• Patriotycznie na świetlicy
     • Patriotycznie na świetlicy

      07.05.2023

      Grupa uczniów z klasy 1d i 3a będąca na świetlicy pod opieką p. Haliny Styrny, uczestniczyła w zajęciach historycznych pod hasłem "Konstytucja 3 Maja". Celem zajęć było przybliżenie dzieciom ważnej daty historycznej, znaczenie święta państwowego, rozbudzanie miłości do kraju, uczenie szacunku do jego historii.

      Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne: "Ważne święto 3 Maja" i "Konstytucja 3 Maja", z których dowiedzieli się o ważnych wydarzeniach historycznych dotyczących naszego kraju. Zarówno filmy jak i opowiadanie prowadzącej zajęcia dostarczyły uczestnikom wiadomości na temat Konstytucji 3 Maja w prostej formie. Podawane były wydarzenia, które złożyły się na  uchwalenie bardzo ważnej ustawy państwowej zwanej konstytucją. Uczniowie poznali takie pojęcia jak: stany społeczeństwa, ich prawa, Sejm Wielki, liberum veto i postępowa Konstytucja 3 Maja. Dowiedzieli się, że ważny dokument był nadzieją na poprawę losu chłopów i całego kraju.
      Dzieci opowiadały o ważnych symbolach polskich, recytowały patriotyczne wiersze, śpiewały pieśni patriotyczne oraz pięknie, stojąc na baczność, zaśpiewały hymn polski. Wykonały elementy takie jak godło, chorągiewki i napisy wiwat 3 Maja, wiwat wszystkie stany. Nie zabrakło na zajęciach dużej flagi biało-czerwonej, ważnym elemencie polskości. Takie zajęcia uczą patriotyzmu, szacunku do tradycji i historii, więc warto je organizować.

                                                                                                                                      Opracowała Halina Styrna

    • Zaczarowanym pociągiem w świat baśni..
     • Zaczarowanym pociągiem w świat baśni..

      07.05.2023

      Koło teatralno-wokalne pod kierunkiem pań Anny Worobiec i Haliny Styrny zaprosiło klasę "0" na przedstawienie pt. "Zaczarowanym pociągiem w świat baśni", przygotowane przez grupę polsko-ukraińską. Celem spotkania było wspólna zabawa podczas przygód bohaterów sztuki, wyzwalanie twórczej ekspresji występujących, integracja polskich i ukraińskich młodych artystów.

      Ciekawa sceneria, śpiew, taniec i gra aktorska wprowadzająca w ciekawy świat baśni, to niewątpliwie duże walory zaprezentowane przez młodych artystów. Było baśniowo, tajemniczo, radośnie, a sceny baśniowe wciągnęły dzieci starsze i młodsze. Gromkie oklaski dla występujących, wspólne zdjęcie, były pięknym podsumowaniem wspólnego spotkania.

      Mamy nadzieję, że inne klasy będą miały możliwość obejrzenia przedstawienia, stwierdziły organizatorki spotkania.

    • Wystawa Kolekcjonerska Klas I-III
     • Wystawa Kolekcjonerska Klas I-III

      07.05.2023

      Pod koniec kwietnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły prezentowali swoje zbiory kolekcjonerskie podczas Szkolnej Wystawy Kolekcji. Poprzez zgromadzone eksponaty dzieci pokazały, że mają różnorodne zainteresowania i chętnie zbierają to, co je ciekawi. Ala uwielbia figurki Littlest Pets Shop, ma ich niezliczoną ilość. Julia, Lena i Marysia z każdej podróży przywożą wyjątkowe magnesy. Antoś uwielbia składać pojazdy z klocków Lego. Rafał jest fanem piłki nożnej, kolekcjonuje karty piłkarzy. Julia i Marta prezentowały obrazy, które samodzielnie namalowały. Ola lubi bajkę Psi patrol, zbiera małe figurki z sympatycznymi pieskami. Bartosz, to bramkarz, gra w piłkę nożną, kolekcjonuje medale i puchary ze swoich rozgrywek piłkarskich. Maja zbiera książki z bajkami Disneya i do każdej z nich ma figurkę z postacią, którą ustawia się na głośniku. Słychać wtedy treść całej bajki. Ola jest kolekcjonerką maleńkich figurek Moji Pops ze zmieniającymi się minkami. Lena zbiera małe kule, we wnętrzu których znajduje się woda i figurki. Filip polubił Pokemony, ma ich pokaźną kolekcję.

      Miło było także obserwować uczniów, którzy przyszli obejrzeć kolekcje swoich kolegów. Zadawali pytania zbierającym, wymienali się spotrzeżeniami. Każdy znalazł dla siebie coś ciekawego.

      Gratulacje dla wszystkich kolekcjonerów!

    • Wycieczka na warsztaty edukacyjne ,,Wiosna na wsi"
     • Wycieczka na warsztaty edukacyjne ,,Wiosna na wsi"

      07.05.2023

      28 kwietnia uczniowie klasy 2b i 2c wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Mościska. Pogoda dopisała, dlatego dzieciaki mogły zachwycać się pięknem przyrody z okien pociągu. Na miejsce dotarliśmy szczęśliwi i gotowi na nowe przygody. Fantastyczna ekipa zagrody ,,Ostoja pod Młynówką" przywitała nas niezwykle ciepło, oferując interesujące warsztaty edukacyjne.

      Uczniowie mieli okazję poznać, nakarmić, a nawet przytulić mniejsze zwierzątka wiejskie. Dowiedzieli się, jak należy się nimi opiekować. Następnym punktem programu było sianie i sadzenie w ogrodzie oraz wyprawa na łąkę i zebranie pokarmu dla zwierząt. Dużą atrakcją było przygotowanie podpłomyków. Warsztaty zakończyliśmy wspólnym pieczeniem kiełbasek.

      To był wspaniały dzień!!!

       

      Wychowawcy klas: Joanna Antoniak, Agnieszka Figiela

    • Sukcesy uczniów
     • Sukcesy uczniów

      07.05.2023

      Uczniowie z naszej szkoły po raz kolejny sięgnęli po medale z zawodów ogólnopolskich. Tym razem 16-tego kwietnia klub UKS Taekwon-do Gryf - gościnnie wystartował w Mistrzostwach Polski Polskiego Zrzeszenia Taekwon-do ITF w Kątach Wrocławskich.

      Sukcesy uczniów z szóstki:

      Jagoda Banasik z klasy 2d - 3 miejsce w układach formalnych oraz 3 miejsce w walkach soft stick;

      Karol Kudela z klasy 6a - 1 m. w układach formalnych oraz 2 m. w walkach semicontact;

      Jakub Jasinowski z klasy 5a - 1m. w walkach semicontact oraz 2 m. w układach formalnych.

      Gratulujemy!

    • Drużynowe biegi przełajowe
     • Drużynowe biegi przełajowe

      28.04.2023

      Za nami Drużynowe biegi przełajowe, z których nasze drużyny przyniosły worek medali zarówno w klasyfikacji drużynowej jak i indywidualnej. 
      Drużyna chłopców klasy 3-4 🥈
      Drużyna dziewcząt klas 3-4🥉
      Drużyna chłopców klasy 5-6🥇
      Drużyna dziewcząt klas 5-6 🥈
      Drużyna chłopców klas 7-8 🥈
      Drużyna dziewcząt klas 7-8 🥇

      Indywidualnie na podium w swoich kategoriach wiekowych stanęli:
      Miłosz Magierowski🥈
      Zofia Malczyk 🥈
      Michał Głowacki 🥇
      Michał Magierowski 🥈
      Oskar Walewski🥉
      Mateusz Wacht 🥈
      Maja Długołęcka 🥈
      Zofia Chodorowska 🥉

      Gratulacje dla wszystkich uczestników za walkę 🏆

    • Piłka nożna dziewcząt
     • Piłka nożna dziewcząt

      26.04.2023

      25 kwietnia odbyły się zawody piłki nożnej dziewcząt w ramach współzawodnictwa szkolnego. Do rozgrywek przystąpiły 4 drużyny, ale to nasza reprezenatacja okazała się najlepsza zdobywając 1 miejsce bez straty bramki W składzie znalazły się: Angelika Borońska, Julia Biliniewicz, Aniela Łuczak, Julia Głogowska, Iga Kruk, Zofia Chodorowska, Aleksandra Baranowska, Kalina Zięcina, Olivia Golanowska, Zofia Malczyk oraz Zofia Przyborowska - wybrana najlepszą zawodniczką drużyny.

    • Dzień Ziemi
     • Dzień Ziemi

      24.04.2023

      22 kwietnia,  w sobotę, na całym świecie obchodzony był Dzień Ziemi. Uczniowie naszej szkoły, w tygodniu poprzedzającym to święto, zastanawiali się jak dbać o środowisko i o życie na naszej planecie. O każde życie. W poniedziałek,  24 kwietnia, podsumowaliśmy nasze działania.  W korytarzu można jeszcze oglądać wystawę plakatów utworzonych na zajęciach. Przedstawiciele klasy 2a i 3a zasadzili na placu zabaw drzewka, które nazwaliśmy Jaś i Małgosia, ale obiecujemy,  że będziemy dbać o wszystkie rośliny.
      Mówimy dzisiaj w imieniu Ziemi, bo ona sama nie powie. Dbajmy o nią. To jest nasz  najpiękniejszy i najważniejszy dom.

    • Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich
     • Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

      24.04.2023

      Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie klas VIII wraz z nauczycielem bibliotekarzem przeprowadzili zajęcia promujące czytelnictwo wśród uczniów klas młodszych (klasy II i III). Spotkania w każdej klasie poprzedzała pogadanka na temat roli i znaczenia czytelnictwa. Wspólnie z dziećmi szukaliśmy pozytywnych aspektów spędzania czasu z książkami. Główny zrąb zajęć, podczas których starsi uczniowi z bibliotekarzem prezentowali i czytali przyniesione książki, był przeplatany wypowiedziami młodszych uczniów, którzy opowiadali jakie książki czytali ostatnio. Także wychowawcy klas uzupełniali wypowiedzi wzmiankami o ich ulubionych powieściach.

      Bibliotekarzowi towarzyszyły uczennice klas VIII: Hania Czarna z klasy VIII c, która czytała powieść „Matylda”; Karolina Jamrozińska z klasy VIII c, która czytała powieść „Lew, Czarownica i stara szafa”;  Gracjana Lewandowska z klasy VIII b, która czytała powieść „Most do Terbithii.

    • Piękne czytanie
     • Piękne czytanie

      24.04.2023

      Realizując zadania związane ze Szkolnym Programem Wychowawczo-Profilaktycznym Szkoły, panie Anna Worobiec i Halina Styrna zorganizowały dla uczniów klas I-III konkurs pięknego czytania. Dotyczył on historii Świdnicy i legend z nią związanych. Celem konkursu było: rozbudzenie zainteresowania legendami, poznawanie legend charakterystycznych dla miasta Świdnicy, identyfikowanie się z rodzinnym miastem, integracja uczniów polskich i ukraińskich. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów, w tym dwoje uczniów z Ukrainy,  uczęszczających na dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.

      Uczestnicy konkursu do czytania przygotowali fragment wybranej przez siebie legendy. Prezentowali się pięknie, zwracając uwagę na odpowiednią dykcję, głośność i wyrazistość. Wybór najlepszych nie był zadaniem łatwym. Najciekawiej zaprezentowali się podczas konkursu następujący uczniowie:

      klasy drugie
      I miejsce Milena Magierowska
      II miejsce Radosław Pazdur
      III miejsce Nela Bocian
      Wyróżnienie - Lena Łukaszewska

      klasy trzecie
      I miejsce Szymon Czarny
                      Jan Marcinkowski
      II miejsce Adam Buchman
                      Viktoriia Suiarko
      III miejsce Maksymilian Fedorchenko
                       Maria Kała
      Wyróżnienie - Zuzanna Partyka

      Uczestników do konkursu przygotowały panie: Joanna Antoniak, Anna Biliniewicz, Agnieszka Figiela, Kinga Hydzik, Jolanta Makowska-Wróbel, Elżbieta Rasiewcz, Halina Styrna, Anna Worobiec.

      Nagrodzonym i wyróżnionym uczniom wielu dalszych sukcesów życzą organizatorki konkursu.

    • Warsztaty ekologiczne w klasie 3b
     • Warsztaty ekologiczne w klasie 3b

      24.04.2023

      „Światowy Dzień Ziemi”

      W dniu 21 kwietnia 2023 roku uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą Anną Worobiec wzięli aktywny udział w warsztatach dotyczących zagadnień ekologicznych, a przede wszystkim budzenia wśród dzieci współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowania w duchu szacunku do ochrony przyrody. Wszyscy obejrzeli prezentacje multimedialne na temat:  „Co szkodzi naszej planecie?”, „Segregujmy dla przyszłości” oraz  „EduKredka – Dzień Ziemi”. Na podstawie własnych doświadczeń, ilustracji i przeczytanych opowiadań wymieniały przyczyny zanieczyszczenia naszej planety. Wskazały działania, które pomogą naszej planecie. Szukały pomysłów na oszczędzanie wody na podstawie oglądanego filmu edukacyjnego „Oszczędzaj wodę!”. Wiedzą teraz  na czym polega segregacja śmieci i poznały znaczenie słowa ''recykling”. Dużo radości sprawiło im  śpiewanie piosenki ekologicznej „Ziemia to wyspa zielona”. Uczniowie w grupach  po przeprowadzonych zajęciach wykonali piękne prace plastyczne: plakaty na temat „Chrońmy naszą planetę Ziemię.”  Dzięki tym warsztatom dzieci zrozumiały jak ważna w życiu człowieka jest przyroda i wszystkie działania, które powodują, że nasza planeta Ziemia będzie czysta i piękna.

    • Światowy Dzień Ziemi
     • Światowy Dzień Ziemi

      22.04.2023

      Każdego roku 22 kwietnia, na całym globie, obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. W dniu 21kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego podczas zajęć i zabaw dowiedziały się jak dbać o środowisko i o otaczającą nas przyrodę. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego oraz wspólnej pogadance wykonały plakat o tym co sprawia, że ziemia jest smutna( zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla Ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Dowiedziały się , że dbając o środowisko dbamy również o siebie. Na zakończenie zajęć przedszkolaki w sposób praktyczny pokazały, że dbają o środowisko i pozbierały śmieci w okolicy budynku szkoły.

    • 3c na Teatrzyku z walizki w Zagrodzie Kraszowickiej
     • 3c na Teatrzyku z walizki w Zagrodzie Kraszowickiej

      22.04.2023

      Klasa 3c obejrzała wyjątkowy spektakl lalkowy pt. "Opowieści z wiejskiej chaty" z udziałem kukiełek sycylijskich. Kolejny raz Zagroda Kraszowicka przygotowała ciekawą propozycję dla dzieci, która w przystępny sposób zwraca uwagę na cenne wartości ludzkie jak pracowitość, szacunek, życzliwość, pomoc.

      Fabuła przedstawienia ukazuje także widzom zawody, które dziś już bardzo rzadko są wykonywane, a kiedyś miały znaczący wpływ na życie ludzi. Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie Hercuń za stworzenie niezwykłej atmosfery teatralnej, a cisza podczas całego przedstawienia świadczyła o tym, że dla dzieci było to niezwykłe przeżycie kulturalne.

      W drugiej części spotkania w Kraszowickiej Zagrodzie uczniowie zainspirowani lalkami z walizki wykonywali swoje własne kukiełki z drewnianych łyżek i szerokiej gamy materiałów ozdobnych jak: wełny, koralików, piórek, tasiemek, szmatek, filców i innych. Kreatywność dzieci nie znała granic.

    • Zdrowo się odżywiam
     • Zdrowo się odżywiam

      22.04.2023

      W związku z realizacją zadań wynikających ze Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego Szkoły został zorganizowany dla uczniów klas I-III konkurs plastyczny "Zdrowo się odżywiam". Celem konkursu było: kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania, wdrożenie zasad świadomości i odpowiedzialności za własne zdrowie. W związku z ogłoszonym konkursem nauczyciele przeprowadzili z uczniami pogadanki na temat zdrowego odżywiania. Dzieci wykazaly się niemałą wiedzą na temat zdrowia i chętnie brały udział w konkursie. Prace plastyczne wyróżniały się pomysłowością, kolorystyką, a przede wszystkim zrozumieniem tematu.
      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce Marta Przybysz
                      Anhelina Shokina

      II miejsce Maja Mazur
                       Liliana Ponichtera
                       Gabriela Sasnal

      III miejsce Michalina Lipiecka
                        Zuzanna Maśluszczak

      Wyróżnienie: Helena Lencewicz, Zoja Satała

      Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem pań: Joanny Antoniak, Haliny Mozol, Elżbiety Rasiewicz, Haliny Styrny, Anny Worobiec.
      Dalszych sukcesów plastycznych życzą laureatom organizatorki konkursu, panie Halina Styrna i Anna Worobiec.

    • Tortilla
     • Tortilla

      19.04.2023

      Uczniowie klas piątych mieli okazję wykazania się swoimi działaniami kulinarnymi. W trakcie rozmowy zdrowego odżywiania, omówiliśmy sposób  przyrządzania TORTILLI i jak się okazało, wiele dzieci potrafi samodzielnie wykonać takie danie.

      Niektórzy korzystali z zamieszczonego w podręczniku przepisu, inni zaś, mają  swoje własne ulubione dodatki do tej potrawy. Zapraszam do galerii zdjęć naszych uczniów w czasie zmagań w swojej kuchni.

      Nauczyciel techniki

    • Sztuka na talerzu
     • Sztuka na talerzu

      19.04.2023

      Z radością informuję, że uczennica naszej szkoły Wanda Lencewicz z klasy 6d otrzymała tytuł finalisty w III edycji Konkursu ,,Sztuka Na Talerzu”.

      Konkurs fotograficzny dla młodzieży ,,SZTUKA NA TALERZU”, którego organizatorem była Bednarska Szkoła Podstawowa Terytorium Raszyńska z siedzibą w Warszawie. Zadaniem w konkursie było wykonanie kompozycji nawiązującej do dzieła znanego artysty, przy użyciu jedzenia oraz wszelkich produktów spożywczych i sfotografowanie jej. Nasza Finalistka wykonała pracę słynnego malarza Leonarda da Vinci “Dama z Gronostajem”

      Zachęcam do przejrzenia zdjęć w galerii i zabawę w odgadywanie autorów oraz tytułów słynnych obrazów przedstawionych przez naszych uczniów.

       

      Nauczyciel -Kawałkowska Bożena

    • Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej „Ruda Żmigrodzka"
     • Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej „Ruda Żmigrodzka"

      19.04.2023

      Grupa uczniów ukraińsko-polskich ze SP nr 6 w Świdnicy wybrała się 15 kwietnia 2023 r. autokarem na wycieczkę, do Zagrody Edukacyjnej „Ruda Żmigrodzka". Opiekunami były panie: Anna Worobiec, Halina Styrna, Bożena Kawałkowska, Dagmara Kiełbasa. Dużym wsparciem dla uczniów była także p. Dana Pivniak.

      Głównym celem wycieczki było poznanie gospodarstwa rybackiego i pracy rybaków oraz  integracja uczniów polskich i ukraińskich.
      Zagroda "Ruda Żmigrodzka" znajduje się w rejonie doliny rzeki Baryczy. Nad tą rzeką, wśród pól, łąk i lasów budowane były wielkie stawy rybne. O pracy w gospodarstwie rybnym, czynnościach rybaków i karpiach pływających w stawach uczestnicy wycieczki dowiedzieli się oglądając prezentację multimedialną. Chodząc po Przyrodniczych Ścieżkach Edukacyjnych poznawali ptaki, inne zwierzęta oraz rośliny typowe dla terenu będącego oazą ciszy i spokoju. Ciekawość wzbudziły widoczne z oddali kormorany, mewy, czaple siwe, remizy i ich gniazda. Na uwagę zasługiwały bobry, których pracę przy drzewach można było poznać. Spotykana często żmija zygzakowata na szczęście nie pokazała się młodym turystom. Natomiast obcowanie z wieloma pięknymi danielami dostarczyło moc wrażeń. Inne atrakcje, których doświadczyli uczniowie to: rzucanie wędką do stawu oraz integracyjne zabawy na powietrzu. Był też czas na smaczny obiad, bo pobyt na powietrzu przy ładnej pogodzie, wzmógł apetyty uczestników wycieczki.

      Z malowniczych pięknych terenów Doliny Baryczy trudno było wracać. Szczęśliwie, z uśmiechem na ustach i nowymi doświadczeniami, wszyscy powrócili do Świdnicy.

    • Polskie symbole narodowe
     • Polskie symbole narodowe

      18.04.2023

      Polskie symbole narodowe były tematem lekcji bibliotecznej w Filii nr 1 dla klasy II a połączone z krótkimi warsztatami . Omówione zostały 3 główne symbole narodowe, dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek na temat powstania państwa polskiego. Dzieci na zakończenie zajęć wykonały biało-czerwonego kwiatka.

    • Lekcja pokazowa
     • Lekcja pokazowa

      18.04.2023

      W piątek 14 kwietnia na sali gimnastycznej została przeprowadzona lekcja otwarta z udziałem klasy sportowej 5c i uczennic klasy trzeciej. Wspólne ćwiczenia z elementami piłki siatkowej pokazały przyszłym kandydatkom do klasy sportowej jak wygląda trening sportowy.

    • Warsztaty ekologiczne
     • Warsztaty ekologiczne

      16.04.2023

      14 kwietnia w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty ekologiczne, które miały przybliżyć dzieciom zagadnienia związane z recyklingiem. Świetliki z kl.2a i 2c obejrzały film edukacyjny pt." Recykling", który pokazał im jak można wykorzystać materiały odpadowe do wykonania nowych przedmiotów. Uatrakcyjnieniem zajęć było wykonanie przez dzieci prac z rolki papieru. Dzięki ich kreatywności i pomysłowości powstały efektowne recyklingowe "Psy", "Pikachu" i "Motyle"

       

      wychowawca: Aneta Szal

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy
   • magda.werner@vp.pl - administrator strony
   • 74 852 05 85 - budynek ul. Wodna 74 852 31 29 - budynek ul. Jodłowa
   • 58-100 Świdnica ul. Wodna 5-7 (budynek A) ul. Jodłowa 21 (budynek B) Poland
   • d.zurman.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl m.eszwowicz.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl v.zapart@sp6.swidnica.pl
   • Skrytka na Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP): /SP_6_Swidnica/SkrytkaESP
  • Logowanie

 • Nasze media społecznościowe