Moja wymarzona zima
01.03.2021Gdy śniegu napada z rana, idziemy lepić bałwana. Mnóstwo jest śmiechu oraz radości, nawet gdy mróz szczypie w kości!
To fragment wiersza laureata Szkolnego Konkursu Plstyczno Literackiego pod hasłem Moja wymarzona zima.
Konkurs odbył się w lutym i był przeznaczony dla uczniów klas drugich i trzecich. Celem konkursu było rozbudzanie motywacji do twórczości poetyckiej. Uczestnicy mogli wybrać dowolny gatunek twórczości literackiej- opowiadanie, wiersz, zagadki na dany temat. Dzieci zaskoczyły nas swoją kreatywnością . Organizatorzy dziękują uczniom i wychowawcom za udział w konkursie.
LAUTEACI KONKURSU:
NAGRODZENI: Olivier Grzywa, Maja Frajkur- Gesing, Zuzanna Malinowska, Nicola Ciosek, Miłosz Gradowski, Antonina Lipiecka, Hanna Suszek, Hanna Halczak, Igor Przyborowski.
WYRÓŻNIENIA: Wojciech Boczar, Dawid Król, Magdalena Bieżynska, Wiktoria Dubicka, Natalia Karaś, Lena Michalik, Sebastian Surówka, Amelia Filip, Maciek Wysocki, Antek Polniaszek, Michalina Jóźwik, Oliwia Kurzawa.
GRATULUJEMY!!!
14
Zajęcia sportowe w świetlicy
27.02.2021W minionym tygodniu nasza świetlica zmieniała się w arenę zmagań sportowych. Świetliki z kl.2b i 3c rywalizowały ze sobą w różnych dyscyplinach sportowych o tytuł Świetlicowego Mistrza Sportu. Podczas zawodów dzieci wykazały się sprawnością fizyczną,koordynacją ruchową oraz kreatywnością.
Zabawie towarzyszyło dużo radości i emocji.
Naszym Świetlicowym Mistrzem Sportu została Sara z kl. 2b
7
Uroki zimy
24.02.2021Zima w tym roku pokazała swoje piękno. Dużo śniegu, radość wynikająca z obcowania z pięknymi płatkami śniegu, możliwość wykorzystania białego puchu do różnych zabaw, zjazdy na sankach, dostarczyły dzieciom wiele przyjemnych wrażeń. W związku z piękną zimową aurą, został zorganizowany przez samorząd klas młodszych konkurs plastyczny. Były on przeznaczony dla uczniów klas 0-I.
Celem konkursu było rozwijanie spontanicznej ekspresji plastycznej uczniów, popularyzacja różnych technik plastycznych. Dzieci za pomocą dowolnej techniki plastycznej zaprezentowały uroki zimy. Prace uczniów były ciekawe i różnorodne.Laureatami konkursu zostali uczniowie:
I miejsce Marta Przybysz kl. I a - opiekun p. Halina Styrna
Zuzanna Wróblewska kl. I a - opiekun p. Halina StyrnaII miejsce Michalina Lipiecka kl. I a - opiekun p. Elżbieta Rasiewicz
Julia Gorgoń kl. 1 b kl. - opiekun p. Anna Worobiec
III miejsce Karina Sawicka kl. 1 b - opiekun p. Anna Worobiec
Maja Zaleska kl. 1 c – opiekun p. Jolanta Makowska - Wróbel
Wyróżnienie: Karolina Bukowska kl. 1 c – opiekun p. Anna Błaszczyk
Antonina Cebo kl. 1 c – opiekun p. Anna Błaszczyk
Lena Hojda kl. 1 c – opiekun p. Jolanta Makowska - Wróbel
Wszystkim laureatom gratulują organizatorki konkursu, panie Halina Styrna i Anna Worobiec, które życzą uczniom dalszych sukcesów.
Zwierzęta domowe uczniów klasy 3b
24.02.2021,, Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma. A ja w domu mam chomika, kota, rybki oraz psa..."
Czy znacie ten tekst piosenki? Mówi o tym, że w wielu domach razem z nami mieszkają przeróżne zwierzaki.
Ostatnio obchodziliśmy Światowy Dzień Kota, a w bieżącym tygodniu uczniowie klasy 3b chcieli pochwalić się swoim wszystkimi domowymi pupilami.
W związku z tym zorganizowaliśmy w klasie zajęcia pod hasłem ,, Nasze domowe zoo". Podczas lekcji uczniowie utrwalili wiedzę na temat właściwej pielęgnacji zwierząt domowych. Psy, koty, chomiki, papugi, króliki, rybki - w zależności od tego jakie zwierzę posiadamy - nie wolno zapominać nam o odpowiednich porach karmienia, dostarczaniu wody, ewentualnych spacerach i wizytach u weterynarza. Gdy odpowiednio dbamy o nasze zwierzęta - one odwdzięczą się nam miłością i zaufaniem.
Na koniec zajęć uczniowie wykonali prace pt.:"Zwierzęta domowe". Pochwalili się także zdjęciami swoich pupili.
Wychowawca Joanna Antoniak
23
Akademia Bezpiecznego Puchatka
24.02.2021Nasza szkoła uczestniczy w XII-tej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Program edukacyjny skierowany jest do uczniów klas I. Celem akcji jest wyjaśnienie i pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń i dbać o swoje bezpieczeństwo podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.
Nauczyciele klas pierwszych otrzymają dla swoich uczniów komplet darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji.
Zachęcamy Uczniów do udziału w Teście Bezpieczeństwa dostępnym na stronie: www.akademiapuchatka.pl . Test Bezpieczeństwa będzie aktywny do dnia 31 marca 2021 r. Formularz można wypełnić podczas zajęć lekcyjnych lub w domu z rodzicem.
Bezpieczny internet
19.02.2021Przez dwa dni uczniowie klasy 1a i 2b będących pod opieką p. Haliny Styrny brali udział w zajęciach związanych z bezpieczeństwem w Internecie.
Celem zajęć było: uwrażliwienie uczniów na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci internetowej, omówienie zasad bezpieczeństwa stosowanych w obcowaniu z komputerem i Internetem.
Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat Internetu, zagrożeń grożących dzieciom podczas korzystania z komputera i Internetu. Wspólnie ustalili zasady bezpieczeństwa, ułożyli hasła i przygotowali plakaty, które umieścili na gazetce. Najciekawsze dla uczniów były zajęcia praktyczne związane z Internetem i komputerem.Uczniowie brali udział w zabawie „Sieć i pajączki ”tworząc olbrzymią sieć, która była porównana do sieci internetowej. Odgadywali zagadki słowne. Brali udział w zabawie ruchowej „Sieć internetowa”. Wspaniale dzieci ogrywały scenki teatralne, w których uczyły się właściwego zachowania w sieci internetowej, co wywołało dużo zrozumienia ze strony uczniów i ogólnej radości. Wysłuchały bajki edukacyjnej „Stworek Klik”, co dało dzieciom dużo sytuacji do refleksji i nauczyło odpowiedzialności za słowa. Na zakończenie wszyscy doszli do wniosku, że Internet jest to wielkie dobro, z którego trzeba odpowiedzialnie korzystać.
14
Walentynki w klasie Ib oraz na świetlicy z klasą IIc
15.02.2021Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego dla osoby którą lubimy, z którą się przyjaźnimy. 14 lutego ludzie wysyłają do bliskich „walentynkę", obdarzają się upominkami.
Uczniowie z klasy Ib i IIc z okazji Walentynek wykonały kolorowe serduszka i kartki walentynkowe, które wrzuciły do skrzynki walentynkowej. Dzieci miały okazję nie tylko przekazać sobie miłe słowa, ale także dobrze się przy tym bawić. To święto uczucia i życzliwości zostało wykorzystane do nauki dobrych manier. W tym dniu każdy uczeń otrzymał kartkę walentynkową z życzeniami „od serca” oraz słodką niespodziankę.
Można było również zrobić pamiątkowe zdjęcie z zaprzyjaźnioną osobą.
Dzień upłynął w atmosferze radości i wspólnej zabawy integracyjnej.
23
Pasowanie na czytelnika biblioteki
14.02.2021Pasowanie na czytelnika bibliotekito wyjątkowa uroczystość w Szkole Podstawowej nr 6, która weszła na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń.
Oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników odbyło się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego w dniach 2.02-5.02 lutego 2021 roku. Podczas tej imprezy dzieci z klas pierwszych zostały zapoznane z regulaminem biblioteki i propozycjami książek dla najmłodszych.
Uczniowie dostrzegli, że na wyciągnięcie ręki istnieje wspaniały świat, pełen fantastycznych postaci i bohaterów, z którymi można przeżyć niejedną przygodę - wystarczy tylko sięgnąć po książkę. Najważniejszym jednak momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez uczniów klas pierwszych i moment pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej.
Wielką radość sprawiło dzieciom samodzielne wybranie i wypożyczenie pierwszej książki oraz upominek przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy.
Uroczystość przygotowały: Elżbieta Surdyka-Stec i Łucja Puczko
4
Zabawa karnawałowa
14.02.2021Zbliża się koniec karnawału. A uczniowie z klasy IIIa nadal wspominają klasową zabawę karnawałową, która odbyła się na początku lutego. Dzieci przebrane za bohaterów różnych bajek i filmów bawiły się fantastycznie. W przerwie między szalonymi tańcami uczniowie wybrali królową i króla balu. Zostali nimi Michalina i Kacper. To był dzień pełen radości i przyjemności!
10
Nauka gry w szachy
14.02.2021Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczą na lekcjach matematyki w nauce gry w szachy. Systematycznie zgłębiają tajniki tej fascynującej gry, przez co nie tylko podnoszą swoje umiejętności matematyczne, ale uczą się logicznego i analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów, doskonalą orientację przestrzenną, oraz kształtują ważne cechy osobowości, jak umiejętność współdziałania, odpowiedzialność, koncentracja, intuicja. A przy tym ile radości czerpią ze wspólnej gry!
Dzień Bezpiecznego Internetu w świetlicy
13.02.2021W lutym obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku dzieci z kl.2b i 3c uczęszczające na zajęcia świetlicowe aktywnie włączyły się do tej ogólnopolskiej akcji.
Podczas zajęć „świetliki” poznały problematykę internetowych zagrożeń, omówiły zalety i wady internetu. Rozmawiały też o tym jak należy zachować się w sieci i jak korzystać z niej mądrze.
Podawały przykłady wykorzystania Internetu jak skarbnicy wiedzy i twórczej rozrywki.
Warsztaty - Tydzień Bezpiecznego Internetu
13.02.2021W dniach 11-12. 02. 2021 r. w klasie Ib pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty z okazji Tygodnia Bezpiecznego Internetu. Tematem przewodnim było hasło „Działajmy razem!”
Uczniowie wraz z wychowawcą obejrzeli prezentację multimedialną „Jestem bezpieczny w sieci” oraz bajki medialne o zagrożeniach w sieci „Czerwony Kapturek”, „Królowa Śniegu”, „Złota rybka”, „Śpiąca królewna”.
Zapoznali się z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz w jaki sposób można się przygotować do bezpiecznego korzystania z sieci.
Przypomnieli sobie, że każdy uczeń na początku roku szkolnego zapoznaje się z regulaminem pracowni komputerowych i stosuje się do jego zapisów. W ciągu roku szkolnego w czasie każdych zajęć prowadzonych w pracowni komputerowej, kształtowane są postawy i zachowania właściwego wykorzystania Internetu. Nauczyciele dążą do tego, by zwiększyć świadomość uczniów na zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu. Na zajęciach dzieci stworzyły hasła dotyczące następujących zagadnień: bezpiecznego korzystanie z internetu, portali społecznościowych, użytkowania telefonów komórkowych, zamieszczania informacji i pobierania plików z Internetu. Oto niektóre z nich:
- Nie zawieraj znajomości z nieznajomymi!
- Nigdy nie zdradzaj swoich haseł!
- Ostrożnie pobieraj pliki!
- Korzystaj z oprogramowania antywirusowego!
- Mów dorosłym gdy jest coś złego !
- Unikaj publikowania o sobie w sieci!
Na zakończenie dzieci wspólnie pracowały w grupach, nad rysunkami ilustrującymi „Jak uczeń jest bezpieczny w sieci” tworząc ciekawe plakaty.
Dzięki tym warsztatom uczniowie zrozumieli, że internet to narzędzie do zdobywania różnych informacji w bezpieczny sposób, ale przede wszystkim sposób do komunikacji, gdy dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
11
Walentynka z pomysłem
12.02.2021Z okazji Walentynek samorząd klas młodszych zorganizował dla uczniów klas I-III konkurs plastyczny pod hasłem „Walentynka z pomysłem”. Dotyczył on dzieci z klas I-III uczestniczących w zajęciach świetlicowych.
Celem konkursu było: inspirowanie twórczości technicznych i plastycznych dzieci, doskonalenie zdolności manualnych uczniów oraz rozwijanie ich kreatywności.
Zgodnie z tematem konkursu, uczniowie wykonali wiele pomysłowych walentynek ozdobionych różnymi materiałami, efekty były imponujące. Wybór tych najciekawszych był trudny.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce Lena Kępa kl.1b – opiekun p. Anna Worobiec
Zofia Bukowska kl.2b – opiekun p. Anata Szal
Anna Rupnowska kl. 2d – opiekun p. Halina Styrna
II miejsce Nel Mleko kl. 1a– opiekun p. Halina Styrna
Zuzanna Wróblewska kl. 1a - opiekun p. Halina Styrna
Zuzanna Skrzypek kl. 2b – opiekun p. Aneta Szal
III miejsce Tomasz Surówka kl. 1b – opiekun p. Anna Worobiec
Amelia Frajkur – Gesing kl. 1c – opiekun p. Anna Błaszczyk
Katarzyna Dziadura kl. 2b - opiekun p. Aneta Szal
Wyróżnienie:
Antonina Cebo kl. 1c - opiekun p. Anna Błaszczyk
Maja Frajkur – Gesing kl. kl. 3d – opiekun p. Kinga Hydzik
Pola Sośnicka kl. 3d - opiekun p. Kinga Hydzik
Zwycięzcom gratulują organizatorzy konkursu, panie Halina Styrna i Anna Worobiec.
Kodowanie na dywanie - Walentynki
12.02.2021Jak w każdy piątek dzieci z oddziałów przedszkolnych w ramach projektu
"Kodowanie na dywanie" wzięły udział w kolejnych zajęciach pt. "Walentynki" tym razem pracowaliśmy na macie a schowany wzór okazał się być "sercem".
21
Ogólnopolska Akcja Marzycielska Poczta
12.02.2021Po raz kolejny oddziały przedszkolne wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji Marzycielska Poczta. Zerówkowicze z dużym zaangażowaniem wykonali kartki, które powędrują do wybranych dzieci.
6
Konkurs plastyczny
12.02.2021Podsumowaniem udziału uczniów klasy 1a i 2d w zajęciach, związanych z poetami Janem Brzechwą i Julianem Tuwimem, było zorganizowanie przez panie Halinę Styrnę i Elżbietę Surdykę – Stec konkursu plastycznego pt. „Wesołe historie w wierszach J. Brzechwy i J. Tuwima”.
Celem konkursu było: rozwijanie zdolności plastycznych dzieci, pobudzanie wyobraźni w oparciu o utwory popularnych autorów, zachęcanie do aktywności.Uczniowie w ciekawy sposób zaprezentowali wesołe historyjki bohaterów wierszy Tuwima i Brzechwy.
Uczniom biorącym udział w konkursie przydzielono następujące miejsca:
I m. Zuzanna Wróblewska kl. 1a
I m. Martyna Prokop kl. 1a
II m. Marta Przybysz kl. 1a
II m. Wiktoria Dubicka kl. 2d
III m. Nel Mleko kl. 1a
Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem p. Haliny Styrny, a można je podziwiać na gazetce samorządu.
Elżbieta Surdyka- Stec i Halina Styrna
Wyniki zDolnego Ślązaka
09.02.2021Miło nam poinformować, że następujący uczniowie zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego konkursu zDolny Ślązak:
- uczeń klasy 8b - Bartosz Tarnawski z matematyki, chemii i fizyki
- uczeń klasy 8b - Adam Szewrański z chemii
Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnym etapie!
Bal karnawałowy na świetlicy
07.02.2021W czwartek, w naszej szkole było bardzo kolorowo i karnawałowo. Dzieci bawiły się nie tylko w swoich lekcyjnych salach. Nauczycielki ze świetlicy także udekorowały razem z dziećmi sale do zabawy. Wspólnie przygotowały stoły i słodki poczęstunek. Pamiętając o zasadach higienicznych związanych z pandemią, dzieci przepięknie i pomysłowo ubrane, chętnie brały udział w zabawach przy muzyce. W trakcie balu zorganizowane zostały konkursy z balonami, gazetami i zabawy z „muzycznymi krzesłami”. Wszyscy czekali na główny punkt programu, czyli wybór Świetlicowego Króla i Królowej Balu, których oklaskami wybierały dzieci. Oto efekty:
Grupa p. Kingi Hydzik
Król Iwo Ziemianowicz kl. 2a
Królowa Pola Sośnicka kl. 3d
Grupa p. Haliny Styrny
Król Mateusz Łepkowski kl. 1a
Królowa Magdalena Wyszyńska kl. 2d
Grupa p. Anny Worobiec
Król Tymon Bieliński kl. 2c
Królową Zuzanna Kaczmarczyk kl. 2c
Gratulacje dla „wybrańców” i wszystkich dzieci pięknie ubranych, uczestniczących w zabawie.
Za ciekawe stroje i poczęstunek podziękowanie należy się wspaniale zaangażowanym rodzicom!
Dzięki takim chwilom jesteśmy uśmiechnięci i zapominamy o pandemii.inicjatorka imprezy
p. Halina Styrna8
Bal karnawałowy 2021
07.02.2021Atmosfera zbliżającego się balu karnawałowego udzieliła się wszystkim uczniom klas 0-III. W czwartek 4 lutego i w piątek 5 lutego 2021 roku w naszej szkole już od rana było bardzo wesoło i radośnie. Pomimo trudnych warunków i obostrzeń związanych z pandemią każda klasa w swojej sali lekcyjnej przygotowała się do balu karnawałowego zachowując zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Sale lekcyjne wyglądały bajecznie i kolorowo, przystrojone serpentynami i balonami. Przepięknie przebrane dzieci z dumą prezentowały wymyślne stroje. Niezliczone księżniczki, czarownice, policjanci, wróżki, biedronki, motylki, kotki, piraci, piłkarze, a także inne postacie z kreskówek zagościły na kilka godzin do sal naszej szkoły. Dzieci z ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez swoich wychowawców. W klasach dla każdego czekał słodki poczęstunek.
Wybrano Królową i Króla Balu z poszczególnych klas:
klasa 0a - Jasmine Tobiasz
Natan Wróbel
klasa 0b - Latika Narloch
Nataniel Lema
klasa Ia - Adam Buchman
Marta Przybysz
klasa Ib - Gabriela Sasnal
Tomasz Naleśnik
klasa Ic - Julia Sujka
Kacper Kiryłow
klasa IIa - Lena Duczyńska
Tobiasz Musiał
klasa IIb - Katarzyna Dziadura
Ksawery Bartkowski
klasa IIc - Nicola Ciosek
Tymon Bieliński
klasa IId - Milana Yarotska
Alex Wróbel
klasa IIIa - Michalina Jaźwik
Kacper Kujacz
klasa IIIb - Matylda Wójcik
Wojciech Wiśniewski
klasa IIIc - Kinga Korab
Alan Roczek
klasa IIId - Maja Frajkur-Gesing
Paweł Kabziński
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom !!!
Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów.
Opiekunowie Samorządu klas I-III uwidocznili na pamiątkowych zdjęciach wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła dzieciom podczas całej zabawy.
139
Znam wiersze Juliana Tuwima
07.02.2021Uczniowie klas 1a i 2d (biorący udział w projekcie edukacyjnym „Lubię czytać”) wzięli udział w zajęciach pod hasłem „Znam wiersze Juliana Tuwima”. Celem zajęć było utrwalenie utworów Tuwima, wyrabianie u dzieci potrzeby czytelnictwa, rozwijanie wyobraźni uczniów.
Julian Tuwim to kolejny zaprezentowany grupie poeta, którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej. Podczas spotkania prezentowane były utwory, najbardziej cenione i lubiane przez dzieci. Uczniowie gestami wyrażali treść utworów, chętnie dzielili się emocjami, powtarzali znane im fragmenty wierszy. Twórczość Juliana Tuwima jest ponadczasowa i warto po nią sięgać i organizować takie zajęcia, zgodnie stwierdziły dzieci i organizatorki panie Halina Styrna i Elżbieta Surdyka-Stec.
Uwaga konkurs!
04.02.2021Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów klas 4-8 do udziału w zabawie językowej.
Lubisz rysować i masz poczucie humoru? Weź udział w walentynkowym konkursie na mem w języku angielskim.
Zdjęcia swoich prac wysyłamy do nauczycieli j.angielskiego.
Pamiętajcie, że teksty nie mogą być obraźliwe ;-)
Termin nadsyłania prac do 14 lutego.
Piękne czytanie
04.02.2021W ramach projektu czytelniczego „Lubię czytać” realizowanego przez p. Halinę Styrnę w grupach świetlicowych został zorganizowany konkurs pięknego czytania. Tematem konkursu była tematyka prozdrowotna i hasło „Zdrowym być”. Konkurs dotyczył klas I-II.
Każdy uczestnik miał przeczytać wiersz związany ze zdrowiem. Zachowując zasady bezpieczeństwa, konkurs odbywał tylko w sali, w której stale przebywali uczniowie. Wywietrzona sala, częste mycie rąk, izolowanie się podczas choroby, to ważna sprawa i o tym przypominali uczniowie czytając utwory.
Uczestnicy bardzo byli przejęci swoimi wystąpieniami, a widownia oklaskami ich wspierała zachęcając do czytania.Laureatami konkursu zostali uczniowie:
Adam Buchman kl.1a - opiekun Halina Styrna
Tomasz Surówka kl.1 b- opiekun Anna Worobiec
Klara Klejna klasa kl.2a- opiekun Kinga Hydzik
Tymon Bieliński kl.2c – opiekun Anna Worobiec
Antoni Ćwiek kl.2d – opiekun Halina Styrna
Wszystkim serdecznie gratulują odwagi i wyników, koordynatorki konkursu panie: Halina Styrna i Anna Worobiec.
14
Kubusiowi Przyjaciele Natury
28.01.2021Dzieci z oddziałów przedszkolnych włączyły się do ogólnopolskiego programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Jest to program edukacyjny do nauki podstawowych zasad ochrony środowiska, recyklingu, szacunku dla roślin i zwierząt, a także dbałości o właściwe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu.W ramach programu dzieci mają do wykonania siedem zadań.
9
Król i Królowa grzeczności
27.01.2021Podsumowanie osiągnięć w zachowaniu uczniów klas I-III za I semestr roku szkolnego 2020/2021
Królem i Królową Grzeczności w I semestrze zostali:
Klasa I a- Michalina Lipiecka
Michał Moskwa
Klasa I b- Julia Gorgoń
Maciej Politański
Klasa I c- Karolina Bukowska
Wojciech Kubiszyn
Klasa II a- Lena Michalik
Mikołaj Morawski
Klasa II b- Lidia Słoma
Antoni Jarych
Klasa II c- Zuzanna Kaczmarczyk
Bartosz Głogowski
Klasa II d- Milana Yarotska
Ayrton Narloch
Klasa III a-Michalina Jaźwik
Kacper Kujacz
Klasa III b- Zuzanna Uhryn
Władysław Szmaj
Klasa III c- Ada Guzik
Alan Roczek
Klasa III d- Pola Kubiszyn
Olivier Bogusławski
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom !!!
Samorząd klas I-III pod opieką p. Anny Worobiec i p. Haliny Styrny
Zajęcia czytelnicze
25.01.2021W ramach realizowanego przez p. Halinę Styrnę projektu edukacyjnego „Lubię czytać” i współpracą ze szkolną biblioteką, w grupie świetlicowej uczniów z klasy 1a i 2d, zostały przeprowadzone zajęcia czytelnicze pt. „Z Brzechwą na wesoło”.
Celem zajęć było promowanie czytelnictwa wśród uczniów, rozwijanie umiejętności czytania, kształtowanie właściwych postaw poprzez odpowiedni dobór treści.
Panie Elżbieta Surdyka-Stec i Halina Styrna czytały dzieciom utwory Jana Brzechwy. Uczniowie aktywnie się udzielali, a gdy utwór był im bliski okazywali to mimiką i gestem. Świetnie się bawili interpretując znane, znakomite wiersze „Leń” i „Kaczka dziwaczka”. Końcowym akcentem były zabawy muzyczne przy piosenkach ilustrujących utwory Brzechwy. Dzieci grały, śpiewały i tańczyły na tle przygotowanej wspólnie dekoracji. Takie spotkania zachęcą do sięgania po książki zawierające ponadczasowe treści. Kolejne spotkania z książką będą kontynuowane zgodnie z myślą „Bądźmy ciekawi świata”.
7
Dzień Babci i Dziadka w klasach 2c i 2d
22.01.2021Dzieci z klas 2c i 2d pamiętają o swoich Babciach i Dziadkach. Z całego serca życzą im dużo zdrowia, miłości i spełnienia marzeń!
5
Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych
22.01.2021Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z oddziałow przedszkolnych, życzą samych szczęśliwych i pogodnych dni.
Mały ratowniczek
20.01.2021Od listopada 2020 uczniowie klasy 3b uczestniczyli w akcji ,,Mały ratowniczek" organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. W ramach akcji zapoznali się z działaniami z zakresu edukacji zdrowotnej, pierwszej pomocy, profilaktyki przedwypadkowej. Mieli okazję rozwijać wiedzę i różnego rodzaju kompetencje, kształtować swoją empatię i chęć niesienia bezinteresownej pomocy.
Zajęcia, które odbyły się pod okiem pielęgniarki szkolnej - p. Ewy Samsel zakończyły się konkursem wiedzy na temat: ,,Telefon może uratować życie".
20 stycznia 2021 odbyło się podsumowanie akcji i konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a uczniowie, którzy najtrafniej wypełnili test i wykazali się największą wiedzą otrzymali nagrody i wyróżnienia.
Laureaci:
Nagrody:
1 miejsce - Jakub Kwasek
2 miejsce - Kamil Włudyka
3 miejsce - Wojciech Wiśniewski
Wyróżnienia:
Nikola Jaroszewska
Antonina Lipiecka
Paweł Kmiecik
Wiktoria Sztandera
Szymon Wieliczko
5
Szkolne Przygody Gangu Fajniaków
20.01.2021Miło nam zakomunikować, że uczniowie z klasy 3c, zdobyli nagrody w Ogólnopolskim Edukacyjnym Konkursie "Szkolne Przygody Gangu Fajniaków". Do konkursu przystąpiło 2144 placówek z całej Polski, nagrodzono 400 z nich...a wśród nagrodzonych jesteśmy MY - Fajniaki z 3c!
13
Ferie 2021
16.01.2021Zgodnie z wytycznymi GIS, MEN, MZ w naszej szkole odbyły się zajęcia rekreacyjno - sportowe w ramach ferii 2021. Podczas zajęć grupa 12 uczniów z klas I - IV poznała tajniki skręcania balonów obejrzała seans filmowy, uczestniczyła w pokazie talentów oraz konkursie rozpoznawania owoców jak również brała udział w zmaganiach mini turniejów: halowej piłki nożnej, zbijaka, rzucaniu siatkarskiej. Siły naszym uczniom dodawały sałatki owocowe przygotowywane samodzielnie w domu. Zdrowo kolorowo i wesoło uczniowie spędzili wolny czas w czasie ferii.
32
AGD w naszych domach
16.01.2021Jeszcze przed feriami lekcje techniki w klasach szóstych na temat budowy, działania i obsługi urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym zaowocowały ciekawymi formami przestrzennymi. Jako pracę dodatkową, uczniowie mieli wykonać z kartonu makietę wybranego urządzenia w dowolnej skali. Pomysłowość naszych uczniów zaskakuje – przekonajcie się sami oglądając galerię najciekawszych prac.
Nauczyciel techniki -B. Kawałkowska
25
Wielki Finał Maratonu Matematycznego
23.12.2020W dniu 18 grudnia 2020 roku odbył się Wielki Finał Maratonu Matematycznego.
W konkursie uczeń klasy 4b Szymon Pałka zajął doskonałe 3 miejsce.
Szymon rywalizował w kategorii Młodzicy – kl. IV – VI.Wielki Finał odbył się w trybie zdalnym, jak wszystkie wcześniejsze rundy.
Maraton matematyczny jest organizowany przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Gratulujemy Szymonowi!!!
Klasowa wigilia online w 1b
23.12.202022 grudnia uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli udział w klasowej wigilii online.
Dzieci w tym dniu zaprezentowały się w odświętnych, pięknych ubraniach.. Wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną na temat „Tradycje świąteczne, zwyczaje świąteczne - Boże Narodzenie w Polsce”. Wielu emocji dostarczył także Teleturniej Wiedzy Świątecznej, gdzie dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą Bożego Narodzenia.
Uczniowie również zaprezentowali wykonane przez siebie ozdoby choinkowe, przepiękne kartki świąteczne oraz galerię szopek bożonarodzeniowych. Nastrojowy śpiew kolęd w wykonaniu dzieci z naszej klasy wywołał wzruszenie i chwilę zadumy. Przełamaliśmy się opłatkiem przed kamerkami komputerów i złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia, w których dominowały w tym trudnym dla nas czasie marzenia dotyczące powrotu do szkoły po feriach.
Wigilia klasowa to dobry moment, aby w atmosferze wzajemnej życzliwości, zapachu choinek oraz przy dźwiękach znanych i lubianych kolęd wprowadzić wszystkich w magię zimowych świąt. Ten dzień był doskonałą okazją do zapoznania się z tradycją Świąt Bożego Narodzenia oraz integracji grupy klasowej. Uwidoczniliśmy to na załączonych zdjęciach.
40
And that's it!
22.12.2020Jesteśmy już po świątecznym konkursie języka angielskiego – szybkim i kolorowym quizie Kahoot!
Uczestnicy konkursu spisali się na medal!
Nie tylko wykorzystali swoją znajomość języka angielskiego. Udowodnili również, że znają tradycje świąteczne w Polsce i na świecie. I oczywiście wykazali się refleksem – a to bardzo ważne w tego typu rozgrywce.
Oto zwycięzcy:
klasy 4-5
I miejsce – Zuzanna Guzek kl.4d
II miejsce – Zuzanna Sadowska kl. 4a
III miejsce – Ivan Aleksandrov kl. 5a
klasy 6-8
I miejsce – Alicja Karman kl.7d
II miejsce – Maja Mazurek kl. 7d
III miejsce – Oliwia Witkowska kl. 8b
Gratulujemy sukcesu!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
Znajdziecie tam podium zwycięzców oraz przykłady konkursowych pytań.
Życzymy Wam
Merry Christmas
9
Świąteczny Konkurs Kolęd
21.12.2020Atmosfera zbliżających się świąt udzieliła się wszystkim mimo trudnych warunków.
Uczniowie klas 0-III wzięli udział w konkursie wokalnym „Śpiewamy kolędy” i prezentowali je w różnorodny sposób w klimacie świątecznym. Celem konkursu muzycznego było popularyzowanie polskich tradycyjnych pieśni bożonarodzeniowych, rozwijanie talentów wokalnych uczniów.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach:Laureaci konkursu w klasach „0”
I miejsce grupa 0 a za kolędę „Luli luli la”
II miejsce grupa 0 b za kolędę „Przybieżeli do Betlejem”
Laureaci w klasach I-III – konkurs online
I miejsce Jan Marcinkowski kl. 1b
II miejsce Julia Gorgoń kl. 1b
III miejsce Anna Rossolińska kl. 1a
Wyróżnienie: zespół klasy 3 b
Wszystkim laureatom składają gratulacje organizatorki konkursu panie: Anna Worobiec i Halina Styrna.
Konkurs plastyczny "Idą święta"
21.12.2020W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia samorząd klas młodszych zorganizował dla klas 0-III konkurs plastyczny pod hasłem „Idą święta”. Celem konkursu było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie zdolności plastycznych dzieci.
Uczniowie swoją pracę świąteczną wykonywali dowolną techniką plastyczną.
W klasach zerowych prace laureatów zostały uwidocznione na wystawce, a klasach I-III plastyczne prace zostały przesłane online, a następnie wybrane przez organizatorów konkursu.
Laureaci w klasach „0”
I miejsce Aleksandra Chmielewska kl.0b
II miejsce Igor Dziedzic kl.0a
III miejsce Melania Wróbel kl.0b
III miejsce Natan Wróbel kl.0a
Laureaci z klas I-III
I miejsce Marta Przybysz kl.1a
II miejsce Gabriela Sasnal kl.1b
II miejsce Maja Witkowska kl. 3b
III miejsce Lena Kępa kl.1b
Opiekunami uczniów są panie: Irena Kulig, Aleksandra Ciszak, Anna Worobiec, Elżbieta Rasiewicz, Joanna Antoniak.
Zwycięzcom konkursu gratulują organizatorki konkursu panie: Halina Styrna i Anna Worobiec.
Marzycielska Poczta
20.12.2020Oddziały przedszkolne wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji Marzycielska Poczta. Akcja polega na wysyłaniu kartek do ciężko chorych dzieci.
Zerówkowicze z dużym zaangażowaniem wykonali świąteczne kartki, które powędrowały do wybranych dzieci.
15
Europejsko w 2c i 2d
11.12.2020W dniu 11 grudnia uczniowie klas 2c i 2d brali udział w zajęciach na temat Unii Europejskiej. Uczniowie oglądali film edukacyjny, wysłuchali hymnu oraz poznali maskotkę Unii Europejskiej – Syriusza. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, kiedy zawiązała się Unia Europejska, jakie państwa wchodzą w jej skład i jakie warunki muszą spełniać, by zostać przyjętym do tej wspólnoty. Drugoklasiści dowiedzieli się jakie korzyści mają kraje należące do Unii Europejskiej.
Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne przedstawiające flagę Unii Europejskiej jak i flagi państw członkowskich.
24
Międzynarodowe szkolenie
11.12.2020Dzięki środkom finansowym, które szkoła otrzymała w wyniku realizacji europejskiego programu Erasmus+, trzy osoby biorą udział w szkoleniu online z robotyki i kodowania. Międzynarodowe szkolenie jest prowadzone przez chorwackich trenerów z Institute for Youth Development and Innovativity i biorą w nim udział nauczyciele z Polski, Chorwacji, Portugalii i Grecji.
Podczas pierwszych dwóch spotkań zaprezentowane zostały malutkie roboty micro:bit, które można używać na lekcjach języków obcych, matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii a nawet na muzyce, plastyce i WYCHOWANIU FIZYCZNYM!
Wyobrażacie sobie robienie brzuszków w towarzystwie micro:bit!
21
Europejska godzina wychowawcza w 6d
11.12.2020Klasa 6d również miała godzinę wychowawczą poświęconą Unii Europejskiej. . Klasa obejrzała prezentację multimedialną Europa w pigułce a następnie odbyła się wspólna dyskusja:
-co wiemy Unii Europejskiej?
W dalszej części lekcji uczniowie rozmawiali w jaki sposób możemy wspólnie:
- zbudować lepszą Europę!
- zorganizować lepszą Europę!
- żyć razem lepiej w Europie!
Europejsko w przedszkolu
11.12.2020Dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami odbyły rozmowy na temat "Czym jest Unia Europejska" oraz jakie korzyści wynikają z przynależności do Krajów Unii Europejskiej. Czego efektem są prace ozdabiające nasze okna.
6
Europejska godzina wychowawcza w 4c
11.12.2020Czy Wy wiecie, ile państw należy do Unii Europejskiej?
Kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej? Jakie korzyści mamy z członkostwa w UE?
Jaki jest hymn Unii?
Uczniowie klasy 4c wiedzą, że od 1 lutego 2020 roku zmienił się skład Unii Europejskiej i z 28 państw obecnych jest 27. Każdy wykonał flagę jednego z państw należących do Unii. Zaśpiewaliśmy hymn. Przypomnieliśmy sobie jakie korzyści i obowiązki niesie ze sobą członkostwo. Pamiętając, że od 1957 r. Unia Europejska działa na rzecz pokoju i dobrobytu, przynosząc korzyści wszystkim swoim obywatelom. Pomaga chronić nasze podstawowe prawa polityczne, społeczne i gospodarcze.
Choć być może nie widzimy w tych działaniach nic nadzwyczajnego, to ułatwiają one nasze codzienne życie.
1
Europejska godzina wychowawcza w 7e
11.12.2020Fakt, że jesteśmy Europejczykami i należymy do Unii Europejskiej nie ulega żadnej wątpliwości.
Jednak, czy na tym się kończy nasza wiedza?
Czy mamy świadomość, w jaki sposób obywatelstwo Unii Europejskiej wpływa na życie każdego z nas?
Na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 7e rozmawiali o tym, jak postrzegają swoją przynależność do Wspólnoty Europejskiej oraz jaki wpływ na ich życie ma bycie obywatelem Unii.
Oto efekty ich przemyśleń:
Przynależność do Unii Europejskiej pozwala nam
mieszkać i uczyć się w dowolnym kraju UE,
bezpiecznie przejeżdżać przez granice,
oraz umożliwia swobodne kupowanie produktów z zagranicy.
Hanna
Bycie obywatelem Unii Europejskiej daje nam możliwość swobodnego podróżowania,
mniejsze bezrobocie i możliwość podejmowania pracy i nauki za granicą.
Dzięki temu, że należymy do Unii mamy swoje prawa.
Mamy więcej możliwości dostępu do korzystania z asortymentu spożywczego i nie tylko.
Ludzie musieli się nauczyć jak dbać o środowisko,
sortowanie odpadów, czystość wód, zmniejszenie ilości spalin.
Wanessa
Każdemu Polakowi przynależność do Unii Europejskiej daje takie korzyści, jak:
- możliwość podróżowania,
- możliwość podejmowania pracy i uczenia się za granicą,
- handel między Polską i krajami Unii,
- dotacje na rozwój kultury w miastach,
- zdrowa i ekologiczna żywność,
- nowe technologie.
Także dzięki przynależności do UE mój tata ma możliwość
bezpiecznego jeżdżenia do pracy za granicą.
Amelia
Dzięki Unii Europejskiej mamy dodatkowe zajęcia z różnych przedmiotów szkolnych.
Do krajów europejskich można jeździć posiadając tylko dowód osobisty.
Większość uczniów szkół podstawowych bezpłatnie otrzymuje
porcje warzyw, owoców, mleka i przetworów mlecznych.
Mamy również łatwiejszy dostęp do praktyk zawodowych
oraz możliwość uczestniczenia w wymianach studentów.
Weronika
Mali Wspaniali
11.12.2020W oddziale przedszkolnym dobiegła końca kolejna edycja programu "Mali Wspaniali", w ramach programu "Sporty the World's Games 2017".
Celem programu była edukacja i wychowanie poprzez sport w formie gier i zabaw ruchowych. Dzięki regularnym zajęciom udało się wzbudzić w dzieciach potrzebę podejmowania częstej aktywności fizycznej, współpracy, szacunku oraz zdrowej rywalizacji. Na zakończenie projektu dzieci otrzymały dyplomy a całość została upamiętniona wspólnym zdjęciem.
Zabawy z Ozobotami
11.12.2020Przygodę z kodowaniem rozpoczęliśmy we wrześniu, kodując na matach na dywanie. Dzięki programowi Erasmus+ , którego istnienie jest zagrożone mamy możliwość pracy z wykorzystaniem robotów " ozobot". Ozobot BIT to mały ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Otwiera dzieciom drzwi do świata infirmatyki. Uczy poprzez zabawę i doświadczenie. Dzieci rysując trasy dla ozobotów i proste kolorowe kody w istocie programują zadania. To one decydują o tym, jak będzie się zachowywał robot. Wykonują pierwsze zadania programistyczne jednocześnie rozwijając inne kompetencje.
48
Mikołajki online w klasie 1b
08.12.2020Hou! Hou! Hou! 7 grudnia uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli udział w klasowych online mikołajkach. Dzieci niezapomnianą przygodę z Mikołajem zaczęły w piątek od napisania ciekawych i pięknie ozdobionych listów, w których wyraziły swoje najskrytsze marzenia dotyczące prezentów, które chciałyby dostać.
Następnie w poniedziałek uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Wiadomość od Mikołaja” oraz „Pozdrowienia od św. Mikołaja”. Następnie posłuchali historii o biskupie Mikołaju. Wielu emocji dostarczyło rozwiązywanie zagadek . Dzieci radośnie zaśpiewały piosenkę „Zima, zima, pada , pada śnieg” oraz zagrały na dzwonkach różne świąteczne melodie. Zatańczyły do piosenki „ Jingle Bells”. Następnie malowały, ulepiły z plasteliny lub wykonały z tektury postać Mikołaja.
Dużo radości sprawiał mikołajkowy pokaz mody uczniów przebranych w różne postacie: Mikołaja, reniferów oraz elfów symbolizujących dziecięce marzenia. Był to dzień pełen wrażeń. Miłym akcentem było pokazywanie otrzymanych prezentów. Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.
50
Konkurs recytatorski "Jesienne wierszyki"
07.12.2020Samorząd klas młodszych pod kierunkiem p. Anny Worobiec i p. Haliny Styrny, zorganizował konkurs recytatorski “Jesienne wierszyki”. Skierowany był on dla uczniów klas zerowych i pierwszych.
Celem konkursu było: rozbudzanie wrażliwości na piękno jesiennej rzeczywistości, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie uczniów poezję.
Konkurs odbywał się w nietypowych warunkach. Uczniowie klas zerowych prezentowali się na żywo, a dzieci z klas pierwszych wykonywały utwory online.
Podczas konkursu uczniowie oceniani byli według kryteriów:
- dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie
- interpretacja teksu
- ogólne wrażenie artystyczne
Laureaci konkursu z klas zerowych
I miejsce Jakub Kuźdub 0 b
II miejsce Nonna Logvyn 0 b
III miejsce Jagoda Jagodzińska 0 a
Latika Narloch 0 b
Laureaci z klas pierwszych
I miejsce Martyna Prokop
Gabriela Sasnal
II miejsce Maja Paszkiewicz
III miejsce Nel Mleko
Maria Kała
Wyróżnienie: Lena Kępa, Julia Gorgoń
Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem pań Ireny Kulig, Haliny Styrny, Anny Worobiec, Aleksandry Ciszak.
Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne zaprezentowane wiersze i udział w konkursie.
Mikołaj w oddziałach przedszkolnych.
07.12.2020"Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie". Również w ten sam sposób Mikołaj dotarł do naszych małych uczniów. Dzieci od samego rana wypatrywały Świętego Mikołaja, gdy usłyszały dzwonek, były bardzo podekscytowane i szczęśliwe. W podziękowaniu za przybycie zaprezentowały wierszyk, zaśpiewały piosenkę, a prezenty do grup dostarczyły elfy. Cieszymy się, że w tak trudnym czasie Święty Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.
21
Szkolne przygody gangu Fajniaków
04.12.2020Daleko, daleko...a może blisko... w mieście Świdnicy jest Szkoła Podstawowa nr 6. W tej szkole jest mnóstwo fantastycznych dzieci ale wśród nich jest pewna klasa, najfajniejsza z najfajniejszych. Klasa III c. Najprawdziwsze Fajniaki – Trzeciaki, które postanowiły naprawiać i poznawać świat z akcją „Szkolne przygody gangu Fajniaków”. To coś dla nich. Dla nas.
Wybraliśmy zajęcia o powietrzu. Obejrzeliśmy film, śpiewaliśmy piosenkę „Ruszaj z nami, Fajniakami”, dowiedzieliśmy się nowych informacji o powietrzu, które jest nam potrzebne do życia ale jest też potężnym żywiołem. Wykonaliśmy wiele doświadczeń związanych z tematem zajęć. Sprawdzaliśmy wagę, ruch i siłę powietrza wykorzystując do tego balony, świeczki, rurki, papier, miskę i wodę. Słuchając opowiadania „Ekozakątek” rysowaliśmy to co nam się najbardziej podobało na zajęciach. Temat bardzo nas zainteresował. Będziemy jeszcze fajniejszymi Fajniakami, będziemy jeszcze lepiej dbać o nasze środowisko.
Jakie dziecko nie lubi zabawy z wodą? Fajniaki – Trzeciaki baaardzo lubią. A doświadczenia podczas, których mogły badać załamywanie się światła w wodzie, jej zmianę stanów w zależności od temperatury, jej ruch oraz badanie, że przybiera kształt w zależności od pojemnika w jakim się znajduje, dały im mnóstwo radości. Najbardziej podobał im się eksperyment z wędrującą wodą.
To było fascynującę obserwować jak mieszały się kolory w szklankach mimo, że nikt ich nie dotykał. Rozmawialiśmy o tym, że bez wody nie byłoby życia na Ziemi. Wysłuchane opowiadanie „Oszczędzaj kropelkę” zmobilizowało Trzeciaków do pokazania wszystkim jak ważne jest oszczędzanie wody i postanowili wykonać plakaty ekologiczne.Mamy świadomość, że woda to groźny żywioł ale bez wody nie byłoby życia na naszej planecie.
Prace można obejrzeć w galerii "Fajniaki" https://szkolneprzygodyfajniakow.pl/galeria-prac/praca/?u_di=23568&s_di=10268
Jakiż to święty rozdaje prezenty
04.12.2020Z okazji ,,Mikołajek" 4 grudnia klasa 3 d uczestniczyła w spektaklu online Teatru Prima „Jakiż to święty rozdaje prezenty”.
Wspaniała muzyczna podróż po różnych zakątkach kuli ziemskiej ukazująca zwyczaje związane z wizytą Św. Mikołaja. Poznamy Mikołajów z odmiennych kulturowo krajów i kontynentów m.in. Rosji, Japonii, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.
Przedstawienie w wersji online zawierało elementy angażujące do wspólnej zabawy dzieci siedzące przed ekranami telewizorów czy komputerów.
18
Barwy Niepodległości
03.12.20204 listopada odbyło się podsumowanie XIV Konkursu Plastycznego "Barwy Niepodległości", którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.
Na konkurs wpłynęło 185 prac z 18 placówek z całej Polski.
Z naszych oddziałów przedszkolnych nagrodę otrzymała Jagoda Jagodzińska a wyróżnienie Emilia Troszczyńska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Andrzejki online w klasie I b
30.11.202030 listopada uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli udział w klasowych online wróżbach i zabawach andrzejkowych. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną na teamt „Wrózby andrzejkowe”. Wielu emocji dostarczyło wybieranie z czerwonego serduszka imion dziewczynek i chłopców oraz wróżba „Roślina lub zwierzątko prawdę o Tobie Ci powie”. Ciekawą wróżbą okazało się losowanie kartek z „Szczęśliwą liczbą ” i „ Kim będę w przyszłości?” oraz wróżba z kubeczkami i kolorami. Każdy mógł wtedy poznać swoją przyszłość, dowiedzieć się, co go czeka, na co musi uważać. Wszyscy zaprezentowali również swoje andrzejkowe stroje, które symbolizowały dziecięce marzenia dotyczące bohaterów z baśni. Pojawili się w przepięknych strojach: wróżka, księżniczka, baletnica, rycerz, myszka Miki, kotek, batman, Harry Potter, piłkarz, piosenkarka, modelki. Był to dzień pełen wrażeń. Podczas wróżb wszyscy wspaniale się bawili, byli radośni, na twarzach gościł nieustanny uśmiech. Miłym akcentem było to, że wszyscy mają nadzieję, że nasze wróżby się spełnią. Ten dzień był doskonałą okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową oraz integracji grupy klasowej. Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.
19
Andrzejki w Oddziałach Przedszkolnych
30.11.2020"Hokus- pokus, czary- mary..." tak świętowane były Andrzejki w Oddziałach Przedszkolnych.
Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, wyciągania losów, wróżenia za pomocą magicznej kostki.
Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy muzyce, a dzieci były w doskonałych humorach.
7
Dzień Pluszowgo Misia w zerówce
26.11.202025 listopada w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Był to czas na piosenkę, zagadki, quiz wiedzy o niedźwiadkach oraz konkurs plastyczny "Mój miś".
Kierując się takimi kryteriami jak staranność wykonania, wkład własny i pomysłowość komisja nagrodziła 7 prac i wyróżniła 18. Gratulujemy laureatom i życzymy sukcesów.
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w klasie I b
25.11.202025 listopada 2020 r. obchodziliśmy w klasie 1 b wraz z wychowawcą p. Anną Worobiec obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowami łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw.
Wszyscy uczniowie wywiązali się z zadania. Pokazywali podczas lekcji online swojego przyjaciela Misia.
Maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Ilość pluszowych przyjaciół była imponująca.
Ciekawostką tego dnia było oglądanie prezentacji multimedialnej „Dzień Pluszowego Misia” oraz słuchanie wierszy o poszanowaniu zabawek. Uczniowie także przygotowali wystawę książek przedstawiających sylwetki znanych misiów z bajek i filmów dla dzieci. Atrakcją spotkania były muzyczne zabawy oraz rozwiązywanie zagadek o najbardziej popularnych misiach.
Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczne w postaci rysunku oraz ulepiły postacie znaych misiów. Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Na pamiątkę tego święta wszyscy zrobiliśmy zdjęcia swoim pluszowym przyjaciołom.
37
Do naszej szkoły zawitała Akademia Edu Sense!
25.11.2020Przez dwa dni - łącznie 42 nauczycieli uczestniczyło w szkoleniu przygotowującym do pracy z Ozobotem w środowisku offline i online.
Podczas zajęć warsztatowych nauczyciele zapoznali się z nowo zakupionymi robotami. Dowiedzieli się jak wykorzystać roboty do realizowania treści wynikających z podstawy programowej w szkole podstawowej, jak uczyć myślenia komputacyjnego i algorytmicznego.
Przekonali się, że programowanie może być łatwe tak, jak rysowanie.
Teraz tylko czekamy na powrót do szkoły i możliwość prowadzeni lekcji z Ozobotami: Evo, Bit oraz Photonami!
31
Bezpieczny uczeń
12.11.2020W ramach szkolnego projektu “Szkoła dbająca o bezpieczeństwo” samorząd klas I-III zorganizował konkurs plastyczny dla uczniów klas zerowych i pierwszych. Nosił on tytuł „Jestem bezpieczny w drodze do szkoły”. Celem konkursu było propagowanie bezpiecznych zachowań dziecka, jako uczestnika ruchu drogowego, zachęcanie do kreatywnego uczestnictwa dzieci w wydarzeniach związanych ze zwiększeniem bezpieczeństwa uczniów.
Uczestnicy konkursu, uczniowie klas zero i pierwszych, popisali się kreatywnością, zaangażowaniem
i zrozumieniem tematu.Laureaci konkursu:
I miejsce Iza Synowska
Lena Buczkowska
II miejsce Jagoda Jagodzińska
Zuzia Kaczmarczyk
III miejsce Kacper Borowski
Wyróżnienie Hania Mielcarek
Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem nauczycieli: Irena Kulig, Aleksandra Ciszak, Halina Styrna, Anna Worobiec, Anna Błaszczyk, Jolanta Makowska-Wróbel.
Laureaci otrzymali w nagrodę piękne dyplomy. Dalszych sukcesów uczniom życzą organizatorki konkursu panie Halina Styrna i Anna Worobiec.
Mały Ratowniczek
11.11.2020Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 6 jest realizowany projekt edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Został on zainicjowany przez Program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej p. Anna Worobiec i p. Halina Styrna po odbyciu kursu „Ratujemy i uczymy ratować” oraz pani Ewa Samsel szkolna pielęgniarka przeprowadziły na początku listopada 2020 r. w klasach 0-I zajęcia warsztatowe pod nazwą „Mały Ratowniczek”.
Zajęcia dotyczyły utrwalenia zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku, omdlenia, oparzeń, stłuczeń, zwichnięć, otarcia skóry, krwawienia z nosa ze szczególnym zwróceniem uwagi na zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w okresie trwania pandemii koronawirusa.
Podczas warsztatów dzieci przypomniały sobie i utrwaliły podstawowe numery telefonów służb ratowniczych w Polsce: 997, 998, 999 i 112.
Następnym zadaniem było przeprowadzenie symulowanej rozmowy telefonicznej mającej na celu zawiadomienie o niebezpieczeństwie, w której dzieci:
· przedstawiały się,
· udzielały informacji o miejscu zdarzenia albo własnym adresie,
· rodzaju niebezpieczeństwa.
Na warsztatach uczniowie nauczyli się podstawowych czynności ratujących życie:
- Sprawdzanie przytomności.
- Bezpieczeństwo osoby poszkodowanej.
- Wzywanie pomocy.
- Sprawdzanie oddechu.
- Pozycja boczna poszkodowanego.
- Oddechy ratownicze.
Warsztaty miały charakter profilaktyczny, których celem było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których zależy od nas czyjeś życie oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa w okresie trwania pandemii koronawirusa.
26
Szkoła do hymnu
11.11.2020Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. W wyniku upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej.
W związku z obecna sytuacja nie możemy, jak co roku, zorganizować uroczystości patriotycznych w szerokim wymiarze, jak zawsze to czyniliśmy. O 11.11 klasa 3d i 3b odśpiewała Hymn Państwowy w warunkach domowych. Również oddziały przedszkolne wzięły udział w kolejnej edycji akcji MEN "Szkoła do hymnu" i odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego.
8
Święto Niepodległości
11.11.2020Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku było ukoronowaniem całego szeregu różnorodnych działań polskich patriotów, które miały do tego doprowadzić. Jak wyglądała droga do niepodległości? Zapraszamy Was do krótkiego filmu:
Niezwykła animacja na 100 lecie polskiej niepodległości!
A dla wszystkich chętnych polecamy dwa ćwiczenia - zapraszamy
https://view.genial.ly/5ea55.../interactive-content-flaga...
Konkurs plastyczny "Zwierzaki liściaki"
06.11.2020W oddziałach przedszkolnych odbył się konkurs plastyczny "Zwierzaki liściaki", którego celem było dostrzeganie piękna jesiennej natury i możliwości wykorzystania darów jesieni jako materiałów plastycznych. Wszystkie prace były piękne i bardzo trudno było rozstrzygnąć konkurs. Dlatego każda jesienna kompozycja została nagrodzona.
Gratulujemy małym artystom.
Przedstawienie „Bądź widoczny na drodze”
06.11.2020Koło teatralno-wokalne pod opieką p. Anny Worobiec i p. H. Styrny zaprezentowało w listopadzie przedstawienie pt. „Bądź widoczny na drodze ” w ramach realizowanego projektu „Szkoła dbająca o bezpieczeństwo”, którego głównym koordynatorem jest p. v-ce dyrektor Monika Eszwowicz. Występ obejrzały klasy 0-I
Celem przestawienia było:
-wdrażanie do właściwego zachowania w ruchu drogowym
-dbanie o swoje bezpieczeństwo w szkole i na ulicy
-wdrażanie do noszenia znaczków odblaskowych
-kształtowanie nawyków rozpoznawania znaków drogowych
-kształtowanie umiejętności powiadamiania dorosłych o wypadku, zagrożeniu, niebezpieczeństwie.
Uczniowie z koła teatralno-wokalnego przybliżyli powyższą tematykę poprzez ciekawą inscenizację w formie dramy, scenek rodzajowych oraz śpiewanie piosenek o ruchu drogowym.
Na zakończenie spotkania nauczyciele podziękowali dzieciom za aktorstwo i wspaniałą prezentację zasad właściwego zachowania się w szkole, na placu zabaw oraz roli dziecka jako najważniejszego uczestnika ruchu drogowego.
21
Jesienny konkurs plastyczny
04.11.2020Samorząd klas I-III zorganizował konkurs plastyczny pt. “Jesień wokół nas” dla uczniów klas młodszych.
Celem konkursu było:Rozwijanie uzdolnień plastycznych, kreatywności. Promowanie osiągnięć uczniów uzdolnionych plastycznie.
Uczniowie wykonali wiele różnorodnych prac, w których wykazali się kreatywnością i znakomitą obserwacją przyrody.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce Lena Kępa – opiekun p. Anna Worobiec
Anna Rupnowska – opiekun p. Halina Styrna
Wiktoria Wiśniewska – opiekun p. Joanna Antoniak
II miejsce Marta Przybysz – opiekun p. Elżbieta Rasiewicz
Wiktoria Durowa – opiekun p. Halina Styrna
Tomasz Naleśnik – opiekun p. Anna Worobiec
Krystian Knapik – opiekun p. Joanna Antoniak
III miejsce Maja Zaleska – opiekun p. Anna Błaszczyk
Martyna Trzaska – opiekun p. Halina Mozol
Oliwia Widuto – opiekun p. Beata Winnicka
Hanna Mielcarek – opiekun p. Jolanta Makowska – Wróbel
Za piękne jesienne prace dzieci zostały nagrodzone dyplomami i słodkimi upominkami.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych plastycznych sukcesów. Piękne prace dzieci zostały uwidocznione na gazetce samorządu, gdzie można je podziwiać.
Organizatorkami konkursu były opiekunki samorządu panie: Anna Worobiec i Halina Styrna.
3
Niesamowite przygody skarpetek dzieci z 1c
31.10.2020Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego skarpety regularnie giną podczas prania? Okazuje się, że one uciekają i przeżywają nadzwyczajne historie.
Dzieci z klasy 1c zainspirowane treścią lektury „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, czterech prawych i sześciu lewych” autorstwa Justyny Bednarek namalowały i wymyśliły własne historie uciekających skarpet.
21
Warsztaty "Zdrowe odżywanie"
29.10.2020"Szóstka" jest szkołą promującą zdrowie, dlatego pomagamy swoim podopiecznym już od najmłodszych lat wykształcić pozytywne nawyki dbania o higienę.
Pani pielęgniarka Ewa Samsel w klasie 3d przeprowadziła ciekawe warsztaty na temat zdrowego odżywiania. Omówiła Piramidę Zdrowego Żywienia. Badania naukowe w ostatnich latach wykazały, jak ważne w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu otyłości i innym chorobom (rozwijającym się także w życiu dorosłym) są: aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z komputera, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.
Dlatego też mówimy obecnie o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dając jasno do zrozumienia, że aby być zdrowym, prawidłowe żywienie musi być realizowane łącznie z pozostałymi elementami stylu życia. W ramach projektu tworzyliśmy piramidy.
4
Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej
26.10.2020Nasza placówka jest szkołą promującą zdrowie, dlatego pomagamy swoim podopiecznym już od najmłodszych lat wykształcić pozytywne nawyki dbania o higienę.
W październiku dzieci z grupy „O” oraz uczniowie klasy pierwszej brali udział w ogólnopolskim programie edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanym przez Instytut Blend-a-med Oral-B.
Pani pielęgniarka Ewa Samsel przeprowadziła ciekawe warsztaty na temat dbania o higienę jamy ustnej oraz praktyczną prezentację szczotkowania zębów. Nauczyciele klas „O” oraz klas pierwszych na zajęciach edukacyjnych przeprowadzili pogadanki tematyczne, a dzieci uzupełniały arkusze z ćwiczeniami i grami.
Wizyta w Niesamowitym świecie higieny jamy ustnej bardzo podobała się uczniom.Wszyscy twórczo i z zaangażowaniem wykonywali realizowane zadania Dzięki temu programowi dzieci uzupełniły i wzbogaciły wiedzę z następujących obszarów:
-
Budowa zęba
-
Różnice między zębami mlecznymi a stałymi
-
Dbanie o dziąsła
-
Znaczenie odżywiania
-
Codzienna higiena jamy ustnej
-
Technika szczotkowania, używanie nici dentystycznej, płukanie jamy ustnej
-
Regularne kontrole stomatologiczne
Podsumowaniem programu było wręczenie pamiątkowych dyplomów dla uczniów oraz certyfikatu dla klasy.
Koordynator Anna Worobiec
34-
Warsztaty „Moje supermoce i zawody”
26.10.2020W dniach 19-23 października w klasie Ib pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty „Moje supermoce i zawody” w ramach Tygodnia Uczniowskiej Super Mocy.
Uczniowie wraz z wychowawcą obejrzeli prezentację mutimedialną „Jaki jestem?”. Zauważyli, że każdy ma swoje mocne strony, dzięki którym może osiągnąć swój wymarzony cel i przezwyciężyć słabe strony. W ciągu całego tygodnia dzieci aktywnie brały udział w wykonywaniu zadań. Na początku pomalowały przyniesione przez siebie kamienie na różne kolory. Następnie przykleiły na nich napisy: „Mam talent”, „Dam radę”, „Mam supermoc”, „Wierzę w siebie”. Drugim zadaniem było rozmowa o rożnych zawodach, kolorowanie kolorowanek. Potem przebranie się w stroje ukazujące różne zawody i wykonanie zdjęć w Fotobudce klasy 1b, którą sami uczniowie wykonali. Na zakończenie dzieci wspólnie pracowały w grupach tworząc „Drzewo Talentów”, które pokazało jakie mamy talenty, zainteresowania , kto kim będzie w przyszłości.
Dzięki tym warsztatom dzieci zrozumiały, że warto rozwijać swoje supermoce, talenty, zainteresowania, które pozwolą im uwierzyć w siebie, a w chwili zwątpienia przywrócą wiarę we własne możliwości.
45
Ślubujemy !-Pasowanie Pierwszoklasistów
19.10.202014 października w Dniu Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste Pasowanie Pierwszoklasistów.Ze względu na obowiązujący stan epidemiologiczny cała uroczystość odbyła się kameralnie w klasach w obecności wychowawcy i pani dyrektor.
Uczniowie klasy 1a, 1b i 1c przygotowali piekne występy artystyczne, w których zaprezentowali znajomość szkolnych zasad i obyczajów oraz wielką chęć do zdobywania i poszerzania swojej wiedzy. Mali bohaterowie z wielkim przejęciem, ale też z humorem recytowali wiersze i pięknie śpiewali piosenki.Podniosłym akcentem uroczystości był moment ślubowania. Pierwszoklasiści zaśpiewali hymn szkoły, a następnie ślubowali, że będą dobrymi uczniami i Polakami, a swym zachowaniem i nauką sprawią radość rodzicom i nauczycielom.
Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły, pani Violetta Skibicka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając wielkim czarnym ołówkiem oraz wypowiadając zdanie „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy”.
Pani dyrektor życzyła wszystkim dzieciom przyjętym do grona braci uczniowskiej wiele satysfakcji i radości ze zdobywania wiedzy oraz jak najwięcej przyjemnych chwil spędzonych w szkolnych murach. Zapewniła, że szkoła to miejsce przyjazne i w razie potrzeby mogą liczyć na pomoc wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyli pani dyrektor życzenia i wręczyli bukiety kwiatów oraz pięknie wykonane laurki.
Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki.Uroczystość pasowania na ucznia przygotowały nauczycielki klas pierwszych, panie: Elżbieta Rasiewicz, Anna Worobiec i Jolanta Makowska - Wróbel.
Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmików dołączonych do artykułu.
75
"Mali Wspaniali" w oddziale przedszkolnym
17.10.2020Dzieci z grupy 0b biorą udział w programie " Mali Wspaniali". Celem programu jest wspomaganie ogólnego rozwoju oraz sprawności umysłowej i ruchowej dziecka, a także działania profilaktyczne w zakresie wad postawy. Dzieci pod okiem trenera z dużym zaangażowaniem biorą udział w zajęciach.
2
CodeWeek 2020
12.10.2020W tym tygodniu biblioteka szkolna włączyła się do akcji CodeWeek 2020.
W różnych miejscach w szkole zostały rozwieszone kody qr. Każdy uczeń, który chciał się dowiedzieć co powiedzieli słynni ludzie o książkach – mógł zeskanować kod qr.
Dla pierwszej osoby, która zgłosiła bibliotekarzowi zapisane wszystkie kody na tel. kom., przewidziana była nagroda rzeczowa.
W odczytaniu kodów pomocne były następujące aplikacje:
- QR ONLINE Reader
- QR BARCODE SCANNER
- Quick Scan - QR Code Reader
- I-NIGMA
- Kaywa Reader
- Lynkee Reader
- Nokia reader
- UpCode
- Quickmark
Okazało się, że jeszcze w tym samym dniu ogłoszenia zabawy, jako pierwsza do biblioteki, z wszystkimi cytatami o książkach, zgłosiła się Wiktoria Masłowska z klasy VIId.
Gratulujemy i zachęcamy pozostałych uczniów do odkodowywania sentencji o czytaniu.
Kodowanie na dywanie
12.10.2020W trosce o wszechstronny rozwój dziecka oddziały przedszkolne realizują projekt z zakresu kodowania. W trakcie zabaw z kodami dzieci koncentrują się na wyszukiwaniu rozwiązań co w konsekwencji przyspiesza i czyni bardziej efektywnym proces przyswajania przez nie informacji i rozwoju nowych umiejętności.
5
Laureaci konkursu otrzymali nagrody!
11.10.2020Nareszcie dotarły do uczniów z klasy III a nagrody za zajęcie 1 miejsca w etapie jesień i 5 miejsca w klasyfikacji ogólnej w X edycji ogólnopolskiego projektu edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem!”.
Dzieci otrzymały dyplomy, oraz zestawy malarskie, piórniki i przybory szkolne. Nagrodą dla całego zespołu są podłogowe maty edukacyjne. Opiekun zespołu nagrodzony został tabletem.
To była wyjątkowa, bo jubileuszowa edycja projektu, wyjątkowy był również okres, w którym realizowaliśmy postawione zadania – czas nauczania zdalnego.
Do projektu zgłosiło się 2400 zespołów z całej Polski. Spośród nich wyłoniono jedynie 37 najlepszych. Wśród nich jest drużyna „Witaminowyjadaczy” z klasy III a.
Udział w projekcie zmobilizował dzieci do dalszych działań w kierunku kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych i inspirowania innych osób.
Beata Winnicka Hul – opiekun zespołu „Witamiowyjadacze”
5
Wybory starszego SU
02.10.20202 października odbyły się wybory do zarządu SU w budynku na ulicy Jodłowej.
Wyniki:Głosowało 323 osoby:1. Hubert Chachoń 8B - 145 głosów, (przewodniczący)2. Julia Niezgoda 8B - 82 głosy, (zastępca przewodniczącego)3. Maja Marks 7B - 31 głosów, (sekretarz)4. Emilia Góra 8B - 27 głosów,5. Klaudia Kowalkowska 7E - 15 głosów,6. Weronika Samsel 7E - 11 głosów.Głosów nieważnych - 12.
59
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
01.10.202029 września, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, wielu uczniów klas VI-VIII przyniosło do szkoły swoje ulubione książki, by zaprezentować i zareklamować je wśród kolegów i koleżanek z klasy. Za zgodą nauczycieli na różnych przedmiotach młodzież wysłuchała czytanych na głos fragmentów wielu interesujących powieści.
Wbrew pozorom, w tym roku, nie dominowała fantastyka. Pojawiły się natomiast między innymi książki z takich gatunków jak dramat czy romans. Wśród czytanych powieści znalazły się: Michael Vey. Więzień celi 25, Mira i potwory, Trzy kroki od siebie, Wszystko to co wyjątkowe, Cień anioła, Gra Endera, Jaśki. Album rodzinny, Wiedźmin. Krew elfów, Zanim się pojawiłeś, Ty, ja i fejs, Idol, Strażnicy Nirgali. Serce Suriela, Kiedy zegar wybije dziesiątą …
Dzień Chłopca w klasie I b oraz na świetlicy z klasą II c
01.10.202030 września 2020 r. z okazji Dnia Chłopca nie zapomnieliśmy o naszych kolegach z klasy I b oraz ze świetlicy z klasy II c. Dziewczynki składały życzenia, nie obyło się bez lizaków i drobnych upominków. Wykonały również piękne, kolorowe krawaty z napisem „Super Chłopak”, w które włożyły wiele pracy, zaangażowania i ciekawych pomysłów. Zaśpiewały swoim kolegom tradycyjne Sto lat! Wszyscy chłopcy podziękowali dziewczynkom za życzenia oraz przepiękne krawaty, które nosili przez cały dzień przypięte do koszulek. Ten dzień był doskonałą okazją do integracji grupy klasowej. Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.
14
Mini Duathlon - Zosia Malczyk
27.09.2020O to Zosia.
Zosia Malczyk z 4c.
Zosia to GREAT KIDS.
Zosia 27 września zajęła I miejsce wśród dziewcząt w zawodach Kids 2 (9-11 lat)- 200m biegu/800m roweru/200m biegu, organizowanych podczas Marconi Duathlon Świdnica!
Brawo Zosia!
5
TEATRZYK OBRAZKOWY KAMISHIBAI
25.09.202024 września, z inicjatywy biblioteki, rozpoczęły się cykliczne warsztaty teatralne dla klas 0-III. Proponowana forma to japoński teatrzyk papierowy Kamishibai. Jest to technika opowiadania, czytania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), - na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Projekt ten, ma na celu upowszechnianie i podnoszenie jakości EDUKACJI Globalnej na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. 0-III SP). Jest poświęcony propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.
Uczniowie klasy Ib, u których zagościł teatrzyk, z zainteresowaniem wysłuchali bajki pt. Szkoła Czi-Tam. Przedstawiała ona historię dziewczynki, która zamiast chodzić do szkoły musi pracować.
Uczniowie odpowiadając na zadane pytania bibliotekarza, wykazałi się zrozumieniem przedstawionego problemu.
Forma połączenia obrazka z czytaniem bardzo spodobała się dzieciom.
Inicjatorem projektu jest Elżbieta Surdyka-Stec
Dzień Kropki
17.09.2020Komu z nas nie zdarzyło się siedzieć nad kartką, mieć pustkę w głowie i nie wierzyć w siebie? Nie wierzyć, że coś się wymyśli? Uda? Stworzy samemu?
Taką sytuację opisał w swojej książce „Kropka” Peter H. Reynolds. „Kropka” to historia Vashti, która dzięki drobnemu gestowi nauczycielki plastyki, stała się mistrzynią w malowaniu kropek, podziwianą przez koleżanki i kolegów artystką.
W 2009 roku, nauczyciel muzyki z Iowa, zaproponował zaprzyjaźnionym nauczycielom, by przeczytać uczniom książkę, wspólnie bawić się, tworzyć i odkrywać swoje talenty. I od tego czasu coraz więcej nauczycieli i uczniów na całym świecie, 15 września, bawi się odkrywając swoje mocne strony... a motywem przewodnim jest kropka.
W naszej szkole, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, po raz drugi zaproponowali swoim uczniom zabawę z kropką. Obejrzyjcie krótką relację z tego wydarzenia...
Zdrowo jem więcej wiem!
26.04.2020Nadal uczestniczymy
w ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem więcej wiem!”
z nadzieją na główną wygraną!
W pierwszym semestrze roku szkolnego uczniowie z klasy II a wraz z opiekunem – wychowawczynią Beatą Winnicką Hul przystąpili do dziesiątej edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Zdrowo jem więcej wiem” i w etapie jesiennym zdobyli główną nagrodę w kategorii klas drugich i trzecich! Organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska a honorowy patronat nad projektem objęła Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.
Nasza klasa uczestnicząc w projekcie przyjęła nazwę Witaminowyjadacze.
Obecnie zakończyliśmy udział w etapie zimowym realizując 6 kolejnych działań. W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach, część zadań dzieci realizowały w trakcie nauki zdalneji bardzo pomogli im w tym rodzice.
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. W projekcie jest również miejsce na kształcenie rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną wszystkich jej członków, zwłaszcza tych najmłodszych.
Etap zimowy jest poświęcony dobrym i złym składnikom w naszym pożywieniu oraz promocji picia wody.
W edycji zimowej uczestniczyliśmy we wspólnej realizacji następujących działań:
- Cyklu lekcji: Dobre i złe składniki w naszym pożywieniu.
- Turnieju wiedzy: Dobre i złe składniki pożywienia.
- Cyklu lekcji: Pijmy wodę na zdrowie!
- Konkursie: Zaprojektuj Wodolubka.
- Forum zdrowia: Rodzice czytają etykiety.
- Promocji zdobytej wiedzy i podjętych działań.
Obecnie przesłaliśmy do organizatora projektu raporty z podjętych w klasie i domach uczniów sześciu działań. W połowie czerwca opublikowane zostaną przez Zespół Sędziowski wyniki zmagań konkursowych i będziemy na nie czekali z niecierpliwością.
Klasa II a z wychowawczynią
47
Dolnośląski Konkurs Recytatorski Pegazik - etap miejski
14.03.2020W dniu 5 marca 2020r. recytatorzy wyłonieni podczas eliminacji szkolnych, w których uczestniczyło 30 uczniów naszej szkoły rywalizowali w etapie miejskim w sali lustrzanej Świdnickiego Ośrodka Kultury w kategorii "młodsi" i "starsi" wykonawcy. Wyróżnienia i nagrody otrzymali uczniowie naszej szkoły.
W kategorii "młodsi" wyróżnienie nagrodą książkową otrzymał uczeń klasy czwartej Bartosz Wielkoszewski.
Nagrodę książkową i awans do eliminacji powiatowych konkursu otrzymał uczeń klasy czwartej Aleksander Żurek.
W kategorii "starsi" wyróżnione nagrodami książkowymi zostały dwie uczennice: Laura Panas klasa 8c oraz Oliwia Gołuch klasa 7b.
Serdecznie gratulujemy sukcesu, a Aleksandrowi życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursowych zmagań.
Konkurs Recytatorski PEGAZIK - powiat
12.03.2020W środę 11 marca, na terenie ŚOK odbyły się eliminacje powiatowe XXV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK.
W kategorii "młodsi" zaprezentowało się 23 wykonawców.Miło nam zakomunikować, iż jednym z laureatów, a jednocześnie uczestnikiem kolejnego etapu, tym razem wojewódzkiego, został Aleksander Żurek z klasy IV.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w Kłodzku!
Dzień Kobiet w klasie IIIb oraz na świetlicy z klasą Ic i IIb
07.03.20206 marca 2020 r. z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet nie zapomnieliśmy o miłych dziewczynkach z klasy IIIb oraz ze świetlicy z klasy Ic i IIb. Chłopcy składali życzenia, nie obyło się bez cukierków i drobnych upominków. Wykonali również piękne, kolorowe laurki, w które włożyli wiele pracy, zaangażowania i ciekawych pomysłów. Zaśpiewali swoim koleżankom tradycyjne Sto lat! Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni. Wszystkie dziewczynki dziękowały chłopcom za piękne życzenia, prezenty, przepiękne laurki i promienny uśmiech. Ten dzień był doskonałą okazją do integracji grupy klasowej. Dzieci zaprezentowały tańce nowoczesne, śpiewały piosenki oraz bawiły się w kalambury i odgadywanie zagadek. Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.
35
Dzień Kobiet
06.03.2020Samorząd Uczniowski klas 6 -8 uczcił Dzień Kobiet. Koledzy przygotowali dla swoich koleżanek słodki poczęstunek.
10
Kodowanie na dywanie
06.03.2020W trosce o wszechstronny rozwój dziecka oddziały przedszkolne realizują projekt z zakresu kodowania. W trakcie zabaw z kodami dzieci koncentrują się na wyszukiwaniu rozwiązań co w konsekwencji przyspiesza i czyni bardziej efektywnym proces przyswajania przez nie informacji i rozwoju nowych umiejętności.
21
Czwórki siatkarskie dziewcząt
06.03.2020Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce w rozegranym 5 marca turnieju Mini piłki siatkowej czwórek dziewcząt. Nasze dziewczynki rozegrały 4 mecze i wszystkie zakończyły się wygraną w dwóch setach.
Naszą szkołę reprezentowały: Joanna Kudyba, Jagoda Regnowska, Małgosia Tomczak, Wiktoria Łepkowska, Wiktoria Misiel, Marcelina Kucharska, Aleksandra Jaworska, Zuzanna Idziak, Magda Widła, Hania Godula oraz Wiktoria Maćkowiak. Najlepszą zawodniczką drużyny została Joanna Kudyba.
Dziewczyny już w przyszły czwartek 12 marca wezmą udział w Finale Powiatowym, który odbędzie się w Witoszowie. Serdecznie gratulujemy!
St. Patrics Day
05.03.2020Z okazji dnia św. Patryka - patrona Irlandii, we wtorek 17 marca 2020 odbędzie się w naszej szkole wiosenny konkurs wiedzy o Irlandii Kahoot. Zapraszamy do zapisów chętne drużyny z klas 4 i 5.
Zasady:-Drużyna jest 2 osobowa.-Z jednej klasy mogą zgłosić się 2 drużyny.-Warunkiem wzięcia udziału jest posiadanie telefonu z dostępem do Internetu (kahoot)Dodatkowo zachęcamy wszystkich do przywdziania zielonego koloru w tym dniu. Dozwolone są szalone kapelusze i zielone peruki :-)Do zobaczenia!
Moja Walentynka
05.03.20205 marca rozstrzygnięty został walentynkowy konkurs plastyczny "Moja Walentynka". Na konkurs wpłynęło 55 ciekawych prac.
Nagrody otrzymali: Maja Rataj, Wojciech Wiśniewski, Zuzanna Sadowska, Szymon Nowicki, Mikołaj Komar, Jacek Sobczyński, Krzysztof Barcik, Hannah Rosa, Lena Buczkowski, Jagoda Jagodzińska, Magdalena Wyszyńska, Zuzanna Kaczmarczyk, Jakub Noszczyk.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorzy: A.Błaszczyk, I.Kulig
Krótkie wspomnienie ferii zimowych....
04.03.2020Pierwszy tydzień „wolnego” od nauki nie zachęcał do spacerów, czy zabaw na świeżym powietrzu, drugi również był przeplatańcem pogodowym. Opady deszczu, silne wiatry i krótkie zawieje śnieżne, to pogoda towarzysząca uczestnikom zajęć rekreacyjno - sportowych. Nie przeszkodziło to jednak w aktywnym spędzaniu czasu.
Już w pierwszym dniu,tak I jak i II turnusu po zabawach integracyjnych i poznaniu się całej grupy, przeprowadziliśmy rozgrywki w „zbijanego”, wyścigi na mini torach przeszkód oraz walki w „twierdzach” w małej sali zabaw. Na sali gimnastycznej zaś uczniowie rywalizowali w ćwiczeniach zręcznościowych i rozegranych zostało kilka meczy. Wyruszyliśmy także do kina na film „Gang zwierzaków”.
Kolejny dzień upłynął na zawodach sportowych , grach planszowych i zabawach z podłogą multimedialną. Piątek spędziliśmy na zabawach w Cinema – fun „brykaniom” na trampolinach i w labiryntach nie było końca. Po powrocie do szkoły dzieci, uczestnicy pierwszego turnusu – w dzień Walentynek wykonały „Walentynki” dla swojej rodzinki. Było miło i wesoło, a jak się bawili zobaczcie sami.
Opiekun grupy I turnusu – Bożena Kawałkowska i opiekun grupy II turnusu –Aneta Szal
68
Spotkanie z książką
03.03.2020Uczniowie z klasy 1d i 3d pod opieką p. Haliny Styrny, w ramach projektu czytelniczego „Lubię czytać", mieli zajęcia w szkolnej bibliotece pod hasłem „Książka na ferie”. Celem spotkania było: kształtowanie postawy wrażliwości na teksty kultury, wzbogacanie zasobu słownictwa, podniesienie poziomu czytelnictwa wśród uczniów. Pani bibliotekarka Łucja Puczko współpracująca z grupą, zaprezentowała ciekawe książki, które dzieci mogły wypożyczyć. Pani Halina Styrna przygotowała wiersze Jana Brzechwy. Czytała fragmenty wierszy, a uczestnicy spotkania odgadywali tytuły utworów, tłumaczyli nieznane pojęcia popisując się swoją wiedzą. Panie rozmawiały z uczniami o ich zainteresowaniach czytelniczych, które okazały się różnorodne i zachęcały do sięgania po książki. Zorganizowały zabawę z wierszami.
Po feriach odbyły się kolejne zajęcia dla uczniów pod hasłem, „Spotkanie z książką”. Panie Łucja Puczko i Halina Styrna rozmawiały o sposobach spędzania czasu wolnego przez uczniów. Okazało się, że uczestnicy spotkania czytali ciekawe książki i chętnie o nich opowiadali. Mówili, że książki dostarczają im wiele radości, wpływają na ich wyobraźnię i dostarczają wiedzę. Ciekawym momentem były scenki teatralne odgrywane przez uczniów obrazujące wydarzenia i charakterystyczne postaci ze znanych utworów. Wypowiedzi i zabawy dowiodły, że dzieci są świadome wartości uzyskiwanych podczas czytania książek. Podsumowaniem były zajęcia plastyczne, na których uczniowie ilustrowali ciekawe wydarzenia i wspólne wykonali wystawę prac plastycznych.
Zajęcia miały pokazać uczniom, że czytanie książek to nie przykry obowiązek, ale świetna zabawa.
3
Lekcja obywatelska
02.03.2020W dniu 27.01.2020r. uczniowie klasy 7b z wychowawcą uczestniczyli w lekcji obywatelskiej z Panią prezydent Świdnicy Beatą Moskal-Słaniewską.
Lekcja ta odbyła się w Sali Narad Urzędu Stanu Cywilnego. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu Pani prezydent Świdnicy. Następnie odpowiadali na zadawane przez Panią prezydent pytania, wykazując się posiadaną wiedzą.
Za poprawne odpowiedzi otrzymywali kolorowe karteczki, które były swego rodzaju punktem. Najbardziej aktywni uczniowie zostali nagrodzeni upominkami oraz egzemplarzem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Była to wspaniała lekcja, która motywowała młodzież do aktywności obywatelskiej, do dbałości o przyszłość naszego miasta.
Drzwi otwarte szkoły
29.02.202027 lutego 2020r. „Szóstka” otworzyła swoje drzwi dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2020/2021 rozpoczną naukę w oddziałach przedszkolnych i klasach pierwszych.
Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego powitania zaproszonych gości przez panią dyrektor Violettę Skibicką. Następnie rodzice zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami o naszej placówce, a w tym czasie dzieci pod opieką nauczycieli uczestniczyły w specjalnie przygotowanym na tę okazję programie.
Nasi mali goście obejrzeli przedstawienie pt. „Lokomotywa” szkolnego koła teatralnego „Wesołe żabki”, pokaz taneczny zespołu „Dance Mania”, a także uczestniczyli w zajęciach: sportowych, komputerowych, czytelniczych, plastycznych, zabawach z chustą Klanzy i multimedialną planszą edukacyjną.
Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole i zapraszamy do nas!
81
Finał Strefy Wałbrzyskiej w sztafetach pływackich
28.02.202026 lutego odbył się Finał Strefy Wałbrzyskiej w ztafetach pływackich. Dziewczęta zajęły 7 miejsce a chłopcy 5.W składzie byli: Daniel Gut, Szymon Błaszczyk, Jakub Sośnicki, Łukasz Kulig, Antonio Carotenuto, Hubert Jasinowski, Natalia Lęga, Weronika Siejka, Natalia Bogielczyk, Lena Samborska, Maja Długołęcka, Hanna Lipińska.
W tym dniu odbyły się również starty indywidualne, w których 1 miejsce w stylu grzbietowym zdobyła Natalia Lęga oraz 3 miejsce w stylu dowolnym Weronika Siejka. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników.
Wywiady z nauczycielami
28.02.2020Biblioteka szkolna prezentuje wywiad z nauczycielem historii Panią Agnieszką Cieplicką – Staśkiewicz
- Dzień dobry, chciałybyśmy porozmawiać z Panią o pierwszej książce, jaką w całości Pani sama przeczytała lub tej, która najbardziej się Pani podobała i być może została na zawsze w pamięci. Czy pamięta Pani taką książkę?
- Pamiętam, że uczyłam się czytać w klasie pierwszej i nie za dobrze mi szło. Bardzo to przeżywałam. Pierwszą książką, którą przeczytałam samodzielnie była książka, która wcale mi się nie podobała, bo musiałam ją sama przeczytać. Była to moja nagroda na koniec roku szkolnego - „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej. Nie byłam zadowolona, że ją czytam. Dopiero później, kiedy już byłam w starszych klasach odkryłam, że czytanie to fajna sprawa i rzeczywiście zaczęłam dużo czytać. Miałam wtedy już wiele książek. Ciężko mi wybrać tylko jedną książkę, ponieważ czytałam całe serie, które mnie niezwykle fascynowały. Szczególnie były to trzy serie, które mnie po prostu oczarowały, a mianowicie „Ania z Zielonego Wzgórza” , „Pan Samochodzik” oraz cykl przygód o Tomku Wilmowskim” Alfreda Szklarskiego. „Tomek na Czarnym Lądzie” to jedna z pierwszych książek z tej serii. To były serie, które mnie naprawdę niezwykle oczarowały i do tej pory wspominam je bardzo, bardzo serdecznie.
- Kto je Pani polecił, lub jak to się stało, że akurat te książki znalazły się w Pani rękach?
- Jeśli chodzi o „Nasza …” to mówiłam przed chwilą. Tato twierdził, że skoro ją dostałam to muszę ją sama przeczytać. Niestety nie byłam z tego powodu zadowolona. Natomiast jeśli chodzi o te serie, to były one w tamtych czasach powszechnie czytane. W młodości jak byłam w IV, V, VI klasie szkoły podstawowej książki te były czytane prawie przez wszystkich. W związku z tym nie pamiętam takiej osoby która by mi ją poleciła. Czytały ją inne osoby więc sięgnęłam i ja. Jak przeczytałam jedną, to od razu sięgałam po następne.
- Czy pamięta Pani głównych bohaterów?
- Tak: Ania Shirley, Tomek Wilmowski oraz „Pan Samochodzik” czyli pan Tomasz. Wszyscy oczywiście mieli różnych kolegów, przyjaciół, którzy pojawiali się obok nich.
- Czy identyfikowała się Pani z nimi?
- Oczywiście; tak jak pan Tomasz marzyłam, żeby rozwiązywać różne zagadki historyczne, Ania uwiodła mnie w opisywaniu świata. Natomiast z Tomkiem chciałam uczestniczyć w podróżach, które przeżywał.
- O czym były te książki. Prosimy krótko opowiedzieć.
- Każda z tych serii jest oczywiście o czymś innym. Ania z Zielonego Wzgórza, nie będę opowiadać, bo to chyba wasza lektura, to opowieść o dziewczynce i jej wymysłach oraz o rzeczywistości, z którą musi się zmierzyć. Pan Samochodzik to pseudonim pana Tomasza - historyka sztuki, muzealnika, pracownika Ministerstwa Kultury i Sztuki, który w swojej pracy ma niezwykłe zadania, polegające na rozwiązywaniu zagadek historycznych z różnych epok. Podróżował on po Polsce, na przykład po Mazurach i szukał różnych zaginionych dzieł sztuki czy cennych zabytków. Spotykał różnych ciekawych ludzi również przestępców, którzy w sposób bardzo tajemniczy próbowali zwykle go wyprzedzić w zdobyciu skarbów.
- Czy książki te były kolorowe miały dużo ilustracji?
- O nie. W czasach PRL-u książki były czarno-białe, ale były ilustracje zarówno w Tomku Wilmowskim, tym o podróżach po świecie, np. zwierzęta afrykańskie. W Panu Samochodziku były to szkice kreską np. samochodu czyli słynnego wehikuł, żaglówek na jeziorach mazurskich, kościołów czy innych budowli, ale nie specjalne.
- Czy długo Pani czytała te książki?
- Nie pamiętam, w każdej serii było sporo tytułów, np. w Panu Samochodziku aż dwanaście. Chyba przez wiele lat sięgałam po nie, chociażby dlatego, że nie miałam ich w domu. Po kolei odszukiwałam tytuły i poszukiwałam ich w bibliotekach.
- Czy ktoś z Pani rówieśników też je czytał?
- Tak, dużo osób. Moi rówieśnicy, inni koledzy i koleżanki też fascynowali się tymi książkami.
- Czy później wracała Pani do tych książek?
- Raczej czytałam je po jednym razie. Niektóre części Pana Samochodzika przeczytałam chyba ze dwa razy.
- Czy poleciłaby Pani te książki dzisiejszym dzieciom?
- Myślę że tak. Serię o Ani z Zielonego Wzgórza szczególnie dla dziewcząt, tym bardziej, że jest waszą lekturą. Pana Samochodzika polecam wszystkim i dziewczynkom i chłopcom. Jest to książka przygodowa o poszukiwaniu skarbów, a zarazem momentami również śmieszna, zabawna. Tomek Wilmowski to przede wszystkim podróże, ale w trochę wcześniejszych latach, dlatego przenosi nas to w historię. Jest ona na czasie również i dziś. Obecnie mamy wiele fascynujących książek podróżniczych, zresztą mamy więcej dostępu do informacji o podróżach, ale uważam że jest bardzo zajmująca. Jeśli ktoś lubi czytać to powinna mu się spodobać. Natomiast pracując już jako nauczyciel, nadal sięgam po różne książki młodzieżowe. Ostatnio odnalazłam współczesną serię młodzieżową, też taką która ma kilku bohaterów a mianowicie „Feliks, Net i Nika” Rafała Kosikowskiego. Jest to seria o współczesnych nastolatkach, którzy też poszukują różnych skarbów, różnych przestępców, dziwnych wydarzeń, w których biorą udział. Oczywiście w tych książkach dzieją się różne zaskakujące zwroty akcji, jest i trochę śmiechu i trochę strachu, ale nie brakuje nowej technologii. Bohaterowie korzystają z telefonów komórkowych, komputerów, hologramów. Są to uczniowie gimnazjum, czyli wasze już współczesne realia. Zachęcam. Jest fascynująca i uważam że jest bardzo na czasie.
- Czy lektura tych książek zachęciła Panią do czytania innych książek?
- Dzisiaj nie wyobrażam sobie życia bez książek. Czytam bardzo dużo książek różnego gatunku, bo są to i książki historyczne i pamiętniki a także książki dokumentalne. Osobiście szczególnie polecam książki pani Olgi Tokarczuk, czyli naszej noblistki. Co prawda Ksiąg Jakubowych jeszcze nie czytałam, ale leżą już na moim stoliku i czekają na swoją kolej. Uwielbiam książki historyczno-przygodowe. Obecnie jest taka wspaniała pisarka, którą polecam – jest to Elżbieta Cherezińska. Napisała cykl o królu Polski Władysławie Łokietek, sagi o Wikingach. Swoich bohaterów przedstawia jako prawdziwych ludzi z krwi i kości. My uczymy się o nich jako o postaciach historycznych, np. król Władysław Łokietek czy Bolesław Chrobry, a autorka pisze o nim jako o zwykłym Władku, który musi się bronić przed różnymi zaskakującymi w jego życiu wydarzeniami. Pojawiają się tam różne postacie magiczne, np. smoki, lwy które są na herbach na tarczach. Nagle ożywają i próbują pomagać, wspierają swoich bohaterów czyli np. Władka. Uważam, że te książki są fascynujące i dlatego bardzo je polecam, ale i wiele uczą.
- Czy może przychodzi Pani do głowy jakaś anegdota związana z tymi książkami?
- Anegdota… Książka jest najlepszym przyjacielem człowieka…
- Serdecznie dziękujemy z udzielenie wywiadu.
- Dziękuję również i jeszcze raz bardzo gorąco polecam do przeczytania te książki bo to są wspaniałe przygody, niezapomniane chwile, które mogą nas też wiele nauczyć.
Wywiad przeprowadziły Aleksandra Futkowska i Antonina Teuerle.
Przedstawienie profilaktyczne w naszej szkole
09.02.2020Dzieci chcą i potrzebują zrozumieć reguły rządzące otaczającym je światem. Chcą wiedzieć, czego się od nich oczekuje, jak daleko mogą się posunąć oraz co się stanie, jeżeli posuną się za daleko. O tym wszystkim opowiedziała naszym najmłodszym uczniom Świnka Paulinka w zabawnym, pełnym humoru a przede wszystkim pouczającym przedstawieniu teatralnym, pełnym efektów świetlnych i dźwiękowych, z autorskimi piosenkami.
3
Pierwsza Pomoc
09.02.2020W pierwszym semestrze uczniowie klas czwartych wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Dzieci na lekcjach techniki pisały testy na temat wyposażenia apteczki, zachowania się w razie wypadku, procedur jego zgłaszania i zachowań aż do przyjazdu służb medycznych.Pod okiem pani pielęgniarki ćwiczyli zakładanie opatrunków, bandażowania oraz zasady i kolejność działań przy pomocy osobom nieprzytomnym.
Bardzo chętnie wykonywali wszelkie ćwiczenia z bandażami jak i na fantomach. Po zliczeniu punktów, jakie otrzymywali na poszczególnych etapach swoich działań, zostali wyłonieni zwycięscy tych „zdrowotnych” potyczek. Oprócz bardzo dobrych ocen z przedmiotu, wszyscy otrzymali drobne upominki. Zachęcam do obejrzenia zmagań uczniów na zdjęciach z lekcji umieszczonych w galerii.
Nauczyciel techniki – Bożena Kawałkowska
14
VIII Międzyszkolne Rozgrywki Sudoku
09.02.2020Dnia 16 stycznia 2020r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do VIII Międzyszkolnego Konkursu Sudoku organizowanego przez Społeczną Szkołę Podstawową w Świdnicy. W zawodach startowało 45 uczniów w trzech kategoriach: klasy 3 - 4, 5 - 6 i 7 - 8. Uczestnicy eliminacji rozwiązywali sudoku 4x4, 6x6, 9x9, nieregularne i diagonalne.
W kategorii klasy 3 – 4 zwyciężyła Alicja Ziomek z klasy 3d, w klasach 5 – 6 Kacper Mieszkalski z klasy 6d, a zwycięstwo w klasach 7 – 8 odniósł Michał Nowicki z klasy 8b i właśnie Ci uczniowie walczyli 30 stycznia 2020r. o miano Mistrza Sudoku w VIII Międzyszkolnych Rozgrywkach Sudoku.
Uczniowie z sześciu świdnickich podstawówek spotkali się w Szkole Społecznej w Świdnicy, aby zmierzyć się z tą niezwykle wciągającą grą. Po szkolnych eliminacjach wyłoniono 20 zawodników, którzy przystąpili do rywalizacji.
Uczestnicy konkursu rozwiązywali podobnie jak na eliminacjach różne typy sudoku. O kolejności zajmowanych miejsc decydowało poprawne wypełnienie łamigłówek i czas ich rozwiązania. Po zaciętych dwurundowych zawodach wyłoniono najlepszych zawodników w trzech kategoriach.
Nasi uczniowie osiągnęli następujące wyniki:
- w kategorii klas 3 – 4 Alicja Ziomek z klasy 3d finalistka,
- w kategorii klas 5 – 6 Kacper Mieszkalski z klasy 6d uczestnictwo,
- w kategorii klas 7 – 8 Michał Nowicki z klasy 8b miejsce III.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
3
Tydzień Bezpiecznego Internetu
09.02.2020W ostatnim tygodniu stycznia w naszej szkole obchodziliśmy Dni Bezpiecznego Internetu. Na lekcjach wychowawczych omawialiśmy kwestie bezpieczeństwa w Internecie, a na lekcjach języka angielskiego rozwiązywaliśmy quizy kahoot. Uczniowie przygotowali też plakaty informacyjne i prezentacje multimedialne w języku polskim i angielskim. Efekty kampanii informacyjnej można zobaczyć na szkolnych korytarzach.
Zwieńczeniem obchodów Dni Bezpiecznego Internetu był konkurs dla klas czwartych i piątych „Rozważni w sieci”. Konkurs miał atrakcyjną dla uczniów formę internetowego quizu kahoot.
Do rywalizacji stanęły dwuosobowe reprezentacje klas, które przy pomocy smartfonów odpowiadały na pytania konkursowe.
Uczniowie wykazali się znakomitą znajomością zasad bezpiecznego surfowania po Internecie, jak również doskonałą intuicją i refleksem podczas korzystania z najnowszych technologii.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce – klasa 5c
II miejsce – klasa 5e
II miejsce – klasa 4b
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Organizatorkami konkursu były Ewa Dominicka i Katarzyna Gabrylczuk – opiekunki Samorządu Uczniowskiego klas IV i V
Warsztaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
09.02.20203 lutego w klasie III b pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Tematem przewodnim było hasło „Działajmy razem!”
Uczniowie wraz z wychowawcą obejrzeli prezentację multimedialną „Jestem bezpieczny w sieci”. Zapoznali się z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz w jaki sposób można się przygotować do bezpiecznego korzystania z sieci.
Przypomnieli sobie, że każdy uczeń na początku roku szkolnego zapoznaje się z regulaminem pracowni komputerowych i stosuje się do jego zapisów. W ciągu roku szkolnego w czasie każdych zajęć prowadzonych w pracowni komputerowej, kształtowane są postawy i zachowania właściwego wykorzystania Internetu. Nauczyciele dążą do tego, by zwiększyć świadomość uczniów na zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu. Na zajęciach dzieci stworzyły hasła dotyczące następujących zagadnień: bezpiecznego korzystanie z internetu, portali społecznościowych, użytkowania telefonów komórkowych, zamieszczania informacji i pobierania plików z Internetu.
Oto niektóre z nich:
- Nie zawieraj znajomości z nieznajomymi!
- Nigdy nie zdradzaj swoich haseł!
- Ostrożnie pobieraj pliki!
- Korzystaj z oprogramowania antywirusowego!
- Mów dorosłym, gdy jesy coś złego!
- Unikaj publikowania o sobie w sieci!
Na zakończenie dzieci wspólnie pracowały w grupach, nad rysunkami ilustrującymi „Jak uczeń jest bezpieczny w sieci” tworząc ciekawe plakaty.
Dzięki tym warsztatom uczniowie zrozumieli, że internet to narzędzie do zdobywania różnych informacji w bezpieczny sposób, ale przede wszystkim sposób do komunikacji, gdy dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
12
Zajęcia rozwijające kreatywność
09.02.20203 lutego w ramach realizacji Szkolnego Programu Profilaktyczno-Wychowawczego w klasie 2d odbyły się zajęcia rozwijające samodzielność, kreatywność z panem Marcinem Szychowiczem - pracownikiem PPP.
2
Pasowanie na czytelnika biblioteki
04.02.2020Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej to wyjątkowa uroczystość w Szkole Podstawowej nr 6. Organizowane co roku, weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej odbyło się 31 stycznia 2020 roku. Głównym celem uroczystości był akt pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz wyrabianie szacunku do książki.
Podczas tej imprezy dzieci z klas pierwszych miały okazję obejrzeć przedstawienie „Lokomotywa Agnieszki Frączek i Juliana Tuwima” w wykonaniu starszych koleżanek z klasy IIIb i IIId. Dzięki inscenizacji uczniowie dostrzegli, że na wyciągnięcie ręki istnieje wspaniały świat, pełen fantastycznych postaci i bohaterów, z którymi można przeżyć niejedną przygodę - wystarczy tylko sięgnąć po lekturę. Najważniejszym jednak momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez uczniów klas pierwszych i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej.
Następnie pierwszoklasiści odwiedzili wypożyczalnię, gdzie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych i regulaminem biblioteki. Dzieci doskonale poradziły sobie także z tematyką poszanowania zbiorów. Po tym mogły już samodzielnie wybrać i wypożyczyć pierwszą książkę w bibliotece szkolnej, co było dla nich niesamowitym przeżyciem.
Uroczystość pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki przygotowała i Łucja Puczko i Anna Worobiec
15
Dzień Babci i Dziadka w Domu „Senior-Wigor”
29.01.2020W ramach projektu współpracy ze środowiskiem lokalnym organizowanym przez świetlicę pod opieką p. I. Kulig, p. A. Błaszczyk i p. A. Worobiec realizowanego przez SP nr 6 w Świdnicy doszło do spotkania z pensjonariuszami z Dziennego Domu „Senior- Wigor” w Świdnicy tym razem w atmosferze minionych świąt i rodzinnego Dnia Babci i Dziadka.
28 stycznia 2020 r. uczniowie koła teatralnego „Wesołe żabki” pod opieką p. A. Worobiec i klasy 0 b pod opieką p. Ireny Kulig udali się z wizytą do pensjonariuszy z Dziennego Domu „Senior- Wigor” w Świdnicy. Na samym początku uczniowie zaprezentowali Jasełka Bożonarodzeniowe. Ciekawie zagrane postacie Świętej Rodziny: Józefa i Maryi, pastuszków, dostojnych królów i pięknie ubranych aniołów przybliżyły wszystkim zgromadzonym świąteczny klimat minionych swiąt. Pensjonariusze aktywnie włączyli się do śpiewania znanych kolęd i pastorałek.
Następnie młodsza grupa recytowała wierszyki oraz śpiewała piosenki związane z Dniem Babci i Dziadka. Dzieci w tym dniu wcieliły się w role swoich babci i dziadków ukazując jednocześnie ich codzienne życie. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni pensjonariusze ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Występ małych aktorów wywołał aplauz zgromadzonej publiczności. Niejedna babcia i dziadek ukradkiem ocierali łezkę wzruszenia, wywołaną recytacją i śpiewem występujących dzieci.
W dalszej części uroczystości, uczniowie złożyli życzenia i podarowali przepięknie wykonane laurki. Całe spotkanie skończyło się słodkim poczęstunkiem oraz wspólną integracyjną zabawą w atmosferze serdeczności, akceptacji i zaufania, bez względu na wiek i umiejętności.
Role babci i dziadka są trudne i wymagają ogromnego wyczucia sytuacji. Spotkania takie mają przypominać jak ważne i potrzebne są one w życiu całej rodziny. Wspólne zdjęcia, rozmowy przy stole, na długo pozostawią niezapomniane wspomnienia. Uczniowie są zadowoleni, a pensjonariusze wzruszeni, że są młodzi, ludzie, którzy chcą się z nimi spotkać, spędzić wspólnie czas. Na pewno będziemy dalej organizować takie spotkania, aby rozwijać współpracę z pensjonariuszami Dziennego Domu „Senior- Wigor”.
48
Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”
26.01.2020Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 6 jest realizowany projekt edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Został on zainicjowany przez Program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Anna Worobiec po odbyciu kursu „Ratujemy i uczymy ratować” przeprowadziła w styczniu 2020 roku w klasach 0-III zajęcia warsztatowe pod nazwą „Mały Ratowniczek - bezpieczne ferie”.
Zajęcia dotyczyły utrwalenia zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku, omdlenia, oparzeń, stłuczeń, zwichnięć, otarcia skóry, krwawienia z nosa.
W związku ze zbliżającymi się feriami dzieci przypomniały sobie i utrwaliły podstawowe numery telefonów służb ratowniczych w Polsce: 997, 998, 999 i 112.
Następnym zadaniem było przeprowadzenie symulowanej rozmowy telefonicznej mającej na celu zawiadomienie o niebezpieczeństwie, w której dzieci:
· przedstawiały się,
· udzielały informacji o miejscu zdarzenia albo własnym adresie,
· rodzaju niebezpieczeństwa.
Na warsztatach uczniowie nauczyli się podstawowych czynności ratujących życie:
1. Sprawdzanie przytomności.
2. Bezpieczeństwo osoby poszkodowanej.
3. Wzywanie pomocy.
4. Sprawdzanie oddechu.
5. Pozycja boczna poszkodowanego.
6. Oddechy ratownicze.
Warsztaty miały charakter profilaktyczny, których celem było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których zależy od nas czyjeś życie, a przede wszystkim w sytuacjach podczas zbliżających się ferii zimowych.
32
Dzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym
26.01.2020W dniu 24.01.2020r. w grupie 0b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Mali uczniowie wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny.
Swoim najbliższym dzieci wręczyły niespodzianki przygotowane w przedszkolu. Uroczystość zakończono wspólną gościną przy stole zastawionym słodkościami. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości.
28
Bal karnawałowy klas młodszych
23.01.2020W czwartek 23 stycznia 2020 r. uczniowie klas I-III przebrani w pomysłowe stroje uczestniczyli w balu karnawałowym. Wśród radosnych i rozbawionych dzieci można było znaleźć postacie policjantów, strażaków, sławnych piłkarzy, odważnych rycerzy, batmanów, walczących Indian, dobrych księżniczek, pięknych wróżek. Pojawiła się także Królewna Śnieżka, Kubuś Puchatek, Czerwony Kapturek oraz Elsa Z Krainy Lodu. Karnawałowe rytmy porwały do tańca wszystkich uczestników zabawy. Całą zabawę prowadzili członkowie zespołu muzycznego. Przeprowadzili wiele ciekawych zabaw i konkursów. Wszystkim dopisywał wspaniały humor. W klasach dla każdego czekał słodki poczęstunek. Uczniami opiekowali się wychowawcy klas, a opiekunowie Samorządu klas I-III uwidocznili na pamiątkowych zdjęciach wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła dzieciom podczas całej zabawy.
93
Karnawał w oddziałach przedszkolnych
23.01.202023 stycznia dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w balu karnawałowym. Maluchy wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przebierańcy świetnie bawili się uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
17
Siatkówka chłopców klasy 7-8
23.01.2020Srebrne chłopaki !!!Reprezentacja szkoły chłopców zdobyła II miejsce w rozgrywkach w piłkę siatkową. Nasi siatkarze ulegli tylko SP 4. Najlepszym zawodnikiem został Emil Gliwa. Wystąpiliśmy w składzie: Hubert Chachoń, Wiktor Chrząstowski, Adrian Simlat, Aleksander Sprawka, Kornel Dziedzic, Emil Gliwa, Igor Ratajczak, Jakub Safian, Michał Sakowski, Jakub Solarz, Mateusz Solarz i Łukasz Trybuszewski.Gratulujemy!!!
Kolejowe ABC w naszej szkole
21.01.2020W ramach ogólnopolskiej kampanii, 21 stycznia Zespół Kolejowe ABC odwiedził oddziały przedszkolne. Na początku zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że bohaterem Kampanii Kolejowe ABC jest nosorożec Rogatek, który uczy dzieci i dorosłych bezpiecznych zachowań w pobliżu przejazdów kolejowych.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach dzięki, którym poznały obowiązujące zasady w czasie podróży pociągiem oraz jak należy zachowywać się na dworcach kolejowych. Podczas zajęć wykonaliśmy doświadczenie z odblaskami, co uświadomiło dzieciom jak ważne są one podczas wieczornych wyjść. Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały upominki oraz maskotkę - nosorożca Rogatka.
20
Moja Babcia i mój Dziadek
21.01.2020Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w konkursie plastycznym "Moja Babcia i mój Dziadek”. Celem konkursu było propagowanie więzi rodzinnych. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.
Mali sportowcy zdobywają sprawność „Łyżwiarza”
21.01.2020W ramach realizacji programu „Sprawny Dolnoślązaczek” klasa III b pod opieką p. Anny Worobiec udała się 17 stycznia 2020 r. na lodowisko w Świdnicy. Uczniowie zapoznali się z jedną z form aktywnego spędzania czasu wolnego. Uzyskali podstawowe wiadomości na temat bezpiecznych zabaw na lodzie oraz zasady hartowania się. Pamiętali o założeniu rękawiczek i kasków. Uczniowie zaliczyli elementy „Błękitnej sztafety”, czyli jazdę przodem (po prostej) i tyłem.
Najwięcej jednak emocji i radości sprawiły dzieciom zabawy w wyścigi. Dzielnie się też spisali rodzice, którzy aktywnie włączyli się w zajęcia na lodowisku i pomagali naszym małym łyżwiarzom. Podsumowaniem zajęć był zdobycie sprawności „Łyżwiarza”. Gratulujemy małym sportowcom! Czekamy na następne zajęcia na lodowisku!
8
Zdrowo jem więcej wiem!
19.01.2020Zdobyliśmy główną nagrodę
w ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem więcej wiem!”
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego uczniowie z klasy II a wraz z opiekunem – wychowawczynią Beatą Winnicką Hul przystąpili do dziesiątej edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Zdrowo jem więcej wiem” i w etapie jesiennym zdobyli główną nagrodę w kategorii klas drugich i trzecich! Organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska a honorowy patronat nad projektem objęła Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
Etap jesienny poświęcony był tematowi warzyw i owoców oraz aktywności fizycznej. Do projektu przystąpiło wiele szkół z całej Polski, ale ocenionych zostało 380 zespołów uczniowskich z klas drugich i trzecich. Klasa II a zdobyła największą liczbę punktów za wykonanie sześciu zadań konkursowych. Zadania obejmowały specjalnie przygotowane lekcje, konkursy tematycznie powiązane z zajęciami lekcyjnymi i forum dla rodziców, które odbywało się w trakcie wywiadówek. W trakcie realizacji zadań konkursowych nauczyciel opiekun grupy dokumentował ich przebieg, a następnie pisał raporty, które przesyłał organizatorom do oceny. Zespół sędziowski ocenił nasze działania najwyżej spośród wszystkich uczestniczących w projekcie klas II i III!
W etapie jesiennym wykonaliśmy wspólnie następujące zadania:
- Lekcja „Smacznie, zdrowo, kolorowo”
- Konkurs „Zagadki owocowo-warzywne”
- Lekcja „Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem”
- Konkurs „Najciekawsza praca przedstawiająca Order Miłośnika Sportu”
- Forum zdrowia „Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?”
- Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań.
Ponieważ projekt trwa cały rok szkolny i jest podzielony na 3 etapy: jesień, zima oraz wiosna, już przystąpiliśmy do etapu zimowego i czekają nas kolejne zadania do wykonania. Będziemy się starać, by znowu realizować je z radością i sukcesem!
Opiekun
Beata Winnicka Hul
Grudzień 2019 w 6b
19.01.2020Grudzień dla uczniów, to przede wszystkim Mikołajki, prezenty i choinka. W naszej klasie przegłosowaliśmy pomysł, by prezenty były pod choinkę a na Mikołajki wybraliśmy się do pizzerii „Da Grasso”. Tam uczniowie sami przygotowali wybraną pizzę i bawili się wyśmienicie.
Z wielkim zaangażowaniem wałkowali ciasto, układali dodatki i oczekiwali na wypieczenie ich „dzieł”. Następnie z ogromnym apetytem zjedli przygotowane przez siebie danie. Jeszcze wspólna fotka, wręczenie dyplomów i drobne upominki od Mikołaja. Pod koniec grudnia czekało nas duże wyzwanie – konkurs śpiewania przez klasy wylosowanych kolęd. Szybkie przejście do sali na mocno oczekiwaną chwilę, czyli prezenty pod klasową choinką. Krótkie biesiadowanie, słuchanie kolęd i składanie sobie życzeń, dzielenie i się opłatkiem z kolegami, koleżankami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Pożegnanie klasowe starego roku, kolejne uściski i życzenia. Wszystko uwieczniliśmy na fotkach, więc zachęcamy do ich oglądania.
Wychowawca klasy – Bożena Kawałkowska
13
Piłka siatkowa - dziewczęta starsze
19.01.2020Dzieczyny na podium!
Reprezentacja szkoły dziewcząt zdobyła II miejsce w rozgrywkach w piłkę siatkową. Nasza szkoła wszystkie mecze wygrała: z -SP 4, 8, 315. Dziewczyny przegrały tylko jedynie z SP1.
Najlepszą zawodniczką została Amelia Stasiak.
Wystąpiłyśmy w składzie: Głogiewicz Natalia, Knap Dagmara, Talaga Sara, Stasiak Amelia, Zawadzka Martyna, Krasik Kinga, Panas Laura, Zawadzka Emilia, Sebastiańska Martyna, Adamowicz Anna, Szczęśniak Maja, Osienienko Oliwia.
Wirtualna adopcja psa Radona
19.01.2020Uczniowie klasy III b ze SP nr 6 w Świdnicy pod opieką p. A. Worobiec włączyli się aktywnie do wirtualnej adopcji psa Radona w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. Koordynatorami całej tej akcji są rodzice Ani Duszyńskiej - uczennicy klasy III b.
Wirtualna adopcja polega na wspieraniu naszego pupila poprzez darowizny finansowe. Jest to wsparcie w profilaktyce weterynaryjnej, czyli dostarczana jest lepszej jakości karma, dedykowana obroża, badania krwi i inne wymagane w leczeniu danego psa czy odrobaczenie lepszymi środkami oraz szczepienia. Jest też możliwy w każdą niedzielę kontakt osobisty ze swoim wirtualnie adoptowanym zwierzęciem. Podczas wizyty wolontariuszka ze schroniska zapozna z podopiecznym, opowie o przekazaniu wsparcia i przekaże informacje na temat danego psa, zorganizuje wyjście na spacer.
Takie akcje uczą dzieci wrażliwości i postawy jak stać się współodpowiedzialny za zwierzaka, który oczekuje na prawdziwą adopcję, by dostał coś dobrego w czasie oczekiwań na prawdziwy dom. Nasze wspólne zaangażowanie sprawi, że podopieczny Radon będzie oczekiwać na adopcję w bardziej komfortowych warunkach.
Spotkanie z dietetykiem z Centrum Dietetycznego Natur House
19.01.2020Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Zaspokaja ono 25% dziennego zapotrzebowania na energię. Niestety coraz częściej zapracowani Polacy jedzą w biegu lub w ogóle rezygnują ze śniadania, w tym z przygotowywania zdrowej przekąski dla swoich dzieci do szkoły.
Także drugie śniadanie to dla dziecka bardzo ważny posiłek. W okresie szkolnym ze względu na szybki rozwój fizyczny i psychiczny dzieci potrzebują przede wszystkim energii.
Właściwie przygotowane drugie śniadanie bogate w węglowodany, wapń, żelazo, cynk, witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe (głównie omega- 3) daje dziecku siłę, zapał do nauki i aktywność fizyczną. Niedobór tych składników powoduje u dzieci w wieku szkolnym drażliwość, nerwowość oraz problemy z koncentracją.
Z tego też powodu 10 stycznia 2020 roku zorganizowaliśmy, dla uczniów klas czwartych i piątych, spotkanie z panią dietetyk z Centrum Dietetycznego Natur House panią Sandrą Kilian. Uświadomiliśmy dzieciom o co tak naprawdę chodzi w racjonalnym odżywianiu.
Wierzymy, że dobre przyzwyczajenia żywieniowe wprowadzone w dzieciństwie naturalnie przenoszone są w dorosłość, dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Zdrowe śniadanie to najlepsza inwestycja w zdrowie, jaką możemy zrobić codziennie rano dla siebie i swoich bliskich!
Organizator:
Małgorzata Sidoruk
Dziękujemy!
22.01.2020Pomogliście nam spełnić marzenia świąteczne dzieci. Dochód z kiermaszu ciast organizowanego przez Klub Młodych Unicef został przekazany na ratowanie życia dzieci w Nigrze oraz zakup świątecznych prezentów dla potrzebujących uczniów naszej szkoły.
Z życzeniami radosnych i spędzonych w gronie najbliższych świąt Bożego Narodzenia Klub Młodych Unicef.
6
I Szkolny Konkurs Kolęd
02.01.202020 grudnia w naszej szkole w budynku przy ul. Jodłowej odbył się I Szkolny Konkurs Kolęd. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy wraz z wychowawcami. Oto wyniki konkursu: I miejsce klasa 8c, II miejsce 7b i III miejsce 8b.Gratulacje!
64
Kartka Świąteczna – Boże Narodzenie – Nowy Rok 2019
30.12.2019Sukces młodych plastyków w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym!
Komisja oceniająca 428 prac, które wpłynęły z całej Polski na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kartka Świąteczna – Boże Narodzenie – Nowy Rok 2019” organizowany przez MDK w Świdnicy, postanowiła przyznać 20 nagród i 52 wyróżnienia. Jak co roku osiem prac stanowi projekt do świątecznej kartki miasta Świdnicy. Cieszymy się ogromnie, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie z naszej szkoły przygotowani przez p. Annę Maciejewską, p. Annę Worobiec, p. Joannę Antoniak, p. Beatę Winnicką-Hul, p. Elżbietę Rasiewicz, p. Annę Błaszczyk. Prace plastyczne ukazywały polskie tradycje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
21 grudnia 2019 r. w holu świdnickiego teatru wręczono laureatom konkursu plastycznego pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe nagrody.
Nagrody otrzymali:
-Zuzanna Komorowska z klasy 2 a
-Sara Grońska z klasy 3a
-Kalina Zięcina z klasy 3b
-Filip Buras z klasy 3b
Wyróżnienia otrzymali:
-Weronika Grycel z klasy 2d
-Olga Kaczor z klasy 2d
-Pola Sośnicka z klasy 2d
-Maja Urbaniak z klasy 3a
-Julia Brulewska z klasy 3a
-Lena Trzaska z klasy 3b
Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Świdnicka Szopka Bożonarodzeniowa
22.12.2019Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Świdnicka Szopka Bożonarodzeniowa.
Jasełka szkolne
22.12.2019Magia Świąt i Bożego Narodzenia zawitała do SP 6. Wspólne wigilie, kolędowanie oraz przedstawienie jasełek wprowadziły w nastrój świąt bożonarodzeniowych. Tegoroczne jasełka były okazją na wspólne przeżywanie tych świąt gdyż przedstawienie uczniów klas 3 oraz 5 zostało wzbogacone występem naszych rodziców (byłych absolwentów SP 6)
29
Biesiada świąteczna
22.12.2019Zapominając o kłopotach dnia codziennego 18 grudnia 2019 r. w pięknie udekorowanej sali w SP 6 w Świdnicy zebrali się uczniowie koła teatralnego „Wesołe żabki” pod opieką p. Anny Worobiec wraz z całymi rodzinami. Wszyscy zasłuchani byli w tradycyjnie, pięknie śpiewane kolędy, będące częścią bożonarodzeniowych jasełek.
W świąteczny nastrój wprowadzały ciekawie zagrane postacie Świętej Rodziny: Józefa i Maryi. Pastuszkowie zaś i dostojni królowie przybliżyli wszystkim zgromadzonym świąteczny klimat nocy wigilijnej. Dużo emocji i uśmiechu na twarzy wzbudziły anioły przepięknie ubrane w białe, świecące suknie, ozdobione haftami, cekinami, brokatami. Na pochwałę zasługują dynamicznie tańczący pasterze, którzy rozbawili całą widownię.
Nastrojowy zaś śpiew kolęd wykonany przez uczestników biesiady, artystów i ich rodzin wywołał wzruszenie i chwile zadumy. Blask kolorowej choinki, zapach świeżej jodły, świerku i sosny pobudził wyobraźnię obecnych i wprowadził w scenerię stajenki betlejemskiej. Atmosfera biesiady sprawiła, że trudno było zakończyć tak uroczyste świętowanie.
Miłym akcentem była także w ramach integracji miedzyszkolnej wizyta zaprzyjaźnionej klasy III a ze SP 105 w Świdnicy po opieką p. Danuty Mrugały i p. Ewy Król. Dzieci po obejrzeniu przedstawienia złożyły sobie życzenia i wręczyły upomnek świąteczny.
Dzieci z koła teatralnego także przedstawiły jasełka bożonarodzeniowe swoim rówieśnikom z klas 0- III, a podsumowaniem tematyki świątecznej była opisana wyżej Rodzinna Biesiada.
Uczestnicy z koła teatralnego „Wesołe żabki wraz z ich opiekunem życzą wszystkim ciepłych, radosnych, zdrowych, a przede wszystkim rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz w nadchodzącym roku 2020 rozwijania talentów, zainteresowań oraz odnoszenia wielu sukcesów w konkursach szkolnych i międzyszkolnych.
49
Moje wymarzone święta
22.12.2019Tuż przed świętami Mały Samorząd zorganizował konkurs plastyczny "Moje wymarzone święta".
Laureatami konkursu zostali:I miejsceMaja Witkowska z klasy IIb- opiekun p. Joanna AntoniakKalina Zięcina z klasy IIIb- opiekun p. Anna Worobiec
II miejsceNadia Jóźwiak z klasy Id- opiekun p. Anna JanuśMaria Kała z klasy 0b -opiekun p. Irena KuligKacper Witaszczyk z klasy IIb-opiekun p. Joanna Antoniak
III miejsceZuzanna Kaczmarczyk z klasy Ic-opiekun p. Jolanta RękasZuzanna Guzek z klasy IIId- opiekun p. Kinga HydzikJulia Biliniewicz z klasy IIIc-opiekun opiekun p. Łucja Puczko
Wyróżnienia:Kinga Ochman z klasy 0b-opiekun p. Irena KuligLena Kępa z klasy 0b- opiekun p. Irena KuligMagda Bieżyńska z klasy Id- opiekun p. Anna JanuśJakub Kwasek z klasy IIb- opiekun p. Joanna AntoniakHubert Osiak z klasy II d-opiekun p. Anna BiliniewiczMartyna Kępa z klasy III b-opiekun p. Anna Worobiec
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
3
Koncert Kolęd i Pastorałek
17.12.2019Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia sprzyja podniosłemu nastrojowi. Jest to czas, gdy w wielu polskich domach, ale także w wielu miejscach całego świata, grane są i śpiewane kolędy. Dla nas, oczywiście, najpiękniejsze wydają się te polskie, istniejące od wieków w naszej tradycji. O tym mogliśmy się przekonać 16 grudnia br., podczas koncertu, który odbył się w naszej szkole. Wykonawcami kolęd połączonych z pokazami tanecznymi byli uczniowie klas I-III oraz oddziały przedszkolne.
W czasie koncertu na kiermaszu , który zorganizowały p. Anna Błaszczyk, Elżbieta Surdyca-Stec oraz Irena Kulig można było zaopatrzyć się w stroiki, kartki świąteczne oraz cudowne dekoracje wykonane przez świetlicę szkolną.
Nad całością koncertu oraz jego przygotowaniem czuwały p. Anna Biliniewicz, Kinga Hydzik . Pani Dyrektor Violetta Skibicka życzyła Wszystkim zebranym zdrowych i pogodnych Świąt pełnych zadumy i miłości. Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności, a przede wszystkim rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów.
40
Wielki sukces w rozgrywkach tenisa stołowego
17.12.2019Piątek 13 grudnia 2019 r. okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla naszych tenisistów stołowych. W tym dniu na hali sportowej na Zawiszowie, w ramach współzawodnictwa szkolnego, odbył się turniej tenisa stołowego uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych. W tym roku pomimo zmian w systemie rozgrywek, gra każdy z każdym, nasi zawodnicy zajęli I miejsce i tym samym awansowali do zawodów strefowych. Podkreślić należy fakt, iż chłopcy po raz trzeci z rzędu stanęli na najwyższym podium.
Na ogromne brawa zasługują także dziewczęta, które po raz pierwszy zajęły I miejsce w turnieju. Gratulacje!
Naszą szkołę reprezentowali: Brajan Biernacki, Kornel Dziedzic, Krystian Tobiasz oraz Agata Karp, Maja Kuźmińska, Wiktoria Olejnik.
Zawodników do turnieju przygotował pan Tomasz Hołota.
zdjęcia Waldi Kurek
22
Marzycielska poczta
17.12.2019Nasze przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w ogólnopolskiej akcji ,,Marzycielska Poczta''. Mali uczniowie zapoznali się z profilami chorych dzieci i w tym roku postanowili wysłać świątecznie ozdobione kartki do Nikoli i Michałka.
List do Świętego Mikołaja
17.12.2019W grudniu, miesiącu należącym do ulubionego przez dzieci świętego, ale też miesiącu wyczekiwania na Święta Bożego Narodzenia uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w konkursie plastyczno - literackim „List do Świętego Mikołaja”.
Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach: - klasy 0-1- praca plastyczna, forma i technika dowolna - klasy II-III praca plastyczno- literacka. Wpłynęło bardzo dużo prac. Uczniowie, postarali się, by każdy list był jak najpiękniejszy, ładnie i starannie napisany i kolorowy.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy Anna Januś i Jolanta Rękas
Projekt e-Twinning Świąteczne kodowanie
17.12.2019W połowie listopada nauczyciele trzech szkół partnerskich: Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu, Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Pszennie nawiązali kontakt za pomocą platformy TwinSpace, w celu poznania się i stworzenia grupy współpracującej. Celem projektu Świąteczne kodowanie był głównie przyrost wiedzy w zakresie: rozwoju kompetencji językowych, umiejętności informatycznych, rozwoju kompetencji społecznych. Dzieci współdziałały w grupie i zgłębiały wiedzę na temat programowania. Istotne było poszerzenie wiedzy dotyczący kultury obcych krajów i pokonywanie barier w zakresie porozumiewania się w języku obcym.
W ramach ustalonych zadań projektowych uczniowie klas 4, 5 i 6 poznali tradycje oraz zwyczaje bożonarodzeniowe w wybranych krajach europejskich, a efektem końcowym było przygotowanie interaktywnych kartek.
Największą frajdę sprawiła dzieciom wymiana przygotowanych na lekcjach informatyki kartek świątecznych, prostych gier, programów z wykorzystaniem poznanego słownictwa w języku angielskim i w języku niemieckim, przygotowanych za pomocą języka programowania SCRATCH.
Godzina Kodowania
17.12.2019Godzina Kodowania to jedna z największych inicjatyw edukacyjnych na świecie. Jej celem jest zachęcenie - najpierw do poznania programowania, a później do rozpoczęcia nauki i zdobycia podstawowych umiejętności w tym zakresie.W 2019 roku Tydzień Edukacji Informatycznej realizowany jest w terminie 9-15 grudnia.Każdy uczeń powinien mieć możliwość nauki informatyki. Pomaga ona rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i kreatywności. Godzina Kodowania to jednogodzinne wprowadzenie do informatyki, mające na celu pokazanie, że każdy może nauczyć się podstaw i poszerzyć swój udział w obszarze informatyki.
12
Szkolny konkurs muzyczny „Śpiewamy polskie kolędy”
13.12.2019Samorząd klas młodszych w ramach szkolnego projektu z edukacji społecznej „Świąteczny czas”
12 grudnia 2019 r. zorganizował muzyczny konkurs dla klas 0-III „Śpiewamy kolędy”. W konkursie brały udział zespoły klasowe.
Celem konkursu było kultywowanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, popularyzowanie piękna polskich kolęd, rozwijanie zdolności muzycznych. Podczas wspólnego kolędowania świąteczny nastrój udzielał się uczestnikom konkursu oraz zgromadzonej widowni.
Wszyscy pięknie się zaprezentowali, a śpiewane kolędy poruszały serca i wyobraźnię.
Jury w składzie p. Irena Kulig i p. A. Worobiec miało trudny wybór, bo poziom wykonywanych utworów był bardzo wysoki.
Laureatami konkursu zostali:
klasy I-III
I miejsce –
zespół z klasy 0b - opiekun p.Irena Kulig
zespół z klasy 1c - opiekun p. Jolanta Rękas
zespół z klasy 3b - opiekun p. Anna Worobiec
II miejsce –
zespół z klasy 1d - opiekun p. Anna Januś
zespół z klasy 3d - opiekun p. Kinga Hydzik
III miejsce –
zespół z klasy IIb - opiekun p. Joanna Antoniak
zespół z klasy IId - opiekun p. Anna Biliniewicz
Wyróżnienie –
II zespół z klasy IIIb - opiekun p. Anna Worobiec
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
14
Konkurs Bożonarodzeniowy dla klas szóstych
13.12.201912 grudnia odbył się Konkurs Bożonarodzeniowy dla klas szóstych, zorganizowany przez uczennice klasy 7b. Inicjatorkami konkursu były: Julia Niezgoda i Tosia Teuerle. Uczestnicy odpowiadali na pytania o różnym stopniu trudności o tematyce świat Bożego Narodzenia oraz odgadywali kolędy zagrane na flecie przez Oliwię Witkowską.
Wyniki konkursu:1-6a2-6d3-6b4-6e5-6c
11
Konkurs Pix Programming Challenge
13.12.20197 grudnia odbyły się półfinały polskiej edycji konkursu Pix Programming Challenge przeprowadzonej za pośrednictwem aplikacji PixBlocks. Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii.
Uczestnicy konkursu musieli rozwiązać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane były do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych były to zadania z zakresu programowania blokowego.Konkurs składa się z 3 etapów: Eliminacji, Półfinałów oraz Finałów.
Do półfinałów dostali się: Dominik Pazdur 4b, Bartosz Gotwald 4b, Adam Rataj 5f, Szymon Lema 4b i Piotr Waśniowsk 4b.Celem konkursu było zachęcenie uczniów do nauki programowania oraz popularyzacja jej w szkołach.
Międzyszkolny Konkurs Biblijny
13.12.20199 grudnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiejodbył się Międzyszkolny Konkurs Biblijny ze znajomości Ewangelii według św. Mateusza wraz ze wstępem i przypisami.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
- Weronika Samsel kl.6e
- Igor Staszak kl.6e
- Kornelia Gościmska kl.6a
Opiekun - p. Alicja Wolska
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym - pisemnym uzyskana ilość punktów zakwalifikowała nas do drugiego etapu, w którym już tylko cztery zespoły rozwiązywały zadania praktyczne i wykazywały się znajomością postaci z Ewangelii św. Mateusza.
W rezultacie nasz zespół zajął II MIEJSCE.
Serdecznie gratulujemy sukcesu ! BRAWO !
2
Szkolny Konkurs Czytelniczy „Świąteczne czytanie”
10.12.2019W dniu 10 grudnia 2019 r. w ramach projektu edukacyjnego „W świątecznym czasie” odbył się szkolny konkurs czytelniczy dla klas II - III pod nazwą „Świąteczne czytanie”.
Celem konkursu było uświadomienie dzieciom tradycji bożonarodzeniowych, uwrażliwienie na rolę świątecznych zwyczajów oraz stwarzanie uczniom różnych sytuacji i warunków umożliwiających obcowanie z książką. Do pięknego czytania przystąpiło po dwóch uczniów z klas drugich i trzecich, którzy przed jury zaprezentowali fragment wybranego opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej.
Jury w składzie: p. Łucja Puczko i p. Anna Worobiec po ocenie odpowiedniej dykcji, płynności, tempa, interpretacji tekstu oraz ogólnego wrażenia estetycznego ogłosiło wyniki.
Laureatami zostali:
I miejsce
Patrycja Zygmunt – klasa IIIb - opiekun p. Anna Worobiec
II miejsce
Krzysztof Barcik - klasa IIIb - opiekun p. Anna Worobiec
Michał Magierowski - klasa IIIc - opiekun p. Łucja Puczko
III miejsce
Michał Podgórski - klasa IId - opiekun p. Anna Biliniewicz
Wyróżnienia:
Dariusz Śmigasiewicz - klasa IIb - opiekun p. Joanna Antoniak
Gabriel Wojsiat - klasa IId - opiekun p. Anna Biliniewicz
Zofia Malczyk - klasa IIId - opiekun p. Kinga Hydzik
Aleksandra Przychocka - klasa IIId - opiekun p. Kinga Hydzik
Składamy gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!!!!
6
Mini piłka ręczna chłopców
10.12.2019Kolejne sportowe podium dla naszych uczniów! W rozgrywkach w mini piłkę ręczną III miejsce wywalczyli chłopcy z klas 5-6. Najlepszym zawodnikiem naszej drużyny był Szymon Błaszczyk.
Finał Strefy Wałbrzyskiej - koszykówka chłopców
10.12.2019Reprezentacja chłopców super się spisała podczas Finału Strefy Wałbrzyskiej w koszykówce!
Chłopaki zajęli III miejsce.
W trakcie rozgrywek przegrali tylko ze szkołą z Kłodzka a w meczu o III miejsce pokonali szkołę z Bielawy.Brawo chłopaki!
Mikołajkowa wycieczka do Explora Parku w Wałbrzychu
08.12.20196 grudnia 2019 roku w ramach integracji międzyszkolnej dwie zaprzyjaźnione klasy ze szkół świdnickich: 3b ze SP nr 6 pod opieką p. Anny Worobiec i 3 a ze SP nr 105 pod opieką p. Danuty Mrugały ponownie spotkały się i z okazji Mikołajek wyruszyły na wycieczkę do Wałbrzycha. Celem wyjazdu był Explora Park przy Instytucie Badań Kompetencji, czyli park nauki i techniki. To miejsce, gdzie przede wszystkim króluje matematyka oraz wszelkie gry i zadania logiczne.
Większość stanowisk była interaktywna, co zachęcało dzieci do eksperymentowania. Uczniowie sami wprawiali w ruch modele geometryczne brył, testowali prawo Pitagorasa i tworzyli konstrukcje. Następnie wszyscy wzięli udział w lekcji na temat „Miedzy matematyką a zagadką”, dzięki której poznali parkietaże Eschera i Penrose’a. Łamigłówki i zagadki rozwiązywali pod okiem pracowników Centrum, którzy podsuwali zadania i naprowadzali na ich rozwiązanie. Największe zainteresowanie wzbudziły sala lustrzana, gdzie zaciekawiły nas odbicia zwierciadlane i ich kombinacje. Następnie sala klocków Lego, gdzie uczniowie mogli sami układać, budować oraz oglądać gotowe już modele.
Wycieczka dała nam wiele radości i duży zastrzyk wiedzy. Umożliwiła zgłębianie tajników matematyki poprzez zabawę.
Najważniejszym jednak momentem dnia było wejście długo oczekiwanego św. Mikołaja. Uczniowie powitali go w nastroju świątecznym. Wręczanie prezentów było punktem kulminacyjnym. Na twarzach dzieci królował uśmiech szczęścia i dobrej zabawy.
To był niezapomniany dzień! Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza nas tylko raz w roku! Zdjęcia zrobione z Mikołajem będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.
Dodatkową atrakcją wyjazdu był zakup pamiątek. Wszyscy rozradowani i pełni emocji wrócili do domu.
43
Mikołaj w zerówce
08.12.2019Dzieci z oddziałów przedszkolnych świętowały dwa dni.5 grudnia z okazji zbliżających się Mikołajek mile spędziły czas w sali zabaw Cinema-Fun, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Kolejnego dnia dzieci uśmiechnięte i bardzo podekscytowane dźwiękiem dzwoneczka z ogromną radością oczekiwały na prezenty, które Mikołaj potajemnie zostawił w sali. Przedszkolaki za otrzymane prezenty podziękowały piosenkami i wierszykami. Oczekiwane cały rok mikołajki minęły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły naszym podopiecznym wiele radości.
28
QUIZ świąteczny Co wiemy o świętach Bożego Narodzenia?
08.12.2019Koło Przyjaciół Miłośników Biblioteki zorganizowało quiz dla klas V. Kluczowym celem było przypomnienie zwyczajów bożonarodzeniowych.
Bezbłędnie quiz rozwiązała uczennica kl. V d - Daniela Rawska
Wszyscy uczestnicy otrzymali świąteczne upominki. Pytania do testu przygotowała uczennica z kl.Vd - Iga Kruk.
BAŚNIE I LEGENDY ŚWIDNICKIEGO GRODU
03.12.2019W listopadzie klasy III uczestniczyly w zajęciach czytelniczych pt. Baśnie i legendy świdnickiego grodu. Celem zajęć bylo przybliżenie uczniom historii naszego miasta i jego zabytków. W ramach zajęć dzieci poznaly legendy i baśnie dotyczące miasta, sprawdziły swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę oraz obejrzały wystawę książek poświęconych dzieją Świdnicy. Na zakończenie zajęć został ogłoszony konkurs plastyczny.Zajęcia przygotowały panie Ł.Puczko i E.Surdyka-StecW dniu 25.11 konkurs zostal rozstrzygnięty.I miejsce Kalina Zięcina kl.IIIbII miejsce Fabian Chmielewski kl. IIIaIII miejsce Maja Pazdur kl.IIIaWyróznienia otrzymali:Sara Grońska IIIaKsawery Hliwa IIIaMaja Urbaniak IIIaNatalia Zakrzewska IIIaElena Zduńczyk IIIaAleksander Kuc IIIbWanda Lancewicz IIIc
2
Szkolne Koło LOP ogłasza!
03.12.2019Od kilku dni, na korytarzu szkolnym, możemy podziwiać prace konkursowe uczniów ze szkół podstawowych. Z niecierpliwością czekacie na wyniki konkursu, prawda?
Mamy zaszczyt ogłosić, że:W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM „EKO-ZWIERZAK” NAGRODY OTRZYMALI:
Daniela Madalińska – SP Bliżej Dziecka
Anastazja Mykoluk - SP Bliżej Dziecka
Bartłomiej Cybulski - SP Bliżej Dziecka
Wojciech Starybrat - SP Witoszów
Natalia Polaczek - SP Witoszów
Miłosz Zdybel - SP Witoszów Dolny
Ola Szpytra - SP Witoszów Dolny
Aleksandra Wajdzik - SP Witoszów Dolny
Zuzanna Komorowska - SP nr 6 Świdnica
Miłosz Kukla - SP nr 6 Świdnica
Natalia Karas - SP nr 6 Świdnica
Grzegorz Jeżewski - SP nr 6 Świdnica
Miłosz Gradowski - SP nr 6 Świdnica
Martyna Kępa - SP nr 6 Świdnica
Jacek Sobczyński - SP nr 6 Świdnica
Fabian Tatko i natalia Olichwer - SP nr 6 Świdnica
Kalina Zięcina - SP nr 6 ŚwidnicaHania Suszek - SP nr 6 ŚwidnicaJulia Szwarc - SP nr 6 ŚwidnicaJakub Staniszewski - SP nr 6 ŚwidnicaNela Pieńkos - SP nr 105 ŚwidnicaKacper Sobski - SP nr 105 ŚwidnicaMartyna Frankowska - SP nr 8 ŚwidnicaJulia i Natalia Olejnik - SP Caritas ŚwidnicaSabina Majchrzak - SP Caritas ŚwidnicaAngelo Szulc, Mateusz Karbowiak, Nicola Pawlik, Damian Krzywy - SP Caritas Świdnica
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Wasze prace są wspaniałe.NAGRODZONYM SERDECZNIE GRATULUJEMY! BRAWO!
Bądź widoczny na drodze
02.12.2019Kolo teatralne „Wesołe żabki” pod opieką p. Anny Worobiec zaprezentowało w miesiącu listopadzie 2019 roku przedstawienie pt. „Bądź widoczny na drodze ” w ramach realizowanego projektu „Szkoła dbająca o bezpieczeństwo”, którego głównym koordynatorem jest p. v-ce dyrektor Monika Eszwowicz. Występ obejrzały klasy 0-III oraz w ramach integracji międzyszkolnej zaproszeni goście: klasa IIIa i IIIb ze SP nr 105 w Świdnicy pod opieką p. Danuty Mrugały, p. Anny Ambroszkiewicz oraz p. Ewy Król.
Celem przestawienia było:
-wdrażanie do właściwego zachowania w ruchu drogowym
-dbanie o swoje bezpieczeństwo w szkole i na ulicy
-wdrażanie do noszenia znaczków odblaskowych
-kształtowanie nawyków rozpoznawania znaków drogowych
-kształtowanie umiejętności powiadamiania dorosłych o wypadku, zagrożeniu, niebezpieczeństwie.
Uczniowie z koła teatralnego przybliżyli powyższą tematykę poprzez ciekawą inscenizację w formie dramy, scenek rodzajowych oraz śpiewanie piosenek o ruchu drogowym.
Na zakończenie spotkania p. v-ce dyrektor podziękowała dzieciom za aktorstwo i wspaniałą prezentację zasad właściwego zachowania się w szkole, na placu zabaw i roli dziecka jako najważniejszego uczestnika ruchu drogowego.
24
Andrzejki w klasie III b
01.12.201929 listopada 2019 roku uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli udział w klasowych wróżbach i zabawach andrzejkowych. Wielu emocji dostarczyło losowanie talerzyka z ukrytym przedmiotem, ustawianie butów w kierunku drzwi czy przekłuwanie serduszek z imionami dziewczynek i chłopców.
Ciekawą wróżbą okazało się losowanie kartek z „Szczęśliwą liczbą ” i „ Kim będę w przyszłości?”. Każdy mógł wtedy poznać swoją przyszłość, dowiedzieć się, co go czeka, na co musi uważać. Wszyscy zaprezentowali również swoje andrzejkowe stroje, które symbolizowały dziecięce marzenia dotyczące bohaterów z baśni. Pojawili się w przepięknych strojach: baletnica, rycerz, zajączek, batman aktorka, piłkarz, piosenkarka, modelki. Był to dzień pełen wrażeń.
Na zakończenie dla każdego czekał słodki poczęstunek. Podczas wróżb wszyscy wspaniale się bawili, byli radośni, na twarzach gościł nieustanny uśmiech. Miłym akcentem było to, że wszyscy mają nadzieję, że nasze wróżby się spełnią. Ten dzień był doskonałą okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową oraz integracji grupy klasowej.
Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.
32
Sukces Kaliny!
29.11.201928 listopada 2019 r. uczennica klasy 3b ze SP nr 6 w Świdnicy Kalina Zięcina otrzymała I miejsce
w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Bezpieczne zachowanie się w lesie” w kategorii wiekowej klas I-III.
Była to już XIII edycja konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową
nr 315 w Świdnicy. Głównym tematem prac było odzwierciedlenie wiedzy uczniów na temat bezpiecznego zachowania się w lesie, promowanie turystyki i bezpiecznych sposobów spędzania czasu wolnego na terenach leśnych.
W tym roku jury postanowiło nagrodzić 5 uczestników, a wśród nich uczennicę naszej szkoły, której opiekunem była p. Anna Worobiec. Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczyła laureatom pani Alina Jasionowicz-wicedyrektor SP nr 315 w Świdnicy.
Serdecznie gratulujemy Kalinie i życzymy dalszych sukcesów!
Andrzejki u przedszkolaków
29.11.2019Pielęgnując stary ludowy zwyczaj dzieci z oddziału przedszkolnego przeniosły się w magiczny świat wróżb, przepowiedni i zabaw andrzejkowych. Piosenką Czary-mary najmłodsi uczniowie rozpoczęli tradycyjne wróżby andrzejkowe. Dzieci dowiedziały się kim zostaną w przyszłości i czego mogą się spodziewać. Dużo radości przyniosła wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami- lanie wosku przez dziurkę od klucza, a powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni.
18
„Super Główka” ma już trzynaście lat!
29.11.2019Jak co roku, w listopadzie gościliśmy w naszej szkole uczestników Międzyszkolnego Interdyscyplinarnego Konkursu Wiedzy Klas Trzecich „Super Główka”. W tym roku konkurs odbył się już po raz trzynasty i adresowany był do wszystkich uczniów klas trzecich szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Świdnica. Wydarzenie to miało miejsce 28 listopada 2019 roku.
Przewodnie hasło tegorocznego konkursu brzmiało „Wędrówki po Polsce”, a jego nadrzędnym celem było rozwijanie zainteresowań uczniów klas młodszych różnymi dyscyplinami wiedzy. Rozgrywki konkursowe miały na celu również:
- wdrażanie do samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji;
- kształtowanie umiejętności praktycznego stosowania wiedzy;
- pogłębianie zainteresowań czytelniczych;
- pogłębianie wiedzy dotyczącej geografii Polski;
- rozwijanie wrażliwości na piękno ojczystych krajobrazów;
- rozwijanie szacunku i dumy z dziedzictwa kulturowego i tradycji Polski;
- przybliżenie postaci wielkich Polaków;
- doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole.
Patronem i sponsorem nagród dla uczestników konkursu był Urząd Miejski w Świdnicy. Fundatorem materiałów służących przygotowaniu i organizacji konkursu była dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy.
Autorkami zadań konkursowych oraz scenariusza konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 6, p. Elżbieta Rasiewicz i p. Beata Winnicka Hul.
Uczniowie w trakcie rywalizacji wykonywali 7 zadań z różnych dyscyplin wiedzy, tematycznie związanych z Polską. Podczas konkursu uczniowie rozwiązywali test sprawdzający umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem „Legendy o Mikołajku nadmorskim”. Rozwiązywali krzyżówkę związaną z postaciami wielkich Polaków oraz bohaterami polskich baśni i legend. Musieli wykazać się wiedzą na temat usytuowania naszego kraju na mapie Europy oraz znajomością dat i nazw najważniejszych świąt i zwyczajów polskich. Prezentowali swoje umiejętności matematyczne podczas pamięciowych obliczeń w zakresie 100. Układali puzzle przedstawiające polskie stroje ludowe. Jako drużyna, musieli także wykazać się sprawną organizacją i efektywną współpracą zespołową.
W konkursie uczestniczyło dziesięć dwuosobowych drużyn z klas trzecich (które zostały wyłonione drogą eliminacji szkolnych) z następujących szkół:
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy
- Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Świdnicy
- Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy
- Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy
- Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy
- Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy
- Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy
- Szkoła Podstawowa w Pszennie
- Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym
Laureatami I nagrody została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy w składzie: Julia Brulewska, Natalia Zakrzewska.
1
Szkolny Konkurs Recytatorski „Ortograficzne wierszyki”
27.11.2019Samorząd klas młodszych 26 listopada 2019 r. przygotował Szkolny Konkurs Recytatorski „Ortograficzne wierszyki” dla klas II-III.
Celem konkursu było: rozwijanie uzdolnień recytatorskich i teatralnych, promowanie dzieci o wybitnych zdolnościach recytatorskich, ukazanie twórczej aktywności jako źródła osobistej satysfakcji, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz wyobraźni, mowy, myślenia. Głównym zaś celem przewodnim było utrwalenie zasad ortograficznych poprzez recytację humorystycznych wierszyków.
19 uczestników konkursu pięknie się zaprezentowało. Jury w składzie: p. Elżbieta Surdyka-Stec, p. Łucja Puczko i p. Anna Worobiec po ocenie odpowiedniej dykcji, interpretacji tekstu, ogólnego wrażenia estetycznego ogłosiło wyniki.
Laureatami zostali:
I miejsce
Zuzanna Uhryn - klasa II b - opiekun p. Joanna Antoniak
Krzysztof Barcik - opiekun p. Anna Worobiec
II miejsce
Zuzanna Komorowska - klasa II a - opiekun p. Beata Winnicka-Hul
Michał Magierowski - klasa III c - opiekun p. Łucja Puczko
III miejsce
Martyna Kępa - klasa III b - opiekun p. Anna Worobiec
Zofia Malczyk - klasa III d - opiekun p. Kinga Hydzik
Jacek Sobczyński - klasa III b - opiekun p. Anna Worobiec
Składamy gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!!!!
15
Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych
27.11.2019Nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z tej okazji każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego przyjaciela - Misia. Wstępem do wspólnej zabawy było wysłuchanie historii powstania tego święta. Następnie dzieci bawiły się wspólnie przy piosenkach, uczestniczyły w konkursie sportowym oraz nauczyły się krótkiego wierszyka o niedźwiadku. Zwięczeniem wspólnej zabawy była degustacja miodu, który wszystkim smakował.
6
Zdrowo jem, więcej wiem
27.11.2019Uczniowie z oddziałów przedszkolnych wzięli udział w zajęciach promujących zdrowy tryb życia, w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”.
W naszych salch zgromadziliśmy kolorowe dary natury – owoce i warzywa, które podzieliliśmy na 5 grup kolorystycznych. Utworzyły one wspaniałą, pachnącą dekorację zajęć. Rywalizowaliśmy w dwóch grupach – owoców i warzyw zdobywając punkty za poszczególne konkurencje i zadania.
Na konkurs złożyły się między innymi: znajomość warzyw i owoców, konkurs smaku: „Czy wiesz, co jesz?”, konkurs dotyku: „Czy wiesz, co to jest?”, wyszukiwanie owocowego lub warzywnego króla bądź królowej oraz wymyślanie zagadek i rymowanek a także wykonanie owocowej sałatki.
Projekt zakończyliśmy wykonaniem dużego plakatu z naszymi pracami oraz wspólną zabawą z kl. Ic przy piosence "Witaminki".
10
Festiwal Nauk Matematyczno - Przyrodniczych
25.11.2019W dniach 18-22 listopada w naszej szkole odbył się Festiwal Nauk Matematyczno - Przyrodniczych. Odwiedzili nas: dietetyk - pani Kwiatkowska, leśnik - pani Drozdowska oraz pracownik SANEPIDU - pani Grobelna.
Na zajęciach zorganizowanych przez nauczycieli uczniowie łamali szyfry, rozwiązywali quiz matematyczny Milionerzy, wyznaczali gęstość substancji, poznali sposoby dziedziczenia zgodnie z prawami Mendla oraz rodzaje rysunków technicznych.
Doradca zawodowy zorganizował dodatkowo warsztaty z przedsiębiorczości oraz filozofii matematyki "czyli od czego wszystko się zaczęło?" Uczniowie uczestniczyli w matematycznych andrzejkach, montowali oraz demontowali komputery, poznali rzuty aksonometryczne, próbowali swoich sił na zajęciach z chemii pt. "W świecie barw" oraz "Spróbuj, nie pekaj!". Była też matematyka że Scratchem oraz magia brył.
55
Warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Konwencji Praw Dziecka
22.11.2019Dnia 20.11.2019 r. w klasie III b pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Konwencji Praw Dziecka. W tym dniu wszyscy uczniowie przyszli ubrani na niebiesko oraz ozdobili salę lekcyjną niebieskimi balonami. Tematem przewodnim było hasło „Dla każdego dziecka-dziecinstwo”. Dzieci przeprowadzały wywiad z rodzicami, dziadkami na temat wspomnień dotyczących dziecińtwa, a zdaniem dominującym wypowiedzi było „ A za moich czasów dzieciństwo było inne...”
Następnie uczniowie wraz z wychowawcą obejrzeli prezentację mutimedialną dotyczącą Praw Dziecka. Dowiedzieli się, że dzieciom przysługują prawa, tak jak osobom dorosłym i że zostały one spisane w dokumencie Konwencja o Prawach Dziecka. Omówiono zawarte w nim prawa oraz wykorzystując metody aktywizujące przeprowadzono wiele atrakcyjnych ćwiczeń. Wszyscy przypomnieli sobie, że mają prawo do wychowywania się w rodzinie, do nauki przez zabawę i bycie sobą, do tajemnic, do poszanowania tego, że każdy z nas jest inny i że mamy prawo do niepowodzeń. Mamy prawo do wypoczynku, czasu wolnego i rozrywki. Mówili też o tym, że nikt nie ma prawa używać wobec innych przemocy. Zarówno tej fizycznej, jak też psychicznej. Wszyscy podkreślili, że jeśli zaznamy krzywdy i przemocy możemy natychmiast szukać pomocy. Możemy się zwrócić do naszych rodziców, wychowawców, dyrektora szkoły, pedagoga i psychologa, a nawet do policjanta.
Na zakończenie dzieci wspólnie pracowały w grupach, nad rysunkami ilustrującymi ich prawa tworząc ciekawe plakaty.
Dzięki tym warsztatom uczniowie zwrócili uwagę na potrzeby dzieci z całego świata, na problemy, z jakimi borykają się inne kraje kształtując tym samym wrażliwość dzieci na potrzeby drugiego człowieka.
14
KONKURS PRZYRODNICZY „W LEŚNEJ KRAINIE”
22.11.201921 listopada odbył się konkurs przyrodniczy dla uczniów klas drugich „W leśnej krainie”. Tematyka konkursu obejmowała różnorodne zagadnienia dotyczące polskich lasów, roślin, zwierząt oraz zasad zachowania w lesie. Zawodnicy musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami, ponieważ wykonywali wiele zróżnicowanych zadań.
Po podliczeniu punktów uzyskanych za poszczególne zadania wyłoniono zwycięzców.
I miejsce zdobyła klasa 2a
II miejsce zdobyła klasa 2b i 2d
III miejsce zdobyła klasa 2c
Gratulujemy wszystkim uczestnikom ogromnej wiedzy i umiejętności.
Organizatorami konkursu były: A. Szal, A. Figiela, E.Gągała
Window of life Zmieniaj z nami świat na LEPSZE
22.11.2019Dom Dziecka "Window of live" to ugandyjsko-polska inicjatywa, której celem jest stworzenie domu i zapewnienie opieki osieroconym i potrzebującym dzieciom w Masindi w Ugandzie.
W ramach współpracy z organizacją #Window of life oraz szerzenia idei wolontariatu wśród uczniów pragniemy poinformować, że na terenie szkoły
PROWADZIMY ZBIÓRKI RZECZOWE:
1. Kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe
2. Białe skarpetki
3. Zakryte czarne buty dla chłopców i dziewcząt
4. Crocsy
5. Pampersy
6. Butelki na wodę z filtrem
Prowadzimy również zbiórkę funduszy dla domu dziecka, datki będą zbierane raz w tygodniu.
PRZYKŁADOWE KOSZTY w Masindi:
- worek ryżu dla całej rodziny na miesiąc – 380 zł
- worek fasoli dla całej rodziny na miesiąc - 180 zł
- mleko dla dzieci na miesiąc - 180 zł
- nocna ochrona domu na miesiąc - 250 zł
Osoba kontaktowa w szkole: Magdalena Zawadzka
W niebieskim wszystkim do twarzy!
22.11.201920 listopada obchodziliśmy w SP6 Międzynarodowy Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Na znak solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, pamiętając szczególnie o tych, których prawa nie są przestrzegane, przyszliśmy do szkoły ubrani na niebiesko.
Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.
15
Wizyta policjanta w naszej szkole
18.11.2019W piątek 15 listopada odwiedził nas pan policjant, uczniowie klas 4a,4b,5a i 5b mieli sposobność porozmawiać na temat postępowania w sprawach nieletnich. Omówione zostały czyny karalne, odpowiedzialność cywilna nieletnich i ich opiekunów, formy i przejawy demoralizacji oraz formy zapobiegania agresji i przemocy rówieśniczej.Spotkanie było bardzo ciekawe, dzieci miały możliwość wspólnej dyskusji i wymiany spostrzeżeń. Dziękujemy za bardzo pouczającą lekcję.
Koszykówka chłopców - rozgrywki powiatowe
14.11.201914 listopada odbyły się rozgrywki w piłkę koszykową chłopców starszych - etap powiatowy. Nasza reprezentacja spisała się rewelacyjnie i pokonała szkoły z Pszenna, Strzegomia i SP4 Świdnica zostając Mistrzem Powiatu!
Skład drużyny: Balicki Kamil, Dziedzic Kornel, Gliwa Emil, Ratajczak Igor, Safian Jakub, Salski Oliwier, Solarz Jakub, Solarz Mateusz, Trybuszewski Łukasz.
Koszykówka dziewcząt - klasy młodsze
14.11.201913 listopada odbyły się kolejne zawody w ramach współzawodnictwa szkolnego - piłka koszykowa. Tym razem rywalizowały dziewczęta z rocznika 2007- 08. Dziewczęta zajęły III miejsce. Najlepszą zawodniczką została Jagoda Regnowska.
Skład naszej drużyny: Godula Hanna, Idziak Zuzanna, Jaworska Aleksandra, Karman Alicja, Kucharska Marcelina, Kudyba Joanna, Łepkowska Wiktoria, Mazurek Maja, Regnowska Jagoda, Tomczak Małgorzata, Widła Magda.
4
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
13.11.201920 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. W tym szczególnym dniu Dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
Nasza szkoła została zgłoszona do akcji Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Przybliżymy uczniom zapisy Konwencji o prawach dziecka w oparciu o przygotowane przez UNICEF scenariusze zajęć, plakaty, warsztaty. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jest dzieciństwo –„dla każdego dziecka, dzieciństwo”.
20 listopada pamiętajcie o kolorze niebieskim jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia prosimy by uczniowie i wszyscy pracownicy przyszli do szkoły ubrani na niebiesko – przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.
Jesienne Czary - Mary
13.11.2019Z przyjemnością informujemy, że rodzinny konkurs plastyczny pt. " Jesienne Czary - Mary" został rozstrzygnięty. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na różnice zachodzące w przyrodzie oraz możliwość rozwijania twórczości plastycznej poprzez rodzinne wykonanie pracy.Zaangażowanym rodzicom oraz ich dzieciom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Barwy niepodległości”
12.11.2019Komisja oceniająca 284 prace, które wpłynęły z 25 placówek oświatowych z całej Polski na XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Barwy Niepodległości” organizowany przez MDK w Świdnicy, postanowiła przyznać 22 nagrody i 46 wyróżnień. Cieszymy się ogromnie, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie z naszej szkoły przygotowani przez p. Annę Maciejewską, p. Annę Worobiec, p. Beatę Winnicką- Hul oraz p. Bożenę Kawałkowską. Prace plastyczne o tematyce patriotycznej nawiązywały do Narodowego Święta Niepodległości, przedstawiały bohaterów, którzy walczyli o niepodległość 101 lat temu.
7 listopada 2019 r. w Klubie „Bolko” w Świdnicy wręczono laureatom konkursu plastycznego pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe nagrody.
Nagrody otrzymali:
-Martyna Kępa z klasy 3b
-Julia Ziomek z klasy 2a
Wyróżnienia otrzymali:
-Natalia Karaś – z klasy 1a
-Maja Borowska –z klasy 2a
-Oliwia Widuto – z klasy 2a
-Pola Kubiszyn -z klasy 2d
-Kalina Zięcina – z klasy 3b
-Maja Mazurek - z klasy 6d
-Hubert Jasinowski – z klasy 7b
Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
1
Piernikarze z SP 6 - warsztaty w piernikarni
12.11.2019Zbliża się okres Świąt więc uczniowie Sp6 praktykowali i zapoznawali się z historią wypiekania pierników. W warsztatach, 8 listopada pod okiem doświadczonego Piernikarza, brała udział klasa IVB. Każdy uczeń mógł wyrobić ciasto, uformować kształt piernika, wypiec i udekorować kolorowym lukrem, by na koniec zabrać własne wypieki do domu. Wspaniała zabawa, a przede wszystkim doskonała forma poznania historii powstania tego wspaniałego przysmaku. Na wycieczkę wybraliśmy się Koleją, co było również przygodą dla wielu uczniów.
50
Z książką patriotycznie
11.11.2019W dniu 30 października 2019r. odbył się szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas drugich i trzecich pod hasłem Początki państwa polskiego. Składał się on z dwóch etapów. Celem konkursu było:
- kształcenie nawyku kulturalnego obcowania z książką- doskonalenie techniki czytania- kształtowanie postaw patriotycznych
Etap pierwszy odbywał się w szkole.
Każdy uczestnik musiał przygotować fragment dowolnego utworu związanego z początkami państwa polskiegoi przeczytać go nie przekraczając czasu 3 minut. Ocenie podlegała płynność i bezbłędność czytania, wyrazistośći interpretacja czytanego tekstu.Najciekawiej zaprezentowali się uczniowie: Julia Brulewska, Antonina Lipiecka, Nicola Kępa, Piotr ChudzińskiPatrycja Zygmunt, Aleksandra Przychodzka, Zofia Malczyk.
Uczniów do konkursu przygotowały panie: Beata Winnicka, Joanna Antoniak, Halina Styrna, Elżbieta Rasiewicz, Anna Worobiec.
W dniu 6 listopada uczniowie wzięli udział w drugim etapie konkursu Początki państwa polskiego i walczylio miejsca. Finał konkursu odbył się w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy i został zorganizowany w ramach miejskich obchodów 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości.
Uczestnicy czytali utwory o charakterze patriotycznym, a komisja w składzie: Małgorzata Andrzejewska, Elżbieta Surdyka-Stec, Marta Wojciechowska, po wysłuchaniu uczniów zadecydowała, że nagrody otrzymują:
I nagrodęNicola Kępa
dwie równorzędne II nagrody:Julia BrulewskaAntonina Lipiecka
cztery równorzędne III nagrody:Piotr ChudzińskiPatrycja ZygmuntAleksandra PrzychodzkaZofia Malczyk
Zwycięzcy konkursu za ciekawą prezentację otrzymali piękne nagrody książkowe oraz dyplomy i upominki. Uczestników brawami nagradzała klasa 3d wraz z wychowawczynią. Było pięknie i patriotycznie!
Konkurs przygotowały panie: Halina Styrna, Łucja Puczko, Elżbieta Surdyka-Stec i kierownik biblioteki Małgorzata Andrzejewska.
Śniadanie daje moc
11.11.2019W dniu 8 listopada 2019r.-w Dniu Zdrowego Śniadania uczniowie klas 0-III ze SP nr 6 w Świdnicy kolejny raz wzięli czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Wspólne śniadanie dziecka, rodzica, nauczyciela to świetna zabawa, dzięki której najmłodsi nauczyli się jak ważne jest codzienne, zdrowe odżywianie.
W klasach odbyły się poprzedzające akcję zajęcia edukacyjne, dzięki którym uczniowie poznali normy wynikające z piramidy żywieniowej. Znając receptę na właściwe odżywianie dzieci poprzynosiły zdrowe i pożywne produkty do przygotowania wspólnego śniadania w klasie.
Dzieci wraz z rodzicami zadbali w tym dniu o kulturalne przygotowanie stołów do posiłku oraz o podstawowe zasady higieny, czyli umycie rąk przed wykonywaniem kanapek.
Mali kucharze wykazali się bogatą wyobraźnią. Z przyniesionych produktów powstawały kolorowe, dekoracyjne kanapki. Przybrały one rozmaite kształty. Były to fantazyjne postacie z bajek, ulubione zwierzątka. Nie można było oderwać wzroku od smacznie wyglądających sałatek na kolorowych miseczkach. Tak wykonane i przyozdobione potrawy według różnych pomysłów dzieci, uatrakcyjniały ich pracę i wzmagały apetyt.
W kulturalny sposób spożywały zrobione przez siebie kanapki, sałatki, a niektóre z nich próbowały nawet nowych smaków. Dzieliły się z innymi kanapkami wykonanymi przez siebie. Rozmawiały między sobą o tym, co lubią jeść na śniadanie, co im dzisiaj smakowało i co będą chciały zmienić w dotychczasowym spożywaniu posiłku.
Po zakończonym posiłku dzieci narysowały wspólne śniadanie -co im najbardziej się podobało, co sobie wybrały na wspólne śniadanie. Powstała z tego wystawa, która przypomina dzieciom o najważniejszych celach akcji „Śniadanie daje moc.
Uczniowie zrozumieli, że prawidłowe żywienie jest jednym z czynników mających wpływ na wzrost, rozwój i zdrowie dziecka. Odpowiednia dieta zapewni im harmonijny wzrost, dojrzewanie, sprawność fizyczną oraz zdolność do nauki, chroni też przed niedoborami pokarmowymi i przed rozwojem chorób powstających na tle wadliwego żywienia.
Całość akcji „Śniadanie daje moc’ obserwował Samorząd klas I-III pod kierunkiem p. Anny Worobiec, a wnioski zostały zamieszczone w tym reportażu. Efekty wspólnej pracy można zobaczyć w galerii zdjęć.
118
Szkoła do hymnu
10.11.2019Nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Szkoła do hymnu" i odśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11 w obu budynkach szkolnych.
Nasi uczniowie uczcili tę akcję przychodząc w ten dzień w stroju galowym oraz przynosząc biało - czerwone chorągiewki, kotyliony, wstążeczki i balony.
85
80 rocznica wybuchu II wojny światowej
09.11.2019W dniu 7 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 80- rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie klas IV-V przygotowali piękne plakaty i zaprezentowali wszystkim uczniom pieśni patriotyczne z okresu II wojny światowej. Wśród wielu utworów znalazły się „Warszawskie dzieci”, „Dziewczyna z granatem w ręku”, „Dnia pierwszego września…”, „Serce w plecaku”, „Pałacyk Michla…” czy „Jest takie miejsce, jest taki kraj...”. Pamiętamy o tych, którzy poświęcili swoje życie abyśmy mogli być wolni i szczęśliwi.
9
Bezpieczne zachowanie się w lesie
06.11.2019W związku z ogłoszonym w listopadzie 2019 r. przez Szkołę Podstawową nr 315 w Świdnicy Międzyszkolnym Konkursem Plastycznym „Bezpieczne zachowanie się w lesie ” Samorząd klas I-III przygotował szkolne eliminacje do tego konkursu w ramach szkolnego programu profilaktycznego. Celem konkursu było odkrywanie talentów i rozwijanie uzdolnień uczniów, a przede wszystkim wspieranie zainteresowań plastycznych. Tematyka przygotowanych prac wiąże się ze zwiększeniem świadomości uczniów w zakresie bezpiecznego zachowania w lesie, umiejętności przestrzegania zasad, czytania tablic informacyjnych, zwrócenia uwagi na odpowiedni ubiór i warunki atmosferyczne. Głównym zaś zadaniem jest promowanie turystyki i bezpiecznych sposobów spędzania czasu wolnego na terenach leśnych.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Na konkurs wpłynęło 29 prac. Jury w składzie p. A. Maciejewska, p. A. Worobiec i p. A. Błaszczyk dokonało wyboru najciekawszych prac plastycznych.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce- Natalia Karaś-klasa Ia - opiekun p. Anna Maciejewska
Kacper Monica – klasaII b - opiekun p. Joanna Antoniak
Pola Sośnicka-opiekun p. Anna Maciejewska
Kalina Zięcina- opiekun p. Anna Worobiec
II miejsce- Wiktoria Dubicka -klasa Id - opiekun p. Anna Januś
Martyna Kępa - klasa IIIb - opiekun p. Anna Worobiec
III miejsce-Aleksander Widła - klasa IIb -opiekun p. Joanna Antoniak
Michał Magierowski - klasa IIIc - opiekun p. Jolanta Makowska -Wróbel
wyróżnienia-Maja Witkowska - klasa IIb - opiekun p. Joanna Antoniak
Anna Duszyńska - klasa IIIb - opiekun p. Anna Worobiec
W wyniku eliminacji prace plastyczne laureatów I miejsca: Natalii Karaś, Kacpra Monicy, Poli Sośnickiej, Kaliny Zięciny będą reprezentować naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym w SP nr 315.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Nowa siłownia zewnętrzna otwarta!
06.11.2019Zapraszamy wszystkich do naszej nowej siłowni zewnętrznej przy ulicy Jodłowej. Budowa została zakończona i odebrana → można już z siłowni korzystać!
Siłownia składa się z 4 stref.
→ Strefa Kids oznaczona jest kolorem pomarańczowym,
→ strefa dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach to kolor zielony,
→ strefa dla seniorów to ławeczki z rowerkiem
→ strefa dla sprawnych fizycznie oznaczona jest kolorem niebieskim.
Dodatkiem i wypełnienie siłowni są 2 trampoliny 2m oraz zestaw sprawnościowy dla dzieci.
19
Mały ratowniczek
05.11.2019W październiku przez 4 tygodnie pani Ewa Samsel nasza szkolna pielęgniarka realizowała w klasie 4a projekt „Mały Ratowniczek” pod patronatem Oddziału Rejonowego Czerwonego Krzyża w Świdnicy. Zajęcia miały charakter profilaktyczny. Głównym celem było zapoznanie uczniów ze sposobami udzielenia pierwszej pomocy i zapobiegania wypadkom. Projekt zakończył się konkursem z wiedzy na temat pierwszej pomocy, poniżej przedstawiamy laureatów i serdecznie gratulujemy.
I miejsce Nikola Sawicka
II miejsce Jan Kucha
III miejsce Filip Tuz
Dziękujemy Pani Ewie za czas i cierpliwość.
Konkurs Poczty Polskiej
05.11.2019W ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Muzeum Poczty Polskiej, dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonały prace plastyczne spośród, których zostały wyłonione trzy najładniejsze. Prace te zostały przesłane na konkurs. Życzymy powodzenia naszym kreatywnym maluchom.
Przedszkolaki poznają nowy zawód
05.11.2019Dzieci z oddziałów przedszkolnych w ramach preorientacji zawodowej poznały kolejny zawód. Tym razem jest to zawód mleczarza. Podczas zajęć dzieci po obejrzeniu prezentacji multimedialnej samodzielnie przygotowały jogurty owocowe, które z wielką ochotą zjadły.
6
Wystawa zwierząt hodowanych w domach
05.11.201918 października, już po raz kolejny, odbyła się w naszej szkole wystawa zwierząt. Uczniowie klas 4-5 wystawiali hodowane w domach ukochane zwierzaczki. Wzdłuż szkolnego korytarza przygotowaliśmy stanowiska dla wystawców.
Dzieci mogły zobaczyć :
- króliki
- chomiki
- świnki morskie
- szczury
- szynszyle
- różne gatunki ryb akwariowych
- patyczaki
- skorpiona
Uczniowie dowiedzieli się wiele cennych informacji na temat hodowli i karmienia zwierząt oraz ich ciekawych zachowań . Wystawę zwiedzili również najmłodsi uczniowie klas 0-3 oraz rodzice.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i przyniosła uczniom i nauczycielom wiele miłych wrażeń.
Podczas wystawy zwierząt odbywała się również zbiórka karmy, zabawek i kocy dla zwierząt ze Schroniska w Świdnicy. Darczyńcom bardzo dziękujemy za wspaniałe dary.
Organizator: nauczyciel przyrody
M.SIDORUK
11
Projekt Szkoła Pamięta klasy IV - VIII
01.11.2019Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
Włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej #SzkołaPamięta. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.
W naszej szkole podjęliśmy wiele działań, aby upamiętnić ważne wydarzenia i postaci tych, którzy są dla nas powodem do dumy i związani są z historią naszego miasta i regionu.
Uczniowie klas IV- VI, w ramach Ekstraklasy, na lekcjach historii wykonali plakaty i zorganizowali wystawy na korytarzach szkolnych. Bohaterami byli m.in.: książę Bolko Świdnicki, jego bratanica-Anna Świdnicka, Maria Kunic-astronom, Mieczysław Kozar-Słobódzki, Franciszek Jarzyna. Oprócz tego uczniowie zapalili znicze na grobach F. Jarzyny i M. Kozara-Słobódzkiego. Znicze zostały też zapalone przy miejscach związanych z wydarzeniami historycznymi przy ul. Brzozowej i na cmentarzu Słowiańskim.
W ramach akcji #SzkołaPamięta klasa 7A przygotowała na zajęciach kreatywnych oraz zajęciach z wychowawcą 6 stroików, które w środę 30 X złożone zostały na grobach na cmentarzu Słowiańskim oraz Cmentarzu przy ul. Brzozowej.
Uczniowie klasy 8b przygotowali znicze, które zostaną zapalone na świdnickich cmentarzach w dniu 1 listopada.
23
Projekt Szkoła Pamięta w oddziałach przedszkolnych
31.10.2019W nawiązaniu do uroczystości Wszystkich Świętych i Święta Odzyskania Niepodległości dzieci z oddziałów przedszkolnych włączyły się do akcji „ Szkoła Pamięta”. W ramach akcji uczniowie wraz z paniami I. Kulig i A. Ciszak udały się na pobliski cmentarz, gdzie oddając hołd Nieznanym Żołnierzom oraz ofiarom mordu obozu koncentracyjnego zapaliły na grobach znicze.
#SzkołaPamięta
2
Przed ołtarzem Maryi - konkurs międzyszkolny
31.10.2019Miło nam poinformować, że w międzyszkolnym konkursie religijnym organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 105 -„Przed ołtarzem Maryi”-
aż 9 uczniów z naszej szkoły zostało nagrodzonych.
Nagrodę specjalną Ks. Biskupa Adama Bałabucha
– otrzymała Wiktoria Masłowska (kl. 6d)
II miejsce zajął Krystian Masłowski (kl. 5f)
III miejsce zajął Artur Cieślik (kl.5a)
Wyróżnienia otrzymali:
Miłosz Gradowski (kl. 1c)
Fabian Tatko (kl. 1c)
Martyna Kępa (kl.3b)
Hanna Miśkiewicz (kl. 3d)
Natalia Surówka (kl.5b)
Weronika Surówka (kl.5c)
Uczniowie przygotowywali prace pod kierunkiem Pań:
A.Wolskiej, R. Borek, M. Gros
WSZYSTKIM NAGRODZONYM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!
1
Projekt Szkoła Pamięta w klasie 1c i 1d
31.10.201931 października klasy 1c i 1d brały udział w zajęciach pod hasłem Szkoła Pamięta. Dzieci wspominały ludzi, których już nie ma wśród nas.....Poznały staropolskie i współczesne obyczaje i obrzędy związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego.
Warsztaty czytelnicze w ramach akcji „Szkoła pamięta”
30.10.2019Dnia 29.10. 2019 r. w klasie III b pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty czytelnicze poświęcone pamięci zmarłej poetki ze Świdnicy Urszuli Kozłowskiej. Była autorką książek przeznaczonych dla najmłodszych. Tworzyła baśnie i bajki, a w formie wierszy spisywała także legendy. Jej pozytywne i ciepłe historie, uwielbiane były przez dzieci.
Dzieci wraz z wychowawcą przygotowały wystawę książek poświęconych twórczości Urszuli Kozłowskiej. Wśród jej książek znalazły się takie utwory: „Ortografia jest fajna”, „Kiedy ma się kilka lat”, „Czapka nie Witka, czyli odlotowe zabawy ze słowem”, „Wiosna niedźwiadka i innych wierszy gromadka”, „Pokłóciły się poetki o pietruszkę i skarpetki, czyli awantura na 48 wierszy”.
Uczniowie wspólnie przeczytali fragmenty książki „Jak jeżyk z jerzykiem odkryli Afrykę”. Następnie układali wielozdaniową wypowiedź na temat bohaterów i zdarzeń w książeczce. Docenili wartość koleżeństwa oraz przyjaźni w życiu na podstawie przygód jerzyka w piórkach i jeżyka w igiełkach. Pracowali w grupach. Wyszukiwali informacje, ciekawostki dotyczące zwyczajów głównych bohaterów. Każda grupa tworzyła pracę plastyczną z różnych elementów, naklejała na kartonie, tworząc wspólną kompozycję.
Na zakończenie wszyscy wykonali ramkę z tytułem – Przyjaźń to wspaniała rzecz i warto jej szukać. Podsumowaniem zajęć była zabawa „Iskierka przyjaźni” oraz wręczenie wykonanej zakładki przyjacielowi lub koledze z klasy. Dzięki tym warsztatom uczniowie będą rozwijać zainteresowanie czytelnicze i sięgną do książek naszej zmarłej poetki ze Świdnicy Urszuli Kozłowskiej.