Tuż przed świąteczną przerwą uczniowie klas 0-5 wzięli udział w Misterium Wielkanocnym, które przeprowadziło nas przez wydarzenia związane z Męką i Śmiercią Pana Jezusa – po jego chwalebne Zmartwychwstanie. Przedstawienie miało tytuł: „Wielkanocna radość o poranku”. Rzeczywiście, przygotowane piosenki, stroje, scenografia i wyświetlane slajdy – to wszystko pomogło nam głębiej przeżyć poruszane treści i wprowadziło w wyjątkowy świąteczny nastrój. Na zakończenie tego spotkania Pani Dyrektor złożyła uczniom, Rodzicom i wszystkim pracownikom szkoły ciepłe wielkanocne życzenia. Misterium przygotowali uczniowie klasy 3d i 5a. Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.
Aktualności
Misterium Wielkanocne
16.04.202531
Wiosenne spotkanie z pensjonariuszami z Dziennego Domu „Senior +”
16.04.202515 kwietnia 2025 r. uczniowie koła teatralno-wokalnego pod opieką p. A. Worobiec i p. H. Styrny w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym udali się z ponowną wizytą do pensjonariuszy z Dziennego Domu „Senior +” w Świdnicy. Powoli spotkania takie stają się tradycją SP nr 6 w Świdnicy.
Grupa uczniów z Sp6 zaprezentowała przedstawienie "Mole książkowe”", w którym wykorzystała wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, ciekawie interpretując bohaterów ze znanych nam wierszy: „Żaba”, „Abecadło”, „Samochwała”, „Leń”, „Na straganie”, „Kłamczucha”. Występ małych aktorów spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony seniorów, którzy chętnie przypominali sobie utwory sławnych poetów. Niejedna babcia i dziadek ukradkiem ocierali łezkę wzruszenia, wywołaną recytacją i śpiewem występujących dzieci. Gorące brawa i pochwały od seniorów zaskoczyły dzieci i opiekunów. Panie były dumne ze swoich uczniów. Dużo uśmiechu wywołały śpiewane piosenki „Witajcie w naszej bajce”, „Na wyspach Bergamutach”, „Kto książki czyta”. W dalszej części uroczystości uczniowie złożyli świąteczne życzenia wszystkim pensjonariuszom. Wręczyli laurkę z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Całe spotkanie skończyło się słodkim poczęstunkiem oraz wymianą zdań w atmosferze serdeczności, akceptacji i zaufania, bez względu na wiek i umiejętności. Wspólne zdjęcia, rozmowy, na długo pozostawią niezapomniane wspomnienia. Uczniowie są zadowoleni, a pensjonariusze wzruszeni, że są młodzi, ludzie, którzy chcą się z nimi spotkać, spędzić wspólnie czas. Na pewno będziemy dalej organizować takie spotkania, aby rozwijać współpracę z pensjonariuszami Dziennego Domu „Senior +”.
20
Wielkanocne przygotowania w 1c!
16.04.2025Klasa 1c z zapałem przygotowywała się do świąt wielkanocnych! Dzieci zamieniły swoją salę w prawdziwą wiosenną pracownię. Z wielkim zaangażowaniem posadziły rzeżuchę – nie byle jaką! Zielone trawniki rosły w miseczkach, ustawionych przed tekturowymi domkami. Gdy rzeżucha wyrosła, wyglądała jak prawdziwa łąka, a w niektórych miejscach nawet jak gęsty las przed domem!
Nie zabrakło również kolorowych pisanek – dzieci nie tylko je malowały, ale i wyskrobywały wzorki z wielką precyzją. W czasie zajęć uczniowie wysłuchali opowieści o ostatnich chwilach życia Jezusa, a także poznali najważniejsze tradycje wielkanocne.
Było radośnie, kolorowo i bardzo świątecznie! Tak właśnie klasa 1c wprowadziła się w wielkanocny nastrój!
Wesołych Świąt!
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim dużo zdrowia, radości, wiosennego optymizmu, smacznego jajka i mokrego dyngusa! Niech te święta przyniosą chwile spokoju, rodzinnego ciepła i nadziei.
Wesołego Alleluja życzy klasa 1c z wychowawczynią, Agnieszką Figielą - Przybyło!
43
Warsztaty wielkanocne w 2d
16.04.2025W dniu 14.03.2025 w klasie 2d zorganizowane zostały warsztaty wielkanocne, które dały dzieciom niepowtarzalną możliwość twórczego przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy i stworzenia dekoracji idealnej do wielkanocnego koszyczka. Warsztaty podczas, których zrobiliśmy babeczki dały dzieciom możliwość do artystycznego spojrzenia na świat, przez co rozwijaliśmy zdolności plastyczne i manualne.
26
Klasa 1b życzy wszystkim Wesołych Świąt!
15.04.2025W klasie 1b w ostatnich dniach trwały wyjątkowe przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Sadziliśmy owies wielkanocny, rzeżuchę, poznawaliśmy cykl życia roślin. Była to doskonała okazja do rozmów o tradycjach wielkanocnych, a także nauki poprzez działanie. Owies pomyślnie wykiełkował, więc uczniowie zabrali go do domu, gdzie będzie piękną ozdobą wielkanocnego stołu.
Wychowawca klasy: Joanna Antoniak
1
Wielkanocne warsztaty
15.04.2025Uczniowie z klasy 3c są już gotowi do Świąt Wielkanocnych. Dekorowali dzisiaj w klasie słodkie świąteczne mazurki. Czy doniosą je do domu w całości, trudno powiedzieć, bo już pod koniec warsztatów próbowali, czy dobrze wykonali swoje zadanie.
Pycha!
28
XI Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy
14.04.2025W piątek, 11 kwietnia, trzej uczniowie naszej szkoły (Krzysztof Barcik, Jędrzej Korona, Maja Pazdur) brali udział w XI Konkursie Matematyczno - Przyrodniczym dla Ósmoklasistów, który zgromadził najlepszych uczniów szkół podstawowych z całego powiatu świdnickiego. Zmagania zorganizowało i przeprowadziło I L.O. w Świdnicy. Konkurs składał się z dwóch etapów. Do drugiej tury udało się przejść Krzysztofowi. Niemniej sam udział w tym konkursie to wielki sukces naszych ósmoklasistów.
Gratulujemy!
Udział klasy 2 b w Polskiej Akcji Humanitarnej
12.04.2025Klasa 2b wraz z wychowawcą Anną Worobiec aktywnie brała udział w Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH )z okazji Światowego Dnia Wody. Uczniowie wraz z wychowawcą otrzymali pamiątkowy dyplom i zaświadczenie o przeprowadzonych zajęciach. Dzieci na podstawie warsztatów poznały zagadnienia, że dostęp do czystej wody to prawo każdego człowieka, a na świecie 703 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej.
Tegoroczne zajęcia odbywały się pod hasłem „Oszczędzanie wody to za mało”. Uczniowie zdobyli cenną wiedzę na temat znaczenia wody, jej ochrony oraz , że zasoby wody są ograniczone, a oszczędzanie jej to tylko jedno z globalnych wyzwań wodnych.
3
Jak wydobywa się emocje?
11.04.2025Na dzisiejszych zajęciach Uniwersytetu Dzieci w Klasie uczniowie klasy 2a poznawali temat: „Jak wydobywa się emocje?”. Celem lekcji było pokazanie dzieciom, że wszystkie emocje mają swoje źródło w codziennych sytuacjach, które nas spotykają, a także że istnieje wiele sposobów ich wyrażania. Podczas lekcji uczniowie wykonali ćwiczenie, które miało na celu uświadomienie im, skąd biorą się emocje i jak mogą się one objawiać. Następnie wspólnie obejrzeliśmy film pt. „Jak wydobyć z siebie emocje?”To ćwiczenie pomogło im dostrzec, że ruch i gesty mogą być ważnym narzędziem w wyrażaniu uczuć. Rozmawialiśmy również o innych sposobach wydobywania emocji, takich jak gra na instrumentach muzycznych oraz ekspresja plastyczna – dzieci zostały zaproszone do zabawy, w której mogły przedstawić swoje emocje za pomocą rysunku. Na zakończenie lekcji wspólnie zastanawialiśmy się nad pytaniem: Jak wydobywa się emocje?. Dzieci dzieliły się swoimi przemyśleniami, mówiły o tym, które sposoby wyrażania emocji najbardziej im odpowiadają, a także które uczucia najtrudniej jest im nazwać. Rozmawialiśmy o tym, jak się czują, gdy mają w sobie niewyrażone emocje, i co daje im możliwość ich uzewnętrznienia. Zajęcia były dla uczniów okazją do lepszego poznania siebie oraz odkrycia, że emocje – nawet te trudne – można wyrażać w bezpieczny i twórczy sposób.
14
Wiosenna kreatywność w pełnym rozkwicie
11.04.2025Wiosenna kreatywność w pełnym rozkwicie! Dziewczynki z klasy 2a podczas zajęć świetlicowych pod czujnym okiem pani Magdy Zawadzkiej stworzyły przepiękne kartki wielkanocne, które aż kipią kolorami i świątecznym klimatem! Ich wyjątkowe prace można podziwiać na gazetce naściennej w świetlicy głównej — serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej małej wystawy wielkiej wyobraźni!
#Wielkanoc #Świetlica #KreatywneDzieci #SzkołaZPasją #KartkiWielkanocne
Finał strefy wałbrzyskiej chłopców w piłce ręcznej
10.04.2025Wielki sukces naszych szczypiornistów!
Chłopcy z naszej szkoły wygrali finał strefy wałbrzyskiej w piłce ręcznej klas 7-8 i tym samym awansowali do finałów dolnośląskich!
Najlepszym zawodnikiem naszej reprezentacji był Mikołaj Kozar.
To ogromne osiągnięcie i efekt ciężkiej pracy całej drużyny – gratulujemy waleczności, świetnej gry i ducha zespołu!
Skład naszej drużyny:
Mikołaj Kozar, Fabian Chmielewski, Jędrzej Korona, Kordian Kępa, Oskar Ożóg, Leon Stachyra, Bruno Stachyra, Wojtek Wiśniewski, Krystian Kopeć, Fabian Grasiewicz, Władysław Szmaj, Kamil Włudyka
Trzymamy kciuki za kolejne mecze i życzymy powodzenia w finałach!
Konkurs matematyczny „Wiosenne liczenie”
10.04.20254 kwietnia 2025 r. w naszej szkole został zorganizowany Konkurs Matematyczny dla klas I – III „Wiosenne liczenie”. Celem konkursu było: uczenie wnikliwego analizowania zadań, rozwijanie logicznego myślenia, rozbudzanie zainteresowań matematycznych uczniów.
W konkursie wzięło udział 22 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Dla każdej grupy wiekowej były inne zadania. Uczniowie chętnie podjęli się przygotowanych zadań i widać było ich pasję matematyczną. Trzeba było jednak wybrać najlepszych matematyków.Laureaci konkursu:
I miejsce i tytuł "Mistrz Matematyki Klas I" zdobył – Miłosz Surwiło klasa 1d
II miejsce -Tymoteusz Gryka -klasa 1d
Piotr Gałązka -klasa I a
III miejsce- Michał Puć- klasa 1b
I miejsce i tytuł "Mistrz Matematyki Klas II" zdobyli -Aleksander Kozar- klasa 2 a
Wojciech Sloma- klasa 2b
II miejsce-Nikodem Ostaszewski-klasa 2 a
III miejsce Robert Zaleski--klasa 2 d
I miejsce i tytuł „Mistrz Matematyki klas III zdobyła-Sophia Kułak -klasa 3 b
II miejsce -Maja Mazur-klasa 3 d
III miejsce -Aleksander Walkowiak -klasa 3 b
Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Wszystkim uczestnikom konkursu dalszych sukcesów życzą organizatorki p. Anna Worobiec i p. Irena Kulig.9
InstaLogik!
07.04.2025Sukcesy w konkursie InstaLogik!
Z radością informujemy, że Zuzanna Komorowska, uczennica klasy 7c, została laureatką III miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 7 w konkursie matematyczno-informatycznym InstaLogik 2024/2025!
Zuzanna uzyskała również drugi wynik w powiecie świdnickim. To ogromne osiągnięcie, świadczące o wyjątkowych umiejętnościach logicznego myślenia, matematyki i programowania.
Wśród klas piątych - Marysia Kała z klasy 5b została Laureatką III miejsca. Jej wynik okazał się najlepszy wśród wszystkich uczestników ze Świdnicy, co jest ogromnym osiągnięciem na tle tak wymagającej rywalizacji.
Również Julia Gorgoń z klasy 5b może pochwalić się dużym sukcesem - zdobyła tytuł Finalistki etapu ogólnopolskiego, uzyskując drugi najlepszy wynik w mieście Świdnica.
W konkursie wzięło udział 16 uczniów naszej szkoły z klas 4-5.
InstaLogik to ogólnopolski, trzyetapowy konkurs online dla uczniów klas 4–8 szkół podstawowych. Uczestnicy mają okazję zmierzyć się z zadaniami logicznymi i programistycznymi, poznając m.in. język Assembly.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Biegi przełajowe
06.04.2025Nasze drużyny wzięły udział w międzyszkolnych biegach przełajowych, w których rywalizowało aż 8 szkół ze Świdnicy!
W zawodach wystartowały 6-osobowe reprezentacje, a wyniki naszych uczniów prezentują się wspaniale:
Dziewczęta klasy 3–4 – 5. miejsce
Chłopcy klasy 3–4 – 1. miejsce
Dziewczęta klasy 5–6 – 3. miejsce
Chłopcy klasy 5–6 – 2. miejsce
Dziewczęta klasy 7–8 – 4. miejsce
Chłopcy klasy 7–8 – 1. miejsce
Były również indywidualne sukcesy:
Miła Adamczyk - 2. miejsce
Miłosz Adamczyk - 1. miejsce
Aleksander Lipski - 3. miejsce
Antonina Cebo - 2. miejsce
Miłosz Magierowski - 3. miejsce
Hanna Halczak - 3. miejsce
Jacek Sobczyński - 2. miejsce
Składy drużyn:
Dziewczęta klasy 3–4 – Miła Adamczyk, Lena Cisek, Julia Gorgoń, Alevtyna Kruts, Oliwia Taradaj, Emilia Troszczyńska,
Chłopcy klasy 3–4 – Miłosz Adamczyk, Marcin Karaś, Jakub Kuźdub, Aleksander Lipski, Kuba Łysiak, Kirylo Romanko,
Dziewczęta klasy 5–6 – Antonina Cebo, Lena Duczyńska, Lena Spisak, Antonina Szczygieł, Zuzanna Śliwińska, Maria Veliseiko
Chłopcy klasy 5–6 – Kazimierz Harendarz, Adam Macutkiewicz, Miłosz Magierowski, Adrian Matyjak, Adam Zygier,
Dziewczęta klasy 7–8 – Hanna Halczak, Aleksandra Leśniowska, Natalia Zakrzewska, Elena Zduńczyk. Maja Witkowska
Chłopcy klasy 7–8 – Jacek Sobczynski, Jędrzej Korona, Kacper Monica , Aleksander Fryc, Wiktor Macutkiewicz, Konrad Jamień.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom – pokazaliście ogromne zaangażowanie, ducha walki i świetną formę!
15
Wycieczka do szkółki leśnej w Bojanicach
04.04.2025Wiosną uczniowie SP nr 6 w Świdnicy wybrali się na wycieczkę do Bojanic.
1 kwietnia 2025 r. szkółkę leśną odwiedziła klasa II b pod opieką p. Anny Worobiec i p. Karoliny Ciopci oraz II a pod opieką p. Ireny Kulig i p. Renaty Borek. Przewodnikiem była p. Monika Drozdowska-pracownik Nadleśnictwa Świdnica.
Głównym celem wycieczki było:
-obserwacja roślin i zwierząt leśnych na początku wiosny
-kształtowanie postaw ekologicznych
-rozwijanie zainteresowania przyrodą
-budzenie wrażliwości estetycznych poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą
-kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego.
Pani leśnik oprowadziła dzieci po szkółce leśnej. Przemierzając po ścieżce edukacyjnej uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o lesie. Poznali roślinność i zwierzęta. Rozpoznawali gatunki drzew i krzewów, wsłuchiwali się w śpiew ptaków
Podziwiali ekosystem leśny wiosną. Obserwowali gniazda ptasie, mrowiska. Robili zdjęcia fotograficzne wszystkim napotkanym osobliwościom przyrodniczym. Pani leśnik jako ciekawostkę wyjaśniła dzieciom jak można zaobserwować kiedy runo w lasach liściastych zamienia się w wielobarwny dywan. Bajecznie też wiosną wyglądają fioletowe fiołki, niebieskie przylaszczki, miodunki, czy kobierce białych zawilców. Dzieci zachowywały się w lesie odpowiednio do zasad stosowanych podczas bezpośrednich kontaktów z przyrodą.
Podsumowaniem wycieczki w szkółce leśnej były zadania przygotowane przez panią leśnik. Dzieci podczas zajęć w grupach mogły wykorzystać swoją wiedzę praktyczną na temat poznanych leśnych roślin i zwierząt oraz za pomocą lup, lornetek znajdowały osobliwości przyrodnicze.
Na zakończenie wycieczki na uczniów czekała miła niespodzianka w postaci pieczonych kiełbasek na grillowym ruszcie.
Takie wycieczki do lasu są potrzebne, gdyż dzieci uczą się proekologicznych postaw oraz pogłębiają wiedzę o otaczającej przyrodzie.
39
Mój ulubiony sport
04.04.2025Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w konkursie plastycznym „Mój ulubiony sport”, organizowanym przez Społeczne Przedszkole Akademia Przedszkolaka. Z radością informujemy, że Amelia Sasnal zajęła III miejsce, a Grzesiu Miklas oraz Dmytro Holovin zostali laureatami konkursu! Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
03.04.2025Drodzy Rodzice,
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu www.gigathon.pl – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Jak zapisać dziecko?
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie: 👉 https://giganci.info/ZAPISY_konkurs_GigathonUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Najważniejsze informacje o konkursie:
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Czytanie z poduszką razem z wiosną
02.04.2025Grupy świetlicowe p. Haliny Styrny i p. Anny Worobiec, wzięły udział w zajęciach czytelniczych pod hasłem „Spotkanie z wiosną”. Dzieci przyniosły na spotkanie swoje ulubione poduszki. Celem zajęć było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wzbogacanie wiedzy uczniów na temat zmian w przyrodzie w czasie wiosny.
W ciekawej scenografii, przy zapalonych świecach, panie czytały dzieciom książkę „Zwierzęta spotykają wiosnę”. Dzieci z uwagą słuchały przytulając się do przyniesionej z domu poduszki. Potem była rozmowa o zachowaniu zwierząt w czasie wiosennym i zmianach w przyrodzie. W dalszej części zajęć został ogłoszony konkurs plastyczny pt. „Spotkanie z wiosną”. To w swoich pracach dzieci musiały pokazać zmiany w przyrodzie. Okazało się, że wykonane prace są pomysłowe i trudno było wyłonić te najciekawsze.
Wszyscy zostali pochwaleni za pomysły i znajomość tematu, a laureatami zostali uczniowie:I miejsce Antonina Kądziela
Zofia Sujka
Emilia Lech
II miejsce Zuzanna Kubik
Adam Boczar
Szymon ŁawniczekIII miejsce Olga Guzowska
Antonina MarszałekWyróżnienie Polina Lazorenko, Filip Mołoń
Laureaci otrzymali drobne upominki.
Wiosenne prace uczniów można podziwiać na gazetce, na szkolnym korytarzu.
Wszystkim uczestnikom zajęć i laureatom konkursu pogratulowały organizatorki Halina Styrna i Anna Worobiec.19
Tydzień kolorów
31.03.2025Wystartowaliśmy w szkole z tygodniem kolorów. Poniedziałek należał do koloru żółtego.Żólte przebrania, owoce a nawet warzywa zdominowały ten dzień. Sami zobaczcie!
20
Światowy Dzień Wody
31.03.2025W marcu obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody, aby przypomnieć o globalnym kryzysie wodnym oraz o potrzebie zapewnienia dostępu do czystej wody dla wszystkich. Z tej okazji Szkolny Klub Wolontariusza "XV Wspaniałych" zorganizował zbiórkę, z której dochód został przeznaczony na zakup "Prezentów bez Pudła". Zostaną one dostarczone przez UNICEF najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom.
Archiwum Aktualności