• VI Edycja kampanii „Pola Nadziei” dla Hospicjum w Świdnicy
     • VI Edycja kampanii „Pola Nadziei” dla Hospicjum w Świdnicy

      05.10.2023

      4 października 2023 r. dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy  1a pod opieką p. Ireny Kulig  i  1b pod opieką p. Anny Worobiec brały aktywnie  udział w VI Edycji miejskiej uroczystości w ramach  kampanii „Pola Nadziei” dla Hospicjum w Świdnicy. Podczas uroczystości na placu Grunwaldzkim uczniowie zaśpiewali hymn „Dzielmy się nadzieją” oraz zasadzili cebulki żonkili, które wiosną staną się "żółtym symbolem nadziei". Celem akcji było przypominanie o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie choroby. Co roku jesienią tysiące ludzi na całym świecie sadzą żonkile. Cala akcja to symboliczny akt solidarności z chorymi osobami, uwrażliwienie dzieci na wykonanie drobnego gestu pomocy w stronę drugiego człowieka.

    • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      03.10.2023

      „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

      Wisława Szymborska

      29 września 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W role czytających wcielili się nauczyciele, rodzice, bibliotekarze i uczniowie. Od godziny ósmej rano prezentowali dzieciom wybrane fragmenty książek. W klasach I – V były to między innymi: „Calineczka”,  „Kicia Kocia”, „Pięciopsiaczki”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Akademia Pana Kleksa”, „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, „Bułeczka”, „Cukierku, Ty łobuzie”.

      Uczniowie ze starszych klas VI-VIII również włączyli się bardzo licznie do przyjemnego świętowania. W niektórych klasach ze względu na  dużą liczbę przyniesionych książek trzeba było wprowadzić limity czasowe, by każdy chętny mógł na głos przeczytać  interesujący fragment. W tym roku oprócz powieści nie brakowało także książek popularnonaukowych. Czytały zarówno dzieci jak i nauczyciele. Uczniowie, którzy wzięli udział w akcji zostali nagrodzeni pozytywnymi ocenami z przedmiotów i zachowania.

      Akcja głośnego czytania ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Inicjatywa wydarzenia powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001r., a patronką wybrano Janinę Porazińską – wybitną pisarkę. Data 29 września  nie jest przypadkowa, wypada bowiem w dzień urodzin zasłużonej Polki.

      Badania naukowców potwierdzają fakty, że głośne czytanie wywiera wszechstronny wpływ na rozwój młodego człowieka, a w szczególności:

      - zaspokaja jego potrzeby emocjonalne: miłości, uwagi, stymulacji,

      - buduje mocną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,

      - wspiera rozwój psychiczny dziecka,

      - wzmacnia poczucie własnej wartości,

      - uczy poprawnego języka, rozwija zasób słów, daje swobodę w mówieniu,

      - ćwiczy pamięć,

      - uczy samodzielnego myślenia,

      - rozwija wyobraźnię,

      - poprawia koncentrację,

      - przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania,

      - przynosi ogromną wiedzę ogólną,

      - daje dostęp do informacji na każdy temat,

      - ułatwia naukę,

      - pomaga odnieść sukces w szkole,

      - uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,

      - jest znakomitą rozrywką,

      - zapobiega uzależnieniu od telewizji, komputera i gadżetów elektronicznych,

      - jest zdrową ucieczką od nudy i niepowodzeń,

      - daje dostęp do życia, myśli i dzieł największych ludzi różnych epok.

       

      Zachęcamy do czytania przez cały rok i zapraszamy do biblioteki szkolnej.

      Niech  Wasza przygoda z książką i bohaterami literackimi trwa każdego dnia!

       

      Dziękujemy wszystkim osobom, które przyłączyły się do akcji.

    • Wycieczka klasy 1 b do Zagrody Kraszowickiej
     • Wycieczka klasy 1 b do Zagrody Kraszowickiej

      03.10.2023

      Z okazji  Dnia Chłopaka 2 października  2023 r. uczniowie klasy I b  SP nr 6 w Świdnicy pod opieką  p. Anny Worobiec i p. Izabeli Wleklińskiej wybrali się na wycieczkę do Zagrody Kraszowickiej. Była to wspaniała wyprawa, obfitująca w niezapomniane wrażenia. Dzieci pod okiem właścicielki mogły zobaczyć zagrody z niektórymi zwierzętami z gospodarstwa domowego: kurami, kogutami, perliczkami, kozą Tosią oraz króliczkami. 

      Atrakcją pobytu w gospodarstwie był bocian Kuba,  który bardzo dobrze czuł się w towarzystwie dzieci. Najmilsze jednak w dotyku były owieczki. Następnie właścicielka z ogromną serdecznością zaprosiła nas do swojego gospodarstwa. Na początku dzieci  obejrzały spektakl marionetkowy Teatrzyku z Walizki pt „ Opowieści z wiejskiej chaty”, dzięki któremu poznały tematykę ginących zawodów na dawnej wsi polskiej np. kowalstwo, garncarstwo. Podczas oglądania przedstawienia teatralnego uczniowie z wielkim zaangażowaniem towarzyszyli głównemu bohaterowi podczas podóży po polskiej wsi.

      Następnie podczas warsztatów edukacyjnych dzieci same wykonały kukiełki  z łyżki drewnianej lub szpatułki przy użyciu różnych materiałów pochodzenia naturalnego: drewienka, patyki, korale, runo owcze, włóczka, siano, tkaniny, sznurek, drut i inne materiały plastyczne.  Każdy mógł wykazać się kreatywnością podczas twórczych zabaw z materiałami. Sprawne rączki uczniów naszej szkoły wyczarowały przeróżne postacie z bajek,  a ich trud został nagrodzony dyplomem młodszego lalkarza.

      Na zakończenie dzieci w ciekawy sposób przygotowały różne scenki teatralne z użyciem nowo powstałych kukiełek. W trakcie pobytu w zagrodzie dzieci korzystały z pięknej pogody, bawiąc się na dworze w dawne zabawy podwórkowe. Po tak wyczerpującej zabawie z apetytem zjadły drugie śniadanie. To była bardzo ciekawa wycieczka! Okazała się wspaniałą niespodzianką i niezapomnianą przygodą. Blisko natury, w ciszy i spokoju, minęły nam niezapomniane, wesołe chwile.

      Chętnie tu jeszcze kiedyś powrócimy!

       

       

    • Dzień Chłopaka w 3c
     • Dzień Chłopaka w 3c

      02.10.2023

      Jak można najwspanialej świętować Dzień Chłopaka? No jakże by inaczej, jak nie na świetnej zabawie w CinemaFun w Świdnicy? Uczniowie z 3c w poniedziałek, wraz z paniami Agnieszką Figielą-Przybyło i Anną Błaszczyk - świętowali z przyjemnością, oddając się... kontrolowanemu szaleństwu... w świdnickiej sali zabaw.

      Drogie Chłopczyki, Drodzy Chłopcy, Drodzy Mężczyźni! WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO

     • Ogólnopolski dzień głośnego czytania

      02.10.2023

      Ogólnopolski dzień głośnego czytania jest idealną okazją do przybliżenia najmłodszym korzyści płynących z czytania literatury oraz zabrania ich w świat bohaterów najpiękniejszych baśni i bajek. W taka przygodę zaprowadziła Nas Pani Ania Biliniewicz - wychowawczyni klasy 3A, która na zaproszenie oddziału przedszkolnego w ramach ogólnopolskiego dnia głośnego czytania zaprezentowała jedną z bajek!

      @Narodowy program rozwoju czytelnictwa 2.0

      @Ogólnopolski dzień głośnego czytania

      @Cała Polska czyta dzieciom

    • Europejski Dzień Sportu
     • Europejski Dzień Sportu

      30.09.2023

      29 września nasza szkoła obchodziła Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD).  
       
      Ideą ESSD była celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród dzieci, dlatego w ostatni piątek września uczniowie naszej szkoły podjęli wiele aktywności ruchowych, do których się wcześniej przygotowali. Wykonali plakaty promujące „ Święto Ruchu” w naszej szkole, wybrali kraj europejski, w którego barwach narodowych w Dniu Sportu Szkolnego wystąpili. Wszyscy uczestnicy Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego świetnie się bawił, podjęli sportową rywalizację zgodnie z zasadą „fair play”.🏆🥎🏀⚽️🏆
       
      #ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL 
@Fundacja V4Sport 
@Akademia Krokieta i Lamy

    • Dzień Chłopaka w klasie I d
     • Dzień Chłopaka w klasie I d

      30.09.2023

      Dzień Chłopaka w klasie I d obchodziliśmy bardzo wesoło. Dziewczynki zadbały, aby to był niezapomniany dzień. Nasi chłopcy mieli do wykonania wiele zadań. Była między innymi zabawa „Gorące krzesła” oraz zabawa „Jak ma na imię koleżanka?”. Poradzili sobie doskonale! W trakcie dnia wszyscy bawiliśmy się przy muzyce. Nie zabrakło pysznego poczęstunku. Punktem kulminacyjnym było wręczenie chłopcom dyplomów „Super chłopak” oraz przygotowanych upominków. To był wspaniały dzień, pełen pozytywnych wrażeń. Na długo pozostanie w naszej pamięci!!!

      Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości!

    • Dzień Chłopca w klasie Ib oraz na świetlicy z klasą IIIb
     • Dzień Chłopca w klasie Ib oraz na świetlicy z klasą IIIb

      29.09.2023

      29  września 2023 r. z okazji Dnia Chłopca nie zapomnieliśmy o naszych kolegach z klasy Ib oraz ze świetlicy z klasy IIIb. Dziewczynki  składały życzenia, nie obyło się bez słodyczy i drobnych upominków. Wykonały również piękne, kolorowe laurki i krawaty z napisem „Super Chłopak, w które włożyły wiele pracy, zaangażowania i ciekawych pomysłów. Zaśpiewały swoim kolegom  tradycyjne Sto lat!. Wszyscy chłopcy  podziękowali dziewczynkom za  piękne życzenia, prezenty, przepiękne laurki, papierowe krawaty  i promienny uśmiech. Ten dzień był doskonałą okazją do integracji grupy klasowej. Wesołą zabawę uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach.

    • Sztafetowe Biegi Przełajowe
     • Sztafetowe Biegi Przełajowe

      29.09.2023

      Potrójne złoto i srebro zdobyły nasze reprezentacje w pierwszych zawodach sportowych organizowanych w ramach współzawodnictwa szkół podstawowych. W sztafetowych biegach przełajowych sześcioosobowe drużyny rywalizowały na obiektach Świdnickiego OSiR-u.

      Dziewczynki klasy 5-6 w składzie : Zofia Malczyk, Natalia Karaś, Maria Veliseiko, Lena Duczyńska, Pola Kubiszyn, Michalina Jaźwik.

      Chłopcy klasy 5-6 w składzie : Kacper Witaszczyk, Kacper Monica, Marcel Patruś, Miłosz Magierowski, Adam Kozłowski, Feliks Dudek.

      Dziewczynki klasy 7-8 w składzie: Maja Bieżyńska, Natalia Morasiewicz, Laura Mazurek, Elena Zduńczyk, Natalia Zakrzewska, Julia Biliniewicz.

      Chłopcy klasy 7-8 w składzie : Michał Magierowski, Oskar Walewski, Piotr Waśniowski, Patrick Dudajek, Jędrzej Korona, Aleksander Fryc.

    • Dzień Chłopaka w klasie 3b
     • Dzień Chłopaka w klasie 3b

      29.09.2023

      Dnia 29.09 klasa 3b uczciła zbliżający się Dzień Chłopaka wyjściem do świdnickiej pizzerii. Wspólna wycieczka była okazją do integracji oraz miłego spędzenia czasu. Po krótkim instruktażu dzieci zabrały się do robienia swoich własnych wypieków, bo samodzielnie przygotowana pizza smakuje najlepiej! Kiedy pizze piekły się w gorącym piecu, dzieci miały czas na przypomnienie zasad właściwego zachowania się w pizzerii i kulturalnego sposobu spożywania posiłków. Wszystkie wypieki wyszły doskonale, a dzieci jadły je z wielkim apetytem. Dzisiejsza wycieczka była bardzo....smaczna!!!

       

      Wychowawca klasy: Joanna Antoniak

    • Ty decydujesz czy zachorujesz!
     • Ty decydujesz czy zachorujesz!

      28.09.2023

      Uczniowie klas 7 wzięli udział w programie profilaktycznym na temat Czerniaka - raka skóry. Poznali przyczyny tej choroby, objawy, metody leczenia i PROFILAKTYKĘ. Dowiedzieli się również , że bardzo ważna jest częsta kontrola zmian barwnikowych skóry. Wczesne wykrycie czerniaka daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Na lekcjach biologii wykonywali ulotki na temat CZERNIAKA .

    • Nowy projekt Erasmus+
     • Nowy projekt Erasmus+

      26.09.2023

      Miło nam poinformować, że nasza szkoła pozyskała fundusze ( 42 612,00 EUR) na realizację unijnego projektu "Nowe kompetencje drogą do sukcesu" w ramach programu Erasmus+

      Jest to projekt z sektora Edukacja Szkolna, Akcja 1 - mobilność edukacyjna, polegający na realizacji różnych działań dla kadry szkolnej:

      - prowadzeniu zajęć dydaktycznych (teaching assignment);

      - udziale w zorganizowanych kursach lub szkoleniach za granicą;

      - obserwacji pracy (job shadowing) placówek zagranicznych.

      Nasi nauczyciele wezmą udział w następujących szkoleniach:

      - Intermediate English for Teachers w Hiszpanii

      - ICT in Inclusive Education - w Grecji

      - English Language Course (Elementary Level) - we Włoszech

      - We Are All Special: Inclusion and Support for Students with Special Needs In and Out of the Classroom - we Włoszech

      - Supporting Diversity with Intercultural Education in the Classroom we Włoszech.

      Natomiast obserwacje pracy placówek pod kątem wykorzystania nowych technologii, pracy z uczniem o specyficznych potrzebach edukacyjnych oraz w klasach wielokulturowych nasi nauczyciele odbędą w szkołach w Portugalii, Grecji i Chorwacji.

    • Europejski Dzień Sportu Szkolnego
     • Europejski Dzień Sportu Szkolnego

      26.09.2023

      29 września nasza szkoła obchodzić będzie Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD). To wielkie święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet z Ameryki Południowej, Afryki i Azji! W 2022 roku w wydarzeniu wzięło udział aż 41 krajów z całego świata, a już 29 września nasza placówka stanie się częścią tej międzynarodowej inicjatywy!

      Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród dzieci, dlatego w ostatni czwartek i piątek września zarządzamy wyjątkowy harmonogram dnia.

      Już niedługo podzielimy się relacją z tego wydarzenia!

      #ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL

      @Fundacja V4Sport

      @Akademia Krokieta i Lamy

    • Przygoda detektywistyczna
     • Przygoda detektywistyczna

      26.09.2023

      Czy wiedzieliście, że ruch od zawsze był uniwersalnym językiem, którym można się komunikować na całym świecie? Aktywność fizyczna nie tylko zapewnia prawidłowy rozwój dzieci i zwiększa efektywność nauki, ale także odstresowuje, wprawia w dobry nastrój i daje poczucie wspólnoty. Badania wykazały, że szeroko rozumiana aktywność fizyczna ma bezpośredni związek ze wzrostem poczucia przynależności przez młodych uchodźców.

       

      Dlatego postanowiliśmy wziąć udział w rekrutacji do nowego, międzynarodowego projektu pn. Integracyjna przygoda detektywistyczna, realizowanego w ramach dwóch międzynarodowych inicjatyw - Integration of Ukrainian Refugee Children Through Sport (IURTS) oraz We Play Together (WPT).

       🎉I udało się. Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w gronie 40 szkół, które będą reprezentować w tym projekcie Polskę!😊 

       

      Celem projektu jest wsparcie integracji uczniów polskich i ukraińskich z naszej szkoły, poprzez ruch i aktywność fizyczną. 

      Więcej szczegółów wkrótce.

       

      #IntegracyjnaPrzygodaDetektywistyczna #IntegrationOfRefugeeChildrenThroughSport #WePlayTogether #creatingfuturetogether 

    • Sukces Martyny
     • Sukces Martyny

      23.09.2023

      Miło nam powiadomić o wielkim sukcesie naszej uczennicy Martyny Kępy z klasy 7b, która we wrześniu podczas Mistrzostw Europy Mażoretek w Opolu została wicemistrzynią Europy w konkurencji solo flaga oraz zajęła V miejsce w konkurencji baton solo. Martyna na co dzień trenuje w Mażoretki Prima Świdnica.

      Gratulujemy!

    • Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Biegach na Orientację
     • Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Biegach na Orientację

      20.09.2023

      20 września nasi uczniowie rywalizowalizowali w Parku Młodzieżowym w Mistrzostwach Szkół Podstawowych w Biegu na Orientację. Organizatorami zawodów byli: Hufiec ZHP Świdnica, Dolnośląskie Związek Orientacji Sportowej oraz Urząd Miejski w Świdnicy.

      Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze i kilkakrotnie stawali na podium!

      Oto wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:

      K4

      Julia Gorgoń III miejsce

      K5

      Hanna Knap II miejsce

      Lena Duczyńska III miejsce

      K6

      Maja Witkowska I miejsce

      Antonina Lipiecka III miejsce

      K7

      Angelika Borońska I miejsce

      Elena Zduńczyk II miejsce

       

       

      M5

      Adam Kozłowski I miejsce

      Marcel Czubaszek II miejsce

      Bartłomiej Kołakowski III miejsce

      M6

      Kacper Witaszczyk I miejsce

      Marcel Patruś II miejsce

      Hubert Głogiewicz III miejsce

      M8

      Michał Jędrzejczak Treczyński II miejsce

       

      Gratulujemy

    • Bieg Orląt Lwowskich
     • Bieg Orląt Lwowskich

      20.09.2023

      18 września uczniowie klas 3 naszej szkoły już po raz drugi wzięli udział w ,,Biegu Orląt Lwowskich” upamiętniając dzieci w tym 9 - letniego Janka Kukawskiego, które zginęły w latach 1918-1919 w walkach w obronie polskiego Lwowa.

      Dzieci z wielu świdnickich szkół pobiegły przez Rynek, oddając w ten sposób cześć swoim równolatkom sprzed stu lat. Dystans to 1421 metry, który symbolizuje liczbę poległych w walkach.

      Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy oraz słodki poczęstunek.

       

       

      Wychowawcy klas: Joanna Antoniak, Kinga Hydzik, Agnieszka Figiela, Anna Biliniewicz

    • Wycieczka w ramach akcji ,,Poznaj swój najbliższy park krajobrazowy ".
     • Wycieczka w ramach akcji ,,Poznaj swój najbliższy park krajobrazowy ".

      15.09.2023

      15 września klasy 3a i 3b wybrały się na warsztaty terenowe o tematyce przyrodniczej. Wycieczkę zorganizowano we współpracy z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych. Celem wyprawy było poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Podczas wędrówki zwiedzaliśmy kolejno: Przełęcz Trzech Dolin, Rozdroże pod Waligórą i pod Krzywuchą, cerkwię prawosławną, dawne Sanatorium Grunwald. Wędrując, poznawaliśmy faunę i florę parku, formy ochrony przyrody oraz zabytki na szlaku. Nie zabrakło śmiechu, wspólnych zdjęć i zabaw na świeżym powietrzu. Po intensywnym spacerze przyszedł czas na ognisko i pyszne kiełbaski. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale niezwykle zadowoleni!

       

      Wychowawcy klas: Joanna Antoniak, Anna Biliniewicz

    • Piszemy listy
     • Piszemy listy

      15.09.2023

      Kiedy ostatnio wysłaliście na poczcie list, taki w kopercie, ze znaczkiem, ręcznie zaadresowany?

      A kiedy taki otrzymaliście?

      Być może bardzo dawno temu, kiedy sms-y i e-maile nie były jeszcze tak popularne, a może wcale? Czy zatem pamiętacie albo w ogóle znacie moment, w którym celebruje się otwieranie koperty, żeby za chwilę wczytać się w treść listu?

      Klasa 3b postanowiła kontynuować tę formę komunikacji poprzez napisanie listu do koleżanki lub kolegi z klasy. Uczniowie dzielili się w nim wrażeniami po wakacjach, swoimi refleksjami i tajemnicami. Pisząc list mieli okazję poćwiczyć umiejętność planowania wypowiedzi, zbierania myśli i dobierania słów. Musieli zadbać o walory plastyczne i estetyczne listu. Na koniec ,,zapakowali" go w kopertę i wspólnie z wychowawczynią klasy wybrali się do pobliskiego punktu pocztowego.

      Przesyłamy pozdrowienia dla wszystkich!!!

       

      Wychowawca klasy: Joanna Antoniak

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy
   • magda.werner@vp.pl - administrator strony
   • 74 852 05 85 - budynek ul. Wodna 74 852 31 29 - budynek ul. Jodłowa
   • 58-100 Świdnica ul. Wodna 5-7 (budynek A) ul. Jodłowa 21 (budynek B) Poland
   • d.zurman.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl m.eszwowicz.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl v.zapart@sp6.swidnica.pl
   • Skrytka na Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP): /SP_6_Swidnica/SkrytkaESP
  • Logowanie

 • Nasze media społecznościowe