dla każdego czekał słodki poczęstunek. Podczas wróżb wszyscy wspaniale się bawili, byli radośni, na twarzach gościł nieustanny uśmiech. Miłym akcentem było to, że wszyscy mają nadzieję, że nasze wróżby się spełnią. Ten dzień był doskonałą okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową oraz integracji grupy klasowej.

      Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.

    • Sukces Kaliny!
     • Sukces Kaliny!

      29.11.2019

      28 listopada 2019 r. uczennica klasy 3b ze SP nr 6 w Świdnicy Kalina Zięcina otrzymała I miejsce

      w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Bezpieczne zachowanie się w lesie” w kategorii wiekowej klas I-III.

      Była to już XIII edycja konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową

      nr 315 w Świdnicy. Głównym tematem prac było odzwierciedlenie wiedzy uczniów na temat bezpiecznego zachowania się w lesie, promowanie turystyki i bezpiecznych sposobów spędzania czasu wolnego na terenach leśnych.

       

      W tym roku jury postanowiło nagrodzić 5 uczestników, a wśród nich uczennicę naszej szkoły, której opiekunem była p. Anna Worobiec. Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczyła laureatom pani Alina Jasionowicz-wicedyrektor SP nr 315 w Świdnicy.

      Serdecznie gratulujemy Kalinie i życzymy dalszych sukcesów!

    • Andrzejki u przedszkolaków
     • Andrzejki u przedszkolaków

      29.11.2019

      Pielęgnując stary ludowy zwyczaj dzieci z oddziału przedszkolnego przeniosły się w magiczny świat wróżb, przepowiedni i zabaw andrzejkowych. Piosenką Czary-mary najmłodsi uczniowie rozpoczęli tradycyjne wróżby andrzejkowe. Dzieci dowiedziały się kim zostaną w przyszłości i czego mogą się spodziewać. Dużo radości przyniosła wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami- lanie wosku przez dziurkę od klucza, a powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni.

    • „Super Główka” ma już trzynaście lat!
     • „Super Główka” ma już trzynaście lat!

      29.11.2019

      Jak co roku, w listopadzie gościliśmy w naszej szkole uczestników Międzyszkolnego Interdyscyplinarnego Konkursu Wiedzy Klas Trzecich „Super Główka”.  W tym roku konkurs odbył się już po raz trzynasty i adresowany był do wszystkich uczniów klas trzecich szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Świdnica. Wydarzenie to miało miejsce 28 listopada 2019 roku.

       

      Przewodnie hasło tegorocznego konkursu brzmiało „Wędrówki po Polsce”, a jego nadrzędnym celem było rozwijanie zainteresowań uczniów klas młodszych różnymi dyscyplinami wiedzy. Rozgrywki konkursowe miały na celu również:

      - wdrażanie do samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji;

      - kształtowanie umiejętności praktycznego stosowania wiedzy;

      - pogłębianie zainteresowań czytelniczych;

      - pogłębianie wiedzy dotyczącej geografii Polski;

      - rozwijanie wrażliwości na piękno ojczystych krajobrazów;

      - rozwijanie szacunku i dumy z dziedzictwa kulturowego i tradycji Polski;

      - przybliżenie postaci wielkich Polaków;

      - doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole.

       

      Patronem i sponsorem nagród dla uczestników konkursu był Urząd Miejski w Świdnicy. Fundatorem materiałów służących przygotowaniu i organizacji konkursu była dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy.

       

      Autorkami zadań konkursowych oraz scenariusza konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 6, p. Elżbieta Rasiewicz i p. Beata Winnicka Hul.

       

      Uczniowie w trakcie rywalizacji wykonywali 7 zadań z różnych dyscyplin wiedzy, tematycznie związanych z Polską. Podczas konkursu uczniowie rozwiązywali test sprawdzający umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem „Legendy o Mikołajku nadmorskim”. Rozwiązywali krzyżówkę związaną z postaciami wielkich Polaków oraz bohaterami polskich baśni i legend. Musieli wykazać się wiedzą na temat usytuowania naszego kraju na mapie Europy oraz znajomością dat i nazw najważniejszych świąt i zwyczajów polskich. Prezentowali swoje umiejętności matematyczne podczas pamięciowych obliczeń w zakresie 100.  Układali puzzle przedstawiające polskie stroje ludowe. Jako drużyna, musieli także wykazać się sprawną organizacją i efektywną współpracą zespołową.    

       

      W konkursie uczestniczyło dziesięć dwuosobowych drużyn z klas trzecich (które zostały wyłonione drogą eliminacji szkolnych) z następujących szkół:

       

      1. Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy
      2. Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy
      3. Szkoła Podstawowa nr 2 w Świdnicy
      4. Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy
      5. Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy
      6. Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy
      7. Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy
      8. Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy
      9. Szkoła Podstawowa w Pszennie       
      10. Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym   

       

      Laureatami I nagrody została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy w składzie: Julia Brulewska, Natalia Zakrzewska.  

    • Szkolny Konkurs Recytatorski „Ortograficzne wierszyki”
     • Szkolny Konkurs Recytatorski „Ortograficzne wierszyki”

      27.11.2019

      Samorząd klas młodszych 26 listopada 2019 r. przygotował Szkolny Konkurs Recytatorski „Ortograficzne wierszyki” dla klas II-III.

       

      Celem konkursu było: rozwijanie uzdolnień recytatorskich i teatralnych, promowanie dzieci o wybitnych zdolnościach recytatorskich, ukazanie twórczej aktywności jako źródła osobistej satysfakcji, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz wyobraźni, mowy, myślenia. Głównym zaś celem przewodnim było utrwalenie zasad ortograficznych poprzez recytację humorystycznych wierszyków.

       

      19 uczestników konkursu pięknie się zaprezentowało. Jury w składzie: p. Elżbieta Surdyka-Stec, p. Łucja Puczko i p. Anna Worobiec po ocenie odpowiedniej dykcji, interpretacji tekstu, ogólnego wrażenia estetycznego ogłosiło wyniki.

       

      Laureatami zostali:

       

      I miejsce

       

      Zuzanna Uhryn - klasa II b - opiekun p. Joanna Antoniak

      Krzysztof Barcik - opiekun p. Anna Worobiec

       

      II miejsce

       

      Zuzanna Komorowska - klasa II a - opiekun p. Beata Winnicka-Hul

      Michał Magierowski - klasa III c - opiekun p. Łucja Puczko

       

      III miejsce

       

      Martyna Kępa - klasa III b - opiekun p. Anna Worobiec

      Zofia Malczyk - klasa III d - opiekun p. Kinga Hydzik

      Jacek Sobczyński - klasa III b - opiekun p. Anna Worobiec

       

       

      Składamy gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!!!!

    • Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych
     • Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych

      27.11.2019

      Nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z tej okazji każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego przyjaciela - Misia. Wstępem do wspólnej zabawy było wysłuchanie historii powstania tego święta. Następnie dzieci bawiły się wspólnie przy piosenkach, uczestniczyły w konkursie sportowym oraz nauczyły się krótkiego wierszyka o niedźwiadku. Zwięczeniem wspólnej zabawy była degustacja miodu, który wszystkim smakował.

    • Zdrowo jem, więcej wiem
     • Zdrowo jem, więcej wiem

      27.11.2019

      Uczniowie z oddziałów przedszkolnych wzięli udział w zajęciach promujących zdrowy tryb życia, w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”.

      W naszych salch zgromadziliśmy kolorowe dary natury – owoce i warzywa, które podzieliliśmy na 5 grup kolorystycznych. Utworzyły one wspaniałą, pachnącą dekorację zajęć. Rywalizowaliśmy w dwóch grupach – owoców i warzyw zdobywając punkty za poszczególne konkurencje i zadania.

      Na konkurs złożyły się między innymi: znajomość warzyw i owoców, konkurs smaku: „Czy wiesz, co jesz?”, konkurs dotyku: „Czy wiesz, co to jest?”, wyszukiwanie owocowego lub warzywnego króla bądź królowej oraz wymyślanie zagadek i rymowanek a także wykonanie owocowej sałatki.

      Projekt zakończyliśmy wykonaniem dużego plakatu z naszymi pracami oraz wspólną zabawą z kl. Ic przy piosence "Witaminki".

    • Festiwal Nauk Matematyczno - Przyrodniczych
     • Festiwal Nauk Matematyczno - Przyrodniczych

      25.11.2019

      W dniach 18-22 listopada w naszej szkole odbył się Festiwal Nauk Matematyczno - Przyrodniczych. Odwiedzili nas: dietetyk - pani Kwiatkowska, leśnik - pani Drozdowska oraz pracownik SANEPIDU - pani Grobelna.

      Na zajęciach zorganizowanych przez nauczycieli uczniowie łamali szyfry, rozwiązywali quiz matematyczny Milionerzy, wyznaczali gęstość substancji, poznali sposoby dziedziczenia zgodnie z prawami Mendla oraz rodzaje rysunków technicznych.

      Doradca zawodowy zorganizował dodatkowo warsztaty z przedsiębiorczości oraz filozofii matematyki "czyli od czego wszystko się zaczęło?" Uczniowie uczestniczyli w matematycznych andrzejkach, montowali oraz demontowali komputery, poznali rzuty aksonometryczne, próbowali swoich sił na zajęciach z chemii pt. "W świecie barw" oraz "Spróbuj, nie pekaj!". Była też matematyka że Scratchem oraz magia brył.

    • Warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Konwencji Praw Dziecka
     • Warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Konwencji Praw Dziecka

      22.11.2019

      Dnia 20.11.2019 r. w klasie III b pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Konwencji Praw Dziecka. W tym dniu wszyscy uczniowie przyszli ubrani  na niebiesko oraz ozdobili salę lekcyjną niebieskimi balonami. Tematem przewodnim było hasło „Dla każdego dziecka-dziecinstwo”. Dzieci przeprowadzały wywiad z rodzicami, dziadkami na temat wspomnień dotyczących dziecińtwa, a zdaniem dominującym wypowiedzi było „ A za moich czasów dzieciństwo było inne...”

      Następnie uczniowie  wraz z wychowawcą obejrzeli prezentację mutimedialną dotyczącą Praw Dziecka. Dowiedzieli się, że dzieciom przysługują prawa, tak jak osobom dorosłym i że zostały one spisane w dokumencie Konwencja o Prawach Dziecka. Omówiono zawarte w nim prawa oraz wykorzystując metody aktywizujące przeprowadzono wiele atrakcyjnych ćwiczeń. Wszyscy przypomnieli sobie, że mają  prawo do wychowywania się w rodzinie, do nauki przez zabawę i bycie sobą, do tajemnic, do poszanowania tego, że każdy z nas jest inny i że mamy prawo do niepowodzeń. Mamy prawo do wypoczynku, czasu wolnego i rozrywki. Mówili  też o tym, że nikt nie ma prawa używać wobec innych przemocy. Zarówno tej fizycznej, jak też psychicznej. Wszyscy podkreślili, że jeśli zaznamy krzywdy i przemocy możemy natychmiast szukać pomocy. Możemy się zwrócić do naszych rodziców, wychowawców, dyrektora szkoły, pedagoga i psychologa, a nawet do policjanta.

      Na zakończenie dzieci wspólnie pracowały  w grupach, nad rysunkami ilustrującymi ich prawa tworząc ciekawe plakaty.

      Dzięki tym warsztatom uczniowie zwrócili uwagę na potrzeby dzieci z całego świata, na problemy, z jakimi borykają się inne kraje kształtując tym samym wrażliwość dzieci na potrzeby drugiego człowieka.

    • KONKURS PRZYRODNICZY „W LEŚNEJ KRAINIE”
     • KONKURS PRZYRODNICZY „W LEŚNEJ KRAINIE”

      22.11.2019

      21 listopada odbył się konkurs przyrodniczy dla uczniów klas drugich „W leśnej krainie”. Tematyka konkursu obejmowała różnorodne zagadnienia dotyczące polskich lasów, roślin, zwierząt oraz zasad zachowania w lesie. Zawodnicy musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami, ponieważ wykonywali wiele zróżnicowanych zadań.

      Po podliczeniu punktów uzyskanych za poszczególne zadania wyłoniono zwycięzców.

       

      I       miejsce zdobyła klasa 2a

      II     miejsce zdobyła klasa 2b i 2d

      III    miejsce zdobyła klasa 2c

            

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom ogromnej wiedzy i umiejętności.

                                                            

                                                         Organizatorami konkursu były: A. Szal, A. Figiela, E.Gągała

    • Window of life Zmieniaj z nami świat na LEPSZE
     • Window of life Zmieniaj z nami świat na LEPSZE

      22.11.2019

      Dom Dziecka  "Window of live"  to ugandyjsko-polska inicjatywa, której celem jest stworzenie domu i zapewnienie opieki osieroconym i potrzebującym dzieciom w  Masindi w Ugandzie.

      W ramach współpracy z organizacją #Window of life oraz szerzenia idei wolontariatu wśród uczniów pragniemy poinformować, że na terenie szkoły

       

      PROWADZIMY ZBIÓRKI RZECZOWE:

      1. Kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe

      2. Białe skarpetki

      3. Zakryte czarne buty dla chłopców i dziewcząt

      4. Crocsy

      5. Pampersy

      6. Butelki na wodę z filtrem

      Prowadzimy również zbiórkę funduszy dla domu dziecka, datki będą zbierane raz w tygodniu.

       

      PRZYKŁADOWE KOSZTY w Masindi:

      - worek ryżu dla całej rodziny na miesiąc – 380 zł

      - worek fasoli dla całej rodziny na miesiąc - 180 zł

      - mleko dla dzieci na miesiąc - 180 zł

      - nocna ochrona domu na miesiąc - 250 zł

       

      Osoba kontaktowa w szkole: Magdalena Zawadzka

    • Wizyta policjanta w naszej szkole
     • Wizyta policjanta w naszej szkole

      18.11.2019

      W piątek 15 listopada odwiedził nas pan policjant, uczniowie klas 4a,4b,5a i 5b mieli sposobność porozmawiać na temat postępowania w sprawach nieletnich. Omówione zostały czyny karalne, odpowiedzialność cywilna nieletnich i ich opiekunów, formy i przejawy demoralizacji oraz formy zapobiegania agresji i przemocy rówieśniczej.Spotkanie było bardzo ciekawe, dzieci miały możliwość wspólnej dyskusji i wymiany spostrzeżeń. Dziękujemy za bardzo pouczającą lekcję.

    • Koszykówka dziewcząt - klasy młodsze
     • Koszykówka dziewcząt - klasy młodsze

      14.11.2019

      13 listopada odbyły się kolejne zawody w ramach współzawodnictwa szkolnego - piłka koszykowa. Tym razem rywalizowały dziewczęta z rocznika 2007- 08. Dziewczęta zajęły III miejsce. Najlepszą zawodniczką została Jagoda Regnowska.

      Skład naszej drużyny: Godula Hanna, Idziak Zuzanna, Jaworska Aleksandra, Karman Alicja, Kucharska Marcelina, Kudyba Joanna,  Łepkowska Wiktoria, Mazurek Maja, Regnowska Jagoda, Tomczak Małgorzata, Widła Magda.

    • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

      13.11.2019

      20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. W tym szczególnym dniu Dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

      Nasza szkoła została zgłoszona do akcji Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Przybliżymy uczniom zapisy Konwencji o prawach dziecka w oparciu o przygotowane przez UNICEF scenariusze zajęć, plakaty, warsztaty. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jest dzieciństwo –„dla każdego dziecka, dzieciństwo”.

      20 listopada pamiętajcie o kolorze niebieskim jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia prosimy by uczniowie i wszyscy pracownicy przyszli do szkoły ubrani na niebiesko – przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

    • Jesienne Czary - Mary
     • Jesienne Czary - Mary

      13.11.2019

      Z przyjemnością informujemy, że rodzinny konkurs plastyczny pt. " Jesienne Czary - Mary" został rozstrzygnięty. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na różnice zachodzące w przyrodzie oraz możliwość rozwijania twórczości plastycznej poprzez rodzinne wykonanie pracy.Zaangażowanym rodzicom oraz ich dzieciom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Barwy niepodległości”
     • Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Barwy niepodległości”

      12.11.2019

      Komisja oceniająca 284 prace, które wpłynęły z 25 placówek oświatowych z całej Polski na XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Barwy Niepodległości” organizowany przez MDK w Świdnicy, postanowiła przyznać 22 nagrody i 46 wyróżnień. Cieszymy się ogromnie, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie z naszej szkoły przygotowani przez p. Annę Maciejewską, p. Annę Worobiec, p. Beatę Winnicką- Hul oraz p. Bożenę Kawałkowską. Prace plastyczne o tematyce patriotycznej nawiązywały do Narodowego Święta Niepodległości, przedstawiały bohaterów, którzy walczyli o niepodległość 101 lat temu.

      7 listopada 2019 r. w Klubie „Bolko” w Świdnicy wręczono laureatom konkursu plastycznego pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe nagrody.

       

       

      Nagrody otrzymali:

      -Martyna Kępa z klasy 3b

      -Julia Ziomek z klasy 2a

       

      Wyróżnienia otrzymali:

      -Natalia Karaś – z klasy 1a

      -Maja Borowska –z klasy 2a

      -Oliwia Widuto – z klasy 2a

      -Pola Kubiszyn -z klasy 2d

      -Kalina Zięcina – z klasy 3b

      -Maja Mazurek - z klasy 6d

      -Hubert Jasinowski – z klasy 7b

      Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • Piernikarze z SP 6 - warsztaty w piernikarni
     • Piernikarze z SP 6 - warsztaty w piernikarni

      12.11.2019

      Zbliża się okres Świąt więc uczniowie Sp6 praktykowali i zapoznawali się z historią wypiekania pierników. W warsztatach, 8 listopada pod okiem doświadczonego Piernikarza, brała udział klasa IVB. Każdy uczeń mógł wyrobić ciasto, uformować kształt piernika, wypiec i udekorować kolorowym lukrem, by na koniec zabrać własne wypieki do domu. Wspaniała zabawa, a przede wszystkim doskonała forma poznania historii powstania tego wspaniałego przysmaku. Na wycieczkę wybraliśmy się Koleją, co było również przygodą dla wielu uczniów.

    • Z książką patriotycznie
     • Z książką patriotycznie

      11.11.2019

      W dniu 30 października 2019r. odbył się szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas drugich i trzecich pod hasłem Początki państwa polskiego. Składał się on z dwóch etapów. Celem konkursu było:

      - kształcenie nawyku kulturalnego obcowania z książką- doskonalenie techniki czytania- kształtowanie postaw patriotycznych

      Etap pierwszy odbywał się w szkole.

      Każdy uczestnik musiał przygotować fragment dowolnego utworu związanego z początkami państwa polskiegoi przeczytać go nie przekraczając czasu 3 minut. Ocenie podlegała płynność i bezbłędność czytania, wyrazistośći interpretacja czytanego tekstu.Najciekawiej zaprezentowali się uczniowie: Julia Brulewska, Antonina Lipiecka, Nicola Kępa, Piotr ChudzińskiPatrycja Zygmunt, Aleksandra Przychodzka, Zofia Malczyk.

      Uczniów do konkursu przygotowały panie: Beata Winnicka, Joanna Antoniak, Halina Styrna, Elżbieta Rasiewicz, Anna Worobiec.

      W dniu 6 listopada uczniowie wzięli udział w drugim etapie konkursu Początki państwa polskiego i walczylio miejsca. Finał konkursu odbył się w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy i został zorganizowany w ramach miejskich obchodów 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości.

      Uczestnicy czytali utwory o charakterze patriotycznym, a komisja w składzie: Małgorzata Andrzejewska, Elżbieta Surdyka-Stec, Marta Wojciechowska, po wysłuchaniu uczniów zadecydowała, że nagrody otrzymują:

      I nagrodęNicola Kępa

      dwie równorzędne II nagrody:Julia BrulewskaAntonina Lipiecka

      cztery równorzędne III nagrody:Piotr ChudzińskiPatrycja ZygmuntAleksandra PrzychodzkaZofia Malczyk

      Zwycięzcy konkursu za ciekawą prezentację otrzymali piękne nagrody książkowe oraz dyplomy i upominki. Uczestników brawami nagradzała klasa 3d wraz z wychowawczynią. Było pięknie i patriotycznie!

      Konkurs przygotowały panie: Halina Styrna, Łucja Puczko, Elżbieta Surdyka-Stec i kierownik biblioteki Małgorzata Andrzejewska.

    • Śniadanie daje moc
     • Śniadanie daje moc

      11.11.2019

      W dniu 8 listopada 2019r.-w Dniu Zdrowego Śniadania uczniowie klas 0-III ze SP nr 6 w Świdnicy kolejny raz wzięli czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Wspólne śniadanie dziecka, rodzica, nauczyciela to świetna zabawa, dzięki której najmłodsi nauczyli się jak ważne jest codzienne, zdrowe odżywianie.

       

      W klasach odbyły się poprzedzające akcję zajęcia edukacyjne, dzięki którym uczniowie poznali normy wynikające z piramidy żywieniowej. Znając receptę na właściwe odżywianie dzieci poprzynosiły zdrowe i pożywne produkty do przygotowania wspólnego śniadania w klasie.

       

      Dzieci wraz z rodzicami zadbali w tym dniu o kulturalne przygotowanie stołów do posiłku oraz o podstawowe zasady higieny, czyli umycie rąk przed wykonywaniem kanapek.

       

      Mali kucharze wykazali się bogatą wyobraźnią. Z przyniesionych produktów powstawały kolorowe, dekoracyjne kanapki.  Przybrały one rozmaite kształty. Były to fantazyjne postacie z bajek, ulubione zwierzątka. Nie można było oderwać wzroku od smacznie wyglądających sałatek na kolorowych miseczkach. Tak wykonane i przyozdobione potrawy według różnych pomysłów dzieci, uatrakcyjniały ich pracę i wzmagały apetyt.

       

      W kulturalny sposób spożywały zrobione przez siebie kanapki, sałatki, a niektóre z nich próbowały nawet nowych smaków. Dzieliły się z innymi kanapkami wykonanymi przez siebie. Rozmawiały między sobą o tym, co lubią jeść na śniadanie, co im dzisiaj smakowało i co będą chciały zmienić w dotychczasowym spożywaniu posiłku.

       

      Po zakończonym posiłku dzieci narysowały wspólne śniadanie -co im najbardziej się podobało, co sobie wybrały na wspólne śniadanie. Powstała z tego wystawa, która przypomina dzieciom o najważniejszych celach akcji „Śniadanie daje moc.

       

      Uczniowie zrozumieli, że prawidłowe żywienie jest jednym z czynników mających wpływ na wzrost, rozwój i zdrowie dziecka. Odpowiednia dieta zapewni im harmonijny wzrost, dojrzewanie, sprawność fizyczną oraz zdolność do nauki, chroni też przed niedoborami pokarmowymi i przed rozwojem chorób powstających na tle wadliwego żywienia.

       

      Całość akcji „Śniadanie daje moc’ obserwował Samorząd klas I-III pod kierunkiem p. Anny Worobiec, a wnioski zostały zamieszczone  w tym reportażu. Efekty wspólnej pracy można zobaczyć w galerii zdjęć.

    • Szkoła do hymnu
     • Szkoła do hymnu

      10.11.2019

      Nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Szkoła do hymnu" i odśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11 w obu budynkach szkolnych.

      Nasi uczniowie uczcili tę akcję przychodząc w ten dzień w stroju galowym oraz przynosząc biało - czerwone chorągiewki, kotyliony, wstążeczki i balony.

    • 80 rocznica wybuchu II wojny światowej
     • 80 rocznica wybuchu II wojny światowej

      09.11.2019

      W dniu 7 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 80- rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie klas IV-V przygotowali piękne plakaty i zaprezentowali wszystkim uczniom pieśni patriotyczne z okresu II wojny światowej. Wśród wielu utworów znalazły się „Warszawskie dzieci”, „Dziewczyna z granatem w ręku”, „Dnia pierwszego września…”, „Serce w plecaku”, „Pałacyk Michla…” czy „Jest takie miejsce, jest taki kraj...”. Pamiętamy o tych, którzy poświęcili swoje życie abyśmy mogli być wolni i szczęśliwi.

    • Bezpieczne zachowanie się w lesie
     • Bezpieczne zachowanie się w lesie

      06.11.2019

      W związku z ogłoszonym w listopadzie 2019 r. przez Szkołę Podstawową nr 315 w Świdnicy Międzyszkolnym Konkursem Plastycznym „Bezpieczne zachowanie się w lesie Samorząd klas I-III  przygotował szkolne eliminacje do tego konkursu w ramach szkolnego programu profilaktycznego. Celem konkursu było odkrywanie talentów i rozwijanie uzdolnień uczniów, a przede wszystkim wspieranie zainteresowań plastycznych. Tematyka przygotowanych prac wiąże się ze zwiększeniem świadomości uczniów w zakresie  bezpiecznego zachowania w lesie, umiejętności przestrzegania zasad, czytania tablic informacyjnych, zwrócenia uwagi na odpowiedni ubiór i warunki atmosferyczne.  Głównym zaś zadaniem jest promowanie turystyki i bezpiecznych sposobów spędzania czasu wolnego na terenach leśnych.

       

      Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Na konkurs wpłynęło 29 prac. Jury w składzie p. A. Maciejewska, p. A. Worobiec i p. A. Błaszczyk dokonało wyboru najciekawszych prac plastycznych.

                   Laureatami konkursu zostali:

       

      I miejsce- Natalia Karaś-klasa Ia - opiekun p. Anna Maciejewska

                        Kacper Monica – klasaII b - opiekun p. Joanna Antoniak

                        Pola Sośnicka-opiekun p. Anna Maciejewska

                        Kalina Zięcina- opiekun p. Anna Worobiec

                       

                      

      II miejsce- Wiktoria Dubicka -klasa Id - opiekun p. Anna Januś

                         Martyna Kępa - klasa IIIb - opiekun p. Anna Worobiec

                       

      III miejsce-Aleksander Widła - klasa IIb -opiekun p. Joanna Antoniak

                          Michał Magierowski - klasa IIIc - opiekun  p. Jolanta Makowska -Wróbel

                      

      wyróżnienia-Maja Witkowska - klasa IIb - opiekun p. Joanna Antoniak

                            Anna Duszyńska - klasa IIIb - opiekun p. Anna Worobiec

                        

       

      W wyniku eliminacji prace plastyczne laureatów I miejsca: Natalii Karaś, Kacpra Monicy, Poli Sośnickiej, Kaliny Zięciny będą reprezentować naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym w SP nr 315.

       

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Nowa siłownia zewnętrzna otwarta!
     • Nowa siłownia zewnętrzna otwarta!

      06.11.2019

      Zapraszamy wszystkich do naszej nowej siłowni zewnętrznej przy ulicy Jodłowej. Budowa została zakończona i odebrana → można już z siłowni korzystać!

      Siłownia składa się z 4 stref.

      → Strefa Kids oznaczona jest kolorem pomarańczowym,

      → strefa dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach to kolor zielony,

      → strefa dla seniorów to ławeczki z rowerkiem

      → strefa dla sprawnych fizycznie oznaczona jest kolorem niebieskim.

      Dodatkiem i wypełnienie siłowni są 2 trampoliny 2m oraz zestaw sprawnościowy dla dzieci.

    • Mały ratowniczek
     • Mały ratowniczek

      05.11.2019

      W październiku przez 4 tygodnie pani Ewa Samsel nasza szkolna pielęgniarka realizowała w klasie 4a projekt „Mały Ratowniczek” pod patronatem Oddziału Rejonowego Czerwonego Krzyża w Świdnicy. Zajęcia miały charakter profilaktyczny. Głównym celem było zapoznanie uczniów ze sposobami udzielenia pierwszej pomocy i zapobiegania wypadkom. Projekt zakończył się konkursem z wiedzy na temat pierwszej pomocy, poniżej przedstawiamy laureatów i serdecznie gratulujemy.

      I miejsce Nikola Sawicka

      II miejsce Jan Kucha

      III miejsce Filip Tuz

      Dziękujemy Pani Ewie za czas i cierpliwość.

    • Konkurs Poczty Polskiej
     • Konkurs Poczty Polskiej

      05.11.2019

      W ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Muzeum Poczty Polskiej, dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonały prace plastyczne spośród, których zostały wyłonione trzy najładniejsze. Prace te zostały przesłane na konkurs. Życzymy powodzenia naszym kreatywnym maluchom.

    • Wystawa zwierząt hodowanych w domach
     • Wystawa zwierząt hodowanych w domach

      05.11.2019

      18 października, już po raz kolejny, odbyła się w naszej szkole wystawa zwierząt.  Uczniowie klas 4-5 wystawiali hodowane w domach ukochane zwierzaczki. Wzdłuż szkolnego korytarza przygotowaliśmy stanowiska dla wystawców.

      Dzieci mogły zobaczyć :

      - króliki

      - chomiki

      - świnki morskie

      - szczury

      - szynszyle

      - różne gatunki ryb akwariowych

      - patyczaki

      - skorpiona

       

      Uczniowie dowiedzieli się wiele cennych informacji na temat hodowli i karmienia zwierząt oraz ich ciekawych zachowań .  Wystawę zwiedzili również najmłodsi uczniowie klas 0-3 oraz rodzice.

      Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i przyniosła uczniom i nauczycielom wiele miłych wrażeń.

      Podczas wystawy zwierząt odbywała się również zbiórka karmy, zabawek i kocy dla zwierząt ze Schroniska w Świdnicy. Darczyńcom bardzo dziękujemy za wspaniałe dary.

       

       

                                 Organizator: nauczyciel przyrody

                                             M.SIDORUK

    • Projekt Szkoła Pamięta klasy IV - VIII
     • Projekt Szkoła Pamięta klasy IV - VIII

      01.11.2019

      Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. 

      Włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej #SzkołaPamięta. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. 

      W naszej szkole podjęliśmy wiele działań, aby upamiętnić ważne wydarzenia i postaci tych, którzy są dla nas powodem do dumy i związani są z historią naszego miasta i regionu. 

      Uczniowie klas IV- VI, w ramach Ekstraklasy, na lekcjach historii wykonali plakaty i zorganizowali wystawy na korytarzach szkolnych. Bohaterami byli m.in.: książę Bolko Świdnicki, jego bratanica-Anna Świdnicka, Maria Kunic-astronom, Mieczysław Kozar-Słobódzki, Franciszek Jarzyna. Oprócz tego uczniowie zapalili znicze na grobach F. Jarzyny i M. Kozara-Słobódzkiego. Znicze zostały też zapalone przy miejscach związanych z wydarzeniami historycznymi przy ul. Brzozowej i na cmentarzu Słowiańskim. 

      W ramach akcji #SzkołaPamięta klasa 7A przygotowała na zajęciach kreatywnych oraz zajęciach z wychowawcą 6 stroików, które w środę 30 X złożone zostały na grobach na cmentarzu Słowiańskim oraz Cmentarzu przy ul. Brzozowej.

      Uczniowie klasy 8b przygotowali znicze, które zostaną zapalone na świdnickich cmentarzach w dniu 1 listopada.

    • Przed ołtarzem Maryi - konkurs międzyszkolny
     • Przed ołtarzem Maryi - konkurs międzyszkolny

      31.10.2019

      Miło nam poinformować, że w międzyszkolnym  konkursie religijnym organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 105 -„Przed ołtarzem Maryi”-

      aż 9 uczniów z naszej szkoły zostało nagrodzonych.

      Nagrodę specjalną Ks. Biskupa Adama Bałabucha

      – otrzymała Wiktoria Masłowska (kl. 6d)

       II miejsce zajął Krystian Masłowski  (kl. 5f)

      III miejsce zajął Artur Cieślik (kl.5a)

      Wyróżnienia otrzymali:

      Miłosz Gradowski (kl. 1c)

      Fabian Tatko (kl. 1c)

      Martyna Kępa (kl.3b)

      Hanna Miśkiewicz (kl. 3d)

      Natalia Surówka (kl.5b)

      Weronika Surówka (kl.5c)

       

      Uczniowie przygotowywali prace pod kierunkiem Pań:

      A.Wolskiej, R. Borek, M. Gros

      WSZYSTKIM NAGRODZONYM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!

    • Warsztaty czytelnicze w ramach akcji „Szkoła pamięta”
     • Warsztaty czytelnicze w ramach akcji „Szkoła pamięta”

      30.10.2019

      Dnia 29.10. 2019 r. w klasie III b pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty czytelnicze poświęcone pamięci zmarłej poetki ze Świdnicy Urszuli Kozłowskiej.  Była autorką książek przeznaczonych dla najmłodszych. Tworzyła baśnie i bajki, a w formie wierszy spisywała także legendy. Jej pozytywne i ciepłe historie, uwielbiane były przez dzieci.

       

      Dzieci wraz z wychowawcą przygotowały wystawę książek poświęconych twórczości Urszuli Kozłowskiej. Wśród jej książek znalazły się takie utwory: „Ortografia jest fajna”, „Kiedy ma się kilka lat”, „Czapka nie Witka, czyli odlotowe zabawy ze słowem”, „Wiosna niedźwiadka i innych wierszy gromadka”, „Pokłóciły się poetki o pietruszkę i skarpetki, czyli awantura na 48 wierszy”.

       

      Uczniowie wspólnie przeczytali fragmenty książki „Jak jeżyk z jerzykiem odkryli Afrykę”. Następnie układali wielozdaniową wypowiedź na temat bohaterów i zdarzeń w książeczce. Docenili wartość koleżeństwa oraz przyjaźni w życiu na podstawie przygód jerzyka w piórkach i jeżyka w igiełkach. Pracowali w grupach. Wyszukiwali informacje, ciekawostki dotyczące zwyczajów głównych bohaterów. Każda grupa tworzyła pracę plastyczną z różnych elementów, naklejała na kartonie, tworząc wspólną kompozycję.

       

      Na zakończenie wszyscy wykonali ramkę z tytułem – Przyjaźń to wspaniała rzecz i warto jej szukać. Podsumowaniem zajęć była zabawa „Iskierka przyjaźni” oraz wręczenie wykonanej zakładki przyjacielowi lub koledze z klasy. Dzięki tym warsztatom uczniowie będą rozwijać zainteresowanie czytelnicze i sięgną do książek naszej zmarłej poetki ze Świdnicy Urszuli Kozłowskiej.

    • Podaruj prezent na święta
     • Podaruj prezent na święta

      30.10.2019

      Zwracamy się z apelem do wszystkich!Przyłączamy się do Akcji Charytatywnej organizowanej przez Centrum 24 Opieka wraz z Fundacją Na Ratunek.

      Zbieramy zabawki, klocki, gry edukacyjne oraz książeczki dla dzieciaczków zmagających się z chorobą nowotworową, przebywających w Klinice Przylądek Nadziei we Wrocławiu.

      Wszystkie prezenty przynosimy do biblioteki na ul. Wodnej.

    • Konkurs turystyczny
     • Konkurs turystyczny

      29.10.2019

      25 października w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Świdnicy odbył się Powiatowy Konkurs Turystyczny. Tegoroczna edycja konkursu pod nazwą „Polskie Góry Dziedzictwem Kulturowym” poświęcona była Górom Sowim.

      Impreza organizowana przez Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy była częścią wydarzeń związanych z obchodami XXIV Dni Gór i skupiła młodych miłośników gór.

      Naszą szkołę reprezentowali Adam Szewrański z klasy 7b oraz Daniel Łukasiewicz z klasy 7a. Z prawdziwą radością pragnę poinformować, że Adam, po zaciętej walce, zdobył II miejsce w tym konkursie.

      Wielkie gratulacje!

      Warto wspomnieć, że w oczekiwaniu na wyniki, mieliśmy okazję spotkać się ze świdniczaninem panem Piotrem Snopczyńskim, znanym polskim himalaistą. Mogliśmy, z zapartym tchem, posłuchać wspomnień i obejrzeć filmy z Wyprawy Narodowej na Lhotse w 2019 oraz zarejestrowany na taśmie filmowej zjazd na nartach z K2 w wykonaniu Jędrka Bargiela.

      Bezcenne

                                                                                                                                                    Opiekun: Małgorzata Szczurek

    • zDolny Ślązak
     • zDolny Ślązak

      29.10.2019

      Zakończyły się eliminacje szkolne wojewódzkiego konkursu przedmiotowego zDolny Ślązak. Miło nam jest poinformować, że dwójka naszych wspaniałych uczniów zakwalifikowała się do etapu powiatowego konkursu!→ Wiktoria Olejnik z klasy 8c z fizyki→ Wiktor Ratajczak z klasy 8c z języka polskiego

      Gratulujemy i trzymamy za nich kciuki!

    • Pielgrzymka do Lichenia
     • Pielgrzymka do Lichenia

      28.10.2019

      W tym roku szkolnym wybraliśmy się z pielgrzymką do Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Uczniowie zarówno młodszych jak i starszych klas pod opieką pań katechetek oraz opiekuna duchowego ks. Mirosława dotarła 21 października do największej świątyni w Polsce.

      W Sanktuarium uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej odprawianej również w naszej intencji. Poznaliśmy przebogatą historię ostatnich dwustu lat Lichenia, w którym miały miejsce Objawienia Matki Bożej. Z wieży widokowej podziwialiśmy teren sanktuarium położony w pięknej okolicy nad Jeziorem Licheńskim. Potem udaliśmy się na ciepły posiłek i oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o pamiątkach.

      Pielgrzymka do Lichenia była dla nas okazją do radosnego przeżywania wiary.

    • Wycieczka do Hydropolis do Wrocławia
     • Wycieczka do Hydropolis do Wrocławia

      28.10.2019

      25 października uczniowie koła teatralno- wokalnego ze SP nr 6 w Świdnicy wraz z opiekunami p. A. Worobiec i p. H. Styrną pojechali na wycieczkę do Hydropolis do Wrocławia. Wyjazd był formą nagrody za udział w XVI edycji akcji „Z książką na walizkach , czyli Dolnośląskich  Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami”. Była  to największa impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku.  Uczestnicy koła teatralno-wokalnego przedstawili  prezentację sceniczną o pisarce Agnieszce Frączek pt. „Lokomotywa Pani Agnieszki” oraz brali udział w „Maratonie Słowa” - biegu promującym książkę i czytelnictwo.  Organizatorem wycieczki była Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy.

       

      Wycieczka w  Hydropolis- centrum wiedzy o wodzie  we Wrocławiu zaczęła się od przejścia kurtyny wodnej i oglądania wodnego wiru. Eksponaty te rozbudziły wyobraźnię dzieci.

      Cała zaś  multimedialna ekspozycja podzielona była  na kilka stref. Zwiedzanie z Panią przewodnik rozpoczęliśmy od filmu, opowiadającego o powstaniu wody na naszej planecie, wyświetlono go na ekranie 360º. Następnie eksplorowaliśmy głębiny oceanów, batyskafem śladami Jamesa Camerona, odkrywając tajemnice zatopionego Titanica. Poznaliśmy jakie strategie wykorzystują zwierzęta aby przetrwać w podmorskich głębinach w strefie o życiu w oceanach. W kolejnych salach odkrywaliśmy historię inżynierii wodnej, metody racjonalnego gospodarowania wodą oraz poznaliśmy system oczyszczania wody we Wrocławiu. Rozmach wystawy wzbudził uznanie. Wizyta tutaj może być połączeniem nauki i zabawy. Interaktywna, angażująca forma uczestnictwa w zwiedzaniu na pewno pozwoli na zapamiętanie istotnych faktów o wodzie i uwrażliwi odwiedzających na problem deficytu wody i jej oszczędzania. 

       

      Na zakończenie wycieczki na uczestników wycieczki  czekała niespodzianka w postaci drobnych upominków , które przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy. Miłym akcentem były też  pamiątkowe zdjęcia.

    • Koszykówka dziewcząt - klasy starsze
     • Koszykówka dziewcząt - klasy starsze

      28.10.2019

      Dziewczęta powtórzyły ubiegłoroczny sukces i zajęły I miejsce na rozgrywkach koszykówkę. W ciągu dwóch dni turniejowych nasze "złotka" pokonały reprezentacje SP1, SP4, SP105, SP8. Najlepszą zawodniczką została Natalia Głogiewicz.

      Skład naszej reprezentacji: Boczek Julia, Głogiewicz Natalia, Karp Agata, Knap Dagmara, Krasik Kinga, Kuźmińska Maja, Olejnik Wiktoria, Panas Laura, Stasiak Amelia, Talaga Sara, Zawadzka Emilia, Zawadzka Martyna.

      Gratulujemy!

    • Piłka nożna chłopców - klasy starsze
     • Piłka nożna chłopców - klasy starsze

      25.10.2019

      Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce w Igrzyskach Młodzieży w piłce nożnej w strefie wałbrzyskiej pokonując szkoły z Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Boguszowa Gorce, Złotego Stoku i Bystrzycy Kłodzkiej.

      Wcześniej chłopaki zostali mistrzami powiatu wygrywając z Pszennem, Strzegomiem i Żarowem.

      Dalszy etap rozgrywek już na wiosnę.

      Skład drużyny: Duda Mateusz, Gliwa Emil, Lipiński Hubert, Paliński Patryk, Ratajczak Igor, Safian Jakub, Sakowski Michał, Salski Oliwier, Solarz Jakub, Solarz Mateusz, Taratuta Patryk, Trybuszewski Łukasz.

      Gratulacje!

       

    • Pasowanie na Świetlika
     • Pasowanie na Świetlika

      24.10.2019

      24 października w świetlicy szkolnej odbyła się ważna uroczystość „Pasowanie na Świetlika” uczniów klasy Ic. Przygotowały ją p. Anna Błaszczyk oraz p. Anna Worobiec wraz z uczniami klas II-III z koła teatralnego „Wesołe żabki”.

       

      Pasowanie na Świetlika rozpoczęło się od powitania uczestników oraz omówienia celu spotkania. Głównym celem tej uroczystości było przyjęcie do grona świetlików nowo przybyłych dzieci, a także stworzenia w świetlicy atmosfery radości, przyjaźni oraz zaufania. Starsi koledzy z koła teatralnego przygotowali krótki program artystyczny, wcielili się w różne postacie z baśni oraz przepięknie zaśpiewali poznane piosenki.

       

      Za nim uczniowie zostali przyjęci do grona świetlików musieli przejść bardzo ważny test gotowości świetlicowej. Pierwszaki musiały wykazać się odwagą, szeregiem umiejętności oraz wiedzą niezbędną dla każdego świetlika. W pierwszej kolejności uczniowie wykazywali się wiedzą w odgadywaniu zagadek. Podczas zaś zabawy ,,Prawda – fałsz’’ dzieci udowodniły, że znają zasady obowiązujące w świetlicy szkolnej. W następnej konkurencji kandydaci wykazywali się umiejętnościami w próbie wygimnastykowanego języka. Dużo radości wywołała próba smaku, podczas której dzieci musiały wypić napój z cytryną i cały cały czas się uśmiechać. Natomiast wiele emocji wywołała próba tańca, podczas której uczniowie prezentowali nowoczesne tańce przy włączonej muzyce. Wszystkie zadania zostały wykonane perfekcyjnie.

      Na zakończenie by dopełnić tradycji kandydaci przystąpili do ślubowania, gdzie złożyli uroczystą „Przysięgę Świetlika”. Po złożonej przysiędze uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani zabawkowym ołówkiem. Na pamiątkę każdy świetlik otrzymał kolorową zakładkę i słodki upominek.

      Życzymy nowym świetlikom wielu sukcesów w nauce oraz radości w życiu świetlicowym.

    • Sukces w „Wesołej Kokoszce”
     • Sukces w „Wesołej Kokoszce”

      24.10.2019

      Siedemnasta edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego “Wesoła Kokoszka” dla uczniów klas II i III odbyła się 24 października w Szkole Podstawowej w Marcinowicach. O tytuł najlepszego recytatora powalczyło 25 uczestników z 13 szkół powiatu świdnickiego. Organizatorami konkursu są Szkoła Podstawowa w Marcinowicach i Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach. Konkurs ma na celu popularyzowanie poezji i prozy twórców pięknego słowa dla dzieci oraz rozwijanie zainteresowań małych uczniów sztuką żywego słowa.

      Naszą szkołę reprezentowali wyłonieni w szkolnych eliminacjach: uczeń klasy II – Maciej Wysocki i uczennica klasy III – Natalia Zakrzewska.

      Jury konkursu podczas prezentacji wierszy oceniało dobór tekstu do możliwości wykonawczych uczestnika, sposób interpretacji utworu, kulturę słowa, ogólne wrażenie artystyczne i pamięciowe opanowanie tekstu.

      W konkursie przyznano trzy nagrody i pięć wyróżnień.

      Nagrodę otrzymała za piękną interpretację wiersza „Przychodzi żaba do lekarza” Wiesława Drabika - Natalia Zakrzewska, którą przygotowywała do udziału w konkursie nauczycielka Elżbieta Rasiewicz a wyróżnieniem został nagrodzony Maciej Wysocki za recytację wiersza „Ślimak” Jana Brzechwy, który przygotowywał się pod opieką nauczycielki Beaty Winnickiej Hul.

      Gratulujemy naszym recytatorom i jesteśmy z nich bardzo dumni!

    • Przed ołtarzem Maryi
     • Przed ołtarzem Maryi

      23.10.2019

      W miesiącu poświęconym Matce Bożej uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie: „Przed ołtarzem Maryi”. Uczniowie klas I-IV przygotowywali prace płaskie natomiast klasy V-VIII przestrzenne.

      Na konkurs wpłynęło 70 prac, dlatego jury miało problem z wyborem laureatów. Oto oni:                                   Klasy I-IV

      Nagrody:

      Miłosz Gradowski-1c

      Fabian Tatko-1c

      Olga Kaczor-2d

      Martyna Kępa-3b

      Hanna Miśkiewicz-3d

      Wyróżnienia: Grzegorz Jeżewski-1c, Bartosz Głogowski-1c,

      Natalia Olichwer-1c, Antoni Ćwiek-1d, Dawid Król-1c,

      Magda Bieżyńska-1d, Maja Madej -1d, Julia Ziomek-2a,

      Antonina Lipiecka-2b, Potr Jabłoński-2c, Tymek Kałużniak-2c,

      Julia Brulewska-3a Michał Magierowski- 3c, Kinga Samsel-3c,

      Adam Bogusiewicz-3c, Alicja Ziomek-3d, Filip Wiśniewski-4a, Antonina Tuz-4a, Maja Bieżyńska-4b.

       

      Klasy V-VIII

      Nagrody:

      Artur Cieślik-5a

      Natalia Surówka-5b

      Weronika Surówka-5c

      Krystian Masłowski-5f

      Wiktoria Masłowska-6d

       

       

      Nagrodzone prace biorą udział w międzyszkolnym etapie konkursu. Życzymy powodzenia!

    • Spotkania z ciekawym człowiekiem - warsztaty z geologiem
     • Spotkania z ciekawym człowiekiem - warsztaty z geologiem

      22.10.2019

      21 października 2019 roku w ramach integracji międzyszkolnej dwie zaprzyjaźnione klasy ze szkół świdnickich: 3b ze SP nr 6 pod opieką Pani Anny Worobiec oraz 3a  ze SP nr 105 pod opieką p. Danuty Mrugały spotkały się podczas warsztatów geologicznych zorganizowanych przez klasę 3b i ich wychowawczynię na terenie SP nr 6 w Świdnicy.

       

                    

      Dużą niespodziankę sprawiła nam wizyta  p. Kordiana Kuca -ojca ucznia klasy III b Aleksandra Kuca. Codziennie pracuje on jako geolog. Swój zawód traktuje z ogromną pasją  i zamiłowaniem.  W czasie spotkania p. Kordian zaprezentował multimedialną prezentację dotyczącą zjawisk geologicznych, podczas  której uczniowie mieli możliwość zobaczenia ogrom zmian niszczących lub budujących,  wywołujących na powierzchni naszej planety lub w jej wnętrzu przeobrażenia fizyczne lub chemiczne.  Nasz gość wyświetlił również barwne slajdy wulkanów, minerałów,  skamieniałości,  odciśniętych, a niekiedy jakby zastygłych, w ogromnych skałach. które wzbudziły podziw i zaciekawienie wśród zgromadzonych  uczniów. Pan Kordian chętnie opowiadał o swojej pracy, o podróżach po rożnych  zakątkach świata. Wyznał, że to, co robi, daje mu satysfakcję i poczucie spełnienia. Wyjątkowe zdjęcia oraz ciekawe opowieści rozbudziły wśród uczniów zainteresowanie zawodem geologa oraz pasję poznawania naszego kraju oraz podróży po świecie. Atrakcją spotkania był pokaz  kolekcji minerałów,  wśród których  znajdowały  się  eksponaty z różnych miejsc i epok jak agat, szmaragd, diament, złoto itp.

       

      Podczas całego spotkania p. Kordian chętnie odpowiadał na pytania dotyczące jego kariery geologicznej. Miłym akcentem były pamiątkowe zdjęcia.

      Na koniec dzieci w podziękowaniu za przeprowadzenie interesujących zajęć wręczyły dyplom z mottem „Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka, jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń”.

      Tego typu zajęcia powodują niesamowitą radość u dzieci, ale także wiele uczą. Oby więcej spotkań z tak wspaniałymi ludźmi z pasją.

    • Młodzi w Akcji – Kreatywne Wyzwania
     • Młodzi w Akcji – Kreatywne Wyzwania

      22.10.2019

      W październiku uczniowie kl.7B i 8C rozpoczęli realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Młodzi w Akcji – Kreatywne Wyzwania”, którego celem jest inspirowanie młodzieży do pracy na rzecz swojej okolicy oraz jej mieszkańców. Nasi uczniowie zajmą się tematem „Kronika sportowa. Jak przywrócić do życia dawne gry i zabawy?”. Program „Młodzi w Akcji” jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności w ramach programu Szkoła Ucząca Się.

      Będziemy zastanawiali się w co grano 10, 20, 30 albo 50 lat temu oraz w co byśmy się bawili, gdyby nagle zabrakło różnorodnego sprzętu sportowego, smartfonów, komputerów, telewizorów… Gry i zabawy podwórkowe pozwalają spędzić miło i wesoło czas, w gronie znajomych, na powietrzu… obcować z przyrodą, a także rozwijają i stymulują kreatywność, poprawiają sprawność fizyczną, refleks, równowagę oraz koordynację ruchową. Informacji o grach i zabawach będziemy szukać we wspomnieniach rodziców, dziadków oraz sąsiadów. Zorganizujemy spotkanie z Domem Dziennego Pobytu Senior – WIGOR. Dowiemy się jakie gry i zabawy królowały na podwórkach kiedy byli młodzi. Stworzymy „Kronikę sportową” naszej okolicy, zorganizujemy imprezę z grami i zabawami w roli głównej.

      Magdalena Noceń

    • Finał Dolnośląski Sztafetowych Biegów Przełajowych
     • Finał Dolnośląski Sztafetowych Biegów Przełajowych

      16.10.2019

      10 października aż 4 reprezentacje naszej szkoły wystartowały w Finale Wojewódzkim Sztafetowych Biegów Przełajowych. Mimo niesprzyjającej aury każdy z uczestników dał z siebie maximum swoich możliwości.Najlepiej poradziła sobie sztafeta starszych chłopców, która zajęła 5 miejsce na Dolnym Śląsku, starsze dziewczynki natomiast uplasowały się na 11 miejscu.Mimo ogromnego deszczu po wielkiej walce młodsze dziewczynki przybiegły na 19 miejscu a młodsi chłopcy na 15. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników za wolę walki.

      Składy drużyn:

      dziewczęta młodsze: Długołęcka Maja, Góralska Hanna, Idziak Zuzanna, Krzyśpiak Daria, Kucharska Marcelina, Mazurek Maja, Pietras Marika, Regnowska Jagoda, Rogozińska Lena, Widła Magda.

      dziewczęta starsze: Bera Hanna, Boczek Julia, Głogiewicz Natalia, Karp Agata, Knap Dagmara, Marciniak Nikola, Olejnik Wiktoria, Rosiak Pola, Zawadzka Emilia, Zawadzka Martyna.

      chłopcy młodsi: Babraj Kacper, Błaszczyk Szymon, Jurusz Michał, Kulig Łukasz, Pawlik Hubert, Pieńkowski Szymon, Sośnicki Jakub, Szachniewicz Gracjan, Urbańczyk Wiktor, Wacht Mateusz.

      chłopcy starsi: Duda Mateusz, Gliwa Emil, Kindel Alex, Korab Eryk, Lipiński Hubert, Ratajczak Igor, Solarz Jakub, Solarz Mateusz, Sprawka Aleksander, Trybuszewski Łukasz.

    • Konkurs historyczny „Śladami Anny Świdnickiej”
     • Konkurs historyczny „Śladami Anny Świdnickiej”

      12.10.2019

      Z radością informujemy, że reprezentacja naszej szkoły, w składzie: Maja Marks, Laura Panas i Michał Bryks, zajęła I miejsce w konkursie historycznym organizowanym przez: Szkołę Podstawową nr 8, Muzeum Dawnego Kupiectwa i Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. 

      Maja, Laura i Michał wykazali się ogromną wiedzą na temat Anny świdnickiej – księżniczki świdnickiej, królowej czeskiej, królowej Rzymian i cesarzowej rzymskiej z dynastii Piastów. 

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

    • Żegnaj lato, witaj jesień
     • Żegnaj lato, witaj jesień

      12.10.2019

      9 października w ramach współpracy ze świetlicą szkolną odbyły się zajęcia czytelnicze pt "Żegnaj lato, witaj jesień", podczas których dzieci wysłuchały wierszy o tematyce jesiennej, przysłów i zwyczajów związanych z tą porą roku, przygotowanych przez panie bibliotekarki.Jest to już kolejny rok w którym realizowany jest projekt czytelniczy, włączający społeczność szkolną do wspólnego czytania i zabawy.

      Uczniowie ze świetlicy pod opieką p. Haliny Styrny, nawiązując do tematyki zajęć, recytowały również wiersze i uczestniczyły w zabawach ruchowych. Wspólnie zredagowały gazetkę tematyczną.

     • Październik pod hasłem PRZYJAZNY KLIMAT W SZKOLE

      06.10.2019

      Jednym z powodów zaangażowania w prace Klubu Szkół UNICEF uczniów jest ich większa integracja i skupienie wokół realizacji wspólnego zadania. Współpraca grupowa sprzyja lepszemu poznaniu się i wpływa na poprawę relacji rówieśniczych. W każdej klasie/szkole zdarzają się nieporozumienia, ważne jest, by młodzi ludzie potrafili je rozwiązywać i dbali o pozytywny klimat w swoim najbliższym otoczeniu.Nasze październikowe aktywności:1.Szkolna debata Jak zadbać o  lepszy klimat w  naszej szkole?Szkoła to miejsce, gdzie dzieci spędzają większą część swojego dnia i  właśnie dlatego w niektórych szkołach wykorzystano kreatywność, aby stworzyć przyjemne otoczenie i ułatwić życie uczniom. W takich szkołach na pewno panuje miła atmosfera, a każde dziecko z większą przyjemnością wybiera się na kolejne lekcje!Prosimy wychowawców, by na godzinie wychowawczej wspólnie z uczniami zastanowili się, czy zauważają w naszej szkole problemy, które wymagają rozwiązania, prosimy o zebranie  propozycji uczniów jak uprzyjemnić pobyt w szkole, jak uczynić naszą szkołę jeszcze lepszą.Zebrane propozycje prosimy zapisać na kartkach wraz z autorem pomysłu i wrzucić do skrzynek Unicefu, które będą dostępne na korytarzach w dniach 21-25 X.2.Tygodniowe wyzwanie  Jestem miły - podejmijcie się szkolnego lub klasowego wyzwania, którego celem jest promocja życzliwej postawy wśród szkolnej społeczności.  14- 18XPropozycja dla całej klasy:  Przygotujcie listę imion uczniów w klasie, którą wydrukujecie i potniecie tak, by na każdej karteczce było jedno imię. Wrzućcie karteczki do pudełka i niech każdy uczeń w klasie wylosuje jedną karteczkę z imieniem kolegi/koleżanki. Każdy, kto wylosuje swoje imię powtarza czynność. Zadanie polega na napisaniu miłej wiadomości lub podarowaniu własnoręcznie zrobionej babeczki Może to być np. informacja co cenisz w danej osobie, czym Ci imponuje (Lubię w Tobie...., Cenię Cię za...., Imponuje mi, że.... etc). Najważniejsze w tym zadaniu jest sprawianie  przyjemności drugiej osobie przez cały tydzień. Prosimy o zgłoszenie chętnych do udziału w wyzwaniu klas do 8 X do J. Łopuszańskiej - KułakAlternatywna propozycja dla uczniów klas, które nie wezmą udziału w wyzwaniu: Do p. Łopuszańskiej- Kułak lub p. Żach zgłaszają się pary uczniów, które podejmą wyzwanie i będą sobie nawzajem pisać liściki i piec babeczki.3.Kiermasz Ciast- 16XW środę 16X na każdej przerwie w budynku przy ul. Wodnej, będzie można zakupić ciasto upieczone przez uczniów i rodziców naszej szkoły. Dochód z kiermaszu zostanie przekazany na zakup Prezentu Bez Pudła- czyli wsparciu działalności organizacji Unicef. Proszę o informację czy ktoś z Państwa klasy chciałby upiec ciasto.

    • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      01.10.2019

      Tak, jak w zeszłym roku, dołączyliśmy do bardzo licznego grona osób, dla których Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest ważnym wydarzeniem w naszej szkole. Obchodzony jest on w naszym kraju od 2001 roku. W tym dniu czytają wszyscy: dorośli, młodzież i przede wszystkim dzieci. Czytać na głos można wszędzie.

       

      W klasach młodszych zaproszeni goście - rodzice uczniów klas 0-III zaprezentowali dzieciom ciekawe historie z książek, które sami odczytali zasłuchanym, młodym odbiorcom.

       

      Dołączyli do nas również koledzy i koleżanki z klas starszych. Rozpoczęli oni swoje lekcje od głośnego czytania tuż po godz. 8.00. Tym razem w lektorów zamienili się zarówno nauczyciele uczący w klasach  jak i sama młodzież. Uczniowie przede wszystkim prezentowali i zarazem zachęcali do czytania książek, które sami przynieśli w tym dniu do szkoły. Był również czas na wysłuchanie krótkich fragmentów powieści. Miłym zaskoczeniem stała się prezentacja książek i ich czytanie w klasach sportowych. Okazało się, że nasi sportowcy czasami także sięgają po ulubioną lekturę.

       

      Mamy nadzieję, że głośne czytanie zaprocentuje w przyszłości, bowiem wspólne przeżywanie historii bohaterów łączy pokolenia. Szkolny Festiwal Czytania w SP 6 ponownie związał całą społeczność  jedną ideą - po prostu czytajmy!

    • Wizyta w świdnickim teatrze
     • Wizyta w świdnickim teatrze

      30.09.2019

      Wizyty w teatrze są dla dzieci zawsze ważnym wydarzeniem. Tym razem uczniowie klasy IIa wraz ze swoją wychowawczynią Beatą Winnicką Hul uczestniczyli w spacerze tematycznym po teatrze świdnickim w ramach projektu „Czas na teatr, teatr na czasie”.

      Wędrówka zakamarkami teatru rozpoczęła się w holu teatralnym, prowadziła przez widownię, scenę, kulisy, kieszeń teatralną, garderobę, kabinę oświetlenia i  balkon teatralny. Doświadczenie teatru przez najmłodszych widzów to były również zabawy teatralne prowadzone przez panią Halinę Szymańską, pracownika Świdnickiego Ośrodka Kultury.

      Dzieci stawały się prawdziwymi aktorami na scenie, przedstawiały fragmenty wierszy Juliana Tuwima  i Jana Brzechwy i jak się okazało, wcale to nie było łatwe zadanie! Mogły również przymierzać różne stroje teatralne. Bardzo ciekawe okazało się spotkanie ze znanym świdnickim malarzem, panem Robertem Kuklą, który opowiedział i pokazał, jak przygotowuje się scenografię do przedstawień.

      Dzięki tej niezwykłej wędrówce dzieci przekonały się, że poza aktorami i reżyserem do stworzenia spektaklu potrzebni są pomocnicy reżysera, scenografowie, wykonawcy elementów dekoracji i kostiumów, specjaliści od nagrań muzyki i efektów dźwiękowych, operatorzy oświetlenia, pracownicy garderoby. Młodzi widzowie na pewno od dzisiaj świadomiej będą uczestniczyć w  przedstawieniach teatralnych.

    • Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
     • Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

      30.09.2019

      W czasie obchodów tego tygodnia, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch konkursach. Pierwszym z nich był konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, którego celem było:

      • upowszechnienie wiadomości podnoszących wiedzę o ruchu drogowym oraz   podniesienie odpowiedzialności za swoje postępowanie jako uczestnika ruchu,

      • propagowanie wśród młodzieży szkolnej konieczności stosowania w praktyce przepisów dotyczących bezpiecznego zachowania się na drogach publicznych,

      • popularyzowanie idei wykorzystywania podczas zajęć pozalekcyjnych oraz w czasie wolnym dzieci i młodzieży, obiektu „Miasteczko Ruchu Drogowego” przy Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy,

      • kształcenia umiejętności jazdy na rowerze w trudnych warunkach przygotowanych przez organizatorów konkursowego toru przeszkód, składającego się z urządzeń pozwalających na obiektywną ocenę umiejętności jazdy na rowerze,

      • zacieśnianie współpracy nauczycieli oraz funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej w celu lepszego przygotowania uczniów do uczestniczenia    w ruchu drogowym.

      Nasza reprezentacja w składzie:  MAJA MIKOSZ, WIKTORIA MASŁOWSKA i  DARIA KRZYŚPIAK- uczennice z kl. 6d,  20 września dzielnie walczyły w miasteczku rowerowym i torze przeszkód na boisku Szkoły Podstawowej nr 8, lecz wcześniej zmierzyły się z testem z przepisów ruchu drogowego.

      Drugi konkurs "Chodźcie z nami!", to wykonanie prac plastycznych  zachęcających do rezygnacji z jazdy samochodem do pracy czy szkoły.„ Nasze ciało jest stworzone do ruchu, tymczasem współczesnemu człowiekowi trudno jest znaleźć czas na aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia powoduje wiele problemów zdrowotnych…”           

      Osiem prac narysowanych przez uczniów z klas IV-VIII – autorzy, to  Filip Wiśniewski z kl. IVa,  Lena Walentowska z kl. Va, Natalia Jurkiewicz z kl. VId, Maja Mikosz z kl. VId, Oliwia Witkowska z kl. VIIb, Emilia Góra z kl. VIIb, Hubert Jasinowski z kl. VIb oraz Hanna Bera z kl. VIIIb - zostało przekazanych na ten konkurs.

      Najlepszą pracą wśród ponad 200 nadesłanych z różnych szkół okazała się praca MAI MIKOSZ  1 miejsce, wyróżnienie OLIWIA WITKOWSKA – GRATULUJEMY. Nagrody w konkursach zostały wręczone w czasie Pikniku rowerowego  22 września na terenie ośrodka OSiR w Świdnicy.                                               Zachęcam do oglądania zdjęć z tych imprez.

                                                                                                            Bożena Kawałkowska

    • Wycieczka do szkółki leśnej w Bojanicach
     • Wycieczka do szkółki leśnej w Bojanicach

      25.09.2019

      Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka 24 września 2019 roku w ramach integracji międzyszkolnej dwie zaprzyjaźnione klasy ze szkół świdnickich: 3b ze SP nr 6 pod opieką p. Anny Worobiec i 3 a ze SP nr 105 pod opiekąp. Danuty Mrugały ponownie spotkały się. Wyruszyły na wycieczkę do szkółki leśnej w Bojanicach. Przewodnikiem była p. Monika Drozdowska-pracownik Nadleśnictwa Świdnica.

       

      Głównym celem wycieczki było:

      -obserwacja roślin i zwierząt na poszczególnych piętrach warstw lasu

      -kształtowanie postaw ekologicznych dzieci

      -rozwijanie zainteresowania przyrodą

      -budzenie wrażliwości estetycznych poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą

      -kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego.

       

      Pani leśnik oprowadziła dzieci po szkółce leśnej. Przemierzając po ścieżce edukacyjnej uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o lesie. Poznali nazwy warstw lasu, roślinność i zwierzęta poszczególnych pięter. Rozpoznawali gatunki drzew i krzewów, wsłuchiwali się w śpiew ptaków

      Podziwiali kolory drzew, zbierali liście, szyszki, oglądali mech. Obserwowali gniazda ptasie, mrowiska. Robili zdjęcia fotograficzne wszystkim napotkanym osobliwościom przyrodniczym. Pani leśnik  jako ciekawostkę wyjaśniła dzieciom dlaczego o tej porze roku liście zmieniają swój kolor, natomiast drzewa iglaste pozostają zielone. Dzieci zachowywały się w lesie odpowiednio do zasad stosowanych podczas bezpośrednich kontaktów z przyrodą.

      Podsumowaniem wycieczki w szkółce leśnej były zadania przygotowane przez panią leśnik. Dzieci podczas zajęć w grupach mogły wykorzystać swoja wiedzę praktyczną na temat poznanych wiadomości o warstwach lasu. W nagrodę za aktywne uczestnictwo uczniowie dostali od pani leśnik pamiątkowe naklejki o lesie.

      Na zakończenie wycieczki na  chłopców czekała miła niespodzianka z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczynki oprócz serdecznych życzeń wręczyły prezenty w postaci przybornika i lup , które posłużyły chłopcom do obserwacji oznak przyrody w lesie.

      Takie wycieczki do lasu są potrzebne, gdyż dzieci uczą się proekologicznych postaw oraz pogłębiają wiedzę o otaczającej przyrodzie.

    • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
     • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

      24.09.2019

      Wyobrażałeś sobie świat w przyszłości? Podróże międzyplanetarne? Piękne domy ze szkła i stali? Samochody sunące po niebie... ludzi mądrych, uśmiechniętych?

      Myślałeś o tym?

      A nawet jeśli nie, to jakieś wyobrażenie posiadasz. O Ziemi przyszłości. Lepszej. Tymczasem naukowcy biją na alarm. Klimat się zmienia w wyniku naszego działania. Nie za sto lat... ale już Twoje dziecko nie będzie cieszyło się zielonymi drzewami. Będzie patrzyło w słońce zakryte pyłami... i wydawało całą pensję na czystą wodę.

      20 września, w piątek, młodzież na całym świecie pokazała, że nie zgadza się na dalsze niszczenie środowiska. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zainspirował uczniów i nauczycieli z SP 6 w Świdnicy do pokazania, że im zależy. Dzieciaki narysowały świat w jakim chcą żyć. Kolorowy, zdrowy, czysty.

    • Sukces naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Chodźcie z nami”
     • Sukces naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Chodźcie z nami”

      24.09.2019

      Cieszymy się ogromnie z sukcesu naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt. „Chodźcie z nami!” organizowanym przez SP nr 8 w Świdnicy w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

       

      → Kalina Zięcina uczennica klasy III b  pod opieką Anny Worobiec, otrzymała III miejsce w kategorii wiekowej klas I-IV, 

       

      Maia Mikosz zajęła I miejsce w kategorii klas V - VIII,

       

      Oliwia Witkowska otrzymała wyróżnienie w kategorii klas V - VIII.

       

      Celem konkursu było upowszechnianie wśród dzieci wiedzy na temat zrównoważonego transportu, zachęcanie do korzystania z różnych form komunikacji, alternatywnych dla samochodów, promowanie aktywnych form transportu (np. pieszo lub na rowerze), odkrywanie talentów plastycznych u dzieci.

       

      Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.

      Swoje prace plastyczne zgłosiło na konkurs 258 uczniów z ośmiu świdnickich szkół.

      Uczniowie  w formie plastycznej przedstawili  autobus lub rower przyszłości, którym ludzie chętnie podróżowaliby po mieście, do szkoły, pracy lub na wakacje. Podczas pikniku rodzinnego 22 września w Dniu Bez Samochodu na terenie OSiRu w Świdnicy wręczono  laureatom konkursu plastycznego pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe nagrody.

       

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Ukemi – sztuka bezpiecznego upadania
     • Ukemi – sztuka bezpiecznego upadania

      23.09.2019

      18 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z dr Rafałem Kubackim, dwukrotnym Mistrzem Świata, wielokrotnym medalistą mistrzostw Europy i siedemnastokrotnym Mistrzem Polski, które dotyczyło Ukemi - sztuki bezpiecznego upadania. Celem wydarzenia było przyswojenie podstawowej wiedzy o samoasekuracji podczas upadania i zderzania, co umożliwi dzieciom uniknięcie urazów w czasie zabaw, treningów sportowych oraz w codziennym życiu.

      Spotkanie odbyło się z udziałem młodych zawodników z UKS Judo Świdnica.

    • Festiwal Nauki Wrocław 2019
     • Festiwal Nauki Wrocław 2019

      23.09.2019

      20 września klasy 5a i 6d wzięły udział w corocznym Festiwalu Nauki, tym razem na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt.

      Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądnęły wystawę: "Barwny świat terrarystyki".Uczniowie mieli możliwość spotkania się w cztery oczy z wieloma interesującymi gatunkami gadów i stawonogów utrzymywanych w warunkach terraryjnych. Hodowcy przekazali informacje o  swoich podopiecznych (m.in. gekony orzęsione, gekony płaczące, eublefary lamparcie, pyton królewskie, żaba rogata, ptaszniki, skorpiony, straszyki), a także opowiadali o biologii, różnorodności barw i odpowiadali na pytania dotyczące hodowli tych egzotycznych zwierząt.

      Uczniowie naszej szkoły wysłuchali i aktywnie uczestniczyli w  wykładach:

      → "Fascynujący świat ptasich barw, kształtów i zachowań"Świat ptaków jest barwny i pełen fascynujących zachowań, które zachwycają ludzi od stuleci. Podczas spotkania zaprezentowane zostały wybrane gatunki ptaków, nie tylko egzotyczne, ale i Polskie. Zastanawialiśmy się jakie są ich relacje z człowiekiem i co możemy zrobić, abyśmy mogli je podziwiać przez kolejne stulecia."Krótki kurs języka psiego"Od tysięcy lat losy psa i człowieka ściśle splatają się ze sobą. Współzależność taka powoduje, że organizmy te muszą rozumieć siebie nawzajem. Pies na drodze ku ewolucji i domestykacji intuicyjnie odbiera przekazywane przez nas informacje. Jednak my, podobnie jak języków obcych, języka naszego najlepszego przyjaciela musimy się nauczyć. Często bazując jedynie na naszej intuicji błędnie interpretujemy zachowania naszych podopiecznych. Poznanie podstawowych zasad komunikacji i języka używanego przez psy pozwoli na uniknięcie konfliktowych sytuacji. Podczas wykładu poznaliśmy sposoby porozumiewania się psów, wysyłane sygnały i zasady prawidłowego ich interpretowania i zachowania się wobec czworonożnych przyjaciół.

      Mieliśmy również możliwość zobaczenia różnorodnych zwierząt hodowanych na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt, np.: alpaki, kozy, owce oraz koguty, kury, gęsi.

      „Bardzo podobał się nam ten Festiwal” i mamy nadzieję, że odwiedzimy go za rok.

                                                                                                                                    Organizator

                                                                                                                                    Małgorzata Sidoruk

    • Czas na Teatr
     • Czas na Teatr

      23.09.2019

      CZAS NA TEATR to cykl wydarzeń, którego istotą jest prezentacja i powiązanie form artystyczno-edukacyjnych oraz poszerzanie dostępu do kultury. Odbędą się wydarzenia artystyczne, które zrealizowane zostaną m.in.: w miejscach dziedzictwa kulturowego, w placówkach edukacyjnych, salach Świdnickiego Ośrodka Kultury, ale także w przestrzeni publicznej. Wszystko po to, aby promować propozycje artystyczne jako atrakcyjną alternatywę dla stereotypowych form aktywności propagowanych przez kulturę masową, rozwijać kompetencje kulturalne odbiorców sztuki oraz zdobywać pozytywne doświadczenia w kontakcie z kulturą. Projekt skierowany jest do osób z różnych grup wiekowych, zwłaszcza tych niezaangażowanych w życie kulturalne.

          Miłośników liryki zapraszamy na Salon poezji „Tango Notturno” z udziałem Urszuli Makosz. Będzie to koncert piosenek dwudziestolecia międzywojennego. W repertuarze znajdują się niezapomniane szlagiery takie jak „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Ja się boję sama spać”, czy tytułowe „Tango Notturno”. Są też utwory mniej znane, prawie zapomniane, choć równie piękne: „Ciemna dziś noc” z repertuaru Wiery Gran,  „Żółty anioł” Aleksandra Wertyńskiego oraz zabawna „Gramofonomanka” wykonywana niegdyś przez Mieczysława Fogga. Ponadto dobrze wszystkim znane spacery tematyczne – uczestnicy odwiedzą Muzeum Dawnego Kupiectwa, Bibliotekę Miejską oraz Katedrę. Warsztaty aktorskie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, warsztaty maskowe i choreograficzne dla  przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i liceów, a także szereg wykładów i spotkań. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość spotkania z niezwykłym aktorem – Zbigniewem Walerysiem, którego niedawną doskonałą kreację na wielkim ekranie mogliśmy podziwiać w wyśmienitym filmie „Papusza”.

          Projekt CZAS NA TEATR dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

          Organizatorem jest Świdnicki Ośrodek Kultury, a Szkoła Podstawowa nr 6 czynnie w projekcie uczestniczy

    • Szkolna Liga Lekkoatletyczna
     • Szkolna Liga Lekkoatletyczna

      23.09.2019

      19 września dwie reprezentacje naszej szkoły - damska i męska - wzięły udział w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej. Rozegrane zostało 5 konkurencji biegowych i 3 techniczne. Wynik każdej osoby był przeliczany zgodnie z tabelami lekkoatletycznymi a suma punktów najlepszych 12 osób stanowiła o wyniku każdej szkoły. Dzięki zdobytym punktom zarówno dziewczęta i chłopcy zajęli I miejsce! Wynik dziewcząt: 679 punktów, chłopcy - 847.

      W trakcie zawodów padły nowe szkolne rekordy:

      Ania Adamowicz - pchnięcie kulą - 8,46

      Julia Boczek - bieg na 1000m - 3,54.52

      Laura Panas - rzut oszczepem - 18 m

       

    • Szkolna Liga Lekkoatletyczna
     • Szkolna Liga Lekkoatletyczna

      22.09.2019

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkolna Liga Lekkoatletyczna.

      19 września dwie reprezentacje naszej szkoły - damska i męska - wzięły udział w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej. Rozegrane zostało 5 konkurencji biegowych i 3 techniczne. Wynik każdej osoby był przeliczany zgodnie z tabelami lekkoatletycznymi a suma punktów najlepszych 12 osób stanowiła o wyniku każdej szkoły. Dzięki zdobytym punktom zarówno dziewczęta i chłopcy zajęli I miejsce! Wynik dziewcząt: 679 punktów, chłopcy - 847.W trakcie zawodów padły nowe szkolne rekordy:Ania Adamowicz - pchnięcie kulą - 8,46Julia Boczek - bieg na 1000m - 3,54.52

       

    • Orientuj się w Świdnicy
     • Orientuj się w Świdnicy

      19.09.2019

      18.09.2018 już po raz szósty odbyły się międzyszkolne zawody w biegach na orientację w ramach projektu Orientuj się w Świdnicy. Wzięło w nich udział prawie 50 uczniów z naszej szkoły i spisali się "na medal". Uczniowie rywalizowali ze sobą w 10 kategoriach i w każdej z nich uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 stanęli na podium. Łącznie zdobyliśmy 21 medali! Wielkie brawa dla wszystkich laureatów!

      Wyniki:

      K4I miejsce - Laura Uhryn

      II miejsce - Natalia Jesionowicz

      III miejsce -  Laura Mazurek

      K5

      I miejsce- Hanna Adamska

      II miejsce - Hanna Kilanowska

      III miejsce- Aleksandra Kośkiewicz

      K6

      I miejsce - Daria Krzyśpiak

      III miejsce - Maja Mikosz

      K7

      I miejsce- Oliwia Witkowska

      II miejsce- Amelia Trelewska

      K8

      I miejsce - Nikola Marciniak

      II miejsce - Aleksandra Garycka

       

       

       

      M4

      I miejsce - Michał Jędrzejczyk - Treczyń

      II miejsce - Piotr Waśniowski

      III miejsce- Mikołaj Studnicki

      M5

      II miejsce - Mateusz Jedliński

      III miejsce - Krystian Monica

      M6

      I miejsce- Adrian Mech

      M7

      II miejsce -Hubert Jasinowski

      III miejsce- Hubert Chachoń

      M8

      III miejsce Kacper Ciak

    • Klub Młodych Unicef
     • Klub Młodych Unicef

      09.09.2019

      Wieloletnia współpraca z organizacją UNICEF i nasza praca wolontariackia zachęciła nas do zarejestrowania Szkoły Podstawowej nr 6   do  Klubu Szkół UNICEF. W tym roku w polskich szkołach zrzeszonych w ramach klubu powołano Kluby Młodych UNICEF, do których należeć będą uczniowie szczególnie zainteresowani działalnością UNICEF - największej na świecie organizacji niosącej pomoc dzieciom. Przygotowano szereg aktywności, do których Uczniowie będą mogli się włączać w trakcie roku szkolnego. Serdecznie zachęcamy do współpracy!

       

      W tym roku tematem przewodnim będą największe wyzwania, z którymi zmierza się młodzież na świecie. Aktywności przygotowane przez UNICEF będą skłaniały do refleksji, motywowały do podjęcia się inicjatyw w środowisku szkolnym i lokalnym.

       

      Jeśli chcesz się włączyć do działań i razem z nami przeżyć przygodę, skontaktuj się ze szkolnym Koordynatorem Klubu Szkół UNICEF i dowiedz się więcej o tegorocznym programie.

       

      Koordynatorzy:

      budynek przy ul. Wodnej: Joanna Łopuszańska-Kułak

      budynek przy ul. Jodłowej: Joanna Żach

       

    • Narodowe Czytanie
     • Narodowe Czytanie

      07.09.2019

      W piątek (6.09) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się VIII edycja Narodowego Czytania - Nowele Polskie. Uczniowie wspólnie Przeczytali "Katarynkę" B.Prusa. Naszą szkołę pod opieką pań z biblioteki reprezentowali: Aleksandra Gasek, Antonina Wolf oraz Konrad Świder.

    • Projekt „Dobre jedzenie z bliska”
     • Projekt „Dobre jedzenie z bliska”

      20.06.2019

      W maju i czerwcu uczniowie klasy VII b brali udział w projekcie "Dobre jedzenie z bliska", który jest realizowany przez Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i stanowi część większego przedsięwzięcia pt. "Make Europe Sustainable for All", wdrażanego w kilkunastu krajach europejskich.

       

      "Dobre jedzenie z bliska" to projekt, który podejmuje problemy związane z systemem żywnościowym, takie jak: produkcja żywności (uprawy przemysłowe i ekologiczne), marnotrawstwo, dystrybucja zasobów na świecie. Działania edukacyjne mają na celu podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie zrównoważonej żywności i rolnictwa oraz zachęcenie ich do podjęcia inicjatywy na rzecz bardziej racjonalnego systemu żywnościowego.

       

      W ramach projektu uczniowie 7b brali udział w pięciu cyklach zajęć warsztatowych prowadzonych przez koordynatorki projektu z Krzyżowej. Trzy z nich odbyły się w szkole, dwa pozostałe miały charakter wyjazdowy i przeprowadzone zostały w gospodarstwie ekologicznym "Ekolomia" w Stoszowie oraz w kuchni na terenie Fundacji "Krzyżowa", gdzie siódmoklasiści samodzielnie przygotowywali potrawy wg przepisów kuchni „zero waste cooking".

       

      Zajęcia edukacyjne opierały się na założeniach edukacji rówieśniczej, w której uczniowie i uczennice przyjmują aktywną rolę w przekazywaniu wiedzy swoim rówieśnikom i motywują ich do wspólnej refleksji na tematy związane z żywnością. Michał Bryks oraz Szymon Śliwak pełnili w projekcie rolę recenzentów – ich cenne wskazówki i opinie posłużą koordynatorkom przedsięwzięcia do jego ewentualnej modyfikacji, by w jak największym stopniu sprzyjało ono oczekiwaniom kolejnych młodych odbiorców, którzy od września będą brali w nim udział.

       

      Cykl zajęć niewątpliwie uświadomił uczniom naszej szkoły, jak poważnym problemem jest współczesny system żywnościowym i pokazał, że system dystrybucji dóbr na świecie nie jest równy, a w dodatku te nierówności wciąż jeszcze się powiększają.

      Siódmoklasiści zrozumieli, że w całym tym systemie żywnościowym konsumenci i konsumentki mają dużo do zrobienia. Mogą domagać się, aby żywność, którą kupują, była produkowana w sposób wspierający zdrowy i sprawiedliwy świat. Zobaczyli, jak mogą dokonywać zmian już dziś!

    • Kolejny literacki sukces Michała!
     • Kolejny literacki sukces Michała!

      20.06.2019

      Niedawno Michał zdobył I miejsce w XV Międzyszkolnym Konkursie Mitologicznym organizowanym przez SP 1 w Świdnicy w kategorii „praca literacka”. Sukces ten tym bardziej cieszy, że organizatorzy zmienili formę rywalizacji i szkoły nie przesyłały jak dotychczas prac, ale uczestnicy pisali je na miejscu. Zatem kreatywność i dobry styl siódmoklasisty zyskały uznanie jury, skoro Michał stanął na najwyższym stopniu podium!

      Rozstrzygnięcie 13 Dolnośląskiego Turnieju Młodych Recenzentów pod hasłem „NA ROZGRZEWKĘ KSIĄŻKA – Mistrzowie literatury (na start!)” zorganizowanego w ramach

      XVI Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach” również przyniosło dobre dla Michała wieści – zajął I miejsce, a w nagrodę otrzymał nie co innego, tylko walizkę… W czasie wakacyjnych wypraw zmieści się w niej z pewnością niejedna książka!

      Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych literackich sukcesów!

    • Konkurs plastyczny “Bezpieczne wakacje”
     • Konkurs plastyczny “Bezpieczne wakacje”

      17.06.2019

      W ramach Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego, samorząd klas I – III, którego opiekunkami są panie: Halina Styrna i Anna Worobiec, zorganizował konkurs plastyczny pod tytułem „Bezpieczne wakacje”.Celem konkursu było: świadome unikanie przez uczniów sytuacji zagrażających zdrowiu, prawidłowa ocena zachowań własnych i innych.

      Na konkurs wpłynęło wiele interesujących prac ukazujących bezpieczne miejsca i różne ciekawe sposoby spędzania czasu wolnego. 

      Laureaci konkursu to:

      I miejsce Roksana Majewska kl.2b

                       Nikola Sawicka kl.3a

      II miejsce Martyna Kępa kl.2b

                        Nikola Kwiatkowska kl.3a

      III miejsce Maja Witkowska kl.1b

                         Wanda Lencewicz kl.2c

      Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem pań: Edyty Gągały, Jolanty Makowskiej – Wróbel, Haliny Styrny i Anny Worobiec.

       

      Laureatom i ich opiekunom gratulujemy, a wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych wakacjii pełnych ciekawych przygód.

    • Warsztaty z weterynarzem w ramach akcji „Spotkania z ciekawym człowiekiem”
     • Warsztaty z weterynarzem w ramach akcji „Spotkania z ciekawym człowiekiem”

      16.06.2019

      14 czerwca w ramach integracji międzyszkolnej trzy zaprzyjaźnione klasy ze szkół świdnickich: 2b ze SP nr 6 pod opieką Pani Anny Worobiec oraz 2a i 2 c ze   nr 105 pod opieką p. Danuty Mrugały, p. Anny Ambroszkiewicz, p. E. Król i p. M. Kiszeckiej- Dekowskiej spotkały się podczas warsztatów z weterynarzem zorganizowanych na terenie SP nr 105 w Świdnicy.

       

      Dużą niespodziankę sprawiła wizyta 2 weterynarzy p. Elżbiety Kwiatek i p. Magdaleny Bernasińskiej. Celem spotkania było poznanie pracy weterynarza i zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych.

                     

      Podczas spotkania Pani doktor opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca oraz uświadomiła, że zwierzęta, tak jak ludzie też chorują. Omówione zostały zasady prawidłowego żywienia pupili oraz w jaki sposób należy dbać o ich higienę. Pani weterynarz przyniosła ze sobą podstawowy sprzęt lekarski, dzięki czemu dzieci przez moment mogły wcielić się w rolę lekarza i poczuć się jak prawdziwy weterynarz. Dużą frajdą była możliwość posłuchania jak bije serce psa oraz zaobserwowanie jak zachowują się jego oczy podczas badania.

       

      Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu zadając mnóstwo pytań, jednak największą atrakcją okazało się głaskanie i ćwiczenia praktyczne z psem-suczką 5 miesięczną Shenzi, której imię pochodzi z „Króla Lwa”.

       

      Na koniec dzieci w podziękowaniu za przeprowadzenie ciekawych zajęć wręczyły dyplom z mottem „Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka, jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń”.

       

      Tego typu zajęcia oparte na bezpośrednim kontakcie, obserwacji, doświadczeniach, badaniu i przeżywaniu powodują niesamowitą radość u dzieci, ale także wiele uczą. Oby więcej spotkań z tak wspaniałymi ludźmi z pasją.

    • Projekt czytelniczy “Lubię czytać”
     • Projekt czytelniczy “Lubię czytać”

      13.06.2019

      W ciągu całego roku szkolnego realizowany był projekt z edukacji polonistycznej „Lubię czytać”. W projekcie brała udział klasa 0 pod kierunkiem p. Aleksandry Ciszak, klasy 1b i 2d pod opieką p. Haliny Styrny.Celem projektu było:-wskazanie na ważną rolę książek w życiu człowieka

      -zachęcenie uczestników do podejmowania różnorodnych działań w ramach szkolnego projektu czytelniczego

      -stwarzanie uczniom różnych sytuacji i warunków umożliwiających obcowanie z książką

      Realizując różnorodne zadania zawarte w projekcie edukacyjnym zwracana była uwaga na to, aby zachęcić dzieci do czytania książek, uczenie szacunku do książek, jako ważnego źródła wiedzy.  Poprzez obcowanie z książką dzieci poszerzały swoje słownictwo, pogłębiały wiedzę i rozwijały wyobraźnię.

      W ramach projektu organizowane były w szkole konkursy i przedsięwzięcia. Uczniowie czytali wybrane książki, recytowali wiersze, śpiewali o książkach, wykonywali prace plastyczne pod hasłem „Okładka ulubionej książki”, „Zakładka do książki” i „Książka na wakacje”, rozwiązywali zagadki i rebusy.

      •  Dużym zainteresowaniem cieszyły się książeczki robione na zajęciach do czytanych utworów, które następnie były eksponowane w sali i na korytarzu. Dzieci czytały fragmenty książek, prezentowały wiersze na zajęciach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej i tam odbył się drugi etap konkursu plastycznego „Okładka ulubionej książki”. Występ artystyczny dzieci z przedstawieniem „Mole książkowe”- uroczystość „Pasowanie na Czytelnika”
      • Udział uczniów w imprezie miejskiej „Mistrzowie Literatury dzieciom”, w XIV dolnośląskich spotkaniach z młodymi czytelnikami i w konkursie pod hasłem „Z książką na walizkach”- występ artystyczny

      W dniu 12 czerwca został rozstrzygnięty konkurs plastyczny zorganizowany dla dzieci biorących udział w projekcie, będący propozycją do czytania podczas wolnego czasu „Książka na wakacje”. 

      Laureaci

      I miejsce Maja Witkowska kl. 1b

      II miejsce Alicja Ziomek i Aleksandra Przychocka kl. 2d

      III miejsce Oliwia Kurzawa i Szymon Kuik kl. 0

      Podsumowaniem projektu było odtwarzanie wierszy znanych autorów i słuchanie fragmentów audiobooków. Największe wrażenie wywarły śpiewane utwory Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Dzieci świetnie się przy nich bawiły. Są różne sposoby zachęcania dzieci do czytania i warto je stosować. Efekty wkrótce będą.

                                                                                                           Opracowała Halina Styrna

    • Dominacja SP6 !
     • Dominacja SP6 !

      13.06.2019

      Podczas czerwcowego Pikniku Sportowego zostały rozdane nagrody i puchary na zakończenie tegorocznej edycji sportowego “Współzawodnictwa szkolnego 2018-2019” świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych, w których nasza szkoła zdobyła I miejsce - zrówno w kategorii dziewcząt i chłopców!

      Przez cały rok szkolny rozegranych zostało łącznie 51 konkurencjach (25 dla dziewcząt i 26 dla chłopców), wzięło w nich udział przeszło 2500 uczestników (1238 dziewcząt i 1318 chłopców).

      Nasza szkoła otrzymała nagrodę w wysokości 500 zł na zakup sprzętu sportowego. Równocześnie zostali wyróżnieni najlepsi sportowcy z każdej szkoły. U nas nagrodę otzrymała Agnieszka Piechurska i Bartosz Doliński.

      Końcowa klasyfikacja "Współzawodnictwa szkolnego 2018-2019":

      Dziewczęta:
      1. SP 6 – 196 pkt
      2. SP 105 – 174 pkt
      3. SP 4 – 160 pkt
      4. SP 1 – 105 pkt
      5. SP 2 – 102 pkt
      6. SP 8 – 84 pkt
      7. SP 315 – 66 pkt
      8. NSP Bliżej Dziecka – 33 pkt
      NK – SP Społeczna – 14 pkt
      NK – NKSP Caritas – 8 pkt

      Chłopcy:
      1. SP 6 – 218 pkt
      2. SP 4 – 173 pkt
      3. SP 1 – 155 pkt
      4. SP 105 – 153 pkt
      5. SP 8 – 105 pkt
      6. SP 315 – 72 pkt
      7. SP 2 – 56 pkt
      8. NSP Bliżej Dziecka – 30 pkt
      NK – SP Społeczna – 14 pkt
      NK - SP Caritas – 12 pkt

    • Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek –bezpieczne wakacje”
     • Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek –bezpieczne wakacje”

      12.06.2019

      Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 6 jest realizowany projekt edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Został on zainicjowany przez Program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej p. Anna Worobiec i p. Halina Styrna po odbyciu kursu „Ratujemy i uczymy ratować” przeprowadziły w czerwcu 2019 roku w klasach I-III zajęcia warsztatowe pod nazwą „Mały Ratowniczek- bezpieczne wakacje”.

       

      Zajęcia dotyczyły utrwalenia zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku, omdlenia, oparzeń, stłuczeń, zwichnięć, otarcia skóry, krwawienia z nosa, użądleń owadów.

       

      W związku ze zbliżającymi się wakacjami dzieci przypomniały sobie i utrwaliły podstawowe numery telefonów służb ratowniczych w Polsce: 997, 998, 999 i 112.

       

      Następnym zadaniem było przeprowadzenie symulowanej rozmowy telefonicznej mającej na celu zawiadomienie o niebezpieczeństwie, w której dzieci:

      · przedstawiały się,

      · udzielały informacji o miejscu zdarzenia albo własnym adresie,

      · rodzaju niebezpieczeństwa.

      Na warsztatach uczniowie nauczyli się podstawowych czynności ratujących życie:

      1. Sprawdzanie przytomnoś