Nowa podstrona
Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" została założona w grudniu 1998 roku. Celem fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego - psychicznego, umysłowego oraz moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne, promocyjne i lobbingowe.
1 czerwca 2001 roku Fundacja zaingurowała kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom", w celu uświadomienia społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju. Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce dobrych zachowań, wzmacnia samouznanie.
Wspólne czytanie jest formą dobrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą. Współczesny świat jest dla dzieci często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, brak czasu dla dziecka, ignorowanie jego potrzeb psychicznych, nadmiar mediów elektronicznych powodują, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne i coraz gorzej zna język. Dziecko, które nie rozumie języka i ma mały zasób słów nie jest w stanie samo czytać, gdyż jest to dla niego zbyt trudne i nudne, zwłaszcza w dobie atrakcyjnej i nie wymagającej wysiłku telewizji.
Jest tylko jeden skuteczny sposób, aby uczynić czytanie równie lub bardziej atrakcyjnym od telewizji - jest to głośne czytanie dziecku w przyjaznej atmosferze przez bliskiego dorosłego. Dziecko czuje się wtedy ważne i kochane, jego wiedza językowa i ogólna poszerza się. Trzeba zainwestować co najmniej 10-12 lat w głośne czytanie dziecku, by wychować czytelnika, nikt bowiem czytelnikiem się nie rodzi.
Aby pomóc rodzicom i wychowawcom w wyborze właściwych lektur Fundacja opracowała kryteria wyboru książek do głośnego czytania oraz "Złotą listę najbardziej polecanych tytułów", dostępne na www.cpcd.pl. Wiele pozycji z "Listy..." znajduje się w Bibliotece Miejskiej w Świdnicy.
16 listopada naszym gościem była mama WIKTORII - pani Urszula Łaszcz, która wzorowo czytała przez 20 minut fragment opowiadania R.F. Atwater "Pan Popper i jego pingwiny". Do poznania kolejnych przygód sympatycznego pingwina - Pana Cooka, a więc przeczytania całej książki zachęcam zarówno swoich uczniów, jak i ich rodziców.
Pani Urszuli Łaszcz, która zaingurowała w naszej klasie akcję głośnego czytania, w imieniu uczniów i swoim - serdecznie dziękuję.