• Drzwi otwarte szkoły

      29.02.2020

      27 lutego 2020r. „Szóstka” otworzyła swoje drzwi dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2020/2021 rozpoczną naukę w oddziałach przedszkolnych i klasach pierwszych.

      Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego powitania zaproszonych gości przez panią dyrektor Violettę Skibicką. Następnie rodzice zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami o naszej placówce, a w tym czasie dzieci pod opieką nauczycieli uczestniczyły w specjalnie przygotowanym na tę okazję programie.

      Nasi mali goście obejrzeli przedstawienie pt. „Lokomotywa” szkolnego koła teatralnego „Wesołe żabki”, pokaz taneczny zespołu „Dance Mania”, a także uczestniczyli w zajęciach: sportowych, komputerowych, czytelniczych, plastycznych, zabawach z chustą Klanzy i multimedialną planszą edukacyjną.

      Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole i zapraszamy do nas!

    • Finał Strefy Wałbrzyskiej w sztafetach pływackich
     • Finał Strefy Wałbrzyskiej w sztafetach pływackich

      28.02.2020

      26 lutego odbył się Finał Strefy Wałbrzyskiej w ztafetach pływackich. Dziewczęta zajęły 7 miejsce a chłopcy 5.W składzie byli: Daniel Gut, Szymon Błaszczyk, Jakub Sośnicki, Łukasz Kulig, Antonio Carotenuto, Hubert Jasinowski, Natalia Lęga, Weronika Siejka, Natalia Bogielczyk, Lena Samborska, Maja Długołęcka, Hanna Lipińska.

      W tym dniu odbyły się również starty indywidualne, w których 1 miejsce w stylu grzbietowym zdobyła Natalia Lęga oraz 3 miejsce w stylu dowolnym Weronika Siejka. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników.

     • Wywiady z nauczycielami

      28.02.2020

      Biblioteka szkolna prezentuje wywiad z nauczycielem historii Panią  Agnieszką Cieplicką – Staśkiewicz

      - Dzień dobry, chciałybyśmy porozmawiać z Panią o pierwszej książce, jaką w całości Pani sama przeczytała lub tej, która najbardziej się Pani podobała i być może została na zawsze w pamięci. Czy pamięta Pani taką książkę?

      - Pamiętam, że uczyłam się czytać w klasie pierwszej i nie za dobrze mi szło. Bardzo to przeżywałam. Pierwszą książką, którą przeczytałam samodzielnie była książka, która wcale mi się nie podobała, bo musiałam ją sama przeczytać. Była to moja nagroda na koniec roku szkolnego - „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej. Nie byłam zadowolona, że ją czytam. Dopiero później, kiedy już byłam w starszych klasach odkryłam, że czytanie to fajna sprawa i rzeczywiście zaczęłam dużo czytać. Miałam wtedy już wiele książek. Ciężko mi wybrać tylko jedną książkę, ponieważ czytałam całe serie, które mnie niezwykle fascynowały. Szczególnie były to trzy serie, które mnie po prostu oczarowały, a mianowicie „Ania z Zielonego Wzgórza” , „Pan Samochodzik” oraz cykl przygód o Tomku Wilmowskim” Alfreda Szklarskiego. „Tomek na Czarnym Lądzie” to jedna z pierwszych książek z tej serii. To były  serie, które mnie naprawdę niezwykle oczarowały i do tej pory wspominam je bardzo, bardzo serdecznie.

      - Kto je Pani polecił, lub jak to się stało, że akurat te książki znalazły się w Pani rękach?

      - Jeśli chodzi o „Nasza …” to mówiłam przed chwilą. Tato twierdził, że skoro ją dostałam to muszę ją sama przeczytać. Niestety nie byłam z tego powodu zadowolona. Natomiast jeśli chodzi o te serie, to były one w tamtych czasach powszechnie czytane. W młodości jak byłam w IV, V, VI  klasie szkoły podstawowej książki te były czytane prawie przez wszystkich. W związku z tym nie pamiętam takiej osoby która by mi ją poleciła. Czytały ją inne osoby więc sięgnęłam i ja. Jak przeczytałam jedną, to od razu sięgałam po następne.

      - Czy pamięta Pani głównych bohaterów?

      - Tak: Ania Shirley, Tomek Wilmowski oraz „Pan Samochodzik” czyli pan Tomasz. Wszyscy oczywiście mieli różnych kolegów, przyjaciół, którzy pojawiali się obok nich.

      - Czy identyfikowała się Pani z nimi?

      - Oczywiście; tak jak pan Tomasz marzyłam, żeby rozwiązywać różne zagadki historyczne, Ania uwiodła mnie w opisywaniu świata. Natomiast z Tomkiem chciałam uczestniczyć w podróżach, które przeżywał.

      - O czym były te książki. Prosimy krótko opowiedzieć.

      - Każda z tych serii jest oczywiście o czymś innym. Ania z Zielonego Wzgórza, nie będę opowiadać, bo to chyba wasza lektura, to opowieść o dziewczynce i jej wymysłach oraz o rzeczywistości, z którą musi się zmierzyć. Pan Samochodzik to pseudonim pana Tomasza - historyka sztuki, muzealnika, pracownika Ministerstwa Kultury i Sztuki, który w swojej pracy ma niezwykłe zadania, polegające na rozwiązywaniu zagadek historycznych z różnych epok. Podróżował on po Polsce, na przykład po Mazurach i szukał różnych zaginionych dzieł sztuki czy cennych zabytków. Spotykał różnych ciekawych ludzi również przestępców, którzy w sposób bardzo tajemniczy próbowali zwykle go wyprzedzić w zdobyciu skarbów.

      - Czy książki te były kolorowe miały dużo ilustracji?

      - O nie. W czasach PRL-u książki były czarno-białe, ale były ilustracje zarówno w Tomku Wilmowskim, tym o podróżach po świecie, np.  zwierzęta afrykańskie. W Panu Samochodziku były to szkice kreską np.  samochodu czyli słynnego wehikuł, żaglówek na jeziorach mazurskich, kościołów czy innych budowli, ale  nie specjalne.

      - Czy długo Pani czytała te książki?

      - Nie pamiętam, w każdej serii było sporo tytułów, np. w Panu Samochodziku aż dwanaście. Chyba przez wiele lat sięgałam po nie, chociażby dlatego, że nie miałam ich w domu. Po kolei odszukiwałam tytuły i poszukiwałam ich w bibliotekach.

      - Czy ktoś z Pani rówieśników też je czytał?

      - Tak, dużo osób. Moi rówieśnicy, inni koledzy i koleżanki też fascynowali się tymi książkami.

      - Czy później wracała Pani do tych książek?

      - Raczej czytałam je po jednym razie. Niektóre części Pana Samochodzika przeczytałam chyba ze dwa razy.

      - Czy poleciłaby Pani te książki dzisiejszym dzieciom?

      - Myślę że tak.  Serię o Ani z Zielonego Wzgórza szczególnie dla dziewcząt, tym bardziej, że jest waszą lekturą. Pana Samochodzika polecam wszystkim i dziewczynkom i chłopcom. Jest to książka przygodowa o poszukiwaniu skarbów, a zarazem momentami również śmieszna, zabawna. Tomek Wilmowski to przede wszystkim  podróże, ale w trochę wcześniejszych latach, dlatego przenosi nas to w historię. Jest ona na czasie również i dziś. Obecnie mamy  wiele fascynujących książek podróżniczych, zresztą mamy więcej dostępu do informacji o podróżach, ale uważam że jest bardzo zajmująca. Jeśli ktoś lubi czytać to powinna mu się spodobać. Natomiast pracując już jako nauczyciel, nadal sięgam po różne książki młodzieżowe. Ostatnio odnalazłam współczesną serię młodzieżową, też taką która ma kilku bohaterów a mianowicie „Feliks, Net i Nika” Rafała Kosikowskiego. Jest to  seria o współczesnych nastolatkach, którzy też poszukują różnych skarbów, różnych przestępców,  dziwnych wydarzeń, w których biorą udział. Oczywiście w tych książkach dzieją się różne zaskakujące zwroty akcji, jest i trochę śmiechu i trochę strachu, ale nie brakuje nowej technologii. Bohaterowie korzystają z telefonów komórkowych, komputerów, hologramów. Są to uczniowie gimnazjum, czyli wasze już współczesne realia. Zachęcam. Jest fascynująca i uważam że jest bardzo na czasie.

      - Czy lektura tych książek zachęciła Panią do czytania innych książek?

      - Dzisiaj nie wyobrażam sobie życia bez książek. Czytam bardzo dużo książek różnego gatunku, bo są to i książki historyczne i pamiętniki a także książki dokumentalne. Osobiście szczególnie polecam książki pani Olgi Tokarczuk, czyli naszej noblistki. Co prawda Ksiąg Jakubowych jeszcze nie czytałam, ale leżą już na moim stoliku i czekają na swoją kolej. Uwielbiam książki  historyczno-przygodowe. Obecnie jest taka wspaniała pisarka, którą polecam – jest to Elżbieta Cherezińska. Napisała  cykl o królu Polski Władysławie Łokietek, sagi o Wikingach. Swoich bohaterów przedstawia jako  prawdziwych  ludzi z krwi i kości. My uczymy się o nich jako o postaciach historycznych, np. król Władysław Łokietek czy Bolesław Chrobry, a autorka pisze o nim jako o zwykłym  Władku, który musi się bronić przed różnymi zaskakującymi w jego życiu wydarzeniami. Pojawiają się tam różne postacie magiczne, np. smoki, lwy które są na herbach na tarczach. Nagle ożywają i próbują pomagać, wspierają swoich bohaterów czyli np. Władka. Uważam, że te książki są fascynujące i dlatego bardzo je polecam, ale i wiele uczą.

      - Czy może przychodzi Pani do głowy jakaś anegdota związana z tymi książkami?

      - Anegdota… Książka jest najlepszym przyjacielem człowieka…

      - Serdecznie dziękujemy z udzielenie wywiadu.

      - Dziękuję również i jeszcze raz bardzo gorąco polecam do przeczytania te książki bo to są wspaniałe przygody, niezapomniane chwile, które mogą nas też wiele nauczyć.

       

       

       

      Wywiad przeprowadziły Aleksandra Futkowska i Antonina Teuerle.

       

    • Przedstawienie profilaktyczne w naszej szkole
     • Przedstawienie profilaktyczne w naszej szkole

      09.02.2020

      Dzieci chcą i potrzebują zrozumieć reguły rządzące otaczającym je światem. Chcą wiedzieć, czego się od nich oczekuje, jak daleko mogą się posunąć oraz co się stanie, jeżeli posuną się za daleko. O tym wszystkim opowiedziała naszym najmłodszym uczniom  Świnka Paulinka w zabawnym, pełnym humoru a przede wszystkim pouczającym przedstawieniu teatralnym, pełnym efektów świetlnych i dźwiękowych, z autorskimi piosenkami.

       

    • Pierwsza Pomoc
     • Pierwsza Pomoc

      09.02.2020

      W pierwszym semestrze uczniowie klas czwartych wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy.  Dzieci na lekcjach techniki pisały testy na temat wyposażenia apteczki, zachowania się w razie wypadku, procedur jego zgłaszania i zachowań aż do przyjazdu służb medycznych.Pod okiem pani pielęgniarki ćwiczyli zakładanie opatrunków, bandażowania oraz zasady i kolejność działań przy pomocy osobom nieprzytomnym.

      Bardzo chętnie wykonywali wszelkie ćwiczenia z bandażami jak i na fantomach. Po zliczeniu punktów, jakie otrzymywali na poszczególnych etapach swoich działań, zostali wyłonieni zwycięscy tych „zdrowotnych” potyczek. Oprócz bardzo dobrych ocen z przedmiotu, wszyscy otrzymali drobne upominki. Zachęcam do obejrzenia zmagań uczniów na zdjęciach z lekcji umieszczonych w galerii.

      Nauczyciel techniki – Bożena Kawałkowska

    • VIII Międzyszkolne Rozgrywki Sudoku
     • VIII Międzyszkolne Rozgrywki Sudoku

      09.02.2020

      Dnia 16 stycznia 2020r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do VIII Międzyszkolnego Konkursu Sudoku organizowanego przez Społeczną Szkołę Podstawową w Świdnicy. W zawodach startowało 45 uczniów w trzech kategoriach: klasy 3 - 4, 5 - 6 i 7 - 8. Uczestnicy eliminacji rozwiązywali sudoku 4x4, 6x6, 9x9, nieregularne i diagonalne.

       

      W kategorii klasy 3 – 4 zwyciężyła Alicja Ziomek z klasy 3d, w klasach 5 – 6 Kacper Mieszkalski z klasy 6d, a zwycięstwo w klasach 7 – 8 odniósł Michał Nowicki z klasy 8b i właśnie Ci uczniowie walczyli 30 stycznia 2020r. o miano Mistrza Sudoku w VIII Międzyszkolnych Rozgrywkach Sudoku.

       

      Uczniowie z sześciu świdnickich podstawówek spotkali się w Szkole Społecznej w Świdnicy, aby zmierzyć się z tą niezwykle wciągającą grą. Po szkolnych eliminacjach wyłoniono 20 zawodników, którzy przystąpili do rywalizacji.

       

      Uczestnicy konkursu rozwiązywali podobnie jak na eliminacjach różne typy sudoku. O kolejności zajmowanych miejsc decydowało poprawne wypełnienie łamigłówek i czas ich rozwiązania. Po zaciętych dwurundowych zawodach wyłoniono najlepszych zawodników w trzech kategoriach.

       

      Nasi uczniowie osiągnęli następujące wyniki:

      - w kategorii klas 3 – 4 Alicja Ziomek z klasy 3d finalistka,

      - w kategorii klas 5 – 6 Kacper Mieszkalski z klasy 6d uczestnictwo,

      - w kategorii klas 7 – 8 Michał Nowicki z klasy 8b miejsce III.

       

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

    • Tydzień Bezpiecznego Internetu
     • Tydzień Bezpiecznego Internetu

      09.02.2020

      W ostatnim tygodniu stycznia w naszej szkole obchodziliśmy Dni Bezpiecznego Internetu. Na lekcjach wychowawczych omawialiśmy kwestie bezpieczeństwa w Internecie, a na lekcjach języka angielskiego rozwiązywaliśmy quizy kahoot. Uczniowie przygotowali też plakaty informacyjne i prezentacje multimedialne w języku polskim i angielskim. Efekty kampanii informacyjnej można zobaczyć na szkolnych korytarzach.

       

      Zwieńczeniem obchodów Dni Bezpiecznego Internetu był konkurs dla klas czwartych i piątych „Rozważni w sieci”. Konkurs miał atrakcyjną dla uczniów formę internetowego quizu kahoot.

      Do rywalizacji stanęły dwuosobowe reprezentacje klas, które przy pomocy smartfonów odpowiadały na pytania konkursowe.

       

      Uczniowie wykazali się znakomitą znajomością zasad bezpiecznego surfowania po Internecie, jak również doskonałą intuicją i refleksem podczas korzystania z najnowszych technologii.

       

      Oto wyniki konkursu:

      I miejsce – klasa 5c

      II miejsce – klasa 5e

      II miejsce – klasa 4b

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

       

      Organizatorkami konkursu były Ewa Dominicka i Katarzyna Gabrylczuk – opiekunki Samorządu Uczniowskiego klas IV i V

    • Warsztaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
     • Warsztaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

      09.02.2020

      3 lutego w klasie III b pod opieką p. Anny Worobiec odbyły się warsztaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.  Tematem przewodnim było hasło „Działajmy razem!”

       

      Uczniowie wraz z wychowawcą obejrzeli prezentację multimedialną „Jestem bezpieczny w sieci”. Zapoznali się z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz w jaki sposób można się przygotować do bezpiecznego korzystania z sieci.

       

      Przypomnieli sobie, że każdy uczeń na początku roku szkolnego zapoznaje się z regulaminem pracowni komputerowych i stosuje się do jego zapisów. W ciągu roku szkolnego w czasie każdych zajęć prowadzonych w pracowni komputerowej, kształtowane są postawy i zachowania właściwego wykorzystania Internetu. Nauczyciele dążą do tego, by zwiększyć świadomość uczniów na zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu. Na zajęciach dzieci stworzyły hasła dotyczące następujących zagadnień: bezpiecznego korzystanie z internetu, portali społecznościowych, użytkowania telefonów komórkowych, zamieszczania informacji i pobierania plików z Internetu.

       

      Oto niektóre z nich:

      1. Nie zawieraj znajomości z nieznajomymi!
      2. Nigdy nie zdradzaj swoich haseł!
      3. Ostrożnie pobieraj pliki!
      4. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego!
      5. Mów dorosłym, gdy jesy coś złego!
      6. Unikaj publikowania o sobie w sieci!

       

      Na zakończenie dzieci wspólnie pracowały w grupach, nad rysunkami ilustrującymi „Jak uczeń jest bezpieczny w sieci” tworząc ciekawe plakaty.

      Dzięki tym warsztatom uczniowie zrozumieli, że internet to narzędzie do zdobywania różnych informacji w bezpieczny sposób, ale przede wszystkim sposób do komunikacji, gdy dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

    • Pasowanie na czytelnika biblioteki
     • Pasowanie na czytelnika biblioteki

      04.02.2020

      Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej to wyjątkowa uroczystość w Szkole Podstawowej nr 6. Organizowane co roku, weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej odbyło się 31 stycznia 2020 roku. Głównym celem uroczystości był akt pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz wyrabianie szacunku do książki.

              Podczas tej imprezy dzieci z klas pierwszych miały okazję obejrzeć przedstawienie „Lokomotywa Agnieszki Frączek i Juliana Tuwima” w wykonaniu starszych koleżanek z klasy IIIb i IIId. Dzięki inscenizacji uczniowie dostrzegli, że   na wyciągnięcie ręki istnieje wspaniały świat, pełen fantastycznych postaci i bohaterów, z którymi można przeżyć niejedną przygodę - wystarczy tylko sięgnąć po lekturę. Najważniejszym jednak momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez uczniów klas pierwszych i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej.      

               Następnie pierwszoklasiści odwiedzili wypożyczalnię, gdzie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych i regulaminem biblioteki. Dzieci doskonale poradziły sobie także z tematyką poszanowania zbiorów. Po tym mogły już samodzielnie wybrać i wypożyczyć pierwszą książkę w bibliotece szkolnej, co było dla nich niesamowitym przeżyciem.

      Uroczystość pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki przygotowała i Łucja Puczko i Anna Worobiec