• Wizyta w świdnickim teatrze
          • Wizyta w świdnickim teatrze

            30.09.2019

            Wizyty w teatrze są dla dzieci zawsze ważnym wydarzeniem. Tym razem uczniowie klasy IIa wraz ze swoją wychowawczynią Beatą Winnicką Hul uczestniczyli w spacerze tematycznym po teatrze świdnickim w ramach projektu „Czas na teatr, teatr na czasie”.

            Wędrówka zakamarkami teatru rozpoczęła się w holu teatralnym, prowadziła przez widownię, scenę, kulisy, kieszeń teatralną, garderobę, kabinę oświetlenia i  balkon teatralny. Doświadczenie teatru przez najmłodszych widzów to były również zabawy teatralne prowadzone przez panią Halinę Szymańską, pracownika Świdnickiego Ośrodka Kultury.

            Dzieci stawały się prawdziwymi aktorami na scenie, przedstawiały fragmenty wierszy Juliana Tuwima  i Jana Brzechwy i jak się okazało, wcale to nie było łatwe zadanie! Mogły również przymierzać różne stroje teatralne. Bardzo ciekawe okazało się spotkanie ze znanym świdnickim malarzem, panem Robertem Kuklą, który opowiedział i pokazał, jak przygotowuje się scenografię do przedstawień.

            Dzięki tej niezwykłej wędrówce dzieci przekonały się, że poza aktorami i reżyserem do stworzenia spektaklu potrzebni są pomocnicy reżysera, scenografowie, wykonawcy elementów dekoracji i kostiumów, specjaliści od nagrań muzyki i efektów dźwiękowych, operatorzy oświetlenia, pracownicy garderoby. Młodzi widzowie na pewno od dzisiaj świadomiej będą uczestniczyć w  przedstawieniach teatralnych.

        • Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
          • Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

            30.09.2019

            W czasie obchodów tego tygodnia, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch konkursach. Pierwszym z nich był konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, którego celem było:

            • upowszechnienie wiadomości podnoszących wiedzę o ruchu drogowym oraz   podniesienie odpowiedzialności za swoje postępowanie jako uczestnika ruchu,

            • propagowanie wśród młodzieży szkolnej konieczności stosowania w praktyce przepisów dotyczących bezpiecznego zachowania się na drogach publicznych,

            • popularyzowanie idei wykorzystywania podczas zajęć pozalekcyjnych oraz w czasie wolnym dzieci i młodzieży, obiektu „Miasteczko Ruchu Drogowego” przy Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy,

            • kształcenia umiejętności jazdy na rowerze w trudnych warunkach przygotowanych przez organizatorów konkursowego toru przeszkód, składającego się z urządzeń pozwalających na obiektywną ocenę umiejętności jazdy na rowerze,

            • zacieśnianie współpracy nauczycieli oraz funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej w celu lepszego przygotowania uczniów do uczestniczenia    w ruchu drogowym.

            Nasza reprezentacja w składzie:  MAJA MIKOSZ, WIKTORIA MASŁOWSKA i  DARIA KRZYŚPIAK- uczennice z kl. 6d,  20 września dzielnie walczyły w miasteczku rowerowym i torze przeszkód na boisku Szkoły Podstawowej nr 8, lecz wcześniej zmierzyły się z testem z przepisów ruchu drogowego.

            Drugi konkurs "Chodźcie z nami!", to wykonanie prac plastycznych  zachęcających do rezygnacji z jazdy samochodem do pracy czy szkoły.„ Nasze ciało jest stworzone do ruchu, tymczasem współczesnemu człowiekowi trudno jest znaleźć czas na aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia powoduje wiele problemów zdrowotnych…”           

            Osiem prac narysowanych przez uczniów z klas IV-VIII – autorzy, to  Filip Wiśniewski z kl. IVa,  Lena Walentowska z kl. Va, Natalia Jurkiewicz z kl. VId, Maja Mikosz z kl. VId, Oliwia Witkowska z kl. VIIb, Emilia Góra z kl. VIIb, Hubert Jasinowski z kl. VIb oraz Hanna Bera z kl. VIIIb - zostało przekazanych na ten konkurs.

            Najlepszą pracą wśród ponad 200 nadesłanych z różnych szkół okazała się praca MAI MIKOSZ  1 miejsce, wyróżnienie OLIWIA WITKOWSKA – GRATULUJEMY. Nagrody w konkursach zostały wręczone w czasie Pikniku rowerowego  22 września na terenie ośrodka OSiR w Świdnicy.                                               Zachęcam do oglądania zdjęć z tych imprez.

                                                                                                                  Bożena Kawałkowska

        • Wycieczka do szkółki leśnej w Bojanicach
          • Wycieczka do szkółki leśnej w Bojanicach

            25.09.2019

            Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka 24 września 2019 roku w ramach integracji międzyszkolnej dwie zaprzyjaźnione klasy ze szkół świdnickich: 3b ze SP nr 6 pod opieką p. Anny Worobiec i 3 a ze SP nr 105 pod opiekąp. Danuty Mrugały ponownie spotkały się. Wyruszyły na wycieczkę do szkółki leśnej w Bojanicach. Przewodnikiem była p. Monika Drozdowska-pracownik Nadleśnictwa Świdnica.

             

            Głównym celem wycieczki było:

            -obserwacja roślin i zwierząt na poszczególnych piętrach warstw lasu

            -kształtowanie postaw ekologicznych dzieci

            -rozwijanie zainteresowania przyrodą

            -budzenie wrażliwości estetycznych poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą

            -kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego.

             

            Pani leśnik oprowadziła dzieci po szkółce leśnej. Przemierzając po ścieżce edukacyjnej uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o lesie. Poznali nazwy warstw lasu, roślinność i zwierzęta poszczególnych pięter. Rozpoznawali gatunki drzew i krzewów, wsłuchiwali się w śpiew ptaków

            Podziwiali kolory drzew, zbierali liście, szyszki, oglądali mech. Obserwowali gniazda ptasie, mrowiska. Robili zdjęcia fotograficzne wszystkim napotkanym osobliwościom przyrodniczym. Pani leśnik  jako ciekawostkę wyjaśniła dzieciom dlaczego o tej porze roku liście zmieniają swój kolor, natomiast drzewa iglaste pozostają zielone. Dzieci zachowywały się w lesie odpowiednio do zasad stosowanych podczas bezpośrednich kontaktów z przyrodą.

            Podsumowaniem wycieczki w szkółce leśnej były zadania przygotowane przez panią leśnik. Dzieci podczas zajęć w grupach mogły wykorzystać swoja wiedzę praktyczną na temat poznanych wiadomości o warstwach lasu. W nagrodę za aktywne uczestnictwo uczniowie dostali od pani leśnik pamiątkowe naklejki o lesie.

            Na zakończenie wycieczki na  chłopców czekała miła niespodzianka z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczynki oprócz serdecznych życzeń wręczyły prezenty w postaci przybornika i lup , które posłużyły chłopcom do obserwacji oznak przyrody w lesie.

            Takie wycieczki do lasu są potrzebne, gdyż dzieci uczą się proekologicznych postaw oraz pogłębiają wiedzę o otaczającej przyrodzie.

        • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
          • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

            24.09.2019

            Wyobrażałeś sobie świat w przyszłości? Podróże międzyplanetarne? Piękne domy ze szkła i stali? Samochody sunące po niebie... ludzi mądrych, uśmiechniętych?

            Myślałeś o tym?

            A nawet jeśli nie, to jakieś wyobrażenie posiadasz. O Ziemi przyszłości. Lepszej. Tymczasem naukowcy biją na alarm. Klimat się zmienia w wyniku naszego działania. Nie za sto lat... ale już Twoje dziecko nie będzie cieszyło się zielonymi drzewami. Będzie patrzyło w słońce zakryte pyłami... i wydawało całą pensję na czystą wodę.

            20 września, w piątek, młodzież na całym świecie pokazała, że nie zgadza się na dalsze niszczenie środowiska. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zainspirował uczniów i nauczycieli z SP 6 w Świdnicy do pokazania, że im zależy. Dzieciaki narysowały świat w jakim chcą żyć. Kolorowy, zdrowy, czysty.

        • Sukces naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Chodźcie z nami”
          • Sukces naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Chodźcie z nami”

            24.09.2019

            Cieszymy się ogromnie z sukcesu naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt. „Chodźcie z nami!” organizowanym przez SP nr 8 w Świdnicy w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

             

            → Kalina Zięcina uczennica klasy III b  pod opieką Anny Worobiec, otrzymała III miejsce w kategorii wiekowej klas I-IV, 

             

            Maia Mikosz zajęła I miejsce w kategorii klas V - VIII,

             

            Oliwia Witkowska otrzymała wyróżnienie w kategorii klas V - VIII.

             

            Celem konkursu było upowszechnianie wśród dzieci wiedzy na temat zrównoważonego transportu, zachęcanie do korzystania z różnych form komunikacji, alternatywnych dla samochodów, promowanie aktywnych form transportu (np. pieszo lub na rowerze), odkrywanie talentów plastycznych u dzieci.

             

            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.

            Swoje prace plastyczne zgłosiło na konkurs 258 uczniów z ośmiu świdnickich szkół.

            Uczniowie  w formie plastycznej przedstawili  autobus lub rower przyszłości, którym ludzie chętnie podróżowaliby po mieście, do szkoły, pracy lub na wakacje. Podczas pikniku rodzinnego 22 września w Dniu Bez Samochodu na terenie OSiRu w Świdnicy wręczono  laureatom konkursu plastycznego pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe nagrody.

             

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Ukemi – sztuka bezpiecznego upadania
          • Ukemi – sztuka bezpiecznego upadania

            23.09.2019

            18 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z dr Rafałem Kubackim, dwukrotnym Mistrzem Świata, wielokrotnym medalistą mistrzostw Europy i siedemnastokrotnym Mistrzem Polski, które dotyczyło Ukemi - sztuki bezpiecznego upadania. Celem wydarzenia było przyswojenie podstawowej wiedzy o samoasekuracji podczas upadania i zderzania, co umożliwi dzieciom uniknięcie urazów w czasie zabaw, treningów sportowych oraz w codziennym życiu.

            Spotkanie odbyło się z udziałem młodych zawodników z UKS Judo Świdnica.

        • Festiwal Nauki Wrocław 2019
          • Festiwal Nauki Wrocław 2019

            23.09.2019

            20 września klasy 5a i 6d wzięły udział w corocznym Festiwalu Nauki, tym razem na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt.

            Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądnęły wystawę: "Barwny świat terrarystyki".Uczniowie mieli możliwość spotkania się w cztery oczy z wieloma interesującymi gatunkami gadów i stawonogów utrzymywanych w warunkach terraryjnych. Hodowcy przekazali informacje o  swoich podopiecznych (m.in. gekony orzęsione, gekony płaczące, eublefary lamparcie, pyton królewskie, żaba rogata, ptaszniki, skorpiony, straszyki), a także opowiadali o biologii, różnorodności barw i odpowiadali na pytania dotyczące hodowli tych egzotycznych zwierząt.

            Uczniowie naszej szkoły wysłuchali i aktywnie uczestniczyli w  wykładach:

            → "Fascynujący świat ptasich barw, kształtów i zachowań"Świat ptaków jest barwny i pełen fascynujących zachowań, które zachwycają ludzi od stuleci. Podczas spotkania zaprezentowane zostały wybrane gatunki ptaków, nie tylko egzotyczne, ale i Polskie. Zastanawialiśmy się jakie są ich relacje z człowiekiem i co możemy zrobić, abyśmy mogli je podziwiać przez kolejne stulecia."Krótki kurs języka psiego"Od tysięcy lat losy psa i człowieka ściśle splatają się ze sobą. Współzależność taka powoduje, że organizmy te muszą rozumieć siebie nawzajem. Pies na drodze ku ewolucji i domestykacji intuicyjnie odbiera przekazywane przez nas informacje. Jednak my, podobnie jak języków obcych, języka naszego najlepszego przyjaciela musimy się nauczyć. Często bazując jedynie na naszej intuicji błędnie interpretujemy zachowania naszych podopiecznych. Poznanie podstawowych zasad komunikacji i języka używanego przez psy pozwoli na uniknięcie konfliktowych sytuacji. Podczas wykładu poznaliśmy sposoby porozumiewania się psów, wysyłane sygnały i zasady prawidłowego ich interpretowania i zachowania się wobec czworonożnych przyjaciół.

            Mieliśmy również możliwość zobaczenia różnorodnych zwierząt hodowanych na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt, np.: alpaki, kozy, owce oraz koguty, kury, gęsi.

            „Bardzo podobał się nam ten Festiwal” i mamy nadzieję, że odwiedzimy go za rok.

                                                                                                                                          Organizator

                                                                                                                                          Małgorzata Sidoruk

        • Czas na Teatr
          • Czas na Teatr

            23.09.2019

            CZAS NA TEATR to cykl wydarzeń, którego istotą jest prezentacja i powiązanie form artystyczno-edukacyjnych oraz poszerzanie dostępu do kultury. Odbędą się wydarzenia artystyczne, które zrealizowane zostaną m.in.: w miejscach dziedzictwa kulturowego, w placówkach edukacyjnych, salach Świdnickiego Ośrodka Kultury, ale także w przestrzeni publicznej. Wszystko po to, aby promować propozycje artystyczne jako atrakcyjną alternatywę dla stereotypowych form aktywności propagowanych przez kulturę masową, rozwijać kompetencje kulturalne odbiorców sztuki oraz zdobywać pozytywne doświadczenia w kontakcie z kulturą. Projekt skierowany jest do osób z różnych grup wiekowych, zwłaszcza tych niezaangażowanych w życie kulturalne.

                Miłośników liryki zapraszamy na Salon poezji „Tango Notturno” z udziałem Urszuli Makosz. Będzie to koncert piosenek dwudziestolecia międzywojennego. W repertuarze znajdują się niezapomniane szlagiery takie jak „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Ja się boję sama spać”, czy tytułowe „Tango Notturno”. Są też utwory mniej znane, prawie zapomniane, choć równie piękne: „Ciemna dziś noc” z repertuaru Wiery Gran,  „Żółty anioł” Aleksandra Wertyńskiego oraz zabawna „Gramofonomanka” wykonywana niegdyś przez Mieczysława Fogga. Ponadto dobrze wszystkim znane spacery tematyczne – uczestnicy odwiedzą Muzeum Dawnego Kupiectwa, Bibliotekę Miejską oraz Katedrę. Warsztaty aktorskie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, warsztaty maskowe i choreograficzne dla  przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i liceów, a także szereg wykładów i spotkań. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość spotkania z niezwykłym aktorem – Zbigniewem Walerysiem, którego niedawną doskonałą kreację na wielkim ekranie mogliśmy podziwiać w wyśmienitym filmie „Papusza”.

                Projekt CZAS NA TEATR dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

                Organizatorem jest Świdnicki Ośrodek Kultury, a Szkoła Podstawowa nr 6 czynnie w projekcie uczestniczy

        • Szkolna Liga Lekkoatletyczna
          • Szkolna Liga Lekkoatletyczna

            23.09.2019

            19 września dwie reprezentacje naszej szkoły - damska i męska - wzięły udział w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej. Rozegrane zostało 5 konkurencji biegowych i 3 techniczne. Wynik każdej osoby był przeliczany zgodnie z tabelami lekkoatletycznymi a suma punktów najlepszych 12 osób stanowiła o wyniku każdej szkoły. Dzięki zdobytym punktom zarówno dziewczęta i chłopcy zajęli I miejsce! Wynik dziewcząt: 679 punktów, chłopcy - 847.

            W trakcie zawodów padły nowe szkolne rekordy:

            Ania Adamowicz - pchnięcie kulą - 8,46

            Julia Boczek - bieg na 1000m - 3,54.52

            Laura Panas - rzut oszczepem - 18 m

             

        • Szkolna Liga Lekkoatletyczna
          • Szkolna Liga Lekkoatletyczna

            22.09.2019

            Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkolna Liga Lekkoatletyczna.

            19 września dwie reprezentacje naszej szkoły - damska i męska - wzięły udział w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej. Rozegrane zostało 5 konkurencji biegowych i 3 techniczne. Wynik każdej osoby był przeliczany zgodnie z tabelami lekkoatletycznymi a suma punktów najlepszych 12 osób stanowiła o wyniku każdej szkoły. Dzięki zdobytym punktom zarówno dziewczęta i chłopcy zajęli I miejsce! Wynik dziewcząt: 679 punktów, chłopcy - 847.W trakcie zawodów padły nowe szkolne rekordy:Ania Adamowicz - pchnięcie kulą - 8,46Julia Boczek - bieg na 1000m - 3,54.52

             

        • Orientuj się w Świdnicy
          • Orientuj się w Świdnicy

            19.09.2019

            18.09.2018 już po raz szósty odbyły się międzyszkolne zawody w biegach na orientację w ramach projektu Orientuj się w Świdnicy. Wzięło w nich udział prawie 50 uczniów z naszej szkoły i spisali się "na medal". Uczniowie rywalizowali ze sobą w 10 kategoriach i w każdej z nich uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 stanęli na podium. Łącznie zdobyliśmy 21 medali! Wielkie brawa dla wszystkich laureatów!

            Wyniki:

            K4I miejsce - Laura Uhryn

            II miejsce - Natalia Jesionowicz

            III miejsce -  Laura Mazurek

            K5

            I miejsce- Hanna Adamska

            II miejsce - Hanna Kilanowska

            III miejsce- Aleksandra Kośkiewicz

            K6

            I miejsce - Daria Krzyśpiak

            III miejsce - Maja Mikosz

            K7

            I miejsce- Oliwia Witkowska

            II miejsce- Amelia Trelewska

            K8

            I miejsce - Nikola Marciniak

            II miejsce - Aleksandra Garycka

             

             

             

            M4

            I miejsce - Michał Jędrzejczyk - Treczyń

            II miejsce - Piotr Waśniowski

            III miejsce- Mikołaj Studnicki

            M5

            II miejsce - Mateusz Jedliński

            III miejsce - Krystian Monica

            M6

            I miejsce- Adrian Mech

            M7

            II miejsce -Hubert Jasinowski

            III miejsce- Hubert Chachoń

            M8

            III miejsce Kacper Ciak

        • Klub Młodych Unicef
          • Klub Młodych Unicef

            09.09.2019

            Wieloletnia współpraca z organizacją UNICEF i nasza praca wolontariackia zachęciła nas do zarejestrowania Szkoły Podstawowej nr 6   do  Klubu Szkół UNICEF. W tym roku w polskich szkołach zrzeszonych w ramach klubu powołano Kluby Młodych UNICEF, do których należeć będą uczniowie szczególnie zainteresowani działalnością UNICEF - największej na świecie organizacji niosącej pomoc dzieciom. Przygotowano szereg aktywności, do których Uczniowie będą mogli się włączać w trakcie roku szkolnego. Serdecznie zachęcamy do współpracy!

             

            W tym roku tematem przewodnim będą największe wyzwania, z którymi zmierza się młodzież na świecie. Aktywności przygotowane przez UNICEF będą skłaniały do refleksji, motywowały do podjęcia się inicjatyw w środowisku szkolnym i lokalnym.

             

            Jeśli chcesz się włączyć do działań i razem z nami przeżyć przygodę, skontaktuj się ze szkolnym Koordynatorem Klubu Szkół UNICEF i dowiedz się więcej o tegorocznym programie.

             

            Koordynatorzy:

            budynek przy ul. Wodnej: Joanna Łopuszańska-Kułak

            budynek przy ul. Jodłowej: Joanna Żach

             

        • Narodowe Czytanie
          • Narodowe Czytanie

            07.09.2019

            W piątek (6.09) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się VIII edycja Narodowego Czytania - Nowele Polskie. Uczniowie wspólnie Przeczytali "Katarynkę" B.Prusa. Naszą szkołę pod opieką pań z biblioteki reprezentowali: Aleksandra Gasek, Antonina Wolf oraz Konrad Świder.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy
        • magda.werner@vp.pl - administrator strony
        • 74 852 05 85 - budynek ul. Wodna 74 852 31 29 - budynek ul. Jodłowa
        • 58-100 Świdnica ul. Wodna 5-7 (budynek A) ul. Jodłowa 21 (budynek B) Poland
        • d.zurman.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl m.eszwowicz.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl v.zapart@sp6.swidnica.pl
        • Skrytka na Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP): /SP_6_Swidnica/SkrytkaESP
      • Logowanie

    • Nasze media społecznościowe