• Wielkanoc online w 1b
     • Wielkanoc online w 1b

      31.03.2021

      W dniach 29-31 marca 2021 roku uczniowie klasy Ib wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli aktywny udział w warsztatach online dotyczących tradycji wielkanocnych.

      Wszyscy obejrzeli prezentacje multimedialne na temat „Zwyczaje wielkanocne”, „Symbole Świąt Wielkanocnych”, „Wielkanoc-tradycje i symbole”, Śmigus Dyngus-polska tradycja”, „7 Ciekawych tradycji wielkanocnych ze świata”. Wielu emocji dostarczył także  Teleturniej Wiedzy Wielkanocnej,  gdzie dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą tradycji i zwyczajów wielkanocnych.

      Uczniowie również zaprezentowali wykonane przez siebie przepiękne kartki świąteczne, piękne malowane pisanki, zajączki wielkanocne, hodowle rzeżuchy, ozdobione koszyczki wielkanocne oraz prace plastyczne dotyczące Śmigusa Dyngusa.  Na lekcjach muzyki uczniowie słuchali piosenek o Wielkanocy „Pisanki, Kraszanki. Skarby Wielkanocne” oraz wykonali muzyczną pisankę utrwalającą poznane wartości nut: półnutę, ćwierćnutę, ósemki.

      Na zajęciach informatycznych dzieci wykonały na stronie wordwall zadania utrwalające wiedzę dotyczącą Wielkanocy czyli łamigłówki, anagramy, rebusy. W ostatnim dniu warsztatów przed kamerkami komputerów złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia, w których dominowały w tym trudnym dla nas czasie marzenia dotyczące powrotu do szkoły. 

      Wielkanoc to dobry moment, aby w atmosferze rodzinnych spotkań kultywować tradycje: wspólnie malować pisanki, dzielić się jajkiem i składać życzenia świąteczne oraz  przyjemnie spędzić czas podczas Śmigusa Dyngusa.  Warsztaty były doskonałą okazją do zapoznania się z tradycjami i zwyczajami Świąt Wielkanocnych  oraz integracji grupy  klasowej. Uwidoczniliśmy to  na załączonych zdjęciach.

    • Aktywna twórczość klasy 1a I 2d
     • Aktywna twórczość klasy 1a I 2d

      28.03.2021

      Grupy świetlicowe: klasa 1a i 2d, chętnie podejmowały się różnych działań. Szkolne zadania konkursowe związane ze zbliżającą się nową porą roku, zmobilizowały dzieci do pracy i przez kilka dni przygotowywały wiosenny strój ekologiczny.

      Modelką została Nadia z kl. 2d, która cierpliwie znosiła wszelkie dekoracje. Ubranie zostało wykonane z gazet, rolek papierowych, sznurka, kwiatów i okazało się oryginalnym projektem. Wszyscy cieszyli się z efektu finalnego, bo modelka w kapeluszu na głowie z motylami, wyglądała naprawdę rewelacyjnie!

      Następną inicjatywą konkursową, wykonaną grupowo, była praca plastyczno - techniczna „Pani Wiosna”. Dzieci na dużym brystolu tworzyły wiosnę z różnych materiałów. Projekt postaci wykonała Marta z kl. 1a, pozostałe dzieci jej pomagały, a nad wszystkim czuwała Ania - projektantka z kl. 2d. Efekty pracy były ciekawe i każdy z „panią wiosną” chciał mieć zdjęcie. Oczywiście praca została zawieszona na gazetce ściennej, na korytarzu, by „rozdawała wszystkim ciepło”, a dumna ze swoich uczniów była p. Halina Styrna. 

       

    • Warsztaty fotograficzne klas siódmych
     • Warsztaty fotograficzne klas siódmych

      25.03.2021

       „Kuchenna martwa natura”  (prace fotograficzne uczniów klas siódmych)

      Mimo braku możliwości plenerowych, nasi uczniowie znakomicie poradzili sobie na lekcjach o fotografii i jej wszechstronnym wykorzystaniu. Mówi się o niej, że to sztuka rysowania światłem. Jest formą twórczości zbliżoną do malarstwa. Fotografię wynaleziono na początku XIX wieku, zaś nowe technologie udoskonaliły jakość zdjęć i dały nieograniczoną możliwość ich obróbki.

      Początkowo na lekcjach plastyki zajęliśmy się fotokolażem, zaś w drugim półroczu przeprowadziliśmy zdalne warsztaty fotograficzne. Po zapoznaniu się z zasadami kadrowania, oświetlenia i rodzajami kompozycji, celem uczniów stało się wykonanie fotki we własnej kuchni. Wiele z tych prac, śmiało można określić sztuką użytkową, łączącą wartości estetyczne z praktycznym zastosowaniem. Czyż nie chcieli byście takiego obrazka w swojej kuchni?    

      Zobaczcie sami!

       

      Nauczyciel – Bożena Kawałkowska

    • Sukces uczniów klasy 1b
     • Sukces uczniów klasy 1b

      25.03.2021

      Cieszymy się ogromnie z sukcesu  uczniów klasy Ib: Julii Gorgoń, Gabrieli Sasnal oraz Tomasza Naleśnika, którzy 23 marca  2021 r. podczas rozstrzygnięcia  Konkursu „Najpiękniejsza palma wielkanocna” organizowanego  przez Świdnicki Ośrodek Kultury w Świdnicy otrzymali wyróżnienie.

      Jula, Gabrysia i Tomek wykonali małe  palmy, których wysokość wynosiła około 100 cm. Były one przyozdobione gałązkami wierzbowymi, leszczynowymi, suchymi ziołami, kwiatami, kolorowymi wstążeczkami i innymi ozdobami.  Poziom prezentowanych prac był bardzo wysoki, a nasi uczniowie z klasy 1b za swoje prace otrzymali pamiątkowy dyplom oraz świąteczny upominek.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Barwne monoprinty klas szóstych
     • Barwne monoprinty klas szóstych

      25.03.2021

      Czy rzeczywistość w czasie pandemii wydaje Wam się smutna i szara?

      Wcale nie musi taka być…

       

      Uczniowie klas VI podczas zajęć z plastyki tworzyli barwne monoprinty (monodruki).

      Jest to forma grafiki, w której obrazy i linie można wykonać tylko raz, w przeciwieństwie do większości technik graficznych, które pozwalają na tworzenie wielu oryginałów.

      Co jest potrzebne do stworzenia monoprintu? Przede wszystkim farby, woreczki foliowe i … wyobraźnia.

      Dzieci bawiły się przednio, brudząc się farbkami  przy wykonywaniu odbitek. Efektem ich zaangażowania są zaskakujące prace. W wielu z nich można dopatrzyć się ukrytych motywów, niezamierzonych w trakcie twórczych działań.

      Można by stwierdzić, że  uczniowie nieświadomie „zahaczyli” o techniki action paintingu, a nawet iluzji.

       

      Zachęcam do przekonania się  jak wiele można odnaleźć i odczytać w jednej pracy.

      Miłego oglądania i poszukiwania.

       

        Nauczyciel plastyki- Magdalena Dudziak

    • Czytanie z poduszką
     • Czytanie z poduszką

      24.03.2021

      W ramach realizowanego przez p. Halinę Styrnę projektu edukacyjnego “Lubię czytać” grupy świetlicowe z klasy 1a, 1b, 2c i 2d będące pod opieką p. A. Worobiec i H. Styrny, zorganizowały niekonwencjonalne zajęcia z czytania.

      W dniu wyznaczonym na czytanie baśni nazwanym „Czytanie z poduszką”, uczniowie z poszczególnych grup przynieśli swoje ulubione poduszki, a grupy dekoracyjne przygotowały scenografię: odpowiedni wystrój klasy, przebrane baśniowo dzieci, opuszczone rolety i zapalone świece.  W takich warunkach nauczycielki czytały dzieciom piękne i ponadczasowe baśnie Hansa Christiana Andersena: „Dziecię elfów” i „Brzydkie kaczątko”.

      Uczniowie przytulając poduszeczki, bądź leżąc na nich, uruchamiali swoją wyobraźnię i przeżywali losy bohaterów, utożsamiając się z nimi. Takie czytanie dostarczyło dzieciom wiele wrażeń i ciekawych przemyśleń. Takie zajęcia będą kontynuowane, bo okazały się atrakcyjne dla uczniów, zachęcające ich do sięgania po różne baśnie, pomagające wszystkim w tych trudnych dla nas czasach, co zauważyły organizatorki spotkania.

      Z inicjatywy uczniów i dla nich został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Bohaterowie baśni H. Ch. Andersena”. Dzieci wykonały pod kierunkiem swoich pań, ciekawe prace prezentując różną technikę.
      Laureaci konkursu:

      I miejsce Michalina Lipiecka kl.1a

                       Nel Mleko kl. 1a

      II miejsce Maja Misiewicz kl. 2d

                        Milena Kobyłecka kl. 2c

                        Lena Kępa kl. 1b

      III miejsce Anna Rossolińska kl. 1a

                         Zuzanna Wróblewska kl.1a

                         Zuzanna Kaczmarczyk kl. 2c

       

      Gratulacje dla dzieci za ich duże plastyczne i dekoratorskie zdolności i wspólne przeżycie  niezwykłego dnia składają panie H. Styrna i A. Worobiec.

    • Nowe media w sztuce
     • Nowe media w sztuce

      22.03.2021

      Media rozumiane jako środki wyrazu artystycznego są obecne w sztuce od jej początków. Sztuka nowych mediów, zwana też sztuką multimedialną, to twórczość wykorzystująca narzędzia cyfrowe, programy komputerowe oraz internet.

      Uczniowie klas siódmych, jako zadanie dodatkowe, pracowali nad ćwiczeniem, polegającym na wykonaniu fotografii zainspirowanej tradycyjnym dziełem sztuki. Należało dobrać rekwizyty i stroje oraz odpowiednie oświetlenie, następnie ustawić się w pozach, w jakich znajdują się postacie przedstawione na wybranym obrazie. Kilka z tych prac zasługuję na szczególną uwagę - oceńcie sami.

      B. Kawałkowska

    • Wiosna w zerówce
     • Wiosna w zerówce

      22.03.2021

      Dzieci z oddziałów przedszkolnych z tęsknoty za ciepłymi dniami postanowiły przywołać Wiosnę. Zabawę rozpoczęły od odszukania za pomocą kodów odszukały drogi do Pani Wiosny, kolejnym etapem zabawy było narysowanie portretu Pani Wiosny. W dalszej części dnia przeprowadzony został konkurs recytatorsko- wokalny "A za oknem wiosna". Nasze utalentowane dzieci z dużym zaangażowaniem recytowały i śpiewały przygotowane w domu utwory. Gratulujemy wszystkim wykonawcom.

       

       

    • Powitanie wiosny w klasach młodszych
     • Powitanie wiosny w klasach młodszych

      20.03.2021

      Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci.

      19 marca 2021 roku uczniowie z klas I-III ciekawie i kolorowo przebrali się za Wiosnę wykazując się ogromną pomysłowością i oryginalnością strojów. W pomieszczeniach  różnych klas zachowując zasady bezpieczeństwa sanitarnego odbył się pokaz mody wiosennej. Dzieci radośnie prezentowały swoje stroje wiosenne. Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe! Ciekawym wiosennym akcentem były aktywne wyzwania na powitanie Wiosny przez poszczególne klasy. Uczniowie przedstawili kolorowe  prace plastyczne  ukazujące budzącą się do życia przyrodę. 

       

      Wybrano też  Miss i Mistera Wiosny z poszczególnych klas:

       

      Klasa Ia-  Michalina Lipiecka

                         Michał Moskwa                                                                         

      Klasa Ib-  Gabriela Sasnal

                         Tomasz Naleśnik             

      Klasa Ic-  Maja Zaleska

                         Kacper Kiryłow            

      Klasa IIa- Lena Duczyńska

                         Tobiasz Musiał                  

      Klasa IIb- Natalia Banda

                         Miłosz Magierowski

      Klasa IIc- Natalia Olichwer

                         Wiktor Wróbel

      Klasa IId-  Ayrton Narloch

                          Magdalena Bieżyńska

      Klasa IIIa-Michalina Jaźwik

                          Kacper Kujacz     

      Klasa IIIc- Ada Guzik

                          Oskar Choryński

                      

                

      Gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom !!! 

      Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów.

      Opiekunowie Samorządu klas I-III uwidocznili  na pamiątkowych zdjęciach wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła dzieciom podczas powitania wiosny. Witaj więc Wiosno wśród nas i pozostań z nami na długi czas!

       

    • Bezpiecznie na drodze
     • Bezpiecznie na drodze

      19.03.2021

      W czasie zajęć z wychowania komunikacyjnego na lekcjach techniki, uczniowie klas czwartych uczyli się, jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym - jako pieszy, pasażer i rowerzysta. Znając już wszystkie grupy znaków drogowych i typy skrzyżowań, dzieci z wielką radością przystąpiły do budowy makiet. W czasie zdalnego nauczania, prace manualne, techniczne i plastyczne były dla nich dużą odskocznia od siedzenia przy komputerach. Efekty zaangażowania w powstawanie skrzyżowań są zaskakujące !

      Zachęcam do obejrzenia niektórych z nich w galerii zdjęć...

       

      Nauczyciel techniki- Bożena Kawałkowska       

    • Poznajemy Układ Słoneczny
     • Poznajemy Układ Słoneczny

      14.03.2021

      Uczniowie z klasy III odbyli podróż kosmiczną! Wiedzą już, że Układ Słoneczny składa się z gwiazdy - Słońca, 8 planet krążących dookoła, 5 planet karłowatych, mnóstwa małych ciał niebieskich oraz aż 205 księżyców. Poznając informacje o planetach Układu Słonecznego, zastanawiali się również, czy na każdej planecie da się zamieszkać. 

      Oglądając prezentację multimedialną poznali wiele ciekawych informacji o Układzie Słonecznym, a potem budowali model układu planetarnego.

      Kto wie, może w przyszłości ktoś z nich zostanie astronautą?!

       

       

    • Zakodowany Dzień Kobiet
     • Zakodowany Dzień Kobiet

      11.03.2021

      Z okazji Dnia Kobiet dzieci z oddziałów przedszkolnych w ramach projektu "Kodowanie na dywanie" wykonały dyktando graficzne, które polegało na odnajdywaniu właściwych pół na macie na podstawie podanych koordynatów. Następnie na kartce papieru wylepiły odpowiednie pola plasteliną na podstawie kodu.

       

       

    • Warsztaty ekologiczne klasy 1b
     • Warsztaty ekologiczne klasy 1b

      03.03.2021

      „ Dbam o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze” w ramach ogólnopolskiego  programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

      Klasa I b  przystąpiła do XIII edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Bohater programu Kubuś zaprosił dzieci do wspaniałej zabawy i nauki. Celem programu jest dostarczanie wiedzy o otaczającym świecie, poznanie przyrody – jej flory i fauny, poznanie czynników wpływających na zdrowie – w tym zasad prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dzieci uczą się jak dbać o rośliny i zwierzęta, czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię i wodę, dlaczego warto jeść warzywa i owoce, jak żyć z zgodzie z naturą. W ramach programu dzieci mają do wykonania siedem zadań.

      3 marca uczniowie klasy Ib  wykonywali pierwsze zdanie. Aktywnie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych „ Dbam o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze”.

      Dzieci wraz z wychowawcą obejrzały plakaty oraz  prezentację multimedialną „Dla Ziemi trzeba żyć lepiej”.  Posłuchały listu od Kubusia zachęcającego do dbania o rośliny i zwierzęta. Wykonały karty pracy. Miały możliwość poznania różnych gatunków roślin i zwierząt występujących w różnych ekosystemach-las, łąka, pole a także w akwenach wodnych.  Poznały pojęcia: rośliny i zwierzęta chronione a także rolę pszczół w przyrodzie i życiu człowieka oraz  zasady postępowania warunkujące ochronę przyrody, wpływu działalności człowieka na jej stan. Podsumowaniem zajęć było  stworzenie kącika przyrody. Dzieci sadziły rośliny doniczkowe. Hodowla roślin umożliwi dzieciom poznawanie budowy roślin, ich potrzeby oraz odpowiednią opiekę  W ten sposób  nauczą się  być dobrym obserwatorem przyrody. Miłym akcentem zajęć było spożywanie zdrowego śniadania pełnego witamin oraz picie soczków owocowych „Kubuś Play”.

    • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa
     • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa

      03.03.2021

      „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – tak twierdziła Wisława Szymorska, polska poetka i laureatka nagrody Nobla. Uczniowie z klasy III a już to wiedzą. Wielu z nich systematycznie czyta książki i czerpie z tego wiele radości. Czytanie książek jest jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Każdy z nas ma swojego ulubionego bohatera książek z dzieciństwa lub ukochane bajki, wspominane z sentymentem również w dorosłym życiu.

      3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Dzieci z klasy III a przygotowały wiele ciekawych informacji o pisarzach tworzących literaturę dla najmłodszych odbiorców. Znaleźli się wśród nich ulubieni twórcy dzieci: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Hans Christian Andersen, Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska, C. S. Lewis, Justyna Bednarek, Miriam Widmark, Marin Widmark, Holly Webb, Andrzej Grzegorz Kruszewicz, Frida Nilsson, Rene Gościnny, Rafał Kosik. Uczniowie mają również za sobą udane próby tworzenia swobodnych tekstów na różne tematy – mogli przekonać się, jak trudny jest warsztat pisarza.

      Wspólnie z wychowawczynią dzieci zastanawiały się, jak ważne jest czytanie książek i co w ten sposób można zyskać? Ustaliły, że kontakt z literaturą ma wiele zalet i niemały wpływ na rozwój każdego z nas:

      • rozwija słownictwo
      • rozwija wyobraźnię
      • zachęca do myślenia
      • jest źródłem wiedzy i przyjemności
      • poprawia koncentracje i pamięć
      • redukuje stres
      • kształtuje charakter.

      Dzieci dowiodły, że odpowiednio dopasowana do odbiorcy książka, która wciągnie dziecko w swój świat, to znakomity sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziecko może miło spędzić czas w towarzystwie ciekawej lektury, a książka jednocześnie zatroszczy się o jego wszechstronny rozwój. Dlatego warto zachęcać dzieci do częstego kontaktu z literaturą, pamiętając, że podstawowe znaczenie ma jednak wybór odpowiednich pozycji książkowych. Kupując książki, warto kierować się nie tylko wiekiem dziecka, ale również jego indywidualnymi zainteresowaniami.

      Uczniowie dostrzegli również, że książka, to dobry sposób na spędzenie czasu z rodzicami.

      Wychowawczyni B. Winnicka Hul

    • Konkursy z języka angielskiego
     • Konkursy z języka angielskiego

      02.03.2021

      W lutym 2021 zorganizowaliśmy w naszej szkole dwa konkursy z języka angielskiego konkurs wirtualny dla klas 4- 8 na mem walentynkowy oraz konkurs stacjonarny na kartkę walentynkową w języku angielskim w klasach 1-3. Wszystkie prace były wyjątkowe. Poniżej przedstawiamy laureatów oraz osoby wyróżnione.

      Wykazaliście się niesamowitą kreatywnością.

      Dziękujemy za współpracę.

       

      Konkurs na mem walentynkowy dla klas 4-8:

      Zwycięzcy: Julia Głogowska, Szymon Kwiatkowski , Klaudia Zając.

      Wyróżnienia:  Jakub Satała  i Natalia Morasiewicz

       

      Konkurs na walnetynkę w języku angielskim dla klas 1-3:

      Bartek Kica , Hania Zachara klasa 3c

      Lena Graf klasa 3c

      Natalia Miś klasa 2c

    • Moja wymarzona zima
     • Moja wymarzona zima

      01.03.2021

      Gdy śniegu napada z rana, idziemy lepić bałwana. Mnóstwo jest śmiechu oraz radości, nawet gdy mróz szczypie w kości!

      To fragment wiersza laureata Szkolnego Konkursu Plstyczno Literackiego pod hasłem Moja wymarzona zima.

      Konkurs odbył się w lutym i był przeznaczony dla uczniów klas drugich i trzecich. Celem konkursu było rozbudzanie motywacji do twórczości poetyckiej. Uczestnicy mogli wybrać dowolny gatunek twórczości literackiej- opowiadanie, wiersz, zagadki na dany temat. Dzieci zaskoczyły nas swoją kreatywnością . Organizatorzy dziękują uczniom i wychowawcom za udział w konkursie.

      LAUTEACI KONKURSU:

      NAGRODZENI: Olivier Grzywa, Maja Frajkur- Gesing, Zuzanna Malinowska, Nicola Ciosek, Miłosz Gradowski, Antonina Lipiecka, Hanna Suszek, Hanna Halczak, Igor Przyborowski.

      WYRÓŻNIENIA: Wojciech Boczar, Dawid Król, Magdalena Bieżynska, Wiktoria Dubicka, Natalia Karaś, Lena Michalik, Sebastian Surówka, Amelia Filip, Maciek Wysocki, Antek Polniaszek, Michalina Jóźwik, Oliwia Kurzawa.

      GRATULUJEMY!!!

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy
    • magda.werner@vp.pl - administrator strony
    • 74 852 05 85 - budynek ul. Wodna 74 852 31 29 - budynek ul. Jodłowa
    • 58-100 Świdnica ul. Wodna 5-7 (budynek A) ul. Jodłowa 21 (budynek B) Poland
    • d.zurman.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl m.eszwowicz.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl v.zapart@sp6.swidnica.pl
    • Skrytka na Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP): /SP_6_Swidnica/SkrytkaESP
   • Logowanie

  • Nasze media społecznościowe