• Z książką na wakacje
     • Z książką na wakacje

      21.06.2021

      Nadszedł czas, aby podsumować całoroczny projekt edukacyjny „Lubię czytać”. Projekt był realizowany przez p. Halinę Styrnę w grupie uczniów z klasy 1a i 2d uczestniczących w zajęciach świetlicowych. Ze względu na duże zainteresowanie projektem brali w nim również udział uczniowie z klasy 1b, 1c, 2a, 2b, 2c, 3b, 3d. Przez cały rok na zajęciach polonistycznych prezentowane były książki różnych autorów polskich i zagranicznych znanych na całym świecie. Dzieci zapraszane były do czytania i słuchania wierszy i utworów pisanych prozą zawsze w ciekawej scenografii. W związku z prezentowanymi utworami organizowane były konkursy wraz z nagrodami: plastyczne, recytatorskie i pięknego czytania. Projekt był realizowany przy współpracy z p. Elżbietą Surdyką- Stec i p. Anną Worobiec.

      Ostatnie spotkanie p. Haliny Styrny z uczniami odbyło się pod hasłem „Czytanie na polanie”. W piękny słoneczny dzień dzieci z klasy 1a, 2c i 2d siedząc na trawie, na materacach, rozmawiały o wartościach płynących z książek, z którymi warto się zaprzyjaźnić. Uczniowie stwierdzili, że mając wiele wolnego czasu podczas wakacji, warto brać je czytać, by poszerzać swoją wiedzę, ćwiczyć czytanie dla własnych korzyści. Ciekawym momentem była prezentacja książek przez samych uczniów, a pięknie czytające dzieci nagradzane były brawami. Główne hasło spotkania: Z książką na wakacje!

       

    • Wakacje, ale bezpieczne!
     • Wakacje, ale bezpieczne!

      21.06.2021

      Samorząd klas I –III zorganizował, ostatni w tym roku szkolnym, konkurs. Był to konkurs profilaktyczny dla uczniów klas młodszych pod hasłem “Bezpieczne wakacje”. Został on poprzedzony zajęciami profilaktycznymi o bezpiecznym korzystaniu z uroków wakacyjnych.
       

      Celem konkursu było: rozwijanie umiejętności bezpiecznej zabawy w różnych miejscach i wypoczynku podczas wakacji, rozwijanie aktywności twórczej i wyobraźni plastycznej.

      Prace konkursowe zawierały tematykę, taką jak: bezpieczne miejsce zamieszkania, bezpieczna droga, bezpieczny pobyt w górach i nad wodą. Uczniowie wykonali prace ciekawe, pełne słońca i radości płynącej z wakacji. Udowodnili, że są świadomi zagrożeń, jakie mogą się wydarzyć, kiedy nie będą pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych. Wybór najciekawszych prac był trudny.
      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce Zuzanna Wróblewska kl.1a (świetlica)
                       Julia Gorgoń kl.1b
                       Anna Rupnowska kl.2d (świetlica)

      II miejsce Marta Przybysz kl.1a (świetlica
                        Anna Rossolińska kl. 1a (świetlica)
                        Liliana Ponichtera kl.1b
                        Magdalena Wyszyńska kl. 2d (świetlica)

      III miejsce Zuzanna Marszałek kl.1b
                         Bartosz Głogowski kl.2c
                         Bartosz Kołakowski kl.2c
                         Natalia Łysoń kl.2d

      Opiekunami artystycznymi uczniów były panie: Anna Worobiec, Anna Januś, Jolanta Rękas, Halina Styrna.

      Za ciekawe prace dzieci otrzymały kolorowe, wakacyjne dyplomy i słodycze oraz gratulacje od organizatorek konkursu, pani Haliny Styrny i Anny Worobiec. Opiekunki samorządu życzą wszystkim uczniom wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacyjnych chwil!

       

    • Król i Królowa grzeczności
     • Król i Królowa grzeczności

      21.06.2021

      Podsumowanie  osiągnięć w zachowaniu  uczniów klas I-III  za II semestr roku szkolnego 2020/2021

       

      Królem i Królową Grzeczności w II semestrze zostali:

         

      Klasa I a- Izabela Synowska

                        Adam Buchman

                                                                                            

      Klasa I b-  Liliana Ponichtera

                         Wiktor Karaś

                       

      Klasa I c-   Antonina Cebo

                         Adrian Matyjak

       

      Klasa II a-  Lena Duczyńska

                          Oliwier Grzywa

       

      Klasa II b- Martyna Dzamara

                          Hubert Borowski

       

      Klasa II c- Milena Kobyłecka

                         Dawid Król

       

      Klasa II d- Magdalena Wyszyńska

                          Antoni Polniaszek

       

      Klasa III a-Amelia Filip

                          Olivier Klawiński

       

      Klasa III b-Matylda Wójcik

                           Jakub Kwasek

       

      Klasa III c- Julia Szymańska

                           Adrian Antanavicius

       

      Klasa III d- Natalia Raj

                           Wiktor Mróz

       

      Gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom !!!  

      Samorząd klas I-III pod opieką p. Anny Worobiec i p. Haliny Styrny

                          

    • PROJEKT ŚWIDNICKA MOZAIKA EDUKACYJNA ZAKOŃCZONY
     • PROJEKT ŚWIDNICKA MOZAIKA EDUKACYJNA ZAKOŃCZONY

      20.06.2021

      Uczestnicy treningu językowego podsumowali swoja całoroczną pracę. Na zajęciach uczniowie klasy 6d rozwijali swoje zainteresowania i uzdolnienia językowe.

      Poznawali nie tylko język angielski, ale również programy i aplikacje, dzięki którym tworzyli własne projekty językowe: chmury wyrazowe, mapy myśli, komiksy i memy ToonyTools oraz scratch.

      Ciekawym doświadczeniem było programowanie microbitów i tworzenie z nich takich przedmiotów, jak: wyświetlacz LED, stoper, kostka do gry, kompas, tabliczka mnożenia, światłomierz czy generator dźwięku.

      Uczniowie kręcili też własne clipy promujące zdrowe przepisy kulinarne oraz aktywny styl życia.

      Ponadto oglądali filmy i programy BBC w oryginalnej wersji językowej, a także grali w gry online (kahoot, baamboozle, duolingo, Cartoon Network GameBox). Uczestnicy projektu uczyli się tworzyć krótkie formy pisemne (notatka, sms, e-mail) oraz porozumiewać się w czasie podroży zagranicznych (meldowanie w hotelu czy zamawianie posiłku w restauracji). Zdobytą wiedzę wykorzystywali do tworzenia własnych projektów w ramach Ekstraklasy. Opiekunem grupy była pani Katarzyna Gabrylczuk.

      Zachęcamy do obejrzenia niektórych naszych projektów w galerii.

       

    • Sukcesy młodych literatów
     • Sukcesy młodych literatów

      18.06.2021

      Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na oficjalne wyniki XIV REGIONALNEGO KONKURSU PLASTYCZNO – LITERACKIEGO „MOJA MAMA” DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH i SPECJALNYCH. Uczniowie naszej szkoły przygotowali prace literackie na konkurs, którego temat przewodni w tym roku brzmiał: Nasza Matka Ziemia - wspólnie dbamy o naszą planetę! Napisz, jak w domu z mamą dbacie o Matkę Ziemię.

      Wśród tegorocznych laureatów w kategorii prac literackich klas IV – VIII znalazło się aż troje uczniów naszej szkoły:

      Julia Głogowska z klasy VId zajęła I miejsce w kategorii proza, a Krzysztof Kielar z kl. IVa otrzymał w tej samej kategorii wyróżnienie. Jury doceniło również wiersz Natalii Głogiewicz pt. „Ekologiczność” i nasza ósmoklasistka zwyciężyła w kategorii poezja.

      Organizatorami konkursu były: Izabela Katarzyna Mrzygłocka Poseł na Sejm RP oraz Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna nr 10 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Wałbrzychu, a przeznaczony jest on dla uczniów szkół podstawowych oraz specjalnych z Wałbrzycha, powiatu wałbrzyskiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego, ząbkowickiego oraz kłodzkiego.

      Nasi uczniowie okazali się zatem najlepsi w regionie!

      Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych udanych prób literackich.

    • Spotkanie z policjantami
     • Spotkanie z policjantami

      18.06.2021

      W dniu  17 czerwca 2021 r. Szkołę Podstawową nr 6 w Świdnicy odwiedzili st. sierżant Konrad Dyko i mł. aspirant Damian Marszałek, policjanci z Komendy Powiatowej w Świdnicy. W spotkaniu z policjantami brały udział klasy 0-1.

      Celem wizyty było utrwalenie i przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjanci w ciekawy sposób omówili zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówili sposoby unikania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

      Uczniowie aktywnie brali udział w spotkaniu. Utrwalili wiedzę dotyczącą numerów alarmowych:

      -997-policja

      -998-straż pożarna

      -999-pogotowie

      Dzieci oprócz pogadanki brały także udział w scenkach dramowych dotyczących zachowania w niebezpiecznych sytuacjach. Policjant zwrócił uwagę uczniów na elementy i kolor umundurowania oraz przybliżył im na czym polega ich praca.  Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie przyniesionych przez naszych gości podstawowych akcesoriów policjanta. Dzieci mogły przymierzyć kamizelkę i koszulkę odblaskową z napisem „Policjant”, dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną oraz proszek do badania odcisków palców, mogły również usiąść za kierownicę policyjnego radiowozu. Najwięcej jednak radości wzbudzało włączanie sygnałów alarmowych.

      Na zakończenia spotkania uczniowie zadawali pytania, a policjanci podsumowali zajęcia, wyjaśniając dzieciom, jak właściwie zachować się będąc uczestnikiem ruchu drogowego. Dzieci podziękowały policjantom za ciekawe spotkanie wręczając laurki i samodzielnie wykonane portrety naszych gości, które wywołały dużo radości i uśmiechu na ich twarzy.

      Wspólne zdjęcie było zwieńczeniem tej niecodziennej wizyty.

      Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

      Koordynatorami spotkania był Samorząd klas I-III pod opieką p. Anny Worobiec i p. Haliny Styrny.

    • Dzień Rubika
     • Dzień Rubika

      18.06.2021

      Halo! Halo! Czy wiecie, że Szóstka jest szkołą wspierającą uzdolnienia? Rozwijającą największe bogactwo jakie może mieć człowiek - rozum? Tego Wam nikt nie odbierze a w przyszłości może zaprocentować i sprawić, że dzisiejszy mały człowiek, będzie dorosłym mądrym i dobrym człowiekiem, który będzie ulepszał nasz świat. Korzystamy z każdej okazji aby dać Wam możliwość się rozwijać.

      Dzisiaj okazją był Dzień Rubika. Zobaczcie krótki reportaż. Kto wie, może zobaczycie w nim siebie lub swoich kolegów i koleżanki?

    • Mały Ratowniczek - bezpieczne wakacje
     • Mały Ratowniczek - bezpieczne wakacje

      18.06.2021

      Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 6 jest realizowany projekt edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Został on zainicjowany przez Program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej p. Anna Worobiec i p. Halina Styrna po odbyciu kursu „Ratujemy i uczymy ratować” w czerwcu 2021 r.  w klasach I-II przeprowadziły zajęcia warsztatowe pod nazwą „Mały Ratowniczek-bezpieczne wakacje”.

      Zajęcia dotyczyły utrwalenia zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku, omdlenia, oparzeń, stłuczeń, zwichnięć, otarcia skóry, krwawienia z nosa ze szczególnym zwróceniem uwagi  na zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w okresie trwania pandemii.

      Podczas warsztatów dzieci przypomniały sobie i utrwaliły podstawowe numery telefonów służb ratowniczych w Polsce: 997, 998, 999 i 112.

      Następnym zadaniem było przeprowadzenie symulowanej rozmowy telefonicznej mającej na celu zawiadomienie o niebezpieczeństwie, w której dzieci:

      · przedstawiały się,

      · udzielały informacji o miejscu zdarzenia albo własnym adresie,

      · rodzaju niebezpieczeństwa.

      Na warsztatach uczniowie nauczyli się podstawowych czynności ratujących życie:

      1. Sprawdzanie przytomności.
      2. Bezpieczeństwo osoby poszkodowanej.
      3. Wzywanie pomocy.
      4. Sprawdzanie oddechu.
      5. Pozycja boczna poszkodowanego.
      6. Oddechy ratownicze.

      Warsztaty miały charakter profilaktyczny, których celem było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których zależy od nas czyjeś życie oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa w okresie zbliżających  się wakacji w okresie trwania pandemii.

    • Kubusiowi przyjaciele natury w 1c
     • Kubusiowi przyjaciele natury w 1c

      17.06.2021

      Uczniowie klasy 1c zdobyli tytuł „Kubusiowego przyjaciela natury”. Przez cały rok szkolny klasa realizowała cykl 7 lekcji w ramach jednego z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dotyczącego nauki podstawowych zasad ochrony środowiska, recyklingu, szacunku do roślin i zwierząt, dbałości o właściwe odżywianie, aktywnego spędzania czasu, oszczędzania pieniędzy i odpowiedzialnego gospodarowania zasobami natury. Uczniowie wykonywali specjalne zadnia w kartach pracy, ćwiczenia ruchowe, doświadczenia, prace plastyczno - techniczne, oglądali filmy tematyczne, co z całą pewnością wpłynęło na proekologiczną edukację dzieci i zachęciło do ruchu od najmłodszych lat.

       

       

    • Elektryczne mózgi
     • Elektryczne mózgi

      14.06.2021

      Grupa uczniów klas szóstych wykonała gry edukacyjne do wykorzystania na różnych lekcjach. Podpowiedzi znaleźli w podręcznikach i  Internecie. Wykorzystali pudełka kartonowe, kabelki, gniazda bananowe, żaróweczki i baterie.  Konstruując ”mózgi” sprawdzili swoje wiadomości z zajęć o elektryczności i wykazali się pomysłowością.

      Zostały one przekazane nauczycielom, którzy już z nich korzystają na lekcji. Jest to wspaniała pomoc dydaktyczna do utrwalania i sprawdzenia wiedzy  w formie zabawy. Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Przedmiotowcy zwrócili również uwagę na staranność wykonania tych „mózgów elektrycznych”, a jak one wyglądają – zobaczcie sami. 
                                                                         

      Bożena Kawałkowska

    • Konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Zemsta Aleksandra Fredry
     • Konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Zemsta Aleksandra Fredry

      10.06.2021

      10 czerwca 2021 r. w bibliotece szkolnej odbył się międzyklasowy konkurs czytelniczy ze znajomości lektury pt. Zemsta Aleksandra Fredry. Do rywalizacji przystąpili reprezentanci wszystkich klas VII. Po obliczeniu wyników (różnica 1-2 pkt.) zwycięzcami okazali się uczniowie klasy VII b (P. Gaładyn, D. Knapik, M. Marks). Pozostałe miejsca zdobyli:

      II – klasa VII c (Sz. Błaszczyk, H. Godula, M. Widła)

      II – klasa VII e (N. Femiak, A. Głowacka, H. Wolanin)

      III – klasa VII a (M. Buchman, K. Gościmska, E. Kalbarczyk)

      IV – klasa VII d (L. Chmielewski, W. Masłowska, M. Mikosz)

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

       

    • Kosmiczne Eko
     • Kosmiczne Eko

      07.06.2021

      1czerwca 2021r w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się wręczenie nagród w konkursie "Kosmiczne eko" zorganizowanym w związku z przypadającym na rok 2021 stuleciem urodzin Stanisława Lema.

      Miło nam poinformować, że laureatami konkursu były również dzieci z oddziałów przedszkolnych: III miejsce zajęła Latika Narloch a praca Aleksandry Chmielnickiej została wyróżniona.

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

       

    • Okładka do mojej ulubionej książki
     • Okładka do mojej ulubionej książki

      07.06.2021

      7 czerwca w bibliotece szkolnej został rozstrzygnięty konkurs plastyczno - literacki dla klas drugich Okładka do mojej ulubionej książki. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do biblioteki wpłynęło 50 prac plastycznych wykonanych ciekawą i różnorodną techniką.

      Komisja w składzie p.Elżbieta Surdyka-Stec i p.Łucja Puczko nagrodziła i wyróżniła 17 uczniów książkami, zakładkami i słodyczami.

      Nagrodzeni uczniowie:

      Sandra Cielecka 2b

      Xavier Pindel 2b

      Szymon Makowiec 2c

      Wyróżnieni:

      Zofia Buczkowska 2b

      Marcel Czubaszek 2c

      Antoni Ćwiek 2d

      Wiktoria Dubicka 2d

      Bartosz Głogowski 2c

      Gabriel Gosztyła 2b

      Wiktoria Jasionowska 2b

      Zuzanna Kaczmarczyk 2c

      Zuzanna Malinowska 2c

      Janusz Mojsiuk 2c

      Anna Rupnowska 2d

      Anhelina Shevchenko 2d

      Lidia Słoma 2b

      Magdalena Wyszyńska 2d

       

    • Konkurs plastyczny - Jem zdrowo
     • Konkurs plastyczny - Jem zdrowo

      07.06.2021

      W związku z realizacją projektu szkolnego pod hasłem „Zdrowo odżywiam się” odbył się konkurs plastyczny „Jem zdrowo”. Celem konkursu było: rozbudzenie zainteresowania własnym zdrowiem, wdrażanie do dbania o nie i rozróżnianie produktów warunkujących zdrowie.
      Prace plastyczne zostały wykonane przez uczniów klas I-III i wyróżniały się ciekawym podejściem do tematu oraz prezentacją informacji zdobytych na lekcjach i zajęciach na świetlicy szkolnej.
      Wybór laureatów nie był łatwy, a przy wyborze liczyła się też pomysłowość prac.
      Laureaci konkursu:

      I miejsce Anna Rossolińska kl. 1a

                       Izabela Synowska kl. 1a

                       Hannah Rosa kl. 1b

      II miejsce Marta Przybysz kl. 1a

                        Wiktor Karaś kl. 1b

                         Anna Rupnowska kl 2d

      III miejsce Lena Duczyńska kl. 2a

                         Lena Hojda kl. 1c

      Wyróżnienie: Milena Kobyłecka kl. 2c

      Uczniowie prace przygotowali pod kierunkiem nauczycieli: Anny Błaszczyk, Haliny Mozol, Haliny Styrna, Anny Worobiec.
      Gratulacje laureatom przekazują organizatorki konkursu p. Halina Styrna i Anna Worobiec.

       

       

    • Dobrze liczę i dbam o zdrowie
     • Dobrze liczę i dbam o zdrowie

      29.05.2021

      W ramach propagowania wśród uczniów zdrowego trybu życia, w tym zdrowego odżywiania, odbył się konkurs matematyczny. Uczestniczyło w nim 14 uczniów, a byli to najlepsi matematycy z klas drugich
      i trzecich. Celem konkursu było wyłonienie mistrzów liczenia, którzy dbają o swoje zdrowie, bo hasło konkursu to „Dobrze liczę i dbam o zdrowie”. Uczniowie rozwiązywali zadania o różnej tematyce sprawdzające ich matematyczne umiejętności i utrwalali wiadomości o zdrowych nawykach żywieniowych. Liczyło się w nich logiczne myślenie, stosowanie wiedzy w praktyce i szybkość. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą, a mistrzami liczenia zostali:

       klasy drugie: uczeń Bartłomiej Kołakowski kl.2c

       klasy trzecie: uczeń Michał Krajewski kl.3a.

      Gratulują wszystkim uczestnikom i zachęcają do kolejnych konkursów matematycznych, organizatorki panie: Halina Styrna i Anna Worobiec.

       

    • W wierszach o zdrowiu
     • W wierszach o zdrowiu

      29.05.2021

      Tematyka prozdrowotna była realizowana na lekcjach w klasach młodszych I na zajęciach świetlicowych. Tematy dotyczyły promocji zdrowej żywności, wykazania wyższości zdrowego odżywiania, pokazania uczniom wpływu niezdrowych pokarmów na ich zdrowie.
      Kontynuacją tematyki prozdrowotnej był zorganizowany dla uczniów klas I-II, należących do grup świetlicowych, konkurs pięknego czytania pod hasłem „W wierszach o zdrowiu”.
      Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, rozbudzenie u dzieci zainteresowania utworami zawierającymi teksty mówiące o zdrowiu, uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze.
      Uczestnicy konkursu czytali wybrane przez siebie utwory, najczęściej o zdrowych warzywach i owocach. Z przyjemnością słuchało się wierszy prezentowanych przez uczniów. Nauczyciele zwracali uwagę na płynność w czytaniu, wyrazistość, poprawność i interpretację.
      Najlepiej zaprezentowali się uczniowie:

      Martyna Prokop kl.1a

      Lena Kępa kl.1b

      Oliwia Kurzawa kl.2c

      Milana Yarotska kl.2d

      Gratulacje zwycięzcom składają organizatorki konkursu, panie: Halina Styrna i Anna Worobiec.

       

       

    • Zdrowo odżywiam się
     • Zdrowo odżywiam się

      29.05.2021

      Pod hasłem „Zdrowo odżywiam się” uczniowie z klasy 1a, 1b, 2a, 2c i 2d pod opieką p. Haliny Styrny, realizowali różne działania. Uczestniczyli w szeregu zajęć: pozwalających rozbudzić zainteresowanie własnym zdrowiem i rozwojem, rozwijanie potrzeby prawidłowego odżywiania i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie, wdrażanie do dbania o własne zdrowie.

      Uczniowie rozmawiali o komponowaniu zdrowych posiłków, o zdrowych owocach i warzywach, które należy jeść codziennie i regularnych posiłkach. Przygotowywali się też do konkursu pięknego czytania wierszy o tematyce prozdrowotnej.

      Wspólnie z nauczycielem przygotowali Dzień Zdrowej Żywności, w którym przynieśli zdrowe kanapki, różne warzywa i owoce i zorganizowali wystawkę. Słuchali pięknego czytania wierszy o zdrowych warzywach i owocach. Prezentowali również prace plastyczne przygotowane na konkurs „Odżywiam się zdrowo”. Wspólne zdjęcia na tle zdrowych posiłków i przygotowanej dekoracji, piękne czytanie i plastyczne prace promujące zdrowe posiłki, pokazały aktywnych i świadomych uczniów. Oby takich dni było jak najwięcej na świetlicy, twierdzą uczniowie i opiekun p. H. Styrna.

    • Podsumowanie programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury"
     • Podsumowanie programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury"

      20.05.2021

      Kubusiowi Przyjaciele Natury to ogólnopolski program dla szkół i przedszkoli, o tematyce ekologicznej. Celem programu jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcanie do ruchu. Dzieci wzięły udział w siedmiu blokach tematycznych.

      1.Dbam o rośliny i zwierzęta nawet te najmniejsze.

      2. Dbam o aktywność fizyczną.

      3. Dbam o siebie i jem warzywa i owoce.

      4. Dbam o zasoby naturalne (powietrze, wodę i energię).

      5. Dbam o segregację śmieci i tworzę z nich coś nowego.

      6. Dbam o naturę.

      7. Dbam o środowisko i oszczędzam pieniądze.

      Poprzez realizację programu kształtujemy u dzieci proekologiczne nawyki w codziennym życiu, wyrabiamy właściwy stosunek do ochrony środowiska, umiejętności podejmowania konkretnych działań, opanowania elementów wiedzy przyrodniczo- ekologicznej.

       

    • Kosmiczne eko dla klas 4-6
     • Kosmiczne eko dla klas 4-6

      20.05.2021

      W związku z przypadającym na rok 2021 stuleciem urodzin Stanisława Lema Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy ogłosiła konkurs techniczno-ekologiczny „Kosmiczne eko” inspirowany twórczością Stanisława Lema. Wykonać należało przestrzenną pracę plastyczną, która mogła przedstawiać np.: robota, statek kosmiczny, układ słoneczny ...

      Przy wykonywaniu zadania należało zastosować recykling i wykorzystać np.: zużyte butelki, pojemniki plastikowe, kartony, papier, puszki, ubrania, sprzęt elektroniczny, itp.

      14.05.2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy odbyła się ocena 77 przestrzennych prac plastycznych prac.

      Po wnikliwej i bardzo trudnej ocenie Jury w składzie:

      Joanna Trojan-Skała – kierownik Referatu Kultury Urzędu Miasta w Świdnicy
      Karolina Dzięcielska – wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy
      Marta Ćućka – artysta grafik,

      W kategorii - klasy IV – VI nagrodzeni i wyróżnieni również uczniowie naszej szkoły:

      II MIEJSCE - Jacek Sobczyński 4c

      oraz WYRÓŻNIENIA:

      Martyna Kępa 4b

      Nadia Bazydło 5b,

      Dominika Pazdur 5b,

      Ich prace można zobaczyć w galerii zdjęć, zaś rozdanie nagród i wyróżnień nastąpi w czerwcu.

       

      B. Kawałkowska

    • Wielki sukces uczennicy z klasy 1b
     • Wielki sukces uczennicy z klasy 1b

      20.05.2021

      Cieszymy się ogromnie z sukcesu uczennicy klasy Ib Zuzanny Marszałek ze SP nr 6, która otrzymała wyróżnienie za kreatywną pracę robota podczas konkursu technologiczno-ekologicznego „Kosmiczne eko” zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy w związku z przypadającym na rok 2021 stuleciem urodzin Stanisława Lema.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Rodzinny Konkurs plastyczny
     • Rodzinny Konkurs plastyczny

      18.05.2021

      W Roku św. Józefa i miesiącu urodzin św. Jana Pawła II uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rodzinnym konkursie plastycznym: „Jan Paweł II i święty Józef Opiekunowie naszych rodzin” Spośród 20 prac, które wpłynęły na konkurs jury (p. Renata Borek i p. Aleksandra Ciszak) wytypowało laureatów, których prace były najbardziej oryginalne w przekazie treści a także pomysłowe w doborze techniki plastycznej .

      Oto oni:

       

      I miejsce-Szymon Makowiec kl. 2c

      II miejsce-Martynka Dzamara kl.2b, Jacek Sobczyński kl.4c

      III miejsce-Olivier Grzywa kl.2a

      WYRÓŻNIENIA;

      • Iza Synowska kl.1a
      • Jasiu Wójcik kl.1c
      • Natalka Karaś kl.2a
      • Tobiasz Musiał kl.2a
      • Wojtuś Boczar kl.3b
      • Michalina Lipiecka kl.1a, Antonina Lipiecka kl.3b

       

      GRATULUJEMY  LAUREATOM I WSZYSTKIM BIORĄCYM UDZIAŁ W KONKURSIE, ŻYCZĄC BY ŚW.JAN PAWEŁ II I ŚW. JÓZEF CZUWALI NAD NASZYMI RODZINAMI I WYPRASZALI DLA RODZIN POTRZEBNE ŁASKI.

       

    • Kosmiczne eko
     • Kosmiczne eko

      17.05.2021

      Michał Kowalewski i Igor Przyborowski uczniowie klasy 2d wzięli udział w konkursie pt. "Kosmiczne eko" organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Świdnicy.

      Chłopcy otrzymali wyróżnienie za swoje kreatywne i ekologiczne prace.

      Serdecznie gratulujemy!

    • Edukacja regionalna - Patriotyzm Jutra
     • Edukacja regionalna - Patriotyzm Jutra

      13.05.2021

      W lutym DODN w Wałbrzychu zaprosił uczniów z naszej szkoły do wzięcia udziału w regionalnym konkursie interdyscyplinarnym ,,Edukacja regionalna - Patriotyzm Jutra".

      Głównym celem konkursu było wspieranie wielokierunkowej aktywności uczniów oraz przekazywanie zdobytych wiadomości rówieśnikom z innych obszarów województwa. Zadania konkursowe nie były łatwe! Uczestnicy mieli za zadanie samodzielnie wykonać fotografie dowolnych, ważnych z punktu historycznego miejsc i zabytków Świdnicy i ukazanie ich (w formie kolażu i prezentacji) jako dokumentu świadectwa miejsc, historii i tradycji naszego regionu.

      Uczniowie pod opieką wychowawców - Joanny Antoniak i Agnieszki Figieli pracowali w sześcioosobowym zespole, przygotowali pracę konkursową w postaci kompozycji złożonej z 16 kolorowych fotografii. Następnie wspólnie stworzyliśmy opis z uzasadnieniem doboru zdjęć tworzących kompozycję - zgodną z tytułem konkursu.

      W środę 12 maja odbył się etap regionalny konkursu. Zadaniem naszych uczniów była ustna prezentacja pracy konkursowej. Zespół wspaniale poradził sobie z zadaniem, zapraszając organizatorów konkursu i uczniów z wałbrzyskiej i świebodzickiej szkoły na ,,Spacer po naszej Świdnicy". To zaowocowało wysokim - drugim miejscem w rywalizacji!

      Niezwykle cieszymy się z tego wyniku, gratulujemy uczestnikom i dziękujemy za piękną promocję naszego miasta.

      Laureaci: Antonina Lipiecka, Władysław Szmaj, Jakub Kwasek, Tymoteusz Kałużniak, Oskar Choryński, Bartosz Kica

       

      Wychowawcy: Joanna Antoniak, Agnieszka Figiela

    • Martwa natura - jabłko i gruszka
     • Martwa natura - jabłko i gruszka

      07.05.2021

      Do wykonania rysunku czy obrazu, zarówno z wyobraźni, jak i z natury, potrzebna jest znajomość elementów języka sztuki.

      Formą treningu i nabywania umiejętności jest wykonywanie szkiców kompozycji, wybranego elementu czy detalu. Przy prezentowaniu rzeczywistości jest potrzebna także znajomość budowy przedmiotów.

      Martwa natura to rysunkowe, graficzne, malarskie lub fotograficzne przedstawienie przedmiotów codziennego użytku, owoców, warzyw w określony sposób. Nasi uczniowie klas siódmych, po warsztatach fotograficznych w swoich kuchniach, przeszli do szkicowania i malowania owoców. Na początek jabłko i gruszka.

      Zachęcam do przejrzenia fotek ich prac – może najdzie Was ochota na schrupanie gruszki lub jabłuszka  - samo zdrowie!!!
                                                                                                   

      Bożena Kawałkowska

    • Szkolny konkurs - Mam wybór dbam o zdrowie
     • Szkolny konkurs - Mam wybór dbam o zdrowie

      06.05.2021

      29.04. 2021 r  odbył  się  Szkolny Konkurs „Mam wybór - dbam o zdrowie".

      Uczestnikami konkursu byli reprezentanci klas czwartych.

      Uczniowie  wykazali się dużą wiedzą nt.  zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

      Wyniki  konkursu są następujące:

      1 miejsce MICHAŁ MAGIEROWSKI- KLASA 4C

      2 miejsce DAWID ROGALSKI- KLASA 4B

      3 miejsce MILENA STRUGAŁA- KLASA 4D

                     JĘDRZEJ KORONA- KLASA 4C

      4 miejsce ALEKSANDER KUC- KLASA 4B

      5 miejsce WANDA LENCEWICZ- KLASA 4D

                     ALEKSANDRA PRZYCHODZKA- KLASA 4D

      6 miejsce ZOFIA MALCZYK- KLASA 4C

      7 miejsce KRZYSZTOF BARCIK- KLASA 4B

       

      Jesteśmy dumni z naszych uczniów , gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

       

                                                                  Małgorzata Sidoruk

    • Konkurs plastyczny "Zabytki Świdnicy"
     • Konkurs plastyczny "Zabytki Świdnicy"

      06.05.2021

      Samorząd klas I-III pod kierunkiem p. Anny Worobiec i p. Haliny Styrny przygotował Szkolny Konkurs Plastyczny „Zabytki Świdnicy” w ramach szkolnego projektu  „Świdnica moje miasto”.

      Głównym celem konkursu było uwrażliwienie na piękno krajobrazów, zabytków, ciekawych miejsc naszego miasta. Ponadto pogłębianie wiedzy i kształtowanie zainteresowań uczniów historią Świdnicy. Również pobudzenie wyobraźni plastycznej, kreatywności i możliwości zaprezentowania swoich umiejętności i uzdolnień plastycznych na forum szkoły.

       

      Na konkurs napłynęło wiele wspaniałych prac plastycznych wysłanych online. Najciekawsze prace zostały nagrodzone.

      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce

      Izabela Synowska - klasa I a

      Lena Duczyńska -klasa II a

      Piotr Jabłoński-klasa III c

      II miejsce

      Marta Przybysz -klasa I a

      Tomasz Surówka -klasa I b

      Wiktor Przednowek-klasa III a

      Antonina Lipiecka -klasa III b

      III miejsce

      Paweł Kunicki-klasa I b

      Natalia Karaś-klasa II a

      Wiktoria Jasionowska -klasa II b

      Alex Wróbel -klasa II d

      Kamila Pawiłowicz-klasa III d

      Wyróżnienia

      Karolina Bukowska -klasa I c

      Oliwia Kurzawa-klasa II c

      Magdalena Wyszyńska-klasa II d

      Oliwia Widuto -klasa III a

      Kacper Monica -klasa III b

      Pola Kubiszyn-klasa III d

      Dziękujemy wszystkim wychowawcom i rodzicom za zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w konkursie i wykonania ciekawych prac plastycznych.

       

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Rodzinny Konkurs Konstrukcyjny „Moja Świdnica”
     • Rodzinny Konkurs Konstrukcyjny „Moja Świdnica”

      05.05.2021

      Samorząd klas I-III pod kierunkiem p. Anny Worobiec i p. Haliny Styrny w miesiącu kwietniu 2021 r. przygotował Rodzinny  Konkurs Konstrukcyjny „Moja Świdnica” w ramach szkolnego projektu szkolnego „Świdnica moje miasto”. Głównym celem konkursu było zaprojektowanie  i wykonanie  wspólnie  z całą rodziną  makiety, pracy konstrukcyjno-przestrzennej dotyczącej ciekawych miejsc, zabytków naszego miata Świdnicy.

      Na konkurs napłynęło wiele wspaniałych prac plastycznych wykonanych  metodą  konstrukcyjną, które  zostały przesłane online, a następnie wybrane przez organizatorów konkursu. Najciekawsze prace rodzinne zostały nagrodzone.

      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce

      Lena Kępa- klasa 1b wraz z rodziną

      Mieszko Korona- klasa 1c wraz z rodziną

      II miejsce

      Tomasz Naleśnik -klasa 1b wraz z rodziną

      Bartosz Kołakowski -klasa 2c wraz z rodziną

      III miejsce

      Gabriela Sasnal -klasa 1b wraz z rodziną

      Julia Garstka-klasa 1c wraz z rodziną

       Zuzanna Partyka klasa 1c wraz z rodziną.

       

      Dziękujemy całym rodzinom za czynny udział w konkursie, zaangażowanie, kreatywność i wsparcie uczniów podczas wykonywania prac plastycznych.

       

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Policjant na drodze
     • Policjant na drodze

      05.05.2021

      Lekcje techniki w klasach czwartych to wychowanie komunikacyjne. Dzieci uczą się przepisów ruchu drogowego, zasad obowiązujących na drodze i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ważne, by bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym, jako pieszy, pasażer i rowerzysta.   

      Wcześniej zaprezentowane zostały makiety skrzyżowań wykonane przez uczniów, dziś zaś sylwetki policjantów kierujących ruchem drogowym.

       Czy pamiętacie wszyscy, jaki kolor światła sygnalizacji odpowiada  konkretnej  postawie   kierującego ruchem?  Odczytajcie to z prac czwartaków !

    • Świdnica w legendach
     • Świdnica w legendach

      05.05.2021

      W oddziałach przedszkolnych został zrealizowany projekt "Świdnica w legendach". Podczas realizacji dzieci zapoznały się nie tylko z legendami ale i zabytkami Świdnicy.

      Odbyły wirtualny spacer do Muzeum Dawnego Kupiectwa, Kościoła Pokoju i Katedry świdnickiej, rynku gdzie poznały Kolumnę Świętej Trójcy, fontanny oraz legendy: O świdnickim Gryfie, O Dziku w herbie Świdnicy, O chciwym rajcy.

      Z lotu ptaka zobaczyły ciekawe miejsca: wieża ratuszowa, Ogród Różany, Park Centralny, Zalew Witoszówka.

      Podsumowaniem projektu był konkurs plastyczny "Świdnica w legendach" oraz quiz wiedzy o Świdnicy. Ze śmiałością możemy stwierdzić, że dzieci wzbogaciły swoje wiadomości dotyczące Małej Ojczyzny.

    • Klasa 3a poznaje Świdnicę
     • Klasa 3a poznaje Świdnicę

      30.04.2021

      Podczas nauki zdalnej również można poznawać ciekawe miejsca. Uczniowie z klasy IIIa na różne sposoby zgłębiali wiedzę o naszym mieście. Podziwiali najciekawsze miejsca w Świdnicy odbywając spacer internetowymi ścieżkami, samodzielnie wyszukiwali wiadomości o Świdnicy w zasobach Internetu, czytali o przeszłości miasta, jego herbie, hejnale i logo.

      Uczestniczyli on – line   w lekcji bibliotecznej  „Baśnie i legendy świdnickiego grodu”, którą przygotowały panie bibliotekarki z naszej szkolnej biblioteki. Plonem udziału w szkolnym projekcie „Świdnica, moje miasto” jest bogatsza wiedza dzieci o miejscu, w którym żyją, ale także piękne prace plastyczne, wykonane różnymi technikami.

       

       

    • Odkrywamy tajemnice kosmosu
     • Odkrywamy tajemnice kosmosu

      28.04.2021

      W dniach 26-28 kwietnia 2021 roku uczniowie klasy Ib wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli aktywny udział w warsztatach online dotyczących odkrywania tajemnic kosmosu. 

      Wszyscy obejrzeli prezentacje multimedialne na temat: „Kosmos”, „Układ Słoneczny dla dzieci”, „ Wyruszamy w kosmos!”. Dzieci przed kamerkami przygotowały książki, mapy, magnesy, plansze przedstawiające wszechświat, ciekawostki o Słońcu i planetach Układu Słonecznego. Na podstawie planszy, ilustracji i przeczytanych opowiadań oraz książki Wandy Chotomskiej „Dzieci Pana Astronoma” poznali nowe słowa: galaktyka. komety, asteroidy, meteoryty, satelita, astronauta, stacja kosmiczna. Zapoznali się z podróżami rakietą i różnymi pojazdami kosmicznymi.

      Za pomocą wehikułu czasu uczniowie przenieśli się w przeszłość. Poznali wydarzenia związane z odkrywaniem kosmosu np. pierwszy lot w kosmos psa Łajki lub pierwszy człowiek na Księżycu astronauta Neil Armstrong. Wielu emocji dostarczył także teleturniej w postaci zagadek, rebusów dotyczących wiadomości o kosmosie.

      Uczniowie prowadzili też dyskusje na temat tego jak będzie wyglądał świat w przyszłości. Zastanawiali się czy rozwój technki, urządzeń elektrycznych zdominuje w przyszłości naszą planetę. Efektem tych przemyśleń były ciekawe i pomysłowe prace malarskie „Jak będzie wyglądał nasz świat za 100 lat” oraz prace konstrukcyjne w postaci robotów i rakiet,  które  widać na załączonych zdjęciach.

       

       

    • Projekt Świdnica moje miasto w klasach 2c i 2d
     • Projekt Świdnica moje miasto w klasach 2c i 2d

      28.04.2021

      W kwietniu uczniowie kl. IIc i IId wraz w wychowawcami poznawali swoje miasto w ramach szkolnego projektu "Świdnica moje miasto".

      Uczniowie przygotowywali się do lekcji: robili prezentacje multimedialne, rysowali ciekawe miejsca w Świdnicy, czytali legendy, wiersze...

      Wirtualne wycieczki w których uczestniczyli pozwoliły im zobaczyć to, co jest najpiękniejsze i najciekawsze w naszej "Małej Ojczyźnie".

      Dzieci podziwiały Kościół Pokoju, Katedrę, Rynek i stare kamienice. Poznawały historię zwiedzając Muzeum Dawnego Kupiectwa.

      Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem wzbogacili swoja wiedzę o naszej Świdnicy.

    • Realizacja projektu edukacyjnego Świdnica - moje miasto w klasie 3b
     • Realizacja projektu edukacyjnego Świdnica - moje miasto w klasie 3b

      28.04.2021

      W ubiegłym tygodniu klasa 3b wybrała się w długą i pełną przygód ,,podróż" po naszym mieście. Wszystko to działo się w ramach szkolnego projektu ,,Świdnica - moje miasto".

      Przez cały dzień uczniowie odkrywali ciekawe i niezwykłe zakątki miasta, zapoznali się z jego historią i kulturą. Odbyli wirtualny spacer ulicami miasta i obejrzeli Świdnicę z lotu ptaka. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie atrakcje Świdnicy zachęciłyby przeciętnego turystę do odwiedzenia naszego miasta. Oj, byłoby ich wiele!

      Katedra św. Stanisława i św. Wacława, Kościół Pokoju, Rynek, Wieża Ratuszowa, piękne parki, zaplecze sportowe to tylko niektóre z miejsc wskazane przez uczniów. Co ciekawe, wielu z nich doszło do wniosku, że w Świdnicy warto odwiedzić... SP 6 

      Aktywne zaangażowanie uczniów wsparła na ostatniej lekcji wizyta pani z biblioteki szkolnej - Elżbiety Surdyki - Stec, która zapoznała uczniów z legendami i baśniami o naszym mieście oraz zachęciła ich do przetestowania swojej wiedzy o Świdnicy. Pod koniec zajęć uczniowie wykonali przepiękne prace plastyczne, którymi wyrazili swój zachwyt piękną Świdnicą.

      Wszystkie prace trafią na konkurs plastyczny ,,Zabytki Świdnicy".

      Wychowawca Joanna Antoniak

    • Rowerowa Stolica Polski
     • Rowerowa Stolica Polski

      27.04.2021

      Uwaga uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz wszyscy sympatycy SP6!

      Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnej, ogólnopolskiej rywalizacji "Rowerowa Stolica Polski", do której przystąpiło Miasto Świdnica i oczywiście my - Szóstka!

      Należy pobrać bezpłatną aplikację "Aktywne Miasta" i kręcić kilometry dla Świdnicy.

      Po zalogowaniu do aplikacji należy wybrać nasze miasto i naszą szkołę

      Zapraszamy całe rodziny i wszystkich znajomych - dla najlepszych przewidziane są nagrody, które będą wręczone na pikniku rowerowym organizowanym przez nasze miasto we wrześniu.

      Rywalizacja trwa cały czerwiec!

       

       

       

       

    • Baśnie i legendy świdnickiego grodu
     • Baśnie i legendy świdnickiego grodu

      27.04.2021

      Jak co roku klasy trzecie w dniach od 19 do 23 kwietnia uczestniczyły w zajęciach czytelniczych Baśnie i legendy świdnickiego grodu realizowanego w ramach szkolnego projektu Świdnica Moje Miasto.

      Ze względu na pandemię zajęcia odbyły się on-line. Miały one na celu przybliżenie uczniom historii naszego miasta i jego zabytków.

      W ramach zajęć dzieci poznały legendy i baśnie dotyczące miasta i sprawdziły swoją wiedzę poprzez zagadki tematyczne. Podsumowaniem lekcji  było zaproszenie na wystawę zorganizowanąw bibliotece  Dzieje Miasta Świdnicy w literaturze.

      Zajęcia przygotowały panie E.Surdyka-Stec i Ł.Puczko.

       

       

    • Konkurs misyjny
     • Konkurs misyjny

      26.04.2021

      Referat Misyjny w Kurii Świdnickiej ogłosił w marcu konkurs dla klas VI-VIII „Postać na Wielki Post 2021”.

      Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział pięcioro uczniów. Oliwia Witkowska z kl.8b otrzymała wyróżnienie w grupie ponad 70 uczestników.

      Gratulacje!

    • Konkurs plastyczny - 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
     • Konkurs plastyczny - 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

      26.04.2021

      POSTAWA SZACUNKU, UMIŁOWANIA I ODDANIA WŁASNEJ OJCZYŹNIE  W ORYGINALNEJ TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY.

       #NASZAFLAGAPL „230 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA”

       

      Na początku maja Polacy obchodzą ważne święta państwowe.  Od 2004 roku, drugiego maja, świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a trzeciego rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.

      Nauczyciele plastyki przeprowadzili szkolny etap konkursu plastycznego pt. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.

      Zadaniem uczestników było stworzenie  wizji artystycznej ważnego wydarzenia z historiiW etapie ogólnopolskim naszą szkołę  reprezentuje 10 uczniów, których prace zostały  do organizatora.

      Wyniki zostaną ogłoszone podczas  gali finałowej, która odbędzie się  w sobotę 1 maja o godzinie 18:00.

       

      SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA TRANSMISJI NA ŻYWO – oto link :

      www.youtube.com/user/TelewizjaAM

       

        Magdalena Dudziak i Bożena Kawałkowska

    • Światowy Dzień Ziemi w 1b
     • Światowy Dzień Ziemi w 1b

      22.04.2021

      W dniach 19-22 kwietnia 2021 roku uczniowie klasy Ib wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli aktywny udział w warsztatach online dotyczących zagadnień ekologicznych, a przede wszystkim budzenia wśród dzieci współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowania w duchu szacunku do ochrony przyrody.

      Wszyscy obejrzeli prezentacje multimedialne na temat: „ Bajka edukacyjna – proekologiczna”,  „Co szkodzi naszej planecie?”, „Segregujmy dla przyszłości” oraz  „ EduKredka – Dzień Ziemi”.

      Dzieci przed kamerkami prezentowały swoje globusy, a na podstawie własnych doświadczeń, ilustracji i przeczytanych opowiadań  wymieniały przyczyny zanieczyszczenia naszej planety. Wskazały działania, które pomogą naszej planecie. Szukały pomysłów na oszczędzanie wody na podstawie oglądanego filmu edukacyjnego „Oszczędzaj wodę!”. Wiedzą teraz  na czym polega segregacja śmieci i poznały znaczenie słowa ''recykling”.

      Dużo radości sprawiło im  czytanie z podziałem na role inscenizacji „Teatrzyk ekologiczny-Sznurek Jurka” połączone ze śpiewaniem piosenki ekologicznej „Ziemia to wyspa zielona”.

      Uczniowie po przeprowadzonych zajęciach wykonali piękne prace plastyczne: plakaty na temat „Jestem przyjacielem Ziemi”  oraz ciekawe i pomysłowe  instrumenty muzyczne ze zbędnych opakowań, które widać na załączonych zdjęciach.

      Dzięki tym warsztatom dzieci zrozumiały jak ważna w życiu człowieka jest przyroda i wszystkie działania , które powodują, że nasza planeta Ziemia będzie czysta i piękna.

    • Dzień Ziemi w zerówce
     • Dzień Ziemi w zerówce

      22.04.2021

      Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie.

      Z tego powodu nasze dzieci miały okazję do realizacji kolejnego zadania z Ogólnopolskiego programu Kubusiowi Przyjaciele Natury. Podczas zajęć przedszkolaki obejrzały film pt. "Dbaj o naturę, to się podwójnie opłaca", do którego wykonały karty pracy.

      Święto Ziemi było świetną okazją do zabawy z ozobotami, które zaprogramowane segregowały śmieci.

    • Zadania z okazji Dnia Ziemi
     • Zadania z okazji Dnia Ziemi

      21.04.2021

      Z okazji Światowego Dnia Ziemi zachęcam do wykonania następujących zadań:

      1.Leśny koktajl zapachów
      Zadanie można przeprowadzić pojedynczo, w parach, jak i w zespołach 3-4 osobowych. Potrzebny będzie plastikowy kubeczek lub inny pojemniczek dla każdego uczestnika. Zadaniem uczestników będzie skomponowanie leśnego koktajlu zapachów z roślin, które uda im się znaleźć w okolicy. Aby zapach był intensywniejszy składniki należy rozgnieść patykiem, można też dolać do nich wody. Gdy koktajle zapachowe będą gotowe, można poprosić uczestników, aby wymyślili im nazwy i zastanowili się jakich super mocy dodaje ich koktajl gdy się go powącha. Na koniec urządzamy wielkie wąchanie.

      (fragment publikacji pod red. Moniki Kotulak „Games for nature. Environmental education through the eyes of young people”, wyd. Sekcja Akademicka PTTK w Krakowie, 2010, tłum. Karolina Baranowska.)

      2.Kolory przyrody
      Zadanie dla grup kilku - kilkunastoosobowych. Znajdźcie kolorowe miejsce w przyrodzie (łąka, las liściasty, park, ogród). Stańcie w kole. Poproś dzieci, aby rozejrzały się wokół, przypatrzyły przyrodzie i nazwały kolory, które ich otaczają. Dzieci kolejno wymieniają kolory, kolory nie mogą się powtarzać. Odpada ten, kto powie kolor już wymieniony. To jest zabawa na kreatywność, zwróć uwagę dzieci, że kolory zielone, żółte czerwone mają mnóstwo Dla każdego z nich można znaleźć nazwę np. zieleń butelkowa, szmaragdowa, wiosennej trawy, zieleń kiwi, oliwkowa, opuncji, zielone jabłuszko, miętowy itd.

      3.Pozostaw ślad w przyrodzie
      Zadanie można przeprowadzić pojedynczo, w parach, jak i w zespołach 3-4 osobowych. Podczas spaceru w lesie, parku na plaży nazbieraj kamyki, patyczki, szyszki, opadnięte liście, owoce itd. Ułóż z nich swoje imię, jakiś ciekawy napis lub po prostu piękną kompozycję z naturalnych składników. Pozostaw ją dla innych. A  jeśli chcesz, zrób zdjęcie i podziel się nim .

      4.Sprzątanie okolicy
      Podczas spaceru, wycieczki z rodziną czy kolegami ,pozbieraj napotkane śmieci do worka, używając rękawiczek jednorazowych.


      Zrób zdjęcia, nakręć film z tych wydarzeń i wyślij na adres   → m.sidoruk@sp6.swidnica.pl


                                                                                Pozdrawiam Małgorzata Sidoruk      praca ucznia - Mój Eko Dzień
    • Światowy Dzień Ziemi
     • Światowy Dzień Ziemi

      21.04.2021

      Dzień Ziemi, najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom.

      Chciałabym zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób.

      Do tego, żebyście wyszli  z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku.

      Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa. Szczególnie zasiedziałym w betonie mieszczuchom chcę przypomnieć (a młodszym pokazać), że czas spędzony w lesie czy na łące nie jest czasem zmarnowanym, szczególnie jeśli damy sobie możliwość faktycznego bycia z Przyrodą, a nie tylko w jej otoczeniu.

      W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, mp4, schować książki czy gazety, a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść lub położyć w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć. Poobserwować mrówki, zbadać fakturę liści, zrobić to, czego zwykle nie robimy nawet podczas niedzielnego spaceru w parku. Jeśli nie macie dużo czasu, a w pobliżu nie ma większych terenów zielonych, wyjdźcie z domu i poszukajcie najdrobniejszych nawet przejawów siły Przyrody w najbliższym otoczeniu.

      Zwróćcie uwagę na drzewa, które co dzień mijacie, sprawdźcie co rośnie na skwerku oprócz trawy, wytropcie Przyrodę w nietypowych miejscach (poszukajcie drzewka na dachach komórek, ro[1]śliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu). Zachęćcie uczniów, żony, mężów, dzieci, przyjaciół do wyjścia tego dnia z domu, by lepiej poznać i zaprzyjaźnić się z Przyrodą.

      I powtarzajcie to jak często się da, bo Dzień Ziemi jest każdego dnia!

       

      Małgorzata Sidoruk

    • Mój przyjaciel robot
     • Mój przyjaciel robot

      20.04.2021

      Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby roboty wyręczały nas w każdej czynności?

      Oj, chyba nie byłoby to takie korzystne dla nas!

      A może posiadanie choć jednego robota – przyjaciela zmieniłoby coś w naszym życiu?

      Nad tym pytaniem zastanawiały się dzieci z klasy 1c i doszły do wniosku, że mogłyby mieć własnego robota. Z dostępnych w domu materiałów, często już zbędnych, zaprojektowały i wykonały pomysłowe roboty. Zobaczcie jaką kreatywnością wykazali się mali konstruktorzy!

       

       

    • Zmyślne dziuple
     • Zmyślne dziuple

      18.04.2021

      RAZEM chociaż OSOBNO

      Mimo nauki zdalnej, powstaje wiele ciekawych prac. Nasi uczniowie znakomicie radzą sobie ze  stawianymi im wyzwaniami.

      Projekt jest metodą pracy, procesem planistycznym, w który zaangażowany powinien zostać zespół projektowy ( kilka osób). To finalny efekt planowania, który obejmuje analizę sytuacji, wyznaczenie celów, działań, rezultatów, szacowanie zasobów niezbędnych do jego wykonania.

      W klasach siódmych, na lekcjach plastyki, przez miesiąc uczniowie pracowali metodą projektu artystyczno-edukacyjnego, o wdzięcznej nazwie  „Dziupla”.

      Główne cele, to:

      • ćwiczenie pracy w grupie;
      • doskonalenie pracy z korzystaniem różnych technik;
      • ćwiczenia w rysunku iluzjonistycznym,trójwymiarowym.

      Zadanie polegało na stworzeniu grupy (choć niektórzy woleli pracować sami), wyborze lidera, ustaleniu harmonogramu – terminów wykonania poszczególnych działań. Rezultatem tych zmagań, było przesłanie przez lidera grupy gotowej prezentacji i dokumentacji projektu wraz z ocenami za włożony wkład pracy
      i terminowość. 

      Po ustaleniu tematu, każdy dzielnie rysował  dziuplę, fotografował ją i wyszukiwał informacji na temat zawartości swojej dziupli. Następnie przesyłał zdjęcie oraz opis w określonym terminie do osoby składającej materiał w jedną całość. Za wszystkie działania, dokumentację i przesłanie prezentacji na czas, odpowiadał wybrany z grupy lider.

      To, co w dziuplach – zaskakuje, a uczniowie wykonali zadania wzorowo.

      Zobaczcie sami te różne dziuple i finalne efekty.

      praca grupy z 7a

      praca nr 2 z 7a

      praca Tymona Szwaczka

      praca Zuzanny Filip

      ​​​​​​​

      Kawałkowska Bożena

    • Warsztaty online - Świdnica moje miasto
     • Warsztaty online - Świdnica moje miasto

      18.04.2021

      W dniach 13-14 kwietnia 2021 roku uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli aktywny udział w warsztatach online dotyczących historii, zabytków, ciekawych  miejsc naszej miejscowości w ramach szkolnego projektu „Świdnica moje miasto”.

      Wszyscy obejrzeli prezentacje multimedialne na temat: Uczniowie przed kamerkami przygotowali książki, albumy, widokówki, pamiątki, magnesy, mapy, szaliki i czapki z klubu piłkarskiego „Polonia-Stal Świdnica”, w którym większość klasy aktywnie trenuje. 

      Następnie wyruszyli w wirtualną wycieczkę po Świdnicy. Na zdjęciach oglądaliśmy Kościół Pokoju -zabytek z listy światowego dziedzictwa UNESCO, zbudowany bez ani jednego gwoździa oraz Katedrę z najwyższą wieżą na Dolnym Śląsku. Poznaliśmy herb Świdnicy i legendy z nim związane. Dalej droga zawiodła nas do Starego Rynku. W zaułkach miasta  szukaliśmy tajemnic przeszłości i odkrywaliśmy legendy naszej Świdnicy. Opowiadaliśmy legendy o gryfie świdnickim oraz o rajacy miejskim i kawce. W Rynku podziwialiśmy Ratusz z odbudowaną wieżą, 4 fontanny , w tym fontannę Neptuna i Atlasa. Następnie odpoczęliśmy przed Muzeum Kupiectwa na ławce koło słynnej astronom pani Marii Kunic. Wycieczkę  zakończyliśmy w pięknym Parku Centralnym. 

      Na zakończenie warsztatów recytowaliśmy piękne wiersze o Świdnicy oraz wykonaliśmy prace plastyczne dotyczące zabytków, legend oraz ciekawych miejsc naszego miasta, które widać na załączonych zdjęciach.  To była wspaniała wirtualna wycieczka, dzięki której poznaliśmy i utrwalaliśmy informacje o naszej miejscowości.

       

    • Wiosenne pejzaże
     • Wiosenne pejzaże

      14.04.2021

      Wiosna zachęciła uczniów do uczestnictwa w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem “Pierwsze oznaki wiosny”, zorganizowanym dla uczniów klas I-III przez samorząd uczniowski. Celem konkursu było: rozwijanie wrażliwości na otaczające środowisko naturalne, pobudzanie dziecięcej wyobraźni.

      Uczniowie wykonali interesujące prace, różną techniką, a najciekawsze kompozycje zostały nagrodzone.

      Laureaci

      I miejsce Magdalena Wyszyńska – kl.2d  Jagoda Kalbarczyk – kl.3d

      II miejsce Michalina Lipiecka – kl.1a  Julia Sujka – kl. 1c

      III miejsce Lena Buczkowska – kl.1b Gabriela Sasnal – kl.1b Julia Ziomek – kl.3a Kamila Pawiłowicz- kl.3d

      Wyróżnienie: Antonina Cebo kl.1c, Sebastian Surówka kl.3a, Viktoria Zielony kl.3d

      Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem pań: Anny Biliniewicz, Anny Błaszczyk, Jolanty Makowskiej-Wróbel, Haliny Styrny, Beaty Winnickiej, Anny Worobiec.

      Wszystkim laureatom gratulują i zachęcają do dalszych konkursów organizatorki panie: Anna Worobiec i Halina Styrna.

      ​​​​​​​

    • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
     • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

      14.04.2021

      12 kwietnia w ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci odbyło się czytanie on-line baśni H.Ch.Andersena Calineczka dla klasy Ib.

      Aby urozmaicić formę słuchania czytanie wzbogacone było ilustracjami wydarzeń i bohaterów baśni. Tak połączona forma przekazu literackiego wzbudziła u dzieci zainteresowanie.

      Uczniowie chętnie wypowiadali się na zadawane pytania. Kończąc zajęcia, nauczyciel bibliotekarz zachęcił uczniów do przeczytania innych baśni tego autora.

       

       

    • Świat tworzyw sztucznych
     • Świat tworzyw sztucznych

      13.04.2021

      Trudno sobie wyobrazić nasze codzienne życie bez wyrobów z tworzyw sztucznych. Nie występują one w przyrodzie, lecz zostały stworzone przez ludzi, zastępując wiele materiałów naturalnego pochodzenia.

      Każdego dnia człowiek wytwarza duże ilości odpadów i pozostawia po sobie w różnych miejscach opakowania jednorazowe, zagrażając przyrodzie.

      Można jednak wykorzystać plastikowe opakowania nie tylko do recyklingu, ale i do zabawy, prac plastycznych i ciekawych kolorowych ozdób. Internet zasypuje nas różnymi pomysłami. Uczniowie klas piątych postanowili wykonać ekologiczne stworki. Wykorzystali w tym celu butelki po napojach, płynach do prania itp., plastikowe nakrętki, jednorazowe rękawiczki, sztućce i wszystko, co w domu miało trafić do śmietnika (oczywiście żółtego pojemnika).

      Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć.

      Nauczyciel techniki  -  Bożena Kawałkowska

       

    • „BĄDŹ EKO”- Instrumenty perkusyjne klas 4
     • „BĄDŹ EKO”- Instrumenty perkusyjne klas 4

      10.04.2021

      Każdego roku w kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi. Jest to święto, które ma uświadomić wszystkim ludziom, że należy chronić naszą planetę przed zaśmiecaniem i zanieczyszczeniem.

      Istnieje wiele sposobów by chronić przyrodę. Jednym z nich jest recykling, czyli ponowne wykorzystanie różnych odpadów i śmieci.

      Uczniowie klas 4, wykorzystując różnorodne materiały i odpady wykonali instrumenty perkusyjne. Bębenki, grzechotki, kije deszczowe powstały m.in. z metalowych puszek, plastikowych butelek, balonów, rolek po ręcznikach papierowych, papierze toaletowym, z plastikowych łyżek czy … żarówek.

      Samodzielnie wykonane instrumenty służą uczniom do gry podczas lekcji muzyki.

      Jak prezentują się ekologiczne instrumenty? Oceńcie sami.

       

        Nauczyciel muzyki: Magdalena Dudziak

    • Wiosna i Wielkanoc
     • Wiosna i Wielkanoc

      07.04.2021

        „WIOSNA JEST ROZPUSZCZANIEM ZIMY”
       
      Ludwik Jerzy Kern

       

      Przyszła wiosna i Wielkanoc tuż, tuż !!!

      Uczniowie, w ten weselszy czas, zajęli się malowaniem wiosny i robieniem kartek wielkanocnych oraz różnych ozdób.

      A jak to wyszło ? Zobaczcie sami.

       

       

       

       

    • Wielkanoc online w 1b
     • Wielkanoc online w 1b

      31.03.2021

      W dniach 29-31 marca 2021 roku uczniowie klasy Ib wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli aktywny udział w warsztatach online dotyczących tradycji wielkanocnych.

      Wszyscy obejrzeli prezentacje multimedialne na temat „Zwyczaje wielkanocne”, „Symbole Świąt Wielkanocnych”, „Wielkanoc-tradycje i symbole”, Śmigus Dyngus-polska tradycja”, „7 Ciekawych tradycji wielkanocnych ze świata”. Wielu emocji dostarczył także  Teleturniej Wiedzy Wielkanocnej,  gdzie dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą tradycji i zwyczajów wielkanocnych.

      Uczniowie również zaprezentowali wykonane przez siebie przepiękne kartki świąteczne, piękne malowane pisanki, zajączki wielkanocne, hodowle rzeżuchy, ozdobione koszyczki wielkanocne oraz prace plastyczne dotyczące Śmigusa Dyngusa.  Na lekcjach muzyki uczniowie słuchali piosenek o Wielkanocy „Pisanki, Kraszanki. Skarby Wielkanocne” oraz wykonali muzyczną pisankę utrwalającą poznane wartości nut: półnutę, ćwierćnutę, ósemki.

      Na zajęciach informatycznych dzieci wykonały na stronie wordwall zadania utrwalające wiedzę dotyczącą Wielkanocy czyli łamigłówki, anagramy, rebusy. W ostatnim dniu warsztatów przed kamerkami komputerów złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia, w których dominowały w tym trudnym dla nas czasie marzenia dotyczące powrotu do szkoły. 

      Wielkanoc to dobry moment, aby w atmosferze rodzinnych spotkań kultywować tradycje: wspólnie malować pisanki, dzielić się jajkiem i składać życzenia świąteczne oraz  przyjemnie spędzić czas podczas Śmigusa Dyngusa.  Warsztaty były doskonałą okazją do zapoznania się z tradycjami i zwyczajami Świąt Wielkanocnych  oraz integracji grupy  klasowej. Uwidoczniliśmy to  na załączonych zdjęciach.

    • Aktywna twórczość klasy 1a I 2d
     • Aktywna twórczość klasy 1a I 2d

      28.03.2021

      Grupy świetlicowe: klasa 1a i 2d, chętnie podejmowały się różnych działań. Szkolne zadania konkursowe związane ze zbliżającą się nową porą roku, zmobilizowały dzieci do pracy i przez kilka dni przygotowywały wiosenny strój ekologiczny.

      Modelką została Nadia z kl. 2d, która cierpliwie znosiła wszelkie dekoracje. Ubranie zostało wykonane z gazet, rolek papierowych, sznurka, kwiatów i okazało się oryginalnym projektem. Wszyscy cieszyli się z efektu finalnego, bo modelka w kapeluszu na głowie z motylami, wyglądała naprawdę rewelacyjnie!

      Następną inicjatywą konkursową, wykonaną grupowo, była praca plastyczno - techniczna „Pani Wiosna”. Dzieci na dużym brystolu tworzyły wiosnę z różnych materiałów. Projekt postaci wykonała Marta z kl. 1a, pozostałe dzieci jej pomagały, a nad wszystkim czuwała Ania - projektantka z kl. 2d. Efekty pracy były ciekawe i każdy z „panią wiosną” chciał mieć zdjęcie. Oczywiście praca została zawieszona na gazetce ściennej, na korytarzu, by „rozdawała wszystkim ciepło”, a dumna ze swoich uczniów była p. Halina Styrna. 

       

    • Warsztaty fotograficzne klas siódmych
     • Warsztaty fotograficzne klas siódmych

      25.03.2021

       „Kuchenna martwa natura”  (prace fotograficzne uczniów klas siódmych)

      Mimo braku możliwości plenerowych, nasi uczniowie znakomicie poradzili sobie na lekcjach o fotografii i jej wszechstronnym wykorzystaniu. Mówi się o niej, że to sztuka rysowania światłem. Jest formą twórczości zbliżoną do malarstwa. Fotografię wynaleziono na początku XIX wieku, zaś nowe technologie udoskonaliły jakość zdjęć i dały nieograniczoną możliwość ich obróbki.

      Początkowo na lekcjach plastyki zajęliśmy się fotokolażem, zaś w drugim półroczu przeprowadziliśmy zdalne warsztaty fotograficzne. Po zapoznaniu się z zasadami kadrowania, oświetlenia i rodzajami kompozycji, celem uczniów stało się wykonanie fotki we własnej kuchni. Wiele z tych prac, śmiało można określić sztuką użytkową, łączącą wartości estetyczne z praktycznym zastosowaniem. Czyż nie chcieli byście takiego obrazka w swojej kuchni?    

      Zobaczcie sami!

       

      Nauczyciel – Bożena Kawałkowska

    • Sukces uczniów klasy 1b
     • Sukces uczniów klasy 1b

      25.03.2021

      Cieszymy się ogromnie z sukcesu  uczniów klasy Ib: Julii Gorgoń, Gabrieli Sasnal oraz Tomasza Naleśnika, którzy 23 marca  2021 r. podczas rozstrzygnięcia  Konkursu „Najpiękniejsza palma wielkanocna” organizowanego  przez Świdnicki Ośrodek Kultury w Świdnicy otrzymali wyróżnienie.

      Jula, Gabrysia i Tomek wykonali małe  palmy, których wysokość wynosiła około 100 cm. Były one przyozdobione gałązkami wierzbowymi, leszczynowymi, suchymi ziołami, kwiatami, kolorowymi wstążeczkami i innymi ozdobami.  Poziom prezentowanych prac był bardzo wysoki, a nasi uczniowie z klasy 1b za swoje prace otrzymali pamiątkowy dyplom oraz świąteczny upominek.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Barwne monoprinty klas szóstych
     • Barwne monoprinty klas szóstych

      25.03.2021

      Czy rzeczywistość w czasie pandemii wydaje Wam się smutna i szara?

      Wcale nie musi taka być…

       

      Uczniowie klas VI podczas zajęć z plastyki tworzyli barwne monoprinty (monodruki).

      Jest to forma grafiki, w której obrazy i linie można wykonać tylko raz, w przeciwieństwie do większości technik graficznych, które pozwalają na tworzenie wielu oryginałów.

      Co jest potrzebne do stworzenia monoprintu? Przede wszystkim farby, woreczki foliowe i … wyobraźnia.

      Dzieci bawiły się przednio, brudząc się farbkami  przy wykonywaniu odbitek. Efektem ich zaangażowania są zaskakujące prace. W wielu z nich można dopatrzyć się ukrytych motywów, niezamierzonych w trakcie twórczych działań.

      Można by stwierdzić, że  uczniowie nieświadomie „zahaczyli” o techniki action paintingu, a nawet iluzji.

       

      Zachęcam do przekonania się  jak wiele można odnaleźć i odczytać w jednej pracy.

      Miłego oglądania i poszukiwania.

       

        Nauczyciel plastyki- Magdalena Dudziak

    • Czytanie z poduszką
     • Czytanie z poduszką

      24.03.2021

      W ramach realizowanego przez p. Halinę Styrnę projektu edukacyjnego “Lubię czytać” grupy świetlicowe z klasy 1a, 1b, 2c i 2d będące pod opieką p. A. Worobiec i H. Styrny, zorganizowały niekonwencjonalne zajęcia z czytania.

      W dniu wyznaczonym na czytanie baśni nazwanym „Czytanie z poduszką”, uczniowie z poszczególnych grup przynieśli swoje ulubione poduszki, a grupy dekoracyjne przygotowały scenografię: odpowiedni wystrój klasy, przebrane baśniowo dzieci, opuszczone rolety i zapalone świece.  W takich warunkach nauczycielki czytały dzieciom piękne i ponadczasowe baśnie Hansa Christiana Andersena: „Dziecię elfów” i „Brzydkie kaczątko”.

      Uczniowie przytulając poduszeczki, bądź leżąc na nich, uruchamiali swoją wyobraźnię i przeżywali losy bohaterów, utożsamiając się z nimi. Takie czytanie dostarczyło dzieciom wiele wrażeń i ciekawych przemyśleń. Takie zajęcia będą kontynuowane, bo okazały się atrakcyjne dla uczniów, zachęcające ich do sięgania po różne baśnie, pomagające wszystkim w tych trudnych dla nas czasach, co zauważyły organizatorki spotkania.

      Z inicjatywy uczniów i dla nich został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Bohaterowie baśni H. Ch. Andersena”. Dzieci wykonały pod kierunkiem swoich pań, ciekawe prace prezentując różną technikę.
      Laureaci konkursu:

      I miejsce Michalina Lipiecka kl.1a

                       Nel Mleko kl. 1a

      II miejsce Maja Misiewicz kl. 2d

                        Milena Kobyłecka kl. 2c

                        Lena Kępa kl. 1b

      III miejsce Anna Rossolińska kl. 1a

                         Zuzanna Wróblewska kl.1a

                         Zuzanna Kaczmarczyk kl. 2c

       

      Gratulacje dla dzieci za ich duże plastyczne i dekoratorskie zdolności i wspólne przeżycie  niezwykłego dnia składają panie H. Styrna i A. Worobiec.

    • Nowe media w sztuce
     • Nowe media w sztuce

      22.03.2021

      Media rozumiane jako środki wyrazu artystycznego są obecne w sztuce od jej początków. Sztuka nowych mediów, zwana też sztuką multimedialną, to twórczość wykorzystująca narzędzia cyfrowe, programy komputerowe oraz internet.

      Uczniowie klas siódmych, jako zadanie dodatkowe, pracowali nad ćwiczeniem, polegającym na wykonaniu fotografii zainspirowanej tradycyjnym dziełem sztuki. Należało dobrać rekwizyty i stroje oraz odpowiednie oświetlenie, następnie ustawić się w pozach, w jakich znajdują się postacie przedstawione na wybranym obrazie. Kilka z tych prac zasługuję na szczególną uwagę - oceńcie sami.

      B. Kawałkowska

    • Wiosna w zerówce
     • Wiosna w zerówce

      22.03.2021

      Dzieci z oddziałów przedszkolnych z tęsknoty za ciepłymi dniami postanowiły przywołać Wiosnę. Zabawę rozpoczęły od odszukania za pomocą kodów odszukały drogi do Pani Wiosny, kolejnym etapem zabawy było narysowanie portretu Pani Wiosny. W dalszej części dnia przeprowadzony został konkurs recytatorsko- wokalny "A za oknem wiosna". Nasze utalentowane dzieci z dużym zaangażowaniem recytowały i śpiewały przygotowane w domu utwory. Gratulujemy wszystkim wykonawcom.

       

       

    • Powitanie wiosny w klasach młodszych
     • Powitanie wiosny w klasach młodszych

      20.03.2021

      Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci.

      19 marca 2021 roku uczniowie z klas I-III ciekawie i kolorowo przebrali się za Wiosnę wykazując się ogromną pomysłowością i oryginalnością strojów. W pomieszczeniach  różnych klas zachowując zasady bezpieczeństwa sanitarnego odbył się pokaz mody wiosennej. Dzieci radośnie prezentowały swoje stroje wiosenne. Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe! Ciekawym wiosennym akcentem były aktywne wyzwania na powitanie Wiosny przez poszczególne klasy. Uczniowie przedstawili kolorowe  prace plastyczne  ukazujące budzącą się do życia przyrodę. 

       

      Wybrano też  Miss i Mistera Wiosny z poszczególnych klas:

       

      Klasa Ia-  Michalina Lipiecka

                         Michał Moskwa                                                                         

      Klasa Ib-  Gabriela Sasnal

                         Tomasz Naleśnik             

      Klasa Ic-  Maja Zaleska

                         Kacper Kiryłow            

      Klasa IIa- Lena Duczyńska

                         Tobiasz Musiał                  

      Klasa IIb- Natalia Banda

                         Miłosz Magierowski

      Klasa IIc- Natalia Olichwer

                         Wiktor Wróbel

      Klasa IId-  Ayrton Narloch

                          Magdalena Bieżyńska

      Klasa IIIa-Michalina Jaźwik

                          Kacper Kujacz     

      Klasa IIIc- Ada Guzik

                          Oskar Choryński

                      

                

      Gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom !!! 

      Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów.

      Opiekunowie Samorządu klas I-III uwidocznili  na pamiątkowych zdjęciach wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła dzieciom podczas powitania wiosny. Witaj więc Wiosno wśród nas i pozostań z nami na długi czas!

       

    • Bezpiecznie na drodze
     • Bezpiecznie na drodze

      19.03.2021

      W czasie zajęć z wychowania komunikacyjnego na lekcjach techniki, uczniowie klas czwartych uczyli się, jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym - jako pieszy, pasażer i rowerzysta. Znając już wszystkie grupy znaków drogowych i typy skrzyżowań, dzieci z wielką radością przystąpiły do budowy makiet. W czasie zdalnego nauczania, prace manualne, techniczne i plastyczne były dla nich dużą odskocznia od siedzenia przy komputerach. Efekty zaangażowania w powstawanie skrzyżowań są zaskakujące !

      Zachęcam do obejrzenia niektórych z nich w galerii zdjęć...

       

      Nauczyciel techniki- Bożena Kawałkowska       

    • Poznajemy Układ Słoneczny
     • Poznajemy Układ Słoneczny

      14.03.2021

      Uczniowie z klasy III odbyli podróż kosmiczną! Wiedzą już, że Układ Słoneczny składa się z gwiazdy - Słońca, 8 planet krążących dookoła, 5 planet karłowatych, mnóstwa małych ciał niebieskich oraz aż 205 księżyców. Poznając informacje o planetach Układu Słonecznego, zastanawiali się również, czy na każdej planecie da się zamieszkać. 

      Oglądając prezentację multimedialną poznali wiele ciekawych informacji o Układzie Słonecznym, a potem budowali model układu planetarnego.

      Kto wie, może w przyszłości ktoś z nich zostanie astronautą?!

       

       

    • Zakodowany Dzień Kobiet
     • Zakodowany Dzień Kobiet

      11.03.2021

      Z okazji Dnia Kobiet dzieci z oddziałów przedszkolnych w ramach projektu "Kodowanie na dywanie" wykonały dyktando graficzne, które polegało na odnajdywaniu właściwych pół na macie na podstawie podanych koordynatów. Następnie na kartce papieru wylepiły odpowiednie pola plasteliną na podstawie kodu.

       

       

    • Warsztaty ekologiczne klasy 1b
     • Warsztaty ekologiczne klasy 1b

      03.03.2021

      „ Dbam o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze” w ramach ogólnopolskiego  programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

      Klasa I b  przystąpiła do XIII edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Bohater programu Kubuś zaprosił dzieci do wspaniałej zabawy i nauki. Celem programu jest dostarczanie wiedzy o otaczającym świecie, poznanie przyrody – jej flory i fauny, poznanie czynników wpływających na zdrowie – w tym zasad prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dzieci uczą się jak dbać o rośliny i zwierzęta, czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię i wodę, dlaczego warto jeść warzywa i owoce, jak żyć z zgodzie z naturą. W ramach programu dzieci mają do wykonania siedem zadań.

      3 marca uczniowie klasy Ib  wykonywali pierwsze zdanie. Aktywnie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych „ Dbam o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze”.

      Dzieci wraz z wychowawcą obejrzały plakaty oraz  prezentację multimedialną „Dla Ziemi trzeba żyć lepiej”.  Posłuchały listu od Kubusia zachęcającego do dbania o rośliny i zwierzęta. Wykonały karty pracy. Miały możliwość poznania różnych gatunków roślin i zwierząt występujących w różnych ekosystemach-las, łąka, pole a także w akwenach wodnych.  Poznały pojęcia: rośliny i zwierzęta chronione a także rolę pszczół w przyrodzie i życiu człowieka oraz  zasady postępowania warunkujące ochronę przyrody, wpływu działalności człowieka na jej stan. Podsumowaniem zajęć było  stworzenie kącika przyrody. Dzieci sadziły rośliny doniczkowe. Hodowla roślin umożliwi dzieciom poznawanie budowy roślin, ich potrzeby oraz odpowiednią opiekę  W ten sposób  nauczą się  być dobrym obserwatorem przyrody. Miłym akcentem zajęć było spożywanie zdrowego śniadania pełnego witamin oraz picie soczków owocowych „Kubuś Play”.

    • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa
     • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa

      03.03.2021

      „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – tak twierdziła Wisława Szymorska, polska poetka i laureatka nagrody Nobla. Uczniowie z klasy III a już to wiedzą. Wielu z nich systematycznie czyta książki i czerpie z tego wiele radości. Czytanie książek jest jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Każdy z nas ma swojego ulubionego bohatera książek z dzieciństwa lub ukochane bajki, wspominane z sentymentem również w dorosłym życiu.

      3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Dzieci z klasy III a przygotowały wiele ciekawych informacji o pisarzach tworzących literaturę dla najmłodszych odbiorców. Znaleźli się wśród nich ulubieni twórcy dzieci: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Hans Christian Andersen, Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska, C. S. Lewis, Justyna Bednarek, Miriam Widmark, Marin Widmark, Holly Webb, Andrzej Grzegorz Kruszewicz, Frida Nilsson, Rene Gościnny, Rafał Kosik. Uczniowie mają również za sobą udane próby tworzenia swobodnych tekstów na różne tematy – mogli przekonać się, jak trudny jest warsztat pisarza.

      Wspólnie z wychowawczynią dzieci zastanawiały się, jak ważne jest czytanie książek i co w ten sposób można zyskać? Ustaliły, że kontakt z literaturą ma wiele zalet i niemały wpływ na rozwój każdego z nas:

      • rozwija słownictwo
      • rozwija wyobraźnię
      • zachęca do myślenia
      • jest źródłem wiedzy i przyjemności
      • poprawia koncentracje i pamięć
      • redukuje stres
      • kształtuje charakter.

      Dzieci dowiodły, że odpowiednio dopasowana do odbiorcy książka, która wciągnie dziecko w swój świat, to znakomity sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziecko może miło spędzić czas w towarzystwie ciekawej lektury, a książka jednocześnie zatroszczy się o jego wszechstronny rozwój. Dlatego warto zachęcać dzieci do częstego kontaktu z literaturą, pamiętając, że podstawowe znaczenie ma jednak wybór odpowiednich pozycji książkowych. Kupując książki, warto kierować się nie tylko wiekiem dziecka, ale również jego indywidualnymi zainteresowaniami.

      Uczniowie dostrzegli również, że książka, to dobry sposób na spędzenie czasu z rodzicami.

      Wychowawczyni B. Winnicka Hul

    • Konkursy z języka angielskiego
     • Konkursy z języka angielskiego

      02.03.2021

      W lutym 2021 zorganizowaliśmy w naszej szkole dwa konkursy z języka angielskiego konkurs wirtualny dla klas 4- 8 na mem walentynkowy oraz konkurs stacjonarny na kartkę walentynkową w języku angielskim w klasach 1-3. Wszystkie prace były wyjątkowe. Poniżej przedstawiamy laureatów oraz osoby wyróżnione.

      Wykazaliście się niesamowitą kreatywnością.

      Dziękujemy za współpracę.

       

      Konkurs na mem walentynkowy dla klas 4-8:

      Zwycięzcy: Julia Głogowska, Szymon Kwiatkowski , Klaudia Zając.

      Wyróżnienia:  Jakub Satała  i Natalia Morasiewicz

       

      Konkurs na walnetynkę w języku angielskim dla klas 1-3:

      Bartek Kica , Hania Zachara klasa 3c

      Lena Graf klasa 3c

      Natalia Miś klasa 2c

    • Moja wymarzona zima
     • Moja wymarzona zima

      01.03.2021

      Gdy śniegu napada z rana, idziemy lepić bałwana. Mnóstwo jest śmiechu oraz radości, nawet gdy mróz szczypie w kości!

      To fragment wiersza laureata Szkolnego Konkursu Plstyczno Literackiego pod hasłem Moja wymarzona zima.

      Konkurs odbył się w lutym i był przeznaczony dla uczniów klas drugich i trzecich. Celem konkursu było rozbudzanie motywacji do twórczości poetyckiej. Uczestnicy mogli wybrać dowolny gatunek twórczości literackiej- opowiadanie, wiersz, zagadki na dany temat. Dzieci zaskoczyły nas swoją kreatywnością . Organizatorzy dziękują uczniom i wychowawcom za udział w konkursie.

      LAUTEACI KONKURSU:

      NAGRODZENI: Olivier Grzywa, Maja Frajkur- Gesing, Zuzanna Malinowska, Nicola Ciosek, Miłosz Gradowski, Antonina Lipiecka, Hanna Suszek, Hanna Halczak, Igor Przyborowski.

      WYRÓŻNIENIA: Wojciech Boczar, Dawid Król, Magdalena Bieżynska, Wiktoria Dubicka, Natalia Karaś, Lena Michalik, Sebastian Surówka, Amelia Filip, Maciek Wysocki, Antek Polniaszek, Michalina Jóźwik, Oliwia Kurzawa.

      GRATULUJEMY!!!

    • Zajęcia sportowe w świetlicy
     • Zajęcia sportowe w świetlicy

      27.02.2021

      W minionym tygodniu nasza świetlica zmieniała się w arenę zmagań sportowych. Świetliki z kl.2b i 3c rywalizowały ze sobą w różnych dyscyplinach sportowych o tytuł Świetlicowego Mistrza Sportu. Podczas zawodów dzieci wykazały się sprawnością fizyczną,koordynacją ruchową oraz kreatywnością.

      Zabawie towarzyszyło dużo radości i emocji.

      Naszym Świetlicowym Mistrzem Sportu została Sara  z kl. 2b

    • Uroki zimy
     • Uroki zimy

      24.02.2021

      Zima w tym roku pokazała swoje piękno. Dużo śniegu, radość wynikająca z obcowania z pięknymi płatkami śniegu, możliwość wykorzystania białego puchu do różnych zabaw, zjazdy na sankach, dostarczyły dzieciom wiele przyjemnych wrażeń. W związku z piękną zimową aurą, został zorganizowany przez samorząd klas młodszych konkurs plastyczny. Były on przeznaczony dla uczniów klas 0-I.
      Celem konkursu było rozwijanie spontanicznej ekspresji plastycznej uczniów, popularyzacja różnych technik plastycznych. Dzieci za pomocą dowolnej techniki plastycznej zaprezentowały uroki zimy. Prace uczniów były ciekawe i różnorodne.

       Laureatami konkursu zostali uczniowie:
      I miejsce Marta Przybysz kl. I a - opiekun p. Halina Styrna
                       Zuzanna Wróblewska  kl. I a - opiekun p. Halina Styrna

      II miejsce Michalina Lipiecka kl. I a - opiekun p. Elżbieta Rasiewicz

                        Julia Gorgoń kl. 1 b kl. - opiekun p. Anna Worobiec

      III miejsce Karina Sawicka kl. 1 b - opiekun p. Anna Worobiec

                         Maja Zaleska kl. 1 c – opiekun p. Jolanta Makowska - Wróbel

       Wyróżnienie: Karolina Bukowska kl. 1 c – opiekun p. Anna Błaszczyk

                                Antonina Cebo kl. 1 c – opiekun p. Anna Błaszczyk

                                Lena Hojda kl. 1 c – opiekun p. Jolanta Makowska - Wróbel

       

      Wszystkim laureatom gratulują organizatorki konkursu, panie Halina Styrna i Anna Worobiec, które życzą uczniom dalszych sukcesów.

       

    • Zwierzęta domowe uczniów klasy 3b
     • Zwierzęta domowe uczniów klasy 3b

      24.02.2021

      ,, Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma. A ja w domu mam chomika, kota, rybki oraz psa..."

      Czy znacie ten tekst piosenki? Mówi o tym, że w wielu domach razem z nami mieszkają przeróżne zwierzaki.

      Ostatnio obchodziliśmy Światowy Dzień Kota, a w bieżącym tygodniu uczniowie klasy 3b chcieli pochwalić się swoim wszystkimi domowymi pupilami.

      W związku z tym zorganizowaliśmy w klasie zajęcia pod hasłem ,, Nasze domowe zoo". Podczas lekcji uczniowie utrwalili wiedzę na temat właściwej pielęgnacji zwierząt domowych. Psy, koty, chomiki, papugi, króliki, rybki - w zależności od tego jakie zwierzę posiadamy - nie wolno zapominać nam o odpowiednich porach karmienia, dostarczaniu wody, ewentualnych spacerach i wizytach u weterynarza. Gdy odpowiednio dbamy o nasze zwierzęta - one odwdzięczą się nam miłością i zaufaniem.

      Na koniec zajęć uczniowie wykonali prace pt.:"Zwierzęta domowe". Pochwalili się także zdjęciami swoich pupili.

       

      Wychowawca Joanna Antoniak

    • Akademia Bezpiecznego Puchatka
     • Akademia Bezpiecznego Puchatka

      24.02.2021

      Nasza szkoła uczestniczy w XII-tej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Program edukacyjny skierowany jest do uczniów klas I. Celem akcji jest wyjaśnienie i pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń i dbać o swoje bezpieczeństwo podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.

      Nauczyciele klas pierwszych otrzymają dla swoich uczniów komplet darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji.

      Zachęcamy Uczniów do udziału w Teście Bezpieczeństwa dostępnym na stronie: www.akademiapuchatka.pl . Test Bezpieczeństwa będzie aktywny do dnia 31 marca 2021 r. Formularz można wypełnić podczas zajęć lekcyjnych lub w domu z rodzicem.

       

    • Bezpieczny internet
     • Bezpieczny internet

      19.02.2021

      Przez dwa dni uczniowie klasy 1a i 2b będących pod opieką p. Haliny Styrny brali udział w zajęciach związanych z bezpieczeństwem w Internecie.

      Celem zajęć było: uwrażliwienie uczniów na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci internetowej, omówienie zasad bezpieczeństwa stosowanych w obcowaniu z komputerem i Internetem.
      Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat Internetu, zagrożeń grożących dzieciom podczas korzystania z komputera i Internetu. Wspólnie ustalili zasady bezpieczeństwa, ułożyli hasła i przygotowali plakaty, które umieścili na gazetce. Najciekawsze dla uczniów były zajęcia praktyczne związane z Internetem i komputerem.

      Uczniowie brali udział w zabawie „Sieć i pajączki ”tworząc olbrzymią sieć, która była porównana do sieci internetowej. Odgadywali zagadki słowne. Brali udział w zabawie ruchowej „Sieć internetowa”. Wspaniale dzieci ogrywały scenki teatralne, w których uczyły się właściwego zachowania w sieci internetowej, co wywołało dużo zrozumienia ze strony uczniów i ogólnej radości. Wysłuchały bajki edukacyjnej „Stworek Klik”, co dało dzieciom dużo sytuacji do refleksji i nauczyło odpowiedzialności za słowa. Na zakończenie wszyscy doszli do wniosku, że Internet jest to wielkie dobro, z którego trzeba odpowiedzialnie korzystać.

    • Walentynki
     • Walentynki w klasie Ib oraz na świetlicy z klasą IIc

      15.02.2021

      Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego dla osoby którą lubimy, z którą się przyjaźnimy. 14 lutego ludzie wysyłają do bliskich „walentynkę", obdarzają się upominkami.

      Uczniowie z klasy Ib i IIc z okazji Walentynek wykonały kolorowe serduszka i kartki walentynkowe, które wrzuciły do skrzynki walentynkowej. Dzieci miały okazję nie tylko przekazać sobie miłe słowa, ale także dobrze się przy tym bawić. To święto uczucia i życzliwości zostało wykorzystane do nauki dobrych manier. W tym dniu każdy uczeń otrzymał kartkę walentynkową z życzeniami „od serca” oraz słodką niespodziankę.

      Można było również zrobić pamiątkowe zdjęcie z zaprzyjaźnioną osobą.

      Dzień upłynął w atmosferze radości i wspólnej zabawy integracyjnej.

    • Pasowanie na czytelnika biblioteki
     • Pasowanie na czytelnika biblioteki

      14.02.2021

      Pasowanie na czytelnika bibliotekito wyjątkowa uroczystość w Szkole Podstawowej nr 6, która  weszła  na  stałe do  kalendarza  szkolnych  wydarzeń.

      Oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników  odbyło się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego w dniach 2.02-5.02 lutego 2021 roku. Podczas tej imprezy dzieci z  klas pierwszych zostały zapoznane z regulaminem biblioteki i propozycjami książek dla najmłodszych.

      Uczniowie dostrzegli, że na wyciągnięcie ręki istnieje wspaniały świat, pełen fantastycznych postaci i bohaterów, z którymi można przeżyć niejedną przygodę - wystarczy tylko sięgnąć po książkę. Najważniejszym  jednak momentem całej  uroczystości było  złożenie  przyrzeczenia  przez  uczniów klas pierwszych i moment pasowania  na czytelnika  biblioteki szkolnej.

      Wielką radość sprawiło dzieciom samodzielne wybranie i wypożyczenie pierwszej książki oraz upominek przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy.

      Uroczystość przygotowały: Elżbieta Surdyka-Stec i Łucja Puczko

    • Zabawa karnawałowa
     • Zabawa karnawałowa

      14.02.2021

      Zbliża się koniec karnawału. A uczniowie z klasy IIIa  nadal wspominają klasową zabawę karnawałową, która odbyła się na początku lutego. Dzieci przebrane za bohaterów różnych bajek i filmów bawiły się fantastycznie. W przerwie między szalonymi tańcami uczniowie wybrali królową i króla balu. Zostali nimi Michalina i Kacper. To był dzień pełen radości i przyjemności!

       

    • Nauka gry w szachy
     • Nauka gry w szachy

      14.02.2021

      Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczą na lekcjach matematyki w nauce gry w szachy. Systematycznie zgłębiają tajniki tej fascynującej gry, przez co nie tylko podnoszą swoje umiejętności matematyczne, ale  uczą się logicznego i analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów, doskonalą orientację przestrzenną, oraz kształtują ważne cechy osobowości, jak umiejętność współdziałania, odpowiedzialność, koncentracja, intuicja. A przy tym ile radości czerpią ze wspólnej gry!

       

    • Dzień Bezpiecznego Internetu w świetlicy
     • Dzień Bezpiecznego Internetu w świetlicy

      13.02.2021

      W lutym obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku dzieci z kl.2b i 3c uczęszczające na zajęcia świetlicowe aktywnie włączyły się do tej ogólnopolskiej akcji.

      Podczas zajęć „świetliki” poznały problematykę internetowych zagrożeń, omówiły zalety i wady internetu. Rozmawiały też o tym jak należy zachować się w sieci i jak korzystać z niej mądrze.
       

      Podawały przykłady wykorzystania Internetu jak skarbnicy wiedzy i twórczej rozrywki.

       

       

    • Tydzień Bezpiecznego Internetu
     • Warsztaty - Tydzień Bezpiecznego Internetu

      13.02.2021

      W dniach  11-12. 02. 2021 r. w klasie Ib pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty z okazji Tygodnia Bezpiecznego Internetu.  Tematem przewodnim było hasło „Działajmy razem!”

      Uczniowie  wraz z wychowawcą obejrzeli prezentację multimedialną „Jestem bezpieczny w sieci” oraz bajki medialne o zagrożeniach w sieci „Czerwony Kapturek”, „Królowa Śniegu”, „Złota rybka”, „Śpiąca królewna”.

      Zapoznali się  z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz w jaki sposób można się przygotować do bezpiecznego korzystania z sieci.

      Przypomnieli sobie, że każdy uczeń  na początku roku szkolnego zapoznaje się z regulaminem pracowni komputerowych i stosuje się do jego zapisów. W ciągu roku szkolnego w czasie każdych zajęć prowadzonych w pracowni komputerowej, kształtowane są postawy i zachowania właściwego wykorzystania Internetu. Nauczyciele dążą do tego, by zwiększyć świadomość uczniów na zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu. Na zajęciach  dzieci stworzyły hasła dotyczące  następujących zagadnień: bezpiecznego korzystanie z internetu, portali społecznościowych, użytkowania telefonów komórkowych, zamieszczania informacji i pobierania plików z Internetu. Oto niektóre z nich:

      1. Nie zawieraj znajomości z nieznajomymi!
      2. Nigdy nie zdradzaj swoich haseł!
      3. Ostrożnie pobieraj pliki!
      4. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego!
      5. Mów dorosłym gdy jest coś złego !
      6. Unikaj publikowania o sobie w sieci!

      Na zakończenie dzieci wspólnie pracowały  w grupach, nad rysunkami ilustrującymi „Jak uczeń jest bezpieczny w sieci”  tworząc ciekawe plakaty.

      Dzięki tym warsztatom uczniowie zrozumieli, że internet to narzędzie do  zdobywania różnych informacji w bezpieczny sposób, ale przede wszystkim sposób  do komunikacji, gdy  dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

       

       

    • Walentynki z pomysłem
     • Walentynka z pomysłem

      12.02.2021

      Z okazji Walentynek samorząd klas młodszych zorganizował dla uczniów klas I-III konkurs plastyczny pod hasłem „Walentynka z pomysłem”. Dotyczył on dzieci z klas I-III uczestniczących w zajęciach świetlicowych.

      Celem konkursu było: inspirowanie twórczości technicznych i plastycznych dzieci, doskonalenie zdolności manualnych uczniów oraz rozwijanie ich kreatywności.

      Zgodnie z tematem konkursu, uczniowie wykonali wiele pomysłowych walentynek ozdobionych różnymi materiałami, efekty były imponujące. Wybór tych najciekawszych był trudny.

      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce Lena Kępa kl.1b – opiekun p. Anna Worobiec

                       Zofia Bukowska kl.2b – opiekun p. Anata Szal

                       Anna Rupnowska kl. 2d – opiekun p. Halina Styrna

      II miejsce Nel Mleko kl. 1a– opiekun p. Halina Styrna

                        Zuzanna Wróblewska kl. 1a - opiekun p. Halina Styrna

                        Zuzanna Skrzypek kl. 2b – opiekun p. Aneta Szal

      III miejsce Tomasz Surówka kl. 1b – opiekun p. Anna Worobiec

                         Amelia Frajkur – Gesing kl. 1c – opiekun p. Anna Błaszczyk

                         Katarzyna Dziadura kl. 2b - opiekun p. Aneta Szal

      Wyróżnienie:

      Antonina Cebo kl. 1c - opiekun p. Anna Błaszczyk

      Maja Frajkur – Gesing kl. kl. 3d – opiekun p. Kinga Hydzik

      Pola Sośnicka kl. 3d - opiekun p. Kinga Hydzik

       

       

      Zwycięzcom gratulują organizatorzy konkursu, panie Halina Styrna i Anna Worobiec.

    • Konkurs plastyczny
     • Konkurs plastyczny

      12.02.2021

      Podsumowaniem udziału uczniów klasy 1a i 2d w zajęciach, związanych z poetami Janem Brzechwą i Julianem Tuwimem, było zorganizowanie przez panie Halinę Styrnę i Elżbietę Surdykę – Stec konkursu plastycznego pt. „Wesołe historie w wierszach J. Brzechwy i J. Tuwima”.
      Celem konkursu było: rozwijanie zdolności plastycznych dzieci, pobudzanie wyobraźni w oparciu o utwory popularnych autorów, zachęcanie do aktywności.

      Uczniowie w ciekawy sposób zaprezentowali wesołe historyjki bohaterów wierszy Tuwima i Brzechwy.

      Uczniom biorącym udział w konkursie przydzielono następujące miejsca:

      I m. Zuzanna Wróblewska kl. 1a

      I m. Martyna Prokop kl. 1a

      II m. Marta Przybysz kl. 1a

      II m. Wiktoria Dubicka kl. 2d

      III m. Nel Mleko kl. 1a

      Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem p. Haliny Styrny, a można je podziwiać na gazetce samorządu.


      Elżbieta Surdyka- Stec i Halina Styrna

       

    • Wyniki zDolnego Ślązaka
     • Wyniki zDolnego Ślązaka

      09.02.2021

      Miło nam poinformować, że następujący uczniowie zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego konkursu zDolny Ślązak:

      • uczeń klasy 8b - Bartosz Tarnawski  z matematyki, chemii i fizyki
      • uczeń klasy 8b - Adam Szewrański z chemii

       

      Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnym etapie!

    • Bal karnawałowy na świetlicy
     • Bal karnawałowy na świetlicy

      07.02.2021

      W czwartek, w naszej szkole było bardzo kolorowo i karnawałowo. Dzieci bawiły się nie tylko w swoich lekcyjnych salach. Nauczycielki ze świetlicy także udekorowały razem z dziećmi sale do zabawy. Wspólnie przygotowały stoły i słodki poczęstunek. Pamiętając o zasadach higienicznych związanych z pandemią, dzieci przepięknie i pomysłowo ubrane, chętnie brały udział w zabawach przy muzyce. W trakcie balu zorganizowane zostały konkursy z balonami, gazetami i zabawy z „muzycznymi krzesłami”. Wszyscy czekali na główny punkt programu, czyli wybór Świetlicowego Króla i Królowej Balu, których oklaskami wybierały dzieci. Oto efekty:

      Grupa p. Kingi Hydzik

      Król Iwo Ziemianowicz kl. 2a

      Królowa Pola Sośnicka kl. 3d

      Grupa p. Haliny Styrny

      Król Mateusz Łepkowski kl. 1a

      Królowa Magdalena Wyszyńska kl. 2d

      Grupa p. Anny Worobiec

      Król Tymon Bieliński kl. 2c

      Królową Zuzanna Kaczmarczyk kl. 2c

      Gratulacje dla „wybrańców” i wszystkich dzieci pięknie ubranych, uczestniczących w zabawie.

      Za ciekawe stroje i poczęstunek podziękowanie należy się wspaniale zaangażowanym rodzicom!
      Dzięki takim chwilom jesteśmy uśmiechnięci i zapominamy o pandemii.

       

      inicjatorka imprezy
      p. Halina Styrna

       

    • Bal karnawałowy 2021
     • Bal karnawałowy 2021

      07.02.2021

       

       

      Atmosfera zbliżającego się balu karnawałowego udzieliła się wszystkim uczniom klas 0-III. W czwartek 4 lutego i w piątek 5 lutego 2021 roku w naszej szkole już od rana było bardzo wesoło i radośnie. Pomimo trudnych warunków i obostrzeń związanych z pandemią każda klasa w swojej sali lekcyjnej przygotowała się do balu karnawałowego zachowując zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Sale lekcyjne wyglądały bajecznie i kolorowo, przystrojone serpentynami i balonami. Przepięknie przebrane dzieci z dumą prezentowały wymyślne stroje. Niezliczone księżniczki, czarownice, policjanci, wróżki, biedronki, motylki, kotki, piraci, piłkarze, a także inne postacie z kreskówek zagościły na kilka godzin do sal naszej szkoły.  Dzieci z ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez swoich wychowawców. W klasach dla każdego czekał słodki poczęstunek.

      Wybrano Królową i Króla Balu z poszczególnych klas:

      klasa 0a - Jasmine Tobiasz

                        Natan Wróbel

      klasa 0b - Latika Narloch

                       Nataniel Lema

      klasa Ia -  Adam Buchman

                         Marta Przybysz

      klasa Ib -  Gabriela Sasnal

                         Tomasz Naleśnik

      klasa Ic -  Julia Sujka

                         Kacper Kiryłow

      klasa IIa - Lena Duczyńska

                         Tobiasz Musiał

      klasa IIb - Katarzyna Dziadura

                         Ksawery Bartkowski

      klasa IIc - Nicola Ciosek

                         Tymon Bieliński

      klasa IId - Milana Yarotska

                          Alex Wróbel

      klasa IIIa - Michalina Jaźwik

                          Kacper Kujacz

      klasa IIIb - Matylda Wójcik

                           Wojciech Wiśniewski

      klasa IIIc - Kinga Korab

                          Alan Roczek

      klasa IIId - Maja Frajkur-Gesing

                           Paweł Kabziński

       

      Gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom !!!  

      Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów.

      Opiekunowie Samorządu klas I-III uwidocznili na pamiątkowych zdjęciach wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła dzieciom podczas całej zabawy.

       

       

       

    • Znam wiersze Juliana Tuwima
     • Znam wiersze Juliana Tuwima

      07.02.2021

      Uczniowie klas 1a i 2d (biorący udział w projekcie edukacyjnym „Lubię czytać”) wzięli udział w zajęciach pod hasłem „Znam wiersze Juliana Tuwima”. Celem zajęć było utrwalenie utworów Tuwima, wyrabianie u dzieci potrzeby czytelnictwa, rozwijanie wyobraźni uczniów.

      Julian Tuwim to kolejny zaprezentowany grupie poeta, którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej. Podczas spotkania prezentowane były utwory, najbardziej cenione i lubiane przez dzieci. Uczniowie gestami wyrażali treść utworów, chętnie dzielili się emocjami, powtarzali znane im fragmenty wierszy. Twórczość Juliana Tuwima jest ponadczasowa i warto po nią sięgać i organizować takie zajęcia, zgodnie stwierdziły dzieci i organizatorki panie Halina Styrna i Elżbieta Surdyka-Stec.

       

       

    • Uwaga konkurs!
     • Uwaga konkurs!

      04.02.2021

      Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów klas 4-8 do udziału w zabawie językowej.

      Lubisz rysować i masz poczucie humoru? Weź udział w walentynkowym konkursie na mem w języku angielskim.

      Zdjęcia swoich prac wysyłamy do nauczycieli j.angielskiego.

      Pamiętajcie, że teksty nie mogą być obraźliwe ;-)

      Termin nadsyłania prac do 14 lutego.

    • Piękne czytanie
     • Piękne czytanie

      04.02.2021

      W ramach projektu czytelniczego „Lubię czytać” realizowanego przez p. Halinę Styrnę w grupach świetlicowych został zorganizowany konkurs pięknego czytania. Tematem konkursu była tematyka prozdrowotna i hasło „Zdrowym być”. Konkurs dotyczył klas I-II.

      Każdy uczestnik miał przeczytać wiersz związany ze zdrowiem. Zachowując zasady bezpieczeństwa, konkurs odbywał tylko w sali, w której stale przebywali uczniowie. Wywietrzona sala, częste mycie rąk, izolowanie się podczas choroby, to ważna sprawa i o tym przypominali uczniowie czytając utwory. 
      Uczestnicy bardzo byli przejęci swoimi wystąpieniami, a widownia oklaskami ich wspierała zachęcając do czytania.

      Laureatami konkursu zostali uczniowie:

      Adam Buchman kl.1a - opiekun Halina Styrna

      Tomasz Surówka kl.1 b- opiekun Anna Worobiec

      Klara Klejna klasa kl.2a- opiekun Kinga Hydzik

      Tymon Bieliński kl.2c – opiekun Anna Worobiec

      Antoni Ćwiek kl.2d – opiekun Halina Styrna

      Wszystkim serdecznie gratulują odwagi i wyników, koordynatorki konkursu panie: Halina Styrna i Anna Worobiec.

       

    • Kubusiowi Przyjaciele Natury
     • Kubusiowi Przyjaciele Natury

      28.01.2021

      Dzieci z oddziałów przedszkolnych włączyły się do ogólnopolskiego programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Jest to program edukacyjny do nauki podstawowych zasad ochrony środowiska, recyklingu, szacunku dla roślin i zwierząt, a także dbałości o właściwe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu.W ramach programu dzieci mają do wykonania siedem zadań.

       

       

    • Król i Królowa grzeczności
     • Król i Królowa grzeczności

      27.01.2021

      Podsumowanie  osiągnięć w zachowaniu  uczniów klas I-III za I semestr roku szkolnego 2020/2021

       

      Królem i Królową Grzeczności w I semestrze zostali:

         

      Klasa I a-  Michalina Lipiecka

                        Michał Moskwa

                                                                                            

      Klasa I b-  Julia Gorgoń

                         Maciej Politański

                       

      Klasa I c-  Karolina Bukowska

                         Wojciech Kubiszyn

       

      Klasa II a-  Lena Michalik

                          Mikołaj Morawski

       

      Klasa II b- Lidia Słoma

                          Antoni Jarych

       

      Klasa II c- Zuzanna Kaczmarczyk

                          Bartosz Głogowski

       

      Klasa II d- Milana Yarotska

                          Ayrton Narloch

       

      Klasa III a-Michalina Jaźwik

                          Kacper Kujacz

       

      Klasa III b- Zuzanna Uhryn

                           Władysław Szmaj

       

      Klasa III c- Ada Guzik

                           Alan Roczek

       

      Klasa III d- Pola Kubiszyn

                           Olivier Bogusławski

       

      Gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom !!!  

      Samorząd klas I-III pod opieką p. Anny Worobiec i p. Haliny Styrny

    • Zajęcia czytelnicze
     • Zajęcia czytelnicze

      25.01.2021

      W ramach realizowanego przez p. Halinę Styrnę projektu edukacyjnego „Lubię czytać” i współpracą ze szkolną biblioteką, w grupie świetlicowej uczniów z klasy 1a i 2d, zostały przeprowadzone zajęcia czytelnicze pt. „Z Brzechwą na wesoło”.

      Celem zajęć było promowanie czytelnictwa wśród uczniów, rozwijanie umiejętności czytania, kształtowanie właściwych postaw poprzez odpowiedni dobór treści.

      Panie Elżbieta Surdyka-Stec i Halina Styrna czytały dzieciom utwory Jana Brzechwy. Uczniowie aktywnie się udzielali, a gdy utwór był im bliski okazywali to mimiką i gestem. Świetnie się bawili interpretując znane, znakomite wiersze „Leń” i „Kaczka dziwaczka”. Końcowym akcentem były zabawy muzyczne przy piosenkach ilustrujących utwory Brzechwy. Dzieci grały, śpiewały i tańczyły na tle przygotowanej wspólnie dekoracji. Takie spotkania zachęcą do sięgania po książki zawierające ponadczasowe treści. Kolejne spotkania z książką będą kontynuowane zgodnie z myślą „Bądźmy ciekawi świata”.

       

       

    • Mały ratowniczek
     • Mały ratowniczek

      20.01.2021

      Od listopada 2020 uczniowie klasy 3b uczestniczyli w akcji ,,Mały ratowniczek" organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. W ramach akcji zapoznali się z działaniami z zakresu edukacji zdrowotnej, pierwszej pomocy, profilaktyki przedwypadkowej. Mieli okazję rozwijać wiedzę i różnego rodzaju kompetencje, kształtować swoją empatię i chęć niesienia bezinteresownej pomocy.

      Zajęcia, które odbyły się pod okiem pielęgniarki szkolnej - p. Ewy Samsel zakończyły się konkursem wiedzy na temat: ,,Telefon może uratować życie".

      20 stycznia 2021 odbyło się podsumowanie akcji i konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a uczniowie, którzy najtrafniej wypełnili test i wykazali się największą wiedzą otrzymali nagrody i wyróżnienia.

      Laureaci:

      Nagrody:

      1 miejsce - Jakub Kwasek

      2 miejsce - Kamil Włudyka

      3 miejsce - Wojciech Wiśniewski

      Wyróżnienia:

      Nikola Jaroszewska

      Antonina Lipiecka

      Paweł Kmiecik

      Wiktoria Sztandera

      Szymon Wieliczko

       

       

    • Ferie 2021
     • Ferie 2021

      16.01.2021

      Zgodnie z wytycznymi GIS, MEN, MZ w naszej szkole odbyły się zajęcia rekreacyjno - sportowe w ramach ferii 2021. Podczas zajęć grupa 12 uczniów z klas I - IV poznała tajniki skręcania balonów obejrzała seans filmowy, uczestniczyła w pokazie talentów oraz konkursie rozpoznawania owoców jak również brała udział w zmaganiach mini turniejów: halowej piłki nożnej, zbijaka, rzucaniu siatkarskiej. Siły naszym uczniom dodawały sałatki owocowe przygotowywane samodzielnie w domu. Zdrowo kolorowo i wesoło uczniowie spędzili wolny czas w czasie ferii.

       

       

       

    • AGD w naszych domach
     • AGD w naszych domach

      16.01.2021

      Jeszcze przed feriami lekcje techniki w klasach szóstych na temat budowy, działania i obsługi urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym zaowocowały ciekawymi formami przestrzennymi. Jako pracę dodatkową, uczniowie mieli wykonać z kartonu makietę wybranego urządzenia w dowolnej skali. Pomysłowość naszych uczniów zaskakuje – przekonajcie się sami oglądając galerię najciekawszych prac.

      Nauczyciel techniki -B. Kawałkowska

       

    • Wielki Finał Maratonu Matematycznego
     • Wielki Finał Maratonu Matematycznego

      23.12.2020

      W dniu 18 grudnia 2020 roku odbył się Wielki Finał Maratonu Matematycznego.
      W konkursie uczeń klasy 4b Szymon Pałka zajął doskonałe 3 miejsce.
      Szymon rywalizował w kategorii Młodzicy – kl. IV – VI.

      Wielki Finał odbył się w trybie zdalnym, jak wszystkie wcześniejsze rundy.

      Maraton matematyczny jest organizowany przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

      Gratulujemy Szymonowi!!!

       

    • Klasowa wigilia online w 1b
     • Klasowa wigilia online w 1b

      23.12.2020

      22 grudnia uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli udział w klasowej wigilii online.

      Dzieci w tym dniu zaprezentowały  się w odświętnych,  pięknych ubraniach.. Wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną na temat „Tradycje świąteczne, zwyczaje świąteczne - Boże Narodzenie w Polsce”. Wielu emocji dostarczył także  Teleturniej Wiedzy Świątecznej, gdzie dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą Bożego Narodzenia.   

      Uczniowie również zaprezentowali wykonane przez siebie ozdoby choinkowe, przepiękne kartki świąteczne oraz galerię szopek bożonarodzeniowych. Nastrojowy śpiew kolęd w wykonaniu dzieci z naszej klasy wywołał wzruszenie i chwilę zadumy. Przełamaliśmy się opłatkiem przed kamerkami    komputerów i złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia, w których dominowały w tym trudnym dla nas czasie marzenia dotyczące powrotu do szkoły po feriach. 

      Wigilia klasowa to dobry moment, aby w atmosferze wzajemnej życzliwości, zapachu choinek oraz przy dźwiękach znanych i lubianych kolęd wprowadzić wszystkich w magię zimowych świąt. Ten dzień był doskonałą okazją do zapoznania się z tradycją Świąt Bożego Narodzenia  oraz integracji grupy klasowej. Uwidoczniliśmy to  na załączonych zdjęciach.

       

    • And that's it!
     • And that's it!

      22.12.2020

      Jesteśmy już po świątecznym konkursie języka angielskiego – szybkim i kolorowym quizie Kahoot!

       

      Uczestnicy konkursu spisali się na medal!

      Nie tylko wykorzystali swoją znajomość języka angielskiego. Udowodnili również, że znają tradycje świąteczne w Polsce i na świecie. I oczywiście wykazali się refleksem – a to bardzo ważne w tego typu rozgrywce.

       

      Oto zwycięzcy:

       

      klasy 4-5

      I miejsce – Zuzanna Guzek kl.4d

      II miejsce – Zuzanna Sadowska kl. 4a

      III miejsce – Ivan Aleksandrov kl. 5a

       

      klasy 6-8

      I miejsce – Alicja Karman kl.7d

      II miejsce – Maja Mazurek kl. 7d

      III miejsce – Oliwia Witkowska kl. 8b

       

      Gratulujemy sukcesu!

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

      Znajdziecie tam podium zwycięzców oraz przykłady konkursowych pytań. 

       

      Życzymy Wam

      Merry Christmas

       

     • Świąteczny Konkurs Kolęd

      21.12.2020

      Atmosfera zbliżających się świąt udzieliła się wszystkim mimo trudnych warunków.
      Uczniowie klas 0-III wzięli udział w konkursie wokalnym „Śpiewamy kolędy” i prezentowali je w różnorodny sposób w klimacie świątecznym. Celem konkursu muzycznego było popularyzowanie polskich tradycyjnych pieśni bożonarodzeniowych, rozwijanie talentów wokalnych uczniów.
      Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach:

      Laureaci konkursu w klasach „0”

      I miejsce grupa 0 a za kolędę „Luli luli la”

      II miejsce grupa 0 b za kolędę „Przybieżeli do Betlejem”

       

      Laureaci w klasach I-III – konkurs online

      I miejsce Jan Marcinkowski kl. 1b

      II miejsce Julia Gorgoń kl. 1b

      III miejsce Anna Rossolińska kl. 1a

      Wyróżnienie: zespół klasy 3 b

      Wszystkim laureatom składają gratulacje organizatorki konkursu panie: Anna Worobiec i Halina Styrna.

    • Konkurs plastyczny "Idą święta"
     • Konkurs plastyczny "Idą święta"

      21.12.2020

      W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia samorząd klas młodszych zorganizował dla klas 0-III konkurs plastyczny pod hasłem „Idą święta”. Celem konkursu było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie zdolności plastycznych dzieci.

      Uczniowie swoją pracę świąteczną wykonywali dowolną techniką plastyczną.

      W klasach zerowych prace laureatów zostały uwidocznione na wystawce, a klasach I-III plastyczne prace zostały przesłane online, a następnie wybrane przez organizatorów konkursu.

      Laureaci w klasach „0”

      I miejsce Aleksandra Chmielewska kl.0b

      II miejsce Igor Dziedzic kl.0a

      III miejsce Melania Wróbel kl.0b

      III miejsce Natan Wróbel kl.0a

      Laureaci z klas I-III

      I miejsce Marta Przybysz kl.1a

      II miejsce Gabriela Sasnal kl.1b

      II miejsce Maja Witkowska kl. 3b

      III miejsce Lena Kępa kl.1b

      Opiekunami uczniów są panie: Irena Kulig, Aleksandra Ciszak, Anna Worobiec, Elżbieta Rasiewicz, Joanna Antoniak.

      Zwycięzcom konkursu gratulują organizatorki konkursu panie: Halina Styrna i Anna Worobiec.

       

       

    • Marzycielska Poczta
     • Marzycielska Poczta

      20.12.2020

      Oddziały przedszkolne wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji Marzycielska Poczta. Akcja polega na wysyłaniu kartek do ciężko chorych dzieci.

       

      Zerówkowicze z dużym zaangażowaniem wykonali świąteczne kartki, które powędrowały do wybranych dzieci.

       

       

       

    • Europejsko w 2c i 2d
     • Europejsko w 2c i 2d

      11.12.2020

      W dniu 11 grudnia uczniowie klas 2c i 2d brali udział w zajęciach na temat Unii Europejskiej. Uczniowie oglądali film edukacyjny, wysłuchali hymnu oraz poznali maskotkę Unii Europejskiej – Syriusza. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, kiedy zawiązała się Unia Europejska, jakie państwa wchodzą w jej skład i jakie warunki muszą spełniać, by zostać przyjętym do tej wspólnoty. Drugoklasiści dowiedzieli się jakie korzyści mają kraje należące do Unii Europejskiej.

      Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne przedstawiające flagę Unii Europejskiej jak i flagi państw członkowskich.

       

    • Międzynarodowe szkolenie
     • Międzynarodowe szkolenie

      11.12.2020

      Dzięki środkom finansowym, które szkoła otrzymała w wyniku realizacji europejskiego programu Erasmus+, trzy osoby biorą udział w szkoleniu online z robotyki i kodowania. Międzynarodowe szkolenie jest prowadzone przez chorwackich trenerów z Institute for Youth Development and Innovativity i biorą w nim udział nauczyciele z Polski, Chorwacji, Portugalii i Grecji.

      Podczas pierwszych dwóch spotkań zaprezentowane zostały malutkie roboty micro:bit, które można używać na lekcjach języków obcych, matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii a nawet na muzyce, plastyce i WYCHOWANIU FIZYCZNYM!

      Wyobrażacie sobie robienie brzuszków w towarzystwie micro:bit!

    • Europejska godzina wychowawcza w 6d
     • Europejska godzina wychowawcza w 6d

      11.12.2020

      Klasa 6d również miała godzinę wychowawczą poświęconą Unii Europejskiej. . Klasa obejrzała prezentację multimedialną Europa w pigułce a następnie odbyła się wspólna dyskusja:

      -co wiemy Unii Europejskiej?

      W dalszej części lekcji uczniowie rozmawiali w jaki sposób możemy wspólnie:

      - zbudować lepszą Europę!

      - zorganizować lepszą Europę!

      - żyć razem lepiej w Europie!

       

       

    • Europejska godzina wychowawcza w 4c
     • Europejska godzina wychowawcza w 4c

      11.12.2020

      Czy Wy wiecie, ile państw należy do Unii Europejskiej?

      Kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej? Jakie korzyści mamy z członkostwa w UE?

      Jaki jest hymn Unii?

      Uczniowie klasy 4c wiedzą, że od 1 lutego 2020 roku zmienił się skład Unii Europejskiej i z 28 państw obecnych jest 27. Każdy wykonał flagę jednego z państw należących do Unii. Zaśpiewaliśmy hymn. Przypomnieliśmy sobie jakie korzyści i obowiązki niesie ze sobą członkostwo. Pamiętając, że od 1957 r. Unia Europejska działa na rzecz pokoju i dobrobytu, przynosząc korzyści wszystkim swoim obywatelom. Pomaga chronić nasze podstawowe prawa polityczne, społeczne i gospodarcze.

      Choć być może nie widzimy w tych działaniach nic nadzwyczajnego, to ułatwiają one nasze codzienne życie.

    • Europejska godzina wychowawcza w 7e
     • Europejska godzina wychowawcza w 7e

      11.12.2020

      Fakt, że jesteśmy Europejczykami i należymy do Unii Europejskiej nie ulega żadnej wątpliwości.

      Jednak, czy na tym się kończy nasza wiedza?

      Czy mamy świadomość, w jaki sposób obywatelstwo Unii Europejskiej wpływa na życie każdego z nas?

      Na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 7e rozmawiali o tym, jak postrzegają swoją przynależność do Wspólnoty Europejskiej oraz jaki wpływ na ich życie ma bycie obywatelem Unii.

       

      Oto efekty ich przemyśleń:

      Przynależność do Unii Europejskiej pozwala nam

      mieszkać i uczyć się w dowolnym kraju UE,

      bezpiecznie przejeżdżać przez granice,

      oraz umożliwia swobodne kupowanie produktów z zagranicy.

      Hanna

       

      Bycie obywatelem Unii Europejskiej daje nam możliwość swobodnego podróżowania,

      mniejsze bezrobocie i możliwość podejmowania pracy i nauki za granicą.

      Dzięki temu, że należymy do Unii mamy swoje prawa.

      Mamy więcej możliwości dostępu do korzystania z asortymentu spożywczego i nie tylko.

      Ludzie musieli się nauczyć jak dbać o środowisko,

      sortowanie odpadów, czystość wód, zmniejszenie ilości spalin.

      Wanessa

       

      Każdemu Polakowi przynależność do Unii Europejskiej daje takie korzyści, jak:

      - możliwość podróżowania,

      - możliwość podejmowania pracy i uczenia się za granicą,

      - handel między Polską i krajami Unii,

      - dotacje na rozwój kultury w miastach,

      - zdrowa i ekologiczna żywność,

      - nowe technologie.

      Także dzięki przynależności do UE mój tata ma możliwość

      bezpiecznego jeżdżenia do pracy za granicą.

      Amelia

       

      Dzięki Unii Europejskiej mamy dodatkowe zajęcia z różnych przedmiotów szkolnych.

      Do krajów europejskich można jeździć posiadając tylko dowód osobisty.

      Większość uczniów szkół podstawowych bezpłatnie otrzymuje

      porcje warzyw, owoców, mleka i przetworów mlecznych.

      Mamy również łatwiejszy dostęp do praktyk zawodowych

      oraz możliwość uczestniczenia w wymianach studentów.

      Weronika

    • Mali Wspaniali
     • Mali Wspaniali

      11.12.2020

      W oddziale przedszkolnym dobiegła końca kolejna edycja programu "Mali Wspaniali", w ramach programu "Sporty the World's Games 2017".

      Celem programu była edukacja i wychowanie poprzez sport w formie gier i zabaw ruchowych. Dzięki regularnym zajęciom udało się wzbudzić w dzieciach potrzebę podejmowania częstej aktywności fizycznej, współpracy, szacunku oraz zdrowej rywalizacji. Na zakończenie projektu dzieci otrzymały dyplomy a całość została upamiętniona wspólnym zdjęciem.

       

    • Zabawy z Ozobotami
     • Zabawy z Ozobotami

      11.12.2020

      Przygodę z kodowaniem rozpoczęliśmy we wrześniu, kodując na matach na dywanie. Dzięki programowi Erasmus+ , którego istnienie jest zagrożone mamy możliwość pracy z wykorzystaniem robotów " ozobot". Ozobot BIT to mały ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Otwiera dzieciom drzwi do świata infirmatyki. Uczy poprzez zabawę i doświadczenie. Dzieci rysując trasy dla ozobotów i proste kolorowe kody w istocie programują zadania. To one decydują o tym, jak będzie się zachowywał robot. Wykonują pierwsze zadania programistyczne jednocześnie rozwijając inne kompetencje.    • Mikołajki online w klasie 1b
     • Mikołajki online w klasie 1b

      08.12.2020

      Hou! Hou! Hou! 7 grudnia uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli udział w klasowych online mikołajkach. Dzieci niezapomnianą przygodę z Mikołajem zaczęły w piątek od napisania ciekawych i pięknie ozdobionych listów, w których wyraziły swoje najskrytsze marzenia dotyczące prezentów, które chciałyby dostać.

      Następnie w poniedziałek uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Wiadomość od Mikołaja” oraz „Pozdrowienia od św. Mikołaja”. Następnie posłuchali historii o biskupie Mikołaju. Wielu emocji dostarczyło rozwiązywanie zagadek . Dzieci radośnie zaśpiewały piosenkę „Zima, zima, pada , pada śnieg” oraz zagrały na dzwonkach różne świąteczne melodie. Zatańczyły do piosenki „ Jingle Bells”. Następnie malowały, ulepiły z plasteliny lub wykonały z tektury postać Mikołaja.

      Dużo radości sprawiał mikołajkowy pokaz mody uczniów przebranych w różne postacie: Mikołaja, reniferów oraz elfów symbolizujących dziecięce marzenia. Był to dzień pełen wrażeń. Miłym akcentem było pokazywanie otrzymanych prezentów. Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.

       

       

    • Konkurs recytatorski "Jesienne wierszyki"
     • Konkurs recytatorski "Jesienne wierszyki"

      07.12.2020

      Samorząd klas młodszych pod kierunkiem p. Anny Worobiec i p. Haliny Styrny, zorganizował konkurs recytatorski “Jesienne wierszyki”. Skierowany był on dla uczniów klas zerowych i pierwszych.

      Celem konkursu było: rozbudzanie wrażliwości na piękno jesiennej rzeczywistości, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie uczniów poezję.

      Konkurs odbywał się w nietypowych warunkach. Uczniowie klas zerowych prezentowali się na żywo, a dzieci z klas pierwszych wykonywały utwory online.

      Podczas konkursu uczniowie oceniani byli według kryteriów:

      - dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie

      - interpretacja teksu

      - ogólne wrażenie artystyczne

      Laureaci konkursu z klas zerowych

      I miejsce Jakub Kuźdub 0 b

      II miejsce Nonna Logvyn 0 b

      III miejsce Jagoda Jagodzińska 0 a

      Latika Narloch 0 b

       

      Laureaci z klas pierwszych

      I miejsce Martyna Prokop

      Gabriela Sasnal

      II miejsce Maja Paszkiewicz

      III miejsce Nel Mleko

      Maria Kała

      Wyróżnienie: Lena Kępa, Julia Gorgoń

       

      Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem pań Ireny Kulig, Haliny Styrny, Anny Worobiec, Aleksandry Ciszak.

      Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne zaprezentowane wiersze i udział w konkursie.

       

       

    • Mikołaj w oddziałach przedszkolnych.
     • Mikołaj w oddziałach przedszkolnych.

      07.12.2020

      "Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie". Również w ten sam sposób Mikołaj dotarł do naszych małych uczniów. Dzieci od samego rana wypatrywały Świętego Mikołaja, gdy usłyszały dzwonek, były bardzo podekscytowane i szczęśliwe. W podziękowaniu za przybycie zaprezentowały wierszyk, zaśpiewały piosenkę, a prezenty do grup dostarczyły elfy. Cieszymy się, że w tak trudnym czasie Święty Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.

       

       

    • Szkolne przygody gangu Fajniaków
     • Szkolne przygody gangu Fajniaków

      04.12.2020

      Daleko, daleko...a może blisko... w mieście Świdnicy jest Szkoła Podstawowa nr 6. W tej szkole jest mnóstwo fantastycznych dzieci ale wśród nich jest pewna klasa, najfajniejsza z najfajniejszych. Klasa III c. Najprawdziwsze Fajniaki – Trzeciaki, które postanowiły naprawiać i poznawać świat z akcją „Szkolne przygody gangu Fajniaków”. To coś dla nich. Dla nas.

      Wybraliśmy zajęcia o powietrzu. Obejrzeliśmy film, śpiewaliśmy piosenkę „Ruszaj z nami, Fajniakami”, dowiedzieliśmy się nowych informacji o powietrzu, które jest nam potrzebne do życia ale jest też potężnym żywiołem. Wykonaliśmy wiele doświadczeń związanych z tematem zajęć. Sprawdzaliśmy wagę, ruch i siłę powietrza wykorzystując do tego balony, świeczki, rurki, papier, miskę i wodę. Słuchając opowiadania „Ekozakątek” rysowaliśmy to co nam się najbardziej podobało na zajęciach. Temat bardzo nas zainteresował. Będziemy jeszcze fajniejszymi Fajniakami, będziemy jeszcze lepiej dbać o nasze środowisko.

      Jakie dziecko nie lubi zabawy z wodą? Fajniaki – Trzeciaki baaardzo lubią. A doświadczenia podczas, których mogły badać załamywanie się światła w wodzie, jej zmianę stanów w zależności od temperatury, jej ruch oraz badanie, że przybiera kształt w zależności od pojemnika w jakim się znajduje, dały im mnóstwo radości. Najbardziej podobał im się eksperyment z wędrującą wodą.

      To było fascynującę obserwować jak mieszały się kolory w szklankach mimo, że nikt ich nie dotykał. Rozmawialiśmy o tym, że bez wody nie byłoby życia na Ziemi. Wysłuchane opowiadanie „Oszczędzaj kropelkę” zmobilizowało Trzeciaków do pokazania wszystkim jak ważne jest oszczędzanie wody i postanowili wykonać plakaty ekologiczne.Mamy świadomość, że woda to groźny żywioł ale bez wody nie byłoby życia na naszej planecie.

      Prace można obejrzeć w galerii "Fajniaki" https://szkolneprzygodyfajniakow.pl/galeria-prac/praca/?u_di=23568&s_di=10268

       

    • Jakiż to święty rozdaje prezenty
     • Jakiż to święty rozdaje prezenty

      04.12.2020

      Z okazji ,,Mikołajek" 4 grudnia klasa 3 d uczestniczyła w spektaklu online Teatru Prima „Jakiż to święty rozdaje prezenty”.

      Wspaniała muzyczna podróż po różnych zakątkach kuli ziemskiej ukazująca zwyczaje związane z wizytą Św. Mikołaja. Poznamy Mikołajów z odmiennych kulturowo krajów i kontynentów m.in. Rosji, Japonii, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

      Przedstawienie w wersji online zawierało elementy angażujące do wspólnej zabawy dzieci siedzące przed ekranami telewizorów czy komputerów.

    • Barwy Niepodległości
     • Barwy Niepodległości

      03.12.2020

      4 listopada odbyło się podsumowanie XIV Konkursu Plastycznego "Barwy Niepodległości", którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.

      Na konkurs wpłynęło 185 prac z 18 placówek z całej Polski.

      Z naszych oddziałów przedszkolnych nagrodę otrzymała Jagoda Jagodzińska a wyróżnienie Emilia Troszczyńska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

       

    • Andrzejki online w klasie I b
     • Andrzejki online w klasie I b

      30.11.2020

      30 listopada uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli udział w klasowych online wróżbach i zabawach andrzejkowych. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną na teamt „Wrózby andrzejkowe”. Wielu emocji dostarczyło wybieranie z czerwonego serduszka imion dziewczynek i chłopców oraz wróżba „Roślina lub zwierzątko prawdę o Tobie Ci powie”. Ciekawą wróżbą okazało się losowanie kartek z „Szczęśliwą liczbą ” i „ Kim będę w przyszłości?” oraz wróżba z kubeczkami i kolorami. Każdy mógł wtedy poznać swoją przyszłość, dowiedzieć się, co go czeka, na co musi uważać. Wszyscy zaprezentowali również swoje andrzejkowe stroje, które symbolizowały dziecięce marzenia dotyczące bohaterów z baśni. Pojawili się w przepięknych strojach: wróżka, księżniczka, baletnica, rycerz, myszka Miki, kotek,  batman, Harry Potter,   piłkarz,  piosenkarka, modelki. Był to dzień pełen wrażeń. Podczas wróżb wszyscy wspaniale się bawili, byli radośni, na twarzach gościł nieustanny uśmiech. Miłym akcentem było to, że wszyscy mają nadzieję, że nasze wróżby się spełnią. Ten dzień był doskonałą okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową oraz integracji grupy klasowej. Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.

    • Andrzejki w Oddziałach Przedszkolnych
     • Andrzejki w Oddziałach Przedszkolnych

      30.11.2020

      "Hokus- pokus, czary- mary..." tak świętowane były Andrzejki w Oddziałach Przedszkolnych.

      Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, wyciągania losów, wróżenia za pomocą magicznej kostki.

      Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy muzyce, a dzieci były w doskonałych humorach.

    • Dzień Pluszowgo Misia w zerówce
     • Dzień Pluszowgo Misia w zerówce

      26.11.2020

      25 listopada w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Był to czas na piosenkę, zagadki, quiz wiedzy o niedźwiadkach oraz konkurs plastyczny "Mój miś".

      Kierując się takimi kryteriami jak staranność wykonania, wkład własny i pomysłowość komisja nagrodziła 7 prac i wyróżniła 18. Gratulujemy laureatom i życzymy sukcesów.

    • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w klasie I b
     • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w klasie I b

      25.11.2020

      25 listopada 2020 r. obchodziliśmy w klasie 1 b wraz z wychowawcą p. Anną Worobiec obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji  tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowami  łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw.

      Wszyscy uczniowie wywiązali się z zadania.  Pokazywali podczas lekcji online swojego przyjaciela Misia.

      Maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Ilość pluszowych przyjaciół  była imponująca.

      Ciekawostką tego dnia było oglądanie prezentacji multimedialnej „Dzień Pluszowego Misia” oraz słuchanie wierszy o poszanowaniu zabawek. Uczniowie także  przygotowali  wystawę książek przedstawiających  sylwetki znanych misiów z bajek  i filmów dla dzieci. Atrakcją spotkania były muzyczne zabawy oraz rozwiązywanie zagadek o najbardziej popularnych misiach.

      Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczne w postaci rysunku oraz  ulepiły postacie znaych misiów. Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Na pamiątkę tego święta wszyscy zrobiliśmy zdjęcia swoim pluszowym przyjaciołom.

    • Do naszej szkoły zawitała Akademia Edu Sense!
     • Do naszej szkoły zawitała Akademia Edu Sense!

      25.11.2020

      Przez dwa dni -  łącznie  42 nauczycieli uczestniczyło w szkoleniu przygotowującym do pracy z Ozobotem w środowisku offline i online.

      Podczas zajęć warsztatowych nauczyciele zapoznali się z nowo zakupionymi robotami. Dowiedzieli się jak wykorzystać roboty do realizowania treści wynikających z podstawy programowej w szkole podstawowej, jak uczyć myślenia komputacyjnego i algorytmicznego.

      Przekonali się, że programowanie może być łatwe tak, jak rysowanie.

      Teraz tylko czekamy na powrót do szkoły i możliwość prowadzeni lekcji z Ozobotami: Evo, Bit oraz Photonami!

    • Bezpieczny uczeń
     • Bezpieczny uczeń

      12.11.2020

      W ramach szkolnego projektu “Szkoła dbająca o bezpieczeństwo” samorząd klas I-III zorganizował konkurs plastyczny dla uczniów klas zerowych i pierwszych. Nosił on tytuł „Jestem bezpieczny w drodze do szkoły”. Celem konkursu było propagowanie bezpiecznych zachowań dziecka, jako uczestnika ruchu drogowego, zachęcanie do kreatywnego uczestnictwa dzieci w wydarzeniach związanych ze zwiększeniem bezpieczeństwa uczniów.
      Uczestnicy konkursu, uczniowie klas zero i pierwszych, popisali się kreatywnością, zaangażowaniem
      i zrozumieniem tematu.

      Laureaci konkursu:

      I miejsce Iza Synowska

                       Lena Buczkowska

      II miejsce Jagoda Jagodzińska

                        Zuzia Kaczmarczyk

      III miejsce Kacper Borowski

      Wyróżnienie Hania Mielcarek

      Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem nauczycieli: Irena Kulig, Aleksandra Ciszak, Halina Styrna, Anna Worobiec, Anna Błaszczyk, Jolanta Makowska-Wróbel.

      Laureaci otrzymali w nagrodę piękne dyplomy. Dalszych sukcesów uczniom życzą organizatorki konkursu panie Halina Styrna i Anna Worobiec.
       

    • Mały Ratowniczek
     • Mały Ratowniczek

      11.11.2020

      Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 6 jest realizowany projekt edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Został on zainicjowany przez Program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej p. Anna Worobiec i p. Halina Styrna po odbyciu kursu „Ratujemy i uczymy ratować” oraz pani Ewa Samsel szkolna pielęgniarka przeprowadziły na początku listopada 2020 r.  w klasach 0-I zajęcia warsztatowe pod nazwą „Mały Ratowniczek”.

      Zajęcia dotyczyły utrwalenia zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku, omdlenia, oparzeń, stłuczeń, zwichnięć, otarcia skóry, krwawienia z nosa ze szczególnym zwróceniem uwagi  na zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w okresie trwania pandemii koronawirusa.

      Podczas warsztatów dzieci przypomniały sobie i utrwaliły podstawowe numery telefonów służb ratowniczych w Polsce: 997, 998, 999 i 112.

      Następnym zadaniem było przeprowadzenie symulowanej rozmowy telefonicznej mającej na celu zawiadomienie o niebezpieczeństwie, w której dzieci:

      · przedstawiały się,

      · udzielały informacji o miejscu zdarzenia albo własnym adresie,

      · rodzaju niebezpieczeństwa.

      Na warsztatach uczniowie nauczyli się podstawowych czynności ratujących życie:

      1. Sprawdzanie przytomności.
      2. Bezpieczeństwo osoby poszkodowanej.
      3. Wzywanie pomocy.
      4. Sprawdzanie oddechu.
      5. Pozycja boczna poszkodowanego.
      6. Oddechy ratownicze.

      Warsztaty miały charakter profilaktyczny, których celem było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których zależy od nas czyjeś życie oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa w okresie trwania pandemii koronawirusa.

    • Szkoła do hymnu
     • Szkoła do hymnu

      11.11.2020

      Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. W wyniku upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej.

      W związku z obecna sytuacja nie możemy, jak co roku, zorganizować uroczystości patriotycznych w szerokim wymiarze, jak zawsze to czyniliśmy. O 11.11 klasa 3d i 3b odśpiewała Hymn Państwowy w warunkach domowych. Również oddziały przedszkolne wzięły udział w kolejnej edycji akcji MEN "Szkoła do hymnu" i odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego.

    • Konkurs plastyczny "Zwierzaki liściaki"
     • Konkurs plastyczny "Zwierzaki liściaki"

      06.11.2020

      W oddziałach przedszkolnych odbył się konkurs plastyczny "Zwierzaki liściaki", którego celem było dostrzeganie piękna jesiennej natury i możliwości wykorzystania darów jesieni jako materiałów plastycznych. Wszystkie prace były piękne i bardzo trudno było rozstrzygnąć konkurs. Dlatego każda jesienna kompozycja została nagrodzona.

      Gratulujemy małym artystom.

    • Przedstawienie „Bądź widoczny na drodze”
     • Przedstawienie „Bądź widoczny na drodze”

      06.11.2020

      Koło teatralno-wokalne pod opieką p. Anny Worobiec i  p. H. Styrny  zaprezentowało w  listopadzie przedstawienie pt. „Bądź widoczny na drodze ” w ramach realizowanego projektu „Szkoła dbająca o bezpieczeństwo”, którego głównym koordynatorem jest p. v-ce dyrektor Monika Eszwowicz. Występ obejrzały klasy 0-I

       

      Celem przestawienia było:

      -wdrażanie do właściwego zachowania w ruchu drogowym

      -dbanie o swoje bezpieczeństwo w szkole i na ulicy

      -wdrażanie do noszenia znaczków odblaskowych

      -kształtowanie nawyków rozpoznawania znaków drogowych

      -kształtowanie umiejętności powiadamiania dorosłych o wypadku, zagrożeniu, niebezpieczeństwie.

       

      Uczniowie z koła teatralno-wokalnego  przybliżyli powyższą tematykę poprzez ciekawą inscenizację w formie dramy, scenek rodzajowych oraz śpiewanie piosenek o ruchu drogowym.

       

      Na zakończenie spotkania nauczyciele podziękowali dzieciom za aktorstwo i wspaniałą  prezentację zasad  właściwego zachowania się w szkole, na placu zabaw oraz roli dziecka jako najważniejszego uczestnika ruchu drogowego.

       

    • Jesienny konkurs plastyczny
     • Jesienny konkurs plastyczny

      04.11.2020

      Samorząd klas I-III zorganizował konkurs plastyczny pt. “Jesień wokół nas” dla uczniów klas młodszych. 

      Celem konkursu było:Rozwijanie uzdolnień plastycznych, kreatywności. Promowanie osiągnięć uczniów uzdolnionych plastycznie. 

      Uczniowie wykonali wiele różnorodnych prac, w których wykazali się kreatywnością i znakomitą obserwacją przyrody.

      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce Lena Kępa – opiekun p. Anna Worobiec

                        Anna Rupnowska – opiekun p. Halina Styrna

                        Wiktoria Wiśniewska – opiekun p. Joanna Antoniak

      II miejsce Marta Przybysz – opiekun p. Elżbieta Rasiewicz

                         Wiktoria Durowa – opiekun p. Halina Styrna

                         Tomasz Naleśnik – opiekun p. Anna Worobiec

                         Krystian Knapik – opiekun p. Joanna Antoniak

      III miejsce Maja Zaleska – opiekun p. Anna Błaszczyk

                          Martyna Trzaska – opiekun p. Halina Mozol

                          Oliwia Widuto – opiekun p. Beata Winnicka

                          Hanna Mielcarek – opiekun p. Jolanta Makowska – Wróbel

      Za piękne jesienne prace dzieci zostały nagrodzone dyplomami i słodkimi upominkami.

      Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych plastycznych sukcesów. Piękne prace dzieci zostały uwidocznione na gazetce samorządu, gdzie można je podziwiać.

      Organizatorkami konkursu były opiekunki samorządu panie: Anna Worobiec i Halina Styrna.

    • Warsztaty "Zdrowe odżywanie"
     • Warsztaty "Zdrowe odżywanie"

      29.10.2020

      "Szóstka" jest szkołą promującą zdrowie, dlatego pomagamy swoim podopiecznym już od najmłodszych lat wykształcić pozytywne nawyki dbania o higienę.

      Pani pielęgniarka Ewa Samsel w klasie 3d przeprowadziła ciekawe warsztaty na temat zdrowego odżywiania. Omówiła Piramidę Zdrowego Żywienia. Badania naukowe w ostatnich latach wykazały, jak ważne w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu otyłości i innym chorobom (rozwijającym się także w życiu dorosłym) są: aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z komputera, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.

      Dlatego też mówimy obecnie o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dając jasno do zrozumienia, że aby być zdrowym, prawidłowe żywienie musi być realizowane łącznie z pozostałymi elementami stylu życia. W ramach projektu tworzyliśmy piramidy.

    • Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej
     • Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej

      26.10.2020

      Nasza placówka jest szkołą promującą zdrowie, dlatego pomagamy swoim podopiecznym już od najmłodszych lat wykształcić pozytywne nawyki dbania o higienę.

      W październiku dzieci z grupy „O” oraz uczniowie klasy pierwszej brali udział w ogólnopolskim programie edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanym przez Instytut Blend-a-med Oral-B.

      Pani pielęgniarka Ewa Samsel przeprowadziła ciekawe warsztaty na temat dbania o higienę jamy ustnej oraz praktyczną prezentację szczotkowania zębów. Nauczyciele klas „O” oraz klas pierwszych na zajęciach edukacyjnych przeprowadzili pogadanki tematyczne, a dzieci uzupełniały arkusze z ćwiczeniami i grami.

      Wizyta w Niesamowitym świecie higieny jamy ustnej bardzo podobała się uczniom.Wszyscy twórczo i z zaangażowaniem wykonywali realizowane zadania Dzięki temu programowi dzieci uzupełniły i wzbogaciły wiedzę z następujących obszarów:

      • Budowa zęba

      • Różnice między zębami mlecznymi a stałymi

      • Dbanie o dziąsła

      • Znaczenie odżywiania

      • Codzienna higiena jamy ustnej

      • Technika szczotkowania, używanie nici dentystycznej, płukanie jamy ustnej

      • Regularne kontrole stomatologiczne

      Podsumowaniem programu było wręczenie pamiątkowych dyplomów dla uczniów oraz certyfikatu dla klasy.

      Koordynator Anna Worobiec

       

    • Warsztaty „Moje supermoce i zawody”
     • Warsztaty „Moje supermoce i zawody”

      26.10.2020

      W dniach 19-23 października w klasie Ib pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty „Moje supermoce i zawody” w ramach Tygodnia Uczniowskiej Super Mocy.

      Uczniowie wraz z wychowawcą obejrzeli prezentację mutimedialną „Jaki jestem?”. Zauważyli, że każdy ma swoje mocne strony, dzięki którym może osiągnąć swój wymarzony cel i przezwyciężyć słabe strony. W ciągu całego tygodnia dzieci aktywnie brały udział w wykonywaniu zadań. Na początku pomalowały przyniesione przez siebie kamienie na różne kolory. Następnie przykleiły na nich napisy: „Mam talent”, „Dam radę”, „Mam supermoc”, „Wierzę w siebie”. Drugim zadaniem było rozmowa o rożnych zawodach, kolorowanie kolorowanek. Potem przebranie się w stroje ukazujące różne zawody i wykonanie zdjęć w Fotobudce klasy 1b, którą sami uczniowie wykonali. Na zakończenie dzieci wspólnie pracowały w grupach tworząc „Drzewo Talentów”, które pokazało jakie mamy talenty, zainteresowania , kto kim będzie w przyszłości.

      Dzięki tym warsztatom dzieci zrozumiały, że warto rozwijać swoje supermoce, talenty, zainteresowania, które pozwolą im uwierzyć w siebie, a w chwili zwątpienia przywrócą wiarę we własne możliwości.

    • Ślubujemy !-Pasowanie Pierwszoklasistów
     • Ślubujemy !-Pasowanie Pierwszoklasistów

      19.10.2020

      14 października w Dniu Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste Pasowanie Pierwszoklasistów.Ze względu na obowiązujący stan epidemiologiczny cała uroczystość odbyła się kameralnie w klasach w obecności wychowawcy i pani dyrektor. 

      Uczniowie klasy 1a, 1b i 1c przygotowali piekne występy artystyczne, w których zaprezentowali znajomość szkolnych zasad i obyczajów oraz wielką chęć do zdobywania i poszerzania swojej wiedzy. Mali bohaterowie z wielkim przejęciem, ale też z humorem recytowali wiersze i pięknie śpiewali piosenki.Podniosłym akcentem uroczystości był moment ślubowania. Pierwszoklasiści zaśpiewali hymn szkoły, a następnie ślubowali, że będą dobrymi uczniami i Polakami, a swym zachowaniem i nauką sprawią radość rodzicom i nauczycielom. 

      Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły, pani Violetta Skibicka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając wielkim czarnym ołówkiem oraz wypowiadając zdanie „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy”. 

      Pani dyrektor życzyła wszystkim dzieciom przyjętym do grona braci uczniowskiej wiele satysfakcji i radości ze zdobywania wiedzy oraz jak najwięcej przyjemnych chwil spędzonych w szkolnych murach. Zapewniła, że szkoła to miejsce przyjazne i w razie potrzeby mogą liczyć na pomoc wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie z okazji Dnia Edukacji Narodowej złożyli pani dyrektor życzenia i wręczyli bukiety kwiatów oraz pięknie wykonane laurki. 

      Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki.Uroczystość pasowania na ucznia przygotowały nauczycielki klas pierwszych, panie: Elżbieta Rasiewicz, Anna Worobiec i Jolanta Makowska - Wróbel.

      Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmików dołączonych do artykułu.

    • CodeWeek 2020
     • CodeWeek 2020

      12.10.2020

      W tym tygodniu biblioteka szkolna włączyła się do akcji CodeWeek 2020.

      W różnych miejscach w szkole zostały rozwieszone kody qr. Każdy uczeń, który chciał się dowiedzieć co powiedzieli słynni ludzie o książkach – mógł zeskanować kod qr.

      Dla pierwszej osoby, która zgłosiła bibliotekarzowi zapisane wszystkie kody na tel. kom., przewidziana była nagroda rzeczowa.

      W odczytaniu kodów pomocne były następujące aplikacje:

      - QR ONLINE Reader

      - QR BARCODE SCANNER

      - Quick Scan - QR Code Reader

      - I-NIGMA

      - Kaywa Reader

      - Lynkee Reader

      - Nokia reader

      - UpCode

      - Quickmark

      Okazało się, że jeszcze w tym samym dniu ogłoszenia zabawy, jako pierwsza do biblioteki, z wszystkimi cytatami o książkach, zgłosiła się Wiktoria Masłowska z klasy VIId.

      Gratulujemy i zachęcamy pozostałych uczniów do odkodowywania sentencji o czytaniu.

    • Kodowanie na dywanie
     • Kodowanie na dywanie

      12.10.2020

      W trosce o wszechstronny rozwój dziecka oddziały przedszkolne realizują projekt z zakresu kodowania. W trakcie zabaw z kodami dzieci koncentrują się na wyszukiwaniu rozwiązań co w konsekwencji przyspiesza i czyni bardziej efektywnym proces przyswajania przez nie informacji i rozwoju nowych umiejętności.

    • Laureaci konkursu otrzymali nagrody!
     • Laureaci konkursu otrzymali nagrody!

      11.10.2020

      Nareszcie dotarły do uczniów z klasy III a nagrody za zajęcie 1 miejsca w etapie jesień i 5 miejsca w klasyfikacji ogólnej w X edycji ogólnopolskiego projektu edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem!”.

      Dzieci otrzymały dyplomy, oraz zestawy malarskie, piórniki i przybory szkolne. Nagrodą dla całego zespołu są podłogowe maty edukacyjne. Opiekun zespołu nagrodzony został tabletem.

      To była wyjątkowa, bo jubileuszowa edycja projektu, wyjątkowy był również okres, w którym realizowaliśmy postawione zadania – czas nauczania zdalnego.

      Do projektu zgłosiło się 2400 zespołów z całej Polski. Spośród nich wyłoniono jedynie 37 najlepszych. Wśród nich jest drużyna „Witaminowyjadaczy” z klasy III a.

      Udział w  projekcie zmobilizował dzieci do dalszych działań w kierunku kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych i inspirowania innych osób.

      Beata Winnicka Hul – opiekun zespołu „Witamiowyjadacze”

     • Wybory starszego SU

      02.10.2020

      2 października odbyły się wybory do zarządu SU w budynku na ulicy Jodłowej. 

      Wyniki:Głosowało 323 osoby:1. Hubert Chachoń 8B - 145 głosów, (przewodniczący)2. Julia Niezgoda 8B - 82 głosy, (zastępca przewodniczącego)3. Maja Marks 7B - 31 głosów, (sekretarz)4. Emilia Góra 8B - 27 głosów,5. Klaudia Kowalkowska 7E - 15 głosów,6. Weronika Samsel 7E - 11 głosów.Głosów nieważnych - 12.

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      01.10.2020

      29 września, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, wielu uczniów klas VI-VIII przyniosło do szkoły swoje ulubione książki, by zaprezentować i zareklamować je wśród kolegów i koleżanek z klasy. Za zgodą nauczycieli na różnych przedmiotach młodzież wysłuchała czytanych na głos fragmentów wielu interesujących powieści.

      Wbrew pozorom, w tym roku, nie dominowała fantastyka. Pojawiły się natomiast między innymi książki z takich gatunków jak dramat czy romans. Wśród czytanych powieści znalazły się: Michael Vey. Więzień celi 25, Mira i potwory, Trzy kroki od siebie, Wszystko to co wyjątkowe, Cień anioła, Gra Endera, Jaśki. Album rodzinny, Wiedźmin. Krew elfów, Zanim się pojawiłeś, Ty, ja i fejs, Idol, Strażnicy Nirgali. Serce Suriela, Kiedy zegar wybije dziesiątą …

     • Dzień Chłopca w klasie I b oraz na świetlicy z klasą II c

      01.10.2020

      30 września 2020 r. z okazji Dnia Chłopca nie zapomnieliśmy o naszych kolegach z klasy I b oraz ze świetlicy z klasy II c. Dziewczynki składały życzenia, nie obyło się bez lizaków i drobnych upominków. Wykonały również piękne, kolorowe krawaty z napisem „Super Chłopak”, w które włożyły wiele pracy, zaangażowania i ciekawych pomysłów. Zaśpiewały swoim kolegom tradycyjne Sto lat! Wszyscy chłopcy podziękowali dziewczynkom za życzenia oraz przepiękne krawaty, które nosili przez cały dzień przypięte do koszulek. Ten dzień był doskonałą okazją do integracji grupy klasowej. Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.

     • TEATRZYK OBRAZKOWY KAMISHIBAI

      25.09.2020

      24 września, z inicjatywy biblioteki, rozpoczęły się cykliczne warsztaty teatralne dla klas 0-III. Proponowana forma to japoński teatrzyk papierowy Kamishibai. Jest to technika opowiadania, czytania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), - na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

       

      Projekt ten, ma na celu upowszechnianie i podnoszenie jakości EDUKACJI Globalnej na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. 0-III SP). Jest poświęcony propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

       

      Uczniowie klasy Ib, u których zagościł teatrzyk, z zainteresowaniem wysłuchali bajki pt. Szkoła Czi-Tam. Przedstawiała ona historię dziewczynki, która zamiast chodzić do szkoły musi pracować.

      Uczniowie odpowiadając na zadane pytania bibliotekarza, wykazałi się zrozumieniem przedstawionego problemu.

      Forma połączenia obrazka z czytaniem bardzo spodobała się dzieciom.

      Inicjatorem projektu jest Elżbieta Surdyka-Stec

     • Dzień Kropki

      17.09.2020

      Komu z nas nie zdarzyło się siedzieć nad kartką, mieć pustkę w głowie i nie wierzyć w siebie? Nie wierzyć, że coś się wymyśli? Uda? Stworzy samemu?

      Taką sytuację opisał w swojej książce „Kropka” Peter H. Reynolds. „Kropka” to historia Vashti, która dzięki drobnemu gestowi nauczycielki plastyki, stała się mistrzynią w malowaniu kropek, podziwianą przez koleżanki i kolegów artystką.

      W 2009 roku, nauczyciel muzyki z Iowa, zaproponował zaprzyjaźnionym nauczycielom, by przeczytać uczniom książkę, wspólnie bawić się, tworzyć i odkrywać swoje talenty. I od tego czasu coraz więcej nauczycieli i uczniów na całym świecie, 15 września, bawi się odkrywając swoje mocne strony... a motywem przewodnim jest kropka.

      W naszej szkole, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, po raz drugi zaproponowali swoim uczniom zabawę z kropką. Obejrzyjcie krótką relację z tego wydarzenia...

    • Zdrowo jem więcej wiem!
     • Zdrowo jem więcej wiem!

      26.04.2020

      Nadal uczestniczymy

      w ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem więcej wiem!”

      z nadzieją na główną wygraną!

       

      W pierwszym semestrze roku szkolnego uczniowie z klasy II a wraz z opiekunem – wychowawczynią Beatą Winnicką Hul przystąpili do dziesiątej edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Zdrowo jem więcej wiem” i w etapie jesiennym zdobyli główną nagrodę w kategorii klas drugich i trzecich! Organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska a honorowy patronat nad projektem objęła Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.

      Nasza klasa uczestnicząc w projekcie przyjęła nazwę Witaminowyjadacze.

      Obecnie zakończyliśmy udział w etapie zimowym realizując 6 kolejnych działań. W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach, część zadań dzieci realizowały w trakcie nauki zdalneji bardzo pomogli im w tym rodzice.

      Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. W projekcie jest również miejsce na kształcenie rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną wszystkich jej członków, zwłaszcza tych najmłodszych.

      Etap zimowy jest poświęcony dobrym i złym składnikom w naszym pożywieniu oraz promocji picia wody.

      W edycji zimowej uczestniczyliśmy we wspólnej realizacji następujących działań:

      • Cyklu lekcji: Dobre i złe składniki w naszym pożywieniu.
      • Turnieju wiedzy: Dobre i złe składniki pożywienia.
      • Cyklu lekcji: Pijmy wodę na zdrowie!
      • Konkursie: Zaprojektuj Wodolubka.
      • Forum zdrowia: Rodzice czytają etykiety.
      • Promocji zdobytej wiedzy i podjętych działań.

      Obecnie przesłaliśmy do organizatora projektu raporty z podjętych w klasie i domach uczniów sześciu działań. W połowie czerwca opublikowane zostaną przez Zespół Sędziowski wyniki zmagań konkursowych i będziemy na nie czekali z niecierpliwością.

      Klasa II a z wychowawczynią

    • Dolnośląski Konkurs Recytatorski Pegazik - etap miejski
     • Dolnośląski Konkurs Recytatorski Pegazik - etap miejski

      14.03.2020

      W dniu 5 marca 2020r. recytatorzy wyłonieni podczas eliminacji szkolnych, w których uczestniczyło 30 uczniów naszej szkoły rywalizowali w etapie miejskim w sali lustrzanej Świdnickiego Ośrodka Kultury w kategorii "młodsi" i "starsi" wykonawcy. Wyróżnienia i nagrody otrzymali uczniowie naszej szkoły.

      W kategorii "młodsi" wyróżnienie nagrodą książkową otrzymał uczeń klasy czwartej Bartosz Wielkoszewski.

      Nagrodę książkową i awans do eliminacji powiatowych konkursu otrzymał uczeń klasy czwartej Aleksander Żurek.    

      W kategorii "starsi"  wyróżnione nagrodami książkowymi zostały dwie uczennice: Laura Panas klasa 8c oraz Oliwia Gołuch klasa 7b.  

      Serdecznie gratulujemy sukcesu, a Aleksandrowi życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursowych zmagań.

    • Konkurs Recytatorski PEGAZIK - powiat
     • Konkurs Recytatorski PEGAZIK - powiat

      12.03.2020

      W środę 11 marca, na terenie ŚOK odbyły się eliminacje powiatowe XXV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK.

      W kategorii "młodsi" zaprezentowało się 23 wykonawców.Miło nam zakomunikować, iż jednym z laureatów, a jednocześnie uczestnikiem kolejnego etapu, tym razem wojewódzkiego, został Aleksander Żurek z klasy IV.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w Kłodzku!

    • Dzień Kobiet w klasie IIIb oraz na świetlicy z klasą Ic i IIb
     • Dzień Kobiet w klasie IIIb oraz na świetlicy z klasą Ic i IIb

      07.03.2020

      6 marca 2020 r. z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet nie zapomnieliśmy o miłych dziewczynkach z klasy IIIb oraz ze świetlicy z klasy Ic i IIb.  Chłopcy składali życzenia, nie obyło się bez cukierków i drobnych upominków. Wykonali również piękne, kolorowe laurki, w które włożyli wiele pracy, zaangażowania i ciekawych pomysłów. Zaśpiewali swoim koleżankom tradycyjne Sto lat! Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni. Wszystkie dziewczynki dziękowały chłopcom za piękne życzenia, prezenty, przepiękne laurki i promienny uśmiech. Ten dzień był doskonałą okazją do integracji grupy klasowej. Dzieci zaprezentowały tańce nowoczesne, śpiewały piosenki oraz bawiły się w kalambury i odgadywanie zagadek.  Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.

    • Kodowanie na dywanie
     • Kodowanie na dywanie

      06.03.2020

      W trosce o wszechstronny rozwój dziecka oddziały przedszkolne realizują projekt z zakresu kodowania. W trakcie zabaw z kodami dzieci koncentrują się na wyszukiwaniu rozwiązań co w konsekwencji przyspiesza i czyni bardziej efektywnym proces przyswajania przez nie informacji i rozwoju nowych umiejętności.

    • Czwórki siatkarskie dziewcząt
     • Czwórki siatkarskie dziewcząt

      06.03.2020

      Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce w rozegranym 5 marca turnieju Mini piłki siatkowej czwórek dziewcząt. Nasze dziewczynki rozegrały 4 mecze i wszystkie zakończyły się wygraną w dwóch setach.

      Naszą szkołę reprezentowały: Joanna Kudyba, Jagoda Regnowska, Małgosia Tomczak, Wiktoria Łepkowska, Wiktoria Misiel, Marcelina Kucharska, Aleksandra Jaworska, Zuzanna Idziak, Magda Widła, Hania Godula oraz Wiktoria Maćkowiak. Najlepszą zawodniczką drużyny została Joanna Kudyba.

      Dziewczyny już w przyszły czwartek 12 marca wezmą udział w Finale Powiatowym, który odbędzie się w Witoszowie. Serdecznie gratulujemy!

    • St. Patrics Day
     • St. Patrics Day

      05.03.2020

      Z okazji dnia św. Patryka - patrona Irlandii,  we wtorek 17 marca 2020 odbędzie się w naszej szkole wiosenny konkurs wiedzy o Irlandii Kahoot. Zapraszamy do zapisów chętne drużyny z klas 4 i 5. 

      Zasady:-Drużyna jest 2 osobowa.-Z jednej klasy mogą zgłosić się 2 drużyny.-Warunkiem wzięcia udziału jest posiadanie telefonu z dostępem do Internetu (kahoot)Dodatkowo zachęcamy wszystkich do przywdziania zielonego koloru w tym dniu. Dozwolone są szalone kapelusze i zielone peruki :-)Do zobaczenia!

    • Moja Walentynka
     • Moja Walentynka

      05.03.2020

      5 marca rozstrzygnięty został walentynkowy konkurs plastyczny "Moja Walentynka". Na konkurs wpłynęło 55 ciekawych prac.

      Nagrody otrzymali: Maja Rataj, Wojciech Wiśniewski, Zuzanna Sadowska, Szymon Nowicki, Mikołaj Komar, Jacek Sobczyński, Krzysztof Barcik, Hannah Rosa, Lena Buczkowski, Jagoda Jagodzińska, Magdalena Wyszyńska, Zuzanna Kaczmarczyk, Jakub Noszczyk.

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

       

      Organizatorzy: A.Błaszczyk, I.Kulig

    • Krótkie wspomnienie ferii zimowych....
     • Krótkie wspomnienie ferii zimowych....

      04.03.2020

      Pierwszy tydzień „wolnego” od nauki nie zachęcał do spacerów, czy zabaw na świeżym powietrzu, drugi również był przeplatańcem pogodowym. Opady deszczu, silne wiatry i krótkie zawieje śnieżne, to pogoda towarzysząca uczestnikom zajęć rekreacyjno - sportowych. Nie przeszkodziło to jednak w aktywnym spędzaniu czasu.

      Już w pierwszym dniu,tak I jak i II turnusu po zabawach integracyjnych i poznaniu się całej grupy, przeprowadziliśmy rozgrywki w „zbijanego”, wyścigi na mini torach przeszkód oraz walki w „twierdzach” w małej sali zabaw. Na sali gimnastycznej zaś uczniowie rywalizowali w ćwiczeniach zręcznościowych i rozegranych zostało kilka meczy. Wyruszyliśmy także do kina na film „Gang zwierzaków”.

      Kolejny dzień upłynął na zawodach sportowych , grach planszowych i zabawach z podłogą multimedialną. Piątek spędziliśmy na zabawach w Cinema – fun „brykaniom” na trampolinach i w labiryntach nie było końca. Po powrocie do szkoły dzieci, uczestnicy pierwszego turnusu – w dzień Walentynek wykonały „Walentynki” dla swojej rodzinki. Było miło i wesoło, a jak się bawili zobaczcie sami.

      Opiekun grupy I turnusu – Bożena Kawałkowska i opiekun grupy II turnusu –Aneta Szal

    • Spotkanie z książką
     • Spotkanie z książką

      03.03.2020

      Uczniowie z klasy 1d i 3d pod opieką p. Haliny Styrny, w ramach projektu czytelniczego „Lubię czytać", mieli zajęcia w szkolnej bibliotece pod hasłem „Książka na ferie”. Celem spotkania było: kształtowanie postawy wrażliwości na teksty kultury, wzbogacanie zasobu słownictwa, podniesienie poziomu czytelnictwa wśród uczniów. Pani bibliotekarka Łucja Puczko współpracująca z grupą, zaprezentowała ciekawe książki, które dzieci mogły wypożyczyć. Pani Halina Styrna przygotowała wiersze Jana Brzechwy. Czytała fragmenty wierszy, a uczestnicy spotkania odgadywali tytuły utworów, tłumaczyli nieznane pojęcia popisując się swoją wiedzą. Panie rozmawiały z uczniami o ich zainteresowaniach czytelniczych, które okazały się różnorodne i zachęcały do sięgania po książki. Zorganizowały zabawę z wierszami.

      Po feriach odbyły się kolejne zajęcia dla uczniów pod hasłem, „Spotkanie z książką”. Panie Łucja Puczko i Halina Styrna rozmawiały o sposobach spędzania czasu wolnego przez uczniów. Okazało się, że uczestnicy spotkania czytali ciekawe książki i chętnie o nich opowiadali. Mówili, że książki dostarczają im wiele radości, wpływają na ich wyobraźnię i dostarczają wiedzę. Ciekawym momentem były scenki teatralne odgrywane przez uczniów obrazujące wydarzenia i charakterystyczne postaci ze znanych utworów. Wypowiedzi i zabawy dowiodły, że dzieci są świadome wartości uzyskiwanych podczas czytania książek. Podsumowaniem były zajęcia plastyczne, na których uczniowie ilustrowali ciekawe wydarzenia i wspólne wykonali wystawę prac plastycznych.

      Zajęcia miały pokazać uczniom, że czytanie książek to nie przykry obowiązek, ale świetna zabawa.

    • Lekcja obywatelska
     • Lekcja obywatelska

      02.03.2020

      W dniu 27.01.2020r. uczniowie klasy 7b z wychowawcą uczestniczyli w lekcji obywatelskiej z Panią prezydent Świdnicy Beatą Moskal-Słaniewską.

      Lekcja ta odbyła się w Sali Narad Urzędu Stanu Cywilnego. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu Pani prezydent Świdnicy. Następnie odpowiadali na zadawane przez Panią prezydent pytania, wykazując się posiadaną wiedzą.

      Za poprawne odpowiedzi otrzymywali kolorowe karteczki, które były swego rodzaju punktem. Najbardziej aktywni uczniowie zostali nagrodzeni upominkami oraz egzemplarzem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Była to wspaniała lekcja, która motywowała młodzież do aktywności obywatelskiej, do dbałości o przyszłość naszego miasta.

     • Drzwi otwarte szkoły

      29.02.2020

      27 lutego 2020r. „Szóstka” otworzyła swoje drzwi dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2020/2021 rozpoczną naukę w oddziałach przedszkolnych i klasach pierwszych.

      Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego powitania zaproszonych gości przez panią dyrektor Violettę Skibicką. Następnie rodzice zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami o naszej placówce, a w tym czasie dzieci pod opieką nauczycieli uczestniczyły w specjalnie przygotowanym na tę okazję programie.

      Nasi mali goście obejrzeli przedstawienie pt. „Lokomotywa” szkolnego koła teatralnego „Wesołe żabki”, pokaz taneczny zespołu „Dance Mania”, a także uczestniczyli w zajęciach: sportowych, komputerowych, czytelniczych, plastycznych, zabawach z chustą Klanzy i multimedialną planszą edukacyjną.

      Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole i zapraszamy do nas!

    • Finał Strefy Wałbrzyskiej w sztafetach pływackich
     • Finał Strefy Wałbrzyskiej w sztafetach pływackich

      28.02.2020

      26 lutego odbył się Finał Strefy Wałbrzyskiej w ztafetach pływackich. Dziewczęta zajęły 7 miejsce a chłopcy 5.W składzie byli: Daniel Gut, Szymon Błaszczyk, Jakub Sośnicki, Łukasz Kulig, Antonio Carotenuto, Hubert Jasinowski, Natalia Lęga, Weronika Siejka, Natalia Bogielczyk, Lena Samborska, Maja Długołęcka, Hanna Lipińska.

      W tym dniu odbyły się również starty indywidualne, w których 1 miejsce w stylu grzbietowym zdobyła Natalia Lęga oraz 3 miejsce w stylu dowolnym Weronika Siejka. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników.

     • Wywiady z nauczycielami

      28.02.2020

      Biblioteka szkolna prezentuje wywiad z nauczycielem historii Panią  Agnieszką Cieplicką – Staśkiewicz

      - Dzień dobry, chciałybyśmy porozmawiać z Panią o pierwszej książce, jaką w całości Pani sama przeczytała lub tej, która najbardziej się Pani podobała i być może została na zawsze w pamięci. Czy pamięta Pani taką książkę?

      - Pamiętam, że uczyłam się czytać w klasie pierwszej i nie za dobrze mi szło. Bardzo to przeżywałam. Pierwszą książką, którą przeczytałam samodzielnie była książka, która wcale mi się nie podobała, bo musiałam ją sama przeczytać. Była to moja nagroda na koniec roku szkolnego - „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej. Nie byłam zadowolona, że ją czytam. Dopiero później, kiedy już byłam w starszych klasach odkryłam, że czytanie to fajna sprawa i rzeczywiście zaczęłam dużo czytać. Miałam wtedy już wiele książek. Ciężko mi wybrać tylko jedną książkę, ponieważ czytałam całe serie, które mnie niezwykle fascynowały. Szczególnie były to trzy serie, które mnie po prostu oczarowały, a mianowicie „Ania z Zielonego Wzgórza” , „Pan Samochodzik” oraz cykl przygód o Tomku Wilmowskim” Alfreda Szklarskiego. „Tomek na Czarnym Lądzie” to jedna z pierwszych książek z tej serii. To były  serie, które mnie naprawdę niezwykle oczarowały i do tej pory wspominam je bardzo, bardzo serdecznie.

      - Kto je Pani polecił, lub jak to się stało, że akurat te książki znalazły się w Pani rękach?

      - Jeśli chodzi o „Nasza …” to mówiłam przed chwilą. Tato twierdził, że skoro ją dostałam to muszę ją sama przeczytać. Niestety nie byłam z tego powodu zadowolona. Natomiast jeśli chodzi o te serie, to były one w tamtych czasach powszechnie czytane. W młodości jak byłam w IV, V, VI  klasie szkoły podstawowej książki te były czytane prawie przez wszystkich. W związku z tym nie pamiętam takiej osoby która by mi ją poleciła. Czytały ją inne osoby więc sięgnęłam i ja. Jak przeczytałam jedną, to od razu sięgałam po następne.

      - Czy pamięta Pani głównych bohaterów?

      - Tak: Ania Shirley, Tomek Wilmowski oraz „Pan Samochodzik” czyli pan Tomasz. Wszyscy oczywiście mieli różnych kolegów, przyjaciół, którzy pojawiali się obok nich.

      - Czy identyfikowała się Pani z nimi?

      - Oczywiście; tak jak pan Tomasz marzyłam, żeby rozwiązywać różne zagadki historyczne, Ania uwiodła mnie w opisywaniu świata. Natomiast z Tomkiem chciałam uczestniczyć w podróżach, które przeżywał.

      - O czym były te książki. Prosimy krótko opowiedzieć.

      - Każda z tych serii jest oczywiście o czymś innym. Ania z Zielonego Wzgórza, nie będę opowiadać, bo to chyba wasza lektura, to opowieść o dziewczynce i jej wymysłach oraz o rzeczywistości, z którą musi się zmierzyć. Pan Samochodzik to pseudonim pana Tomasza - historyka sztuki, muzealnika, pracownika Ministerstwa Kultury i Sztuki, który w swojej pracy ma niezwykłe zadania, polegające na rozwiązywaniu zagadek historycznych z różnych epok. Podróżował on po Polsce, na przykład po Mazurach i szukał różnych zaginionych dzieł sztuki czy cennych zabytków. Spotykał różnych ciekawych ludzi również przestępców, którzy w sposób bardzo tajemniczy próbowali zwykle go wyprzedzić w zdobyciu skarbów.

      - Czy książki te były kolorowe miały dużo ilustracji?

      - O nie. W czasach PRL-u książki były czarno-białe, ale były ilustracje zarówno w Tomku Wilmowskim, tym o podróżach po świecie, np.  zwierzęta afrykańskie. W Panu Samochodziku były to szkice kreską np.  samochodu czyli słynnego wehikuł, żaglówek na jeziorach mazurskich, kościołów czy innych budowli, ale  nie specjalne.

      - Czy długo Pani czytała te książki?

      - Nie pamiętam, w każdej serii było sporo tytułów, np. w Panu Samochodziku aż dwanaście. Chyba przez wiele lat sięgałam po nie, chociażby dlatego, że nie miałam ich w domu. Po kolei odszukiwałam tytuły i poszukiwałam ich w bibliotekach.

      - Czy ktoś z Pani rówieśników też je czytał?

      - Tak, dużo osób. Moi rówieśnicy, inni koledzy i koleżanki też fascynowali się tymi książkami.

      - Czy później wracała Pani do tych książek?

      - Raczej czytałam je po jednym razie. Niektóre części Pana Samochodzika przeczytałam chyba ze dwa razy.

      - Czy poleciłaby Pani te książki dzisiejszym dzieciom?

      - Myślę że tak.  Serię o Ani z Zielonego Wzgórza szczególnie dla dziewcząt, tym bardziej, że jest waszą lekturą. Pana Samochodzika polecam wszystkim i dziewczynkom i chłopcom. Jest to książka przygodowa o poszukiwaniu skarbów, a zarazem momentami również śmieszna, zabawna. Tomek Wilmowski to przede wszystkim  podróże, ale w trochę wcześniejszych latach, dlatego przenosi nas to w historię. Jest ona na czasie również i dziś. Obecnie mamy  wiele fascynujących książek podróżniczych, zresztą mamy więcej dostępu do informacji o podróżach, ale uważam że jest bardzo zajmująca. Jeśli ktoś lubi czytać to powinna mu się spodobać. Natomiast pracując już jako nauczyciel, nadal sięgam po różne książki młodzieżowe. Ostatnio odnalazłam współczesną serię młodzieżową, też taką która ma kilku bohaterów a mianowicie „Feliks, Net i Nika” Rafała Kosikowskiego. Jest to  seria o współczesnych nastolatkach, którzy też poszukują różnych skarbów, różnych przestępców,  dziwnych wydarzeń, w których biorą udział. Oczywiście w tych książkach dzieją się różne zaskakujące zwroty akcji, jest i trochę śmiechu i trochę strachu, ale nie brakuje nowej technologii. Bohaterowie korzystają z telefonów komórkowych, komputerów, hologramów. Są to uczniowie gimnazjum, czyli wasze już współczesne realia. Zachęcam. Jest fascynująca i uważam że jest bardzo na czasie.

      - Czy lektura tych książek zachęciła Panią do czytania innych książek?

      - Dzisiaj nie wyobrażam sobie życia bez książek. Czytam bardzo dużo książek różnego gatunku, bo są to i książki historyczne i pamiętniki a także książki dokumentalne. Osobiście szczególnie polecam książki pani Olgi Tokarczuk, czyli naszej noblistki. Co prawda Ksiąg Jakubowych jeszcze nie czytałam, ale leżą już na moim stoliku i czekają na swoją kolej. Uwielbiam książki  historyczno-przygodowe. Obecnie jest taka wspaniała pisarka, którą polecam – jest to Elżbieta Cherezińska. Napisała  cykl o królu Polski Władysławie Łokietek, sagi o Wikingach. Swoich bohaterów przedstawia jako  prawdziwych  ludzi z krwi i kości. My uczymy się o nich jako o postaciach historycznych, np. król Władysław Łokietek czy Bolesław Chrobry, a autorka pisze o nim jako o zwykłym  Władku, który musi się bronić przed różnymi zaskakującymi w jego życiu wydarzeniami. Pojawiają się tam różne postacie magiczne, np. smoki, lwy które są na herbach na tarczach. Nagle ożywają i próbują pomagać, wspierają swoich bohaterów czyli np. Władka. Uważam, że te książki są fascynujące i dlatego bardzo je polecam, ale i wiele uczą.

      - Czy może przychodzi Pani do głowy jakaś anegdota związana z tymi książkami?

      - Anegdota… Książka jest najlepszym przyjacielem człowieka…

      - Serdecznie dziękujemy z udzielenie wywiadu.

      - Dziękuję również i jeszcze raz bardzo gorąco polecam do przeczytania te książki bo to są wspaniałe przygody, niezapomniane chwile, które mogą nas też wiele nauczyć.

       

       

       

      Wywiad przeprowadziły Aleksandra Futkowska i Antonina Teuerle.

       

    • Przedstawienie profilaktyczne w naszej szkole
     • Przedstawienie profilaktyczne w naszej szkole

      09.02.2020

      Dzieci chcą i potrzebują zrozumieć reguły rządzące otaczającym je światem. Chcą wiedzieć, czego się od nich oczekuje, jak daleko mogą się posunąć oraz co się stanie, jeżeli posuną się za daleko. O tym wszystkim opowiedziała naszym najmłodszym uczniom  Świnka Paulinka w zabawnym, pełnym humoru a przede wszystkim pouczającym przedstawieniu teatralnym, pełnym efektów świetlnych i dźwiękowych, z autorskimi piosenkami.

       

    • Pierwsza Pomoc
     • Pierwsza Pomoc

      09.02.2020

      W pierwszym semestrze uczniowie klas czwartych wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy.  Dzieci na lekcjach techniki pisały testy na temat wyposażenia apteczki, zachowania się w razie wypadku, procedur jego zgłaszania i zachowań aż do przyjazdu służb medycznych.Pod okiem pani pielęgniarki ćwiczyli zakładanie opatrunków, bandażowania oraz zasady i kolejność działań przy pomocy osobom nieprzytomnym.

      Bardzo chętnie wykonywali wszelkie ćwiczenia z bandażami jak i na fantomach. Po zliczeniu punktów, jakie otrzymywali na poszczególnych etapach swoich działań, zostali wyłonieni zwycięscy tych „zdrowotnych” potyczek. Oprócz bardzo dobrych ocen z przedmiotu, wszyscy otrzymali drobne upominki. Zachęcam do obejrzenia zmagań uczniów na zdjęciach z lekcji umieszczonych w galerii.

      Nauczyciel techniki – Bożena Kawałkowska

    • VIII Międzyszkolne Rozgrywki Sudoku
     • VIII Międzyszkolne Rozgrywki Sudoku

      09.02.2020

      Dnia 16 stycznia 2020r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do VIII Międzyszkolnego Konkursu Sudoku organizowanego przez Społeczną Szkołę Podstawową w Świdnicy. W zawodach startowało 45 uczniów w trzech kategoriach: klasy 3 - 4, 5 - 6 i 7 - 8. Uczestnicy eliminacji rozwiązywali sudoku 4x4, 6x6, 9x9, nieregularne i diagonalne.

       

      W kategorii klasy 3 – 4 zwyciężyła Alicja Ziomek z klasy 3d, w klasach 5 – 6 Kacper Mieszkalski z klasy 6d, a zwycięstwo w klasach 7 – 8 odniósł Michał Nowicki z klasy 8b i właśnie Ci uczniowie walczyli 30 stycznia 2020r. o miano Mistrza Sudoku w VIII Międzyszkolnych Rozgrywkach Sudoku.

       

      Uczniowie z sześciu świdnickich podstawówek spotkali się w Szkole Społecznej w Świdnicy, aby zmierzyć się z tą niezwykle wciągającą grą. Po szkolnych eliminacjach wyłoniono 20 zawodników, którzy przystąpili do rywalizacji.

       

      Uczestnicy konkursu rozwiązywali podobnie jak na eliminacjach różne typy sudoku. O kolejności zajmowanych miejsc decydowało poprawne wypełnienie łamigłówek i czas ich rozwiązania. Po zaciętych dwurundowych zawodach wyłoniono najlepszych zawodników w trzech kategoriach.

       

      Nasi uczniowie osiągnęli następujące wyniki:

      - w kategorii klas 3 – 4 Alicja Ziomek z klasy 3d finalistka,

      - w kategorii klas 5 – 6 Kacper Mieszkalski z klasy 6d uczestnictwo,

      - w kategorii klas 7 – 8 Michał Nowicki z klasy 8b miejsce III.

       

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

    • Tydzień Bezpiecznego Internetu
     • Tydzień Bezpiecznego Internetu

      09.02.2020

      W ostatnim tygodniu stycznia w naszej szkole obchodziliśmy Dni Bezpiecznego Internetu. Na lekcjach wychowawczych omawialiśmy kwestie bezpieczeństwa w Internecie, a na lekcjach języka angielskiego rozwiązywaliśmy quizy kahoot. Uczniowie przygotowali też plakaty informacyjne i prezentacje multimedialne w języku polskim i angielskim. Efekty kampanii informacyjnej można zobaczyć na szkolnych korytarzach.

       

      Zwieńczeniem obchodów Dni Bezpiecznego Internetu był konkurs dla klas czwartych i piątych „Rozważni w sieci”. Konkurs miał atrakcyjną dla uczniów formę internetowego quizu kahoot.

      Do rywalizacji stanęły dwuosobowe reprezentacje klas, które przy pomocy smartfonów odpowiadały na pytania konkursowe.

       

      Uczniowie wykazali się znakomitą znajomością zasad bezpiecznego surfowania po Internecie, jak również doskonałą intuicją i refleksem podczas korzystania z najnowszych technologii.

       

      Oto wyniki konkursu:

      I miejsce – klasa 5c

      II miejsce – klasa 5e

      II miejsce – klasa 4b

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

       

      Organizatorkami konkursu były Ewa Dominicka i Katarzyna Gabrylczuk – opiekunki Samorządu Uczniowskiego klas IV i V

    • Warsztaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
     • Warsztaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

      09.02.2020

      3 lutego w klasie III b pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.  Tematem przewodnim było hasło „Działajmy razem!”

       

      Uczniowie wraz z wychowawcą obejrzeli prezentację multimedialną „Jestem bezpieczny w sieci”. Zapoznali się z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz w jaki sposób można się przygotować do bezpiecznego korzystania z sieci.

       

      Przypomnieli sobie, że każdy uczeń na początku roku szkolnego zapoznaje się z regulaminem pracowni komputerowych i stosuje się do jego zapisów. W ciągu roku szkolnego w czasie każdych zajęć prowadzonych w pracowni komputerowej, kształtowane są postawy i zachowania właściwego wykorzystania Internetu. Nauczyciele dążą do tego, by zwiększyć świadomość uczniów na zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu. Na zajęciach dzieci stworzyły hasła dotyczące następujących zagadnień: bezpiecznego korzystanie z internetu, portali społecznościowych, użytkowania telefonów komórkowych, zamieszczania informacji i pobierania plików z Internetu.

       

      Oto niektóre z nich:

      1. Nie zawieraj znajomości z nieznajomymi!
      2. Nigdy nie zdradzaj swoich haseł!
      3. Ostrożnie pobieraj pliki!
      4. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego!
      5. Mów dorosłym, gdy jesy coś złego!
      6. Unikaj publikowania o sobie w sieci!

       

      Na zakończenie dzieci wspólnie pracowały w grupach, nad rysunkami ilustrującymi „Jak uczeń jest bezpieczny w sieci” tworząc ciekawe plakaty.

      Dzięki tym warsztatom uczniowie zrozumieli, że internet to narzędzie do zdobywania różnych informacji w bezpieczny sposób, ale przede wszystkim sposób do komunikacji, gdy dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

    • Pasowanie na czytelnika biblioteki
     • Pasowanie na czytelnika biblioteki

      04.02.2020

      Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej to wyjątkowa uroczystość w Szkole Podstawowej nr 6. Organizowane co roku, weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej odbyło się 31 stycznia 2020 roku. Głównym celem uroczystości był akt pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz wyrabianie szacunku do książki.

              Podczas tej imprezy dzieci z klas pierwszych miały okazję obejrzeć przedstawienie „Lokomotywa Agnieszki Frączek i Juliana Tuwima” w wykonaniu starszych koleżanek z klasy IIIb i IIId. Dzięki inscenizacji uczniowie dostrzegli, że   na wyciągnięcie ręki istnieje wspaniały świat, pełen fantastycznych postaci i bohaterów, z którymi można przeżyć niejedną przygodę - wystarczy tylko sięgnąć po lekturę. Najważniejszym jednak momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez uczniów klas pierwszych i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej.      

               Następnie pierwszoklasiści odwiedzili wypożyczalnię, gdzie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych i regulaminem biblioteki. Dzieci doskonale poradziły sobie także z tematyką poszanowania zbiorów. Po tym mogły już samodzielnie wybrać i wypożyczyć pierwszą książkę w bibliotece szkolnej, co było dla nich niesamowitym przeżyciem.

      Uroczystość pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki przygotowała i Łucja Puczko i Anna Worobiec

    • Dzień Babci i Dziadka w Domu „Senior-Wigor”
     • Dzień Babci i Dziadka w Domu „Senior-Wigor”

      29.01.2020

      W ramach projektu współpracy ze środowiskiem lokalnym organizowanym przez świetlicę pod opieką p. I. Kulig, p. A. Błaszczyk i p. A. Worobiec  realizowanego przez SP nr 6 w Świdnicy doszło do spotkania z pensjonariuszami z Dziennego Domu „Senior- Wigor” w Świdnicy tym razem w atmosferze  minionych  świąt i rodzinnego Dnia Babci i Dziadka.

                         

      28 stycznia 2020 r.  uczniowie koła teatralnego „Wesołe żabki”  pod opieką p. A. Worobiec i klasy 0 b pod opieką p. Ireny Kulig udali się z wizytą do pensjonariuszy z Dziennego Domu „Senior- Wigor” w Świdnicy. Na samym początku uczniowie zaprezentowali Jasełka Bożonarodzeniowe. Ciekawie zagrane postacie Świętej Rodziny: Józefa i Maryi,  pastuszków,  dostojnych  królów i pięknie ubranych aniołów przybliżyły wszystkim zgromadzonym świąteczny klimat minionych swiąt. Pensjonariusze aktywnie  włączyli się do śpiewania znanych kolęd i pastorałek.

       

      Następnie młodsza grupa recytowała  wierszyki  oraz śpiewała piosenki związane z Dniem Babci i Dziadka. Dzieci w tym dniu wcieliły się w role swoich babci i dziadków ukazując jednocześnie ich codzienne życie. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni pensjonariusze ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Występ małych aktorów wywołał aplauz zgromadzonej publiczności. Niejedna babcia i dziadek ukradkiem ocierali łezkę wzruszenia, wywołaną recytacją i śpiewem występujących dzieci.

       

      W dalszej części uroczystości, uczniowie złożyli życzenia i podarowali przepięknie wykonane laurki. Całe spotkanie skończyło się słodkim poczęstunkiem oraz wspólną integracyjną zabawą w atmosferze serdeczności, akceptacji i zaufania, bez względu na wiek i umiejętności.

                     

      Role babci i dziadka są trudne i wymagają ogromnego wyczucia sytuacji. Spotkania takie mają przypominać jak ważne i potrzebne są one w życiu całej rodziny. Wspólne zdjęcia, rozmowy przy stole, na długo pozostawią niezapomniane wspomnienia. Uczniowie są zadowoleni, a pensjonariusze wzruszeni, że są młodzi, ludzie, którzy chcą się z nimi spotkać, spędzić wspólnie czas. Na pewno będziemy dalej organizować takie spotkania, aby rozwijać współpracę z pensjonariuszami Dziennego Domu „Senior- Wigor”.

    • Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”
     • Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”

      26.01.2020

      Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 6 jest realizowany projekt edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Został on zainicjowany przez Program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Anna Worobiec po odbyciu kursu „Ratujemy i uczymy ratować” przeprowadziła w styczniu 2020 roku w klasach 0-III zajęcia warsztatowe pod nazwą „Mały Ratowniczek - bezpieczne ferie”.

      Zajęcia dotyczyły utrwalenia zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku, omdlenia, oparzeń, stłuczeń, zwichnięć, otarcia skóry, krwawienia z nosa.

      W związku ze zbliżającymi się feriami dzieci przypomniały sobie i utrwaliły podstawowe numery telefonów służb ratowniczych w Polsce: 997, 998, 999 i 112.

      Następnym zadaniem było przeprowadzenie symulowanej rozmowy telefonicznej mającej na celu zawiadomienie o niebezpieczeństwie, w której dzieci:

      · przedstawiały się,

      · udzielały informacji o miejscu zdarzenia albo własnym adresie,

      · rodzaju niebezpieczeństwa.

      Na warsztatach uczniowie nauczyli się podstawowych czynności ratujących życie:

      1.            Sprawdzanie przytomności.

      2.            Bezpieczeństwo osoby poszkodowanej.

      3.            Wzywanie pomocy.

      4.            Sprawdzanie oddechu.

      5.            Pozycja boczna poszkodowanego.

      6.            Oddechy ratownicze.

      Warsztaty miały charakter profilaktyczny, których celem było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których zależy od nas czyjeś życie, a przede wszystkim w sytuacjach podczas zbliżających się ferii zimowych.