Podczas zajęć uczniowie z klasy Ia poznali zwyczaje związane z andrzejkami, nie było to jednak typowe lanie wosku, nie było to ustawienie butów, a w rolę narzędzia do wróżb wcielił się GeniBot.
Wycieczka do Muzeum Kolejnictwa
30.11.2023W mroźny, ostatni dzień listopada uczniowie z klasy II c i II d zwiedzali ekspozycję Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, dokumentującego historię kolejnictwa na terenie historycznego Śląska. Dzieci podziwiały zabytkowe pojazdy kolejowe – lokomotywy, wagony i pojazdy specjalistyczne dokumentujące historię techniki kolejowej w XIX i XX wieku, budynki starej parowozowni z wyposażeniem, unikatową makietę z lat 70., która służyła kiedyś jako pomoc dydaktyczna w szkole kolejowej. Z radością uczestniczyły w przejażdżce zabytkowym taborem kolejowym, podczas której konduktor sprawdzał wszystkim podróżnym bilety. W muzeum w trakcie warsztatów plastycznych dzieci pisały listy do Mikołaja, które potem mogły wrzucić do skrzynki znajdującej się w zabytkowym wagonie. To była ciekawa lekcja historii a także okazja do rozwijania zainteresowań technicznych.
152
Narodowy Program Czytelniczy
30.11.2023Dnia 27.11.2023r. w bibliotece szkolnej dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w lekcji bibliotecznej na temat :
„Co warto wiedzieć o zwierzętach ”.
Młodzi czytelnicy :
- zwiedzili naszą bibliotekę
- obejrzeli książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
- wysłuchali wierszyków o zwierzętach leśnych i afrykańskich
- pokolorowali sylwetki zwierząt
- wykonali pamiątkowe zakładki w kształcie kota, żaby, owcy lub krowy
- odgadywali głosy zwierząt – na podstawie nagrania.
Było to ciekawe i kreatywne spotkanie dzieci z książkami.
@NPRCz2.0 @MinisterstwoKulturyiDziedzictwaNarodowego @MinisterstwoEdukacjiNauki
13
Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli Andrzejki w klasie 1d
30.11.2023
Czwartek w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana, klasa zamieniła się w miejsce czarów i magii.
Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał balony, aby odczytać wróżbę, która określi jaki będzie dzisiejszy dzień.
Losowaliśmy kolorowe karteczki z imieniem swojej przyszłej sympatii, a także magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, poznawaliśmy znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Dziękujemy rodzicom za niespodziankę, którą była pizza.
Andrzejki w klasie I b
30.11.202330 listopada 2023 roku uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli udział w klasowych wróżbach andrzejkowych, które stały się wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Wielu emocji dostarczyło wybieranie z czerwonego serduszka imion dziewczynek i chłopców oraz tradycyjna wróżba z butami. Ciekawą wróżbą także okazała się wróżba z kubeczkami i kolorami, losowanie kartek z „Szczęśliwą liczbą ” i „ Kim będę w przyszłości?”. Każdy mógł wtedy poznać swoją przyszłość, dowiedzieć się, co go czeka, na co musi uważać. Dzięki wróżbom klasa I b dowiedziała się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, sportowców, fryzjerów, policjantów, kucharzy. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Wszyscy zaprezentowali również swoje andrzejkowe stroje, które symbolizowały dziecięce marzenia dotyczące różnych zawodów. Był to dzień pełen wrażeń i niespodzianek połączony ze słodkim poczęstunkiem. Wszyscy wspaniale się bawili, byli radośni, na twarzach gościł nieustanny uśmiech. Miłym akcentem było to, że wszyscy mają nadzieję, że nasze wróżby się spełnią. Ten dzień był doskonałą okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową oraz integracji grupy klasowej. Wesołą zabawę przenieśliśmy jeszcze na świetlicę, gdzie wspólnie z uczniami klasy 3 b wróżyliśmy za pomocą serduszek. Wszystko uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zabawa andrzejkowa będzie równie udana!
54
Festiwal Nauk Przyrodniczych
29.11.2023Cyklicznie co roku w listopadzie w Szkole Podstawowej nr 6 odbywa się Festiwal Nauk Przyrodniczych. Młodzież klas starszych ma okazję uczestniczyć w mniej typowych niż codziennie lekcjach oraz rozmaitych spotkaniach z zaproszonymi gośćmi.
W czwartek 23 listopada odbyło się spotkanie nt. uzależnień z pracownikiem SANEPIDU, panią Barbarą Grobelną, która w bardzo atrakcyjny i ciekawy sposób zapoznała młodzież klas siódmych z wpływem dopalaczy i innych środków na organizm człowieka. Uczniowie rozwiązywali quiz, brali udział w symulacji zakładając na oczy NARKOGOGLE i ALKOGOGLE, aby sprawdzić jak funkcjonuje człowiek pod wpływem alkoholu i narkotyków. Okazało się, że podanie ręki, zrobienie kilku kroków, jest bardzo trudne, często niewykonalne. W ten sposób młodzież uświadomiła sobie, jak wielkie zagrożenie stanowią kierowcy samochodów po spożyciu niedozwolonych środków.
Klasy szóste odwiedziła pani leśnik, Monika Drozdowska, która w atrakcyjny sposób opowiadała młodzieży o ssakach chronionych w Polsce. Pod koniec spotkania uczniowie rozwiązywali ciekawe zadania na kartach pracy.
Klasy szóste miały też okazję odbyć ciekawe zajęcia z informatyki w szkolnym Laboratorium Przyszłości, na których doskonalili swoje umiejętności z użyciem okularów VR oraz drukarki 3D.
W środę i w czwartek 22 i 23 listopada wszyscy uczniowie z klas siódmych i ósmych zmierzyli się z zadaniami teoretycznymi oraz doświadczeniami z pogranicza fizyki i chemii.
Po uzyskaniu „Karty Wstępu” czyli wybraniu 10 prawidłowych zachowań w laboratorium chem. uczniowie klas siódmych z sukcesem spróbowali:
- uzyskać „Tęczę w probówce” wykorzystując do tego barwne roztwory cukru,
- odczytać z pomocą ciepła „Sekretne Listy” zapisane atramentem sympatycznym – poznali dzięki temu wyjątkowe właściwości kilku pierwiastków,
- w ramach wyzwania „Spróbuj – nie pękaj!” podbić do góry jak największą ilość razy zwykłą bańkę mydlaną.
Uczniowie klas ósmych poznane niedawno pojęcie odczynu roztworu i skali pH wykorzystali do stworzenia barwnej tęczy podczas badania roztworów przyniesionych przez siebie różnych substancji.
73
Warsztaty z Mikołajem w Jaworznie Śląskiej
29.11.2023Uczniowie klasy Ia i ld uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach mikołajkowych podczas których wspólnie z panią Mikołajową oraz Elfami pisali list do Świętego Mikołaja, zdobili lukrem bożonarodzeniowe pierniki, malowali farbami gipsowe odlewy oraz przy użyciu kolorowego brokatu zdobili szklane bombki. Nie zabrakło odwiedzin Świętego Mikołaja z którym dzieci wesoło się bawiły, śpiewały świąteczne piosenki oraz robiły wspólne zdjęcia. Po ciężkiej pracy udały się na ciepłą, pachnąca herbatkę. Warsztaty upłynęły w miłej i świątecznej atmosferze. Był to wyjątkowy dzień pełen radości i uśmiechu.
33
Kawiarenka
29.11.2023W dniu 28.11.23r. Szkolny Klub Wolontariusza "XV Wspaniałych" zorganizował kawiarenkę, z której dochód w wysokości 2000zł został przeznaczony na Szlachetną Paczkę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za wparcie naszej akcji.
Sukces uczennicy
28.11.2023W sobotę 25.11.2023r. podczas 4 edycji Super Ligi Akrobatyki Sportowej w Strzegomiu, uczennica z 5c - Ksenia Ishchenko (zawodniczka Acro Club Świdnica) wraz ze swoim zespołem - wywalczyła II miejsce w kategorii Trójki Kobiet 11-16 lat.
Gratulujemy!
3
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w klasie 1b i na świetlicy
25.11.202324 listopada 2023 r. obchodziliśmy w klasie 1 b wraz z wychowawcą p. Anną Worobiec oraz wspólnie z uczniami z klasy 3b na świetlicy szkolnej obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowami łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw.
W tym dniu wszyscy przynieśli swoją ulubioną zabawkę. Maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo dużych. Ilość pluszowych przyjaciół była imponująca.
Ciekawostką tego dnia było oglądanie prezentacji multimedialnej „Dzień Pluszowego Misia” oraz przygotowanie informacji dotyczących książki „Kubuś Puchatek i jego przyjaciele”. Dzieci z ciekawością wysłuchały wierszy, scenek dramowych o poszanowaniu zabawek. Uczniowie także aktywnie brali udział w teleturnieju wiedzy dotyczącej znanych misiów z bajek i filmów dla dzieci. Atrakcją spotkania były muzyczne i sportowe zabawy oraz rozwiązywanie zagadek o najbardziej popularnych misiach. Dzieci namalowały przepiękne portrety Kubusia Puchatka. Najładniejsze prace zostały wyróżnione.
I miejsce zdobyli Laura Dembowa z klasy 1b
Julia Wąsik z klasy 3b
II miejsce Antonina Marszałek z klasy 1 b
Zofia Jurga z klasy 3b
III miejsce Karolina Macutkiewicz z klasy 1b
Szymon Ławniczek z klasy 1b
wyróżnienia uczniowie z klasy 1b: Hanna Wysocka, Matylda Zawal, Marianna Ostrowska,
Julia Frajkur-Gesing
Na zakończenie każdy uczestnik zabawy otrzymał "małe conieco", czyli słodki poczęstunek oraz pamiątkowy dyplom z hasłem „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej atmosferze. Na pamiątkę tego święta wszyscy zrobiliśmy zdjęcia swoim pluszakom.
45
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25.11.2023W dniu 24.11.2023r. uczniowie klasy la uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Podczas lekcji dzieci poznały historię ich święta, oglądały prezentację przedstawiającą ciekawostki z życia tych zwierząt. Nie obyło się bez kodowania z elementami robotyki.
6
Tenis stołowy klas 5-6
23.11.2023Srebrne tenisistki z SP 6! 23 listopada w hali sportowo - widowiskowej SP 1 w Świdnicy odbyły się zawody w tenisie stołowym klas 5-6. Rewelacyjnie wypadły nasze tenisistki Maja Witkowska i Zofia Malczyk które zdobyły 2 miejsce i tym samym będą reprezentować naszą szkołę na dalszym etapie rozgrywek. Tuż za podium na 4 miejscu uplasowali się nasi tenisiści stołowi Miłosz Magierowski i Adam Kozłowski.
Naszym zawodnikom gratulujemy pełnych emocji meczów do ostatniej piłki.
17
Pierwsza pomoc na 315%
23.11.2023Miło nam poinformować, że uczennica klasy 1d Julia Bryszkowska zdobyła pierwsze miejsce w części plastycznej Międzyszkolnego Konkursu " Pierwsza pomoc na 315%".
Julii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Mój Miś
23.11.2023W dniu 23.11.23r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Mój miś" dla klas 0-I.
Nagrody i wyróżnienia otrzymali:
Filip Mołoń -1b
Aleksandra Rybka -1c
Zuzanna Kołata -1a
Oliwia Przednowek- 1d
Milena Smalec - O
Robert Zaleski - 1d
Tymoteusz Pawłowski - 1b
Milena Konieczna -1d
Pola Uhryn - 0
Marianna Ostrowska - 1b
Emilia Lech - 1b
Nikodem Ostaszewski - 1a
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
I.Kulig,A.Błaszczyk.
Dni zwierząt domowych w klasie 3b
23.11.2023W dniach 17 i 20 listopada klasa 3b obchodziła Klasowy Dzień
Zwierząt Domowych. W tych dniach przypominaliśmy sobie, że zwierzęta podobnie jak ludzie mają swoje prawa m.in. do wolności, opieki czy dobrego traktowania. My kochamy nasze zwierzaki, dlatego zachęcamy do dbania i szanowania swoich pupili. W ramach zajęć uczniowie opisywali swoje zwierzęta (wygląd, zwyczaje) oraz prezentowali przesłane przez rodziców zdjęcia. Następnie wykonali kolorowe portrety oraz plakaty mówiące o tym, jak dbać o swoich podopiecznych.
Przytulajmy nasze domowe pupile i dbajmy o nie!
Wychowawca klasy: Joanna Antoniak
18
Tenis stołowy klas 7-8
22.11.2023Srebro i brąz dla SP 6! Julia Biliniewicz i Angela Borońska zdobyły 3 miejsce, z kolei Michał Magierowski i Krzysztof Orzechowski zajęli 2 miejsce w zawodach tenisa stołowego klas 7-8 rozgrywanego w ramach współzawodnictwa szkolnego.
Gratulujemy sukcesu - a chłopcom życzymy powodzenia na dalszym etapie rozgrywek.
10
Dzień życzliwości i pozdrowień
21.11.202321 listopada to Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji Szkolny Klub Wolontariusza "XV Wspaniałych" zorganizował "pocztę pozdrowień" oraz przygotował "życzliwe myśli" dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Było wiele uśmiechów, ciepłych słów i pozytywnej energii. Nie zapomnieliśmy też o naszych futrzastych przyjaciołach ze schroniska, ponieważ życzliwość, to także dobroduszność. Zebrane dla nich pieniądze zostaną przekazane na zbiórkę "Złotówka na ratunek całą dobę".
7
Biblioteka szkolna prezentuje wywiad z nauczycielem geografii Panią mgr Ewą Haitner
21.11.2023- Czy jest taka książka, która zapadła Pani najbardziej w pamięć?
- Jest wiele takich książek. Wychowałam się na książkach. Pamiętam wszystkie po kolei. Była taka jedna, która mnie wręcz rozczuliła po prostu. Po dziś dzień ją pamiętam, bo do dzisiaj przechowuję swoje książki. Była to powieść pt. „Serce”, którą napisał Edmund de Amicis. Był w niej taki fragment od Apeninów do Andów i to był mój pierwszy kontakt z …. Wiecie z czym? Z mapą. Jak miałam fragment od Apeninów do Andów to szukałam, gdzie leżą Andy? Gdzie leżą Apeniny? Jak zadałam pytanie rodzinie, gdzie ja mam to znaleźć, to powiedzieli „weź sobie dziecko atlas i znajdź”. Więc zaczęłam, a że nie było w tym atlasie skorowidzu (indeksu nazw), to brałam i otwierałam stronę po stronie. Na szczęście to był cienki atlas. Do dziś pamiętam jak wyglądał, w jakich był barwach, jaki był gruby i jak wyglądała okładka. Ja po prostu wertowałam i palcem po mapie jechałam, aż znalazłam. To była gdzieś pierwsza klasa. Miałam około 6-7 lat. Wtedy jeszcze w szkole takich rzeczy (posługiwania się mapami) się nie uczyło. Nawet się nie zorientowałam kiedy znałam już całą mapę.
Ogólnie pamiętam, że powieść mnie bardzo wzruszyła. Często się rozczulałam, płakałam razem z tymi bohaterami. Z tym chłopcem, który płynął na pokładzie statku i szukał swojego życia. Później książki towarzyszyły mi przez całe życie.
- A jak to się stało, że Pani ją przeczytała?
- Ja już wtedy czytałam. Umiałam czytać jako takie małe dziecko. Poszłam rok wcześniej do szkoły. Kontakt ze szkołą miałam już jako 5. latka. Uciekałam z przedszkola do szkoły.
- Czy pamięta Pani imiona głównych bohaterów?
- Nie, bohaterów nie pamiętam. Muszę na nowo przeczytać tę książkę i sobie przypomnieć te imiona.
- A długo ją Pani czytała?
- Nie wiem, jak długo ją czytałam.
- A czy czuła Pani wieź lub w jakikolwiek sposób utożsamienie z postaciami?
- Może nie tyle wieź, co chęć przeżycia podobnej przygody co bohaterowie. Zawsze jak czytam jakąś powieść, ogarnia mnie uczucie, że też chciałabym się tam znaleźć. Moja wyobraźnia tak bardzo działała. Dlatego tak dużo podróżuje po świecie, realizując swoja plany. A jest to po części konsekwencją moich marzeń z dzieciństwa.
- Ile razy czytała Pani tę książkę?
- Chyba raz, nie pamiętam dokładnie. To jest historia niby dla chłopców, ale mi to nie przeszkadzało. Pamiętajcie - wszystkie książki SĄ cudowne tylko trzeba je przeczytać w odpowiednim czasie. Nie raz jakieś lektury macie do przeczytania. Moim zdaniem, jeżeli widzisz, że po przeczytaniu fragmentu książki ona ci nie pasuje, trzeba to przerwać i odłożyć. Dopiero po jakimś czasie warto sięgnąć do tej pozycji. W innej scenerii i innym czasie. Nagle się okazuje, że coś co było dla nas niezrozumiałe, odkrywa się na nowo. Niektóre pozycje są takie, że można je czytać wielokrotnie i są adresowane dla różnych czytelników.
- A czy ktoś z Pani rówieśników również czytał tę książkę?
- Tak, my wszyscy. Dla nas źródłem wiedzy była szkoła. W szkole było to, czego nie mieliśmy w domu. W szkole były projektory, były filmy puszczane, a w domu tego nie było. Pamiętam, że pierwsze wydanie książki, którą omawiam było szaro-bure. Ktoś przeczytał coś i siadaliśmy wszyscy opowiadając o tym, wymieniając poglądy.
- Dziękujemy za udzielenie wywiadu.
- Dziękuję również.
Wywiad przeprowadziły uczennice z klasy VIII „b” Emilia Iwanów i Natalia Morasiewicz
Dzień życzliwości
21.11.2023“Gdziekolwiek jest człowiek, tam jest okazja do życzliwości” – Lucius Annaeus Seneca.
Taka życzliwością i uśmiechem dzieliły się w dniu dzisiejszym najmłodsze dzieci ze wszystkimi pracownikami naszej szkoły z okazji DNIA ŻYCZLIWOŚCI! Miłe słowo, uśmiech, radosne pozdrowienie i drobny upominek - w ten sposób dzieci przekonywały spotkanych po drodze, że uśmiech i dobroć ma wielką moc.
10
Makiety Bullerbyn
21.11.2023Kto z Was lubi czytać?
Pewnie nie wszyscy, chociaż świadomość tego, co dobrego daje czytanie, ma każdy z nas. Powinniśmy znać treść wielu książek jakie zostały napisane. Szczególnie tych dobrych. Tych, które nas uczą. A uczyć mogą wielu rzeczy, np. historii, uczuć, przyjaźni, kreatywności. Książki rozwijają wyobraźnię i poszerzają nasz zasób słownictwa.
Co zrobić żeby omawianie zadanej lektury było przyjemne? A, no na przykład...taką makietę, jaką zrobiły dzieci z klasy 3c.
Znacie „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren? Opowieść o dzieciach ze szwedzkiej, malutkiej wioski zwanej po polsku: Hałasowo. Lisa, Lasse, Bosse, Anna, Britta i Olle przeżywali zabawne przygody, a jeśli dopadała ich nuda, to tylko po to aby w ich głowach powstała najfajniejsza zabawa.
Makiety Bullerbyn możecie podziwiać na parterze SP6. Jeśli się dobrze przyjrzycie to zobaczycie przygodę "Łowimy raki", zobaczycie zbieranie wiśni, urodziny Lisy, Pontusa - jagniątko Lisy i kotki, które otrzymały dzieci do każdej zagrody.
Polecamy oglądanie, a jeszcze bardziej - przeczytanie książki "Dzieci z Bullerbyn".
Ps. Poświęćcie chwilę na obejrzenie jak powstawały "wioski".
Pozdrawiamy serdecznie. 3c i p. Agnieszka Figiela- Przybyło
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie