• Pitagoras

  Pitagoras

  29 maja odbył się XV Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla klas szóstych PITAGORAS. W tym roku gospodarzem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy. Po szkolnych eliminacjach naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl.6b Oliwia Witkowska i Bartosz Tarnowski.

  Bartosz Tarnowski zajął II miejsce.  Gratulujemy!

  W przyszłym roku szkolnym mamy zaszczyt organizować XVI edycję konkursu Pitagoras w SP6.

 • Świdnica moje miasto

  Świdnica moje miasto

  W ramach projektu „Świdnica moje miasto” dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do Wieży Ratuszowej. Celem wycieczki było nie tylko zwiedzenie wieży, ale również poznanie legendy: „O świdnickim gryfie” i „Złotym chłopku”. Dzieci zapoznały się z historią naszego pięknego miasta. Z głowami pełnymi wrażeń wróciły do szkoły, aby wykonać prace plastyczne na konkurs.

 • Spotkanie ze sportowcem

  Spotkanie ze sportowcem

  Dnia 27 maja w ramach programu zDolny Ślązaczek naszą szkołę odwiedziła mistrzyni świata w karate pani Magdalena Makowska. W lekcji pokazowej prowadzonej przez Panią Magdę uczestniczyli uczniowie z klasy 2d poznając kopnięcia, uderzenia i róże kombinacje ciosów w karate. Kolegom i koleżankom z 2d wiernie kibicowali wszyscy uczniowie klas pierwszych z wychowawcami.

  Pokaz zakończył się pamiątkowymi zdjęciami i autografami udzielanymi przez mistrzynię, za którą wszyscy trzymamy na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020.

 • Orientuj się w Świdnicy

  Orientuj się w Świdnicy

  W dniach 20-23. 05.2019 roku nasz szkoła wzięła udział w Projekcie “Orientuj się w Świdnicy”, organizowanym przez Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej.

  W ramach Projektu wszyscy uczniowie klas 4-5 wzięli udział w zajęciach, które były przeprowadzone przez trenerów w ramach lekcji wychowania fizycznego - 45 minut dla każdej klasy. Składały się one z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

  Podczas części teoretycznej uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami biegu na orientację, z mapą i jej oznaczeniami oraz z punktem kontrolnym. Część praktyczna to zadanie, podczas którego każde dziecko dostało elektronicznego chipa SI oraz mapę, na której podstawie musiało odnaleźć wszystkie zaznaczone punkty kontrolne w odpowiedniej kolejności.

  Projekt zakończy się „Mistrzostwami Orientuj się w Świdnicy“, które odbędą się w Parku Młodzieżowym w dniu 4 czerwca 2019. Trzymajcie za nas kciuki.

 • Barwna Świdnicka Gryfiada

  Barwna Świdnicka Gryfiada

  31 maja 2019 r. Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy po raz kolejny uczestniczyła aktywnie w barwnym korowodzie VII edycji Gryfiady Świdnickiej, której celem jest prezentacja artystyczna dzieci i młodzieży na forum miasta, w ramach kontynuacji projektu „Świdnicki Gryf – Trutnowski Smok” realizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, Urząd Miejski w Świdnicy z udziałem miasta Trutnov.

   

  Uczennice z klasy Vd reprezentowały naszą szkołę dumnie niosąc tarczę SP nr 6. Następnie uczniowie z klasy IIb, IId i IIIa  przepięknie przebrani za rycerzy, damy dworu, królewny oraz za różne postacie historyczne i fantastyczne, dumnie kroczyli ulicami miasta Świdnicy prezentując swoje oryginalne i kolorowe stroje.

   

  Barwna parada wiodła roztańczone i rozśpiewane dzieci od świdnickiej katedry przez ulice – Długą i Kazimierza Pułaskiego do Rynku. Kolorowej paradzie towarzyszyły radosne śpiewy, okrzyki, recytowanie wierszy, śpiewanie piosenek, przez co wszystkim mieszkańcom naszego miasta udzielał się radosny nastrój. Na scenie w sercu miasta wręczono dzieciom klucz do bram miasta.

   

  Następnie każda szkoła prezentowała krótki program artystyczny. Z naszej szkoły Daria Knapik z Vb zaśpiewała piosenkę o tematyce świdnickiej. Towarzyszył jej średniowieczny taniec z akompaniamentem w wykonaniu dziewczynek z klasy IId i IIIa.

   

  Część artystyczną korowodu przygotowały p. Anna Worobiec,  p. Halina Styrna, p. Aneta Szal , p. Ewa Dominicka oraz p. Magda Jęczmień.

 • Wycieczka do Dinoparku w Szklarskiej Porębie

  Wycieczka do Dinoparku w Szklarskiej Porębie

  Z okazji Dnia Dziecka 30 maja 2019 roku w ramach integracji międzyszkolnej dwie zaprzyjaźnione klasy ze szkół świdnickich: 2b ze SP nr 6 pod opieką p. Anny Worobiec oraz 2a ze SP nr 105 pod opieką p. Danuty Mrugały ponownie spotkały się i wyruszyły na wycieczkę do Dinoparku w Szklarskiej Porębie. Towarzyszyli nam w wycieczce: p. Ewa Król-nauczycielka ze SP nr 105 i nasza nauczycielka z biblioteki p. Łucja Puczko oraz rodzice z obydwu klas.

   

  Po prawie dwugodzinnej podróży autokarem, dzieci rozpoczęły zwiedzanie parku. Udały się na spacer ścieżką ery mezozoicznej, aby wziąć udział w przyjemnej lekcji historii naszej Ziemi połączonej ze wspaniałą zabawą.  Podróż w przeszłość okazała się dla naszych uczniów dużą atrakcją. Rekonstrukcje okazów prehistorycznych gadów i ich wielkość były bardzo realistyczne. Wzbudziły one ogromne zainteresowanie u dzieci, które dowiedziały się m.in. o warunkach, w jakim żyły dinozaury, czym się żywiły i dlaczego wyginęły. Wszyscy obejrzeli również film 6D, który dzięki specjalnym efektom dostarczył im dodatkowych wrażeń.

   

  Fantastyczną zabawą okazała się również wizyta w „Małpim Gaju”, gdzie nasi uczniowie wykazali się dużą sprawnością fizyczną, odwagą i zręcznością. Był też czas na chwilę odpoczynku i przerwę na posiłek. Zabawa w Dinoparku była udana, a wrażenia z wycieczki na długi czas pozostaną w naszej pamięci.  Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

 • SzkolSzkolny Konkurs Matematyczny „Mistrz liczenia” dla klas II -IV

  SzkolSzkolny Konkurs Matematyczny „Mistrz liczenia” dla klas II -IV

  W miesiącu maju 2019 r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny „Mistrz liczenia”. Dla klas II-III konkurs zorganizowały panie: A. Worobiec i H. Styrna, a dla klas IV panie: A. Januś i M. Filipiak.

   

  Celem konkursu było  promowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki, rozwijanie zainteresowań matematycznych, wyzwalanie twórczej aktywności, rozwijanie logicznego myślenia, wdrażanie do samodzielnego myślenia i działania, wyłonienie uczniów mających zdolności matematyczne w celu dalszej, ukierunkowanej pracy z nimi.

   

  W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas II-III i 33 uczniów z klas IV, którzy w ciągu 45 minut wykonali różnorodne zadania matematyczne o dużym stopniu trudności. O wynikach zadecydował  czas i poprawność wykonanych działań.

   

  Laureatami konkursu zostali:

  → klasy II

  1. Ksawery Chliwa- klasa II a
  2. Wiktor Gościmski- klasa II a
  3. Szymon Pałka -klasa -II b i Jędrzej Korona-klasa II c

                            

  → klasy III

  1. Dominik Pazdur-klasa III b
  2. Emilia Karlińska-klasa III a
  3. Sebastian Tobiasz -klasa III b

               

  → klasy IV

  1. Filip Piechurski- klasa IV c
  2. Zofia Plicner- klasa IV e
  3. Sebastian Patyk-klasa IV b

   

  Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 • Maluchy poznają zabytki

  Maluchy poznają zabytki

  W dniu 27 maja oddziały przedszkolne w ramach projektu „Świdnica moje miasto”  udały się do Kościoła Pokoju. Na miejscu dzieci zostały zapoznane z historią miejsca, które zwiedzały oraz ze sposobem w jaki został  zbudowany ten wspaniały zbytek. Po powrocie dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym, którego efektem były wspaniałe prace przedstawiające Kościół Pokoju.

 • Piosenka Ekologiczna

  Piosenka Ekologiczna

  W ramach projektu ekologicznego p. Halina Styrna zorganizowała konkurs wokalny dla uczniów klas młodszych pod hasłem „Piosenka Ekologiczna”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania otaczającym światem, rozbudzenie poczucia odpowiedzialności. W konkursie wzięło udział 18 uczestników, którzy w popisowy sposób śpiewali o przyrodzie.Laureaci konkursu to:

  I miejsce zespół z klasy 3a

  II miejsce zespól z klasy 2d

  Opiekunem zespołów jest p. Halina Styrna.

  III miejsce zespół z klasy 2b – opiekun p. Anna Worobiec

  Wyróżnienie zdobył zespół z klasy 1b – opiekun p. Joanna Antoniak

  Dwa zespoły, które wypadły najlepiej, zaprezentują się w najbliższym czasie w przedstawieniu ekologicznym. Gratulujemy!

 • Przedszkolaki świętowały Dzień Mamy

  Przedszkolaki świętowały Dzień Mamy

  „Kocham Cię, kocham Cię Mamo, wiem że Ty czujesz to samo…”

   

  Tak swoje mamy przywitały w czwartek 23 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wszystkie dzieci słowem, tańcem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną opiekę, cierpliwość i dobroć, a także za serce, które wiele rozumie i zawsze wybacza.  Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach mam zauważyć można było radość, wzruszenie i dumę ze swoich pociech.

  Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim mamom piękne bukiety, które samodzielnie wykonały.

 • Dzień Matki

  Dzień Matki

  W dniu 24.05.2019 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w obchodach „Dnia Matki”, które odbyły się już czwarty raz pod hasłem „Wznieś miłość do nieba”. Pierwsza cześć konkursu odbyła się w przepięknej auli budynku Społecznej Akademii Nauk w Świdnicy. Tam dzieci zaprezentowały piosenki i wiersze dla mam. Następnie dzieci wraz z opiekunami udały się do rynku, gdzie wszystkie razem wypuściły balony z życzeniami.

   

 • Projekt czytelniczy

  Projekt czytelniczy

  W ramach rocznego projektu czytelniczego “Lubię czytać” realizowanego przez p. Halinę Styrnę, grupa uczniów z klasy 2d wzięła udział w kolejnym spotkaniu z książką. Pani bibliotekarka Małgorzata Andrzejewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej – Filia nr1, zaprosiła dzieci do świata książek poświęconych Polsce.

  Celem zajęć było poznanie przez uczniów różnych miejsc naszego kraju i zachęcenie do czytania. Najpierw dzieci opowiadały o swoich zainteresowaniach. Potem każdy dostał książkę o ciekawych miejscach Polski i poszukał atrakcyjnych rejonów. Dzieci po kolei opowiadały o nich, a kolega z Ukrainy miał możliwość dowiedzieć się czegoś więcej o Polsce. Na zajęciach czytane też były fragmenty legend o Polsce z nadzieją, że dzieci będą chciały wypożyczyć książki o takiej tematyce.

  Zajęcia zakończone były wspólnym zdjęciem i obietnicą czytania książek nie tylko o Polsce, ale tych zgodnych z zainteresowaniami dzieci. Takie zajęcia dostarczyły uczniom dużo wrażeń!

 • Konkurs recytatorski

  Konkurs recytatorski

  W ramach projektu ekologicznego “Piękno zawarte w drzewach” realizowanego przez p. Halinę Styrnę został zorganizowany dla uczniów klas I-II szkolny konkurs recytatorski „Drzewa wierszem opisane”. Celem konkursu było wzbogacanie wiadomości o świecie przyrody, kształtowanie przyjaznej postawy wobec środowiska naturalnego.

  Do konkursu zgłosiło się 8 uczniów, którzy wybrali do prezentacji piękne utwory o tematyce leśnej, ekologicznej. Interpretacja utworów była na wysokim poziomie.

  Laureatami konkursu zostali:

  I miesce Natalia Zakrzewska – opiekun p. Elżbieta Rasiewicz

  I miejsce Zofia Malczyk – opiekun p. Halina Styrna

  II miejsce Szymon Pałka – opiekun p. Anna Worobiec

  III miejsce Amelia Maśluszczak – opiekun p. Elżbieta Rasiewicz

  III miejsce Aleksandra Przychocka – opiekun p. Halina Styrna

   

  Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • Piłka nożna dziewcząt - strefa wałbrzyska

  Piłka nożna dziewcząt - strefa wałbrzyska

  24 maja reprezentacja dziewcząt wzieła udział w turnieju piłkarskim - Finale Strefy Wałbrzyskiej w piłce nożnej. Dziewczęta rozegrały dwa mecze. Pierwszy wygrały, w drugim uległy mocniejszym rywalkom i w rezultacie zajęły II miejsce.

  Skład naszej drużyny: Laura Panas, Ania Adamowicz, Agata Karp, Kinga Krasik, Maja Kuźmińska, Wiktoria Olejnik, Agnieszka Piechurska, Julia Nowak. Najlepszą zawodniczką była Agata.

 • Uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Wielka mapa Polski”

  Uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Wielka mapa Polski”

  Uczniowie z klasy Ia rozpoczęli wielka przygodę - włączyli się do ogólnopolskiej akcji wymiany pocztówkowej, która nosi nazwę „Wielka mapa Polski”. Akcję ogłosiły Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, a została ona objęta patronatami najważniejszych instytucji w Polsce takich jak : Ministerstwo Sportu i Turystyki, Biuro Niepodległa, Związek Powiatów Polskich i Dziennik Warto Wiedzieć. „Wielka mapa Polski” jest skierowana do nauczycieli oraz uczniów klas 1 -3 i ma na celu ogólnopolską wymianę pocztówkową pomiędzy klasami.

  Dzisiaj dzieci z klasy Ia zaadresowały pocztówki z wizerunkami najpiękniejszych miejsc w Świdnicy do różnych szkół w Polsce i osobiście wysłały swoje pozdrowienia podczas wycieczki na pocztę.

  Dzięki tej akcji uczniowie nawiążą kontakty z innymi dziećmi, mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych przez wydawnictwo materiałów edukacyjnych: filmów, zdjęć, pokazów slajdów, artykułów, ciekawostek, które pozwolą im poznać wszystkie zakątki naszego kraju, ale także nauczą się poprawnie adresować i pisać listy oraz pocztówki.

  Nasza klasa otrzymała również wielką mapę fizyczną Polski, na której będziemy mogli zlokalizować miejscowości, z których my otrzymamy pocztówki oraz dzięki której poznamy najpiękniejsze zakątki Polski.

 • Mali sportowcy zdobywają sprawność „Rowerzysta”

  Mali sportowcy zdobywają sprawność „Rowerzysta”

  W ramach realizacji programu „Sprawny Dolnoślązaczek” klasa IIb pod opieką wychowawcy Anny Worobiec  w miesiącu maju 2019r. zdobywała odznakę sprawnościową „Rowerzysta”. Zdobycie tej umiejętności jest jedną z ważniejszych umiejętności, jakie powinno posiadać każde dziecko w wieku szkolnym, aby bezpiecznie jeździć rowerem w miejscach do tego przeznaczonych pod opieką dorosłych, póki nie otrzymają karty rowerowej.

   

  Uczniowie podczas zdobywania tej umiejętności uzyskali podstawowe wiadomości na temat przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa na drogach. Pamiętali o  założeniu kasków.

   

  Następnie zaliczyli elementy sprawności „Rowerzysta”:

  • ruszenie z miejsca dowolnym sposobem
  • jazda po prostej 20 m
  • zawrócenie na obszarze o promieniu 3m
  • zatrzymanie się w określonym miejscu, zejście z roweru
  • przeprowadzenie roweru do miejsca rozpoczęcia próby

   

  Gratulujemy wszystkim uczniom z klasy II b, którzy zdobyli sprawność „Rowerzysty”!

 • Wielobój klas III i IV

  Wielobój klas III i IV

  21 maja na stadionie miejskim odbyły się zawody klas 3 i 4 w trojboju lekkoatletycznym. Dzieci z rocznika 2009 i 2008 zmierzyły się że swoimi rówieśnikami w 3 dyscyplinach sportowych: rzucie piłeczką palantową, skoku w dal oraz sprincie na 60 metrów.

  Klasy III zajęły 1 miejsce, klasy IV uplasowały się na 2 miejscu. Serdeczne gratulacje dla młodych sportowców.

 • Piłka nożna dziewcząt

  Piłka nożna dziewcząt

  17 maja odbyły się rozgrywki w piłkę nożną dziewcząt, w których wzięła udział nasza reprezentacja. Dziewczęta rozegrały dwa mecze z drużynami ze szkoły podstawowej nr 2 i 105. Jeden mecz dziewczęta wygrały drugi po pechowej bramce przegrały co dało im w rezultacie II miejsce. Nagrodę najlepszej zawodniczki otrzymała Ania.

  Skład naszej reprezentacji: Laura Panas, Ania Adamowicz, Agata Karp, Kinga Krasik, Maja Kuźmińska, Wiktoria Olejnik.

 • Ekologiczne stworki i cudaki

  Ekologiczne stworki i cudaki

  Na zajęciach z techniki uczniowie klas piątych puścili wodze fantazji i z niepotrzebnych już plastikowych nakrętek, opakowań po szamponach, płynach czy napojach stworzyli stworki, zwierzaki i inne cudaki.

  Podpowiedzi, jak się do tego zabrać, znaleźli w swoich podręcznikach i na stronach internetowych. Jak się okazało, plastikowe odpady wcale nie musiały lądować w koszach na śmieci, lecz posłużyły dzieciom jako budulec do działań twórczych. Jak wesołe ludziki i zwierzaczki powstały na tych lekcjach można obejrzeć na zdjęciach.

                                                Bożena Kawałkowska

 • Atrapy sprzętu AGD

  W ramach dodatkowych prac, uczniowie klas szóstych wykonywali atrapy sprzętu AGD. Królowały oczywiście pralki automatyczne i kuchenki mikrofalowe, Niektórzy  „konstruktorzy”  do swoich prac wmontowali małe silniczki, by bębny pralki obracały się, czy też obracały się talerze w mikrofalach.  Estetyka wykonanych prac była na wysokim poziomie, co można zaobserwować na zdjęciach. Zachęcam do ich obejrzenia.

  B. Kawałkowska

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy
  58-100 Świdnica
  ul. Wodna 5-7 (budynek A)
  ul. Jodłowa 21 (budynek B)
 • 74 852 05 85 - budynek ul. Wodna
  74 852 31 29 - budynek ul. Jodłowa

Galeria zdjęć