Akredytacja Erasmus +
- liczba odwiedzin: 40
Innowacje pedagogiczne
Umowa 2024-1-PL01-KA121-SCH-000230815
Innowacja pedagogiczna w oddziale przedszkolnym zakoduj bajkę – Śpiąca Królewna
Celem innowacji jest rozwijanie u dzieci logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do problemów, umiejętności pracy zespołowej oraz kreatywności poprzez zabawę, doświadczenie i eksperymentowanie. Zajęcia, oparte na wykorzystaniu maty do kodowania zamiast komputera, umożliwiają aktywne działanie dzieci, które manipulując przedmiotami, poznają zasady kodowania i rozkodowywania. Praca w grupach wspiera rozwój kompetencji społecznych, komunikacji, organizacji pracy oraz współodpowiedzialności. Dzieci rozwijają wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie, koncentrację, pamięć oraz koordynację ruchową w sposób przyjazny i dostosowany do ich potrzeb. Dzięki innowacji opartej na kodowaniu i zabawie dzieci z Ukrainy mogą rozwijać swoje kompetencje poznawcze, społeczne i emocjonalne w sposób dostosowany do ich potrzeb. Taki model pracy jest nie tylko wsparciem edukacyjnym, ale także narzędziem integracji i budowania wspólnoty w grupie, co przyczynia się do lepszego funkcjonowania wszystkich uczniów.
Innowacja pedagogiczna "Młody Ekolog"
Opis:
Niniejsza innowacja łączy treści dotyczące edukacji ekologicznej oraz wykorzystanie nowoczesnej technologii informacyjnej (zastosowanie robotów edukacyjnych i aplikacji internetowych). Interdyscyplinarny charakter zajęć zawiera zagadnienia związane z przedmiotami: przyroda, biologia, geografia, informatyka, język angielski, a zakres realizowanych treści wykracza poza podstawę programową dla klasy piątej.
Uzasadnienie potrzeby opracowania innowacji:
Innowacja „Młody Ekolog” powstała w celu edukowania i uwrażliwiania młodzieży na problemy ekologiczne związane ze zmianami klimatycznymi i ochroną zagrożonych gatunków. Kolejnym ważnym celem jest kształtowanie umiejętności wykorzystania narzędzi ICT w procesie nauczania
i uczenia się. Cykl zajęć uwzględnia wybrane kompetencje kluczowe zgodne z zaleceniami Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej zaktualizowane 22.05.2018r. Są to:- kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
- kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
- kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
- kompetencje cyfrowe,
- kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się.
Cele innowacji:
Cele główne:
• promowanie świadomości ekologicznej ‒ postawy szacunku do przyrody i odpowiedzialności
za stan środowiska przyrodniczego,
• wykorzystanie narzędzi ICT do nauki i zabawy.
Innowacja pedagogiczna - Odwrócona lekcja „Sport i zdrowie bez barier i granic”
Innowacja pedagogiczna „Lekcje odwrócone” na godzinach wychowawczych polega na zastosowaniu metody flipped classroom (odwrócona lekcja) w pracy z uczniami, gdzie uczniowie zdobywają podstawowe informację i wiedzę w domu a zajęcia w szkole koncentrują się na praktycznym zastosowaniu wiedzy, nowych umiejętności w pracy grupowej oraz podczas dyskusji. Uczniowie dużo czasu spędzają w Internecie, jednak często mają problemy z wyszukiwaniem potrzebnych i trafnych informacji. Konieczne jest kształtowanie umiejętności samodzielnego wyszukiwania, porządkowania i stopniowania informacji. W ramach tematu „Sport i zdrowie bez barier i granic” zajęcia będą miały na celu promowanie aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia oraz inkluzji w sporcie, niezależnie od różnic kulturowych, fizycznych czy mentalnych.
Proponowana innowacja pedagogiczna to sposób na nowoczesne i praktyczne podejście do edukacji zdrowotnej i społecznej. Poprzez odwrócenie lekcji oraz aktywne i angażujące formy pracy uczniowie uczą się przez doświadczenie, co sprzyja trwałości efektów edukacyjnych.
Cele:
- Kształtowanie u uczniów zdrowego trybu życia.
- Kształtowanie umiejętności pracy samodzielnej i planowania działań.
- Zachęcanie do samodzielnego szukania informacji.
- Przełamywanie barier komunikacyjnych.
- Kształtowanie postawy akceptacja i zrozumienia dla uczniów z różnymi niepełnosprawnościami.
- Mobilizowanie uczniów do inicjowania i realizacji zadań na rzecz własnego rozwoju i rozwoju szkoły.
- Promowanie aktywności fizycznych.
- Dbanie o zdrowie psychiczne uczniów.
- Rozwijanie kreatywności i kompetencji cyfrowych uczniów.
- Rozbudzanie ciekawości poznawczej