Mikołaj.... wierzyć czy nie?
http://agnieszkafigiela.blogspot.com/
Szanowni Państwo!
Mówić dzieciom, czy Mikołaj istnieje czy nie, stało się w dzisiejszych czasach - nie wiadomo czemu - dylematem. Dlaczego? Wierzyliśmy przecież w Mikołaja gdy byliśmy dziećmi, zostaliśmy przez rówieśników uświadomieni i ... nie wywarło to strasznego wpływu na nasz rozwój emocjonalny, prawda? Wiedza o Mikołaju - Biskupie, dostarczana naszym pociechom na lekcjach religii nie przeszkadza w wierze w tego "lapońskiego" Mikołaja. A przynajmniej nie powinna nikomu przeszkadzać. Poniżej zamieszczam artykuł Doroty Zawadzkiej - zapożyczony z fc. Polecam i życzę miłej lektury...
Dorota Zawadzka w dniu 27 listopada 2011 o 10:31
Bardzo wielu rodziców i opiekunów, zastanawia się czy, kiedy i jak powiedzieć dziecku, że św. Mikołaj nie istnieje? Nie wiedzą jak się zachować, co powiedzieć, kiedy dziecko z przedszkola czy szkoły przychodzi z "nowiną", że ten pan z brodą w czerwonym ubraniu nie istnieje, a rodzice to kłamcy i oszuści:)
Odpowiadam z pełną odpowiedzialnością....
Święty Mikołaj istnieje.
Jeśli Wasze małe dzieci zaczynają w to wątpić, powinniście im powtarzać każdego dnia, że on naprawdę przychodzi. Nigdy nie podważajmy przy dzieciach jego istnienia. Bo wiara w Mikołaja wzbogaca nasze życie o tajemnicę, której nam na co dzień brakuje.
Gdy przestajemy wierzyć w Mikołaja to magia świat jest smutna i znika.
Co to by były za Święta bez Mikołaja?
Dzieci zaczynają mieć wątpliwości, nawet te bardzo małe. Bo gruby, brodaty staruszek zbyt często pojawia się równocześnie w tylu miejscach a zawsze ma trochę inny strój. Z daleka widać, że to przebieraniec.
Co więc robić, gdy dziecko małe pyta: "Czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę?".
Zawsze zapytajmy co dziecko o tym sądzi i zapytajmy czy chce by Mikołaj istniał? Czy chce, by przynosił prezenty i sprawiał niespodzianki? Przecież wiara w Świętego Mikołaja nikomu nie szkodzi. Mikołaj jest dobry i sprawia frajdę naszym dzieciom.
Odpowiadając dziecku, trzeba zwrócić uwagę na jego wiek i wiedzę o świecie. Inaczej będziemy rozmawiać z trzylatkiem, a inaczej z 10 latkiem, który już wkroczył w etap odróżniania prawdy od fikcji.
Jeśli nasze dziecko się upiera, że nie ma Mikołaja, to znaczyć to może, że jest mu smutno jest zawiedzione i nieszczęśliwe. I być może ma do nas trochę pretensji , że nie jest już małym dzieckiem.
Badania amerykańskiego naukowca dowodzą, że Święty Mikołaj jednak istnieje, a to co robi wcale nie jest niemożliwe!
Doktor Larry Silverberg z Uniwersytetu w Północnej Karolinie zajmuje się mechaniką i inżynierią kosmiczną. Jego badania - całkiem poważne - dowodzą, że Święty Mikołaj jest na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami nauki. By w jedną noc dotrzeć do setek milionów domów na całym globie posługuje się rozciągnięciem czasoprzestrzeni i nanotechnologią. Doktor Silverberg radzi więc, by dzieci nie dawały się przekonać, że Mikołaja nie ma.
A z drugiej strony: jak wytłumaczyć dziecku, po co rodzice kupują i pakują prezenty, skoro Mikołaj istnieje? A może robić to po kryjomu, solidnie pilnując konspiracji?:)
Mikołaj istnieje i przynosi te prezenty o które dzieci prosiły w liście. Inne prezenty, które dziecko także by chciało, albo podobają się rodzicom i chcieliby, żeby dzieci je miały, kupują rodzice. I pięknie pakują. Przecież dzieci widzą i często same robią prezenty dla dziadków.... To też takie wytłumaczenie. Że Mikołaj przychodzi tylko do dzieci a dorosłym trzeba już prezenty kupić. Albo że od Mikołaja każde dziecko dostaje jeden prezent, ale żeby pod choinką było ich więcej to resztę kupują rodzice.
Wiem, wiem, powiecie, że to naciągane.
Ale obejrzyjcie "Cud na 34 ulicy"... zmienicie zdanie:)