• Ankieta dotycząca audio/e-booków

• W bezpośrednich rozmowach z uczniami (i nie tylko), docierają do mnie informacje, iż coraz częściej młodzież korzysta z audiobooków lub e-booków. W związku z tym postanowiłem przeprowadzić wśród uczniów krótką ankietę. W badaniach wzięło udział 47 dziewcząt i chłopców z klas VI-VIII. Poniżej przedstawiam Państwu wyniki ankiety oraz krótkie podsumowanie. Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na jeden fakt. O ile e-booki wydają się słabą formą czytelnictwa, o tyle audiobooki, są coraz częściej słuchane przez uczniów. Ma to duże znaczenie, biorąc pod uwagę dzieci, które są słuchowcami. Nie wszyscy są przecież wzrokowcami. Każdy ma indywidualne preferencje uczenia się. Biorąc pod uwagę powyższe, audiobooki mogą być wspaniałą alternatywą czytelnictwa lektur szkolnych.

1. Czy słuchasz książek/lektur w formie audiobooków?

Tak – 35

Nie – 12

2. Czy czytasz książki w formie e-booków?

Tak – 15

Nie – 32

3. Ile około audio lub e-booków przesłuchałeś/przeczytałeś w zeszłym 2023 r.?

1-5 – 30

6-10 – 7

Powyżej 10 – 4

4. Czy uważasz, że audio/e-booki są atrakcyjną formą czytania?

Tak – 38

Nie – 9

5. Jeżeli korzystasz z audio/e-booków wymień źródła skąd je pozyskujesz

You Tube – 27

Aplikacje – 9

Internet – 8

Spotify – 3

Czytnik e-booków – 1

Inne – 1

6. Czy według Ciebie audio i e-booki powinny znajdować się w szkolnej bibliotece?

Tak – 36

Nie – 11

7. Jeżeli byłaby taka możliwość, czy wypożyczał/abyś z biblioteki szkolnej lektury w formie audiobooków?

Tak – 37

Nie - 10

8. Wpisz tytuł ostatniej książki, którą ostatnio słuchałeś jako audiobooka lub czytałeś jako e-book

Hobbit – 6

Syzyfowe prace – 6

Zemsta – 4

Balladyna – 3

Dziady cz. II – 3

Kamienie na szaniec – 2

Mały Książę – 2

Opowieść wigilijna – 2

Harry Potter – 2

11 papierowych serc

Akademia pana Kleksa

Pancerne serce

Szatan z siódmej klasy

W pustyni i w puszczy

Władca pierścieni

Zagubiony Heros

Podsumowanie:

Okazuje się, że uczniowie w większości korzystają z audiobooków. Jeżeli chodzi o e-booki – sytuacja jest odwrotna, większość dzieci nie czyta e-booków.  Można więc wyciągnąć wnioski, iż e-booki nie są chyba zachęcającą formą czytania.

Zdecydowana większość dzieci przeczytało lub przesłuchało, w ciągu roku, od 1 do 5 e-booków lub audiobooków. Największą wskazaną liczbą było ponad 200.

W pytaniu „Czy uważasz, że audiobooki i e-booki są atrakcyjną formą czytania” zdecydowana większość respondentów odpowiedziała, iż tak. Takie wskazanie podawali nawet uczniowie, którzy stwierdzali we wcześniejszych pytaniach, że nie korzystają z audiobooków i/lub e-booków.

Głównym źródłem pozyskiwania audio i e-booków jest strona internetowa YouTube. 9 osób wskazało, że korzysta z typowych internetowych aplikacji z książkami. Tylko 1 osoba podała, iż czyta e-booki na czytniku.

Aż 36 uczniów stwierdziło, że audio i e-booki powinny znajdować się w szkolnej bibliotece. Prawie taka sama liczba (37) osób przyznała, iż wypożyczałaby lektury w formie audiobooków z biblioteki szkolnej.

Aż 36 uczestników ankiety wskazało, jako ostatnio przesłuchaną lub przeczytaną książkę, obowiązkową lekturę szkolne. Tylko 6 uczniów wymieniło inne książki, niebędące lekturami, były to m. in.: Harry Potter, Pancerne serce, 11 papierowych serc, Zagubiony Heros.

Na podstawie powyższych odpowiedzi, można wnioskować, iż audiobooki stają się popularną formą książki, z jakiej korzystają uczniowie. Są one traktowane jako atrakcyjne źródło „czytania” i młodzież chciałaby korzystać z nich w bibliotece szkolnej. Fakt ten daje podstawy do podjęcia działań przez bibliotekarza, by taka forma książki znalazła się w bibliotece szkolnej.