• Poznajemy Układ Słoneczny
     • Poznajemy Układ Słoneczny

      14.03.2021

      Uczniowie z klasy III odbyli podróż kosmiczną! Wiedzą już, że Układ Słoneczny składa się z gwiazdy - Słońca, 8 planet krążących dookoła, 5 planet karłowatych, mnóstwa małych ciał niebieskich oraz aż 205 księżyców. Poznając informacje o planetach Układu Słonecznego, zastanawiali się również, czy na każdej planecie da się zamieszkać. 

      Oglądając prezentację multimedialną poznali wiele ciekawych informacji o Układzie Słonecznym, a potem budowali model układu planetarnego.

      Kto wie, może w przyszłości ktoś z nich zostanie astronautą?!

       

       

    • Zakodowany Dzień Kobiet
     • Zakodowany Dzień Kobiet

      11.03.2021

      Z okazji Dnia Kobiet dzieci z oddziałów przedszkolnych w ramach projektu "Kodowanie na dywanie" wykonały dyktando graficzne, które polegało na odnajdywaniu właściwych pół na macie na podstawie podanych koordynatów. Następnie na kartce papieru wylepiły odpowiednie pola plasteliną na podstawie kodu.

       

       

    • Warsztaty ekologiczne klasy 1b
     • Warsztaty ekologiczne klasy 1b

      03.03.2021

      „ Dbam o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze” w ramach ogólnopolskiego  programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

      Klasa I b  przystąpiła do XIII edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Bohater programu Kubuś zaprosił dzieci do wspaniałej zabawy i nauki. Celem programu jest dostarczanie wiedzy o otaczającym świecie, poznanie przyrody – jej flory i fauny, poznanie czynników wpływających na zdrowie – w tym zasad prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dzieci uczą się jak dbać o rośliny i zwierzęta, czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię i wodę, dlaczego warto jeść warzywa i owoce, jak żyć z zgodzie z naturą. W ramach programu dzieci mają do wykonania siedem zadań.

      3 marca uczniowie klasy Ib  wykonywali pierwsze zdanie. Aktywnie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych „ Dbam o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze”.

      Dzieci wraz z wychowawcą obejrzały plakaty oraz  prezentację multimedialną „Dla Ziemi trzeba żyć lepiej”.  Posłuchały listu od Kubusia zachęcającego do dbania o rośliny i zwierzęta. Wykonały karty pracy. Miały możliwość poznania różnych gatunków roślin i zwierząt występujących w różnych ekosystemach-las, łąka, pole a także w akwenach wodnych.  Poznały pojęcia: rośliny i zwierzęta chronione a także rolę pszczół w przyrodzie i życiu człowieka oraz  zasady postępowania warunkujące ochronę przyrody, wpływu działalności człowieka na jej stan. Podsumowaniem zajęć było  stworzenie kącika przyrody. Dzieci sadziły rośliny doniczkowe. Hodowla roślin umożliwi dzieciom poznawanie budowy roślin, ich potrzeby oraz odpowiednią opiekę  W ten sposób  nauczą się  być dobrym obserwatorem przyrody. Miłym akcentem zajęć było spożywanie zdrowego śniadania pełnego witamin oraz picie soczków owocowych „Kubuś Play”.

    • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa
     • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa

      03.03.2021

      „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – tak twierdziła Wisława Szymorska, polska poetka i laureatka nagrody Nobla. Uczniowie z klasy III a już to wiedzą. Wielu z nich systematycznie czyta książki i czerpie z tego wiele radości. Czytanie książek jest jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Każdy z nas ma swojego ulubionego bohatera książek z dzieciństwa lub ukochane bajki, wspominane z sentymentem również w dorosłym życiu.

      3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Dzieci z klasy III a przygotowały wiele ciekawych informacji o pisarzach tworzących literaturę dla najmłodszych odbiorców. Znaleźli się wśród nich ulubieni twórcy dzieci: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Hans Christian Andersen, Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska, C. S. Lewis, Justyna Bednarek, Miriam Widmark, Marin Widmark, Holly Webb, Andrzej Grzegorz Kruszewicz, Frida Nilsson, Rene Gościnny, Rafał Kosik. Uczniowie mają również za sobą udane próby tworzenia swobodnych tekstów na różne tematy – mogli przekonać się, jak trudny jest warsztat pisarza.

      Wspólnie z wychowawczynią dzieci zastanawiały się, jak ważne jest czytanie książek i co w ten sposób można zyskać? Ustaliły, że kontakt z literaturą ma wiele zalet i niemały wpływ na rozwój każdego z nas:

      • rozwija słownictwo
      • rozwija wyobraźnię
      • zachęca do myślenia
      • jest źródłem wiedzy i przyjemności
      • poprawia koncentracje i pamięć
      • redukuje stres
      • kształtuje charakter.

      Dzieci dowiodły, że odpowiednio dopasowana do odbiorcy książka, która wciągnie dziecko w swój świat, to znakomity sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziecko może miło spędzić czas w towarzystwie ciekawej lektury, a książka jednocześnie zatroszczy się o jego wszechstronny rozwój. Dlatego warto zachęcać dzieci do częstego kontaktu z literaturą, pamiętając, że podstawowe znaczenie ma jednak wybór odpowiednich pozycji książkowych. Kupując książki, warto kierować się nie tylko wiekiem dziecka, ale również jego indywidualnymi zainteresowaniami.

      Uczniowie dostrzegli również, że książka, to dobry sposób na spędzenie czasu z rodzicami.

      Wychowawczyni B. Winnicka Hul

    • Konkursy z języka angielskiego
     • Konkursy z języka angielskiego

      02.03.2021

      W lutym 2021 zorganizowaliśmy w naszej szkole dwa konkursy z języka angielskiego konkurs wirtualny dla klas 4- 8 na mem walentynkowy oraz konkurs stacjonarny na kartkę walentynkową w języku angielskim w klasach 1-3. Wszystkie prace były wyjątkowe. Poniżej przedstawiamy laureatów oraz osoby wyróżnione.

      Wykazaliście się niesamowitą kreatywnością.

      Dziękujemy za współpracę.

       

      Konkurs na mem walentynkowy dla klas 4-8:

      Zwycięzcy: Julia Głogowska, Szymon Kwiatkowski , Klaudia Zając.

      Wyróżnienia:  Jakub Satała  i Natalia Morasiewicz

       

      Konkurs na walnetynkę w języku angielskim dla klas 1-3:

      Bartek Kica , Hania Zachara klasa 3c

      Lena Graf klasa 3c

      Natalia Miś klasa 2c

    • Moja wymarzona zima
     • Moja wymarzona zima

      01.03.2021

      Gdy śniegu napada z rana, idziemy lepić bałwana. Mnóstwo jest śmiechu oraz radości, nawet gdy mróz szczypie w kości!

      To fragment wiersza laureata Szkolnego Konkursu Plstyczno Literackiego pod hasłem Moja wymarzona zima.

      Konkurs odbył się w lutym i był przeznaczony dla uczniów klas drugich i trzecich. Celem konkursu było rozbudzanie motywacji do twórczości poetyckiej. Uczestnicy mogli wybrać dowolny gatunek twórczości literackiej- opowiadanie, wiersz, zagadki na dany temat. Dzieci zaskoczyły nas swoją kreatywnością . Organizatorzy dziękują uczniom i wychowawcom za udział w konkursie.

      LAUTEACI KONKURSU:

      NAGRODZENI: Olivier Grzywa, Maja Frajkur- Gesing, Zuzanna Malinowska, Nicola Ciosek, Miłosz Gradowski, Antonina Lipiecka, Hanna Suszek, Hanna Halczak, Igor Przyborowski.

      WYRÓŻNIENIA: Wojciech Boczar, Dawid Król, Magdalena Bieżynska, Wiktoria Dubicka, Natalia Karaś, Lena Michalik, Sebastian Surówka, Amelia Filip, Maciek Wysocki, Antek Polniaszek, Michalina Jóźwik, Oliwia Kurzawa.

      GRATULUJEMY!!!

    • Zajęcia sportowe w świetlicy
     • Zajęcia sportowe w świetlicy

      27.02.2021

      W minionym tygodniu nasza świetlica zmieniała się w arenę zmagań sportowych. Świetliki z kl.2b i 3c rywalizowały ze sobą w różnych dyscyplinach sportowych o tytuł Świetlicowego Mistrza Sportu. Podczas zawodów dzieci wykazały się sprawnością fizyczną,koordynacją ruchową oraz kreatywnością.

      Zabawie towarzyszyło dużo radości i emocji.

      Naszym Świetlicowym Mistrzem Sportu została Sara  z kl. 2b

    • Uroki zimy
     • Uroki zimy

      24.02.2021

      Zima w tym roku pokazała swoje piękno. Dużo śniegu, radość wynikająca z obcowania z pięknymi płatkami śniegu, możliwość wykorzystania białego puchu do różnych zabaw, zjazdy na sankach, dostarczyły dzieciom wiele przyjemnych wrażeń. W związku z piękną zimową aurą, został zorganizowany przez samorząd klas młodszych konkurs plastyczny. Były on przeznaczony dla uczniów klas 0-I.
      Celem konkursu było rozwijanie spontanicznej ekspresji plastycznej uczniów, popularyzacja różnych technik plastycznych. Dzieci za pomocą dowolnej techniki plastycznej zaprezentowały uroki zimy. Prace uczniów były ciekawe i różnorodne.

       Laureatami konkursu zostali uczniowie:
      I miejsce Marta Przybysz kl. I a - opiekun p. Halina Styrna
                       Zuzanna Wróblewska  kl. I a - opiekun p. Halina Styrna

      II miejsce Michalina Lipiecka kl. I a - opiekun p. Elżbieta Rasiewicz

                        Julia Gorgoń kl. 1 b kl. - opiekun p. Anna Worobiec

      III miejsce Karina Sawicka kl. 1 b - opiekun p. Anna Worobiec

                         Maja Zaleska kl. 1 c – opiekun p. Jolanta Makowska - Wróbel

       Wyróżnienie: Karolina Bukowska kl. 1 c – opiekun p. Anna Błaszczyk

                                Antonina Cebo kl. 1 c – opiekun p. Anna Błaszczyk

                                Lena Hojda kl. 1 c – opiekun p. Jolanta Makowska - Wróbel

       

      Wszystkim laureatom gratulują organizatorki konkursu, panie Halina Styrna i Anna Worobiec, które życzą uczniom dalszych sukcesów.

       

    • Zwierzęta domowe uczniów klasy 3b
     • Zwierzęta domowe uczniów klasy 3b

      24.02.2021

      ,, Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma. A ja w domu mam chomika, kota, rybki oraz psa..."

      Czy znacie ten tekst piosenki? Mówi o tym, że w wielu domach razem z nami mieszkają przeróżne zwierzaki.

      Ostatnio obchodziliśmy Światowy Dzień Kota, a w bieżącym tygodniu uczniowie klasy 3b chcieli pochwalić się swoim wszystkimi domowymi pupilami.

      W związku z tym zorganizowaliśmy w klasie zajęcia pod hasłem ,, Nasze domowe zoo". Podczas lekcji uczniowie utrwalili wiedzę na temat właściwej pielęgnacji zwierząt domowych. Psy, koty, chomiki, papugi, króliki, rybki - w zależności od tego jakie zwierzę posiadamy - nie wolno zapominać nam o odpowiednich porach karmienia, dostarczaniu wody, ewentualnych spacerach i wizytach u weterynarza. Gdy odpowiednio dbamy o nasze zwierzęta - one odwdzięczą się nam miłością i zaufaniem.

      Na koniec zajęć uczniowie wykonali prace pt.:"Zwierzęta domowe". Pochwalili się także zdjęciami swoich pupili.

       

      Wychowawca Joanna Antoniak

    • Akademia Bezpiecznego Puchatka
     • Akademia Bezpiecznego Puchatka

      24.02.2021

      Nasza szkoła uczestniczy w XII-tej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Program edukacyjny skierowany jest do uczniów klas I. Celem akcji jest wyjaśnienie i pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń i dbać o swoje bezpieczeństwo podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.

      Nauczyciele klas pierwszych otrzymają dla swoich uczniów komplet darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji.

      Zachęcamy Uczniów do udziału w Teście Bezpieczeństwa dostępnym na stronie: www.akademiapuchatka.pl . Test Bezpieczeństwa będzie aktywny do dnia 31 marca 2021 r. Formularz można wypełnić podczas zajęć lekcyjnych lub w domu z rodzicem.

       

    • Bezpieczny internet
     • Bezpieczny internet

      19.02.2021

      Przez dwa dni uczniowie klasy 1a i 2b będących pod opieką p. Haliny Styrny brali udział w zajęciach związanych z bezpieczeństwem w Internecie.

      Celem zajęć było: uwrażliwienie uczniów na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci internetowej, omówienie zasad bezpieczeństwa stosowanych w obcowaniu z komputerem i Internetem.
      Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat Internetu, zagrożeń grożących dzieciom podczas korzystania z komputera i Internetu. Wspólnie ustalili zasady bezpieczeństwa, ułożyli hasła i przygotowali plakaty, które umieścili na gazetce. Najciekawsze dla uczniów były zajęcia praktyczne związane z Internetem i komputerem.

      Uczniowie brali udział w zabawie „Sieć i pajączki ”tworząc olbrzymią sieć, która była porównana do sieci internetowej. Odgadywali zagadki słowne. Brali udział w zabawie ruchowej „Sieć internetowa”. Wspaniale dzieci ogrywały scenki teatralne, w których uczyły się właściwego zachowania w sieci internetowej, co wywołało dużo zrozumienia ze strony uczniów i ogólnej radości. Wysłuchały bajki edukacyjnej „Stworek Klik”, co dało dzieciom dużo sytuacji do refleksji i nauczyło odpowiedzialności za słowa. Na zakończenie wszyscy doszli do wniosku, że Internet jest to wielkie dobro, z którego trzeba odpowiedzialnie korzystać.

    • Walentynki
     • Walentynki w klasie Ib oraz na świetlicy z klasą IIc

      15.02.2021

      Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego dla osoby którą lubimy, z którą się przyjaźnimy. 14 lutego ludzie wysyłają do bliskich „walentynkę", obdarzają się upominkami.

      Uczniowie z klasy Ib i IIc z okazji Walentynek wykonały kolorowe serduszka i kartki walentynkowe, które wrzuciły do skrzynki walentynkowej. Dzieci miały okazję nie tylko przekazać sobie miłe słowa, ale także dobrze się przy tym bawić. To święto uczucia i życzliwości zostało wykorzystane do nauki dobrych manier. W tym dniu każdy uczeń otrzymał kartkę walentynkową z życzeniami „od serca” oraz słodką niespodziankę.

      Można było również zrobić pamiątkowe zdjęcie z zaprzyjaźnioną osobą.

      Dzień upłynął w atmosferze radości i wspólnej zabawy integracyjnej.

    • Pasowanie na czytelnika biblioteki
     • Pasowanie na czytelnika biblioteki

      14.02.2021

      Pasowanie na czytelnika bibliotekito wyjątkowa uroczystość w Szkole Podstawowej nr 6, która  weszła  na  stałe do  kalendarza  szkolnych  wydarzeń.

      Oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników  odbyło się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego w dniach 2.02-5.02 lutego 2021 roku. Podczas tej imprezy dzieci z  klas pierwszych zostały zapoznane z regulaminem biblioteki i propozycjami książek dla najmłodszych.

      Uczniowie dostrzegli, że na wyciągnięcie ręki istnieje wspaniały świat, pełen fantastycznych postaci i bohaterów, z którymi można przeżyć niejedną przygodę - wystarczy tylko sięgnąć po książkę. Najważniejszym  jednak momentem całej  uroczystości było  złożenie  przyrzeczenia  przez  uczniów klas pierwszych i moment pasowania  na czytelnika  biblioteki szkolnej.

      Wielką radość sprawiło dzieciom samodzielne wybranie i wypożyczenie pierwszej książki oraz upominek przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy.

      Uroczystość przygotowały: Elżbieta Surdyka-Stec i Łucja Puczko

    • Zabawa karnawałowa
     • Zabawa karnawałowa

      14.02.2021

      Zbliża się koniec karnawału. A uczniowie z klasy IIIa  nadal wspominają klasową zabawę karnawałową, która odbyła się na początku lutego. Dzieci przebrane za bohaterów różnych bajek i filmów bawiły się fantastycznie. W przerwie między szalonymi tańcami uczniowie wybrali królową i króla balu. Zostali nimi Michalina i Kacper. To był dzień pełen radości i przyjemności!

       

    • Nauka gry w szachy
     • Nauka gry w szachy

      14.02.2021

      Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczą na lekcjach matematyki w nauce gry w szachy. Systematycznie zgłębiają tajniki tej fascynującej gry, przez co nie tylko podnoszą swoje umiejętności matematyczne, ale  uczą się logicznego i analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów, doskonalą orientację przestrzenną, oraz kształtują ważne cechy osobowości, jak umiejętność współdziałania, odpowiedzialność, koncentracja, intuicja. A przy tym ile radości czerpią ze wspólnej gry!

       

    • Dzień Bezpiecznego Internetu w świetlicy
     • Dzień Bezpiecznego Internetu w świetlicy

      13.02.2021

      W lutym obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku dzieci z kl.2b i 3c uczęszczające na zajęcia świetlicowe aktywnie włączyły się do tej ogólnopolskiej akcji.

      Podczas zajęć „świetliki” poznały problematykę internetowych zagrożeń, omówiły zalety i wady internetu. Rozmawiały też o tym jak należy zachować się w sieci i jak korzystać z niej mądrze.
       

      Podawały przykłady wykorzystania Internetu jak skarbnicy wiedzy i twórczej rozrywki.

       

       

    • Tydzień Bezpiecznego Internetu
     • Warsztaty - Tydzień Bezpiecznego Internetu

      13.02.2021

      W dniach  11-12. 02. 2021 r. w klasie Ib pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty z okazji Tygodnia Bezpiecznego Internetu.  Tematem przewodnim było hasło „Działajmy razem!”

      Uczniowie  wraz z wychowawcą obejrzeli prezentację multimedialną „Jestem bezpieczny w sieci” oraz bajki medialne o zagrożeniach w sieci „Czerwony Kapturek”, „Królowa Śniegu”, „Złota rybka”, „Śpiąca królewna”.

      Zapoznali się  z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz w jaki sposób można się przygotować do bezpiecznego korzystania z sieci.

      Przypomnieli sobie, że każdy uczeń  na początku roku szkolnego zapoznaje się z regulaminem pracowni komputerowych i stosuje się do jego zapisów. W ciągu roku szkolnego w czasie każdych zajęć prowadzonych w pracowni komputerowej, kształtowane są postawy i zachowania właściwego wykorzystania Internetu. Nauczyciele dążą do tego, by zwiększyć świadomość uczniów na zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu. Na zajęciach  dzieci stworzyły hasła dotyczące  następujących zagadnień: bezpiecznego korzystanie z internetu, portali społecznościowych, użytkowania telefonów komórkowych, zamieszczania informacji i pobierania plików z Internetu. Oto niektóre z nich:

      1. Nie zawieraj znajomości z nieznajomymi!
      2. Nigdy nie zdradzaj swoich haseł!
      3. Ostrożnie pobieraj pliki!
      4. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego!
      5. Mów dorosłym gdy jest coś złego !
      6. Unikaj publikowania o sobie w sieci!

      Na zakończenie dzieci wspólnie pracowały  w grupach, nad rysunkami ilustrującymi „Jak uczeń jest bezpieczny w sieci”  tworząc ciekawe plakaty.

      Dzięki tym warsztatom uczniowie zrozumieli, że internet to narzędzie do  zdobywania różnych informacji w bezpieczny sposób, ale przede wszystkim sposób  do komunikacji, gdy  dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

       

       

    • Walentynki z pomysłem
     • Walentynka z pomysłem

      12.02.2021

      Z okazji Walentynek samorząd klas młodszych zorganizował dla uczniów klas I-III konkurs plastyczny pod hasłem „Walentynka z pomysłem”. Dotyczył on dzieci z klas I-III uczestniczących w zajęciach świetlicowych.

      Celem konkursu było: inspirowanie twórczości technicznych i plastycznych dzieci, doskonalenie zdolności manualnych uczniów oraz rozwijanie ich kreatywności.

      Zgodnie z tematem konkursu, uczniowie wykonali wiele pomysłowych walentynek ozdobionych różnymi materiałami, efekty były imponujące. Wybór tych najciekawszych był trudny.

      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce Lena Kępa kl.1b – opiekun p. Anna Worobiec

                       Zofia Bukowska kl.2b – opiekun p. Anata Szal

                       Anna Rupnowska kl. 2d – opiekun p. Halina Styrna

      II miejsce Nel Mleko kl. 1a– opiekun p. Halina Styrna

                        Zuzanna Wróblewska kl. 1a - opiekun p. Halina Styrna

                        Zuzanna Skrzypek kl. 2b – opiekun p. Aneta Szal

      III miejsce Tomasz Surówka kl. 1b – opiekun p. Anna Worobiec

                         Amelia Frajkur – Gesing kl. 1c – opiekun p. Anna Błaszczyk

                         Katarzyna Dziadura kl. 2b - opiekun p. Aneta Szal

      Wyróżnienie:

      Antonina Cebo kl. 1c - opiekun p. Anna Błaszczyk

      Maja Frajkur – Gesing kl. kl. 3d – opiekun p. Kinga Hydzik

      Pola Sośnicka kl. 3d - opiekun p. Kinga Hydzik

       

       

      Zwycięzcom gratulują organizatorzy konkursu, panie Halina Styrna i Anna Worobiec.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy
   • sekretariat-wodna@sp6.swidnica.pl
   • magda.werner@vp.pl - administrator strony
   • 74 852 05 85 - budynek ul. Wodna 74 852 31 29 - budynek ul. Jodłowa
   • 58-100 Świdnica ul. Wodna 5-7 (budynek A) ul. Jodłowa 21 (budynek B)
   • v.skibicka.dyrektor@sp6.swidnica.pl
   • d.zurman.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl m.eszwowicz.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl v.zapart@sp6.swidnica.pl
  • Logowanie

 • Nasze media społecznościowe