• Dzień Babci i Dziadka w Domu „Senior-Wigor”
     • Dzień Babci i Dziadka w Domu „Senior-Wigor”

      29.01.2020

      W ramach projektu współpracy ze środowiskiem lokalnym organizowanym przez świetlicę pod opieką p. I. Kulig, p. A. Błaszczyk i p. A. Worobiec  realizowanego przez SP nr 6 w Świdnicy doszło do spotkania z pensjonariuszami z Dziennego Domu „Senior- Wigor” w Świdnicy tym razem w atmosferze  minionych  świąt i rodzinnego Dnia Babci i Dziadka.

                         

      28 stycznia 2020 r.  uczniowie koła teatralnego „Wesołe żabki”  pod opieką p. A. Worobiec i klasy 0 b pod opieką p. Ireny Kulig udali się z wizytą do pensjonariuszy z Dziennego Domu „Senior- Wigor” w Świdnicy. Na samym początku uczniowie zaprezentowali Jasełka Bożonarodzeniowe. Ciekawie zagrane postacie Świętej Rodziny: Józefa i Maryi,  pastuszków,  dostojnych  królów i pięknie ubranych aniołów przybliżyły wszystkim zgromadzonym świąteczny klimat minionych swiąt. Pensjonariusze aktywnie  włączyli się do śpiewania znanych kolęd i pastorałek.

       

      Następnie młodsza grupa recytowała  wierszyki  oraz śpiewała piosenki związane z Dniem Babci i Dziadka. Dzieci w tym dniu wcieliły się w role swoich babci i dziadków ukazując jednocześnie ich codzienne życie. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni pensjonariusze ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Występ małych aktorów wywołał aplauz zgromadzonej publiczności. Niejedna babcia i dziadek ukradkiem ocierali łezkę wzruszenia, wywołaną recytacją i śpiewem występujących dzieci.

       

      W dalszej części uroczystości, uczniowie złożyli życzenia i podarowali przepięknie wykonane laurki. Całe spotkanie skończyło się słodkim poczęstunkiem oraz wspólną integracyjną zabawą w atmosferze serdeczności, akceptacji i zaufania, bez względu na wiek i umiejętności.

                     

      Role babci i dziadka są trudne i wymagają ogromnego wyczucia sytuacji. Spotkania takie mają przypominać jak ważne i potrzebne są one w życiu całej rodziny. Wspólne zdjęcia, rozmowy przy stole, na długo pozostawią niezapomniane wspomnienia. Uczniowie są zadowoleni, a pensjonariusze wzruszeni, że są młodzi, ludzie, którzy chcą się z nimi spotkać, spędzić wspólnie czas. Na pewno będziemy dalej organizować takie spotkania, aby rozwijać współpracę z pensjonariuszami Dziennego Domu „Senior- Wigor”.

    • Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”
     • Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”Warsztaty szkoleniowe „Mały Ratowniczek – bezpieczne ferie”

      26.01.2020

      Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 6 jest realizowany projekt edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Został on zainicjowany przez Program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Anna Worobiec po odbyciu kursu „Ratujemy i uczymy ratować” przeprowadziła w styczniu 2020 roku w klasach 0-III zajęcia warsztatowe pod nazwą „Mały Ratowniczek - bezpieczne ferie”.

      Zajęcia dotyczyły utrwalenia zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku, omdlenia, oparzeń, stłuczeń, zwichnięć, otarcia skóry, krwawienia z nosa.

      W związku ze zbliżającymi się feriami dzieci przypomniały sobie i utrwaliły podstawowe numery telefonów służb ratowniczych w Polsce: 997, 998, 999 i 112.

      Następnym zadaniem było przeprowadzenie symulowanej rozmowy telefonicznej mającej na celu zawiadomienie o niebezpieczeństwie, w której dzieci:

      · przedstawiały się,

      · udzielały informacji o miejscu zdarzenia albo własnym adresie,

      · rodzaju niebezpieczeństwa.

      Na warsztatach uczniowie nauczyli się podstawowych czynności ratujących życie:

      1.            Sprawdzanie przytomności.

      2.            Bezpieczeństwo osoby poszkodowanej.

      3.            Wzywanie pomocy.

      4.            Sprawdzanie oddechu.

      5.            Pozycja boczna poszkodowanego.

      6.            Oddechy ratownicze.

      Warsztaty miały charakter profilaktyczny, których celem było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których zależy od nas czyjeś życie, a przede wszystkim w sytuacjach podczas zbliżających się ferii zimowych.

    • Dzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym
     • Dzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym

      26.01.2020

      W dniu 24.01.2020r. w grupie 0b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

      Mali uczniowie wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny.

      Swoim najbliższym dzieci wręczyły niespodzianki przygotowane w przedszkolu. Uroczystość zakończono wspólną gościną przy stole zastawionym słodkościami. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości.

    • Bal karnawałowy klas młodszych
     • Bal karnawałowy klas młodszych

      23.01.2020

      W czwartek 23 stycznia 2020 r. uczniowie klas I-III przebrani w pomysłowe stroje uczestniczyli w balu karnawałowym. Wśród radosnych i rozbawionych dzieci można było znaleźć postacie policjantów, strażaków, sławnych piłkarzy, odważnych rycerzy, batmanów, walczących Indian, dobrych księżniczek, pięknych wróżek. Pojawiła się także Królewna Śnieżka, Kubuś Puchatek, Czerwony Kapturek oraz Elsa Z Krainy Lodu. Karnawałowe rytmy porwały do tańca wszystkich uczestników zabawy. Całą zabawę prowadzili członkowie zespołu muzycznego. Przeprowadzili wiele ciekawych zabaw i konkursów. Wszystkim dopisywał wspaniały humor. W klasach dla każdego czekał słodki poczęstunek. Uczniami opiekowali się wychowawcy klas, a opiekunowie Samorządu klas I-III uwidocznili na pamiątkowych zdjęciach wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła dzieciom podczas całej zabawy.

    • Karnawał w oddziałach przedszkolnych
     • Karnawał w oddziałach przedszkolnych

      23.01.2020

      23 stycznia dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w balu karnawałowym. Maluchy wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przebierańcy świetnie bawili się uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

    • Siatkówka chłopców klasy 7-8
     • Siatkówka chłopców klasy 7-8

      23.01.2020

      Srebrne chłopaki !!!Reprezentacja szkoły chłopców zdobyła II miejsce w rozgrywkach w piłkę siatkową. Nasi siatkarze ulegli tylko SP 4. Najlepszym zawodnikiem został Emil Gliwa. Wystąpiliśmy w składzie: Hubert Chachoń, Wiktor Chrząstowski, Adrian Simlat, Aleksander Sprawka, Kornel Dziedzic, Emil Gliwa, Igor Ratajczak, Jakub Safian, Michał Sakowski, Jakub Solarz, Mateusz Solarz i Łukasz Trybuszewski.Gratulujemy!!!

    • Kolejowe ABC w naszej szkole
     • Kolejowe ABC w naszej szkole

      21.01.2020

      W ramach ogólnopolskiej kampanii, 21 stycznia Zespół Kolejowe ABC odwiedził oddziały przedszkolne. Na początku zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że bohaterem Kampanii Kolejowe ABC jest nosorożec Rogatek, który uczy dzieci i dorosłych bezpiecznych zachowań w pobliżu przejazdów kolejowych.

      Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach dzięki, którym poznały obowiązujące zasady w czasie podróży pociągiem oraz jak należy zachowywać się na dworcach kolejowych. Podczas zajęć wykonaliśmy doświadczenie z odblaskami, co uświadomiło dzieciom jak ważne są one podczas wieczornych wyjść. Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały upominki oraz maskotkę - nosorożca Rogatka.

    • Moja Babcia i mój Dziadek
     • Moja Babcia i mój Dziadek

      21.01.2020

      Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w konkursie plastycznym "Moja Babcia i mój Dziadek”. Celem konkursu było propagowanie więzi rodzinnych. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.

    • Mali sportowcy zdobywają sprawność „Łyżwiarza”
     • Mali sportowcy zdobywają sprawność „Łyżwiarza”

      21.01.2020

      W ramach realizacji   programu „Sprawny Dolnoślązaczek” klasa III b pod opieką p. Anny Worobiec udała się 17 stycznia 2020 r.  na lodowisko w Świdnicy. Uczniowie zapoznali się z jedną z form aktywnego spędzania czasu wolnego. Uzyskali podstawowe wiadomości na temat bezpiecznych zabaw na lodzie oraz zasady hartowania się. Pamiętali o założeniu rękawiczek i kasków. Uczniowie zaliczyli elementy „Błękitnej sztafety”, czyli jazdę przodem (po prostej) i tyłem.

       

      Najwięcej jednak emocji i radości sprawiły dzieciom zabawy w wyścigi. Dzielnie się też spisali rodzice, którzy aktywnie włączyli się w zajęcia na lodowisku i pomagali naszym małym łyżwiarzom.  Podsumowaniem zajęć był zdobycie sprawności „Łyżwiarza”. Gratulujemy małym sportowcom!  Czekamy na następne zajęcia na lodowisku!   

    • Zdrowo jem więcej wiem!
     • Zdrowo jem więcej wiem!

      19.01.2020

      Zdobyliśmy główną nagrodę

      w ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem więcej wiem!”

       

      Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego uczniowie z klasy II a wraz z opiekunem – wychowawczynią Beatą Winnicką Hul przystąpili do dziesiątej edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Zdrowo jem więcej wiem” i w etapie jesiennym zdobyli główną nagrodę w kategorii klas drugich i trzecich! Organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska a honorowy patronat nad projektem objęła Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.

      Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

      Etap jesienny poświęcony był tematowi warzyw i owoców oraz aktywności fizycznej. Do projektu przystąpiło wiele szkół z całej Polski, ale ocenionych zostało 380 zespołów uczniowskich z klas drugich i trzecich. Klasa II a zdobyła największą liczbę punktów za wykonanie sześciu zadań konkursowych. Zadania obejmowały specjalnie przygotowane lekcje, konkursy tematycznie powiązane z zajęciami lekcyjnymi i forum dla rodziców, które odbywało się w trakcie wywiadówek. W trakcie realizacji zadań konkursowych nauczyciel opiekun grupy dokumentował ich przebieg, a następnie pisał raporty, które przesyłał organizatorom do oceny. Zespół sędziowski ocenił nasze działania najwyżej spośród wszystkich uczestniczących w projekcie klas II i III!

      W etapie jesiennym wykonaliśmy wspólnie następujące zadania:

      1. Lekcja „Smacznie, zdrowo, kolorowo”
      2. Konkurs „Zagadki owocowo-warzywne”
      3. Lekcja „Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem”
      4. Konkurs „Najciekawsza praca przedstawiająca Order Miłośnika Sportu”
      5. Forum zdrowia „Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?”
      6. Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań.

      Ponieważ projekt trwa cały rok szkolny i jest podzielony na 3 etapy: jesień, zima oraz wiosna, już przystąpiliśmy do etapu zimowego i czekają nas kolejne zadania do wykonania. Będziemy się starać, by znowu realizować je z radością i sukcesem!

       

      Opiekun

      Beata Winnicka Hul

    • Grudzień 2019 w 6b
     • Grudzień 2019 w 6b

      19.01.2020

      Grudzień dla uczniów, to przede wszystkim Mikołajki, prezenty i choinka. W naszej klasie przegłosowaliśmy pomysł, by prezenty były pod choinkę a na Mikołajki wybraliśmy się do pizzerii „Da Grasso”. Tam uczniowie sami przygotowali wybraną pizzę i bawili się wyśmienicie. 

      Z wielkim zaangażowaniem wałkowali ciasto, układali dodatki i oczekiwali na wypieczenie ich „dzieł”. Następnie z ogromnym apetytem zjedli przygotowane przez siebie danie. Jeszcze wspólna fotka, wręczenie dyplomów i drobne upominki od Mikołaja. Pod koniec grudnia czekało nas duże wyzwanie – konkurs śpiewania przez klasy wylosowanych kolęd. Szybkie przejście do sali na mocno oczekiwaną chwilę, czyli prezenty pod klasową choinką. Krótkie biesiadowanie, słuchanie kolęd i składanie sobie życzeń, dzielenie i się opłatkiem z kolegami, koleżankami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Pożegnanie klasowe starego roku, kolejne uściski i życzenia. Wszystko uwieczniliśmy na fotkach, więc zachęcamy do ich oglądania.

                             Wychowawca klasy – Bożena Kawałkowska

    • Piłka siatkowa - dziewczęta starsze
     • Piłka siatkowa - dziewczęta starsze

      19.01.2020

      Dzieczyny na podium!

      Reprezentacja szkoły dziewcząt zdobyła II miejsce w rozgrywkach w piłkę siatkową. Nasza szkoła wszystkie mecze wygrała: z -SP 4, 8, 315. Dziewczyny przegrały tylko jedynie z SP1.

      Najlepszą zawodniczką została Amelia Stasiak.

      Wystąpiłyśmy w składzie: Głogiewicz Natalia, Knap Dagmara, Talaga Sara, Stasiak Amelia, Zawadzka Martyna, Krasik Kinga, Panas Laura, Zawadzka Emilia, Sebastiańska Martyna, Adamowicz Anna, Szczęśniak Maja, Osienienko Oliwia.

    • Wirtualna adopcja psa Radona
     • Wirtualna adopcja psa Radona

      19.01.2020

      Uczniowie klasy III b ze SP nr 6 w Świdnicy pod opieką p. A. Worobiec włączyli się aktywnie do wirtualnej adopcji psa Radona w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. Koordynatorami całej tej akcji są rodzice Ani Duszyńskiej - uczennicy klasy III b.

      Wirtualna adopcja polega na wspieraniu naszego pupila poprzez darowizny finansowe.  Jest to wsparcie w profilaktyce weterynaryjnej, czyli dostarczana jest lepszej jakości karma, dedykowana obroża, badania krwi i inne wymagane w leczeniu danego psa czy odrobaczenie lepszymi środkami oraz szczepienia. Jest też możliwy w każdą niedzielę kontakt osobisty ze swoim wirtualnie adoptowanym zwierzęciem. Podczas wizyty wolontariuszka ze schroniska zapozna z podopiecznym, opowie o przekazaniu wsparcia i przekaże informacje na temat danego psa, zorganizuje wyjście na spacer.

      Takie akcje uczą dzieci wrażliwości i postawy jak stać się współodpowiedzialny za zwierzaka, który oczekuje na prawdziwą adopcję, by dostał coś dobrego w czasie oczekiwań na prawdziwy dom. Nasze wspólne zaangażowanie sprawi, że podopieczny Radon będzie oczekiwać na adopcję w bardziej komfortowych warunkach.

    • Spotkanie z dietetykiem z Centrum Dietetycznego Natur House
     • Spotkanie z dietetykiem z Centrum Dietetycznego Natur House

      19.01.2020

      Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.  Zaspokaja ono 25% dziennego zapotrzebowania na energię. Niestety coraz częściej zapracowani Polacy jedzą w biegu lub w ogóle rezygnują ze śniadania, w tym z przygotowywania zdrowej przekąski dla swoich dzieci do szkoły.

      Także drugie śniadanie to dla dziecka bardzo ważny posiłek. W okresie szkolnym ze względu na szybki rozwój fizyczny i psychiczny dzieci potrzebują przede wszystkim energii.

      Właściwie przygotowane drugie śniadanie bogate w węglowodany, wapń, żelazo, cynk, witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe (głównie omega- 3) daje dziecku siłę, zapał do nauki i aktywność fizyczną. Niedobór tych składników powoduje u dzieci w wieku szkolnym drażliwość, nerwowość oraz problemy z koncentracją.

      Z tego też powodu 10 stycznia 2020 roku zorganizowaliśmy, dla uczniów klas czwartych i piątych, spotkanie z panią dietetyk z Centrum Dietetycznego Natur House panią Sandrą Kilian. Uświadomiliśmy dzieciom o co tak naprawdę chodzi w racjonalnym odżywianiu.

      Wierzymy, że dobre przyzwyczajenia żywieniowe wprowadzone w dzieciństwie naturalnie przenoszone są w dorosłość, dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Zdrowe śniadanie to najlepsza inwestycja w zdrowie, jaką możemy zrobić codziennie rano dla siebie i swoich bliskich!

       

      Organizator:

      Małgorzata Sidoruk

    • Dziękujemy!
     • Dziękujemy!

      22.01.2020

      Pomogliście nam spełnić marzenia świąteczne dzieci. Dochód z kiermaszu ciast organizowanego przez Klub Młodych Unicef został przekazany na ratowanie życia dzieci w Nigrze oraz zakup świątecznych prezentów dla potrzebujących uczniów naszej szkoły.

      Z życzeniami radosnych i spędzonych w gronie najbliższych świąt Bożego Narodzenia Klub Młodych Unicef.

    • I Szkolny Konkurs Kolęd
     • I Szkolny Konkurs Kolęd

      02.01.2020

      20 grudnia w naszej szkole w budynku przy ul. Jodłowej odbył się I Szkolny Konkurs Kolęd. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy wraz z wychowawcami. Oto wyniki konkursu: I miejsce klasa 8c, II miejsce 7b i III miejsce 8b.Gratulacje!