• Erasmus+ Evaluation of competencies in Robotics Learning Scenarios

• Erasmus + to program operacyjny Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020 finansowany i zarządzany przez Komisję Europejską. W każdym kraju zajmuje się tym Agencja Narodowa – w Polsce Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

• Program Erasmus +   Akcja 2 – Partnerstwa strategiczne na rzecz edukacji szkolnej
          • Priorytet – Przeciwdziałanie przedwczesnemu kończeniu nauki, rozwiązywanie problemu uczniów z grup defaworyzowanych.

Tytuł - Evaluation of competencies in Robotics Learning Scenarios

Okres trwania – 33 miesiące od 1.11.2019

Kwota grantu – 38 650 euro

Koordynator – Portugalia Agrupamento de Escolas Fernando Casimiro Pereira da Silva

Partnerzy:

Polska – Szkoła Podstawowa im. Tysiąclecia Państwa Polskiego

Chorwacja - Osnovna Skola Horvati

Grecja - 105 Dimotiko Scholio Thessalonikis

Cele projektu:

• Zwiększenie kompetencji językowych u uczniów i nauczycieli
          • Zwiększenie kompetencji IT u uczniów i nauczycieli
          • Wspieranie kreatywności i innowacyjności w nauczaniu
          • Podniesienie pewności siebie u uczniów
          • Zwiększenie poczucia wspólnoty wśród uczniów

Pierwsze spotkanie partnerskie "Kick off"

Współpraca rozpoczęła się od spotkania w Portugali szkolnych koordynatorów i dyrektorów szkół. W ciągu trwającego 5 dni spotkania dopracowano harmonogram na najbliższe pół roku, każdy przedstawił swoją szkołę i obowiązujący system edukacji. Nauczyciele wzięli również udział w warsztatach prowadzonych przez pracownicę Uniwersytetu Lizbońskiego, która wyjaśniła, jak konstruować międzyprzedmiotowe projekty edukacyjne z wykorzystaniem robotów. Spotkanie było również super okazją do wymiany swoich doświadczeń oraz porównania swoich metod pracy.

Mamy zakupione roboty! Szkolimy się!

Przez dwa dni -  łącznie  42 nauczycieli uczestniczyło w szkoleniu przygotowującym do pracy z Ozobotem w środowisku offline i online.

Podczas zajęć warsztatowych nauczyciele zapoznali się z nowo zakupionymi robotami. Dowiedzieli się jak wykorzystać roboty do realizowania treści wynikających z podstawy programowej w szkole podstawowej, jak uczyć myślenia komputacyjnego i algorytmicznego.

Przekonali się, że programowanie może być łatwe tak, jak rysowanie.

Teraz tylko czekamy na powrót do szkoły i możliwość prowadzeni lekcji z Ozobotami: Evo, Bit oraz Photonami!

Spotkanie w Chorwacji - szkolenie z robotyki.

Cztery nasze nauczycielki: Justyna Curyl, Katarzyna Gabrylczuk, Magdalena Werner i Irena Kulig – właśnie zakończyły międzynarodowe szkolenie z robotyki i kodowania, które miało miejsce w Zagrzebiu. Była to kontynuacja szkolenia online – odbywającego się w grudniu ubiegłego roku, a które zostało poprowadzone przez Doriana Tepić z Institute for Youth Development and Innovativity z Chorwacji.

Kolejne spotkanie koordynatorów - marzec 2022

Od poniedziałku gościmy w naszej szkole i w naszym mieście sześcioro nauczycieli ze szkół partnerskich projektu Erasmus+

Przyjechali do nas Maria Louvari i Kostantinos Passias z Grecji, Sara Fragoso i Cidália Marques z Portugalii, Suzana Delić i Biserka Matić - Rośko z Chorwacji.

Nasi goście mieli już okazję zwiedzić Katedrę, Rynek z Wieżą Ratuszową, Kościół Pokoju oraz Zagórze, zamek Grodno i Sztolnie Walimskie.

W trakcie pobytu w szkole - w budynku B na ulicy Jodłowej - nasi partnerzy uczestniczyli w lekcji prowadzonej z użyciem robotów - Ozobot - przygotowanej przez panią Katarzynę Gabrylczuk i klasę 7d.

Pierwsze spotkanie koordynatorów wraz uczniami w Grecji

Delegacja naszej szkoły właśnie rozpoczęła międzynarodowe spotkanie w 105o Dimotiko Scholio Thessalonikis w Grecji - w ramach realizacji projektu Erasmus+ - Evaluation of Competencies in Robotics Learning Scenarios.

Wakacyjne spotkanie w Portugalii

Kolejna grupa naszych uczniów bierze udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży programu Erasmus+

Tym razem odwiedzają Agrupamento de Escolas Fernando Casimiro Pereira da Silva w Rio Maior w Portugalii.

Transnational meeting - Świdnica

Rozpoczęliśmy kolejne spotkanie w ramach naszego projektu. Już z nami są nauczyciele z Portugalii i Chorwacji - czekamy na przylot ekipy z Grecji.

Pierwszy dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie.

Najpierw krótki spacer po świdnickiej starówce a potem wyjazd do Jawora i wizyta w Kościele Pokoju. Następnie pojechaliśmy do Bolkowa i tam zwiedziliśmy zamek. W drodze powrotnej krótka wizyta w Zamku Książ.