• Dla nauczycieli i rodziców

        • Stuart Shanker, Teresa Barker - Self-Reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości

          Self-Reg to przełomowa książka dla rodziców, w której Stuart Shanker proponuje naukę samoregulacji, mającej pomóc dzieciom samodzielnie zmienić ich zachowanie.

          Identyfikacja i zarządzanie emocjami pozwalają dzieciom powrócić do stanu zrównoważenia, który jest niezbędny do rozwoju. Opanowanie umiejętności samoregulacji wesprze dziecko w radzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami, nauczy przezwyciężać frustracje, lepiej się koncentrować, kontrolować impulsywność. Poprawi też umiejętność współpracy z innymi i zwiększy zdolność do uczenia się nowych rzeczy.

          Self-Reg daje rodzicom przekonanie, że ich dziecko może w pełni zrealizować swój potencjał, jeśli tylko zaoferujemy mu narzędzia potrzebne do radzenia sobie ze stresem i presją współczesnego świata. Mocno poparte wiedzą naukową techniki Stuarta Shankera wywarły znaczący wpływ na dzieci i ich rodziców. Efektem programu przeprowadzanego przez autora wśród setek tysięcy kanadyjskich dzieci była znacząca poprawa w zakresie zachowania i osiąganych wyników w nauce.

          -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Martyna Broda, Karolina Hyla - Relaksacje dla dzieci. Jesteś kimś wyjątkowym

          Jak pomóc dzieciom wyciszyć się wieczorem, przed snem lub w ciągu dnia, po szczególnie emocjonujących zajęciach? Co może pomóc złagodzić napięcie i stres, wywołać uśmiech i błogie zadowolenie?

          Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci to zbiór pięknie zilustrowanych historii umożliwiających dzieciom wejście w stan głębokiego relaksu, wraz z instrukcją przeprowadzania relaksacji i propozycjami ich modyfikacji w zależności od indywidualnych potrzeb. Przy dłuższym stosowaniu wzmocnią koncentrację uwagi, rozwiną wyobraźnię, zredukują lęki i poprawią relacje w grupie i w domu. Będą inspiracją do ćwiczenia wyobraźni, tworzenia własnych scenariuszy i tym samym wspaniałej zabawy.

          Czerpiąc to, co najlepsze, z praktyk medytacyjnych, pozytywnych afirmacji, wizualizacji i pracy z oddechem, autorka wprowadza małych i dużych czytelników w bajkowy, bezpieczny i błogi świat niczym nieskrępowanej wyobraźni.

           

          ------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson - Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów

          Jednym z najistotniejszych naukowo udowodnionych czynników wpływających na przyszłość dziecka pod względem szczęścia, sukcesu akademickiego, umiejętności przywódczych i znaczących relacji jest to, czy przynajmniej jedna osoba dorosła w ich dzieciństwie konsekwentnie była przy nich.

          Dziś, gdy tak dużą część naszej codzienności zajmują praca i cyfrowe rozrywki, gdy zdarza się, że rodzice mieszkają oddzielnie, czy gdy pojawia się nowy członek rodziny, bycie z dzieckiem może wydawać się dużym wyzwaniem. Ale, jak wyjaśniają autorzy, nie zajmuje dużo czasu, energii ani pieniędzy. Zamiast tego pokazywanie się oznacza oferowanie jakości obecności. Łatwo jest to zrobić, gdy zrozumiesz cztery podstawowe elementy zdrowego rozwoju dziecka.

          Każde dziecko musi poczuć się:

          • bezpiecznie,

          • dostrzeżone,

          • ukojone,

          • pewnie.

          Na podstawie najnowszych badań nad funkcjonowaniem mózgu i teorii więzi, autorzy Potęgi obecności dzielą się historiami, prostymi strategiami, ilustracjami i wskazówkami, jak skutecznie wprowadzić do rodzinnej codzienności powyższe cztery niezbędne elementy. W taki sposób, by były obecne we wszystkich wychowawczych sytuacjach – kiedy nasze dzieci walczą lub odnoszą sukcesy, kiedy je pocieszamy, dyscyplinujemy lub kłócimy się z nimi, i nawet gdy przepraszamy za czas, kiedy nie możemy z nimi być.

           

          -------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Alicja Żarowska-Mazur - Jak się zachować w Internecie. Netykieta i cyberbezpieczeństwo dla najmłodszych

          Książka zawierający zbiór bezpiecznych zasad określających normy zachowania w społeczności internetowej.  Najmłodszy użytkownik komputerów i Internetu dowie się z niej:

          • dlaczego warto chronić prywatność,

          • jak radzić sobie z cyberprzemocą,

          • czym różni się wirus od robaka komputerowego,

          • co to są flejmy, ciasteczka i mikropłatności.

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Edward Nęcka - Trening poznawczy : czy umysł można trenować, tak jak trenuje się mięśnie?

          Czy umysł można trenować, tak jak trenuje się mięśnie? Jak trzeba zorganizować trening mentalny, aby miał sens? Czy efekty takiego treningu są wydatne? Czy są długotrwałe? Czy efekty treningu generalizują się, obejmując nie tylko ćwiczoną funkcję lub sprawność, ale również sprawności ogólne, w tym – inteligencję? Czy ma znaczenie, kto trenuje – jaką ma wyjściową sprawność umysłową lub poziom inteligencji?

          W związku z możliwymi nadużyciami, a także ze względu na naturalną potrzebę poznawczą, trzeba postawić pytanie o skuteczność treningu poznawczego. Temu służy ta książka. Jej głównym celem jest przedstawienie czytelnikowi ogólnej panoramy tego obszaru badawczego i aplikacyjnego współczesnej psychologii, który dotyczy różnych form treningu poznawczego. Opisując treningi, będziemy wielokrotnie stawiać pytanie, czy są one skutecznym narzędziem usprawniania różnych funkcji umysłu ludzkiego. A badając skuteczność, trzeba poddać się rygorom intelektualnym wymaganym od metodologicznie poprawnego badania naukowego.

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Adam Alter - Uzależnienia 2.0. Dlaczego tak trudno się oprzeć nowym technologiom

          Adam Alter przekonuje, że w odpowiednich okolicznościach każdy z nas może się uzależnić, a twórcy nowych mediów dbają o to, by takich pokus stworzyć jak najwięcej. Odsłaniając mechanizmy uzależnień behawioralnych, autor wyjaśnia, dlaczego jest nam tak trudno oprzeć się udogodnieniom oferowanym przez współczesne technologie.

          "Uzależnienia 2.0." tłumaczą, w jaki sposób możemy bardziej świadomie korzystać z nowych mediów, a dzięki temu łatwiej się komunikować, zarządzać finansami i wytyczać granice miedzy pracą a rozrywką. A co najważniejsze, pokazują jak zmniejszyć szkodliwy wpływ nowych uzależnień na zdrowie nasze i naszych dzieci.

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Katherine Reynolds Lewis - Dobre wieści o złym zachowaniu. Dlaczego dzieci są mniej zdyscyplinowane niż kiedyś i jak możemy sobie z tym poradzić?

          Co się stało z naszymi dziećmi, że nas nie słuchają, że nie są zdyscyplinowane i nie stosują się do norm i zasad? Rodzice są przekonani, że wychowują dzieci jak najlepiej, sprawują nad nimi jak najlepszą opiekę i kontrolę, a tymczasem, wygląda na to, że bezskutecznie. A może to podejście rodziców prowadzi do tego, że dzieci nie uczą się odpowiedzialności, niezależności i podejmowania decyzji.

          Katherine Reynolds Lewis próbuje znaleźć odpowiedź na te i inne pytania w najnowszych badaniach i odkryciach z dziedziny neuronauk oraz psychologii. Lewis stara się pokazać, że kryzys w zachowaniach dzieci i młodzieży jest związany z naszym podejściem do dzieci - nadopiekuńczością, ciągłą kontrolą, brakiem zaufania i strachem. Chronimy dzieci przed porażkami i popełnianiem błędów, a w efekcie prowadzi to do wychowania osób niezdolnych do radzenia sobie w dorosłym życiu.

           

          ---------------------------------------------------------------------------------------------------

           

          #MądrzeRAZEMwDOMU (dla Rodziców)

          Fundacja

          Propozycje zajęć z dziećmi z klas 1-4 szkoły podstawowej:

          • Zabawa w asystenta kuchennego Podobnie jak w przypadku zabawy z przedszkolakami, rozmowa w trakcie zajęć w kuchni powinna być głównym składnikiem tego doświadczenia, a zadania kulinarne dla uczniów mogą być już bardziej skomplikowane i samodzielne.
          • Proponujemy przeczytanie wywiadu z dr Teresą Jadczak-Szumiło, psycholożką, na temat jej wspomnień z dzieciństwa, w tym ze wspólnego kucharzenia z siostrami. Tekst jest zamieszczony w książce „Gorzka czekolada – nowe opowiadania o ważnych sprawach” tom II, po opowiadaniu Katarzyny Majgier pt. Życie pożyczone.
          • Wirtualne podróże Jest latający dywan, może być pływająca kanapa lub wyścigowy stół! Wprawdzie nie możemy teraz wybrać się w prawdziwą podróż, ale od czego wyobraźnia! Pobawmy się z dziećmi w wyprawy do różnych krajów.
          1. Wybierzmy wspólnie na mapie lub globusie kraj, który chcemy odwiedzić.
          2. Poszukajmy w internecie informacji o nim oraz zdjęć z różnych ciekawych miejsc na jego terytorium. (przykłady: Kapadocja w Turcji, Alhambra w Hiszpanii, Wielki Kanion i Kanion Antylop w USA, Luwr we Francji, Pompeje we Włoszech, wodospady Iguazú w Argentynie, mauzoleum Tadź Mahal w Indiach)
          3. Zobaczmy, jakie stroje noszą mieszkańcy. Spróbujmy wykonać dla siebie taki strój, korzystając z naszych ubrań i różnych akcesoriów, które mamy w domu. (Możemy też zachęcić dzieci do narysowania i wycięcia z kartonu „mieszkańca” wybranego kraju i przygotowania dla niego wyciętego z papieru, pokolorowanego ubranka, które na nim zawiesimy na zaginanych zaczepach. Ten kartonowy „model” może nosić stroje z różnych stron świata).
          4. Dowiedzmy się, jaki jest miejscowy język. Spróbujmy znaleźć zwroty znaczące: „dzień dobry”, „dziękuję”, „Jak się masz?” – i nauczmy się wraz z dziećmi je wymawiać.
          5. Sprawdźmy, jak możemy się dostać do tego kraju: statkiem (kanapa), samochodem (stół), a może cepelinem (karton) – i wyruszmy w tę pełną niespodzianek i niebezpieczeństw podróż.
          6. Kiedy już dopłyniemy, dojedziemy lub dolecimy do wybranego kraju, warto zjeść jakiś lokalny specjał. Sprawdźmy, jakie są popularne miejscowe potrawy i spróbujmy je wspólnie przyrządzić w naszej kuchni (np. meksykańskie burrito, turecki falafel, włoskie spaghetti, czy hinduskie aloo gobi).
          7. Po posiłku można odpocząć i przeczytać „coś lokalnego”. Dowiedzmy się czegoś o literaturze danego kraju, jeśli mamy w domu baśnie z danego regionu lub jakąś książkę dla dzieci autora tej narodowości – poczytajmy je dzieciom.
          8. I oczywiście zaplanujmy kolejną podróż!
          • Stwórzymy wspólnie drzewo genealogiczne rodziny Pomagamy dzieciom stworzyć diagram/rysunek, zachęcamy dzieci do przeprowadzenia „wywiadów” z Babciami, Dziadkami, Ciociami, by nie tylko uzupełnili drzewo o dalsze osoby z rodziny, ale też o historie z ich życia. Możemy wspólnie stworzyć album ze zdjęciami lub rysunkami dzieci przedstawiającymi konkretne osoby lub ciekawe sytuacje które im się w życiu przytrafiły. Pozwólmy dzieciom być głównymi pomysłodawcami i wykonawcami projektu.

           

          • Pamiętajmy o gimnastyce i wspólnych spacerach w miejscach niezatłoczonych i zgodnie z zaleceniami epidemiologów!

           

           

           WARTO PRZECZYTAĆ !   DOSTĘPNE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ !

           

          KSIĄŻKI

           

          ALBERTI Robert, EMMONS Michael. Asertywnośc. Gdańsk: GWP, 2007. ISBN 83-07489-041-0

          Złość, zakłopotanie, bezradność to uczucia, których doznajemy zbyt często w kontaktach z innymi. Książka ta prezentuje sposoby, które pomogą nam naprawić swoje relacje z innymi. Nie musimy dłużej ukrywać nieprzyjemnych uczuć. Nie musimy wykrzykiwać swoich racji. Nie musimy też zastraszać innych, tak jak nie jesteśmy zmuszeni by inni nas źle traktowali. Pozycja ta ma za zadanie nauczyć nas nawiązywania takich relacji z innymi, które będą oparte na wzajemnym szacunku i akceptacji. Autorzy zapoznają nas z technikami asertywnych zachowań, których wprowadzenie w życie zredukuje złość i stres w codziennym bycie.

          KALINOWSKA, Alina. Pozwólmy dzieciom działać-mity i fakty o rozwijaniu myślenia matematycznego. Warszawa: CEO, 2010. ISBN 978-83-7400-268-4

          Myślą przewodnią książki jest ukazanie konieczności takiego organizowania zajęć matematycznych w szkole, które umożliwi uczniom samodzielne działanie w przestrzeni realnych przedmiotów oraz w przestrzeni symboli matematycznych. Owo działanie to prowadzenie badań w zakresie zadanego problemu. Uczeń musi manipulować konkretami (również w sensie danych liczbowych), odkrywając jednocześnie prawidłowości matematyczne. Książka przeznaczona jest dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, rodziców oraz wszystkich, którym leży na sercu takie uczenie się matematyki, będące źródłem satysfakcji poznawczej uczniów.

          KĘDRA, Marzena, ZATORSKA Monika . Razem z dzieckiem. Warszawa: Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2014.

          Książka jest praktycznym poradnikiem przeznaczonym głównie dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Autorki prezentują w niej własne, sprawdzone pomysły na organizację zajęć, dwie nowoczesne koncepcje pedagogiczne oparte na filizofii C. Freineta oraz teorii H. Gardnera; odwołują się także do nagradzanych programów własnych. Książka jest próbą ukazania możliwości nietradycyjnego podejścia do edukacji najmłodszych uczniów, przesłaniem, że warto modyfikować i zmieniać, doskonalić warsztat pracy, być nauczycielem refleksyjnym. Według autorek nauczyciel musi być też badaczem własnego nauczania. Zadawać pytania, poddawać interpretacji zdarzenia. Dzięki temu uzyskuje pogłębiony wgląd we własne wartości, priorytety działania. Samoświadomość nauczyciela wpłynie na jakość jego działania i wzmocni poczucie sprawstwa.

          MUMBACH, Bernard. Zrozumieć i leczyć dzieci nadpobudliwe; poradnik dla rodziów. Kraków: Wydawnictwo WAM, 2014. ISBN 83-7318-797-9

          Autor w rzeczowy i ugruntowany naukowo sposób wyjaśnia wielką różnorodność możliwych przyczyn zaburzeń wraz z ich wzajemnymi powiązaniami i w zależnosci od warunków indywidualnych  mogą przybierać  zupełnie inną postać. Czasami przeważać będzie zaburzenie koordynacji sensorycznej, innym razem brak pewności wychowawczej rodziców czy jakiś brak w funkcjonowaniu rodziny. Stąd też, zdaniem autora, zarówno rozwój dziecka, jak i terapia  powinny być ujete całościowo. Książka ta nie jest poradnikiem w zwykłym tego słowa znaczeniu, ale znajdują się w niej ćwiczenia, wskazówki i przykłady, które pomogą rodzicom wypracować nowe czy też skorygować całościowe podejście do ADHD dziecka funkcjonującego w rodzinie.

           

          RIDLEY, Dale Scott, WALTHER Bill. Jak nauczyć dzieci odpowiedzialności. Gdańsk: GWP, 2005.

          Aby odnieść sukces w szkole i w życiu, uczniowie muszą nauczyć się odpowiedzialności. Nie dokonają tego bez pomocy zaangażowanych i świadomych ich potrzeb nauczycieli. Autorzy książki pokazują, jak można prowadzić lekcję, by uczniowie dobrze się w jej trakcie czuli, byli zmotywowani do nauki i stawali się coraz bardziej odpowiedzialni za swoje osiągnięcia. Książka ta jest przeznaczona dla nauczycieli wszystkich poziomów nauczania. Zawiera zarówno wskazówki oraz opisy technik rozwijających warsztat nauczyciela, jak i ćwiczenia do wykonania przez uczniów.           
           

           

          ARTYKUŁY Z CZASOPISM

          KUBALA-KULPIŃSKA, Aleksandra. W świecie zmysłów, czyli jak usprawnić integrację sensoryczną uczniów. Życie Szkoły.

          We współczesnym świecie coraz więcej dzieci ma trudności, które wynikają z nieprawidłowego rozwoju procesów integracji sensorycznej.  SPD Sensory Processing Disorder, czyli nieumiejętność wykorzystywania otrzymywanych przez zmysły informacji w codziennym, ogólnym funkcjonowaniu człowieka. Zwykłe wrażenia zmysłowe mogą wywoływać lęk, przerażenie, a nawet ból. W wyniku tego osoby nieodpowiednio reagują na zwyczajne doświadczenia. Autorka opisuje typy dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego oraz wskazuje objawy tej dysfunkcji. Podaje także podziały i symptomy zaburzeń przetwarzania sensorycznego oraz działania stymulujące integrację sensoryczną.

          MESLIN, Anna. Wspomaganie koncentracji u dziecka. Życie Szkoły.

          W ocenianiu kształtującym niezbędne są elementy takie jak praca z celami na lekcji i kryteriami sukcesu, które pozwalają uczniom na jego osiągnięcie. Lekcja bez informacji dokąd zmierzamy wraz z uczniami jest przecież bezcelowa. Zadawanie pytań, dyskusja, ocena koleżeńska - to wszystko sprawia, że nauczanie staje się procesem, w którym uczeń jest świadomy czego i po co się uczy oraz staje się z czasem odpowiedzialny za swoje uczenie się. Autorka artykułu przedstawia niektóre techniki oceniania kształtującego, które są wspaniałym narzędziem w pracy nauczyciela.

          OŁTARZEWSKI, Eryk. Gimnastyka mózgu - metody wyciszania. Życie Szkoły.

          Autor arykułu pracując w szkole od kilkunasty lat jako pedagog, socjoterapeuta i nauczyciel wspomagający przez wiele lat uważał, że dzieci potrzebują pozytywnej stymulacji, zeby się prawidłowo rozwijać. Jednak ilość bodźców, ktore docierają do dzieci, stała się tak duża, iż obecnie potrzebują one raczej wyciszenia niż stymulacji. Wykorzystując swoje doswiadczenie proponuje i zamieszcza w artykule konkretne scenariusze zajęć, które uświadomią dzieciom, że zdolności psychiczne mozna ćwiczyc tak samo, jak sport lub grę na instrumencie muzycznym. Pomysły na lekcje, ćwiczenia i zabawy pochodzą z "Treningu uważnosci dla dzieci" - autorskiego programu Eryka Ołtarzewskiego.             

           

          SZCZEPKOWSKA, Edyta. Zaburzenia pamięci. Życie Szkoły.

          Najczęstszym problemem, z którym w ostatnich latach spotykają się nauczyciele w szkołach, są zaburzenia koncentracji wśród uczniów. Wychowawcy i psychologowie niejednokrotnie zadają sobie pytania: czy współcześni uczniowie mają gorszą koncentrację uwagi niż ci sprzed kilku lub kilkunastu lat, czy może to rodzice i nauczyciele oczekują od nich czegoś, co wykracza poza ich aktualne możliwości? Autorka w niniejszym artykule przedstawia istotę tych problemów i konsekwencje w powstawaniu trudności szkolnych. Omawia zasady pracy z dzieckiem w celu polepszenia koncentracji uwagi. Podaje konkretne przykłady ćwiczeń, które mogą być stosowane zarówno w pracy indywidualnej, jak i grupowej podczas zajęć w klasie  oraz w domu.

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy
      • magda.werner@vp.pl - administrator strony
      • 74 852 05 85 - budynek ul. Wodna 74 852 31 29 - budynek ul. Jodłowa
      • 58-100 Świdnica ul. Wodna 5-7 (budynek A) ul. Jodłowa 21 (budynek B) Poland
      • d.zurman.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl m.eszwowicz.z-cadyrektora@sp6.swidnica.pl v.zapart@sp6.swidnica.pl
      • Skrytka na Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP): /SP_6_Swidnica/SkrytkaESP
    • Logowanie

  • Nasze media społecznościowe