Zbliża się okres Świąt więc uczniowie Sp6 praktykowali i zapoznawali się z historią wypiekania pierników. W warsztatach, 8 listopada pod okiem doświadczonego Piernikarza, brała udział klasa IVB. Każdy uczeń mógł wyrobić ciasto, uformować kształt piernika, wypiec i udekorować kolorowym lukrem, by na koniec zabrać własne wypieki do domu. Wspaniała zabawa, a przede wszystkim doskonała forma poznania historii powstania tego wspaniałego przysmaku. Na wycieczkę wybraliśmy się Koleją, co było również przygodą dla wielu uczniów.
Z książką patriotycznie
11.11.2019W dniu 30 października 2019r. odbył się szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas drugich i trzecich pod hasłem Początki państwa polskiego. Składał się on z dwóch etapów. Celem konkursu było:
- kształcenie nawyku kulturalnego obcowania z książką- doskonalenie techniki czytania- kształtowanie postaw patriotycznych
Etap pierwszy odbywał się w szkole.
Każdy uczestnik musiał przygotować fragment dowolnego utworu związanego z początkami państwa polskiegoi przeczytać go nie przekraczając czasu 3 minut. Ocenie podlegała płynność i bezbłędność czytania, wyrazistośći interpretacja czytanego tekstu.Najciekawiej zaprezentowali się uczniowie: Julia Brulewska, Antonina Lipiecka, Nicola Kępa, Piotr ChudzińskiPatrycja Zygmunt, Aleksandra Przychodzka, Zofia Malczyk.
Uczniów do konkursu przygotowały panie: Beata Winnicka, Joanna Antoniak, Halina Styrna, Elżbieta Rasiewicz, Anna Worobiec.
W dniu 6 listopada uczniowie wzięli udział w drugim etapie konkursu Początki państwa polskiego i walczylio miejsca. Finał konkursu odbył się w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy i został zorganizowany w ramach miejskich obchodów 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości.
Uczestnicy czytali utwory o charakterze patriotycznym, a komisja w składzie: Małgorzata Andrzejewska, Elżbieta Surdyka-Stec, Marta Wojciechowska, po wysłuchaniu uczniów zadecydowała, że nagrody otrzymują:
I nagrodęNicola Kępa
dwie równorzędne II nagrody:Julia BrulewskaAntonina Lipiecka
cztery równorzędne III nagrody:Piotr ChudzińskiPatrycja ZygmuntAleksandra PrzychodzkaZofia Malczyk
Zwycięzcy konkursu za ciekawą prezentację otrzymali piękne nagrody książkowe oraz dyplomy i upominki. Uczestników brawami nagradzała klasa 3d wraz z wychowawczynią. Było pięknie i patriotycznie!
Konkurs przygotowały panie: Halina Styrna, Łucja Puczko, Elżbieta Surdyka-Stec i kierownik biblioteki Małgorzata Andrzejewska.
Śniadanie daje moc
11.11.2019W dniu 8 listopada 2019r.-w Dniu Zdrowego Śniadania uczniowie klas 0-III ze SP nr 6 w Świdnicy kolejny raz wzięli czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Wspólne śniadanie dziecka, rodzica, nauczyciela to świetna zabawa, dzięki której najmłodsi nauczyli się jak ważne jest codzienne, zdrowe odżywianie.
W klasach odbyły się poprzedzające akcję zajęcia edukacyjne, dzięki którym uczniowie poznali normy wynikające z piramidy żywieniowej. Znając receptę na właściwe odżywianie dzieci poprzynosiły zdrowe i pożywne produkty do przygotowania wspólnego śniadania w klasie.
Dzieci wraz z rodzicami zadbali w tym dniu o kulturalne przygotowanie stołów do posiłku oraz o podstawowe zasady higieny, czyli umycie rąk przed wykonywaniem kanapek.
Mali kucharze wykazali się bogatą wyobraźnią. Z przyniesionych produktów powstawały kolorowe, dekoracyjne kanapki. Przybrały one rozmaite kształty. Były to fantazyjne postacie z bajek, ulubione zwierzątka. Nie można było oderwać wzroku od smacznie wyglądających sałatek na kolorowych miseczkach. Tak wykonane i przyozdobione potrawy według różnych pomysłów dzieci, uatrakcyjniały ich pracę i wzmagały apetyt.
W kulturalny sposób spożywały zrobione przez siebie kanapki, sałatki, a niektóre z nich próbowały nawet nowych smaków. Dzieliły się z innymi kanapkami wykonanymi przez siebie. Rozmawiały między sobą o tym, co lubią jeść na śniadanie, co im dzisiaj smakowało i co będą chciały zmienić w dotychczasowym spożywaniu posiłku.
Po zakończonym posiłku dzieci narysowały wspólne śniadanie -co im najbardziej się podobało, co sobie wybrały na wspólne śniadanie. Powstała z tego wystawa, która przypomina dzieciom o najważniejszych celach akcji „Śniadanie daje moc.
Uczniowie zrozumieli, że prawidłowe żywienie jest jednym z czynników mających wpływ na wzrost, rozwój i zdrowie dziecka. Odpowiednia dieta zapewni im harmonijny wzrost, dojrzewanie, sprawność fizyczną oraz zdolność do nauki, chroni też przed niedoborami pokarmowymi i przed rozwojem chorób powstających na tle wadliwego żywienia.
Całość akcji „Śniadanie daje moc’ obserwował Samorząd klas I-III pod kierunkiem p. Anny Worobiec, a wnioski zostały zamieszczone w tym reportażu. Efekty wspólnej pracy można zobaczyć w galerii zdjęć.
118
Szkoła do hymnu
10.11.2019Nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Szkoła do hymnu" i odśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11 w obu budynkach szkolnych.
Nasi uczniowie uczcili tę akcję przychodząc w ten dzień w stroju galowym oraz przynosząc biało - czerwone chorągiewki, kotyliony, wstążeczki i balony.
85
80 rocznica wybuchu II wojny światowej
09.11.2019W dniu 7 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 80- rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie klas IV-V przygotowali piękne plakaty i zaprezentowali wszystkim uczniom pieśni patriotyczne z okresu II wojny światowej. Wśród wielu utworów znalazły się „Warszawskie dzieci”, „Dziewczyna z granatem w ręku”, „Dnia pierwszego września…”, „Serce w plecaku”, „Pałacyk Michla…” czy „Jest takie miejsce, jest taki kraj...”. Pamiętamy o tych, którzy poświęcili swoje życie abyśmy mogli być wolni i szczęśliwi.
9
Bezpieczne zachowanie się w lesie
06.11.2019W związku z ogłoszonym w listopadzie 2019 r. przez Szkołę Podstawową nr 315 w Świdnicy Międzyszkolnym Konkursem Plastycznym „Bezpieczne zachowanie się w lesie ” Samorząd klas I-III przygotował szkolne eliminacje do tego konkursu w ramach szkolnego programu profilaktycznego. Celem konkursu było odkrywanie talentów i rozwijanie uzdolnień uczniów, a przede wszystkim wspieranie zainteresowań plastycznych. Tematyka przygotowanych prac wiąże się ze zwiększeniem świadomości uczniów w zakresie bezpiecznego zachowania w lesie, umiejętności przestrzegania zasad, czytania tablic informacyjnych, zwrócenia uwagi na odpowiedni ubiór i warunki atmosferyczne. Głównym zaś zadaniem jest promowanie turystyki i bezpiecznych sposobów spędzania czasu wolnego na terenach leśnych.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Na konkurs wpłynęło 29 prac. Jury w składzie p. A. Maciejewska, p. A. Worobiec i p. A. Błaszczyk dokonało wyboru najciekawszych prac plastycznych.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce- Natalia Karaś-klasa Ia - opiekun p. Anna Maciejewska
Kacper Monica – klasaII b - opiekun p. Joanna Antoniak
Pola Sośnicka-opiekun p. Anna Maciejewska
Kalina Zięcina- opiekun p. Anna Worobiec
II miejsce- Wiktoria Dubicka -klasa Id - opiekun p. Anna Januś
Martyna Kępa - klasa IIIb - opiekun p. Anna Worobiec
III miejsce-Aleksander Widła - klasa IIb -opiekun p. Joanna Antoniak
Michał Magierowski - klasa IIIc - opiekun p. Jolanta Makowska -Wróbel
wyróżnienia-Maja Witkowska - klasa IIb - opiekun p. Joanna Antoniak
Anna Duszyńska - klasa IIIb - opiekun p. Anna Worobiec
W wyniku eliminacji prace plastyczne laureatów I miejsca: Natalii Karaś, Kacpra Monicy, Poli Sośnickiej, Kaliny Zięciny będą reprezentować naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym w SP nr 315.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Nowa siłownia zewnętrzna otwarta!
06.11.2019Zapraszamy wszystkich do naszej nowej siłowni zewnętrznej przy ulicy Jodłowej. Budowa została zakończona i odebrana → można już z siłowni korzystać!
Siłownia składa się z 4 stref.
→ Strefa Kids oznaczona jest kolorem pomarańczowym,
→ strefa dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach to kolor zielony,
→ strefa dla seniorów to ławeczki z rowerkiem
→ strefa dla sprawnych fizycznie oznaczona jest kolorem niebieskim.
Dodatkiem i wypełnienie siłowni są 2 trampoliny 2m oraz zestaw sprawnościowy dla dzieci.
19
Mały ratowniczek
05.11.2019W październiku przez 4 tygodnie pani Ewa Samsel nasza szkolna pielęgniarka realizowała w klasie 4a projekt „Mały Ratowniczek” pod patronatem Oddziału Rejonowego Czerwonego Krzyża w Świdnicy. Zajęcia miały charakter profilaktyczny. Głównym celem było zapoznanie uczniów ze sposobami udzielenia pierwszej pomocy i zapobiegania wypadkom. Projekt zakończył się konkursem z wiedzy na temat pierwszej pomocy, poniżej przedstawiamy laureatów i serdecznie gratulujemy.
I miejsce Nikola Sawicka
II miejsce Jan Kucha
III miejsce Filip Tuz
Dziękujemy Pani Ewie za czas i cierpliwość.
Konkurs Poczty Polskiej
05.11.2019W ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Muzeum Poczty Polskiej, dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonały prace plastyczne spośród, których zostały wyłonione trzy najładniejsze. Prace te zostały przesłane na konkurs. Życzymy powodzenia naszym kreatywnym maluchom.
Przedszkolaki poznają nowy zawód
05.11.2019Dzieci z oddziałów przedszkolnych w ramach preorientacji zawodowej poznały kolejny zawód. Tym razem jest to zawód mleczarza. Podczas zajęć dzieci po obejrzeniu prezentacji multimedialnej samodzielnie przygotowały jogurty owocowe, które z wielką ochotą zjadły.
6
Wystawa zwierząt hodowanych w domach
05.11.201918 października, już po raz kolejny, odbyła się w naszej szkole wystawa zwierząt. Uczniowie klas 4-5 wystawiali hodowane w domach ukochane zwierzaczki. Wzdłuż szkolnego korytarza przygotowaliśmy stanowiska dla wystawców.
Dzieci mogły zobaczyć :
- króliki
- chomiki
- świnki morskie
- szczury
- szynszyle
- różne gatunki ryb akwariowych
- patyczaki
- skorpiona
Uczniowie dowiedzieli się wiele cennych informacji na temat hodowli i karmienia zwierząt oraz ich ciekawych zachowań . Wystawę zwiedzili również najmłodsi uczniowie klas 0-3 oraz rodzice.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i przyniosła uczniom i nauczycielom wiele miłych wrażeń.
Podczas wystawy zwierząt odbywała się również zbiórka karmy, zabawek i kocy dla zwierząt ze Schroniska w Świdnicy. Darczyńcom bardzo dziękujemy za wspaniałe dary.
Organizator: nauczyciel przyrody
M.SIDORUK
11
Projekt Szkoła Pamięta klasy IV - VIII
01.11.2019Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
Włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej #SzkołaPamięta. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.
W naszej szkole podjęliśmy wiele działań, aby upamiętnić ważne wydarzenia i postaci tych, którzy są dla nas powodem do dumy i związani są z historią naszego miasta i regionu.
Uczniowie klas IV- VI, w ramach Ekstraklasy, na lekcjach historii wykonali plakaty i zorganizowali wystawy na korytarzach szkolnych. Bohaterami byli m.in.: książę Bolko Świdnicki, jego bratanica-Anna Świdnicka, Maria Kunic-astronom, Mieczysław Kozar-Słobódzki, Franciszek Jarzyna. Oprócz tego uczniowie zapalili znicze na grobach F. Jarzyny i M. Kozara-Słobódzkiego. Znicze zostały też zapalone przy miejscach związanych z wydarzeniami historycznymi przy ul. Brzozowej i na cmentarzu Słowiańskim.
W ramach akcji #SzkołaPamięta klasa 7A przygotowała na zajęciach kreatywnych oraz zajęciach z wychowawcą 6 stroików, które w środę 30 X złożone zostały na grobach na cmentarzu Słowiańskim oraz Cmentarzu przy ul. Brzozowej.
Uczniowie klasy 8b przygotowali znicze, które zostaną zapalone na świdnickich cmentarzach w dniu 1 listopada.
23
Projekt Szkoła Pamięta w oddziałach przedszkolnych
31.10.2019W nawiązaniu do uroczystości Wszystkich Świętych i Święta Odzyskania Niepodległości dzieci z oddziałów przedszkolnych włączyły się do akcji „ Szkoła Pamięta”. W ramach akcji uczniowie wraz z paniami I. Kulig i A. Ciszak udały się na pobliski cmentarz, gdzie oddając hołd Nieznanym Żołnierzom oraz ofiarom mordu obozu koncentracyjnego zapaliły na grobach znicze.
#SzkołaPamięta
2
Przed ołtarzem Maryi - konkurs międzyszkolny
31.10.2019Miło nam poinformować, że w międzyszkolnym konkursie religijnym organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 105 -„Przed ołtarzem Maryi”-
aż 9 uczniów z naszej szkoły zostało nagrodzonych.
Nagrodę specjalną Ks. Biskupa Adama Bałabucha
– otrzymała Wiktoria Masłowska (kl. 6d)
II miejsce zajął Krystian Masłowski (kl. 5f)
III miejsce zajął Artur Cieślik (kl.5a)
Wyróżnienia otrzymali:
Miłosz Gradowski (kl. 1c)
Fabian Tatko (kl. 1c)
Martyna Kępa (kl.3b)
Hanna Miśkiewicz (kl. 3d)
Natalia Surówka (kl.5b)
Weronika Surówka (kl.5c)
Uczniowie przygotowywali prace pod kierunkiem Pań:
A.Wolskiej, R. Borek, M. Gros
WSZYSTKIM NAGRODZONYM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!
1
Projekt Szkoła Pamięta w klasie 1c i 1d
31.10.201931 października klasy 1c i 1d brały udział w zajęciach pod hasłem Szkoła Pamięta. Dzieci wspominały ludzi, których już nie ma wśród nas.....Poznały staropolskie i współczesne obyczaje i obrzędy związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego.
Warsztaty czytelnicze w ramach akcji „Szkoła pamięta”
30.10.2019Dnia 29.10. 2019 r. w klasie III b pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty czytelnicze poświęcone pamięci zmarłej poetki ze Świdnicy Urszuli Kozłowskiej. Była autorką książek przeznaczonych dla najmłodszych. Tworzyła baśnie i bajki, a w formie wierszy spisywała także legendy. Jej pozytywne i ciepłe historie, uwielbiane były przez dzieci.
Dzieci wraz z wychowawcą przygotowały wystawę książek poświęconych twórczości Urszuli Kozłowskiej. Wśród jej książek znalazły się takie utwory: „Ortografia jest fajna”, „Kiedy ma się kilka lat”, „Czapka nie Witka, czyli odlotowe zabawy ze słowem”, „Wiosna niedźwiadka i innych wierszy gromadka”, „Pokłóciły się poetki o pietruszkę i skarpetki, czyli awantura na 48 wierszy”.
Uczniowie wspólnie przeczytali fragmenty książki „Jak jeżyk z jerzykiem odkryli Afrykę”. Następnie układali wielozdaniową wypowiedź na temat bohaterów i zdarzeń w książeczce. Docenili wartość koleżeństwa oraz przyjaźni w życiu na podstawie przygód jerzyka w piórkach i jeżyka w igiełkach. Pracowali w grupach. Wyszukiwali informacje, ciekawostki dotyczące zwyczajów głównych bohaterów. Każda grupa tworzyła pracę plastyczną z różnych elementów, naklejała na kartonie, tworząc wspólną kompozycję.
Na zakończenie wszyscy wykonali ramkę z tytułem – Przyjaźń to wspaniała rzecz i warto jej szukać. Podsumowaniem zajęć była zabawa „Iskierka przyjaźni” oraz wręczenie wykonanej zakładki przyjacielowi lub koledze z klasy. Dzięki tym warsztatom uczniowie będą rozwijać zainteresowanie czytelnicze i sięgną do książek naszej zmarłej poetki ze Świdnicy Urszuli Kozłowskiej.
11
Podaruj prezent na święta
30.10.2019Zwracamy się z apelem do wszystkich!Przyłączamy się do Akcji Charytatywnej organizowanej przez Centrum 24 Opieka wraz z Fundacją Na Ratunek.
Zbieramy zabawki, klocki, gry edukacyjne oraz książeczki dla dzieciaczków zmagających się z chorobą nowotworową, przebywających w Klinice Przylądek Nadziei we Wrocławiu.
Wszystkie prezenty przynosimy do biblioteki na ul. Wodnej.
Konkurs turystyczny
29.10.201925 października w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Świdnicy odbył się Powiatowy Konkurs Turystyczny. Tegoroczna edycja konkursu pod nazwą „Polskie Góry Dziedzictwem Kulturowym” poświęcona była Górom Sowim.
Impreza organizowana przez Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy była częścią wydarzeń związanych z obchodami XXIV Dni Gór i skupiła młodych miłośników gór.
Naszą szkołę reprezentowali Adam Szewrański z klasy 7b oraz Daniel Łukasiewicz z klasy 7a. Z prawdziwą radością pragnę poinformować, że Adam, po zaciętej walce, zdobył II miejsce w tym konkursie.
Wielkie gratulacje!
Warto wspomnieć, że w oczekiwaniu na wyniki, mieliśmy okazję spotkać się ze świdniczaninem panem Piotrem Snopczyńskim, znanym polskim himalaistą. Mogliśmy, z zapartym tchem, posłuchać wspomnień i obejrzeć filmy z Wyprawy Narodowej na Lhotse w 2019 oraz zarejestrowany na taśmie filmowej zjazd na nartach z K2 w wykonaniu Jędrka Bargiela.
Bezcenne
Opiekun: Małgorzata Szczurek
Przegląd Piosenki Turystycznej i Ekologicznej “Na szlaku”
29.10.201923 października 2019 roku, uczennice naszej szkoły wzięły udział w XXVIII Przeglądzie Piosenki Turystycznej i Ekologicznej “Na szlaku”.
Maja Mikosz z klasy 6 zaśpiewała piosenką ,,Skarby świata”, Hania Lipińska z klasy 5 zaprezentowała się w piosence „O deszczu i jesieni”, a Natalia Majewska z klasy 8 w piosence ,,Delikatnie jak wiatr”.
Trema była ogromna, ale jest też i duma, że godnie reprezentowały naszą szkołę.
Archiwum Aktualności