Aktywne dzieci radzą sobie lepiej... nie tylko na WF-ie!
Ruch to zdrowie, wszyscy to wiemy. Aktywność fizyczną należy jednak rozpatrywać nie tylko w kontekście wytrzymałości, siły i odporności organizmu. Badania dowodzą, że codzienna aktywność stymuluje pracę jądra podstawnego mózgu odpowiedzialnego za działanie i procesy poznawcze. Nie bez powodu mówimy, że aktywne dzieci radzą sobie lepiej w życiu.
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci w wieku szkolnym do prawidłowego rozwoju potrzebują przynajmniej 60 minut ruchu dziennie, codziennie.
Aktywna szkoła - aktywne dzieci
Szkoła jest miejscem, gdzie dzieci spędzają większą część czasu. Podobnie jak dom rodzinny, odgrywa też kluczową rolę w procesie kształtowania postaw i nawyków, dlatego tak ważne jest, by było to miejsce sprzyjające codziennej aktywności.
W trosce o zapewnienie dzieciom jak najlepszego startu w dorosłe życie, nasza szkoła podjęła wyzwanie Aktywnych Szkół MultiSport (ASM) i po przejściu 2-etapowego procesu kwalifikacji znalazła się w Turnieju ASM.
Aktywne Szkoły MultiSport to Program, którego fundatorem jest firma Benefit Systems, a za realizację odpowiada Fundacja V4Sport z Wrocławia. Jego celem jest wpisanie ruchu w DNA szkół i ponowne wyrobienie w dzieciach nawyku ruszania się. W ramach ASM ponad 10 tysięcy dzieci ze szkół podstawowych na Dolnym Śląsku będzie miało niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w międzyszkolnym turnieju, którego głównym punktem będzie multimedialny test sprawności fizycznej oparty o standard EuroFit Test.
Europejski Test Sprawnosci Fizycznej EuroFit to narzedzie stworzone do pomiaru poziomu sprawnosci fizycznej Europejczyków. Idea powstania testu było zaprojektowanie metody badania, która bez wzgledu na miejsce i okolicznosci, da miarodajny, wystandaryzowany wynik, który łatwo jest interpretowac i porównywac.
Program ASM niesie ze sobą zupełnie nową, zdigitalizowaną formułę standardowego testu. Służy ona zachęceniu do udziału wszystkich dzieci, również tych, które na co dzień stronią od aktywności i lekcji WF. Test ma być dla nich przede wszystkim znakomitą zabawą - w warstwie fabularnej, uczniowie zmierzą się z leniwymi mocami Złego Zła i Galaktyki Bezruchu. Co ważne, rywalizacja odbywa się tylko na poziomie szkół, więc uczniowie nie konkurują między sobą. Jedynym indywidualnym wyzwaniem jest poprawienie swojego wyniku w drugiej próbie.
Każda z zakwalifikowanych do programu placówek przystąpi do testu dwukrotnie, w odstępie sześciu miesięcy. O końcowym sukcesie, który zostanie doceniony atrakcyjnymi nagrodami, zadecyduje osiągnięty w tym czasie progres.