- Biblioteka
- Aktualności
- Regulamin biblioteki SP 6
- Wirtualny kiermasz
- Konkursy i imprezy czytelnicze
- Patroni roku 2024
- Spis lektur do kl.I-III
- Spis lektur dla kl.IV-VI
- Nowości książkowe
- Wywiady z nauczycielami
- Dla nauczycieli i rodziców
- Lektury dla kl I-III audibooki
- Lektury dla kl.IV-V audiobooki
- Film - Czytać każdy może ...
- Klub Miłośników Biblioteki- Łącznicy klasowi
- Warsztaty metodyczne Audiobooki i e-booki
- Ankieta dotycząca audio/e-booków
- Wyniki ankiety czytelniczej uczniów
- Biblioteka poleca
- Wydawnictwa specjalizujące się w książkach dla dzieci
- Projekt edukacyjny Lubię czytać
- Czytelnictwo
Projekt edukacyjny Lubię czytać
Dzieci z klas pierwszych ponownie miały okazję do zaprezentowania swoich zainteresowań czytelniczych i talentów plastycznych, kiedy zostały zaproszone do wzięcia udziału w konkursie "Mój ulubiony, książkowy bohater". Uczniowie wykonali wspaniałe, różnorodne pod względem technik plastycznych prace.
Książka to dopiero początek...
Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba umiec wychować, dlatego na przelomie stycznia i lutego 2018 r. do biblioteki szkolnej zaprosiłam uczniów klas pierwszych.
Glośne czytanie dziecku jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój, jest jedną z najskuteczniejszych metod wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Czytanie powinno kojarzyc się dziecku z przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.
W związku z tym przygotowałam fragmenty książki Marcina Pałasza "Sposób na Elfa". Lektura ta na pewno wzbudza wrażliwość, wprowadza humor i buduje pozytywnu stosunek do zwierząt. Uczniowie w cudowny, radosny sposób odbierali tekst o pewnym psie, "który usiłuje wychować swojego człowieka" i przy okazji poznaje świat ludzi.
Dzieci miały również okazję poznania biblioteki i jej zbiorów, które wywoływały zapytania " czy można tę książkę wypożyczyć". Ziarno zostało zasiane i mam nadzieję, że wszyscy uczniowie klas pierwszych z chęcia będą odwiedzać bibliotekę i wypożyczać, wypożyczać... .
Polubić czytanie - czyta mama, czyta tata, czytam ja
Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza. Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie.
Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować od najmłodszych lat, czytając dziecku na głos.
Książki, które przeczytamy w dzieciństwie naszym dzieciom są najważniejsze,
późniejsze lektury nie mają już na nie tak wielkiego wpływu.
W grudniu, w związku z realizacją projektu edukacyjnego "Lubię czytać", zostali zaproszeni do klas członkowie rodzin dzieci na głośne czytanie.
Okres przedświąteczny był czasem, kiedy pierwszaki z ekscytacją wspominały prezenty mikołajkowe oraz te, które jeszcze na nie będą czekały pod choinką. Takim prezentem, które mogły przeżyć razem, były wizyty i wspólne czytanie z zaproszonymi członkami rodzin.
Dzieci wysłuchały fragmentów książek, których tematyka związana była właśnie ze zwyczajami świątecznymi, prezentami, które przynosi Św. Mikołaj, wspólnym, rodzinnym przeżywaniem świąt.
Głośne czytanie na dywanie
Dla tych dzieci, które w domu nie zaznały przyjemności słuchania bajek to właśnie szkoła stwarza szansę inicjacji czytelniczej, a odbiór w grupie ma zalety: buduje poczucie przynależności, wzmacnia wspólne reakcje; zarówno dzieci jak i lektora.
Początek doświadczeń czytelniczych nie jest jednak wyizolowanym procesem. Równocześnie przecież, chcemy czy nie chcemy, trwa fascynacja telewizyjna i filmowa.Nie jest obojętne, po jaką książkę sięgamy i jak ją czytamy dzieciom, jeśli chcemy, by to książka, a nie filmy pełne agresji wywierała na dziecko decydujący wpływ, dlatego w związku z realizacją projektu edukacyjnego "Lubię czytać", w grudniu odbyły się spotkania uczniów klas I i nauczyciela bibliotekarza -
rozpoczęło się "Głośne czytanie na dywanie".
Uważam, że jednym z ciekawszych obecnie pisarzy, których uwaga skierowana jest na najmłodszego czytelnika to Grzegorz Kasdepke, dlatego uczniowie klas pierwszych usłyszeli fragmenty książek tego autora.
"Detektyw Pozytywka" oraz "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu" wniosły pełen radości śmiech dzieci do sal lekcyjnych, które na moment stały się areną przygód bohaterów książek.
PROJEKT EDUKACYJNY
"LUBIĘ CZYTAĆ"
Stały kontakt dziecka z książką ma bardzo istotny wpływ na rozwój jego osobowości. Książka oddziałuje – poprzez swe treści – na myśli, uczucia i postępowanie; pobudza wyobraźnię, rozwija wrażliwość na piękno języka, wzbogaca słownictwo, pogłębia wiadomości, poszerza zainteresowania oraz daje możliwość zrozumienia innych ludzi i otaczającego świata.
Od tego, z jaką lekturą - budzącą zainteresowanie czy nie – uczeń zetknie się w szkole podstawowej, zależy czy będzie chciał czytać w dorosłym życiu.
Niestety w dzisiejszych czasach książka ma wielu rywali; telewizja, gry komputerowe, Internet czy nawet telefon komórkowy stanowią istotną alternatywę dla czytania literatury. W związku z tym wychowanie do czytania powinno rozpocząć się jak najwcześniej, ponieważ jest pracą żmudną i wieloletnią. Jeżeli uczeń od samego początku nabierze pewności, że czytanie jest ciekawe i przyjemne, to jego chęć do poznawania kolejnych książek powinna stale wzrastać. Lektura w szkole powinna więc rozbudzać jego ciekawość, wciągać, inspirować, a przede wszystkim wdrażać nawyk czytania.
Tylko stały kontakt z książką i biblioteką zapewni dzieciom rozwój zainteresowań czytelniczych, umiejętność korzystania ze źródeł informacji, trwałe przeżycia estetyczne i emocjonalne.
Podjęte przeze mnie działania, we współpracy z wychowawcami i rodzicami uczniów klas pierwszych, mają na celu wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką i biblioteką oraz przygotowanie ich do samodzielnego czytania.