W dniu 30 listopada Samorząd Uczniowski klas IV - V zorganizował w szkole wróżby andrzejkowe. Można było rzucić monetą na szczęście, wcześniej myśląc życzenie. Przebijając szpilką serce - można było poznać imię przyszłej dziewczyny lub chłopaka. Najwięcej osób chciało poznać swoją przyszłość- losując wróżbę. Oczywiście większość z nas we wróżby nie wierzy, ale była okazja świetnie się bawić i miło spędzić przerwę.
Andrzejki
02.12.2018
"Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.”
01.12.201830 listopada w Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Jak pamiętamy to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, wróżenia za pomocą wirującej butelki. Podczas zabawy pantomimicznej poznaliśmy również swoje przyszłe zawody itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.
"Dziecięce konstrukcje" - Szkolna Wystawa Klas I-III
01.12.201830 listopada 2018r. uczniowie klas młodszych prezentowali swoją twórczość konstrukcyjną podczas szkolnej wystawy "Dziecięce konstrukcje". Były figurki wykonane z plasteliny, modeliny, gliny i masy solnej. Modele składane z metalu, kartonu, klocków lego. Postacie zwierząt z origami płaskich i przestrzennych. Oglądający byli pod wrażeniem prezentowanych kolekcji.
Wszystkim wystawcom gratulujemy różnorodnych zainteresowań i talentów. Dziękujemy bardzo za prezentację.
VIII MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PCK
30.11.201829 listopada 2018 roku w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy już po raz ósmy odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla młodzieży szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Organizatorami mistrzostw byli: Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy, Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK oraz III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy.
Do rywalizacji w mistrzostwach przystąpiło 9 pięcioosobowych drużyn ze szkół podstawowych w Świdnicy (SP 1, SP 2, SP 4, SP 6, SP 8, SP 105, Szkoła Społeczna) oraz SP w Pszennie i SP w Witoszowie Dolnym. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zawodnicy mieli do pokonania trasę, na której znajdowały się 4 stacje urazowe (egzamin, sala gimnastyczna, spacer i potrącenie) oraz stacja testowa - test z PP i wiedzy na temat PCK.
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Kornelia Zarębińska, Aleksandra Otoka, Alicja Kostuń, Milena Chamera, Maja Michalik zajęła II miejsce.GRATULUJEMY!!!
opiekun Marcin Kuc
Andrzejki w klasie IIb
30.11.201830 listopada 2018 roku uczniowie klasy IIb wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli udział w klasowych wróżbach i zabawach andrzejkowych. Wielu emocji dostarczyło losowanie talerzyka z ukrytym przedmiotem, ustawianie butów w kierunku drzwi czy przekłuwanie serduszek z imionami dziewczynek i chłopców. Ciekawą wróżbą okazało się losowanie kartek z „Szczęśliwą liczbą” i „Kim będę w przyszłości?”. Każdy mógł wtedy poznać swoją przyszłość, dowiedzieć się, co go czeka, na co musi uważać.
Wszyscy zaprezentowali również swoje andrzejkowe stroje, które symbolizowały dziecięce marzenia dotyczące bohaterów z baśni. Pojawili się w przepięknych strojach: baletnicy, Indianina, liska, księżniczki, pirata, aktorki, czarownicy, piosenkarki, modelki. Był to dzień pełen wrażeń.
Na zakończenie dla każdego czekał słodki poczęstunek. Podczas wróżb wszyscy wspaniale się bawili, byli radośni, na twarzach gościł nieustanny uśmiech. Miłym akcentem było to, że wszyscy mają nadzieję, że nasze wróżby się spełnią. Ten dzień był doskonałą okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową oraz integracji grupy klasowej. Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.
Złota akrobatka
29.11.2018Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły - Zuzanna Idziak - zdobyła złoty medal podczas X Grand Prix Polski w Łańcucie.
Zuzanna jest zawodniczką MKS Polonia Świdnica i na codzień trenuje pod okiem pana Piotra Pasa razem z Szymonem Wolano.
W Łańcucie Zuzia i Szymon zdobyli złoto w kategorii → dwójka MxP 11-16 lat
XII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „SUPER GŁÓWKA”
29.11.2018Już po raz dwunasty - 27 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy Klas Trzecich „Super Główka”, który wśród szkół cieszy się dużą popularnością. W tym roku nosił on tytuł: „Mój dom to Europa, Polska i Świdnica”. Organizatorkami konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Elżbieta Rasiewicz i Beata Winnicka Hul a uczestniczyli w nim najlepsi uczniowie klas trzecich, wyłonieni w szkolnych eliminacjach.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 9 dwuosobowych drużyn z następujących szkół:
· Szkoła Podstawowa Nr 1 w Świdnicy
· Szkoła Podstawowa Nr 105 w Świdnicy
· Szkoła Podstawowa Nr 315 w Świdnicy
· Szkoła Podstawowa Nr 4 w Świdnicy
· Szkoła Podstawowa Nr 6 w Świdnicy
· Szkoła Podstawowa Nr 8 w Świdnicy
· Niepubliczna Szkoła Podstawowa ŚSO „Bliżej Dziecka” w Świdnicy
· Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy
· Szkoła Podstawowa w Lutomi
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Dominik Pazdur i Aleksander Żurek.
Zadania konkursowe zostały tak ułożone, aby rozwijały zainteresowania uczniów klas młodszych różnymi dyscyplinami wiedzy, wdrażały do samodzielnego korzystania z różnorodnych źródeł informacji, kształtowały umiejętności praktycznego stosowania wiedzy, a także doskonaliły umiejętność współdziałania w zespole.
Uczniowie w trakcie rywalizacji musieli rozwiązać 7 zadań, tematycznie związanych z Europą, naszą piękną Ojczyzną a także Świdnicą . Rozwiązywali krzyżówkę, wykazując się znajomością historii Polski i naszego miasta, rozpoznawali znane postacie związane z Polską i wywodzące się z baśni i legend. Zaznaczając prawidłowe odpowiedzi w teście wyboru prezentowali umiejętność słuchania ze zrozumieniem "Legendy o Lechu, Czechu i Rusie" a obliczając działania matematyczne wykazali się dużą sprawnością w zakresie liczenia w pamięci. Musieli także rozpoznać charakterystyczne symbole wybranych państw europejskich. Rywalizowali między sobą układając tangram – skomplikowaną łamigłówkę matematyczną.
W przerwie czekała na uczestników konkursu miła niespodzianka – spotkanie z panem Zbigniewem Malickim – pracownikiem Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Opowiadał on dzieciom o Świdnicy w czasach książąt świdnickich, przybliżył sylwetki władców Księstwa Świdnickiego a ciekawe opowieści ilustrował prezentacją.
Rozwiązywanie zadań konkursowych dostarczyło dzieciom wiele radości i satysfakcji a także pozwoliło na uzupełnienie wiedzy o Unii Europejskiej i swoim ojczystym kraju.
Komisja konkursowa po sprawdzeniu 9 zestawów zadań konkursowych przyznała następujące nagrody zespołowe:
· I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy
· II miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 105 w Świdnicy
· III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy
Sponsorem nagród dla uczestników konkursu był Urząd Miasta w Świdnicy .
Wyróżnieni laureaci otrzymali dyplomy imienne, gry edukacyjne „Quiz o Polsce” i „Historia Polski”, a także nagrody rzeczowe – globusy, świąteczne witraże i naklejki żelowe.
Pozostałym drużynom wręczono dyplomy imienne oraz pamiątki uczestnictwa – książki „Poznaj swój kraj! Polska moja ojczyzna”, które z pewnością dostarczą im wielu interesujących informacji o kraju ojczystym. Wszyscy trzecioklasiści dostali zbiór zadań i ćwiczeń sprawdzający wiedzę i kompetencje uczniów - „Trzecioteścik”, opracowany przez specjalistów Instytutu Badania Kompetencji w Wałbrzychu.
Opiekunowie reprezentantów szkół otrzymali dyplomy – podziękowania za trud włożony w przygotowanie zawodników.
Dla uczestników konkursu wraz z opiekunami został przygotowany słodki poczęstunek.
Festiwal Nauk Matematyczno-Przyrodniczych
26.11.2018Profilaktyka wobec dopalaczy, zdrowe odżywianie, ciekawe zwyczaje zwierząt – te trzy prelekcje otworzyły w piątek 16 listopada Festiwal Nauk Matematyczno-Przyrodniczych.
Już od rana w budynku przy ul. Jodłowej młodzież miała możliwość odbycia ciekawych spotkań z różnymi specjalistami z zewnątrz:
- uczniowie z 6B i 7B na spotkaniu z pracownikiem Sanepid-u wysłuchali prezentacji nt „Co to są dopalacze i jakie są skutki ich zażywania”,
- uczniowie z 6C i 7A razem z dietetykiem zgłębiali tematykę związaną ze zdrowym odżywianiem,
- uczniowie z 6D i 8D wysłuchali gawędy leśnika o zwierzętach leśnych, różnych ich gatunkach i ciekawych zwyczajach.
Dalsza część Festiwalu odbyła się już w godzinach popołudniowych od 1530 do 1930.
Licznie przybyłych uczniów przywitała p. dyrektor Violetta Skibicka życząc im radości i satysfakcji z czekających ich zajęć.
Następnie młodzież otrzymała zielone indeksy, które po wykonaniu różnorodnych zadań miały wypełnić się zaliczeniami, czyli ocenami z poszczególnych przedmiotów. Zadania były dopasowane do danej grupy wiekowej – inne dla klas 6-7, inne dla klas 8 i 3 gimnazjum.
- Zadania z przyrody łączyły teorię z praktyką. Dzieci wypełniały test wiedzy z materiału klasy 6, rozpoznawały gatunki roślin i zwierząt, układały cykl rozwojowy owadów w kolejności: motyla i chrabąszcza.
- Na zajęciach kreatywnej techniki uczniowie wykonywali dwa ćwiczenia. Pierwsze polegało na zbudowaniu maszyny latającej. Szóstoklasiści wycinali i składali wirolotka zgodnie z instrukcją lub budowali samolot wg własnego pomysłu, a potem urządzili zawody w lataniu skonstruowanych samodzielnie maszyn. Drugie ćwiczenie polegało na namalowaniu wodnego obrazu - grupy wymyślały swój układ kostek cukru z różnymi barwnikami na talerzu z wodą i tworzyły z nich obraz. Obserwując wędrówki kolorów, uczniowie starali się wyjaśnić reguły występujące podczas tego doświadczenia i stworzyć oryginalny wzór.
- Na matematyce szóstoklasiści rozwiązywali zadania z układaniem tangramu i innych figur płaskich, łamigłówki i zagadki z cyframi rzymskimi oraz zadania praktyczne dotyczące jednostek czasu, jednostek masy. Dodatkową atrakcją dla rozwiązujących były ćwiczenia na tablicy interaktywnej.
Klasy starsze miały niebywałą okazję, by spotkać swych ulubionych bohaterów filmów grozy. Kto nie bał się spotkać z przeznaczeniem, mógł przekroczyć progi największej w USA rekwizytorni i zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi własności liczb, pól figur płaskich, czytaniem ze zrozumieniem. Na tych, którzy odgadli wszystkie zagadki czekały szóstki w indeksie. Ci, którzy nie rozwiązali zadań do tej pory błąkają się w sali. - W pracowni informatycznej klasy 6 miały wyszukać 10 największych pod względem ludności miast w Polsce. Na tej podstawie uczniowie robili tabelę w arkuszu kalkulacyjnym i wykonywali wykres przedstawiający te miasta, odpowiednio go formatując.
Młodzież z klas 8 i 3 gimnazjum robiła prezentację na temat wybranego przez siebie znanego biologa, matematyka, fizyka, geografa, chemika. Praca miała składać się z 5 slajdów i musiała być wykonana zgodnie z zasadami wykonywania prezentacji (2-3 zdania, zdjęcia, odpowiednie tło, przejścia slajdów, animacja). - W pracowni chemicznej po uzyskaniu „Karty Wstępu” czyli wybraniu 10 prawidłowych zachowań w laboratorium chem. uczniowie z sukcesem próbowali: uzyskać Tęczę w probówce wykorzystując do tego barwne roztwory cukru, odczytać z pomocą ciepła Sekretne Listy zapisane atramentem sympatycznym (poznali dzięki temu wyjątkowe właściwości kilku pierwiastków), podbić do góry jak największą ilość razy zwykłą bańkę mydlaną – czwórka najlepszych uczniów podbiła ją blisko 60 razy! Były również wybierane losowo teoretyczne „Zadania – Niespodzianki”. Każde z nich zawierało ciekawe informacje z różnych dziedzin i pytania związane z tekstem. Można też było dopasowując do siebie pojęcia i ich wyjaśnienia przekonać się, że „Nie każda woda to woda”, np. woda królewska.
- Na fizyce uczniowie sprawdzali, czy można utrzymać miotłę na jednym palcu, badali, co się dzieje, gdy naelektryzowaną linijkę zbliżymy do metalowej puszki i do tektury oraz jak działa podciśnienie, a także czy ogrzane powietrze mieści się w butelce. Ponadto wszyscy mogli obejrzeć „zabawki fizyczne” wykonane przez uczniów realizujących projekt gimnazjalny.
- Przy stoisku o obcobrzmiącej nazwie „Science” uczniowie mieli szansę ułożyć z puzzli model szkieletu i podpisać nazwy części ciała i kości. Musieli również odkryć, w jakich szesnastu językach mogą porozumieć się w Londynie oraz sprawdzić na mapie, skąd do Zjednoczonego Królestwa przyjechali użytkownicy tych języków.
Nad prawidłowością wykonania festiwalowych zadań w każdej z sal czuwały panie: Magdalena Noceń – główna koordynatorka imprezy, Monika Eszwowicz, Iwona Filip, Adriana Górka-Sawko, Violetta Kąpała-Radziewicz, Joanna Łopuszańska-Kułak, Małgorzata Sidoruk, Marta Zborowska-Matusiewicz i Beata Zielińska oraz ich podopieczni ze szkolnych zajęć pozalekcyjnych – uczniowie klas szóstych, siódmych, ósmych i trzecich gimnazjalnych.
Festiwal Nauk Matematyczno-Przyrodniczych został bardzo dobrze oceniony przez uczniów. Młodzież z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem wykonywała zadania i cieszyła się ze zdobytych w nietypowy sposób ocen. Wszyscy też stwierdzili, że chcieliby uczestniczyć w takiej imprezie co roku.
Międzynarodowa konferencja - MOVING People – MOVING Europe
26.11.2018W dniach 22 - 24.11.2018 roku w Paryżu zorganizowano konferencję pt. "MOVING People – MOVING Europe", w której uczestniczyły nasze nauczycielki wychowania fizycznego Pani Ewa Szczepańska i Pani Justyna Curyl.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez International Sport and Culture Association (ISCA ). 180 uczestników z 32 różnych krajów i 80 różnych organizacji spotkało się w stolicy Francji, by podzielić się swoimi doświadczeniami z projektów dotyczących aktywności fizycznej w Europie.
Dzień Pluszowego Misia
23.11.2018W oddziałach przedszkolnych 23 listopada królował pluszowy miś. Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały Dzień Pluszowego Misia.
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W przedszkolu jak co roku święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie. Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego najmilszego misia.
W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach, obejrzeliśmy prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek.
Wszystkie przedszkolaki wyrecytowały wiersz o tym jaki jest miś. Dzieci z każdej grupy zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek, odgadywały zagadki związane z misiami, brały udział w konkurencjach sportowych.
Rozstrzygnięty został też konkurs plastyczny pt. „Mój przyjaciel Miś”. Konkurs spodobał się dzieciom i dał im ogromna radość tworzenia swojej wersji misia, dlatego dzieci wykazały się ogromną pomysłowością za co wszystkie zostały nagrodzone.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.
Aleksandra Ciszak i Irena Kulig
Konkurs Przyrodniczy „ Leśne zwierzęta”
23.11.201815 listopada 2018r dla kl.II odbył się konkurs przyrodniczy „Leśne zwierzęta”. Trzyosobowe drużyny musiały rozwiązać zadania dotyczące lasu i jego mieszkańców. Wśród przygotowanych zadań było między innymi rozwiązywanie krzyżówki na czas, rozpoznawanie po śladach zwierząt żyjących w lesie. Dzieci musiały wykazać się również kreatywnością i logicznym myśleniem rozwiązując zagadki i rebusy o leśnych zwierzętach. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą. Wyniki uzyskane przez poszczególne klasy były do siebie zbliżone.
I miejsce zajęła drużyna z kl.2a, II miejsce przypadło drużynie z kl.2b, III miejsce zdobyła
drużyna z 2c, IV miejsce drużyna z 2d.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy.
Organizatorem konkursu było szkolne koło LOP
A.Figiela
E.Gągała
A.Szal
Pomoc dla dzieci w Ugandzie
22.11.2018Od zeszłego roku, my uczniowie klasy 8c systematycznie pomagamy finansowo dzieciom z Ugandy. Co miesiąc zbieramy pieniądze i przelewamy na konto fundacji Window of Life kwotę 50 zł. Dla nas jest to symboliczna złotówka, a dla osieroconych dzieci szansa na lepsze życie. W okresie przedświątecznym, dzieci wykonują dla nas kartki z życzeniami, które ich opiekunowie przysyłają dla nas do szkoły. Bardzo nas wzrusza ten gest. Czujemy wtedy, że robimy coś ważnego. Chcielibyśmy, żeby wszystkie dzieci na świecie były szczęśliwe i kochane.
Fundacja Window of Life powstała z inicjatywy Marty Majewskiej w kwietniu 2011 r. w Bielawie. Celem Fundacji jest wspieranie lokalnych inicjatyw na rzecz poprawy warunków życia dzieci z Ugandy i Rwandy.
W chwili obecnej Fundacja Window of Life wspiera lokalną organizację pozarządową w Ugandzie, która prowadzi Dom Dziecka oraz w ramach Programu Stypendialnego zabezpiecza finansowo edukację Noela z Rwandy oraz Grace, Williama, Dennisa i Davida z Ugandy.
Drogi do Niepodległości
22.11.2018W środę, 21 listopada 2018 r., razem z p. E. Dominicką obejrzeliśmy wystawę zatytułowaną „Drogi do Niepodległości”, która mieści się w Muzeum Dawnego Kupiectwa. Oglądaliśmy grafiki i zdjęcia przedstawiające marszałka Józefa Piłsudskiego, jego najbliższych oraz towarzyszy broni, ulotki, druki propagandowe, mapy broń, banknoty z okresu odzyskania niepodległości.
Szczególnie zainteresowała nas księga pamiątkowa poświęcona odsłonięciu pomnika Grunwaldzkiego w 1910 r. w Krakowie z wpisem Ignacego Jana Paderewskiego. Chłopcy chętnie oglądali broń z okresu walk o odzyskanie niepodległości oraz modele samolotów z tego samego okresu.
Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia muzeum i obejrzenia wystawy - uczniowie z klasy 5d.
Pogadanka patriotyczna
22.11.2018W dniu 21.11.2018r. w oddziałach przedszkolnych odbyła się pogadanka przeprowadzona przez panią Łucję Puczko, która pracuje w bibliotece szkolnej. Tematem spotkania była rozmowa: „Patriotyzm na co dzień - co dla mnie oznacza bycie patriotą”.
Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „PRZEDSZKOLE MŁODYCH PATRIOTÓW”. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: patriota, patriotyzm, wolność, niepodległość. Utrwaliły barwy i symbole narodowe oraz wspólnie wyrecytowały wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Odśpiewaliśmy również hymn. Podczas dalszej rozmowy uczniowie zostali zapoznani z postaciami znanych patriotów, godnych naśladowania. Spotkanie zostało zakończone tańcem Krakowiaka.
galeria zdjęć →
Niech Jeż w Nas Uwierzy
22.11.2018W okresie od września do października 2018 klasa 7a zainicjowała realizację projektu edukacyjnego o charakterze wolontariackim pod nazwą „Niech Jeż w Nas Uwierzy”, którego celem było przeprowadzenie akcji charytatywnej na terenie naszej szkoły i w środowisku lokalnym (przedszkole miejskie) promującej pomaganie potrzebującym.
Uczniowie nawiązali współpracę z Panem Jerzym Gara – opiekunem Ośrodka Rehabilitacji Jeży - „Jerzy dla Jeży” w Kłodzku. Zorganizowali kampanię reklamową zachęcającą całą społeczność szkolną oraz dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola do udziału w akcji i zbiórki karmy, kocy oraz funduszy dla jeży, które pozostają gatunkiem chronionym. Uczniowie odwiedzili również Ośrodek Rehabilitacji Jeży w Kłodzku, przekazali dary na rzecz jeży oraz pod czujnym okiem pana Jerzego pomagali w porządkach w ośrodku.
W ramach podziękowań za pomoc w zbiórce karmy dla jeży wolontariusze przeprowadzili zajęcia dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Świdnicy. Dzieci poznały budowę jeża, dowiedziały się co jedzą jeże i dlaczego nie jedzą jabłek. Na pamiątkę każdy maluszek otrzymał medal przyjaciela jeży.
trakcie realizacji projektu edukacyjnego uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami organizacyjnymi, współpracy w grupie, ćwiczyli umiejętności komunikacyjne. Projekt miał na celu uwrażliwienie młodzieży szkolnej na problemy środowiskowe w lokalnym otoczeniu. Miał być również okazją do wymiany poglądów i spostrzeżeń dotyczących pracy wolontariusza.
Spotkania z ciekawym człowiekiem
22.11.2018Warto mieć pasję-warsztaty muzyczne w klasie II b
w ramach akcji „Spotkania z ciekawym człowiekiem”
20 listopada 2018 roku w ramach integracji międzyszkolnej trzy zaprzyjaźnione klasy ze szkół świdnickich: 2b ze SP nr 6 pod opieką Pani Anny Worobiec oraz 2a i 2c ze SP nr 105 pod opieką p. Danuty Mrugały i p. Anny Ambroszkiewicz spotkały się podczas warsztatów muzycznych zorganizowanych przez klasę II b i ich wychowawczynię na terenie SP nr 6 w Świdnicy.
Dużą niespodziankę sprawiła nam wizyta p.Witolda Kowaliszyna - ojca ucznia klasy IIb Miłosza Kowaliszyna. Pan Witold codziennie pracuje w Fabryce Wagonów w Świdnicy jako spawacz. Od 15 lat jednak swoje zainteresowania i hobby przeniósł na naukę gry na różnych instrumentach muzycznych z różnych zakątków świata min. na flecie, na bębnach, fujarkach itp. Wraz z kolegami z zespołu muzycznego prowadzi na terenie Filharmonii cykl zajęć tematycznych dla dzieci po nazwą „Muzyka z różnych stron świata”. Oprócz tego w wolnym czasie sam konstruuje różne instrumenty muzyczne.
Całe spotkanie miało charakter warsztatów muzycznych. Pan Witold opowiadał o swojej pasji i zachęcał dzieci do odkrywania ich talentów oraz rozwijania umiejętności i zainteresowań. Ponadto zaprezentował różne instrumenty – np. afrykański flet kielichowy Djembe, irański flet krawędziowy Ney perski, bębny ramowe lub obręczowe z krajów arabskich. Wykazał różnice w ich budowie oraz sposób gry na takim instrumencie. Uczniowie mieli możliwość posłuchania repertuaru muzyki z różnych kontynentów.
Wszystkie dzieci z radością i z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach muzycznych, bowiem była to wspaniała okazja do posłuchania muzyki na żywo oraz świetna zabawa przy instrumentach. Dużą popularnością cieszyły się instrumenty: rura deszczowa z Boliwii, Kora-harfa afrykańska z Senegalu oraz fujarki słowiańskie.
Podczas całego spotkania p. Witold odpowiadał na pytania dotyczące jego kariery muzycznej. Miłym akcentem były pamiątkowe zdjęcia.
Na koniec dzieci w podziękowaniu za przeprowadzenie ciekawych zajęć wręczyły dyplom z mottem „Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka, jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń”.
Tego typu zajęcia powodują niesamowitą radość u dzieci, ale także wiele uczą. Oby więcej spotkań z tak wspaniałymi ludźmi z pasją.
Dziewczyny na medal !!!
15.11.2018W dniu 14 listopada nasze zawodniczki uczestniczyły w turnieju koszykówki dziewcząt (rocznik 2006 i młodsze). Turniej rozgrywany w hali sportowej Szkoły Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy obfitował w spaniałe akcje, efektowne rzuty i zacięte pojedynki do samego końca.
Nasza drużyna zajęła II miejsce w składzie:
Anna Adamowicz, Natalia Głogiewicz, Dagmara Knap, Joanna Kudyba, Izabela, Oliwia Osienienko, Pola Rosiak,Martyna Sebastiańska, Maja Szczęśniak, Sara Talaga, Emila Zawadzka, Martyna Zawadzka, Maja Żmuda.
Dodatkowo Natalia Głogiewicz została wybrana jako najlepsza zawodniczką naszego zespołu.
Gratulacje dziewczęta za walkę oraz determinację w każdej akcji i życzymy dalszych sukcesów.
SU dla Niepodległej
15.11.2018aka to melodia, dobble, domino, bingo.... Takie zabawy uświetniły obchody setnych urodzin Niepodległej Polski. Kto chciał mógł zagrać w grę planszową lub przyczepić wąs marszałkowi Piłsudskiemu. Kolejna taka impreza już za 100 lat, a SU SP6 weźmie w niej udział. Chociaż, kto wie.... Może taka impreza już za rok?
Konkurs plastyczny „Bezpieczna droga do szkoły”
15.11.2018Dzieci z klas zerowych na zajęciach uczą się dbania o swoje bezpieczeństwo w drodze do szkoły i poznają zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
Celem konkursu, który został dla nich przygotowany, było uświadomienie dzieciom tego, że mogą unikać zagrożeń będąc uczestnikami ruchu drogowego, stosując zasady bezpieczeństwa, nosząc znaczki odblaskowe. W swoich pracach namalowały ważne sprawy związane z własnym bezpieczeństwem.Laureaci konkursu „Bezpieczna droga do szkoły” to:
I miejsce Miłosz Magierowski
II miejsce Borys Kryś
III miejsce Franek Dzianachowski
Wyróżnienia: Marysia Staszczyszyn i Krystian Graca
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.
Organizatorki konkursu:
Halina Styrna, Aleksandra Ciszak i Irena Kulig
Szkolne eliminacje Konkursu Plastycznego „Bezpieczny wypoczynek” dla klas I-III w ramach szkolnego programu profilaktycznego
13.11.2018W związku z ogłoszonym w listopadzie 2018 r. przez Szkołę Podstawową nr 315 w Świdnicy Międzyszkolnym Konkursem Plastycznym „Bezpieczny wypoczynek” Samorząd klas I-III pod opieką p. Anny Worobiec i p. Haliny Styrny przygotował szkolne eliminacje do tego konkursu w ramach szkolnego programu profilaktycznego.
Celem konkursu było odkrywanie talentów i rozwijanie uzdolnień uczniów, a przede wszystkim wspieranie zainteresowań plastycznych. Tematyka przygotowanych prac wiąże się ze zwiększeniem świadomości uczniów w zakresie aktywnego wypoczynku. Głównym zaś zadaniem jest promowanie turystyki i bezpiecznych sposobów spędzania czasu wolnego na terenach lądowych i wodnych.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce- Oliwia Widuto –klasa I a- opiekun p. Beata Winnicka-Hul
Martyna Kępa-klasa II b-opiekun p. Anna Worobiec
Aniela Łuczak-klasa II b-opiekun p. Anna Worobiec
Zofia Malczyk- klasa II d-opiekun p. Halina Styrna
II miejsce- Maja Borowska-klasa I a-opiekun p. Beata Winnicka-Hul
Aleksander Kuc-klasa II b-opiekun p. Anna Worobiec
Aleksandra Przychocka –klasa II d-opiekun p. Halina Styrna
III miejsce-Kamila Pawiłowicz- klasa I d -opiekun p. Anna Biliniewicz
Kalina Zięcina –klasa II b- opiekun p. Anna Worobiec
W wyniku eliminacji prace plastyczne laureatów I miejsca: Oliwii Widuto, Martyny Kępy, Anieli Łuczak, Zofii Malczyk będą reprezentować naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym w SP nr 315.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
-
Archiwum Aktualności