• TEATRZYK OBRAZKOWY KAMISHIBAI

      25.09.2020

      24 września, z inicjatywy biblioteki, rozpoczęły się cykliczne warsztaty teatralne dla klas 0-III. Proponowana forma to japoński teatrzyk papierowy Kamishibai. Jest to technika opowiadania, czytania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), - na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

       

      Projekt ten, ma na celu upowszechnianie i podnoszenie jakości EDUKACJI Globalnej na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. 0-III SP). Jest poświęcony propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

       

      Uczniowie klasy Ib, u których zagościł teatrzyk, z zainteresowaniem wysłuchali bajki pt. Szkoła Czi-Tam. Przedstawiała ona historię dziewczynki, która zamiast chodzić do szkoły musi pracować.

      Uczniowie odpowiadając na zadane pytania bibliotekarza, wykazałi się zrozumieniem przedstawionego problemu.

      Forma połączenia obrazka z czytaniem bardzo spodobała się dzieciom.

      Inicjatorem projektu jest Elżbieta Surdyka-Stec

     • Dzień Kropki

      17.09.2020

      Komu z nas nie zdarzyło się siedzieć nad kartką, mieć pustkę w głowie i nie wierzyć w siebie? Nie wierzyć, że coś się wymyśli? Uda? Stworzy samemu?

      Taką sytuację opisał w swojej książce „Kropka” Peter H. Reynolds. „Kropka” to historia Vashti, która dzięki drobnemu gestowi nauczycielki plastyki, stała się mistrzynią w malowaniu kropek, podziwianą przez koleżanki i kolegów artystką.

      W 2009 roku, nauczyciel muzyki z Iowa, zaproponował zaprzyjaźnionym nauczycielom, by przeczytać uczniom książkę, wspólnie bawić się, tworzyć i odkrywać swoje talenty. I od tego czasu coraz więcej nauczycieli i uczniów na całym świecie, 15 września, bawi się odkrywając swoje mocne strony... a motywem przewodnim jest kropka.

      W naszej szkole, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, po raz drugi zaproponowali swoim uczniom zabawę z kropką. Obejrzyjcie krótką relację z tego wydarzenia...