• Spotkanie z dietetykiem dla klas czwartych
     • Spotkanie z dietetykiem dla klas czwartych

      02.12.2021

      Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Zaspokaja ono 25% dziennego zapotrzebowania na energię. Niestety coraz częściej zapracowani Polacy jedzą w biegu lub w ogóle rezygnują ze śniadania, w tym z przygotowywania zdrowej przekąski dla swoich dzieci do szkoły. Także drugie śniadanie to dla dziecka bardzo ważny posiłek. W okresie szkolnym ze względu na szybki rozwój fizyczny i psychiczny dzieci potrzebują przede wszystkim energii. Właściwie przygotowane drugie śniadanie bogate w węglowodany, wapń, żelazo, cynk, witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe (głównie omega- 3) daje dziecku siłę, zapał do nauki i aktywność fizyczną. Niedobór tych składników powoduje u dzieci w wieku szkolnym drażliwość, nerwowość oraz problemy z koncentracją.

      Z tego też powodu zorganizowaliśmy, 2.12.2021r, dla uczniów klas czwartych spotkanie z panią dietetyk. Uświadomiliśmy dzieciom o co tak naprawdę chodzi w racjonalnym odżywianiu. Wierzymy, że dobre przyzwyczajenia żywieniowe wprowadzone w dzieciństwie naturalnie przenoszone są w dorosłość, dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie .

      Zdrowe śniadanie to najlepsza inwestycja w zdrowie, jaką możemy zrobić codziennie rano dla siebie i swoich bliskich!

      Organizator: Małgorzata Sidoruk

    • Andrzejki na świetlicy
     • Andrzejki na świetlicy

      02.12.2021

      Takiej okazji jak wróżby z okazji Andrzejek nie mogła przeoczyć grupa świetlicowa z klasy 2a, 3d. Ten ludowy zwyczaj to nasza piękna tradycja, którą bardzo lubią młodsi i starsi. W końcu wróżenie w celu poznania przyszłych nowych kolegów i koleżanek, to świetna okazja do zabawy. Uczniowie dowiedzieli się jak dawniej wróżono i czemu służyły przepowiednie, a następnie sami wybierali wróżby poznając imię kolegi i koleżanki, miejsce poznania.

      Były też wróżby związane ze szkołą i dzieci losowały oceny, które będą zdobywać, co wywoływało mnóstwo śmiechu. Najwięcej emocji wywołało zdobywanie  ważnych informacji symbolicznie znajdujących się pod talerzykami. Salwy śmiechu, radości, a czasem zdziwienia wskazywały na wspaniałą atmosferę towarzyszącą zajęciom. Takich spotkań jak najwięcej twierdzą dzieci i ich opiekun p. Halina Styrna.

      opracowała Halina Styrna

    • Festiwal Nauk Matematyczno – Przyrodniczych
     • Festiwal Nauk Matematyczno – Przyrodniczych

      01.12.2021

      Zdrowe odżywianie i narastający w okresie pandemii problem otyłości oraz profilaktyka wobec dopalaczy  – to tematyka dwóch ciekawych spotkań uczniów klas 7 ze specjalistami: dietetykiem oraz pracownikiem Sanepid-u. Obie prelekcje odbyły się w ramach Festiwalu Nauk Matematyczno – Przyrodniczych w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy.

      Festiwal jest imprezą cykliczną. Jego celem jest pokazanie uczniom, że w przystępny i atrakcyjny sposób, wykorzystując własną naturalną ciekawość, mogą inaczej niż na „zwykłej” lekcji zgłębiać tajemnice i doskonalić umiejętności z zakresu matematyki, informatyki, przyrody i biologii, fizyki, chemii i geografii.

      „Gry logiczne”, „Matematyczne Andrzejki”, „Mój ulubieniec z trójkątów”, „Plan mojego miasta”,  „W świecie barw”, „Talerz zdrowego żywienia” – to niektóre tytuły zajęć dla dzieci i młodzieży z klas 4-8. W trakcie wybranych lekcji uczniowie samodzielnie lub w małych grupach czytali tekst ze zrozumieniem, poznawali własności liczb, obliczali wartości wyrażeń arytmetycznych i algebraicznych, ćwiczyli biegłość rachunkową oraz konstrukcje geometryczne, doskonalili umiejętności posługiwania się skalą, mapą, edytorem tekstu, wykonywali doświadczenia chemiczne i eksperymenty z fizyki, utrwalali ważne pojęcia z zakresu nauk matematyczno – przyrodniczych.

      Okazało się, że:

      • liczby w matematyce mają swoje magiczne oblicze, a pracownia matematyczna może stać się salonem wróżbiarskim,
      • figury matematyczne mogą posłużyć sportretowaniu ulubionego zwierzątka,
      • dzięki zabawie z balonami można zgłębiać prawa fizyki oraz badać właściwości substancji chemicznych,
      • pojęcie odczynu roztworu i skali pH można wykorzystać do stworzenia barwnej tęczy,
      • układanie zdrowego jadłospisu może być okazją do tworzenia kolorowych obrazów,
      • zwykły edytor tekstu Word można zamienić w edytor rozszyfrowujący najbardziej skomplikowane wzory matematyczne.

      Uczniowie z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem wykonywali zadania i cieszyli się ze zdobytych przy tej okazji ocen.

      W ramach Festiwalu odbył się też przygotowany przez członków koła chemicznego z 8A  „ognisty” pokaz doświadczeń dla uczniów klas 6.

       

    • Moja mała ojczyzna. Baśnie i legendy Świdnickiego Grodu
     • Moja mała ojczyzna. Baśnie i legendy Świdnickiego Grodu

      01.12.2021

      Jak co roku klasy trzecie w listopadzie brały udział w zajęciach czytelniczych Moja mała ojczyzna. Baśnie i legendy świdnickiego grodu. W ramach zajęć realizowane były treści patriotyczne, które miały na celu przybliżenie uczniom historii naszego miasta i jego zabytków.

      Uczniowie poznali legendy i baśnie dotyczące miasta i sprawdzili swoją wiedzę poprzez zagadki tematyczne. Podsumowaniem lekcji  było zaproszenie na wystawę zorganizowaną w bibliotece "Dzieje Miasta Świdnicy w literaturze".

      Zajęcia przygotowały panie E.Surdyka-Stec i Ł.Puczko.

    • Andrzejki w zerówce
     • Andrzejki w zerówce

      30.11.2021

      We wtorek 30 listopada nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Nie zabrakło tradycyjnego ustawiania bucików, losowania rekwizytów, kręcenia butelką, lania wosku oraz zabaw z Ozobotem.

      Dzień ten dostarczył zerówkowiczom wiele przeżyć i emocji, stał się okazją do rozbudzania dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

       

    • Andrzejki w klasie 2b
     • Andrzejki w klasie 2b

      30.11.2021

      30 listopada 2021 roku uczniowie klasy II b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli udział w klasowych  wróżbach andrzejkowych, które stały się wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie  źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Wielu emocji dostarczyło wybieranie z czerwonego serduszka imion dziewczynek i chłopców oraz tradycyjna wróżba z butami. 

      Ciekawą wróżbą także okazała się wróżba z kubeczkami i kolorami, losowanie kartek z „Szczęśliwą liczbą ”, „Roślina lub zwierzątko prawdę o Tobie Ci powie” i „ Kim będę w przyszłości?”. Każdy mógł wtedy poznać swoją przyszłość, dowiedzieć się, co go czeka, na co musi uważać. Dzięki wróżbom klasa II b dowiedziała się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, sportowców, fryzjerów, policjantów, kucharzy. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. 

      Wszyscy zaprezentowali również swoje andrzejkowe stroje, które symbolizowały dziecięce marzenia. Pojawili się w przepięknych strojach: wróżka, kominiarz, baletnica, piłkarz, chirurg,  piosenkarka, sekretarka, modelki. Był to dzień pełen wrażeń i niespodzianek, był też  słodki poczęstunek oraz wróżby ciasteczkowe. Wszyscy wspaniale się bawili, byli radośni, na twarzach gościł nieustanny uśmiech. Miłym akcentem było to, że wszyscy mają nadzieję, że nasze wróżby się spełnią. Ten dzień był doskonałą okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową oraz integracji grupy klasowej.

      Wesołą zabawę przenieśliśmy jeszcze na świetlicę, gdzie wspólnie z uczniami klasy 1 b wróżyliśmy  za pomocą  serduszek i koła fortuny. Wszystko uwidoczniliśmy na załączonych zdjęciach. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zabawa andrzejkowa będzie równie udana!

       

    • Andrzejki w klasie 1b
     • Andrzejki w klasie 1b

      30.11.2021

      ,,W szkole zabawa, andrzejek to czas. Niech magia i wróżba króluje wśród nas..."

      Andrzejki to wspaniała okazja do zabawy i do ,,sprawdzenia" swojej przyszłości. Zwyczaj ten obchodzi prawie każdy, niezależnie od wieku. Wszyscy uwielbiają wróżby takie jak lanie wosku, odmierzanie butów czy ciasteczka z wróżbą ( dziś były cukierki).

      Dzięki przygotowanym wróżbom i zabawom, uczniowie klasy 1b mogli poczuć magię andrzejek. Wszyscy bawili się doskonale!

      Wychowawca klasy: Joanna Antoniak

    • Konkurs plastyczny
     • Konkurs plastyczny

      30.11.2021

      W ramach projektu polonistycznego „Lubię czytać” został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem „Moja baśniowa kraina”. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych, rozbudzenie kreatywności uczniów, umożliwienie dzieciom zaprezentowania swojego talentu.

      Konkurs skierowany był do uczniów z klasy 2a i 3d, z grupy świetlicowej będącej pod opieką p. Haliny Styrny. Uruchamiając swoją wyobraźnię, dzieci zaprezentowały moc pomysłów  na baśniową krainę, którą mogłyby władać.

      Przepiękne i pomysłowe prace zostały docenione przez organizatorów konkursu, panie Halinę Styrnę i Elżbietę Surdykę-Stec.

      Laureatami konkursu zostali:
      Szymon Czarny
      Dymitr Mojsiuk
      Martyna Prokop
      Michalina Lipiecka
      Marta Przybysz
      Izabela Synowska
      Anna Rupnowska
      Magdalena Wyszyńska

      Za interesujące prace uczniowie otrzymali dyplomy, a ozdabiają one korytarz szkolny.

       

      opracowała Halina Styrna
       

    • W krainie baśni
     • W krainie baśni

      30.11.2021

      Dla uczniów klasy 2a i 3d zostały przeprowadzone zajęcia czytelnicze w ramach projektu edukacyjnego „Lubię czytać”. Projekt realizuje p. Halina Styrna.

      Na zajęciach została pokazana prezentacja multimedialna, z której uczniowie dowiedzieli się o twórczości niemieckich pisarzy -  Braci Grimm, zapoznali się z baśniami popularnymi wśród dorosłych i dzieci. Następnie panie Halina Styrna i Elżbieta Surdyka-Stec przeczytały utwór pt. „Roszpunka”. Ciekawym elementem zajęć był konkurs dotyczący znajomości baśni i informacji zawartych w prezentacji o Braciach Grimm. Dzieci wykazały się dużą aktywnością i świetnie udzielały odpowiedzi na pytania konkursowe.

      W nagrodę otrzymały plakietkę „W krainie bajek”. Podsumowaniem zajęć była inscenizacja muzyczna pt. „Kraina baśni”. Dzieci poprzez taniec, piosenkę i czary udowodniły, że można sięgać i czytać ponadczasowe bajki i baśnie i dobrze się przy nich bawić, tak uważają organizatorki spotkania.

       

      opracowała Halina Styrna

    • Dzień Pluszowego Misia w zerówce
     • Dzień Pluszowego Misia w zerówce

      25.11.2021

      W dniu 25.11. 2021r. przedszkolaki z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym wesołym dniu na zerowkowiczów czekało wiele atrakcji. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami, poznały historię ich święta, oglądały prezentację przedstawiająca ciekawostki z życia tych zwierząt.

      Brały udział w zabawach ruchowych i quizie. Rozkodowały ukryty obrazek. Na zakończenie wspólnego świętowania na dzieci czekała miła i słodka niespodzianka.

    • Dzień Pluszowego Misia
     • Dzień Pluszowego Misia

      25.11.2021

      25 listopada 2021 r. obchodziliśmy w klasie 2 b wraz z wychowawcą p. Anną Worobiec oraz wspólnie z uczniami z klasy 1b na świetlicy szkolnej obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowami  łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw.

      W tym dniu wszyscy przynieśli swoją ulubioną zabawkę. Maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo dużych. Ilość pluszowych przyjaciół  była imponująca.

      Ciekawostką tego dnia było oglądanie prezentacji multimedialnej „Dzień Pluszowego Misia” oraz przygotowanie przez uczniów klasy 2b dla pierwszaków inscenizacji teatralnej pod nazwą „Kubuś Puchatek i jego przyjaciele”. Dzieci z ciekawością wysłuchały wierszy, scenek dramowych o poszanowaniu zabawek. Uczniowie także  przygotowali  wystawę książek przedstawiających  sylwetki znanych misiów z bajek  i filmów dla dzieci. Atrakcją spotkania były muzyczne zabawy oraz rozwiązywanie zagadek o najbardziej popularnych misiach. Dzieci namalowały przepiękne portrety poznanych misiów. Na zakończenie każdy uczestnik zabawy otrzymał dyplom oraz "małe co nieco", czyli słodki poczęstunek. Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej atmosferze. Na pamiątkę tego święta wszyscy zrobiliśmy zdjęcia swoim pluszowym przyjaciołom.

    • Kondolencje
     • Kondolencje

      23.11.2021

      Z największym smutkiem i głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 21 listopada 2021 roku zmarł wieloletni nauczyciel i dyrektor naszej szkoły mgr Aleksander Grygier.

      Bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia:

      Dyrektor, Nauczyciele , Pracownicy i Społeczność Uczniowska

      Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy

       

       

    • Prawa Dzieci
     • Prawa Dzieci

      21.11.2021

      20 listopada to rocznica uchwalenia "Konwencji O Prawach Dziecka".

      To radosny dzień.

      Każdy człowiek, mały i duży, powinien znać prawa, które chronią dzieci.

      19 listopada, w szkołach i przedszkolach w całej Polsce, dzieci i dorośli, pokazali jak ważne jest przestrzeganie praw dzieci. Symbolem tego jest kolor błękitny.

      Powtórzmy za propagatorem praw dziecka w Polsce, Januszem Korczakiem: Nie ma dzieci, są ludzie! Traktujmy dziecko jak człowieka a nie własność dorosłego.


      1c i pani Agnieszka Figiela pozdrawiają

    • Przedsiębiorczy człowiek przyszłości
     • Przedsiębiorczy człowiek przyszłości

      21.11.2021

      W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości klasa 2b w dniach 17-18 listopada 2021 r wykonała plakaty na temat Przedsiębiorczy człowiek przyszłości. Uczniowie pracowali w grupach.

      Super zabawa.

      Dzieci namalowały człowieka - ucznia przyszłości, który dba o swoją planetę, najbliższe środowisko, oszczędza wodę, prąd, segreguje śmieci.

      Uczniowie zwrócili też uwagę, że w czasach rozwoju technologii szuka lekarstw, wynalazków w walce z chorobami. Dba też o swoje zdrowie poprzez prawidłowe odżywianie i uprawianie sportu.

    • Serce dla dzieci
     • Serce dla dzieci

      21.11.2021

      W środę, 17 listopada, Szkolny Klub Wolontariusza XV Wspaniałych zorganizował kawiarenkę, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na turnus rehabilitacyjny dla Dominika i Mateusza z Fundacji "Serce dla dzieci". Udało się uzbierać kwotę 946,83 zł.

      Dziękujemy za przyłączenie się do naszej zbiórki

    • Koszykówka dziewcząt
     • Koszykówka dziewcząt

      21.11.2021

      18 listopada rozegrano zawody piłki koszykowej dziewcząt klas 4-6 w ramach współzawodnictwa szkolnego.

      Drużyna dziewcząt reprezentująca naszą szkołę zajęła 2 miejsce!

      Brawo dziewczyny!!!

      Skład naszej reprezentacji

      Zofia Malczyk, Zuzanna Borejko, Angelika Borońska, Julia Biliniewicz, Natalia Jesionowicz, Laura Mazurek, Hanna Adamska, Lena Dąbrzalska, Olivia Golanowska, Hanna Lipińska

      Najlepszą zawodniczką drużyny została wybrana Angelika Borońska.

      Gratulacje!!!

    • Barwy Niepodległości
     • Barwy Niepodległości

      21.11.2021

      3 listopada 2021 roku komisja XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Barwy Niepodległości” w składzie : P. Olena Surina, P. Wanda Szwegler i P. Dorota Hurlak oceniła 348 prac konkursowych przyznając 20 nagród i 39 kwalifikacji do wystawy.

      Miło nam poinformować, że nagrodę otrzymały:

      Amelia Kubik 6 lat

      Amelia Filip z 4a

      Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowały się prace:

      Hani Wróblewskiej, 5 lat

      Nikoli Sieńko, 6 lat

      Nonny Longvyn, 6 lat

      Aleksandry Chmielnickiej 1B

      Olgi Kaczor 4B

      Martyny Kępy 5B

      12 listopada w Klubie Bolko odbyło się wręczenie nagród laureatom. Podczas wernisażu można było obejrzeć wspaniałe prace plastyczne, których autorami są m.in. nasi uczniowie przygotowani przez panie: Irenę Kulig, Magdalenę Dudziak, Joannę Antoniak, Magdalenę Jęczmień oraz Bożenę Kawałkowską.

      SERDECZNIE GRATULUJEMY !

      Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z rozdania nagród →

      https://swidnica24.pl/.../dla-niepodleglej-barwy.../

    • Lekcja z ozobotami w 2b
     • Lekcja z ozobotami w 2b

      12.11.2021

      W dniach 10 -12 listopada 2021 r. klasa 2b pod opieką p. A. Worobiec aktywnie brała udział w zajęciach tematycznie związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Dzieci wykonały symbole narodowe: flagi biało czerwone, kotyliony, kolorowały godło Polski oraz zaśpiewały hymn „Mazurek Dąbrowskiego”.

      Następnie przygotowały swoje trasy dla ozobota pod nazwą „Niepodległa Polska” oraz „Poznajemy miasta Polski”. W ramach zajęć otwartych  p. I. Kulig zapoznała uczniów z obsługą ozbota-włączaniem, wyłączaniem, kalibrowaniem oraz programowaniem kolorowych kodów. Ozobot rozpoznawał  odpowiednie sekwencje kolorowych linii i podążał ich śladem. Za pomocą  flamastrów dzieci stworzyły swój  pierwszy program kodowania. Ozoboty, to małe eduroboty, które można programować z niespotykaną łatwością. Zajęcia miały na celu świetną zabawę połączoną z nauką programowania z wykorzystaniem ozobotów.

      Drugoklasiści świetnie się spisali. Praca z ozobotami dała dzieciom wiele radości, zainspirowała do twórczych zadań. Czekamy na następne zajęcia.

      Opracowała Anna Worobiec.

    • Finał Konkursu Recytatorskiego
     • Finał Konkursu Recytatorskiego

      12.11.2021

      Finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”  już na nami – odbył się 10 listopada w sali teatralnej ŚOK.

      Możemy więc ogłosić wspaniałą wiadomość – Maja Gorska – uczennica klasy 8a otrzymała nagrodę w tym prestiżowym  konkursie. Maja zdobyła uznanie jury, przepięknie recytując utwór zatytułowany „Łączniczka” Janiny Kunicy.

      Na ogromne brawa zasługuje także deklamacja Macieja Buchmana – ucznia klasy 8a, który swój kunszt recytatorski zaprezentował w utworze Władysława Broniewskiego „Co mi tam troski”.

      Naszej Laureatce – Mai i Finaliście – Maćkowi jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.