• Ciekawe lekcje w Nadleśnictwie
          • Ciekawe lekcje w Nadleśnictwie

            09.11.2021

            W październiku  klasy czwarte  i piąte wybrały się do Nadleśnictwa w Świdnicy. Celem wizyty było poznanie budowy i zasad działania mikroskopu. Każdy z uczniów pracował przy swoim mikroskopie i oglądał różne preparaty komórek roślinnych  i zwierzęcych. Uczniowie ćwiczyli również rysowanie obrazu widzianego pod mikroskopem. W trakcie wizyty w Nadleśnictwie dzieciaki bardzo dużo się nauczyły i bardzo podobała im się ta lekcja.

            Nie ma to jak nauka w praktyce.

            Miłym akcentem naszej wycieczki był spacer po parku w drodze powrotnej do szkoły.

            Organizator: M.Sidoruk

        • Śniadanie daje moc w klasach 4-8
          • Śniadanie daje moc w klasach 4-8

            09.11.2021

            Najważniejsze cele programu

            • Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka
            • Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia

            Dnia 8 listopada 2021r. już po raz kolejny w naszej szkole obchodzony był Dzień Zdrowego Śniadania. To dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i zabawy. Z tej okazji odbyła się akcja dla klas 4-8.

            Ale zanim usiedliśmy wszyscy do wspólnego posiłku, uczniowie zaopatrzeni przez rodziców, dla których również ważne jest zdrowe śniadanie, w potrzebne produkty: pieczywo, warzywa, sery, owoce oraz przybory, dokładnie umyli ręce. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem dzieciaki zabrały się do pracy .

            Krajanie, smarowanie i układanie fantazyjnych stworków kanapkowych nie sprawiło żadnych trudności. Tak przygotowane zdrowe, świeże, ozdobne kanapki uczniowie zjadali z wielkim apetytem. Na deser zaś były pyszne jogurty, soczki, moc owoców z których wykonywane były: sałatki, surówki i szaszłyki. To właśnie takie śniadanie daje moc, zarówno do pracy, jak i do zabawy.

            Akcja ta dostarczyła dzieciom nie tylko większej wiedzy na temat znaczenia śniadań w diecie ucznia, ale również dużo wrażeń i pozytywnych emocji. Dzieci nauczyły się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych .

             

                                                                                                          Małgorzata Sidoruk

            Zielona Kraina - edukacja ze smakiem

            Zasady zdrowego żywienia dzieci - dla rodziców

             

             

        • Królowa nieba i ziemi
          • Królowa nieba i ziemi

            08.11.2021

            Miło nam poinformować, że w  międzyszkolnym  konkursie religijnym , organizowanym przez szkołę Podstawową Nr 105  z cyklu „Odmawiajcie codziennie różaniec” – „Królowa nieba i ziemi”- 4  prace uczniów  naszej szkoły zostały nagrodzone.

            W kategorii klas młodszych I miejsce zajęła Maja Abramowska (kl.2a).

            Wyróżniono również prace:

            Natalki Karaś (kl.3a)

            Mai Madej (KL.3d)

            Olgi Kaczor (kl.4b)

            Uczniowie przygotowywali prace pod kierunkiem Pań:

            R. Borek, A. Wolskiej

            Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!

        • Gang Swojaków
          • Gang Swojaków

            08.11.2021

            Kto by nie chciał należeć do „Gangu Swojaków”?

            Pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy bardzo chcą i nie ma chyba lepszych obrońców przyrody od małych ludzi z naszej klasy. Dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta w Polsce są pod ochroną i w jakich częściach kraju mieszkają. Prowadzimy dzienniczki „Obserwatora Przyrody” i bacznie obserwujemy zwierzęta i rośliny wokół nas. I wiecie co? Zostawiamy naturę naturze. To nasze hasło. Mieszkamy w województwie dolnośląskim. To nasza mała ojczyzna. Piękna, pełna różnorodnych krajobrazów. W pobliżu naszego miasta są góry Sudety, lasy, łąki, pola, stawy, rzeki i jeziora. Pełne zwierząt, owadów i roślin niewiarygodnie pięknych i rzadkich. Takich, które trzeba chronić. W Górach Sowich możemy spotkać muflony – dzikie, korsykańskie owce, sprowadzone do naszego kraju sto lat temu. Te urocze zwierzaki nie do końca radzą sobie na naszych terenach. Prześladują je choroby genetyczne i przyrodnicy starają się temu zaradzić sprowadzając muflony z innych hodowli.

            W naszym regionie jest wiele korytarzy po nieczynnych kopalniach, a w nich mieszkają najrzadsze nietoperze. Są pod ochroną i nie wolno ich budzić kiedy znajdują się w stanie hibernacji...chociaż czasem nieostrożni i ciekawscy turyści to robią. My wiemy, że nietoperze trzeba chronić.

            W naszych górach, Sudetach, można spotkać największego polskiego płaza – salamandrę plamistą. Ma przepiękne ubarwienie, które cieszy oko a jednocześnie ma odstraszać wrogów – ludzi też. Gatunek żyje tylko w niektórych częściach Polski, ponieważ ciągle niszczone są tereny gdzie mieszkają zwierzęta. A salamandra musi mieć odpowiednie warunki – wilgotne i zacienione. Zostaw Salamandrę w spokoju. Obserwuj z daleka. Zostaw naturę naturze.

            Żółwie błotne, jeszcze niedawno były uznane za wymarłe. Nie dały się, przeżyły. To jedyne żółwie żyjące w Polsce na wolności. Prowadzą podwodny tryb życia. Można je spotkać w Borach Dolnośląskich. Ale tylko wtedy kiedy jest się bardzo cierpliwym. Nie szukajmy ich celowo, nie wołajmy, nie hałasujmy. Niech sobie żyją spokojnie. Myślę, że zasłużyliśmy na to aby być przyjaciółmi „Gangu Swojaków”. Nasze zgłoszenie i opis tego co robimy aby zostać „Swojakami” zostało wysłane do Jeronimo Martins. Czekamy na wyniki.

            Pozdrawiamy. Dzieci z klasy 1c SP nr 6 w Świdnicy i ich wychowawczyni, Agnieszka Figiela.

        • Śpiewamy o Polsce
          • Śpiewamy o Polsce

            08.11.2021

            Samorząd klas I-III pod kierunkiem p. Anny Worobiec i p. Haliny Styrny 5 listopada 2021r. przygotował Szkolny Konkurs Muzyczny „Śpiewamy o Polsce” w ramach zbliżających się obchodów Święta Niepodległości. Skierowany był do uczniów klas II-III. W konkursie brały udział zespoły klasowe. Konkurs miał na celu pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa, poszerzenie znajomości polskiej kultury muzycznej oraz kultywowanie tradycji wspólnego wykonywania polskich pieśni patriotycznych.

            Wszyscy uczestnicy pięknie się zaprezentowali, a śpiewane pieśni patriotyczne poruszały serca  i wyobraźnię.

            Laureatami konkursu zostali:

            I miejsce

            zespół dziewcząt z klasy 2 a

            II miejsce

            zespół dziewcząt z klasy 2b

            III miejsce

            zespół dziewcząt z klasy 3d

            Wyróżnienia

            klasa 3c-solista Hanna Suszek

            zespół chłopców z klasy 2 b

            zespół dziewcząt i chłopców z klasy 3 d

             

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za pięknie przygotowane  pieśni patriotyczne i aktywny udział w konkursie muzycznym oraz opiekunom p. A. Januś, p. J. Rękas, p. H. Styrnie, p. A. Worobiec za zmotywowanie uczniów do ciekawej prezentacji utworów muzycznych.

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Poezja patriotyczna
          • Poezja patriotyczna

            08.11.2021

            Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” organizowanym przez świdnicki MDK.

            Naszą szkołę w miejskich eliminacjach reprezentowało sześcioro uczniów. Byli to Paweł Lewandowski (kl. 4a), Hubert Gościmski (kl. 5a), Krzysztof Barcik (kl. 5c), Maja Gorska (kl. 8a), Maciej Buchman (kl. 8a), Maja Mikosz (kl. 8d).

            Do finału konkursu, który odbędzie się już 10 listopada w Sali Teatralnej ŚOK, awansowali Maciej Buchman oraz Maja Gorska.

            Finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        • Wycieczka klasy 3a
          • Wycieczka klasy 3a

            08.11.2021

            W czwartek 04.11.2021. klasa 3a  była na wycieczce klasowej. Wycieczka rozpoczęła się od żywej lekcji historii, uczniowie zwiedzali jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska – Twierdzę Srebrna Góra. Następnie odwiedzili gospodarstwo rolne w Lutomierzu.

            Wizytacja w gospodarstwie składała się z trzech etapów: warsztatów serowarskich, zwiedzania gospodarstwa oraz degustacji . Uczniowie z bliska mogli zobaczyć zwierzęta, sprzęt rolniczy oraz pomieszczenia gospodarcze,  wspólnie wyrabiali ser oraz degustowali sery oraz inne wyroby pochodzące z Gospodarstwa Pasternak. Wycieczka była bardzo udana i pouczająca.

             

            Wychowawca Halina Mozol

            Zapraszamy do galerii zdjęć.

             

        • Lekcja z Photonami w 2c
          • Lekcja z Photonami w 2c

            07.11.2021

            2 listopada 2021r. po raz pierwszy w świdnickiej "Szóstce" panie Magdalena Werner i Jolanta Makowska-Wróbel przeprowadziły zajęcia w klasie 2c z wykorzystaniem Photonów – robotów, które zostały zakupione ze środków projektu Erasmus+

            W naszej szkole przeprowadzane były już lekcje i zajęcia z „Ozobotami” - teraz przyszedł czas na „Photony”. Ten drugi rodzaj robotów wspaniale wspiera dzieci w rozwoju podstawowych umiejętności z zakresu programowania i elektroniki, kreatywności, zdolności logicznego myślenia, planowania, rozwiązywania problemów, uczy współpracy w grupie, angażuje emocje dzieci.

            Lekcja miała przygotować uczniów do zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i dotyczyła utrwalenia wiedzy z zakresu polskich symboli oraz najbliższych sąsiadów Polski. Uczniowie za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie programowali roboty, które poruszały się po macie do kodowania według ustalonego przez nie kodu. Lekcja z Photonami dała dzieciom satysfakcję z dobrze wykonanego zadania i z natychmiastowego efektu. Pokazała także, że uczniowie dużo chętniej uczą się, jeśli utrwalenie materiału łączy się z zabawą, a tą zabawą okazało się programowanie robota. "Szóstka”rozpoczyna więc przygodę z Photonami.

        • Bajeczki Zeróweczki
          • Bajeczki Zeróweczki

            05.11.2021

            Dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w realizacji projektu "Bajeczki Zeróweczki". Poprzez czytanie książek przez rodziców i nauczycieli poznały przygody bohaterów bajek. Z zaciekawieniem słuchały audiobooków, oglądały przedstawienia teatralne.

            Podczas zajęć uczestniczyły w quizie pt:" Znamy te bajki" oraz w konkursie plastycznym pt:" Mój ulubiony bohater". Jednak największą frajdę sprawiła dzieciom praca z Ozobotem, która była podsumowaniem projektu. Chcąc stworzyć bajkową trasę dla ozobota dzieci najpierw wykonały obrazki i rekwizyty do bajek "Jaś i Małgosia", "Czerwony kapturek", "Kot w butach". Kolejnym etapem pracy była budowa trasy i zaznaczenie na niej kodów, tak aby wszyscy bohaterowie pokonali drogę unikając niebezpieczeństw. Wszystkie dzieci z niecierpliwością obserwowały , czy ich bohaterowie szczęśliwie dotrą do celu.

            Realizacja projektu dała dzieciom wiele radości, rozwinęła wyobraźnię, zainspirowała do twórczych działań.

        • Kocham Polskę
          • Kocham Polskę

            05.11.2021

            Samorząd klas I-III pod kierunkiem p. Anny Worobiec i p. Haliny Styrny 4 listopada 2021r. przygotował Szkolny Konkurs Recytatorski „Kocham Polskę” w ramach zbliżających się obchodów Święta Niepodległości. Skierowany był do uczniów klas II-III. Celem konkursu było budowanie tożsamości narodowej i świadomości historycznej. Ponadto pogłębianie wiedzy i kształtowanie zainteresowań uczniów historią ojczyzny. Także rozwijanie zdolności recytatorskich, pięknej wymowy i interpretacji tekstów.

            Podczas konkursu uczniowie oceniani byli według kryteriów:

            - pamięciowe opanowanie tekstu i jego interpretacja

            - ogólne wrażenie artystyczne

             

            Laureatami konkursu zostali:

            I miejsce

            Martyna Prokop - klasa II a

            Gabriela Sasnal - klasa II b

             

            II miejsce

            Michalina Lipiecka - klasa II a

            Maria Kała - klasa II b

             

            Wyróżnienia

            Stefan Soboczyński - klasa II a

            Alan Mróz - klasa III d

            Szymon Czarny - klasa II a

            Igor Przyborowski - klasa III d

             

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za pięknie przygotowane  wiersze i aktywny udział w konkursie recytatorskim oraz opiekunom p. A. Januś, p. E. Rasiewicz, p. H. Styrnie, p. A. Worobiec za zmotywowanie uczniów do ciekawej prezentacji utworów.

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Koszykówka dziewcząt
          • Koszykówka dziewcząt

            04.11.2021

            4 listopada odbyły się zawody piłki koszykowej dziewcząt w ramach współzawodnictwa szkolnego. Drużyna dziewcząt reprezentująca naszą szkołę zajęła 1 miejsce odnotowując dwie wygrane i jedną przegraną.

            Brawo dziewczyny!

            Skład naszej reprezentacji:

            Jagoda Regnowska, Zuzanna Idziak,  Wiktoria Misiel, Magda Widła, Konstancja Fitrzyk,  Aleksandra Jaworska, Wiktoria Łepkowska, Alicja Karman, Julia Sajko, Wiktoria Masłowska.

            Najlepszą zawodniczką drużyny wybrana została Jagoda Regnowska.

             

        • Przedszkolaki w Jaskini Nietoperzy
          • Przedszkolaki w Jaskini Nietoperzy

            03.11.2021

            W dniu 03.11.2021r. dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Jaskini Nietoperzy w Świdnicy.

            Podczas zajęć mali uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat wyglądu oraz miejsca zamieszkania tych maleńkich ssaków. Wzbogaciły słownictwo o nowe nazwy tj.hibernacja, echolokacja. Obejrzały prezentację multimedialną pt:" Gatunki nietoperzy Polski". Przebywając w jaskini poznały stalaktyty, stalagnity i stalagnaty, odnalazły śpiące tam Gacki oraz rozpoznały szkielet niedźwiedzia.

            Była to bardzo owocna wizyta, za co dziękujemy pani Monice z Nadleśnictwa Świdnica.

             

        • Dzieci uczą rodziców
          • Dzieci uczą rodziców

            03.11.2021

            W ramach drugiej lekcji ogólnopolskiej akcji "Dzieci uczą rodziców", do której przystąpiła szkoła, uczniowie klas 0-III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pod hasłem "Magiczny las".

            Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, poznały poszczególne warstwy lasu, poszerzyły wiedzę na temat jego mieszkańców i roślinności. Utrwaliły i przypomniały sobie wiadomości o zasadach obowiązujących podczas przebywania w środowisku leśnym, będącym domem dla wielu gatunków zwierząt.

            "Magiczny Las" bardzo zainteresował wszystkich uczniów, a wielu z nich z wielkim zaangażowaniem opowiadało o zwierzętach zamieszkujących lasy.

            Wszyscy czekamy na kolejną ciekawą lekcję!

        • zDolny Ślązak
          • zDolny Ślązak

            03.11.2021

            Z radością informujemy, że z naszej szkoły do etapu powiatowego konkursu zDolny Ślązak zakwalifikowali się następujący uczniowie:

            - Miłosz Kubiak z chemii

            - Dawid Madaliński z matematyki

            - Maja Mazurek z fizyki i chemii

            - Daria Piechurska z matematyki

            Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

        • Szkoła pamięta - klasa 2a
          • Szkoła pamięta - klasa 2a

            02.11.2021

            Tuż przed dniem Wszystkich Świętych - uczniowie z klasy 2a pod opieką p. E. Rasiewicz wybrali się na cmentarz przy Alei Brzozowej.

            Wyposażeni w grabki, szczotki i worki na odpady z dużym zaangażowaniem i dokładnością uporządkowali kilkanaście zaniedbanych i opuszczonych grobów dziecięcych.

            Następnie zapalili znicze i uczcili pamięć modlitwą tych, którzy odeszli.

            W pięknym otoczeniu jesiennej przyrody wrócili do szkoły zadowoleni, ale troszkę zadumani nad tym niecodziennym wydarzeniem, w którym uczestniczyli.

        • Przedszkolaki kodują
          • Przedszkolaki kodują

            02.11.2021

            Podczas zajęć z kodowania przedszkolaki za pomocą maty  do kodowania, kolorowych kubeczków, wzorów obrazków oraz farb i kartek, próbowały zrozumieć znaczenie symetrii. Najmłodsi uczniowie mieli okazję do tworzenia swoich własnych, symetrycznych obrazków.

            Następnie podzieleni na dwa zespoły układali wzory z kubeczków. Jedna drużyna układała po lewej stronie maty, natomiast drużyna przeciwna odwzorowywała układ kubeczków po prawej stronie.

            Na zakończenie zajęć, wykorzystując nabyte umiejętności, dzieci pracowały indywidualnie.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy
      • magda.werner@vp.pl - administrator strony
      • 74 852 05 85 - budynek ul. Wodna 74 852 31 29 - budynek ul. Jodłowa
      • 58-100 Świdnica ul. Wodna 5-7 (budynek A) ul. Jodłowa 21 (budynek B) Poland
      • d.zurman.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl m.eszwowicz.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl v.zapart@sp6.swidnica.pl
      • Skrytka na Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP): /SP_6_Swidnica/SkrytkaESP
    • Logowanie

  • Nasze media społecznościowe