Dziecko w trzeciej klasie - dlaczego jest jakie jest
http://agnieszkafigiela.blogspot.com/
Pamiętaj, Drogi Rodzicu, że użyte w niniejszym tekście nazwy: dziewięciolatek i dziesięciolatek to dzieci niekoniecznie liczące sobie dokładnie tyle lat ile wymieniono, ale nazwano tak dzieci będące na danym etapie rozwoju.
Dziewięciolatek stara się być niezależny, co często mu się udaje. W swoich własnych oczach jest już starym wyjadaczem i stawia opór nadmiernej władzy rodzicielskiej . Zarazem wiele z dzieci w tym wieku potrafi przerwać swoje zajęcia aby spełnić prośbę czy polecenie starszego. Zazwyczaj bardziej interesują się kolegami i koleżankami niż rodziną, niektóre przez krótki czas stronią wręcz od kręgu rodzinnego, […] zdanie przyjaciół bardziej liczy się niż zdanie rodziców. Dziewięciolatki nie są zainteresowane więzią z rodzina, bardziej tym co można zrobić ze starszymi (wycieczki, spacery). Czuje się dorosły i dojrzały i potrafi mocno manifestować swoją niezależność (a przynajmniej chęć bycia niezależnym). Jeżeli pozostawi mu się dużo swobody, potraktuje jak istotę dojrzałą […] daje sobie dobrze radę, wykazuje dużą samodzielność i umiejętności. Dziewięciolatki pewne sprawy biorą bardzo serio i załamują się nimi – to co rok wcześniej wywołałoby zdenerwowanie czy krótki płacz, teraz zupełnie go załamuje. Dziecko w tym wieku nie tylko się dużo martwi, ale też i żali - w momencie kiedy ma coś zrobić czego nie lubi zaczyna biadolić i narzekać, że boli brzuch, ręce, pieką oczy itd. W niektórych przypadkach, dziewięć lat to okres buntu przeciw autorytetom... na szczęście dla nas – dorosłych, zapanuje krótki okres szczęśliwości gdy „nadejdzie” dziesięciolatek. Dla niego słowo rodzica jest wyrocznią. Dziecko w tym wieku chce być dobre i robić wszystko jak należy. Dziesięciolatek nie tylko jest w naturalny sposób posłuszny, ale zdaje się tym posłuszeństwem podnosić swój status we własnych oczach. […] Dziesięciolatek jest nie tylko zadowolony z rodziców i nauczycieli, ale także i z całego świata. Lubi życie i potrafi się nim cieszyć.
Bibliografia
F. L. Ilg, L. Bates Ames, S. M. Baker: Rozwój psychiczny dziecka od 0 - 10 lat. przekład M. Przylipiak. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Gdańsk 2006