• Zanim dziecko zacznie czytać ... pozdrowienia z bloga

•

Aby łatwiej było Państwu dotrzeć do istotnych informacji pomagających Waszym dzieciom w nauce czytania, która lada dzień się rozpocznie i z całą pewnością będzie części z Państwa spędzać sen z powiek... przeklejam z bloga i zachęcam do przeczytania części 2

Dorosły na ogół nie ma świadomości ile funkcji zostaje uruchomionych podczas nauki czytania (nie musi - fachowcy - czyt. ja - podpowiedzą) i wiele rodziców ze zdenerwowaniem ćwiczy z dzieckiem tę umiejętność. Tymczasem, zanim dziecko zacznie uczyć się czytać, można mu tą późniejszą naukę ułatwić. Ucząc się czytania uruchamiamy przede wszystkim uwagę, pamięć, spostrzegawczość wzrokową oraz najważniejszy podczas nauki czytania – słuch fonematyczny. Słuch fonematyczny jest to taki słuch, który pozwala wychwycić najmniejszą cząstkę wyrazu czyli fonem – głoskę. Dzieci zanim uczą się czytać, razem ze swoimi nauczycielami (przeważnie w przedszkolu, oddziałach przedszkolnych i pierwszej klasie) ćwiczą głoskowanie – potocznie nazywane przez rodziców literowaniem. Literę się widzi/pisze – głoskę słyszy, więc razem z dziećmi niepisatymi i nieczytatymi głoskujemy. Trudna umiejętność. Zanim zaczynam z dziećmi głoskować, staram się najpierw uwrażliwić ich słuch wiec organizuję zagadki słuchowe – nasłuchujemy odgłosów zza okna i odgadujemy co to jest, słuchamy nagranych dźwięków przyrody lub też dźwięków, które wydają domowe urządzenia ( nawet stukanie łyżeczki o szklankę),  samochody, karetki, wiertarki i co tylko przyjdzie mi do głowy. Oto pomysły na  zabawę rozwijającą słuch...

Zabawa 1 – Kartka grająca

Wszyscy zapewne znają zabawę „Ciepło – zimno”? Tutaj zamiast fantu do chowania, chowamy kartkę grającą. (Dźwięk takiej kartki nie jest najłatwiejszy do usłyszenia, więc jest doskonały do usprawniania słuchu.) Dziecko wychodzi za drzwi, kartkę chowamy tak aby wciąż grała. Zadaniem dziecka jest odnaleźć kartkę idąc za dźwiękiem. Aby nie było nudno – zmieniajcie się z dzieckiem, niech ono chowa kartkę, potem tatuś lub ktokolwiek tylko chce . To, że niektóre dzieci nie radzą sobie z odnajdywaniem kartki lub długo nie odnajdują, niczego nie przesądza. Po prostu więcej czasu trzeba będzie poświęcić na ćwiczenie słuchu. Im wcześniej zaczynamy takie zabawy – tym lepiej – łatwiej.

Zabawa 2 – Za kocykiem

Przygotujcie trzy wydające dźwięki przedmioty (szklana kuleczka – dźwięk upadania na stół/podłogę, klocek drewniany i plastykowy dla wychwycenia różnicy przy stukaniu nimi np. o stół). Pokażcie dziecku jakie dźwięki wydaje dany przedmiot, niech samo spróbuje wydawać dźwięki, a następnie chowamy się za kocykiem. Zadaniem dziecka jest zgadnąć, którym przedmiotem stukasz mamo/tato, schowana/y za kocykiem. Jeśli to dla dziecka jest zbyt łatwe – liczbę przedmiotów zwiększamy lub utrudniamy poprzez upodobnienie przedmiotów: różnej wielkości dzwoneczki, piłeczki – różnica między dźwiękami będzie słyszalna, lecz niewielka i jeśli dziecko wychwyci różnicę możecie puchnąć z dumy.

Następnie możemy zacząć z dzieckiem dzielić wyrazy na sylaby. Łatwe –w taki sposób jak wołanie przez okno, chociażby. Dzieci naturalnie dzielą wyrazy. Np. Wołamy misia do domu: Mi – siu do do- mu; czy też łyżeczkę: ły- żecz- ko do ta- le- rza... w dzieleniu na sylaby pomaga klaskanie

Ćwiczenie głoskowania zaczynamy od tego, że sami głoskujemy. Na spacerku, wioząc dziecko samochodem czy wózkiem (możemy się tak bawić już z dwulatkami nawet) zadajemy mu łatwe zagadki typu: o- k – o, l – o – d – y, m-a-m-a ... Co powiedziałam/ powiedziałem? ...pilnując aby głoski wymawiane były krótko. Nie ma mowy o: em – a – em – a – nie wolno, dlatego od razu odradzam laptopy edukacyjne, gdyż tam właśnie tak wygląda głoskowanie wyrazów. W każdym, który sprawdziłam.  Jeśli dziecko bezbłędnie zacznie odgadywać to co my głoskujemy, możemy je prosić aby samo przegłoskowało łatwe wyrazy – najpierw trzy lub czterogłoskowe. Najłatwiejsze dla dzieci to: oko, ucho, ul, mak, lala, kot, Ola, Ala, Ela, loki, lato, las, lis, lody... szukamy wyrazów w których nie ma upodobnień typu; lef (lew), pjes (pies), kfjat (kwiat). Najłatwiejsze.